Discussie over condooms op site g! Geloof Samenleving Spekpater bedelt miljarden bij elkaar voor Kerk in Nood Leidse hei tig ei Theologie voor toehoorders Beelden van anderen belemmeren het zicht Cyrillische psalmen ZATERDAG 22 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 178 jaar geleden, op 22 juli 1822, werd de Tsjechische augustijner monnik Gregor Mendel geboren. Hij werd in 1868 abt van een klooster in Brno, maar werd vooral beroemd om zijn baanbrekende werk op het gebied van de genetica. De door Mendel gevon den grondprincipes van de erfelijkheid zijn vervat in de zogeheten Wetten van Mendel. Hij ontdekte dat erfelij ke eigenschappen door vermenging en kruising niet verdwijnen, maar dat ze soms de kop opsteken of do minant zijn of één of meerdere generaties even terug treden of regressief zijn. Het belang van zijn bevindin gen werd pas in 1900 erkend. Mendel stierf in 1884. Op een 22ste juli in het jaar 668 stierf de heilige Wand- regisilius van Fontanelle, een benedictijn en stichter van kloosters. Vandaag 468 jaar geleden, op 23 juli 1532, werd de Neurenberger godsdienstvrede ge tekend tussen protestanten en rooms-ka- tholieken. De protestanten wonnen echter steeds meer terrein. De rooms-Duitse Ko ning Ferdinand voerde daarom aanvankelijk een poli- bek van toenadering tot de protestanten. Hij trachtte zelfs het Concilie van Trente ertoe te bewegen in zijn erflanden het priesterhuwelijk toe te staan. Zelf bleef hij streng rooms-katholiek. De 23ste juli is voor katholieken de feestdag van de hei lige Liborius van Le Mans; een bisschop die leefde in de vierde eeuw. Zijn relieken (beenderen) zouden won deren hebben veroorzaakt, en werden in 1622,1.225 jaar na zijn dood in 397, geroofd bjdens een oorlog. Vijf jaar later werden de botten van Liborius weer terugge bracht. Graham per satelliet toch aanwezig Rochester Hij komt wel, hij komt niet. De speculaües waren af gelopen weken niet van de lucht. De teerling is echter gewor pen; Billy Graham komt wegens problemen met zijn gezond heid niet naar Nederland. De Amerikaanse evangelist zal de conferentie over de toekomst van het christendom, die op 29 juli in Amsterdam begint, daarom per satelliet toespreken, al dus de organisatoren. De 81-jarige Graham lijdt aan de ziekte van Parkinson. Artsen moesten vorige maand ingrijpen toen bleek dat de evangelist vocht in de hersenen had. Hij zal nog ze ker drie tot vier weken in het ziekenhuis moeten blijven. Vipassana meditatiecentrum Benelux dilsen In het Belgische Dilsen, nabij het drielandenpunt met Nederland en Duitsland, komt een Vipassana meditariecen- trum. Het is het eerste centrum voor deze leer in de Benelux. Vi passana is geworteld in de leer van Boeddha. De meditatietech- niek is eeuwenlang doorgegeven van meester op leerling in Bur ma. In het voormalige vakantieoord in Dilsen worden intensie ve, üendaagse cursussen in vier talen gegeven. Meer informaüe over het Vipassanacentrum is te vinden op internet: www- .dutch.dhamma.org. Werenfiied van Straaten zestig jaar priester DEN BOSCH ANP Pater Werenfiied van Straaten heeft in ruim 50 jaar enkele mil jarden gulden bijeen gebedeld voor zijn hulporganisarie Kerk in Nood/Oostpriesterhulp. Het Bisdomblad Den Bosch spreekt deze week van vijf miljard. Van Straaten, die vandaag in Den Bosch zijn 60-jarig pries terjubileum viert, richtte in 1947 zijn organisatie op. In eer ste instanüe was de hulp be doeld voor de nood in het na oorlogse Duitsland, later voor Oost-Europa en andere delen van de wereld. Sinds 1992 werkt hij met de Russisch-Orthodoxe Kerk samen om de nood in post-communisbsch Rusland te lenigen. Flip van Straaten, geboren in 1913 in Mijdrecht (Utrecht), trad in 1934 in bij de norbertij nen in de abdij het Vlaamse Tongerlo. Volgens gewoonte - een kloosterling legt immers zijn vroegere leven af - kreeg hij een nieuwe voornaam: Weren- fried. In 1947 schreef hij in het kerstnummer van het bjdschrift van de abdij het artikel 'En er was geen plaats voor hen in de herberg' over de ellende van de 14 miljoen vluchtelingen in Duitsland. Na een reis door Duitsland begon Van Straaten in Vlaanderen een inzamelings- acbe, waarbij hij kort na de oor log heel wat weerstanden moest overwinnen. De Vlaamse boeren hadden geen geld, maar Van Straaten wist iets beters; ze hadden wel spek. De Duitsers hadden im mers honger. Zelf beschouwde hij de naam spekpater als een geuzennaam. Er werden dui zenden kilo's spek in pastorieën verzameld, in de abdij van Ton gerlo verpakt en door 'rugzak priesters' naar Duitsland ge bracht. In 1993 werd Van Straaten bij zijn 80ste verjaardag opgeno men in de Europese eresenaat. De Beweging voor de Verenigde Naties van Europa onder scheidde hem voor zijn 'leven voor grenzenloze en grensover schrijdende naastenliefde'. Dominee en Condomerie willen gesprek met kerken AMSTERDAM AFKE VAN DER TOOLEN Schande, sprak vader Van Bo ven toen de vrouw van zijn rooms-katholieke klusjesman sberf na haar zoveelste miskraam. Een levensles die zoon Jan albjd onthouden heeft, blijkens de memoires van deze latere dominee op de in ternetpagina van de Condome rie. De Amsterdamse con doomshop hoopt met deze pu- blicabe de discussie over kerk en anbconcepbe open te bre ken. De memoires concentreren zich op de kruistocht die Jan van Boven voor de condoom en andere vormen van anbcon cepbe heeft gevoerd. Van Bo ven, nu 77 en hervormd predi kant in ruste, kwam voor het eerst met het rubbertje in aan raking in zijn eigen slaapkamer. „Discreet werden wij geholpen door onze huisarts, na de komst van onze oudste in de bende maand van ons huwelijk. Hij gaf ons een adresje. Sinds dien kwamen de condooms per post", schrijft hij. Dit speelde zich af vlak na de oorlog. Een paar jaar daarna gaf de hervormde kerkleiding hem met terugwerkende kracht groot gelijk. Voorbehoedsmid delen zijn niet slecht maar juist goed voor het huwelijksgeluk, stelde de synode. Die zich daar mee ver van het onveranderde rooms-katholieke standpunt verwijderde. Van Bovens huisarts - inmid dels een andere dan die van dat 'adresje' - zei daarop: „Als jij een vent bent, begin je een win kel. Er is zoveel vraag." Oók van de kant van rooms-katholieken. De huisarts zelf kon niet in 'de handel', omdat hij werd be dreigd door de kapelaan. Die zou er wel dan wel eventjes voor zorgen dat hij z'n rooms- katholieke pabënten zou verlie zen. Uiteindelijk begonnen de do minee en de dokter in de bol lenstreek een Cursus voor ver loofden en jonggehuwden. Waar die over ging, laat zich raden. Maar indirect ging Van Boven uiteindelijk toch de handel in. Hij was betrokken bij de op- richbng van de regionale bu reaus van de Protestantse Stich- bng ter Bevordering van Ver antwoorde Gezinsvorming, en die verkochten voorbe hoedsmiddelen. Bij de PSVG klopten veel christenen aan die niet naar de NVSH wilden, ook rooms-katholieken. Voorts boog Van Boven zich als lid van de Raad voor kerk en Gezin over vraagstukken als de leeftijdsgrens bij de verkoop vein condooms, seks voor het huwelijk, en de plaatsing van condoomautomaten. In 1966 baarde die Raad opzien, door te stellen dat het voornaamste doel van het huwelijk de gelijk waardige liefde tussen man en vrouw is, en niet de voortplan ting.. Zoon Theodoor was toen 11. Dat diens komst in 1955 zeer gewensd moet zijn geweest, mag gezien het vorenstaande worden aangenomen. Hoe dan ook, deze zelfde Theodoor werd derben jaar geleden mede-op richter van de Condomerie - zonder weet, zegt hij zelf, van zijn vaders 'militante' verleden. Heeft Jan van Boven de le vensles van zijn vader goed in zijn oren geknoopt, voor zijn ei gen zoon geldt dus hetzelfde. Theodoor van Boven maakt zich, onder andere door de pu blicatie van het artikel van zijn vader, sterk voor verdere accep- tabe van het condoom door vooral de rooms-katholieke kerk. Zij het met een wat ander speerpunt. „Kerkelijke goed keuring van condoomgebruik kan zeker bijdragen aan de strijd tegen aids." De Leidse kerken zijn op zoek naar nieuwe heili gen. Alle Leidenaars mo gen hun eigen idool voordragen. Een jury on der leiding van burge meester Postma maakt op Allerheiligen de tien uitverkorenen bekend. In het Leidsch Dagblad geeft een aantal Leide naars alvast een voorzet. Vandaag is de beurt aan Marco Akerboom, voetbal Ier bij UVS. nog wel eens stappen. Op het gebied van voetbal was Ronald Koeman altijd mijn grote voorbeeld. Ik speel op dezelfde positie) hij, en we komen als voed Iers wel overeen. Ik beno niet echt snel, en ik kano van die lekkere lange balk trappen, net als hij. Eenc rière als Ronald Koemani ik wel leuk vinden, ja. Maar eerst moet ik onderl mes. Aanstaande dinsdag opereert dokter Schüllern aan m'n meniscus. Daarl ik al zeven maanden van. Als die operatie lukt, dan is hij mijn grote voorbeeld! Ik heb mijn opa en oma als voorbeeld. Ik heb veel van ze geleerd, en ze staan nog steeds voor me klaar, als ik ze nodig heb. En als er iets is, kan ik er albjd heen. Maar mijn echt speciale voorbeeld is mijn oom Wil Akerboom. Hij is ben jaar ouder dan ik. Ik heb tot mijn achttiende bij mijn oma en opa gewoond, en toen woonde hij er ook nog. Ik beschouw hem als mijn gro te broer. Hij nam me overal mee naartoe, en hij heeft me voetballen geleerd en katte- kwaad en van die dingen. Geintjes uithalen, dat was zijn hoofdvak zeg maar. Mijn oom woont nu met zijn verloofde, dus nu zie ik hem minder dan toen. Maar als hij kan, komt hij kijken als ik moet voetballen. En we gaan Inzendingen naar: De Leidse Heiligen p/a Oude Rijn 44 h/c 2312 HG Leiden De theologische faculteit van de Universiteit Leiden biedt ko mend seizoen een veelzijdig programma voor toehoorders. Er is geen speciale vooroplei ding vereist om hieraan mee te kunnen doen. Allerlei onder werpen uit het christendom, het jodendom en niet-bij godsdiensten komen aant de. Ook is er aandacht specialismen als godsd psychologie, -sociologie, begeerte en ethiek. Elke gang bestaat uit twaalf i van twee uur, en kost 275 den. Inlichten en brochu Mooi, 071-5272570. Novgorod Archeo loge Yelena Rybina uit het Russische Novgo rod is op het moment druk doende twee ta bletten met psalmen van koning David te bestuderen, die voor de conservering met was zijn behandeld. De tekstfragmenten uit het joods-christe lijk Oude Testament zijn in het Cyrillische alphabet opgesteld en worden beschouwd als het oudste schrift in heel Rusland. Des kundigen schatten de ouderdom op een klei ne duizend jaar en mikken op 1020. Dat is slechts enkele de cennia na de oprich ting van de Russische Orthodoxe Kerk in 988 AD. FOTO EPA ANATOLY MALTSEV Een ezelin die het heldender ziet dan een profeet. Het komt vast veel voor, maar we weten het niet. De ezelin hinnikt wat en wij denken: „Stom beest" of, als je Gerard Reve heet: „Lief dier". Maar in het geweldige verhaal over Bil'am opent het beest zijn mond tegen zijn berijder, de pro feet Bil'am. Hij is door de Moabibsche ko ning Balak ingehuurd om de kinderen Is- raels te vervloeken. Moab ligt aan de rechterzijde van de Jor- daan. Het joodse volk wil erdoorheen trekken, maar Moab 'had weerzin tegen de kinderen Israëls. Het volk is zo talrijk dat het 'het aangezicht van de aarde be- dekt' (Numeri22:5) en Moab weet het ze ken „Die menigte (zal) onze hele omge- vingweg vreten, zoals de os het gras van het veld wegvreet." Balak weet bovendien hoe het de Emorie- Xten is vergaan nadat zij Israël een soortge lijke doortocht weigerden. Bil'am, een Arameeër, wil eerst niet naar Moab te ko- men en Israël vervloeken. Hij mag niet QC van God: „Gij zult het volk niet vloeken, <want gezegend is het." Maar als Balaks gezanten voor de tweede keer komen, moet hij van God meegaan en dan precies zeggen wat God wil dat hij <zegt. Desondanks is God - de Onnavolg bare - toch kwaad op hem en probeert Lhh hem tegen te houden. 1 „Een engel van de Eeuwige plaatste zich CQ op de weg om hem tot hindernis te zijn (Numeri 22:22)." Tot hindernis, vertaalt rabbijn Vreden- burg, de NBG zegt als tegenstander. In het He breeuws lesatan. Sommigen zijn van mening dat 'lstn' _het Hebreeuws wordt geschreven zonder klinkers ook gevocaliseerd kan worden als 'liston', een werkwoord dat blokkeren of belem meren betekent. Satan is hier dus nog niet de figuur van mythische omvang die hij later wordt, de tegenstander van God in plaats van de tegenstander van de mens die een fout gaat maken. Hij is hier niet de duivel, maar slechts een engel die de weg verspert. Met bo vendien geen ander doel dan Bil'am te laten terugkeren op zijn schreden conform de werkelijke wens van God. Satan als de blokkerende engel. De engel die je niet van het rechte pad afhoudt, maar je juist stopt, opdat je je bedenkt en terugkeert naar God. Bil'am ziet hem niet staan. De man die later van zichzelf zegt dat 'zijn oog geopend is', is op dat moment nog blind als een mol, en zoals iedere verblinde die niets ziet van de werkelijke krachten die het leven bepalen, slaat hij woest om zich heen. Zelfs als de ezelin hem vraagt waarom hij haar drie keer heeft geslagen, antwoordt hij haar alsof een sprekende ezelin de gewoonste zaak van de wereld is: „Had ik een zwaard, dan had ik u da delijk gedood." Pas als de ezelin hem er op wijst dat zij zich on gebruikelijk gedraagt, worden hem de ogen ge opend en ziet hij de blokkerende engel. Hij gaat verder, waarschuwt koning Balak dat hij slechts Gods woorden zal uitspreken, laat runderen en rammen offeren en zegent dan, tot Balaks ont zetting, de kinderen Israëls in plaats van hen te vervloeken. Verschillende keren herhaalt zich dit totdat Bil'am inziet dat God werkelijk niet anders wil dan Isra el zegenen. De eerste zin van Bi- l'ams laatste zegenis zegt als men een synagoge binnenkomt: „Hoe goed zijn uw tenten, Jaakov, uw woningen, Israël. Vrome joden herhalen dus dagelijks de woor den van een niet-joodse profeet die eigenlijk op Israels onheil uit was. Bil'am laatste zegenende woor den zouden de vijanden van het joodse volk tot nadenken moeten stemmen. „Die u zegenen zijn gezegend, die u vloeken, vervloekt. Niet omdat op Israel niets is aan te merken, maar omdat negatieve gedachten en wensen altijd op jezelf terugslaan. Hetzelfde principe, maar dan geldend voor ieder een, illustreerde Deepak Chopra, een geestelijk leider in de Hindoe-traditie onlangs met een ver haal op tv. Een man wil in een stad gaan wonen en vraagt een oude man wat voor mensen e nen. Die antwoordt: „Wat voor mensen woi in de stad waar je vandaan komt? Oplichten ven, echtbrekers, vreselijk volk. Zulke mens 'e wonen hier ook." ip Even later komt er een ander bij de oude mi w „Ik wil hier komenwonen, vertel me wat voi mensen hier wonen?" De oude antwoordt, voor mensen wonen er in de stad waar je vi 1 daan komt? Fantastische mensen, rechtsch; '1 .vriendelijk, zorgzaam. Zulk soort mensenw fOI hier ook. Kortom, je ziet wat je wilt zien, jez jjj anderen wat je zelf bent. Om het goede in een ander of een ander voi zien, moet je eigen angsten kennen en ondf controle hebben en je zo min mogelijk beek 0I vormen over de ander, want zij belemmere: rc zicht. Lukt je dat, dan kun je je capaciteiten or zetten voor je eigen leven of dat van je volk gen is het resultaat. Lukt je dat niet, dan is el de je deel. In bijbelse termen, dan roep je ee vloek af over jezelf. Arafat en Barak zitten ongetwijfeld gevange „t onproductieve angsten voor en beelden ove 3e kaar en eikaars volk. Het liefste zouden zew dat de ander van de aardbodem verdween,! Clinton ze als een blokkerende engel de oge opend voor elkaar en ze een andere weg laü slaan? Dat Arafat en Barak zijn blijven pratf overigens minstens zo'n wonder als het spn van de ezel van Bil'am. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Geregeld zon en droog. Middag- temperatuur 20 tot 25 graden in het zuidoosten graden. Langs de westkust lager. Zweden: Perioden met zon en meest droog. In de middag wordt het ongeveer 23 graden. Finland: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd regen- of onweers buien. Plaatselijk veel regen. Maxima tussen de 20 en 24 gra den. Denemarken: Van het noordoosten uit wolken en soms regen of motregen. Mid- dagtemperatuur tussen 17 en 22 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Flinke zonnige perioden en droog. Zondag in het zuiden en oosten meer wolken. Middagtem- peratuur van 17 graden in het noorden tot 25 graden in het zui den van Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Maxi ma ongeveer 22 graden. Zondag warmer. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke perioden met zon. Zondag toenemende kans op regen- en onweersbuien. Maxima meest 24 tot 27 graden. Zuid-Frankrijk: Eerst zonnig en lokaal kans op warmteonweer. Op zondag meer wolken en enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur boven de 30 graden. Aan zee iets lager. Spanje: Overwegend zonnig, maar in het noordwesten meer bewolking en een regen- of onweersbui. Maxi ma tussen de 30 en 38 graden, langs de Golf van Biskaje onge veer 25 graden. Portugal: Overwegend zonnig. Vooral langs de westkust ook enkele wolken velden en kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur tussen 26 en 30 graden. Zondag minder warm. Mallorca, Ibiza, Menorca: Volop zon en droog. Maxima tus sen 30 en 35 graden. Marokko: Op de meeste plaatsen zonnig en droog. Vlak bij zee wel kans op wolkenvelden. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, landin waarts veel hoger. Tunesië: Veel zon, droog en warm. Maxima tussen de 30 en 35 graden, land inwaarts niet om uit te houden. Madeira: Zonnig perioden en kleine kans op een bui. Maxima ongeveer 24 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en klei ne kan op een bui. Middagtempe ratuur rond 27 graden. Duitsland: Veel wolkenvelden en met name in het noorden en oosten zaterdag wat regen of motregen. Zondag in het zuiden meer zon. Middagtem peratuur uiteenlopend van 19 in het noorden tot 24 in het zuiden. Oostenrijk: Perioden met zon en droog, maar in het noordoosten meer wolken en kans op wat regen. Maxima in de dalen 20 tot 24 graden. Zwitserland: Veel zon, maar in het noorden soms ook stapelwolken. Droog. Maxima in de dalen oplopend naar 25 graden in het noorden en tot 30 plaatselijk in het zuiden. Polen: Overwegend bewolkt en soms re gen. In het oosten kans op on weer. Middagtemperatuur 19 tot ongeveer 21 graden. Tsjechië en Slowakije: In het algemeen veel bewolking en enkele regen- of onweersbui en. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Hongarije: Perioden met zon en met name in het noorden kans op een regen- of onweersbui. Maxima 24 gra den. Zondag hoger. Italië: Droog en veel zon. Middagtempe ratuur op zondag op veel plaatsen 30 graden. Corsica en Sardinië: Droog en zonnig. Middagtempe ratuur tussen 28 en 32 graden. Griekenland en Kreta: Zonnig, maar in het binnenland zaterdag kans op een onweersbui. Op de Egeische zee een stevige noordelijke wind. Maxima 26 tot 30 graden. Malta: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur rond 33 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig, maar in het noorden later op de dag kans op onweer. Maxima langs de stranden onge veer 30 graden. Weerrapporten 210720 uur: ZONDAG 23 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.50 Zon onder 21.42 Maan op 00.28 Maan onderl3.02 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.45 «21.09 08.18 «20.42 Laag 04.35 16.50 04.16 16.31 MAANDAG 24 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.51 Zon onder 21.41 Maan op 00.48 Maan onderl4.16 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 09.32 22.06 09.05 21.39 Laag 05.26 17.46 05.07 17.27 Eindhoven zwaar bew. Den Helder zwaar bew Rotterdam zwaar bew. Twente licht bew. Vlissingen zwaar bew. Maastricht licht bew. Aberdeen licht bew Athene half bew Barcelona licht bew. Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer W warmtefront ragen sneeuw y koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hect0 pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) 1. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G.. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 5323 v Familieberichten: 023-5317 331 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315921 l ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tof' 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 totTpee 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vent v" het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-h or betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biirt worden verzonden geldt een toeslag»* |u aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSEITjer Voor mensen die moeilijk lezen, sled a, hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het léf 4 Dagblad op geluidscassette beschikt raj informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, INTERNET: iv.leidschdagblad.nl MAIL* redactie.ld@damiate.hdc.nl Auteursrechten voorbehoudt ld Dagbladuitgeverij Damiaf ost Amsterdam licht tx De Bilt licht tx Deelen 16 9 0.0 18 9 0.0 19 10 0.0 19 10 0.0 licht bew. onbewolkt half bew. K E N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis,. vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14