ei den Regio Politie zoekt juiste aanpak relatiegeweld rouwenopvang pleit voor hulp aan daders Leidens laatste koffiebolwerk blijft overeind Onderzoek naar kanker wekt woede gehandicapten op [eldpunt Discriminatie i vakantie beperkt open :hoolbazen ontmoeten illega's in Juigalpa Met het oog op de toekomst leiden robbert minkhorst De Stichting Kankerpreventie West-Nederland, die in Leiden onderzoek doet naar borst kanker, heeft zich de woede van gehandicapten op de hals gehaald. De cabine waarin de röntgenfoto's worden ge maakt is niet toegankelijk voor rolstoelen. Invaliden krijgen het advies van de stichting om naar Den Haag af te reizen, of zich te melden bij hun huis arts. In tegenstelling tot ande ren moeten gehandicapten daardoor betalen voor een on derzoek. Het bestuur van het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden (OGL) heeft inmiddels haar beklag gedaan bij de stichting. Op deze manier wordt een 'groot aantal vrouwen uitge sloten van onderzoek', stelt de belangen- en adviesorganisa tie. Het OGL spoort de organi satie aan een oplossing te ver zinnen voor het probleem. Zowel de voorzitter van de stichting als de directeur van het Bevolkingsonderzoek Borstkanker was wegens va kantie niet bereikbaar voor commentaar. De onderzoekscabine in Leiden staat naast het kantoor van de GGD op de Croneste- inkade. Iedere twee jaar wordt het bevolkingsonderzoek bij vrouwen van 50 tot 69 jaar ge houden. Om in de cabine te komen, moeten de vrouwen een trap op. Wie dat niet kan, moet een afsprakenlijn bellen. Dat deed ook de secretaris van het bestuur van het OGL, M. Samson-Boshuizen. „Tot mijn verbazing werd me meegedeeld dat ik niet kon meedoen aan het onder zoek", schrijft zij in de brief aan de Stichting Kankerpre ventie. „Indien ik toch rönt genfoto's wilde laten maken, moest ik naar Den Haag gaan omdat daar een cabine met een oprit staat. Een andere mogelijkheid was volgens uw medewerkster de huisarts een verwijzing voor het ziekenhuis te vragen om daar de foto's te laten maken." Het borstkankeronderzoek is gratis, behalve kennelijk wanneer iemand invalide is, merkt de secretaris van het OGL op. „Wij vinden het vol strekt verwerpelijk dat Leidse vrouwen die niet de trap op kunnen, aangeraden wordt el ders het onderzoek te laten verrichten, omdat ze dat geld kost. Een rit met de rolstoel taxi naar Den Haag is niet goedkoop en een consult bij de huisarts kost tegenwoordig meer dan dertig gulden voor mensen die niet in het zieken fonds zitten." Het OGL vindt dat de Stich ting Kankerpreventie mensen met een handicap een gratis alternatief moet bieden. „Wij vrezen dat deze vrouwen niet reageren op uw uitnodiging als zij weten dat de onder zoeksruimte voor hen moeilijk is te bereiken." Volgens het adviesorgaan geldt dat voor meer cabines in West-Neder land met als gevolg dat een groot aantal vrouwen zo wordt uitgesloten van het gra tis bevolkingsonderzoek. En dat kan niet de bedoeling zijn, zegt het OGL. DAG 22 JULI 2000 terband met de zomerva- itie is het Meldpunt Dis- linatie Leiden beperkt ru an maandag 24 juli tot en 28 juli, en van 14 augus- tot en met 18 augustus is kantoor slechts tussen tien uur 's ochtends en twee uur 's middags bereikbaar. Tussen 31 juli en 14 augustus is het kantoor gesloten. Bij spoedgevallen kan con tact op worden genomen met het Haags Bureau Discrimi natiezaken, Riviervismarkt 2 in Den Haag, telefoonnum mer: 070-3028686. lirecteuren van de Pacelli- ol, de Woutertje Pieterse- ol en de Rudolf Steiner- 3l gaan dit najaar op be- bij hun collega's in het Ni- juaanse Juigalpa. De ex- is een initiatief van de inband Leiden-Juigalpa, eveneens twee mensen tuurt. el van het project is om de e directeuren ter plekke leeld te geven van de kwa- van het Nigaraguaanse on- ijs en informatie te verza- n die in Leiden van pas ;omen. Maar vooral is het cdoeling dat de Leidse on- ijsmensen en hun colle- de partnerstad van ekaar Volgens de stedenband het dan wel zo zijn dat de olgebouwen, de salariëring van docenten en andere rand voorwaarden te wensen over la ten, maar gebleken is dat het aan vakkennis, didactisch in zicht en enthousiasme in de partnerstad niet ontbreekt. Ook het ROC, afdeling Toeris me stuurt tijdens de excursie een afvaardiging mee in de per soon van haar docente Spaans. De zes Leidse deelnemers ko men binnenkort om beslagen ten ijs te komen zes maal bij el kaar voor onder andere een stoomcursus Spaans. Het voorlopige programma in Juigalpa voorziet in gesprekken met de plaatselijke onderwijsin- stanties en meerdere bezoeken aan de zes basisscholen, die de partnerstad rijk is. Ook een school voor voortgezet- en be roepsonderwijs, die al geruime tijd materiële steun ontvangt, wordt bezocht. leiden Opdat er nog tot in lengte van dagen op kan worden gelo pen, ondergaat een deel van de vloer in de Pieterskerk een opknap beurt. Over een oppervlakte van zo'n vijftig vierkante meter zijn de oude tegels eruitgehaald. De onderliggende laag, de mortelvloer, ver keert in een dermate slechte staat dat die moet worden vervangen. De mortelvloer is in de loop der jaren steeds ongelijker geworden, waar door de bovenliggende tegels begonnen te kantelen en schuiven. Hierdoor bestond het gevaar dat ze zouden breken. Na het aanbren gen van een nieuwe onderlaag keert elke tegel weer op zijn oorspron kelijke plek terug. Welke tegel waar lag, is van tevoren precies in kaart gebracht. Het is de bedoeling dat de klus half augustus is ge klaard. foto dick hogewoninc Politie Hollands Midden houdt haar protocollen in het geval van geweld binnen relaties - zoals waar een 41-jari ge Leidse onderwijzeres woensdag uiteindelijk het dode lijk slachtoffer van is geworden - tegen het licht. leiden eric-jan berendsen pablo cabenda Volgens een politiewoordvoer der is het extreem moeilijk om huiselijk geweld aan te pakken. De politie is nu op zoek naar een manier om gevallen waar het mis dreigt te gaan, eerder te signaleren: specialisten zijn be zig om de nieuwe aanpak op papier te zetten. Deze aandacht voor gewelddadige relaties is overigens niet geïnitieerd door de moord op de Leidse. De po litie was er al langer mee bezig. „In algemene zin is geweld bin nen relaties moeilijk aan te pak ken", zegt de politie. „Buren kunnen wel bellen dat er ergens iets aan de hand is maar als wij daar dan komen en de ruzie blijkt te zijn bijgelegd, kunnen we eigenlijk niets doen. Een straatverbod is vrij zwaar. Dan is er al heel wat voorgevallen. Wij willen graag eerder signale ren en zijn momenteel druk be zig om te kijken hoe we dat kunnen oppakken. Wat we bij klachten het beste kunnen het moment dat de vrouw haar ex-vriend zelf weer binnenliet. De buren hoorden daarna nog regelmatig gegil en gescheld maar het was niet meer zo erg als daarvoor. „Het was wel dus danig luidruchtig dat je 's nachts om drie uur uit je bed schrok. Het klinkt misschien raar, maar je raakte eraan ge wend", zegt één van hen. Op het werk van het slachtof fer - zij gaf les op de Eerste Leidse Schoolvereniging waar haar kinderen ook op school zaten - was eveneens bekend dat de leerkracht grote proble men had in haar relatie. De vrouw was al geruime tijd ziek. W. Streng, directeur van de ELS is geschokt door de dood van zijn collega. Hij erkent dat het slachtoffer ziek was van de spanningen binnen de relatie en nog onvoldoende arbeidsge schikt om weer te beginnen. „Waarom? Dat is medisch ge heim. En over wat er verder is gebeurd, kan en wil ik niets ver tellen. Dat is privé." een bescherming slachtoffers is niet afdoende lidse vrouwenopvang Rosa Ma- onstateert dat vrouwen moeilijk Vi hun situatie kunnen verande- zij te maken krijgen met geweld i hun relatie. Het is een pro waar de hulpverleensters keer r tegenaan lopen. De onmoge- id om gewelddadige situaties ten te keren, ligt deels aan de vrou- ïlf en deels aan de beperkte mo- leden die er zijn om de vrouwen schermen. Ook onstaan vaak pro- :n door de omgangsregeling die rzorgende ouders het recht [op contact met hun kind. ;ens E. Sion, hoofd maatschap- werk van Rosa Manus, doen vrouwen vaak heel veel om een ge welddadige relatie toch nog te redden. Dat de slachtoffers zo'n moeite heb ben om afscheid te nemen, heeft vol gens haar te maken met het feit dat vrouwen is geleerd dienstbaar te zijn aan partners. „En om zich afhankelijk op te stellen", zegt Sion. „Vrouwen waken er ook voor om toe te geven dat ze gefaald hebben in een relatie. Ze denken dan: 'Hoe meer ik mijn best doe, hoe beter de relatie zal zijn'. Pas op het moment dat het echt niet meer lukt, ondernemen ze stappen en vra gen ze om opvang." Maar eenmaal veilig onder dak blij ken cliënten van Rosa Manus toch vaak weer terug te gaan naar hun ge welddadige partner. „Als ze moeten kiezen tussen twee kwaden, kiezen ze toch voor het bekende en niet voor een opvangsituatie zegt Sion. Daar komt volgens haar bij dat vrouwen na hun opvang er 'heilig in geloven' dat hun partner inmiddels is veranderd. Terwijl dat in veel gevallen niet zo is. Daarom pleit Sion niet alleen voor hulpverlening aan het slachtoffer, maar ook voor hulp aan de daders. „Als je niks met de daders doet, kun je wel blijven beschermen, maar dan komt er nooit iets van de grond. Het is altijd een kwestie van en-en." Sion wijst er met nadruk op dat slechts bescherming van de bedreigde vrouwen niet afdoende kan zijn. „De politie kan niet 24 uur per dag bij deze vrouwen zijn. Gewelddadige partners storen zich vaak ook niet aan een straatverbod", zegt Sion. Zij verwijst daarbij naar Zwijndrecht, waar een man in juni vorig jaar zijn vrouw voor de ogen van haar kinderen dood schoot. Deze man viel de vrouw gere geld lastig en had een straatverbod. Volgens Sion blijkt daarnaast dat vrouwen vaak geen sociaal netwerk hebben in de nieuwe buurt waar ze zijn gaan wonen, nadat ze hun ge welddadige partner hebben verlaten. „Zo komt 99 procent van onze cliën ten uit een andere stad." Rosa Manus adviseert deze vrouwen dan ook con tact te leggen met zowel de wijkagent als hun nieuwe buren, zodat deze op de hoogte zijn van de problemen met de ex-partner. Als buren dan bijvoor beeld merken dat er wat aan de hand is, kunnen ook zij de politie inschake len. Tot slot wijst Sion erop dat vrouwen nogal worden beperkt door de om gangsregeling die in januari 1998 is in gegaan en die zegt dat de nietverzor- gende ouder recht heeft op contact met het kind. „De ex-partner kan dan onder het mom van dit contact achter het adres van de vrouw komen door correspon dentie die hierover wordt gevoerd. Vroeger kon je het contact regelen via bijvoorbeeld de FIOM. Op het kantoor vonden dan de ontmoetingen tussen ex-partner en kinderen plaats. Door de nieuwe wet heb je die bescherming nu niet meer." doen. Hoe moeilijk dergelijke kwes ties liggen, blijkt uit de geschie denis die aan het drama rond de vermoorde onderwijzeres ten grondslag ligt. Het was bij de Leidse politie bekend dat de relatie tussen de 41-jarige ver moorde onderwijzeres uit de Merenwijk en haar ex-vriend (45) niet helemaal '100 procent' was. „Maar het was zeker niet zo dat wij daar momenteel elke avond voor de deur stonden of andersom", aldus een woor- voerder van de politie. „Er was voor ons op dit moment geen enkele aanleiding om in te grij pen." Vorig jaar zomer gebeurde dat overigens wèl. Volgens de buren werd de ex-vriend, die regelmatig onder invloed van drugs en alcohol verkeerde, toen met een overmacht aan politie afgevoerd. De ruzies na men op dat moment zulke ex treme vormen aan dat de toen nog zwangere onderwijzeres uit het raam hing en om hulp riep. Nadat de man was opgepakt kreeg hij een straatverbod op gelegd. Dat verviel echter op Vrouw blijkt in Cronesteyn te zijn vermoord De vermoorde 41 -jarige Leidse vrouw, moeder van zes kinderen en onderwijzers van de Eerste Leidse School vereniging (ELS) aan de P.C. Hooftlaan, blijkt in het pol derpark Cronesteyn om het leven te zijn gebracht en niet thuis of ergens anders. Dat heeft Justitie gistermiddag bekend gemaakt. Haar stof felijk overschot werd woens dag rond het middaguur in een vijver bij de waterspeel plaats van het park door een wandelaarster gevonden. Wanneer de vrouw precies is vermoord, wil de politie niet zeggen. De vermoedelijke dader, haar 45-jarige ex- vriend, is gisterochtend in Leiden gearresteerd. De komende man van koffiehuis Mariton Frans Noordermeer (links) neemt het roer over van Tinie van der Velde en Aad Overdevest. foto taco van der eb heidsproblemen af. Frans Noordermeer heeft het roer in middels overgenomen. Die wisseling van de wacht heeft er toe geleid dat Tinie van der Velde eveneens weg is. Zij ser veerde jarenlang de koffie en broodjes en voorzag een leger scholieren van snoep en fris. Afgelopen donderdag werkte zij voor het laatst. Noorder meer gaat de zaak alleen draai en, vandaar. De vaste klanten vinden dat spijtig, maar het is niet anders. Van der Velde werd nog wèl even in de bloemetjes gezet. Er waren mooie woorden, enve- loppes met inhoud en taart. Overigens is Noordermeer vast van plan om op dezelfde voet met Mariton door te gaan. Het blijft er piepklein, de zaak gaat nog immer in alle vroegte om kwart over vijf open en plek voor alcohol, eenarmige ban dieten en drugs is er nog steeds niet. Wel voor scholieren, schil ders, loodgieters, metselaars, aannemers, glazenwassers en rijschoolhouders. Eigenlijk verandert er weinig in Mariton. Landschapsprijs Er wordt genoeg gesproken over de relatie tussen stad en land maar daden? Daar ont breekt het nog wel eens aan. Concrete invulling vindt nog maar weinig plaats. Daarom stelt de provincie Zuid-Holland elke twee jaar de zogenaamde Landschapsprijs beschikbaar. Dit jaar staat de prijs in het te ken van 'Natuur en landschap in of nabij de woonomgeving.' Er wordt gekeken naar behoud of versterking van 'groen' in of naast stad en dorp. De hoofd prijs bestaat uit een aandenken en een bedrag van 5000 euro. Bij een aantal leden van turn vereniging Het Zonneveld in de Leidse Vogelwijk werden de oortjes gespitst toen zij van de prijsvraag hoorden. Zij zijn im mers al een aantal jaren bezig met een landelijk project om natuurvriendelijk te tuinieren. En zijn hun tuinen aan de Nachtegaallaan geen onderdeel van een ecologische zone die Leiden met de ten westen van de stad gelegen landgoederen verbindt? Als klap op de vuur pijl proberen de 'Zonnevelders' samen met de bewoners van de Vogelwijk en Oegstgeest hun tuin zo te maken dat zowel de recreatie als de educatie er aan bod komen. Reden genoeg om mee te dingen naar de pro vinciale prijs. Turnvereniging Het Zonneveld werd in 1942 opgericht en telt momenteel zo'n 90 leden. De randstadtuin meet 1,5 hectare en ligt op zowel Leidse als Oegstgeester grondgebied tus sen het Bos van Bosman en het landgoed van Endegeest. Ook het Pomona-terrein waar mo menteel opgravingen worden verricht en al overblijfselen uit de Romeinse tijd zijn gevon den, grenst aan complex volks tuintjes. Op het terrein is een padden- poel gegraven waarin kikkers, padden en watersalamanders zich voortplanten. Tevens is er een uilenkast opgehangen, kunnen bijen hun eitjes leggen in bamboestokjes, zijn er sta pelmuurtjes gebouwd waar torren en kevers kunnen schui len en vliegen boomvalk, bui zerd en vleermuis heen en weer tussen stad en land. Vorig jaar werd Het Zonneveld bekroond met het Nationaal Keurmerk Natuurlijk Tuinie ren. Nu de Landschapsprijs nog. De uitreiking daarvan vindt op 1 december plaats in het Provinciehuis in Den Haag. eric-jan berendsen naties scholieren zijn er i 1934 geweest. In koffie- Mariton aan de Burggra- laan tegenover het Rem- odt-lyceum (nu Bonaven- red). Balletjes gehakt met ro voor weinig, Caballero reen dubbeltje en ja, het ;gd, ook in jaren zes- in zeventig toen het onder- p nogal gevoelig lag, waren nndooms te koop. Een tje leerling van het Rem- idt liet zich vijf minuten rhet einde van een lesuur Ie klas sturen. Dan was een laats in Mariton tijdens de tolpauze immers gegaran- d. generaties schilders, lood- ers, metselaars, aannemers, enwassers en rijschoolhou- zijn er ook geweest. Vijf en in de week van 's och- even na vijven tot een uurtje of vier 's middags plus de zaterdagmorgen. Bakkie doen voordat er moet worden gewerkt, krant lezen, koppie goep, broodje eten en een beet je slap ouwehoeren. Helaas, helaas, het fenomeen koffietent sterft langzaam maar zeker uit. Mariton is echter het levende bewijs van de uitzondering op de regel. Geen gokkast, geen al cohol en geen drugs, waar vind je dat nog? Juist, alleen nog aan de Burggravenlaan, menen de klanten. In het piepkleine tent je hangt volgens de vele trouwe bezoekers een 'fantastische' sfeer. Mensen komen er graag samen, het heeft iets ver trouwds, iets sociaals, iets Leids. Maar ook Mariton ontkomt niet aan veranderingen. On langs zwaaide eigenaar Aad Overdevest wegens gezond-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13