Winkeliers: maatregelen tegen graffiti Oegstgeest beschuldigd van 'vriendjespolitiek' Regio/Rijn Veenstreek Gemeente wil Leiderdorpse omroep geen extra geld geven Promotieplan verdeelt ondernemers Leiderdorp Vierdaagse voltooid ZATERDAG 22 JULI 2000 Vat met chemicaliën lekt alphen aan den run Politie, brandweer, ambulances en de ge meente Alphen zijn donderdagmiddag uitgerukt nadat bij de chemische fabriek Mavom in Alphen aan den Rijn een vat met chemicaliën had gelekt. Het vat stond in een lekbak op een vrachtwagen toen het omviel. Het ongeluk gebeurde in het be drijf zelf. De politie zette enige tijd de omgeving rond het bedrijf af. Volgens officier van dienst van de brandweer, G. Rademaker, is er geen gevaar geweest voor de omgeving. De brandweerlie den hebben met speciale pakken het spul opgeruimd. Voorschotense wint biologie-prijzen voorschoten De 17-jarige Eva Deinum uit Voorschoten is sa men met drie andere Nederlandse scholieren in de prijzen ge vallen. Het viertal won vorige week drie zilveren medailles, tij dens de Internationale Biologie Olympiade, die van 10 tot en met 15 juli werd gehouden in het Turkse Antalya. Deinum is leerlinge van het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Aan de wed strijd deden 150 scholieren mee, uit 38 verschillende landen. De hoofdprijs ging naar Chinese scholier. De vier Nederlandse deelnemers waren de winnaars van de nationale competitie, waamaan zo'n 175 scholen met in totaal 1300 leerlingen mee deden. 'Enige verklaring voor goedkeuring riskant bouwplan 'We moeten verpaupering voorkomen In navolging van de gemeente nemen ook de Voorscho tense winkeliers maatregelen tegen graffiti. De vereni ging Centrum Winkeliers hoopt op korte termijn zaken te kunnen doen met Van der Hoeven Reiniging in Lei derdorp. Dat bedrijf maakt al de openbare gebouwen in deze gemeente schoon. oegstgeest suzanne barbier Vriendjespolitiek'. Dat is de enige verklaring die boze buur man Thijs Bizöt kan geven op de vraag waarom de gemeente Oegstgeest een bouwvergun ning voor drie kelders heeft af geven aan de bewoners van Prinses Irenelaan nummer 23. De gemeente ontkent elke vorm van 'voortrekkerij'. Bizöt vermoedt dat gemeen teambtenaren een 'bijzondere band' hebben met de familie Van Heur die daar woont. Die worden namelijk 'tot in het on eindige geholpen door de ge meente' bij het uitvoeren van hun bouwplan, vindt hij. Bizöt, bewoner van Prinses Irenelaan nummer 25, is vastbesloten de verbouwing tegen te houden, al moet hij tot de Raad van State „We zijn het zat. Er moet snel iets gebeuren. Gelukkig is er geen sprake van verpaupering, maar als we niets doen gaat het wèl die kant op", aldus be stuurslid J. Terhorst. K. Klein, bouwkundig mede werker van .de gemeente, juicht het initiatief van de winkeliers toe: „Ik pleit er al lang voor dat ook zij overgegaan op een 24- uursbeleid. Dat houdt in dat Van der Hoeven de graffiti bin nen 24 uur na aangifte verwij dert. Dat ontmoedigt graffiti spuiters. Wij hebben prima er varingen met die aanpak." Terwijl het bekladden van openbare gebouwen in Voor- schoten volgens Klein 'minder voorkomt', vormen steeds meer panden in de Schoolstraat het doelwit van graffiteurs. Klein: „Het is begonnen op die blinde muur tegenover Van Wees Mannenmode. Vandaar heeft het zich als een vlek verspreid over de hele Schöolstraat. Som migen hebben pogingen ge daan om die graffiti zelf te ver wijderen, maar dat is bepaald geen succes geworden. Je moet er duidelijk een professioneel bedrijf opzetten." Daar zijn inmiddels ook de winkeliers achtergekomen. Ter- horst: .Andere winkelcentra, zoals in Den Haag, passen deze tactiek ook toe en daar is men erg enthousiast. Net als de ge meente Voorschoten dus. Daar om moeten we zo snel mogelijk na de vakantie ook hier in het centrum aan de slag. Niet al leen in de Schoolstraat, maar ook bijvoorbeeld in de Voor straat, al komt graffiti daar dui delijk minder voor. De School straat is kennelijk voor dit doel veel aantrekkelijker." Terhorst hoopt dat alle win keliers ('dus ook degenen die niet lid zijn van onze vereni ging') zich in het ontmoedi gingsbeleid kunnen vinden. „Want zoiets werkt pas goed als iedereen eraan meewerkt." Het Oegstgeestse college gaf de Van Heurs in mei toestem ming om drie zogenaamde 'pre fab' kelders aan te leggen aan de achterkant en zijkant van hun woning. Buurman Bizöt en drie andere buren maken daar bezwaar tegen omdat de ver bouwing 'uiterst risicovol' kan zijn voor hun huizen. Ze zijn bang dat hun woningen gaan scheuren en de tuin en schuren verzakken als de kelders aan de gezamenlijke fundering van de 42 jaar oude rijtjeshuizen wor den bevestigd. Dat de goedkeuring van het bouwplan alles te maken heeft met 'vriendjespolitiek', leidt Bi zöt onder meer af uit het feit dat wethouder Van Eisen zelf ook twijfels heeft over de ge wenste aanpassing van het huis van Van Heur. „Hij vindt de verbouwing een riskante opera tie. Dat schrijft hij aan de ge meenteraad", zegt Bizot. Hij haalt een brief van maart te voorschijn die het dossier zit van de gemeente over de ver bouwing. Daarin staat dat het 'onvermijdelijk zal zijn dat de bouwput zal inkalven en dat aan weerskanten een strook Bewoner van de Prinses Irenelaan nummer 25, T. Bizöt, kan er met zijn verstand niet bij waarom zijn buren, de familie Van Heur, 'tot in het oneindige worden geholpen' bij hun verzoek om drie kelders aan te leggen. Hij is ervan overtuigd dat de buren een 'bijzondere band of er ger1 hebben met ambtenaren van de gemeente. tuingrond van de buren in de bouwput zal verdwijnen.' Ook de ontwatering die nodig is om de kelders te plaatsen, kan vol gens de wethouder ernstige ge volgen hebben. Daarover zegt Van Eisen in de brief: .Afhan kelijk van de duur en intensiteit van de bemaling is angst van omwonenden voor verdroging van beplanting, mogelijke ver zakkingen en scheurvorming in opstallen niet onterecht." Bizöt denkt dat B en W die ri sico's alleen voor lief wil nemen vanwege de vermeende relatie tussen ambtenaren en Van Heur. „Dat heb ik wethouder Van Eisen ook gezegd in een. persoonlijk gesprek. Die zou het uitzoeken, zei hij in maart. Laatst kreeg ik mijn antwoord: hij kon het niet meer uitzoeken omdat alle betrokken ambtena ren inmiddels weg waren uit het gemeentehuis. En dat was dan dat." Bizöt zegt heel wat aanwijzin gen voor zijn beschuldiging te hebben. De grootste is dat het oorspronkelijke werkschema aangeeft dat het graven van de kelder al op 17 januari had moeten beginnen. Bizöt: „Dat is drie weken nadat hij de aan vraag had ingediend. In de nor male procedure moet je dertien weken wachten op uitsluitsel. Hij was er blijkbaar erg zeker van dat hem niks in.de weg zou worden gelegd." Ook de bouwtekeningen die de buurman heeft ingediend zijn volgens de buurman 'mis leidend'. „De afmetingen van de garage kloppen bijvoorbeeld niet, waardoor hij een sloopver gunning nodig heeft, maar nie mand van de gemeente contro leert dat. *We zijn onderbezet', krijg je dan van de wethouder te horen, maar daar kun je al tijd mee schermen. Opvallend vindt Bizöt het ook dat de ge meente niet ziet dat de kosten raming die Van Heur heeft op gegeven, waarover hij een deel belasting moet betalen, 'niet kan kloppen'. „De complete verbouwing kost volgens Van Heur een ton. Voor de duide lijkheid: een aanbouw van 24 vierkante meter, een nieuwe garage, een erker en de aanleg van drie kant en klare kelders. Een leek kan al zien dat dat niet deugt. Ik heb een expert ge raadpleegd die me heeft verteld dat zo'n verbouwing minsten® tweeënhalve ton kost. Het col® lege zit te slapen als ze hier me® instemt." De gemeente stelt dat ze d® bouwvergunning eenvoudig! weg niet kén weigeren. Het eni-j ge wat B en W kunnen doen il een bouwaanvraag toetsen aam de bouwverordening, het bouwbesluit en het bestem mingsplan. „Er is geen sprake; van vriendjespolitiek", aldus' een woordvoerster van de ge-1 meente. „Oegstgeest heeft de bouwaanvraag getoetst en op| grond daarvan is het bouwplan goedgekeurd. De heer Bizöt kan 1 daartegen bezwaar maken, wat hij heeft gedaan. Verder is het een privaatrechtelijke zaak." Wethouder Van Eisen is op het.} moment op vakantie en kan daarom niet reageren op de uit-? spraken van Bizöt. P. van Heur kijkt niet op vanl de beschuldiging van zijn buur man, maar wijst die resoluut van de hand. „Vanwege mijn werk in zorgcentrum Rusten- borch heb ik wel contact met Oegstgeestse ambtenaren, maar alleen met de welzijnsaf- deling. Bizöt zou eens moeten weten hoeveel moeite dit bouwplan me kost", reageert hij. Het bouwschema dat Biz^t aanhaalt, is volgens hem 'perti nent niet' het echte bouwsche ma, maar een voorbeeldplan- ning van de bouwwerkzaamhe den waar de gemeente om heeft gevraagd in december. Dfc financiële kant van de verbou wing gaat de buurman nik aan, vindt hij. Van Heur zegt het erg jam-1 mer te vinden dat zijn buurman 'onjuiste conclusies' trekt uit de J verbouwing. „Hij beschikt niet J over de juiste informatie omdat I hij weigert om te praten", aldus! Van Heur. Mocht er onver-1 hoopt iets mis gaan in de ver-l bouwing, dan is de aannemer 1 daarvoor aansprakelijk, vindt hij. „De aannemer is daarvoor I verzekerd. Maar we doen geen I dingen die niet kunnen." De Leiderdorpse Omroep Stichting-(LOS) vraagt voor het boekjaar 2000 een subsidie van 39.500 gulden, maar Leiderdorp wil voorlopig niet ver der gaan dan 15.500 gulden. Eerst moet de LOS maar eens met een deugdelijke begroting en een goed doortimmerd beleidsplan komen, vindt de gemeente. De LOS heeft de gemeentelijke subsidie nodig om de kwaliteit van de zender te verbeteren, stelt dp nieuwe voorzitter J. Holsberg: „We willen de radio- en de tv-tak in één stichting onderbren gen. Bovendien streven we naar een hogere actu aliteitswaarde, en daar hebben we mensen en spullen voor nodig. Doen we dit niet, dan verlie zen we op den duur aan geloofwaardigheid." De gemeente wil dat extra geld nog niet geven. Eerst moet de organisatie de financiën maar eens op orde brengen, stelt Leiderdorp. Zo heeft de LOS nog een huurschuld bij de gemeente van 20.000 gulden. Ook vindt Leiderdorp het vreemd dat de advertentie-opbrengsten van de LOS te ruglopen, maar dat tegelijkertijd aan een extern bedrijf provisiekosten moeten worden betaald. Binnen de begroting is nog ruimte om tot kos tenbesparingen te komen, stelt Leiderdorp voorts. En als de financiële situatie van de stich ting dan zo zorgelijk is, dan moeten de plannen misschien maar wat minder ambitieus. Holsberg ziet dat anders: „We zijn ambitieus, dat geef ik toe, maar er moet natuurlijk ook een uitdaging liggen. Anders gaat iedereen achter over zitten. En in ons beleidsplan staat niet dat alles morgen klaar moet zijn. Misschien dat we er dan iets meer tijd voor moeten nemen." Inmiddels heeft hij een aanvullend beleidspla naar de gemeente gestuurd: „Uitgangspunt is dat we inkomsten genereren uit onze kernactiviteit, Nu zijn de advertentie-inkomsten vaak nog toe- 1 valligheden. Daarom laten we er nu een profes-'J sional naar kijken, om dat beter te structureren." jl Mogelijk dat de LOS de gemeentelijke bijdrageli op termijn dan minder hard nodig heeft. Hols-® berg: „Uiteindelijk streven we naar een zekere H onafhankelijkheid ten opzichte van die subsidie. II Maar daar gaat zo drie tot vier jaar overheen." Naam: Paul van Ginkel Leeftijd: 33 Beroep: detaillist, eige naar natuurvoedingszaak De Zaailing Burgerlijke staat: onge huwd Woonplaats: Leiden Waar heeft u zich de afgelopen weken over opgewonden? Ik erger me eigenlijk nooit. Elk probleem heeft de kern van de oplossing al in zich. Maar als ik per se iets moet opnoemen, dan kies ik voor het parkeerbe leid van de gemeente Leiden. Dat is slecht voor de lokale eco nomie. Enorm repressief ook. Ben je een minuutje te laat, dan krijg je al een prent. Ik krijg vaak woedende klanten in mijn zaak, die zich daar verschrikke lijk over opwinden. En ik kan dat heel goed begrijpen. Wat zou u doen meteen mil joen? Onmiddellijk omzetten in eu ro's; dan lijkt het al minder. Want beleggen of speculeren, nee, dat is niets voor mij. Dan zou ik het geld eerder in een nieuwe zaak stoppen, een hele grote aan de rand van de stad. Goed bereikbaar, voor auto's én voor fietsers. Waaruit bestaat uw favoriete maaltijd? Uit een lekkere salade met pure olijfolie, veel groente en een pasta. En dan het liefst uit mijn eigen zaak: onbespoten dus. Ik ben daar namelijk mee opge groeid en ik proef direct het verschil. Als je altijd koffie van Douwe Egberts drinkt en je krijgt ineens een inferieur merk voorgeschoteld, dan is het ook net alsof je een klap in je ge zicht krijgt. Aan wie zou u een lintje willen geven? Aan Aad van der Luit. Vanwege al zijn promotionele activiteiten voor de stad Leiden. En aan Pe ter Labruyère voor zijn Stads- parkeerplan. Deze twee heren geven de lokale economie elk op hun eigen manier een posi tieve impuls. En ze doen het nog op een verantwoorde ma nier ook. Biologische groentezak of eigen moestuintje? Als ik tijd zou hebben, zou ik best wat in zo'n groentetuintje willen schoffelen. Daar kom je van tot rust. Maar die tijd heb ik niet. Daarom is zo'n groente abonnement een goed alterna tief: wekelijks biologische groenten, recepten en een ver rassing op de koop toe. Wat wil. je nog meer? Wat vindt u het mooiste plekje van Leiden? Eigenlijk is Leiden net klein Amsterdam, met al die brugge tjes en grachten. Maar de om geving van De Burcht vind ik het summum. Van boven kijkje neer op de historische stad. En er is geen autoverkeer. Het is voor mij een fraai rustpunt in het hectische stadsleven. Wat is uw grootste verdienste? Dat ik het aantal groente-abon nementen in Leiden in ander half jaar tijd van 50 naar 350 heb getild. Daar heb ik veel tijd en energie in gestoken. Door hier en daar op het juiste mo ment de publiciteit te zoeken. En met wat hulp van de ge meente Leiden. Ook vind ik het een verdienste dat we er als winkel aan bijdragen dat er minder lege flessen afwasmid- del op de vuilnishoop terecht komen. Bij ons kunnen ze hun fles namelijk keer op keer op nieuw vullen. En dat scheelt enorm in de afvalberg. Welk principe is u heilig? Ik vind dat iedereen vrij is om te doen en laten wat hij wil. Van mij zal je dus ook nooit een be lerend vingertje zien. Ik hoef mensen niet per se te overtui gen. Iemand die vlees eet uit een legbatterij is voor mij niets minder dan iemand die bij ons een natuurvriendelijk alterna tief komt kopen. Wij bieden als winkel slechts de mogelijkheid om het anders te doen. En ver volgens is het aan de mensen of ze dat willen of niet. Ik heb daar verder geen oordeel over. Vegetarisch eethuisje of driester renrestaurant? Als je uit eten gaat, dan moet je het goed doen. Dus kies ik voor een driesterrenrestaurant en bestel daar dan een vegetari sche maaltijd. Want vlees, dat eet ik niet. Daar heb ik geen be hoefte aan. En in een driester renrestaurant moeten ze toch een fatsoenlijk alternatief kun nen brouwen. Maar als je me diep in mijn hart kijk, dan eet ik eigenlijk nog het liefste thuis. Zelf koken, zodat ik weet wat erin zit en hoe het is klaarge maakt. Daar komt bij dat ik ook nog een goede kok ben, want ik heb de Hogere Hotelschool in Maastricht doorlopen. Wat is uw slechtste eigenschap? Slechte eigenschappen? Die heb ik eigenlijk niet. Het is ook maar net hoe je ermee omgaat. Ik weet wat mijn zwakkere pun ten zijn. En vervolgens kanali seer ik die, zodat niemand er last van heeft. Zo simpel is dat. Op de drie grote invalswegen van Leiderdorp moeten verwij zingsborden komen naar de vijf grote winkelclusters en in het dorp zelf moeten er nog eens tien komen. Dat vinden de on dernemers W. Regeer en E. Klinkenberg van De Baanderij en E. Verheyen van de Leider dorpse Autoboulevard. Aan de gemeente Leiderdorp is ge vraagd dit idee op haalbaarheid te onderzoeken. „Want we moeten elkaar de hand geven om Leiderdorp landelijk en re gionaal te promoten", vindt Re geer. Maar veel Leiderdorpse ondernemers voelen nog wei nig voor zo'n gezamenlijke aan pak. Het is eigenlijk al een oud plan, dat in afgeslankte vorm nieuw leven wordt ingeblazen. Een klein jaar geleden presen teerde het drietal ook al een reeks voorstellen om als Leider- langeraar Niet alleen in Nij megen, ook in Langeraar was er gisteren de intocht van de wandelvierdaagse. Ruim veer tig bewoners van Huize Aar- hoeve in Langeraar voltooiden per rolstoel de wandeltocht door alle hoeken van Ter Aar. Zo'n 55 vrijwilligers waren er dagelijks voor in touw. Gister ochtend was er op het ge meentehuis koffie met gebak. Op de terugweg, op het Land- lustpad kregen de vierdaag- segangers bloemen van de Stichting Vrienden. Vergezeld van de Aarlanderveense accor deonist Jan Veenswijk, legden ze de laatste kilometers naar Huize Aarhoeve af. Daar aan gekomen stonden kinderen, kleinkinderen en achterklein kinderen hun (grootouders op te wachten. FOTO MARK LAMERS dorpse winkelclusters gegroe peerd op te trekken. Behalve voor toegangsborden pleitten de initiatiefnemers voor geza menlijke radiospotjes en een advertentiecampagne in lande lijke dagbladen. De kosten: 150.000 gulden op jaarbasis. „Hoewel iedereen in beginsel enthousiast was en de voorstel len met de achterban zou be spreken, hebben we van som mige clusters nooit meer wat gehoord", aldus Regeer. Hij vermoedt dat de hoge kosten een breekpunt vormen. Daarom komen de initiatief nemers nu met een minder am bitieuze opzet: „Als we eerst die borden maar eens plaatsen, dan is er tenminste alvast een vorm van samenwerking. Dat kan min of meer met gesloten beurzen, en van daaruit kun nen we verder kijken." De ko mende maanden wordt door de gemeente onderzocht of het plaatsen van de borden een haalbare kaart is. Regeer: „Mis schien zijn er al rechten verge ven, of is er in Leiderdorp een heel nieuw bewegwijzerings plan in de maak. Ook moet uit gezocht worden hoe dat zit met precario en andere rechten." De eventuele vervolgstap heeft Regeer ook al klaar: „Ik denk dan aan borden op de verschillende bedrijfsterreinen, waarmee we naar elkaar gaan verwijzen. Op De Baanderij- doen we dat al. Daar sturen we consumenten via zo'n bordje door naar de Meubelboulevard. En waarom niet?" Het Meubelplein en De Win kelhof voelen vooralsnog wei nig voor een gezamenlijke pro motiestrategie. „Wij hebben dat helemaal niet nodig", aldus een woordvoerder van het Meubel plein. „Tien van de tien bedrij ven zien er hier niets in, en dan houdt het op. Bovendien heb ben we onze eigen bewegwijze ring al." Ook de Winkelhof is terughoudend: „Wij zijn al be-fl kend in de regio", aldus vice-1 voorzitter I. Abbink. „Laat Re-jl geer ons eerst maar eens vertel-1 len wat precies de voordelen I zijn. En wat we daar als Winkel-1 hof voor moeten gaan betalen."! De Leiderdorpse Onderne-I mers Vereniging is wel enthou-f siast over de voorstellen vooi een gezamenlijke aanpa» „Maar het is de vraag of iede® een op één lijn te krijgen is. V\® doen in elk geval geen bijdragJ Zo rijk zijn we niet", aldus Rob, voorzitter van de LOV. I De initiatiefnemers van hdj promotieplan laten zich ni® door de afwijzende geluiden afl schrikken. Regeer: „Laten wf. nu eerst eens rustig afwachtejr wat de mogelijkheden zijd. Daarna kunnen we altijd nog beslissen. Maar MWM als we iets doen, c met z'n allen moet we doen het niet. weg is er wat mij t k hogewoning

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15