Genezing door kernreactor Gesprek van de Dag Spice Girls verliezen zaak tegen Aprilia H VRIJDAG 21 JULI 2000 /onunontaav Vakantiepret in Salou De gedragingen van jonge Nederlandse toeristen in de Spaanse badplaats Salou hebben deze week veel ophef veroorzaakt. De indruk is ontstaan dat het family para dise aan de Costa Dorada wordt geteisterd door losge slagen tieners, die dronken en brandschattend rond trekken. De autoriteiten van Salou hebben kenbaar ge maakt de jongeren zat te zijn. Al aan het begin van het seizoen maakten zij dan ook maatregelen bekend die de overlast moeten bestrijden. De rust in het uit zijn voegen gegroeide dorpje moet terugkeren. De ontwikkeling in Salou is kenmerkend voor de Spaanse costa's. Elk klein dorp probeert een graantje mee te pikken uit de rijk gevulde ruif van het toerisme. De Spaanse autoriteiten werken daaraan mee door on gebreideld vergunningen af te geven voor de bouw van goedkope appartementen. Die zijn voor de exploitan ten veel lucratiever dan de sterk aan allerlei veiligheids voorschriften gebonden hotels. De bouwhausse van appartementencomplexen heeft er echter wel toe geleid dat Spanje zich grotendeels richt op het onderste segment van de toeristenindu strie en die bestaat voor het belangrijkste deel uit jon geren. Een retourtje zon, zee en pret wordt hun door de reisorganisaties tegen afbraakprijzen aangeboden. Salou lijkt zich nu, in navolging van bijvoorbeeld Lloret de Mar, te beseffen dat aan het gevoerde beleid ook een keerzijde zit. De grote stroom jonge toeristen brengt niet alleen geld maar ook een luidruchtig goed humeur mee. Steeds vaker wordt dat laatste betiteld als overlast en daar wil Salou nu vanaf. En daarom worden naar de Nederlandse media volop signalen afgegeven dat de situatie uit de hand begint te lopen. Het is blijkbaar tijd voor een upgrading \-an de bad plaats en daarin is steeds minder ruimte voor de jonge ren. Salou toont daarmee aan niet overweg te kunnen met de randverschijnselen van een bewust gekozen toeristisch beleid. Salou probeert nu de schuld in de schoenen te schuiven van enkele opgeschoten tieners. Een kritische blik op het gevoerde toeristische beleid was meer op zijn plaats geweest. Hans Weeber zwemt bij Lobith het land binnen Hans Weeber. foto anp De Rijn stroomt bij Lobith Nederland binnen, en daar zwom gisteren aan het eind van de middag duurspor- ter Hans Weeber (49) dan ook Nederland weer in. Wee ber begon op 10 juli in Basel met zijn zwemtocht door de Rijn naar Hoek van Holland. Met zijn actie wil hij de aandacht vestigen op het belang van een schone Rijn. En dat lijkt aardig gelukt, aldus een woordvoerder van het gemeentelijk Havenbedrijf in Rotterdam, dat de ac tie van Weeber sponsort. De zwemtocht heeft een 'spoor van publiciteit' getrokken. Weeber zwemt overi gens niet de echte Rijn helemaal af, die ergens bij Kat wijk eindigt, maar de hoofdwaterweg die er meestal mee bedoeld wordt, en die overgaat in de Lek, Nieuwe Maas en Nieuwe Waterweg. Weeber kwam met zijn actie tijdens het Wereld Water Forum in Den Haag. Bij de start in Zwitserland heeft Weeber een stuk bergkristal uitgehakt. Dat zal hij zon dag aan de havenwethouder van Rotterdam overhan digen. Tijdens zijn hele tocht is hij begeleid door scho lieren die overal watermonsters hebben genomen. Zo kan uiteindelijk vastgesteld worden waar het water langs deze belangrijke waterweg het schoonst is. Mil joenen mensen zijn afhankelijk van dit water voor hun drinkwatervoorziening. Weeber (49) heeft elke dag negen uur in het water gele gen. Zondag om vier uur komt de Westlander aan in Hoek van Holland. Fake-onderdelen De Spice Girls moeten de Itali aanse scooterfabrikant Aprilia een schadevergoeding betalen. Dat heeft een Britse rechtbank gisteren bepaald. Het manage ment van de popgroep kondig de aan in beroep te gaan tegen het vonnis. De meidengroep had Aprilia voor de rechter gedaagd omdat het bedrijf, de sponsor van de eerste wereldtoernee van de Spice Girls, niet aan zijn finan ciële verplichtingen zou heb ben voldaan. De Spice Girls meenden nog recht te hebben op een bedrag van 757.500 gul den. Aprilia weigerde echter over de brug te komen. Het bedrijf zegt ernstig gedupeerd te zijn door het vertrek van de populaire Geri Halliwell uit de groep, eind mei 1998. De inkt van het spon sorcontract was toen nog nat en Aprilia had net een scooter De Spice Girls. op de markt gebracht met de afbeeldingen van de vijf Spice Girls. Door het vertrek van Gin ger Spice was die Spice Sonic- scooter onverkoopbaar gewor den, aldus Aprilia. De rechter, Mary Arden, stelde dat Aprilia het contract nooit was aangegaan als het had ge weten dat Halliwell al binnen enkele weken uit de groep zou stappen. Ze veroordeelde de Spice Girls tot het betalen van de proceskosten. Volgens juris ten kan de totale schade voor de Spice Girls oplopen tot tegen de anderhalf miljoen gulden. 'Langzame Steden' binden strijd aan met fastfc Ruim 30 Italiaanse steden en stadjes hebben gisteren een verbond gevormd van 'Langzame Steden' die gaan waken over lokale culinaire tradities. Langzame Steden is een initiatief van de grootste bond van gemeenten in Italië en Slow Food, een in 1989 opgerichte internatio nale organisatie die tot doel heeft lokale keu kentradities in ere te houden. Slow Food zegt 40.000 leden te hebben in 35 landen. De orga nisatie geeft een eigen blad uit in vijf talen en houdt om de twee jaar een grote voedselbeurs. ,Het is de bedoeling dat het verbond, waarvan het Kroatische Brtonigla als enige stad buiten Italië deel uitmaakt, verder wordt uitgebreid met buitenlandse plaatsen. Dat betekent niet dat iedere plaats lid mag worden, want de bond blijft streven naar exclusiviteit, zegt voor zitter Paolo Saturnini. „Het goede leven is niet alleen Italiaans, maar het is zeer Italiaans", al dus Saturnini, de burgemeester van Greve in de Toscaanse str eek Chianti, bekend van de gelijk namige wijn. Om voor het lidmaatschap in aanmerking! komen moeten steden aan een hele reeks voldoen. Zo moeten ze auto-alarmen verbi den, organische landbouw bevorderen eni ken creëren waar bezoekers in harmonie n de natuur traditionele lokale etenswaren k nen proeven. Leden van de bond kunnen p fiteren van een gezamenlijke marketing om toeristen en investeerders aan te trekken, gesloten steden mogen het 'Langzame Stei logo voeren, een slaL die langs twee gebou kronkelt, het ene uit de oudheid, het andei modern. „Langzaam is niet anti-modern", zegt Sati ni. Het verbond is voor „een zich bewegen Italië, dat moderne technologieën als intei wil gebruiken om een betere kwaliteit vanj ven te bewaren." Nucleair centrum nu 'Medical Valley' in de duinen bij Petten De politicus die nu zou voorstellen kernenergie op te wekken in de Noord-Hol landse duinen, zou onmiddellijk voor gek worden versleten. Toch kon de rege ring in de jaren vijftig zonder veel verzet van de bevolking een vierkante kilome ter duingrond bij Petten claimen om een kernreactor te bouwen, want nucleaire energie leek hét ideaal voor de toekomst. De volwaardige Hoge Flux Reactor van 45 megawatt heeft alle maatschappelijke discussies over kernenergie overleefd en floreert na reorganisatie van de deelnemende instanties zelfs beter dan ooit. Het accent in Petten is de laat ste jaren verschoven naar me dische toepassingen van kern energie. 'Medical Valley' in de Kop van Noord-Holland biedt werk aan 1500 mensen en is in middels de laatste hoop voor patiënten met een ongeneeslij ke hersentumor. Om tegemoet te komen aan de grote belang stelling van het publiek is er sinds begin dit jaar maandelijks een open dag. 'Petten' lokt bezoekers met de prikkelende vraag: Ooit wel eens in een kernreactor geke ken? „In het verleden was er veel geheimzinnigheid rond kernenergie," zegt Peter Stoop van NRG (Nuclear Research and Consultancy Group), „Dat keert zich tegen je, zo hebben we gemerkt, daarom willen we nu openheid. Er was altijd al één open dag per jaar, maar dat was veel te weinig. Bij de poort braken er bijna vechtpartijtjes uit om de toegangskaarten." Diverse organisaties maken ge bruik van de reactor, die eigen dom is van de Europese Ge meenschap. Dat zijn voorna melijk NRG (twee jaar geleden opgericht na samenvoeging van de nucleaire takken van Ener gieonderzoek Centrum Neder land en kennisorganisatie KE MA), het Gemeenschappelijk Centrum van Onderzoek van de Europese Gemeenschap en het bedrijf Mallinckrodt Medical. De medische toepassingen van nucleaire energie zijn heel aan sprekend. Uit de Noord-Hol landse duinen komt het materi aal voor zeven van de twaalf miljoen behandelingen met ra dio-isotopen, die alle Europese ziekenhuizen nodig hebben voor bestraling van patiënten. De reactor is sinds vorig jaar zelfs de laatste hoop voor men sen met een hersentumor die niet chirurgisch te verwijderen is. In kleine aantallen komen patiënten uit heel Europa naar Petten voor bestraling. De zieke wordt letterlijk tot vlak bij het hart van de reactor gebracht voor een korte precisie-behan- deling. De onbekendheid met het ver schijnsel kernenergie is groot. 'Zie je nog niet blauw?' krijgen de werknemers wel eens te ho ren, of 'Kun je nog wel kinderen krijgen?' en 'Krijg je er geen kanker van?' Daardoor werkt de reactor als een magneet op het publiek tijdens de open dagen, of het nu gaat om een vereni ging van plattelandsvrouwen of een uiterst kritische energieclub van jongeren. Onder begeleiding mogen groepjes door de luchtsluis naar binnen. Witte jassen en rode sloffen aan en vooral ner gens aankomen. Midden in de wirwar van instrumenten, beeldschermen, buizen, slan gen en meterkasten verrijst een massieve zuil die via smalle, ijzeren trappen te beklimmen is. Dat is het waterbassin, waar in de verrassend kleine reactor hangt, die een geheimzinnig blauw licht uitstraalt. Geen spe ciaal effect voor de kijkers, maar de kenmerkende Cerenk- ov-straling die ontstaat bij snel bewegende geladen deeltjes. Natuurlijk wil het publiek het naadje van de kous weten over de veiligheid. Stoop: „Deze re actor is al veertig jaar heel be trouwbaar gebleken. In 1984 is het reactorvat vervangen, om dat het metaal door de radioac tieve straling kan verbrossen. Daarna zijn er voortdurend ver beteringen aangebracht. We zijn hier 290 dagen per jaar in bedrijf en vergeleken met ande re kernreactoren zijn wij voor de ziekenhuizen zeer stipt en betrouwbaar." Ook fabeltjes over radioactieve straling worden teruggebracht tot nuchtere rekensommetjes. Zo staat ieder mens bloot aan natuurlijke straling vanui steente en bouwmateriaa straling vanuit de kosmos komt nog wat bij door ku matige straling van bijvot beeld een röntgenfoto. Zi iedereen jaarlijks een dos twee miliSievert straling, werknemer in een kernre krijgt anderhalve miliSiev tra en een verpleegkunde de afdeling radiologie twi Pas bij een dosis van 100( iets merken'. Het opwekken van kernei in Nederland mag dan ni meer aan de orde zijn, ni onderzoek in Petten blijft gens de rijksoverheid not kelijk, juist vanwege de si toegenomen medische tt singen. „Er zal altijd een behoefte zijn aan nucleai kennis," zegt Peter Stoop helft van wat we verdient de reactor is nu afkomstij de medische sector en er wetenschappelijke experi ten met bestraling nodig industriële toepassingen hier meegewerkt aan dei structie van tunnels, de C scheldedam, de Hoge Sn heidslijn en zelfs aan dei bestendigheid van de nie kentekenplaten voor auti Net als bij elke kerncenti blijft ook in Petten het ke een punt van aanhouden zorg. Er is nog steeds gee lossing voor de definitiev slag. Het afval van Petten naar Borssele, waar het ti op een speciaal terrein b kerncentrale wordt opge Greenpeace heeft van de van State gedaan gekregf het afvaltransport tijdefijl stoppen. Minister Pronki geerde deze uitspraak on door wel een nieuwe verj ning te verstrekken. Hij hinderen dat de Hoge Fli actor komt stil te liggen, door meer dan de helft d ziekenhuzen in Europaf patiënten in grote proble komen. THEO VAN DER KAAU Tijdens de open dagen d keer per maand op zatei worden gehouden in de reactor, geeft het persoi uitleg over nucleaire tee gie en haar vele toepass Er is nog plaats bij de a sies in het najaar. Aanm via tel.0224-565009. Om nen te komen is ee gitimatiebewijs verpOch poort of rijbewijs); mini leeftijd 16 jaar; adres Wi terduinweg 3, Petten. ensolijk sen alle gleufjes vandaan - en ziedaar, hij doet het weer. Omdat ik een en ander al eerder bij de hand heb ge had, schroefde ik ditmaal het apparaat wat al te nonchalant uiteen. Terivijl ik bezig was, viel er op eens een wit plastic ringetje op de tafel. Waar had dat ringetje gezeten? Dat wist ik niet, omdat ik 't nog niet had waargenomen op het moment dat het zich nog op z'n plaats in het apparaat bevond. Pas toen het eruit schoot, viel mij dat onderdeel op. Hoe het weer op z'n plaats terug te krijgen? Je past zo'n ringetje overal waar het maar enigszins op z'n plaats lijkt - maar nee hoor, nergens kon ik 't kwijt. Uiteindelijk heb ik het scheerapparaat weer in el kaar geschroefd zonder dat ringetje terug te plaat sen. Wat bleek? M'n apparaat schoor weer als van ouds. Blijkbaar was dat ringetje voor 't functioneren ervan niet essentieel. Dit nu is iets wat ik al heel vaak heb meegemaakt. Je schroeft iets uit elkaar, een wasmachine, een ver sterker, een luidspreker, een elektrische tandenbor stel, een computer en tijdens die schroefprocedure valt er opeens een onderdeeltje uit dat je met de bes te wil van de wereld nergens meer kwijt kunt als je het apparaat weer in elkaar zet. En toch blijkt zo'n apparaat dan, ondanks dat niet teruggeplaatste schroefje of ringetje of oogje of stangetje, uitstekend te werken. Ik vind dit één van de grootste en merkwaardigste raadsels van de schepping. Ik heb een speciaal la tje in een kastje vol losse onderdeeltjes die ik niet meer heb kunnen terugplaatsen. Ik houd ze achter de hand voor 't geval ik een deskundige langs krijg. Een enkele keer gebeurt dat en vraag ik: heb je enig idee waar dit minuscule kruiskopscliroefje uit m'n ESS luidspreker thuishoort? Zo'n man schroeft, stu deert - weet 't meestal ook niet en kan doorgaans ook 't raadsel niet oplossen waarom zo'n luidspre ker ondanks 't ontbrekende kruiskopje Mozarts 39ste symfonie prachtig weergeeft. Zouden fabrikanten expres nutteloze onderdeeltjes in apparaten aanbrengen? Hopen ze dat zo iemand als ik die geneigd is om alles wat kapot gaat open te schroeven teneinde een poging te doen het weer aan de praat te krijgen, zo ontmoedigd zal raken bij de aanblik van zo'n er opeens uitvallend, niet terug te plaatsen onderdeeltje dat hij verdere pogingen op slag staakt en een nieuw apparaat koopt? Je kunt toch niet geloven dat er in alle apparaten onder deeltjes zitten die best gemist kunnen worden? Zo'n wit ringetje als er nu uit m'n Philishave is gevallen moet toch ergens voor dienen? En toch ligt 't nu al weken klaar om opgeborgen te worden in m 'n speci ale laatje terwijl m 'n Philishave nog steeds pro bleemloos scheert. Weet u de oplossing van dit bizarre raadsel? De Amerikaanse acteur BRAD PITT stapt volgende week in het huwelijksboot je met vriendin JENNIFER ANISTON, be ter bekend als Rachel uit de populaire te levisieserie Friends. Volgens de Engelse krant The Sun zijn tweehonderd familie leden en vrienden uitgenodigd om de ce remonie op Malibu Beach bij te wonen. De afgelopen maanden is veel gespecu leerd over een huwelijk tussen het twee tal. De 36-jarige Pitt werd bekend door films als Seven en Fight Club. Amston, 31 jaar, werd gisteren nog genomineerd vooreen Emmy Award voor haar rol in Friends. Een Em my is een soort Oscar voor tv-producties. Een Britse poedel die een schoonheidswedstrijd had ge wonnen, heeft afstand moeten doen van de kampioenstitel. Tij dens een officieel onderzoek zijn sporen van haarlak in de vacht aangetroffen. Baas ROGER BAY- LISS kreeg een boete van ruim duizend gulden en een waar schuwing van zijn fokvereniging, meldt de Britse omroep BBC. De hond La Marka Lemerle Oscar Wilde was vorig jaar bij een wed strijd in Wales de mooiste van het poedelras geworden. Brandweerman DOU CC TIER van de kleine geme« Southwest Ranches in Fl( plots doodsbenauwd toti te worden gekozen. Na va gedaan te hebben om ste te krijgen smeekt hij de - nu die niet aan hem te J ,,Als ik word gekozen, be mijn baan kwijt". Zijn art contract met het nabijge! Miami-Dade County bepa je om campagne te voer® een publieke job verlof m men en dat je, als je geko bi wordt, je baan moet opge De Russisch-orthodoxe kerk overweegt de laatst sche tsaar en diens familie heilig te verklaren. De Synode besloot het onderwerp met een positieve veling op de agenda te zetten van de Raad van Aa schoppen, die in augustus bijeenkomt. De eventi b ligverklarmg betreft tsaar NIKOLAAS II, diens vro Ie Alexandra en hun zoon en vier dochters, die allen juli 1918 door de Bolsjewieken werden doodgesc k Vier bedienden die hun lot deelden komen niet in merking, zei woordvoerder Viktor Maloekin. Voori ir sisch-orthodoxe kerk in het buitenland, die zich ii Ie ren twintig van de door Moskou gecontroleerde m kerk losmaakte, geldt de tsaar al als een heilige. I ze ten van een kerk in Moskou beweren dat een icoo tsaar tranen heeft geplengd. Vorige week schreef ik dat 't zo jammer is dat je op school wel onderwezen wordt over sinus en cosinus, maar niet leert hoe je een stekker moet repareren. In de loop der jaren heb ik daarom, zoals ik schreef, mezelf met veel vallen en weinig opstaan enkele simpele reparatievaardigheden bijgebracht. Een reuze merkwaardig verschijnsel liet ik daarbij wegens ruimtege- brek onbesproken en daar u'il ik nu graag de aan- dacht op vestigen. Het jfjfJÉF doet zich vrijwel iedere keer voor als ik een wat ingewikkelder appa raat repareer. Laatst nog weer bij m'n Phi lishave. Het motortje stokte en sloeg af. Meest al is dat omdat in de loop der tijden zoveel flinterdun baardstof tus sen al die tandradertjes en alle andere onderdelen is geraakt dat het hele me chaniek vast komt te zitten. Je schroeft het apparaat uit elkaar, borstelt met een fijn kwastje al dat baardstof tus- f

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2