Politie klaagt over te hoge werkdruk Prostituee zet mensensmokkel op touw 'Onrust over wapenbezit bij jongeren onterecht' Binnenland i! letermeer optimistisch ge er begin bouw woonwijk Parachutisten 'vliegen' Rampslachtoffers Enschede houden vragen over asbest Kok tevreden met besluit kroonprins Man met een mening Bask Murillo binnen week naar Spanje Vr" BAG 21 JULI 2000 GPD Geassocieerde Pers Oiei :fo ïxichauffeur bedreigde Netelenbos jtDAMDe politie van Rotterdam heeft een taxichauffeur ing gehouden die heeft bekend minister Netelenbos (verkeer) te ïks 'hen bedreigd. In verband met daarmee werd het huis van ■érfa elenbos in Hoofddorp enige dagen bewaakt. De man moet en i volgende week voor de politierechter verantwoorden. De je i lar'?e verdachte uit Spijkenisse heeft tegen de politie ver in ki:,K' ^at boos was over de plannen voor het rekeningrij- ien De problemen met de nieuwe taxiwet, die nog altijd veel g on nmotie veroorzaakt, lijken geen rol te hebben gespeeld, al- ïn. de persofficier. De bedreigingen werden telefonisch gedaan St( pril en mei. De man is al eind vorige maand aangehouden, bou lde s jaar geëist voor foltering Iraniërs iLEMTegen twee Iraanse mannen is gisteren voor de itbank in Haarlem zes jaar celstraf geëist wegens gijzeling en ntei handeling van twee landgenoten. De mannen, 34 en 35 jaar zeggen onschuldig te zijn. Volgens justitie is een onder- ept pakketje heroïne de aanleiding voor de gewelddadige st tussen de vier. Een Iraanse drugskoerier werd november ig jaar op Schiphol gesnapt met ruim 7 ons heroïne in zijn er. De drugs werden in beslag genomen, maar de koerier Ite ontkomen. De Iraniër zou daarover naderhand hardhan- aan de tand zijn gevoeld door de twee verdachten, omdat ze geloofden dat de drugs op Schiphol waren achtergebleven, ■r zou ook de neef van de drugskoerier door de verdachten mishandeld en vernederd. Officier van justitie B. MacLean id dat er voldoende bewijs is dat het duo de reeks geweldda- heden heeft begaan. Volgens haar hadden die handelingen lig veel weg van folteringen. cvenslang moordenaar Naomi warden De moordenaar van de 7-jarige Chanel Naomi ield uit Assen mag nooit meer op vrije voeten komen. Dat icludeert het gerechtshof in Leeuwarden na behandeling van ie geruchtmakende moord in hoger beroep. Daarom heeft hof de man gisteren tot levenslang veroordeeld. Eerder had ide rechtbank hem tot levenslang veroordeeld. De man infllft bekend dat hij het meisje wurgde nadat hij haar had ver- Inaa cht. De man uit Assen krijgt zijn straf overigens ook voor het moi krachten van zijn eigen vrouw en een prostituée uit Heerlen, r ku ijvoi uikers vinden 300 jaar oude fles wijn ng. 'stad Duikers van het Nederlands Instituut voor Scheeps- mn jnderwaterArcheologie (NISA) in Lelystad hebben een 300 Siei oude fles met wijn gevonden. Ze deden de vondst in de ndi ddenzee in een scheepswrak uit het begin van de achttiende tw w. Het is voor het eerst dat zo'n oude wijnfles mèt inhoud is lOOi igetroffen in Nederlandse wateren. De wijn wordt binnen- t geanalyseerd om duidelijkheid te krijgen over de herkomst ma aard van de wijn, bijvoorbeeld welke druivensoorten zijn ge- n nii "kt. i, m n« Moonlijn voor weggelopen kinderen f. tRSUM Weggelopen jongeren kunnen boortaan de Wegloc n bellen. Op dit nummer kunnen ze een boodschap achter- voor de achterblijvers. Het gaat om de eerste lijivin zijn neai rt in Europa. De Weglooplijn (035-6282828) is een initiatief n°P TROS Vermist en Stichting Missing. Het nummer is bedoeld ac r mensen die zijn vertrokken zonder een boodschap achter 11 aten en zelf het thuisfront niet durven te bellen. Vervolgens pr 'dt de mededeling doorgespeeld. dei et katapult van de Pier ie -VENINGENDe Pier in Scheveningen krijgt vandaag een nieu- 1 Sm attractie. Per drijvend ponton wordt een grote katapult aan- dei oerd vanuit Rotterdam, waarmee bezoekers de lucht in kun- nie i worden geschoten. Dat gebeurt met een capsule waarin auti e mensen kunnen zitten. Als de capsule het hoogste punt :nti ft bereikt, zakt 'ie als een bungeejump richting zee. Als een t ke igelend theezakje wachten de inzittenden vervolgens tot ze den stilstand zijn gekomen. ;ee e» een referendum opvolging Patijn a j, terdam De Amsterdamse gemeenteraad is niet van zins al- e ïogelijkheden te gebruiken die het wetsvoorstel over de be- ming van de burgemeester biedt. Patijn legt volgend jaar juli ambtsketen neer. Zelfs als het\vetsvoorstel daarover op tijd kracht is, wil een raadsmeerderheid geen gebruik maken de mogelijkheid de Amsterdammers te vragen welke burge- ester ze willen. Wel wil een nipte meerderheid de commissa- an de koningin vragen de vacature een paar maanden lan- open te houden in de hoop dat het wetsvoorstel op 1 april ikracht is. Dan kan de raad een kandidaat-burgemeester ter oeming aan de koningin voordragen. Nu doet de commissa- ftilat- iae bl' islag Euro2000 opgeheven terdam Ticketbureau Cupido heeft het beslag op de bank- eningen van stichting Euro2000 opgeheven. Als de schade- m die Cupido van Euro2000 eist door de rechter wordt toe- ;n( lezen, zal de KNVB deze betalen. Euro2000 heeft de advoca- van Cupido ervan kunnen overtuigen dat de rechten en hten van de stichting na de opheffing worden voortgezet 'so1 irde KNVB, aldus een woordvoerder. - an moet vrouw huishoudgeld geven iingen Een inwoner van Stadskanaal moet van de rechter >li ironingen zijn van oorsprong Poolse echtgenote wekelijks (ulden huishoudgeld geven. Volgens de rechtbank staat in ïurgerlijk Wetboek dat echtgenoten elkaar 'getrouwheid, W|p en bijstand' zijn verschuldigd. Daarom zijn echtgenoten ïlicht elkaar te helpen bij het levensonderhoud. De man is e jaar geleden getrouwd. Hij had zijn vroow via een relatie- eau ontmoet. Inmiddels heeft hij enorme spijt van die stap. beschuldigt zijn ega van 'maffiapraktijkenen zegt dat ze er uit is hem financieel volledig uit te kleden. De Groninger leende op de zitting dat hij zijn vrouw geen huishoudgeld I CCfcr geeft. m Fli be r erei rmeer anp f eko ïmeente Zoetermeer denkt dit jaar te kunnen begin niet de afbouw van de De ivbouvvwijk Oosterheem. ve tadsbestuur reageert daar- Aa op een uitspraak van de ntu bank in Den Haag. Die be- vro Ie woensdag in een bo- len irocedure dat de bouw is esc iorst tot alle procedures Omwonenden on in bezwaar tegen de bouw h ii Ie Vinex-wijk. i ro eerdere rechtsgangen wer- e I te daarbij in het gelijk ge- omdat niet alle procedu- )ed waren doorlopen toen ■rste paal de grond in ging. de bodemprocedure gaf de rechter hen gelijk. Als alle puntjes op de i zijn gezet krij gen de klagers opnieuw de mo gelijkheid een bezwaarproce dure te beginnen. Bouwers en gemeente, kopers en huurders zijn daardoor gedupeerd. Eer der bepaalden bouwcombina ties en de gemeente Zoeter meer dat (potentiële) kopers en huurders niet de dupe mogen worden van de inmiddels hoge re koop- en huurprijzen. De verschillen worden daarom ge compenseerd. Maar dan mogen de kopers hun huizen niet di rect doorverkopen en moet de bouw in 2000 beginnen. Zoeter meer probeert nu uit alle macht de bouw in 2000 te hervatten. leiden/groningen gpd Zelf was ze enkele jaren geleden het slachtoffer van mensensmokkel, nu is ze zelf een van de hoofdverdachten van om vangrijke handel met prostituees. Een 28- jarige vrouw uit Den Haag is door de Gro ningse politie aangehouden op verden king van mensensmokkel, samen met een 25-jarige vrouw uit Leeuwarden en tien andere verdachten, waaronder een Leide- naar. Die laatste is inmiddels weer op vrije voeten. De 28-jarige vrouw werd enkele jaren gele den uit Nigeria naar Nederland gesmok keld. Ze moest in de prostitutie werken om haar schulden bij de smokkelaars af te los sen. Toen ze dat gedaan had, zette ze zelf een mensensmokkel op touw. Het geld ging naar haar familie in Nigeria en ze liet er hotels van bouwen. Met de 25-jarige vrouw uit Leeuwarden ronselde zij in Nige ria vrouwen om ze hier in de prostitutie te laten werken. Het betrof meestal minderja rigen. De slachtoffers werden met vervalste pa pieren naar Nederland gestuurd. Op Schip hol werden ze onderschept of in een op vangcentrum geplaatst. De Nigeriaanse meisjes zochten van daaruit contact met de Haagse handelaarster of een van haar me dewerkers. Zij plaatsen de Nigeriaanse vrouwen vervolgens in een seksclub of ach ter de ramen of verkochten ze door aan het buitenland. „De vrouwen uit Nigeria kon den geen kant op", zegt woordvoerder Klei van de Groningse politie. „In Nigeria, voor hun vertrek, moesten ze een schuldbeken tenis ondertekenen waarin ze beloofden dat ze de gemaakte kosten in Nederland te rug zouden betalen. Meestal ging dat om enkele tienduizenden guldens." Door in de prostitutie te werken konden de schuld het snelst inlossen. Mochten vrouwen daar proberen onderuit te komen dan dreigden de smokkelaars hen en hun familieleden met voodoo-activiteiten. De meisjes waren daar doodsbenauwd voor. In Nigeria moes ten de vrouwen haren, bloed, nagels en an dere persoonlijke zaken afstaan die voor de voodoo-rituelen konden worden gebruikt. De verschillende medeverdachten, af komstig uit Den Haag, Amsterdam, Rotter dam, Leeuwarden, Almere en Leiden, ver richtten allerlei hand- en spandiensten voor de Haagse leidster. Bovendien ver kocht de Haagse door haar geronselde vrouwen via de overige verdachten aan an deren, onder andere in het buitenland. Onderzoek naar stress en burn-out Ongeveer 1.500 politiemensen in Nederland worstelen met ernstige psychische en lichamelijke klachten, ver oorzaakt door het werk. Dat blijkt uit een door TNO uit gevoerd landelijk onderzoek naar stress en burn-out bij de Nederlandse politie. De klachten worden onder meer veroorzaakt door ingrijpende gebeurtenissen - zoals het aantreffen van een lijk of agressie in het werk- en de hoe veelheid overuren. den haag gpd-anp Het gebrek aan invloed op de dienst- en werktijden blijkt eveneens een rol te spelen. Vol gens onderzoekers lijdt onge veer 3,5 procent van alle poli tiemedewerkers aan stress. „Zij zijn aan het opbranden of zijn, in het ergste geval, al volledig opgebrand", zegt voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Politie Bond (NPB). De bond beschouwt de uitkomsten van het onderzoek als zorgwek kend. „Het ontstaan van werk stress hangt in de meeste geval len nauw samen met specifieke arbeidsomstandigheden op de werkvloer. Het effectief bestrij den van de problemen kan dan ook het best gebeuren via werk overleg", meent Van Duijn. Vooral de agent op straat en de werknemers bij de jeugd- en zedenpolitie hebben last van een zeer hoge werkdruk en stress. De overige onderdelen van de politie kennen nauwe lijks een grotere werkdruk dan de rest van de Nederlandse be roepsbevolking. Bij de agent op straat uiten de problemen zich in „duidelijke gezondheidspro blemen, de arbeidsbeleving en het verzuim". Personeel bij de jeugd- en zedenpolitie heeft vooral rugklachten. Bij de politie werd al tijden aangedrongen op een groot on derzoek naar de gezondheid van werknemers. De Neder landse Politie Bond hoopt sa men met andere politiebonden de arbeidsomstandigheden voor de werknemers te kunnen verbeteren. den helder Zeven parachutisten hebben gisteren in een vrije val het Marsdiep tussen Den Helder (op foto linksboven) en Texel overgestoken. Dat gebeurde met een speciaal pak, dat een vleugelprofiel nabootst. De parachutisten waren zeven minuten onderweg. Het is volgens de organi satie de eerste keer dat een dergelijke stunt boven zee is uitgevoerd. De speciale pakken, de zogenoemde wingsuites, hebben een extra stuk stof onder de armen en tussen de benen. De parachutist kan hogere snelheden bereiken en blijft langer in de lucht. De zogeheten birdmansprong is eerder in Noorwegen, Kroatië en Amerika met succes uitgevoerd, maar alleen boven land. De foto is gemaakt door één van de parachutisten. FOTO ANP MAX DERETA enschede gpd „Heel veel mooie grafiekjes". Zo typeerde een bewoner uit het gebied waar op 13 mei in Enschede de vuurwerkopslagplaats ont plofte de presentatie van de resultaten van het gezondheidsonderzoek. Veel betrokke nen bleven met vragen zitten over eventue le asbestbesmetting, want daarover had het ministerie van VWS geen concrete cijfers. Zo'n tweehonderd mensen vernamen gisteren het nieuws van coördinator R. Huijsman van het ministerie van volksge zondheid. Van de ruim 900 onderzochte bloed- en urinemonsters, bleken er slechts drie hoge concentraties gevaarlijke stoffen te bevatten. Eventuele sporen van asbest - waar de aanwezigen het meest benieuwd naar leken te zijn - konden niet uit de mon sters worden gehaald. De uitleg luidde dat het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) geen hoge asbestconcentra- ties heeft aangetroffen in de lucht en op de grond na de ramp. Dus is er volgens de on derzoekers geen reden om aan te nemen dat bewoners asbest hebben binnengekre gen. Deze uitleg ging er bij de meeste be zoekers van de informatiebijeenkomst maar moeilijk in. „Wat kunnen we dan straks nog allemaal'verwachten," vroeg een verontruste bewoner. „Ik woon vlakbij het rampgebied en ik heb allemaal mensen met pakken zien lopen. Hoe weten we nou of wij niet met asbestdeeltjes besmet zijn." Diverse deskundigen van het ministerie verklaarden dat asbest nou eenmaal niet te meten is en dat eventuele gezondheidspro blemen zich pas na twintig jaar openbaren. „Waarom dan geen longonderzoek?", vroeg een van de bewoners. Ook die optie is volgens VWS niet aan de orde, want er is simpelweg niets te zien op foto's of bij on derzoek naar de werking van de longen. Van de 9.000 inwoners en hulpverleners die een oproep kregen om zich voor een onderzoek te melden, kwamen er 4.232 op dagen. Van ruim 900 personen zijn bloed en urinemonsters geanalyseerd. Ook zijn van ruim 1.400 personen de ingevulde vra genlijsten nagekeken. De helft van de on derzochten geeft aan in meer of mindere mate last te hebben van psychische proble men als depressies en angsten. Het onder zoek werd begin juni gehouden. Na terugtreden uit IOC-commissie den haag gpd Premier Kok noemt de terug treding van kroonprins Wil lem-Alexander uit de nomi natiecommissie 'een ver standig besluit.' De beslis sing van Willem-Alexander staat zijn functioneren bin nen het IOC in de toekomst niet in de weg. Hij blijft lid van de solidariteitscommis- sie, die onder meer steun biedt aan sporters uit ont wikkelingslanden, en heeft Samaranch laten weten dat hij eventueel beschikbaar is voor andere commissies. „Willem-Alexander heeft zich de afgelopen zeven maanden ingewerkt in de nominatiecommissie en is tot de conclusie gekomen dat deze functie te gevoelig ligt gezien zijn positie als troonopvolger," aldus een RVD-zegsman. De commis sie werd in december 1999 opgericht. De werkwijze en de taakverdeling van de drie leden stond toen nog niet vast. De kroonprins is inmid dels tot het besef gekomen dat het „niet verstandig is al te dicht op de benoemingen te zitten", aldus de RVD. Willem-Alexanders IOC-lid- maatschap is al sinds begin 1998 omstreden. Toen de or ganisatie als gevolg van cor ruptieschandalen in een die pe crisis belandde, trok Wil lem-Alexander zich tijdelijk terug. Pas nadat het IOC zichzelf intern had gereorga niseerd en corrupte leden het veld hadden geruimd, nam de prins zijn zetel in. Tijdens zijn eerste IOC-ver- gadering, in december vorig jaar, voerde de prins veelal het woord. Hij maakte grote indruk met zijn feitenkennis en standpunten. Samaranch benoemde hem daarop in de nominatiecommissie. MR. G.B.J. HILTERMANN (1914-2000) amsterdam* anp Verreweg de meeste jongeren hebben geen wapen. Als ze er al één hebben, hebben ze dat meestal niet bij zich. De on rust in media en politiek over toenemend wapengebruik on der jongeren is volgens de cri minologen dr. P. van der Laan en dr. J. Nijboer onterecht. Zij vragen zich af of de overheid wel moet proberen om wapen bezit onder jongeren tegen te gaan. De meeste jongeren willen niets met wapens te maken hebben, schrijven de criminologen in het themanummer 'wapens en geweld' van het Tijdschrift voor Criminologie. In vergelijking met de Verenigde Staten valt het allemaal erg mee. Jongeren hebben zelden een vuurwapen. Meestal gaat het om steekwa pens, als ze die al van huis heb ben meegenomen. Er is volgens Van der Laan en Nijboer nog veel onbekend over het onderwerp. De jongere die een wapen bij zich heeft, doet dit omdat hij zich veiliger voelt. „Overigens voelen zij zich slechts zelden onveilig." Wa penbezit en -gebruik worden vooral aangetroffen bij jonge ren die er ook anderszins een risicovolle en criminele levens stijl op nahouden. Kortom: de zorgen en aan dacht van de overheid zijn overtrokken. Incidentele voor lichting in de media, op scho len en andere plaatsen waar jongeren veel komen, is meer dan genoeg. Wapencontroles op scholen, in disco s en cafés en bij sportwedstrijden leveren waarschijnlijk weinig op. De criminologen vinden dat de overheid haar aandacht moet richten op de kleine groep jongeren die altijd een wapen bij zich heeft. Vuurwapens, ploertendoders en stiletto's die zij regelmatig gebruiken, bij voorbeeld bij een straatroof of een doelbewust opgezochte vechtpartij. Deze jongeren moet worden ontmoedigd om geweld te gebruiken. Een woordvoerder van minis ter Korthals (justitie) laat in een reactie weten dat wapenbezit en -gebruik bij jongeren wel de gelijk een maatschappelijk pro bleem zijn. Korthals zal zijn aanpak zeker niet veranderen. „Ook de laatste tijd zijn er weer tal van incidenten geweest die bewijzen dat je jongeren ook bij disco's en op straat moet con troleren. Alleen algemene voor lichting is te weinig." haarlem/straatsburg anp De Baskische verdachte Murillo Zubiri mag worden uitgeleverd aan Spanje. Dat heeft het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg gisteren bekendgemaakt. Het ministerie van Justitie denkt de Bask, die in Haarlem vastzit, eind volgen de week te hebben overge bracht naar Spanje. De presi dent van de rechtbank in Den Haag had woensdag in kort ge ding al bepaald dat hij mag worden uitgeleverd. Daarop stapte Murillo naar het Hof in Straatsburg. De Spaanse justitie verdenkt Esteban Murillo ervan betrok ken te zijn geweest bij een aan slag door de Baskische afschei dingsbeweging ETA op een Spaanse politiefunctionaris in 1980. Murillo vreest in Spanje te worden gefolterd. De demonstranten die zich de laatste maanden hebben in gezet voor de Bask kondigen aan actie te voeren rond de uit zetting. Over het precieze tijd stip van uitzetting doet Justitie mede daarom geen mededelin gen. Murillo's advocaat V. Koppe staakt de juridische strijd tegen uitzetting van de Bask. „Een stap naar het gerechtshof in Den Haag kan de uitlevering van mijn cliënt namelijk niet voorkomen", aldus Koppe. Hij had geen druppel alloch toon bloed door zijn aderen stromen, zei hij zelf. Hij was 'een enthousiast heteroseksu eel'. Max Havelaar vond hij een rommelig boek van een man die er niet veel van be greep; Hij was niet gerefor meerd opgevoed en had der halve ook niets om van zich af te schrijven. „U ziet, ik heb weinig om populair te zijn." En, voor alle duidelijkheid: „Ik ben Onze Vader niet." Toch werd het, vooral in de vijftiger jaren, stil in huis als de afgelo pen zaterdag overleden dr. mr. drs. Gustavo Bernardo Jo sé Hiltermann voor de AVRO- microfoon 'de toestand in de wereld' beschouwde. 43 Jaar lang legde hij uit waarom poli tieke crises ontstonden en hoe ze naar zijn mening dienden te worden opgelost. Het politieke orakel dat met een conservatief smakkende dictie sprak - hij formuleerde over 'de heer Clinton' alsof het Amerikaanse staatshoofd een buitenaards wezen was - voerde de luisteraar mee van de brandhaarden in Zuid- Oost Azië naar de hitte van de Koude Oorlog om tenslotte te eindigen met een uiteenzet ting over de G7-top. Over bij voorbeeld de WAO-kwestie in eigen land had hij niets te melden. „Ha, ha, ha, daar vind ik toch helemaal niets van! Ik volg zulk soort dingen niet. Veel te lokaal", zei hij en kele jaren geleden in een in terview. Hiltermann vertelde in okto ber 1956 voor het eerst voor G.BJ. Hiltermann. FOTO GPD marc VAN DER KORT de radio hoe de wereld er vol gens hem in elkaar stak. Sindsdien vulde hij naar schatting ruim 2.000 columns voor radio en televisie. Op 22 november vorig jaar sprak hij voor het laatst zijn radioco lumn uit: „De tijd van eeuwige vrede is nog niet aangebroken en dat zijn mijn laatste woor den over de toestand in de wereld." Hij was een man met een mening en bij die overtui ging hoorde geen blad voor de mond. Hiltermann had lak aan alles en iedereen. „Ik ben nooit geïnteresseerd geweest in luistercijfers." Hij werd geboren in 1914, in Argentinië. Zijn ouders waren naar Zuid-Amerika gegaan om er een ranch te beginnen. Te gen het einde van de Eerste Wereldoorlog keerde de fami lie terug naar Nederland. Con form de familietraditie ging G.B.J. studeren: economie, rechten, indologie. Aanvanke lijk leek hij voorbestemd voor de advocatuur, zoals zo veel van zijn voorouders. Na zijn studie kwam hij echter bij De Telegraaf terecht. Daar werkte én beschouwde hij tot 1942. Na de oorlog was hij oprichter en hoofdredacteur van Else- viers Weekblad. Van 1952 tot 1965 was hij eigenaar en di recteur van de Haagse Post. Daarna werd hij hoofdredac teur van de zesde druk van de Winkler Prins Encyclopedie. G.B.J. had niemand waaraan hij zijn analyses toetste. Hij zou niet weten met wie hij daarover in discussie moest gaan, bekende hij in een inter view. „Door mijn studies en reizen heb ik een grote voor sprong op anderen. Dat is geen verdienste van mij. Ik heb het geluk gehad dat ik van de omstandigheden heb kun nen profiteren." Voor Hilter mann heeft de tegenstelling links-rechts nooit bestaan. Hij noemde zichzelf een progres sieve conservatief of een con servatieve progressief. Het nieuws in Nederland volgde hij mondjesmaat. Te onbedui dend allemaal. Het drugsbe leid was te zot voor woorden, vond hij. „Geen wonder dat jongelui opwinding zoeken in coffeeshops. Er is geen ruimte meer voor verbeelding en dan vluchten mensen in hulpmid delen. Nederland moet een al ternatief scheppen, zoals de jeugdbeweging vroeger: jon gelui moeten sporten, reizen, muziek maken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3