Oud en slim de tuin in )k n Rijp en Groen Nieuw alternatief voor tropisch hardhout Planten lijden ook onder te veel zon Stroomstoten moeten hazen verjagen Wondermiddel sterk planten tegen ziekte VRIJDAG 21 JULI 2000 960 REDACTIE: RIEN POLDERMAN 023-51502; Wintergroene boerenkool Stel je komt terug van va kantie en niettegenstaande al je goede zorgen is toch een en ander mis gegaan met de planten. Eerst maar eens kijken of de overblijvende kostbare exoten een beurt moeten hebben. Vaak is de oorzaak van alle narigheid teveel of te wei nig water in de pot. Het te weinig kan snel verholpen worden door de plant met pot en al in een emmer of bak te zetten, net zo lang tot de grond doordrenkt is met water. Te veel eist meer inspanning. Uit de pot kloppen en een deel van de slik natte grond voorzichtig vervangen door nieuwe goede potaar de. Luizen zijn we ge makkelijk de baas door on derdompeling van al wat groen is in water. Na een paar dagen herhalen. Dopluis is be werkelijker: aanstippen met zeepspiri- 30o°pa tus en vooral bijhouden tot de plaag be dwongen is. En nu het eenjarig goed dat het niet heeft gehaald. Die planten kunnen door gaans naar de compost of in de GFT-bak. Er is mo menteel volop vervangend plantgoed in de handel, maar ik geef in overweging om een paar bakken of grote potten eens te vullen met - schrik niet - plantjes van boerenkool. Een beetje tuincentrum en ook de markt biedt rond deze tijd voorgekweekte kool-plantjes aan. Mijn er varing is dat boerenkool het beste voldoet in een bak of royale pot, een em mer mag ook want kool is een grote eter. Het voor deel van boerenkool is dat deze mooi groen blijft ge durende de hele winter, met minder ruime behui zing voor de wortels ge noegen neemt en vooral goed vorstbestendig is. Al leen een periode van meerdere dagen met min vijftien noopt ons om de nu goed doorgevroren kool binnen te halen en GREET BUCHNER met smaak op te eten. Hij is immers ook vrij van gif tige bespuitingsmiddelen omdat we hem in eigen beheer hebben geteeld. Als we de planten eenmaal gekocht hebben dan zor gen we ervoor dat ze goed vast komen te staan in potaarde van goede kwali teit, liefst gemengd met iets compost. Neem een stukje karton of stevig plastic van rond 10 bij 10 centimeter met een gaatje in het midden voor de stengel van de plant. Een schuine knip in het mate riaal maakt het mogelijk om de kraag rond de plant te schuiven. Zorg er wel voor dat er geen aar de op terecht komt. Daar houdt de kool- vlieg van, want die legt haar ei tjes waar scha delijke larven uit voortkomen, precies op de grens van de aarde en de koolplant. Omdat kool een grote eter is ge ven we de plan- naar"" ten elke week wu» bijvoeding, ge- woon de mest die we voor onze kamer planten gebruiken. Kool lust die ook wel. Wie zich niet durft te wa gen aan de boerenkool op balkon of terras en toch van wintersgroen houdt, kan nu rond deze tijd ook wintergroene struikjes ko pen. Eén van de meest fa voriete daarvan is momen teel wel de buxus, maar er zijn ook volop kleinere co niferen in de handel. Be denk wel dat deze planten iets andere eisen stellen aan de grond. Voor de meeste wintergroene plan ten, vooral coniferen moet er wat extra turf in de aard. Deze planten hebben min der mest nodig dan de grote eters waartoe we de koolsoorten rekenen, daar staat tegenover dat ze ge noegen nemen met een plaatsje in de halfschaduw en dat kan een voordeel zijn. Al met al kunnen onze bakken ook na een kleine teleurstelling weer mooi de winter in. Met boeren kool? Experts over de hele wereld zoeken naar alternatieven voor - vooral tropisch - hardhout. De wereldvoorraad van hardhout is immers drastisch kleiner aan het worden. Chemisch bewerkt of geïmpregneerd hout blijkt ook slecht te zijn voor het mi lieu. De Nederlandse houtspe cialist Pontmeyer lanceert nu Stellac Wood. Dat is zacht vu ren- of grenenhout dat op een milieuvriendelijke wijze in Fin land wordt verduurzaamd en verhard. Het materiaal zou zich zonder te schilderen lenen voor schuttingen, tuinhuisjes, ko zijnhout en vlonders. De behandeling, onder meer verhitten tot tweehonderd gra den, voorkomt dat het vuren- of grenenhout in de buitenlucht gaat rotten, krimpen en zwel len. Eigenlijk is deze techniek niet helemaal nieuw, want in de Oudheid werden speren ook al in vuur gehard. Door die ver warming verdwijnen suikers uit het hout, waardoor schimmels later minder levenskansen krij gen. Bovendien komen er in het hout allerlei beschermende be standdelen terecht. Stellac Wood is niet alleen een alternatief voor geïmpregneerd tuinhout, het materiaal is ook te lamineren waardoor er bin nenshuis een vloertje mee is te leggen. Precieze prijzen zijn niet te geven, maar Stellac Wood kost iets minder dan tro pisch hardhout. ALEX VAN HOOF* Onderzoek toont aan dat bezig zijn in de tuin goed is voor het welzijn van ouderen: ze gebruiken minder medicijnen. Met het verstrijken van de ja ren wordt het klussen in de tuin er niet gemakkelijker op. Zware inspanningen genoeg: gras maaien, schoffelen, on kruid wieden, bloembollen planten en harken. De markt voor hulpmiddelen die het le ven in dit opzicht kunnen ver lichten, staat nog in de kinder schoenen. Er zijn weliswaar al de nodige handigheidjes als bladgrijpers en knielsteunen ontwikkeld, maar de informa tie erover is nog schaars. „Tuinwinkels en tuintijdschrif- ten laten senioren nog te veel links liggen", vindt oprichter en eigenaar Herman Berteler van Bureau Aangepast Groen uit Groesbeek. Zijn bedrijf ver koopt speciaal tuingereedschap voor ouderen. Berteler zat bo vendien in de commissie Aan gepast Tuinieren van de Ge handicaptenraad, schreef een boek over tuinieren voor min der validen en ontwierp rol- stoelvriendelijke, openbare groengebieden met brede pa den en zo min mogelijk treden. Berteler: ,,In tijdschriften zijn weliswaar soms flitsende verha len te vinden over werkbespa- rend tuinieren, maar die artike len zijn gericht op jonge, druk bezette tweeverdieners met kinderen die geen tijd hebben voor klussen in de hof. Senio ren worden slechts en passant genoemd. Daarnaast hebben nogal wat tuinwinkels geen speciaal gereedschap voor ou deren in de aanbieding." Wat tuinwinkels laten liggen, daar springt Berteler op in: hij brengt een catalogus uit met gereedschappen waarmee ou deren en minder validen beter uit de voeten kunnen. Zit bij voorbeeld de kracht nog maar in één arm, dan komt wellicht de zogenoemde armfixeerder van bijna zestig gulden van pas. Wanneer het metalen hulpstuk over de steel van bijvoorbeeld een schoffel wordt geschoven, kan er toch met één arm on kruid worden gewied. Een an der handigheidje is de rugver wenner. Gemonteerd op de harksteel, zorgt dit ding bij tweehandig gebruik dat de schouder recht blijft. Vrij populair is het 'opraapin- strument' dat voor ruim 68 gul den is te bestellen. Deze negen tig centimeter lange lichtmeta len steel met gekartelde bek en eenvoudig knijpsysteem, grijpt zonder te bukken wortels en graspollen stevig vast. Voor diepgeworteld onkruid is de zo genoemde baronet weed puller bedacht. Het apparaat komt op bijna zestig gulden, is 86 centi meter lang en weegt 450 gram. Deze roestvrij stalen onkruids teker heeft een snijmes en grijpbek om onder meer paar debloemen ondergronds af te snijden en op te pakken. Bij het planten, poten en zaaien komen kniel- en zitbankjes van pas. Er bestaan verscheidene modellen. Het voordeligste exemplaar is vanaf bijna zestig gulden te koop. Naast bescher ming van knieën tegen de natte en koude grond, bieden twee handvatten steun bij het knie len en opstaan. Wordt het hulp stuk omgedraaid, dan verandert het ding in een zitje. Een lastig karwei voor ouderen is snoeien en knippen, maar de 'driefasenschaar' van Berteler belooft de oplossing te zijn. Slechts met weinig kracht knipt deze lichtmetalen schaar een tak door. De prijs bedraagt ruim elf gulden. Veel kostbaar der zijn planttafels, die vanaf een kleine achthonderd gulden in hout, aluminium en kunst stof voorradig zijn. Aan deze ta fels kan zittend worden getui nierd. Vooral mensen in een rolstoel tonen belangstelling voor een planttafel. Weliswaar maakt speciaal ge reedschap het tuinwerk minder vermoeiend, maar volgens Ber teler moeten ouderen ook een "mentale knop omdraaien'. Hij legt uit: „Senioren zijn van oudsher gewend om planten onderling op ruimte afstand in de grond te plaatsen. Hierdoor kan veel meer onkruid de kop opsteken; geregeld wieden en schoffelen is dan vereist. Ver standig is om de planten dich ter bij elkaar te zetten. Verder moet menigeen gewoonweg ac cepteren om uitgebloeide plan ten en bloemen in de herfst te laten staan. Veel tuiniers halen dit dode spul weg. Lieden op leeftijd kunnen er echter beter vanaf blijven, want het verwij deren is soms een zwaar kar wei. Bovendien levert het dode materiaal een fraai decoratief effect in de tuin op." Hoewel bepaalde karweien niet meer zullen lukken, is tuinieren voor nogal wat ouderen belang rijk. De liefhebberij is ontegen zeggelijk gezond. Uit onderzoek bij enkele aangelegde tuinen voor ouderen enkele jaren gele den in Rotterdam, blijkt dat ou dere tuinliefhebbers minder ge neesmiddelen gebruiken wan neer ze klusjes in de natuur op knappen. „Senioren hebben veel behoef te aan tuinieren, want aan nog al wat andere activiteiten kun nen ze niet meer deelnemen. Daardoor raken ze aan huis ge- voor al wat groeit en bloeit welkom bij; bloemendaal bv rijksstraatweg wassenaar Niet alleen mensen, maar ook planten zouden zich eigenlijk beter moeten beschermen te gen de zon. Onderzoekers van het Zwitserse Friedrich Mie- scher Instituut, in Basel, heb ben ontdekt dat ultraviolette straling (UV-B) invloed heeft op de erfelijke eigenschappen van planten. Tot nu toe werd aangenomen dat de schadelijke elementen in zonlicht alleen de oppervlakte van een plant konden aantas ten. Nu is aangetoond dat door de straling hun DNA verandert. Hoe meer straling, hoe groter de verandering. Dit betekent dat een te veel aan UV-B de genetische structuur van hele plantsoorten aantast, en dat dit proces wordt ver sneld als de ozonlaag, die de straling moet tegenhouden, dunner wordt. Bij sommige planten werd d<x een overdosis UV-B de groei g remd, maar het is nog niet be kend of de verandering van DNA in het algemeen goed of slecht is voor de planten. Overigens krijgen planten, in tegenstelling tot mensen, geet kanker van een teveel aan stra ling. Bij het onderzoek zijn gei plantentumoren geconstateei Een proef met elektrische stroomdraden moet hazen in het Noord-Groningse Warffum bij de wortels weghouden. Elk jaar beschadigen de langoren tien procent van de vijfhonderd hectares met wortelen die Gro ningen rijk is. De Dierenbe scherming en de noordelijke landbouworganisatie (NLTO) juichen het provinciale initiatief toe. De stroomdraad dient als alter natief voor het neerschieten van hazen. Dat gebeurt nu nog met enige regelmaat. Volgend jaar wordt de nieuwe Flora- en faunawet van kracht die het voor boeren veel moeilijker maakt een jachtvergunning te krijgen. Mede hierom zoeken de overheden momenteel naar allerlei alternatieven om de tal loze gewassenrovers te bestrij den. De betrokken partijen bezien over twee maanden of de stroomdraden een oplossing zijn. De vraag is of de kosten opwegen tegen de baten, zegt initiatiefnemer R. Zevenberg van de provincie. De apparatuur kost zes guldec per meter, wat bij het omspan nen van één hectare al snel uil komt op 2400 gulden. De op brengst van de wortelen moet daar tegenop wegen. Behalve in Groningen vinden ook experimenten met stroom draden plaats in Limburg, Bra bant en Noord-Holland. Een eerder alternatief oogstte slechts ten dele succes. Bij de; zogeheten jackkite moest een grote papieren roofvogel zwa nen van smaakvolle groenten afhouden. Knobbelzwanen lie ten zich echter niet door de surrogaatvogel afschrikken, meerkoeten bleven wel weg. foto cpd kluisterd", zegt Jeannette Block van de stichting Natuurlijk Tui nieren, een organisatie die cur sussen geeft aan begeleiders van ouderen over natuur- en tuinbeleving. „Ouderen laden echter de winkelwagentjes ieder seizoen niet bij Intratuin vol, omdat ze gedwongen zijn de liefhebberij anders in te vul len." Bij het anders invullen van de hobby hoort bijvoorbeeld het aanleggen van bestrating in plaats van een gazon om het verplichte maaien te vermijden. Praktisch is wel om voor het terras geen oude waalstenen te gebruiken, want bij deze exem plaren groeit vaak onkruid tus sen de voegen. Hoe groter de maat van de stenen, hoe min der werk ze opleveren. Overi gens bestaat er een speciale mortel die in de uitgespaarde voegjes tussen de stenen is aan te brengen. Als de mortel een maal hard is geworden krijgt het onkruid geen kans meer om te groeien. Werkbesparend is verder om de groene coniferenhaag weg te halen en een houten schutting langs de erfgrens te plaatsen. Een tip is ook om de tuin voor een belangrijk deel aan zijn lot over te laten. Na verloop van tijd ontstaat dan een verwilder de natuurtuin en daarvoor be staat momenteel bij zowel jong en oud een vernieuwde belang stelling. ALEX VAN HOOF* In Amerika is een biologisch middel ontwikkeld dat planten beschermt tegen ziekten en plagen door het natuurlijk im muunsysteem te versterken. Verantwoordelijk is een eiwit, afkomstig uit een bacterie die het gevreesde perenvuur ver oorzaakt in fruitbomen. Het wondermiddel komt binnen twee maanden op de Ameri kaanse markt en kort daarna is het beschikbaar voor de rest van de wereld. Het eiwit, harpin genaamd, is ontdekt door onderzoekers van de Cornell universiteit in Itha ca, New York Het bedrijf Eden Bioscience brengt het op de markt onder de naam Messen ger. De werking van het eiwit is uitgebreid getest in het veld op 45 gewassen in vier landen. Vreemd genoeg is het eiwit ge haald uit een ziekteverwekker Erwinia amylovora, de bacterie die vuur veroorzaakt in appel en perenbomen, maar ook in siergewassen zoals rozenstrui ken. De aangetaste bomen en struiken krijgen zwart geblaker de bladeren, takken en vruch ten en gaan verloren. Met behulp van moleculaire techniek is de chemische basis gevonden van de natuurlijke af weerreactie van de plant op de ze fatale infectie. Die wordt in gang gezet door enkele genen in de bacterie die het eiwit harpin maken. Het eiwit sluit de gangen af waarlangs de ba terie de plant verder binnen dringt. Als het eiwit op de juis plek is ingebracht in het blad 19, van een tomaat, tabak of gera nium sterven de plantencelle waarlangs de ziekteverspreidi nlaatc vinHf hinnpn ppn Hap plaats vindt, binnen een dag, waardoor verdere bacteriëlef fectie onmogelijk wordt. In de praktijk is het dan al te laat. Eenmaal genfecteerd legi de plant het loodje. Het midd moet daarom preventief wor- den toegediend, zodat de plat vooraf extra weerstand op bouwt tegen een breed scala aan ziekten. Volgens de Ama kaanse instelling die beslist over toelating van nieuwe mil delen is het de eerste keer dal een biopesticide beschikbaari dat rechtstreeks het afweermi chanisme benvloedt. Het eiwit beschermt niet tegen bacteriën, virussen en schimmels, maar ook tegen sommige vraatinsecten. Teve 18.' bevordert het milieuvriendelj 8.' ke middel de wortelgroei, wal door de plant minder water n dig heeft. Of dat al niet genoe I9.( is leidt snellere vruchtrijping fruitbomen tot een hogere op brengst. PETER DE JAEGER* Cryptogram Horizontaal: 1Vleesnat uit de Ardennen (8); 5. Twee brieven van de begroting (8); 6. De zoom van Zuid-Afrika (4); 8. De woordvoerder haalt Eva uit het koelvat (4); 10. Twee jongens die menselijke arbeid kunnen vervangen (5); 12. Indicatie voor parasieten (5). Verticaal: 1. Dat vruchtvlees is aangestoken (6); 2. Snoep geeft u niveau in Engeland (6); 3. De sleutel ligt op de trap-(5); 4. Paarden missen "r deze runderen (5); 7. Rokers doen het in een verbrande gevangenis (5); 9. Schreeuwt in het strijdperk (4); 11. Voornaam gewicht (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Zzo; 5. pub; 7. ophijsen; 10. en; 12. fez; 14. ja; 15. raai; 17. wees; 19. tl; 20. in; 21. emoe; 23. Ezau; 25. re; 26. tir; 28. si; 31. gezapig; 33. yes; 34. koe. VERTICAAL: 2. Zo; 3. opa; 4. wijze; 5. pee; 6. un; 8. vereerd; 9. waskuip; 11. na; 12. filet; 13. zwier; 14. je; 16. ato; 18. enz; 22. me; 24. as; 27. Isar; 29. ges; 30. eik; 31 ge; 32. go HET WEER Twee stapjes vooruit, één stapje terug De luchtdrukverdeling zit al ge ruime tijd op slot. Daardoor worden grote gebieden in Euro pa voortdurend met hetzelfde weerbeeld geconfronteerd. In het noorden van Rusland is dat een voor die streken historische hittegolf (gisteren plaatselijk de achtste tropische dag op rij), bij ons is het koel en somber weer en in delen van Scandinavië heeft men te kampen met ern stige wateroverlast. In het Zweedse Sveg, waar al sedert 1875 wordt gemeten, is juli nog nooit zo nat geweest. De teller staat daar inmiddels boven de 200 mm. Bij ons is het de laatste dagen twee stapjes vooruit, één stapje terug. Zo was het gisteren prachtig weer met flink wat zon en middagtemperaturen boven de 20 graden; vanochtend draaide het echter weer om wolkenvelden. Tijdens het weekeinde trekt het Britse ho- gedrukgebied naar het noor den. Daardoor verlaat de wind boven onze streken de zo geha te noordwesthoek. In de hogere luchtlagen weet zich evenwel ten oosten van Nederland een bel met koude lucht te handha ven. Het gevolg is dat de atmos feer enigszins van streek blijft. Zowel op zaterdag als zondag kunnen er, hoofdzakelijk in het binnenland, enkele buien tot ontwikkeling komen. Onweer is daarbij niet uitgesloten. Bij ons is er morgen aanvanke lijk plaatselijk mist. Daarna volgt een mix van wolken en zon. De temperatuur stijgt in de middag tot 22 graden en er waait een meest matige, aan de kust een vrij krachtige noord- i: J.t noordoostenwind. Na het weekeinde komen we in een omvangrijk lagedrukgebied R recht. Daardoor moeten wen kening houden met enkele re 11.3 gen en onweersbuien maarn temperaturen boven de 20 ff den houdt het warme weer a Op de meeste plaatsen is hel gisteren meer dan 20 graden geworden. In onze regio mei' 2.0 de Schiphol 20,4 graden, in 1* binnenland kwam De Bilt op 22,2 en in het zuidoosten we; het bijna 24 graden in Hoens broek en bij Venlo. Hazen hebben een broertje dood aan stroomstoten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8