I 'NAVO dwong Milosevic tot oorlog' E Frans dorp paait Amerikanen met gratis maal Buitenland Russische leger opnieuw onder druk in Tsjetsjenië President Wahid: Ik laat me niet afzetten Amerikaanse hoogleraar banjert dwars door joodse porseleinkast Guyana praat niet meer met Suriname Boze bierbrouwers zetten kraan open RIJDAG 21 JULI 2000 m ^Vlexico-stad schudt door aardbeving m jiFxico-STADIn Mexico-stad heeft zich afgelopen nacht een jvvare aardbeving voorgedaan. Muren schudden, maar er is geen schade. De beving, die om 8.15 uur Nederlandse tijd plaatsvond, had een kracht van 5,9 op de schaal van Richter en j duurde ongeveer een minuut. Duizenden inwoners van wijken [JP in het zuiden van Mexico-stad werden wakker, en gingen in pa- aiek de straat op. Het epicentrum lag in de staten Guerrero en puebla ten zuiden van de hoofdstad. Mexico-stad, één van de grootste steden ter wereld, ligt op geologisch extreem gevoelig terrein. In 1985 werd een groot deel van de stad verwoest door een aardbeving die 5.000 mensen het leven kostte. r- tie i7 gene hooi Weer ETA-bom onschadelijk gemaakt malaga-madrid De Spaanse politie heeft gisteren in Malaga op nieuw een autobom onschadelijk gemaakt, daags nadat in de Zuid-Spaanse havenstad ook al een plaatselijke politicus aan een bomaanslag was ontsnapt. Een anonieme beller, die zei na mens de Baskische afscheidingsbeweging ETA te spreken, had de autoriteiten van tevoren gewaarschuwd. Zaterdag werd in Malaga een gemeenteraadslid doodgeschoten, naar wordt aan- tnomen door de ETA. In een appartement in Vitoria, de ifdstad van Baskenland, heeft de politie explosieven en wa pens gevonden. De flat was bij ETA-aanhangers in gebruik. Er is ook informatie over de beweging in beslag genomen. Haider niet welkom in Venetië venetië De extreem-rechtse Oostenrijkse politicus Jörg Haider is morgen niet welkom in Venetië om zijn provincie Karinthië te promoten. De gemeenteraad vreest dat er achter de toeristische promotie door Haider 'barbaarse, racistische en nationalisti sche propaganda' schuilgaat. Haider was begin deze maand ook al in München tot persona non grata verklaard. In de Beier se hoofdstad beraadt het bestuur zich op een verbod voor de Oostenrijkse politicus om in het openbaar te spreken. In het kustplaatsje Jesolo, vlakbij Venetië, is de gemeenteraad een an dere mening toegedaan. De burgemeester, zelf lid van de sepa- dokte ratistische Lega Nord, benoemde Haider onlangs tot ereburger, zilver Olievlek Erika doodde 300.000 vogels parus» De olievervuiling die ontstond na de ondergang van de ranker Erika voor de kust van Bretagne, heeft aan 300.000 vogels het leven gekost. De Franse vogelbeschermingsorganisatie LPO spreekt over 'de grootste ornithologische catastrofe ter wereld'. Van de ruim 61.000 besmeurde vogels die natuurbeschermers op de stranden verzamelden, waren er nog 20.000 in leven. On danks de schoonmaakacties van vrijwilligers overleefden uitein delijk slechts 2.200 dieren. In totaal werden 69 soorten vogels getroffen door de ramp van eind vorig jaar. De zware stookolie uit de tanker verontreinigde bijna vijfhonderd kilometer Franse kust aan de Adantische Oceaan. Een speciaal schip is bezig de resterende brandstof uit het wrak van de Erika te pompen. Duitse skinheads bekennen aanslag ierlun De Duitse politie heeft vier tieners gearresteerd in ver band met de aanslag op een asielzoekerscentrum in Lud- wigshafen, afgelopen zondag. De verdachten zouden extreem rechtse 'skinheads' zijn. Alle vier hebben ze bekend de aanslag ie hebben gepleegd. Dat maakte de politie gisteren bekend. De aanslag met een brandbom veroorzaakte drie gewonden. Een 11-jarig meisje uit Kosovo liep ernstige brandwonden op. Twee andere kinderen kregen glassplinters in hun handen toen de molotovcocktail door het raam werd gesmeten. Mugabe uitgejouwd bij parlement _l harare» De Zimbabwaanse president Robert Mugabe is gisteren ff bij het parlementsgebouw door duizenden aanhangers van de oppositie uitgejouwd. Mugabe, die zijn best deed het luidkeelse boegeroep te negeren, woonde in Harare de eerste zitting van het parlement in nieuwe samenstelling bij. Nooit eerder heeft de Zimbabwaanse oppositie zoveel zetels gehad in het parle ment. De 57 afgevaardigden van de oppositionele Beweging voor Democratische Verandering (MDC) droegen rouwbanden, om te herinneren aan de 31 mensen die sneuvelden in het poli tieke geweld in de aanloop naar de stembusgang van juni. 'Mir straks weer permanent bemand' moskou Het Russische ruimtestation Mir, dat afgelopen jaar de meeste tijd onbemand was, krijgt vanaf begin volgend jaar weer een permanente bemanning. Dat zegt de groep investeer ders die het station in een baan om de aarde wil houden. De Russische ruimtevaartdienst had het station aanvankelijk afge lopen voorjaar op aarde willen laten terugvallen, omdat er geen geld was om het in de ruimte te houden. Mir werd echter gered door het in Nederland gevestigde MirCorp, dat een 73 dagen durende missie voor het uitvoeren van reparatie werkzaamhe den bekostigde. De ruimtevaarders die het herstelwerk verricht ten, keerden op 15 juni terug op aarde. MirCorp is voor 60 pro cent eigendom van RKK Energija, het Russische bedrijf dat Mir heeft gebouwd en in bedrijf heeft gehouden. De rest van de aandelen is in handen van particuliere beleggers. Jospin: Autonomie voor Corsica parus Als het aan de Franse premier Lionel Jospin ligt, mag het bestuur van Corsica in de toekomst de Franse wetten aanpas sen aan de specifieke situatie op het eiland. Jospin, die de ge spannen betrekkingen met het eiland hoopt te verbeteren, heeft dat gisteren gezegd. Als Corsica het aanbod aanvaardt en het parlement in Parijs het voorstel goedkeurt, betekent dat dat I Corsica een grotere mate van zelfstandigheid krijgt. De eerste reacties uit het eiland waren positief. Omdat voor de maatregel een wijziging van de grondwet nodig is, zal het overigens zeker nog tot 2004 duren voor het zover is, aldus de regering. Parijs overlegt sinds december met parlementariërs uit Corsica. 'Duitsland moet Castro arresteren' Washington Een Amerikaans Congreslid heeft Duitsland in een brief officieel gevraagd president Castro van Cuba te arresteren, als die eind van de maand dat land bezoekt. Overigens was in Berlijn noch in Cuba officiële bevestiging van Castro's bezoek te krijgen.Castro is verantwoordelijk voor honderden gevallen van martelen in Cuba", zo schrijft het Republikeinse lid Lincoln Diaz-Balart van het Huis van Afgevaardigden in de brief aan de Duitse minister van justitie. „Zodra hij in Duitsland komt, moet hij worden opgepakt en berecht wegens misdaden tegen de menselijkheid", aldus de afgevaardigde uit Florida. In die staat verblijven veel Cubaanse ballingen. Toenmalige Britse staatssecretaris voor defensie in rapport aan parlement: De NAVO-landen stelden de Joegoslavische president Milosevic vorig jaar in Ram- bouillet opzettelijk onaanvaardbare eisen om te kunnen overgaan tot bombarderen. Dit stelt de toenmalige Britse staatssecretaris voor defensie, Lord Gilbert, in een docu ment waaruit de Britse krant The Guardian vandaag citeert. londen-parus anp vind dat de voorwaarden die is opzettelijk gedaan." Het stuk Milosevic in Rambouillet wer- is een rapport van Gilbert aan „Ik denk dat bepaalde mensen den voorgelegd absoluut on- het Britse parlement. De krant in de NAVO toen stonden te aanvaardbaar waren. Hoe had gaat niet in op wat die 'onaan- trappelen om te vechten. Ik hij dat kunnen accepteren? Dat vaardbare voorwaarden' waren. Gilbert laat eveneens weinig heel van de NAVO-strategie om vervolgens met geweld zijn zin te krijgen. De tactiek om met lichte aanvallen te beginnen, die daarna telkens werden ver hevigd, noemt hij 'militaire on zin'. Gilbert heeft in het bijzon der snoeiharde kritiek op de Franse president Chirac, die met een veto het bombarderen van bitiggen in Belgrado tegen hield. Chirac draagt de verant woordelijkheid voor het langer duren van de acties, en daar mee voor het verlengde lijden van de Kosovaren, meent de Brit. Het Franse maandblad Le Monde Diplomatique citeerde vorig jaar al uit documenten die in Rambouillet op tafel lagen. In dat overleg in een Frans kas teel, dat voorafging aan de bombardementen, werd Milo sevic gevraagd in te stemmen met bewegingsvrijheid voor NAVO-troepen in heel Servië, aldus het blad. Na de bombar dementen nam de NAVO uit eindelijk genoegen met het sta tioneren van haar troepen in Kosovo. pogingen van Tsjetsjeense ter roristen om aanslagen elders in de Russische federatie te ple gen. Er zijn veel explosieven in beslag genomen. De autoritei ten menen dat de terroristen aanslagen wilden plegen op on der meer stations in Moskou, Volgograd, Nisjni Novgorod, Toela en Rostov. Vorig jaar zijn door bomaan slagen meer dan driehonderd mensen gedood. Die reeks ex plosies vormde de aanleiding voor het begin van het offensief in Tsjetsjenië, dat vóór de Rus sische presidentsverkiezingen nog zo succesvol leek. De Rus sen verliezen echter weer ter rein in de Kaukasus. De pro-Russische bestuur ders in Grozny maken de toe stand er niet beter op. Bislan Gantamirov, de plaatsvervanger van chef-bestuurder Agmed Ka- dirov, heeft met een protest mars van zijn eigen militie ge dreigd uit onvrede over de poli tiek van zijn baas. De twee zijn verwikkeld in een machtsstrijd. moskou afp-dpa Tsjetsjeense rebellen hebben de afgelopen week met talrijke aanvallen de druk op de Russi sche strijdkrachten in de Kauk- asische deelrepubliek opge voerd. Sinds vorige week don derdag zijn zeker 25 Russische militairen gedood en 74 ge wond geraakt. Voor zover be kend, zijn sinds het grote Russi sche offensief in augustus vorig jaar begon 2.518 militairen en politiemensen om het leven ge komen in Tsjetsjenië. Er vielen ongeveer achtduizend gewon den. De jongste slachtoffers van de aanhoudende aanvallen van islamitische separatisten vielen door een aanval op een konvooi van wagens van de veiligheids troepen. Zes soldaten en poli tiemensen kwamen om het le ven. Er waren elf gewonden. Dat heeft het ministerie van binnenlandse zaken in Moskou gisteren bekendgemaakt. Rusland meldt ook nieuwe De toch al belaagde Wahid dutte tijdens de verhitte parlemenszitting ook nog even in. Zijn dochter schudde hem voorzichtig wakker. FOTO EPA OKA BUDHI jakarta anp De Indonesische president Wa hid is niet van plan zich te laten afzetten door het parlement. Dat zei hij gisteren voor de volksvertegenwoordiging, die hem stevig in de mangel nam over het ontslag van twee mi nisters in april. „Volgens de grondwet kan de president niet tot aftreden worden gedwon gen, tenzij er sprake is van hoogverraad", aldus Wahid. Politieke analisten in Indone sië denken dat enkele aanhan gers van de afgezette president Soeharto en een groep radicale moslims in het parlement zul len proberen een afzettingspro cedure te beginnen. Volgens Wahids tegenstanders kan de president problemen als de af scheidingsoorlog in Atjeh, het religieuze conflict op de Moluk- ken en de zwakke economie niet aan. Het parlement en de regering van Indonesië zijn verwikkeld in een machtsstrijd. In de tijd londen harm harkema correspondenj „De holocaust wordt door Amerikaanse joodse organisa ties fanatiek en obsessief mis bruikt om de joden in een apar te categorie te plaatsen. Niet om historisch inzicht te ver schaffen, maar puur om er geld aan te verdienen." Een donker zaaltje in het instituut voor he dendaagse kunsten in Londen. Het woord is niet aan een duis tere neo-nazi, maar aan de Amerikaanse hoogleraar Nor man Finkelstein, auteur van het gisteren in Groot-Brittannië verschenen controversiële boek 'The Holocaust Industry'. Finkelstein, zelf een jood wiens ouders de kampen Auschwitz en Majdanek hebben overleefd, loopt daarin als een olifant door de joodse porseleinkast. Het Simon-Wiesenthal-insti- tuut is volgens hem bekend vanwege zijn 'Disneyland-ach- tige Dachau-museum en het succesvolle gebruik van sensa tionele technieken - gebaseerd op het aanjagen van angst - om fondsen te werven." Schamper merkt Finkelstein ook op dat Nobelprijswinnaar en holocaust-overlever Elie Wiesel 'zich voor 25.000 dollar laat voorrijden in een limousine met chauffeur om een lezing over de holocaust te geven'. En over organisaties als het Joods Wereldcongres in New York schrijft hij: „De huidige cam pagne van de holocaust-indu strie om Europa geld af te per sen, in naam van behoeftige holocaust-slachtoffers, heeft de morele statuur van hun marte laarschap doen krimpen tot die van een casino in Monte Car lo." De enorme opbrengsten van die campagne, betoogt Finkel stein, komen amper terecht bij het geringe aantal nog levende overlevenden van de holocaust, maar worden vooral gebruikt voor het in stand houden en verder uitbouwen van de eigen organisaties. Niet voor niets, al dus Finkelstein, komen er steeds meer holocaust-activitei ten, en voorzien voormannen van deze holocaust-industrie zichzelf van ruime salarissen. Het zijn zinsneden die met be langstelling zullen worden gele zen in de directiekamers van Nederlandse verzekeraars als Aegon en ING. Vorig jaar be reikten de verzekeraars een ak koord met joodse organisaties in Nederland over een afkoop som van vijftig miljoen gulden voor eventueel niet uitbetaalde polissen van oorlogsslachtof fers. Keiharde actie van het Joods Wereldcongres (dat Ae gon dreigde met een boycot in Amerika) leidde ertoe dat er uit eindelijk honderden miljoenen meer uit de bus zijn gekomen. Het Centraal Joods Overleg in Nederland weet niet hoe dat geld allemaal moet worden op gemaakt, en stopt daarom meer dan honderd miljoen gulden in een beleggingsfonds. Ondertus sen is Aegon in de Verenigde Staten nog steeds niet veilig voor het Joods Wereldcongres. In het Londense zaaltje krijgt Finkelstein er danig van langs. Een deel van de bezoekers vindt dat hij het joodse lijden verkwanselt. Sommigen zijn boos omdat hij met zijn kritiek antisemieten een heft in han den geeft om de shoah te baga telliseren. Anderen begrijpen Finkelsteins aanval op de ver meende holocaust-industrie heel goed, en zijn met hem van mening dat de met name Ame rikaanse belangenbehartigers de holocaust uitmelken. Zij ver wijten hem wel gebrek aan in voelingsvermogen. Moet de boodschap wel gebracht wor den met de joodse zelfhaat waar Finkelstein nu blijk van geeft? Maar verschillende Britse joden herinnerden de afgelopen da gen aan de Israëlische oud-mi- nister van buitenlandse zaken Abba Eban om te betogen dat Finkelstein niets nieuws vertelt. Eban zei eens: There is no busi ness like Shoah business. van Suharto voorzag het parle ment de decreten van de presi dent bij wijze van formaliteit van goedkeuring, maar sinds de democratische verkiezingen van vorig jaar probeert het par lement meer invloed te winnen. De opponenten van Wahid zijn vooral geïrriteerd door zijn wis pelturige stijl van regeren. Huis VS stemt voor einde aan sancties Cuba washington ap Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft gisteren vóór de gedeeltelijke opheffing van de al veertig jaar durende sancties tegen Cuba gestemd. Met 301 tegen 116 stemmen- nam het Huis het voorstel aan om de beperkingen die de han delsboycot stelt aan de uitvoer van voedingsmiddelen en me dicijnen naar het communisti sche eiland te schrappen. Daarnaast werd met 232 te gen 186 besloten dat er geen reisverbod meer moet gelden voor Amerikanen die naar Cuba willen. De verkoop van medicij nen aan Cuba was al sinds 1992 toegestaan, maar onder bepaal de restricties, die als het aan het Huis ligt zullen wegvallen. Vorig jaar besloot president Bill Clin ton bovendien al tot een ver soepeling van het reisverbod. paramaribo armand snuders correspondent Zelfs in zijn nadagen als pre sident van Suriname lijkt Ju les Wijdenbosch geen suc cesje gegund. De onderteke ning van een intentieverkla ring met buurland Guyana over het slepende grenscon flict is gisteren, na dagen van uitstel, definitief afgeketst. De Guyaanse president Bharrat Jagdeo legt de schuld van de flop bij de Su- rinamers. Hij heeft geen zin meer om met Wijdenbosch en diens ministers te praten. „Met de huidige Surinaamse regering is geen vooruitgang te boeken", aldus Jagdeo. „We hopen dat een nieuwe regering zich wat construc tiever zal opstellen." Wijdenbosch was afgelo pen weekeinde nog met op timistische verhalen terugge keerd uit Jamaica, waar hij topoverleg had gevoerd met zijn Guyaanse ambtgenoot. Maar Jagdeo liet gisteren we ten dat hij weigert zijn hand tekening onder de intentie verklaring te zetten. Hij kon digde een groot media-of fensief aan om zijn eigen be volking te overtuigen van zijn gelijk in de grenskwestie. Guyana wil een Canadees bedrijf naar olie laten boren op een deel van de grensri vier Corantijn dat door Suri name wordt geclaimd. Vori ge maand zette Suriname de marine in om te verhinderen dat een booreiland aan het werk ging. De Caricom, het Caribische handelsblok waarvan beide landen lid zijn, organiseerde daarom op Jamaica een topoverleg tussen de kemphanen. Zondag werd al duidelijk dat er geen overeenstem ming kon worden bereikt. Suriname wil alleen maar praten over de definitieve vaststelling van de grenzen. Guyana wil echter ook een besluit over de booractivitei- ten op de Corantijn. Wel werd een intentieverklaring opgesteld waarin beide lan den zich uitspreken voor een vreedzame oplossing van het conflict binnen twee jaar. Ondanks zijn weigering dit document nu te onderteke nen, zegt president Jagdeo zich voor een vreedzame op lossing te zullen blijven in zetten. Maar afspraken rond de grenzen zijn voor Guyana onlosmakelijk verbonden met de terugkeer van het boorplatform naar het be twiste gebied. De Surinaam se minister van buitenlandse zaken, Errol Snijders, zegt de verklaring van Jagdeo nog niet te hebben bestudeerd. „Ik kan daarom nog geen re actie geven. Maar Suriname is niet van plan te praten zo lang het voor Guyana niet duidelijk is van wie het ge bied is." ESI! res cees van zweeden „Wat José Bové met grove middelen poogt te bereiken, streven wij na met humor", zegt hij. „Welk ander wa pen heeft een dorp van 622 inwoners, waar het bejaar denhuis het grootste bedrijf is?" Saint-Pierre raakte vo rig jaar bekneld tussen de Nieuwe Wereld en het Oude Continent. Naast bejaarden heeft het dorp ook een speciaal ras schapen, wier melk wordt gebruikt voor de productie van roquefort. De Amerikanen hadden nooit iets tegen deze kaas, maar toen Europa volhardde in zijn boycot van rundvlees uit de States, was de reactie er gezwind: een importheffing van 100 procent op ro quefort. Folliot, wiens loco-burgemeester een begenadigd her der is, was furieus. „Amerikanen proberen de smaak te standaardiseren", zegt hij. „Coca Cola smaakt in de hele wereld hetzelfde. Wij daarentegen maken regiona le producten. Roquefort wordt gerijpt in één bepaalde grot. De melk ervoor komt van één bepaald ras scha pen. En die schapen grazen in één bepaalde streek van het land." Nadat hij vorige zomer met zijn cola-heffing had terug geslagen, kreeg Folliot een hoop fanmail uit Amerika. Dat bracht hem deze winter tot de slotsom dat niet el ke Amerikaan zweert bij hamburgers met genetisch ge manipuleerde hormonen. Het zaad voor een charme offensief was gezaaid in Saint-Pierre de Trivisy. Folliot sprak met de lokale restaurateur, en op 4 juli Independence Day in de VS) ging de olijftak de lucht in. Amerikanen kunnen voortaan op vertoon van hun pas poort gratis een 'Menu Clinton' verorberen, dat bestaat uit vier streekgerechten met een hoog roquefortgehal- te. „De enige voorwaarde die we stellen", zegt Folliot streng, „is dat de Amerikaanse klant een verklaring on dertekent waarin president Clinton wordt gevraagd de importheffing op onze kaas te schrappen." Het gemeentebestuur vergoedt de restaurateur uiter aard de gederfde inkomsten, maar voor de belasting betalende bejaarden en schapen van Saint-Pierre valt de schade tot dusverre mee. Folliot: „Voor Amerikaan se toeristen zijn er maar twee plaatsen in Frankrijk: Pa rijs en Nice. We hebben er deze zomer nog geen gezien in Saint-Pierre." Het wachten is misschien op de verslaggever van de Washington Post. schiltigheim In een grimmige at mosfeer lieten de werknemers die sinds woensdag de Heineken- brouwerij Adelshoffen in het Franse Schiltigheim bezetten gis teren duizenden liters bier de weg oplopen. De bezetters hebben hun ultimatum aan de directie in tussen met drie dagen verlengd. Ze eisen onderhandelingen over de toekomst, en dreigen de brou werij alsnog op te blazen als de directie niet op hun eisen ingaat Een eerder ultimatum verstreek gisteravond uur zonder dat er iets gebeurde. De werknemers zijn woedend omdat Heineken de kleine brouwerij voor eind dit jaar wil sluiten. De activiteiten in Schiltigheim zouden niet rendabel meer zijn. De bierbrouwer stuurt aan op een reorganisatie van zijn Franse activiteiten. Bij Adelshof fen werken 101 mensen. De groep bezetters zou bestaan uit vijftien mensen. De communisti sche vakbond CGT steunt hen. De directie van Heineken Frankrijk wil pas met de bezetters en de bond praten als er eerst een einde komt aan de onrust op het fa brieksterrein. Het bedrijf zegt dat voor alle werknemers een sociaal plan klaarligt De meesten kun nen in de regio een andere baan krijgen. FOTO •REUTERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5