Huisartsen weer naar de rechter 'Het is prettig dat de wekker morgen niet vroeg afloopt' Steeds gekker, anders hoeft het niet meer' Regio/Rijn Veenstreek Van der Salm wil elk jaar iets aparts op de Trekkertrek Familiedag Ruzie over waarneemregeling De Leimuidense huisartsen J. Lardenoije en C. van Blooijs stappen woensdag naar de rechter. In een kort geding eisen ze deelname in de waarneemregeling van de zes huisartsen in Ter Aar, Woubrugge en Nieuwveen. De zes collega's voelen vooralsnog niet veel om gehoor te geven aan de eis. Ze vinden dat de huisartsengroep van Alkemade vanwege de kortere afstand beter in staat is Leimuiden in de waarneemregeling op te nemen. LEIMUIDEN/TER AAR MARIETA KROFT De twee dokters in Leimuiden zoeken al jaren toenadering tot een huisartsengroep in de om geving. Omdat ze nu maar met zijn tweeën zijn, is de werkdruk erg hoog. Om het weekeinde hebben ze dienst en als de een op vakantie is, moet de ander al die tijd paraat staan. De meeste huisartsengroepen bestaan uit vijf of zes mensen, waardoor de onregelmatige diensten beter te verdelen zijn. Ze willen nu hun onregelmatige diensten verde len met de groep uit Ter Aar, Woubrugge en Nieuwveen. Vol gens hen is dat qua ligging de beste oplossing. Aansluiting bij de groep Alkemade is vanwege de bereikbaarheid moeilijker, vinden ze. In november stonden de art sen van Leimuiden en de groep uit Ter Aar en omgeving ook al tegenover elkaar bij de rechter. Op 7 juni sprak deze het vonnis uit: de groep Ter Aar moet de Leimuidense artsen binnen twee weken toelaten tot de waarneemregeling. Omdat de Ter Aarse groep er geen gehoor aan gaf, dagen de Leimuide- naars hun collega's woensdag opnieuw voor de rechter. Dit keer op straffe van een dwang som. „Het was onmogelijk om zo kort voor de zomervakantie zo'n eis in te willigen", reageert arts J. Mocking uit Nieuwveen. „Wij begrijpen niet waarom ze geen toenadering zoeken tot Al kemade. Dat is veel dichterbij. Het probleem voor ons is be halve de grote afstanden, dat we met Leimuiden erbij boven de 20.000 inwoners komen. Er moeten dan altijd minimaal twee artsen dienst hebben. Voor ons wordt het er dan dus een stuk zwaarder op." Inmiddels heeft zijn huisart sengroep de collega's van Al kemade gevraagd allebei een van de twee Leimuidense art sen in hun midden op te ne men. „Dan blijven we allebei onder de 20.000." In Alkemade wilden de huisartsen niet rea geren of waren ze onbereik baar. De problemen voor de Leimui dense dokters begonnen al in 1995. Toen stopte W. Sleeuw uit Roelofarendsveen de samen werking met Lardenoije en Van Blooijs. Sleeuw gaf er de voor keur aan zich aan te sluiten bij zijn collega's in zijn gemeente. Een kort geding door de Lei muidense artsen kon zijn over stap toen niet verhinderen. Elk jaar moet er weer iets nieuws zijn. Iets dat de Trekker- trek Familiedag nog spectacu lairder maakt dan het jaar daar voor. „Het moet steeds gekker", zegt Jack van der Salm, voorzit ter, secretaris en pr-man van het evenement. „Anders hoeft het van mij niet meer. We heb ben allemaal een baan. De or ganisatie van zo'n dag kunnen we er eigenlijk niet bij hebben. Een beetje uitdaging moet er dus zijn om ons zelf op te pep pen." En dus is hij met 200 an dere vrijwilligers deze dagen druk bezig met het creëren van een twaalf hectare groot attrac tiepark in Koudekerk aan den Rijn, anderhalf hectare groter nog dan vorig jaar. Tienduizend bezoekers zullen op zaterdag 5 augustus weer de poort naar het terrein passeren. Er zijn niet alleen de bijna 200 tractoren die die dag zo ver mogelijk een zware sleepwagen moeten trekken. Kinderen kun nen kameel rijden, honden spe len een voetbalwedstrijd en kunstrijwielvereniging Juliana geeft demonstraties. Het is nog maar een greep. Het hoogte punt moet de openingsstunt worden: twee vliegtuigen met nog geheim gehouden VIP's landen op een speciaal gepre pareerde baan. Twee zware sleepwagens worden eraan vastgekoppeld, waarna de Tec- nam vliegtuigen ze zover moge lijk over de wedstrijdbaan trek ken. Spektakel dus, als de weer goden de organisatie niet op nieuw in de steek laten. Vorig jaar ging deze stunt vanwege de aanhoudende regenval immers niet door. Van der Salm (37) bladert eens door het bijna 300 bladzij den tellende programmaboek. „Wat doen we dit jaar eigenlijk allemaal", vraagt hij zich in zijn huiskamer in Koudekerk af. „Ik ben al weer bezig met het pro gramma van volgend jaar. Dan is het de tiende keer. Nee, wat er dan op het programma staat, zeg ik nog niet." Enthousiast is hij. Vorig jaar nog, toen het pro gramma halverwege werd afge last, vanwege de regen, zei hij in het Leidsch Dagblad: „Ik vond dit een van de gezelligste Trekkertreks." Van der Salm knikt. „In slechte tijden leer je je vrienden kennen. Vrijwilli gers werkten in de regen ge woon door. Je hoorde ze niet. Van het publiek, sommigen he lemaal onder de modder, hoor de je geen wanklank. De ver broedering was enorm." De Koudekerker is een van de drijvende krachten achter de Trekkertrek Familiedag. Met nadruk op 'een van de'. „We doen het met zijn allen, zet dat er maar duizend keer in." Alle keren was hij al betrokken bij de manifestatie, al was het in 1991, de eerste keer, alleen als klant van de bardienst. Het tweede jaar werd hij gevraagd om de trekkertrekwedstrijd te becommentariëren. „Daar voelde ik niks voor. Ik houd he lemaal niet van trekkers. Dat moet iemand doen die er ver stand van heeft." De Koudeker ker kwam wel in het bestuur en werd op allerlei andere fronten actief. Zo werd de Trekkërtrek een familiedag waar iedereen zich kan vermaken, ook men sen die niet van tractoren hou den. De telefoon gaat. Het is de zoveelste keer tijdens het inter view. Allemaal gaan ze over de trekkertrek of over de touwtrek wedstrijden die de woensdag eraan voorafgaand voor de zes de keer worden gehouden. „Hoe dichterbij het allemaal komt, hoe drukker", zegt de handelaar in exclusieve planten verontschuldigend. „Komende week beginnen we met een groep vrijwilligers met de op bouw van het terrein. Maar vol gend weekeinde ben ik weg. Dat doe ik elk jaar. Dan ga ik met een groep vrienden kam peren en beri ik onbereikbaar voor iedereen. Als er iets is, kunnen ze bij een ander bè- stuurslid terecht, of anders moet het maar wachten tot maandagochtend. In tegenstelling tot vele ande re organisaties die op vrijwilli gers draaien, heeft de Stichting Trekkertrek geen gebrek aan deze krachten. Tweehonderd mannen en vrouwen dragen in meer of mindere mate hun steentje bij. „Iedereen laten we in zijn waarde. Iemand die een paar uur vrijmaakt naast zijn drukke baan is even waardevol voor ons als een scholier die van school komt en de hele va kantieperiode tijd heeft." Op de dag zelf, de eerste za terdag van augustus, weet ie dereen wat hem of haar te doen staat. Patrick van Niekerk uit Ter Aar bijvoorbeeld, keurt de tractoren. Hij komt het huis van Van der Salm binnenlopen en schuift aan. „Als er ook maar iets aan een tractor mankeert, mag die niet meedoen", zegt de monteur van beroep resoluut. „Op zo'n dag krijg ik soms ruzie met mijn beste vriend. Kan me niets schelen." Van der Salm zelf zou het liefst die hele dag bij de wc's staan. Je spreekt iedereen, ie dereen moet immers wel een keer. En dan met de hogedruk spuit schoonmaken, geweldig toch." Noodgedwongen moet hij die taak aan een ander over laten omdat hij zelf de hele dag zijn oren en ogen over het hele terrein te kost moet geven. „En als zondagochtend vroeg, ie dereen weer naar huis is, en wij in een klein groepje napratend kunnen concluderen dat alles weer goed is gegaan, nou, ge weldig. Volgend jaar weer." De Trekkertrek Familiedag is op zaterdag 5 augustus tussen 8.30 en 17.00 uur op twaalf hectare weiland aan de Hoo- gewaard in Koudekerk aan den Rijn. Toegang: 10,00 gul den (voorverkoop bij snackbar Hendo in Koudekerk en Ha- zerswoude-Dorp 7,50 gulden). Voor kinderen tot 12 jaar is het gratis. Het avondprogram ma met onder meer een optre den van Pater Moeskroen en een vuurshow is tussen 21.00 en 01.00 uur. De toegang is 20,00 gulden (voorverkoop 17,50). Voor het programma op 5 augustus zie de Uitkrant van donderdag 3 augustus. Woensdagavond 2 augustus om 19.30 beginnen de touw trekwedstrijden op hetzelfde terrein. De toegang is gratis. Tienduizenden wandelaars werden gistermiddag bij aankomst toegejuicht door honderdduizenden toeschouwers." foto ron pichel Corrie van der Hulst ging gis teren op de slotdag van de 34ste Vierdaagse van Nijmegen wel heel nadrukkelijk haar ei gen weg. Terwijl iedereen zo snel mogelijk over de finish wil de komen, besloot zij om er 'even' tussenuit te gaan. Dat even liep uit op anderhalf uur. De oorspronkelijk uit Oud Ade komende, maar al jaren in Nieuw-Zeeland wonende Van der Hulst had daar dan ook twee goede redenen voor. Aller eerst was ze niet helemaal uit Auckland gekomen om 'in alle vroegte en voor zo weinig toe schouwers' over de eindstreep te gaan. „Ik vind het wel leuk om massaal te worden toege juicht. Daarom ga ik nog even langs bij mijn hostess. Ze woont toch langs de route." Bovendien was Van der Hulst hard aan wat extra verzorging toe. De afgelopen zeven maan den heeft ze honderden kilo meters afgelegd, maar nooit een blaar gehad. En nu zat ze opeens helemaal onder. En als extra handicap had ze ook nog eens te maken gekregen met een dode teennagel. „Het Rode Kruis heeft m'n linkervoet hele maal ingepakt. Het is een en al pleister." Maar daarmee waren de pijn en de vermoeidheid nog niet verdwenen. En aangezien ze de afgelopen dagen prima was ver zorgd door haar hostess Mi chelle Million in Malden kon ze de verleiding van een extra voe- tenbad met koffie niet weer staan. „Je moet aan het einde toch een beetje fris zijn. Het is niet leuk als je strompelend aankomt." De Nieuw-Zeelandse Ouda- dese behoorde gisteren tot de vele lopers uit Leiden en omge ving die de gladiolen aan het einde van vier dagen wandelen in ontvangst mochten nemen. Ook al stond niemand speciaal op Corrie van der Hulst te wachten. „Mijn zus Mien vindt het best wat ik doe, zolang zij maar niet hoeft mee te lopen en me niet hoeft te huldigen. Ik zie haar toch wel. Tussen alle vier- daagsen door kan ik steeds bij haar in Oud Ade slapen. Of ik nu in Nijmegen loop, of straks in Finland, Noorwegen, Duits land en Tsjechië. Ze heeft het veel te druk met het werken voor allerlei goede doelen. Sa men hebben we alleen de avondvierdaagse van Alkemade gefietst. En we hebben echt nog wel wat tijd om bij te praten voordat ik over een paar maan den weer terugga naar Auck land." Op vader en zoon Van Toore- nenburg uit Oegstgeest ston den wel een paar afhalers te wachten. Alleen hadden de twee er de laatste dag zo de vaart in, dat ze hun fans ruim een half uur voor waren. Senior en junior maakten de eerste twee dagen nog deel uit van het grote peloton. Maar omdat ze het slenteren zat waren en niet zoveel mensen om zich heen wilden, verhoogden ze daarna flink het tempo. „En dat beviel prima, we konden daardoor lekker doorlopen. Alleen jam mer dat mijn vrouw en de an dere kinderen hierdoor te laat kwamen. Zij was haar mobieltje vergeten, zodat het niet moge lijk was om contact te maken. Pas bij het pensionnetje in Groesbeek hebben we elkaar uiteindelijk getroffen." De 11-jarige Koen van Toore- nenburg liep deze week voor net eerst de dertig kilometer. Dat hij volgend jaar weer van de partij is, had hij na twee da gen al besloten. De plannen zijn inmiddels nog wilder ge worden. „Hij wil volgend jaar de veertig kilometer lopen. Dan hoef jij je niet meer op te offe ren pap, zei hij." Theo ontving dit jaar geen lintje, omdat hij als 53-jarige eigenlijk minimaal veertig kilometer moet lopen. Fred en Maartje Koet uit Lei den kregen op de eerste dag al steun van een familielid. „Onze zoon Hans belde ons opeens op. Of hij ook een stukje kon meelopen. Dat heeft hij acht tien kilometer gedaan. Van Eist naar Nijmegen. Toen kwam hij er achter dat je niet zomaar aan een Vierdaagse kan beginnen, maar dat je er wel voor moet trainen. Omdat wij dat volop hebben gedaan, is veertig kilo meter per dag voor ons geen probleem. Goed, een beetje stij ve benen, maar als we van avond feestvieren, dan maken we die spieren wel weer los. En verder is het een prettig voor uitzicht dat de wekker morgen ochtend niet vroeg afloopt." Theo Kranenburg kwam op de laatste dag voor zijn doen laat over de finish. „Ergens tus sen twaalf uur en half één", vertelde hij terwijl hij alweer in de trein zat, terug naar Voor hout. De eerste drie dagen kon hij zich al voor het middaguur aan de eindstreep melden. Maar daarvoor begon hij ook 's morgens om vier uur met zijn vijftig kilometer en nam hij al leen halverwege een kwartiertje rust. „Net genoeg om even mijn schoenen uit te doen en iets te eten." De Voorhoutse kilometervre ter die als het even kan te voet naar zijn werk in Den Haag gaat, liep deze week de Vier daagse voor de twintigste maal. „En het ging met de dag beter. Dinsdag was mijn slechtste dag, woensdag ging al wat beter en de laatste twee dagen gingen gewoon van een leien dakje." Van het recordaantal uitvallers heeft hij dan ook niets gemerkt. „Nee, dat gebeurt allemaal let terlijk achter mijn rug." Wanneer de supersnellen de eindstreep passeren, is het nog vrij rustig langs de route. Wie in de grote menigte de laatste kilo meters aflegt, kan misschien wat minder lekker doorstappen, maar geniet wel de steun van een gigantisch publiek. „Van Malden, waar alle routes bij el kaar komen, tot de finish word je gedragen door het publiek", aldus de enthousiaste Voor schotenaar Bart Knijnenburg. „Er stonden echt honderddui zenden mensen langs de laatste tien kilometer. Tien, twaalf dik stonden ze." Al liep Bart de tocht samen met zijn vrouw Riet nu al voor de tiende keer, zo'n onthaal blijft 'onvergetelijk'. Net als de jaarlijkse reünie van 'wandelen de Voorschotenaren'. Knijnen burg: „Elk jaar staat Jan Witte- man uit Voorschoten samen met zijn vrouw op een vaste plek langs de zeven-heuvelen route. Iedereen uit Voorschoten wordt daar onthaald met fris en peentjes en mevrouw Witteman maakt bakjes met stukjes me loen en komkommer." De laatste kilometers van de laatste dagtocht gingen voor El- ly van Duyvenbode-Van Duyn en haar zus Loes Haasnoot- Van Duyn uit Katwijk erg lang zaam. „Waardoor het kwam weet ik niet. Of ze de boel hier en daar versmald hebben? In elk geval botsten we herhaalde lijk op een file. Het was nog minder dan schuifelen. Je wordt daar helemaal stijf van. Dat is best wel afzien." De zus sen kwamen uiteindelijk om vier uur over de finish, om ver volgens nog een uurtje vanaf de tribune te kijken naar de in tocht van de 'echte strompe laars'. Op dat moment was Rob Wi- che al lang terug in de Narcis straat in Voorschoten. Voor een 'traininkje' van vijftig kilometer per dag hoef je je toch niet uit gebreid te laten huldigen, is zijn stelling. Als het nou om de 28- uurswedstrijd van Roubaix ging, maar die staat pas in sep tember op het programma. De organisatie van de Nij meegse Vierdaagse stelt een onderzoek in naar het grote aantal uitvallers tijdens de 84ste editie van het wandele venement. Van de 41.093 ge starte wandelaars hadden er donderdagavond al 4.090 de strijd tegen de kilometers en de blaren opgegeven. Nog nooit was het aantal uitvallers na drie dagen zo hoog. „We hadden dit jaar een re cordaantal deelnemers, dus daarom hebben we ook meer uitvallers", aldus Wim Jansen, algemeen manager van de Vierdaagse. „Toch willen we een onderzoek houden onder „Bovendien, als je lang in Nij megen blijft hangen, zit je later in de middag alleen nog met af gepeigerde mensen in de trein. Als je dan tenminste nog kan zitten. Is dat nou leuk? Van die gezelligheid waarover altijd wordt gesproken, is echt niets meer over als iedereen uitge blust is en ligt te slapen." Daarom was hij ook op tijd op pad gegaan. Om half vijf al. Half twaalf liep hij de tot 'Via Gladiola' omgedoopte St. An- nastraat in Nijmegen op en twintig over twaalf zat hij reeds in de trein. In de ogen van ve len behoort hij daarmee tot de 'fanaten' voor wie het snelwan delen belangrijker is dan het deelnemen. „Flauwekul na tuurlijk. Ook ik geniet. Die lang zame wandelaars, die veel moeite moeten doen om de tocht uit te lopen, zien me als een bedreiging. Moet je van daag nog naar je werk? Hebben ze de dief al? Die dingen krijg ik geregeld te horen. Het stoort me wel een beetje, maar ik laat me er niet door intimideren. Als ik aan een wedstrijd meedoe, loop ik wel harder." Voor zijn doen heeft Wiche de afgelopen dagen dan ook 'rustig aan' gedaan. „Ik heb me alleen gehaast om de trein te halen." TEKST JAN PREENEN EN RUUD SEP FOTO RON PICHEL de uitvallers om te kijken waarom zij precies hebben opgegeven." Jansen wil na af loop van de Vierdaagse zeker enige honderden wandelaars benaderen. Als blijkt dat veel uitvallers niet genoeg hebben getraind, wil de organisatie voortaan meer voorlichting geven aan mensen die zich opgeven voor het evenement. „Dit jaar doen veel mensen mee vanwege het bijzondere jaar 2000", aldus Jansen. „Misschien vergaten ze in hun enthousiasme dat een goede voorbereiding ver eist is om de Vierdaagse uit te lopen. Want behalve een feest is de Vierdaagse vooral een sportieve aangelegenheid."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16