Verzekeraars: Veel meer meldingen van fraude Economie Warme ontvangst Clinton UMTS-veiling nu miljardenspel Eu-kandidaten 'We zijn watje noemt lekker bezig bij ING. Léuk!' ING rijk aan namen Gelegenheidsterras Provider aan de haal met 'Money Planet Greenspan: Economie lijkt iets af te koelen Onduidelijke renteopgaven (IJDAG 21 JULI 2000 riEs CT TO "AO-akkoord universiteiten fm haag Bonden en werkgevers hebben gisteravond onver- racht een akkoord bereikt over een tweejarige CAO voor het uiiversiteitspersoneel. Die voorziet onder meer in een loons- H erhoging van in totaal zeven procent en de introductie van een 5,0! ogeheten cafetaria-model voor verlofregelingen. Bovendien 2.6: iiijft de ambtelijke status van het universiteitspersoneel ge- landhaafd. Het overleg tussen de bonden CFO, Abvakabo, AC s!a n CMHF en de werkgeversorganisatie VSNU liep ongeveer een ®'|j maand geleden vast op de wens van de werkgevers die ambtelij- 0^2 e status op te heffen. Afgelopen dinsdag raakten de overleg- 5.7; iartners weer in gesprek. Internetsite over voetbal I2'{( souDAi Bij het begin van de nieuwe voetbalcompetitie, 14 au- 21lustus, komen KPN en het weekblad Voetbal International met nieuwe internetsite: Voetbal International Planet. Het inter- 42*o ietadres www.viplanet.nl moet volgens de oprichters de groot- 2.6 |ie zogeheten voetbalportal van Nederland worden. Voetbal In- 12,2j ernational verzorgt de redactionele bijdragen. Planet Media 118,8 Groep, een dochter van KPN tekent, voor de techniek. „Als voetbaltijdschrift beschikt VI over een gigantische database vol 0j content in de vorm van tekst, cijfers en stilstaand beeld. Geluid oV en bewegend beeld ontbreken echter nog. En dat moet van de ïieuwe partner komen", aldus Rob Koghee, adjunct-uitgever 262!311 ^et voetbalblad. peer winst America Online .les 's Werelds grootste internetaanbieder America Online AOL) heeft in het eind juni afgesloten boekjaar zijn nettowinst óiiÉen stijgen van 1,7 miljard gulden tot 2,7 miljard dollar. De om- jj-jj iet nam toe met bijna 44 procent tot 15,9 miljard gulden. Het 0j ledrijf, dat fuseert met mediaconcern Time Warner, behaalde 3.? looral meer omzet uit e-commerce en advertenties. Het aantal ibonnees steeg in een jaar tijd met 5,6 miljoen tot 23,2 miljoen. o'r Dochterbedrijf CompuServe heeft 2,8 miljoen abonnees. !j DaimlerChrysler koopt Detroit Diesel jtuttcart/auburn hills DaimlerChrysler neemt de Amerikaanse os abrikant van dieselmotoren Detroit Diesel Corporation (DDC) 0.5 jver. Het Duits-Amerikaanse autoconcern had al 21,3 procent tan de aandelen in zijn bezit. Voor de overige aandelen betaalt iet één miljard gulden. Dat heeft DaimlerChrysler gisteren be- .j endgemaakt. DDC maakt dieselmotoren voor vrachtwagens en 7j «uw- en landbouwmachines. ":i Ahold breidt uit in distributie VS 9,5: 6.s wan dam Ahold heeft zijn vleugels in de voedseldistributie in 2'j Je Verenigde Staten verder uitgeslagen met de overneming van o!g GFG Foodservice. Dit winstgevende bedrijf heeft een omzet van o.il 740 miljoen gulden die wordt behaald in Noord- en Zuid-Dako- 4 la en Minnesota. Formeel wordt GFG overgenomen door 71 Ahold-onderdeel US Foodservice. Ahold kocht dit veel grotere 3-j ledrijf eerder dit jaar voor ruim acht miljard gulden. USF heeft en jaaromzet van 38 miljard gulden. Het klantenbestand van 8.0 USF van 140.000 restaurants, scholen, hotels en andere instel- ingen wordt door de komst van GFG vergroot met 4300. ij Bond dringt aan op overname Frima 203 lelfzijlAkzo Nobel moet een serieus bod doen op het zoutbe- i lrijf Frima in Harlingen, dat dreigt failliet te raken. Het bod 9j noet voorkomen dat de met overheidsubsidie opgezette zout- 63 abriek voor een appel en een ei in handen komt van een bui- enlandse partij. Dat staat in een gisteren verstuurde oproep oj an FNV Bondgenoten aan de centrale ondernemingsraad van o,o Akzo Nobel Nederland. Een overname door een concurrent zou ;evolgen kunnen hebben voor de werkgelegenheid, ook bij Ak- 5i o in Delfzijl waar het chemieconcern een zoutafdeling heeft. 1| Energiegigant Enron in entertainment puston Het Amerikaanse energieconcern Enron gaat samen 7) net videohandel Blockbuster films op aanvraag leveren via zijn glasvezelkabelnet aan miljoenen huishoudens in Europa en Amerika. Enron heeft hierover een 20-jarig contract getekend net de videotheekketen. Enron kan door het initiatief zijn pe- lerdure glasvezelnet te gelde maken. Het is de eerste keer dat 1 en energiereus zich met zijn netwerk openlijk op de markt iob foor entertainment stort. Voor Blockbuster is de samenwerking joj net Enron de kans om films niet alleen over de toonbank te 109 erstrekken, maar ook via kabels in de huiskamer te bezorgen, jöj iovendien kan Enron gebruik maken van de uitgebreide klan- 102 enkring van de videoshop, die ongeveer 65 miljoen huishou- is Jens telt. x CAO-gehandicaptenzorg vastgelopen itrecht De bonden hebben gisteren de onderhandelingen 115 iver een nieuwe CAO voor de gehandicaptenzorg afgebroken, jjjj )e vakorganisaties zijn furieus op de werkgeversorganisatie 106; i'ereniging Gehandicaptenzorg Nederland. De werkgevers be- 106.1 [rijpen de commotie niet. „Als de bonden de moeite zouden lemen om onze voorstellen goed te bestuderen, dan zullen ze ïoï. rachter komen dat zij lariekoek verkondigen", zegt werkge- ioi. ersonderhandelaar G. Gerding. De geboden loonsverhoging loemen de bonden een lachertje. De VGN wil de lonen in twee ïoo aar tijd structureel met 5,5 procent verhogen. Daarnaast wacht 59 Ie werknemers een eenmalige uitkering van 2,25 procent. Ie werkgevers stellen dat ze een goed bod hebben gedaan. Ger- 5? ling: „We kunnen nooit die 4 procent betalen die de bonden ei- 42 en. Daar hebben we geen geld voor. Of we zouden mensen noeten ontslaan." De onderhandelingen worden op 26 sep- ember hervat. Onderzoek claims slagvaardiger aanpakken Nederlandse verzekeringsmaatschappijen hebben in het tweede kwartaal 61 procent meer fraudegevallen gemeld dan in de eerste drie maanden van dit jaar. Het gaat om uiteenlopende zaken, (onder meer reisverzekeringen, le vensverzekeringen, schadeverzekeringen) waarvan de verzekeraars het vorig jaar gestarte fraudeloket verzeke ringsbedrijf op de hoogte hebben gebracht. den haag anp Met het loket wil de verzeke ringsbranche fraudegevallen slagvaardiger aanpakken. Daar toe heeft het Verbond afspra ken gemaakt met Justitie, dat erover klaagde dat zij te weinig concrete informatie van de ver zekeraars ontving. Het Verbond vond dat Justitie te weinig actie ondernam. Nu gaat het loket van het ver zekeringsbedrijf na een mel ding van een fraudezaak actief inlichtingen inwinnen. Daarna worden de verzamelde gege vens doorgestuurd naar juridi sche onderzoeksteams en poli tie die daarmee aan de slag gaan. In totaal ontving het loket 132 fraudezaken, zo blijkt uit inter ne cijfers van het Verbond van Verzekeraars. Daarvan zijn 22 in behandeling genomen en 110 ter kennisgeving doorge schoven naar Jusitie. Nogal wat zaken hebben vertraging opge lopen doordat de politie op grote schaal is ingezet bij EURO 2000. Omdat deze overheids dienaren hun overuren mogen omzetten in verlofdagen, ver wacht het Verbond dat de ach terstand niet op korte termijn zal worden ingelopen. Verzeke raars onderzoeken sneller een claim van fraude, zo verklaart het Verbond de stijging in het tweede kwartaal. Na de opera - tionale start van het loket in de zomer van vorig jaar, lijken de verzekeraars dit meldpunt steeds makkelijker te vinden. „Uit de cijfers mag je absoluut niet concluderen dat de fraude toeneemt," merkt een woord voerder van het Verbond don derdag op. Wel rekent hij erop dat het aantal aanmeldingen in de toekomst verder oploopt. iTOMAN Gemaskerde en gehelmde studenten demonstreren in Itoman, op het Japanse eiland Okinawa tegen het bezoek van de Amerikaanse president Clinton aan het park waar een van de zwaarste veldslagen in de Tweede Wereldoorlog wordt herdacht. Clinton is een van de leiders die deelnemen aan de G8, het overleg van de zeven rijkste industrielanden en Rusland op Okinawa. Hij bezocht vanochtend direct na zijn aankomst het monument waar de namen zijn aangebracht van 237.318 Japanse, Amerikaanse en Britse soldaten en burgers die het leven lieten in de strijd. Op Okinawa zijn nog altijd 30.000 Amerikaanse soldaten gestationeerd. Clinton beloofde in zijn toespraak de Amerikaanse 'voetafdruk op dit ei land' te verminderen. De top van de leiders van Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Duitsland, Canada, Japan, de Verenigde Staten en Rusland duurt tot en met zondag. foto ap itsuo inouye t Ti /imc1 *i* *i i Groei hapert bij scheveningen gpd .De remmen zijn los op de vei ling in Scheveningen, waar tele- combedrijven strijden om de vergunningen voor UMTS-fre- quenties. Die moeten de snelle koppeling tussen internet en mobiel telefoonverkeer moge lijk maken. In één dag hebben de telecomaanbieders hun to taalbod verhoogd met ruim één miljard gulden. In totaal boden de bedrijven gisteren 3,74 mil jard gulden voor de vijf-vergun ningen. Vooral de vergunningen met de meeste frequenties (kavel A en B) schieten razendsnel om hoog. Libertel heeft het hoogste bod gedaan op kavel A, door bijna 1,2 miljard gulden te bie den. Dat is ruim 188 miljoen gulden meer dan KPN eergiste ren voor die vergunning over had. Telfort heeft een verras send bod gedaan van bijna 1,3 miljard gulden op kavel B. Li bertel had daar gisteren nog 896,6 miljoen gulden voor over. KPN had gisteren het nakijken. Dat bedrijf staat met lege han den. De prijzen van de kleinere vergunningen gaan ook hard omhoog. Dutchtone heeft kavel C in handen gekregen met een bod van 490 miljoen gulden, 215 miljoen meer dan gisteren. Ben heeft het hoogste bod uit gebracht op vergunning D, na melijk 535 miljoen gulden. En dat is 237,2 miljoen meer dan de dag ervoor. Kavel E is nog steeds voor Versatel. Dit tele- combedrijf heeft daar 445,2 miljoen gulden voor over. Gis teren bood Versatel er nog 277,2 miljoen voor. brussel anp Meer thee, - minder koffie 1,4 AMSTERDAM ANP 'j; Koffie raakt minder in trek. ii2,i De Nederlander dronk vo- J-j rig jaar 154 liter (3,5 kopje 335 per dag) van het bruine 0,7 vocht, 6 liter minder dan in Met die hoeveelheid koffie, na leidingwater, lUnog wel de meestgedron- 22t ken drank, blijkt uit het 16 jaarverslag van de Neder- j-| landse koffiebranders en ooc theepakkers. 0,3 Op de wereldranglijst van j4 koffiedrinkers neemt Ne- derland de vijfde plaats in. Finland, Zweden, Noorwe gen en Oostenrijk gaan voor. Concurrentie van an dere dranken is de voor- GVflnaamste reden voor de te ruglopende koffiecon- sumptie. Met name de op mars van een brede varië teit aan fris- en yoghurt- dranken tast de positie van koffie aan. Thee gaat het juist wel voor de wind. In 1999 ol dronk de Nederlander da gelijks twee kopjes, wat neerkomt op ruim 95 liter thee per jaar. In 1998 lag -22 die hoeveelheid nog op 86 21 titer. Vooral door het toege- ).4i nomen assoitissement kan thee de groei handhaven. Nieuwste aanwinst Aetna kost 11,5 miljard gulden amsterdam fred van essen Door de aankoop van de Amerikaanse verzekeraar Aetna stoot ING Groep door naar de financiële top-10 van de wereld. Bij nog eens 19 miljoen Ame rikanen, Mexicanen en Taiwanezen zal de Nederlandse Postbank-leeuw daardoor vanaf volgend jaar op hun polis prijken. ING-topman Ewald Kist presenteerde de overname als een historische afronding van tien jaar 'kopen, kopen, kopen' onder ING- vlag. „We spelen nu volwaardig mee in de Champions League." Na een mislukte poging om samen met het Amerikaanse Wellpoint heel Aetna te kopen, neemt ING nu in zijn eentje de afgesplitste onderdelen levensverze kering, pensioen en vermogensbeheer over. Daardoor krijgt het er 18,7 mil joen klanten bij in zestien landen, die samen 200 miljard gulden vermogen door Aetna laten beheren en per jaar 28 miljard gulden aan premies afdragen. De ziektekostenverzekeringen blijven buiten de overeenkomst. De winst- waarséhuwing die Aetna woensdag voor dat onderdeel gaf treft ING dus niet. Kist wees op de 'aanvullende kracht' van Aetna op ING in de VS, Zuid-Amerika, Azië en Nieuw Zeeland. Over mindere onderdelen in het pakket - Polen, Peru, Colombia - beraadt de ING-top zich nog. Aetna brengt ING bij de grootste tien bankverzekeraars in de wereld, met 100.000 werknemers, vijftig miljoen klanten, een premie-inkomen van 90 miljard en een beheerd vermogen van ruim duizend miljard gulden. „Dertien cijfers, je schrikt er van", zei een en thousiaste Kist. „We zijn ontzettend opgetogen, blij met al die nieuwe men sen erbij. Vier nationaliteiten in de raad van bestuur. We zijn wat je noemt lek ker bezig bij ING. Léuk!" ING betaalt 11,5 miljard gulden con tant voor Aetna en neemt voor 6,2 mil jard schulden over, wat de totale prijs op bijna 18 miljard brengt. De contan ten haalt ING uit de verkoop van enkele van zijn tientallen deelnemingen. Een pakket Aegon leverde 7,3 miljard op, een pluk Fortis-aandelen 1,5 miljard. Samen met wat kleinere belangen - waaronder 100 miljoen voor ruim 5 procent van Baan - ligt zo al 10 miljard klaar. amsterdam Tien jaar na de fusie van Postgiro Rijkspostspaarbank, NMB Bank en Nationale- Nederlanden is ING een flinke hoeveelheid merknamen rijker. In Nederland is de groep onder meer actief als Postbank, ING Bank, RVS, Nationale-Nederlan- den, Postkantoren, Regiobank, Westland Utrecht, C&E Bankiers, CW Lease, Tiel Utrecht, NVB Vola, Parcom, Artsen Verzekeringen, NMB Heller en Chipper. In de meer dan zestig andere landen waar de groep actief is gebruikt ING ver der onder meer de namen ING Direkt, Ferri, Barings, Mercantil Mutual, Wes tern Union, Halifax, Southland Life. Belair Direkt, Equitable of Iowa, BHF, BBL, de Vaderlandsche, Bank Slaski, Deutsche Direktbank en Life of Georgia. A1 die namen zijn een beetje te veel van het goede, vindt ING. Is één sterke merknaam niet beter? In sommige landen is dat al zo. Daar blijven de merkna men behouden maar gaan ze vooraf door ING en de Postbank-leeuw. Bestuurder Cees Maas denkt de koop voor het einde van het jaar te hebben afgerond. Dan levert Aetna meteen al een gezonde bijdrage aan de winst. Dat kan door in de boekhouding de betaal de goodwill (12,2 miljard) buiten de re sultatenrekening te houden en in een keer van het vermogen af te boeken. In Amerika mag dat .niet en daar blijft de winstbijdrage nihil, maar in Nederland mag het (nog) wel. „Na deze betaling en die van Reliastar (een andere Ameri kaanse overname van 14,2 miljard) is onze vermogenspositie nog steeds zeer sterk en gezond", zei Maas. In Amerika en Azië is ING voor het mo ment klaar, zei Kist. „We gaan eerst de ze acquisities maar even verteren. Het is toch een heel gedoe, fantastisch veel werk om de synergie eruit te halen." Binnen een a twee jaar moeten de aan kopen in ING zijn geschoven. En Europa? „Er staan geen grote aan kopen op de rol", zegt Kist. De ING Di- rectbank moet in Europa voor groei gaan zorgen. In Canada gaat 60 procent van de transacties van de alleen via de telefoon bereikbare directbank al via internet. Kist: „Wij hebben geen aparte strategische stappen voor internet, we hoeven geen telecombedrijf erbij (zoals ABN Amro met KPN, - red.) Wij zijn al lekker bezig op internet." Amsterdam Eindelijk mooi weer en dan geen terras omdat de ka demuur wordt vernieuwd. Reden voor een caféhouder aan de He rengracht in Amsterdam om een noodmaatregel te nemen. Door loopplanken uit te leggen konden zijn bezoekers alsnog buiten aanschuiven, terwijl het werk aan de kade ook door kon gaan. foto anp evert elzinga den haag anp De nieuwe internetbank Money Planet van KPN en ABN Amro heeft zijn eerste 'bedrijfsonge val' al achter de rug. Meteen na de presentatie gisteren van de joint venture kaapte internet- provider Data Web de domein naam money-planet.nl voor de neus van het telecombedrijf en de bank weg. Data Web heeft zijn 'buit' inmiddels weer over gedragen aan Money Planet. De actie van Data Web was naar eigen zeggen niet ingege ven door financieel gewin, een verwijt dat 'domeinnaammake laar' Name Space wel wordt ge maakt. Dit omstreden bedrijf, recent nog door de rechter te ruggefloten, maakt er werk van domeinnamen van bedrijven, merken en bekende personen te laten registreren om ze later weer aan hen terug te verko pen. Data Web wilde alleen aanto nen dat ook grote bedrijven als KPN en ABN Amro nog steeds niet goed weten hoe om te gaan met internet en domeinnamen, zegt woordvoerder R. Wisman. Bij KPN bestond twijfel over de goede bedoelingen van Data Web. Het telecombedrijf som meerde de internetprovider on middellijk de domeinnaam mo- ney-planet.nl terug te geven. Data Web gaf hieraan gehoor, maar was dat 'uiteraard' toch al van plan. Volgens een KPN-woordvoer der is Money Planet als merk gedeponeerd bij het Europese Merkenbureau in Brussel en staat het in verschillende Euro pese landen als domeinnaam in allerlei variaties geregistreerd. „Kennelijk is money-planet.nl er tussendoor geslipt." „Wij staan ijzersterk als het aankomt op het terugvorderen van domeinnamen", aldus de KPN-woordvoerder. Hij wijst er verder op dat Money Planet de voorlopige werktitel is voor de nieuwe joint venture. washington ap Alan Greenspan, de voorzitter van de Federal Reserve (Fed), het Amerikaanse stelsel van centrale banken, heeft gisteren gezegd dat de economische groei in de Verenigde Staten iets lijkt af te nemen. Green span waarschuwde bij de pre sentatie van een Fed-rapport echter dat het gevaar van infla tie hiermee nog niet is gewe ken. Economen en de Fed vre zen dat de economie oververhit raakt en dat de inflatie wordt aangewakkerd als de groeitrend van afgelopen jaren zich voort zet. Greenspan zei dat de ver traagde groei het gevolg was van een wisselvallige beurs, renteverhogingen en een stij gende olieprijs. Hierdoor hiel den mensen minder geld over om aan andere dingen uit te ge ven en werd de vraag, een van de aanjagers van de huidige groei, afgeremd. BELASTING BELICHT De dertien landen die hengelen naar het EU-lidmaatschap had den het vorig jaar economisch niet gemakkelijk. Na jaren van groei moesten ze een terugval van gemiddeld 0,2 procent in casseren. Daarmee lag hun sco re voor het eerst sinds 1994 on der het EU-gemiddelde. Maar de onderlinge verschil len tussen de landen zijn groot. Waar de Turkse economie 5 procent krimp liet zien, beleef de Slovenië een groei van 4,9 procent, zo meldt het EU-bu- reau voor de statistiek Eurostat. Wie rente ontvangt, moet deze opgeven voor de inkomstenbe lasting. Meestal krijgt men van de bank een keurig overzicht van de bedragen die in een be paald jaar moeten worden op geven. De bank geeft deze be dragen ook door aan de fiscus. Kennelijk is de ABN Amro daar niet zo nauwkeu rig mee. Rente met als vervalda tum bijvoorbeeld 31 december 1994 is fiscaal pas genoten op 1 ja nuari 1995. Dus pas in het volgen de jaar. Deze ren te moet ook pas in dat jaar wor den opgegeven aan de belasting dienst. Iemand die dus keurig de fiscale regels volgt geeft de rente pas aan in zijn aangif tebiljet voor het jaar 1995. De ABN Amro trekt zich echter niets van deze fiscale regels aan en geeft aan de Belastingdienst door dat de rente in 1994 is ge noten. Als de fiscus alles gaat natrekken lijkt het net alsof een. belastingbetaler aan het fraude ren is. Terwijl hij keurig alles in het jaar 1995 aangeeft, denkt de belastinginspecteur door de in formatie van de bank dat de rente een jaar te laat wordt aan gegeven. Deze problematiek trof een be lastingbetaler. Hij had keurig de rente in het juiste jaar aangege ven, maar door de informatie van de bank dacht de belasting dienst dat de belastingbetaler aan het frauderen was. Hij kreeg de FIOD achter zich aan. De belastingdienst ging navor deren en er werd zelfs een straf rechtelijke procedure tegen hem aangespannen. In februari van dit jaar werd hij vrijgespro ken in de strafzaak. Er was vol gens de rechter geen sprake van het opzettelijk niet opgeven van rente. De belastingdienst hield echter voet bij stuk en wilde de belas- DENNIS WEBER universitair docent belastingrecht hof in Amsterdam dacht daar geheel anders over. Ten eerste vond het hof dat de belasting betaler zijn rente keurig in het juiste jaar had aangegeven. Het hof merkte ook op dat de pro blemen rond rekeningen van ABN Amro van wijde bekend heid zijn. De rechter wees hier bij op diverse waar schuwende opmer kingen in belasting almanakken en in de toelichting op de aangiften biljetten zelf. De belastingin specteur had dus kunnen weten dat er iets niet klopte aan de opgave die hij van de bank had ontvangen. Het gerechtshof moest wel toegeven dat ook al had de belastingbetaler al les in het juiste jaar aangegeven, toch nog een be drag te weinig was aangegeven. U begrijpt dat de fiscus in ieder geval de belasting over dat be drag (inclusief boete) wilde na vorderen. Maar ook hier greep de rechter in. De fiscus had na melijk al bij de indiening van het aangiftebiljet kunnen uitre kenen dat er iets niet in de haak was. Het is volgens de wet ver boden dat men later nog eens gaat navorderen, terwijl de be lastingdienst deze belasting al gelijk bij het opleggen van de aanslag had kunnen heffen. De fiscus kan in dergelijke situ aties enkel nog naheffen indien de belastingbetaler te 'kwader trouw' is geweest. Hof Amster dam vond dat hier geen sprake van was. Volgens de rechter kon de belastingbetaler door de foute renteopgaven van de ABN Amro zo in verwarring zijn ge bracht dat het niet opgeven van een deel van de rente niet zijn schuld was. Of zoals de rechter dat zo mooi zegt: dat 'onvol doende aannemelijk is gemaakt dat bij het doen van aangifte van een in laakbaarheid aan opzet grenzende onachtzaam heid sprake is geweest'.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7