lil j Lefgozertje dompelt Duitsland in rouw 'De koers wordt aan tafel gewonnei Tour de France Voigt onttroont Dekker als beste vluchter M r^A Valkenburg wil in 2002 Touretappe 'Zo'n slag mag je niet missen' ZACHTE BERM Grenscontrole VRIJDAG 21 JULI 2000 Commesso voorkomt Telekom-zege waar landgenoten Zabel en Ullrich naar snakken De roze T staat deze Tour voor tweede plaatsen. En aan dat grote verdriet van Duitsland kwam gisteren ook op eigen terrein geen eind. De sluwe Italiaan Salvatore Commesso (Saeco) klopte de domme Kazachstaan Vinokourov (Telekom). De Duitse miljoenenploeg heeft daardoor na 18 dagen fietsen in de Tour de France nog steeds nul zeges. Wel een handvol tweede en derde plaatsen. Maar die tellen niet, als winnen gewoon is en geëist wordt. Het is vandaag aan Jan Ullrich om het va derland te geven waar het zo naar snakt. freiburg rené banierink Aan de meel in Freiburg wordt de verzorger van Telekom maar weer eens gedold door een Ita liaanse en Spaanse collega. „Vinoko due", stookt de Saeco- masseur. „Vinoko dos", stangt zijn Banesto-collega. Flet Duit se slachtoffer lacht maar wat mee. De vierde keer al voor Te lekom deze Tour. ,,En hoe vaak is Zabel al tweede geweest in de Tour?", vraagt een Duitse jour nalist. „In totaal al vijftien keer", antwoordt de verzorger zonder aarzelen. Het houdt de ploeg meer be zig dan de ploegleiders Gode- froot en Pevenage willen toege ven. Dat Zabel gisteren in zijn vaderland zijn ban en die van Telekom niet zou breken, wis ten ze bij de ploeg op voor hand. Het Italiaanse trio Elli (rug), Guerini (maag) en Fagni- ni (knie) was ziek en de overige Duitsers ontberen snelheid voor een zege, ook met een groepje. „Een wedstrijd van 250 kilometer is bovendien niet te controleren voor een massa sprint. Dat bleek, er werd vanaf de eerste kilometer gedemar reerd en dat we Vinokourov mee hadden, was onze beste optie op dit moment", legde Pevenage uit. Voor de Duitsers met histo risch besef werd de etappe naar eigen grond verreden onder een verkeerd gesternte. Het was de dertiende keer dat een Duit se plaats als aankomst fungeer de en alle twaalf keren daarvoor won er een buitenlander. Waar schijnlijk heeft Commesso dat niet geweten, want hij werd de eerste Italiaan (een ploegentijd rit van Carrera in 1987 niet meegerekend) die een Tourrit won op Duits asfalt. Gisteren had maar één Duitser een tijd lang uitzicht op een triomf: Jens Voigt. Maar die rijdt voor het Franse Crédit Agricole en dat is toch anders.- Net als Marcel Wüst, die in Spaanse Festina- dienst voor de enige Duitse ze ge tot nu toe in de Tour zorgde. Dat lijkt al bijna net zo lang geleden als een ritzege van een Duitser in Duitse dienst. Jan Ullrich was de laatste, twee jaar geleden. De man die een abon nement heeft op de groene 'sprint-trui', Erik Zabel, staat zelfs al langer droog, sinds 1997. Kortom, Telekom snakt naar een zege. „Ik was er heel dicht bij, dit is heel frustre rend", gaf Vinokourov toe. „Een zege zou een beloning zijn voor mij, maar ook voor het werk van de hele ploeg deze Tour." Die rook met Zabel zijn kans toen bleek dat Saeco sprint- wonder Mario Cipollini moest thuislaten. Zonder die kopman leek het met de Italianen niks te worden deze Tour. De klim mers Dufaux en Savoldelli bak ten er niks van en alles kwam terecht op Commesso, het klei ne lefgozertje uit Napels. Net als een jaar geleden bij zijn de buut sloeg de 25-jarige Italiaan, met het uiterlijk en karakter van een pitbull, met een etappe winst toe na een lange vlucht op een hete dag. Zijn opmerke lijke voorliefde voor de Tour boven de Giro daarmee keurig beargumenterend. Vinokourov, in tegenstelling tot Commesso geen wonder der tactiek, had een dag eerder in de finale naar Lausanne nog aangevallen. Een domme zet, want bij zijn mislukte poging verspeelde hij zoveel krachten Al 633 kilometer in de aanval freiburg gpd Hij krijgt er geen prijs voor. Maar in een klassement staat Jens Voigt in ieder geval wel bovenaan: dat van de meeste kilome ters in de aanval in deze Tour de France. De Duitser onttroon de gisteren op de wegen van zijn vaderland de Nederlander Erik Dekker. In totaal heeft de renner van Crédit Agricole nu 633 kilometer lang in de spits van de wedstrijd gereden. Dat is precies vijf kilometer meer dan de Rabo-coureur. Het grootste verschil tussen beiden is echter dat Dekker al drie keer is beloond met een zege voor zijn inspanningen. Voigt moet het doen met ereplaatsen en nog minder dan dat. Hij was gisteren de enige die lang uitzicht had op de eerste ze ge van een Duitser op eigen grondgebied. Maar de lange cou reur miste de superbenen van de eerste week waarin hij met zijn aanvallende stijl de sprinters (vaak) tot wanhoop dreef. „Ik had vandaag nooit kunnen winnen, ook niet als we met al le vijf naar de streep waren gereden. Een derde plaats, meer had er niet ingezeten." En meer zal er ook niet inzitten, zei hij na de monstervlucht met vier collega's die 243 kilometer duurde. „Ik ben nu hele maal 'platt', echt, ik kan niet meer. Ik mag al blij zijn als ik in de tijdrit niet zoveel tijd verlies dat ik de Tour uit moet. Nee, in die twete laatste etappes moeten jullie niks meer van mij ver wachten. Parijs halen, dat is nu nog het enige." /n het wielrennen is de schei ding tussen hobbyisme, com mercie en journalistiek nogal vaag. Vorig jaar trad de oud wielrenner Paul Sherwen, com mentator van Eurosport, tijdens een persconferentie van Lance Armstrong op als tolk voor de Fransen. Als onafhankelijk ver slaggever had Sherwen dat beter niet kunnen doen, maar hij wil graag in het gevlij komen van de toppers. Sherwen is populair bij de renners, wat begrijpelijk is want hij is nooit kritisch. Dat geldt voor veel journalisten die vroeger hebben gefietst. De ARD is sponsor van de wie lerploeg van Telekom, ook zoiets vreemds. Maar in de wielrenne rij doet niemand daar moeilijk over. Gisteren in Lausanne werd Hendrik Redant geïnterviewd door iemand die op zijn pers kaart had staan: Invité Farm Frites. Het was iemand van SBS, of misschien was hij ook wel van RTL. De commerciëlen zijn met velen naar de Tour gekomen en onderhouden vooral nauwe banden met Farm Frites. Alle renners, verzorgers, ploegleiders en chauffeurs zijn al gefilmd. Daar zou je bijna wat achter gaan denken. Dan de NOS, een en al betrouw baarheid. Behalve dan op die dag twee jaar geleden dat de renners van 7T7W in Albertville werden opgepakt. RTL was met Salvatore Commesso is door het dolle heen, Telekom-renner Alexandre Vinokourov is geklopt. dat hij in de laatste kilometer Zabel niet in het wiel van Dek ker kon brengen. „Ach", rea geerde ploegleider Godefroot kribbig, „wat is fout? Als hij wint, praat niemand er meer over. Bij Rabobank hebben het er ook drie geprobeerd die faal den. Maar omdat Dekker won, hebben ze het perfect gedaan." Gisteren maakte Vinokourov weer fouten. Hij probeerde in de slotfase weg te springen bij Commesso. „Dom", vond Pevenage, „hij had moeten wachten op de sprint." Maar Commesso was op papier toch sneller? Pevenage: „Ja, maar Elli heeft hem ook al eens geklopt." De Belg werd nog zuurder na dat hij de beelden van de sprint nog eens bekeek. „Vinokourov heeft nog een keer geschakeld in de sprint. Doet hij dat niet, dan wint hij." De honderdduizenden toe schouwers die in rijen van vijf, zes dik langs de kant stonden en met Telekom-attributen stonden te zwaaien, kregen hun foto epa pascal george zin dus niet. Godefroot: „De ploeg rijdt uitstekend. Om te winnen, heb je ook wat geluk nodig. Kijk naar de Rabo's. Vo rig jaar niks, dit jaar alles. Waar praten we nu eigenlijk over? We hadden vier dagen geel, hebben twee blikken groen en Jan wordt tweede in de Tour. Welke ploeg is daar niet jaloers op?" freiburg gpd Het Limburgse Valkenburg wil in 2002 een plaats in het routeschema van de Tour. Een driekoppige delegatie, aangevoerd door burge meester Constant Nuytens, heeft in Freiburg een ge sprek gehad met Tourbaas Jean-Marie Leblanc. „We hebben de contacten met de Tourdirectie altijd warm gehouden", verklapte Nuy tens. „We hebben Leblanc kunnen vertellen dat er een financiële basis is om de Tour naar Valkenburg te halen." Leblanc lijkt niet ongene gen om het wielercircus opnieuw naar het toeris tenstadje te dirigeren. Toen de karavaan gisteren over de overvolle Duitse wegen koerste, doken spontaan herinneringen op aan 1992, toen Valkenburg voor het eerst het Tourpeloton wist te lokken. „Die etappe staat me nog steeds helder in het geheugen", aldus Leblanc. „We hebben toen beloofd binnen tien jaar opnieuw te praten over een plek van Valkenburg in het route schema." Valkenburg, in 1998 al organisator van het WK, denkt genoeg sponsors te kunnen aantrekken om het kostenplaatje rond te krij gen. Het benodigde budget loopt op tot een miljoen gulden. Ruim vier ton daar van moet de gemeente be talen aan de Societé de Tour de France. De rest gaat op aan organisatiekos ten. Volgend jaar komt de Ronde van Frankrijk overi gens al dicht in de buurt van Nederland. Antwerpen is wellicht etappeplaats van een rit die naar de provin cie Luik zal voeren. In 2003 blijft het peloton binnen de Franse landsgrenzen, in 2004 zou de Tour wel eens richting Zeeland kunnen trekken. Die provincie ijvert, net als Valkenburg, voor het binnenhalen van een etappe. Fanii Frites-renner Knaven treurt freiburg fred segaar Het was typisch zo'n etappe voor ploegen die iets goed heb ben té maken, die rit van Lau sanne naar Freiburg in de laat ste week van de Tour. Dat vond Servais Knaven (zevende en beste Nederlander) ook. Maar toen de vlucht werd geïnitieerd, hingen de renners van zijn ploeg, Farm Frites, achter in het peloton. „We hadden mee moeten zijn", zei Knaven. „Zo'n slag mag je niet missen." Het was vroeg in de wed strijd, na vijf kilometer al, en de renners snakken naar het einde van de ronde. Knaven: „Die bergen zijn ons niet in de kou de kleren gaan zitten. Het idee zo lang op kop te moeten rij den, schrikt af. Maar als Jacky Durand wegrijdt, mag je dat niet missen. Dat trek ik ook me zelf aan, want ik zat op dat mo ment ook niet voorin." Het past een beetje in het Tour-scenario van Farm Frites. Op de eerste dag ging het al mis met de uitsluiting van Sergei Ivanov. De ploeg sleepte zich daarna van het ene naar het an dere conflict. Op de rustdag in Courchevel, in de TVM-tijd een dag van ontspanning, kwam een meningsverschil tussen voorlichter Ardie den Hoed en ploegarts Dion van Bommel naar buiten. Van Bommel gaat zich na de Tour over zijn positie beraden. Eergisteren nog kondigde ploegleider Hendrik Redant aan dat hij geen oplossing meer ziet en de weken na de Tour gaat nadenken over zijn verblijf bij de ploeg. In Freiburg zei hij: „Dat gerommel in de ploeg is zeker van invloed op mijn toe komst." En op de achtergrond speelt doorlopend de kritiek van de leiding van het bedrijf op manager Jacques Hanegraaf en de ontevredenheid van de renners. Peter van Petegem wacht tot Cees Priem hem een aanbie ding doet, Geert Van Bondt wil met hem mee en Knaven voelt ook wel wat voor een vertrek. Gisteren ging hij niet in op de spanningen in de ploeg. „Ik be moei me niet met die akkefie tjes", aldus Knaven. „Daar ma ken wij als renners ons niet druk om. Het is al zwaar ge noeg. In deze Tour ligt de ge middelde snelheid heel hoog en dat terwijl het een heel zware ronde is. Na al die bergen is het logisch dat je moe. bent, maar in deze Tour moet je eigenlijk in iedere ontsnapping mee zijn en zeker in zo'n ontsnapping als gisteren." Morgen heeft Farm Frites nog een kans en zondag moeten ze hopen dat Robbie McEwen net als vorig jaar op de Champs Elysées kan stunten. Zoals het er gisteren voorstond, is Kna ven er dan nog bij. Zijn vrouw, oud-wielrenster Natasja den Ouden, is zondag uitgerekend van hun eerste kind. Knaven: „Ik heb nog steeds niets ge- Farm Frites-renner Servais Knaven (midden) passeert de finishlijn in Freiburg als zevende. foto gpd george nusmeijer hoord, dus ik ga er maar van uit rnen. En dan hoop ik maandag dat er nog niets aan de hand is. met mijn nieuwe leven te be- Ik heb het gevoel dat ik zondag ginnen." gewoon in Parijs kan aanko- Hoogteverschil en moeilijkheidsgn Dammartin sur Meuse 347m I Chagnon I Chaumont 320m e 400m^ y Alun 383r Morgen krijgen de aanval hun: laatste kans. De kla mentsrenners hebben j_ gedaan en de sprinters met hun gedachten reeds de Champs Elysées. Het koers door de Jura is I lastig, dus ideaal voor die nen die zich de dagen en hebben kunnen wegsteken nog wat in de benen hebbei TOUR IN CIJFERS Achttiende etappe, Lausanne - Fre I. Commesso (Ita) 246,5 kilomë 6.08.15, 2. Vinokoerov (Kaz). 3, rand (Fra) 1.05. 4. Voigt (Dui) 1.1 Robin (Fra), 6 Larsen (Den) 15.3 Knaven (Ned), 8. Marichal (Bel), 9 raudeau (Fra). 10. Hamburger 15.37. 11. McEwen (Aus) 15.40 Zabel (Dui), 13. Zanim (Ita). 14. M en (Fra). 15. Vainsteins (Let). 16, nusson (Zwe), 17. Chanteur (Frai Mattan (Bel). 19. Rodriguez (VSl! Hmault (Fra). 33. Blijlevens, 45. ker, 53. Boogerd, 88. Van Hes 96. Den Bakker. 97. Moerenhout, Lotz, 115. Hoffman. 129 Voskamp. Uitgevallen: Piepoli (Ital Algemeen klassement: 1 (VSt) 82.01.18, 2. Ullrich (Dui)! 3. Beloki (Spa) 6.38, 4. Herasl 6.43, 5. Virenque (Fra) 7.36, 6. reau (Fra) 8.22, 7. Botero (Col) 1 8. Escartin (Spa) 11.35, 9. Mar (Spa) 13.07, 10. Beltran (Spa) 1 II. Hervé (Fra) 13.50, 12. Na' (Ita) 14.28. 13. Otxoa (Spa) 15.47 Vinokoerov (Kaz) 24.18, 15. Garci sas (Spa) 25.48, 16. Van de Wr (Bel) 26.30, 17. Conti (Ita) 29.22 Boogerd 30.22, 19. Trentïn 31.41, 20. Jimenez (Spa) 34.0" Den Bakker 1.39.21. 52. I 1.45.41, 56. Lotz 1.51.49, 80 renhout 2 28.09, 105. Van He 2.46.24, 115. Voskamp 2.53.42, Knaven 2.55.57, 118. 2.56.34, 125. Blijlevens 3.Q 129. en laatste Perraudeau 3.34.19. Puntenklassement 1. Zabel 256 ten, 2. McEwen 137, 3. 134, 4. Dekker 130, 5. Magnieo 33. Knaven 43. Bergklassement: 1. Botero 347,2 xoa 283, 3. Virenque 262, 18. 61. Ploegenklassement, dag: 1. Te 18.56.05, 2. Saeco, 3. Lotto 1.0 Farm Frites 15.35, 15. Rabobani gemeen: 1. Kelme 246.20.25,2 nesto 15.06, 3. Festina 16.40,6 bobank 1.14.06, 20. Farm I 6.40.05. Strijdlustigste renner: 1. Dekker? Botero 98, 3. Durand 77. Jongerenklassement: 1. 82.14.25, 2. Trentin 18.34, 3 mann (Dui) 33.08. groot materieel uitgerukt naar liotel Le Million. Ze lagen de he le avond voor het hotel, zoals de meeste collega's overigens. Al leen de NOS ontbrak. De NOS, althans de chauffeurs van de NOS, wisten niet dat TVM was opgepakt. Eén keer per Tour mogen ze met elkaar uit eten. Ze mogen de mobiele tele foons dan thuis laten zodat ze ongestoord kunnen genieten van de maaltijd. Normaal ge sproken kan dat wel een keer, maar niet in 1998, toen de in vallen van politie elkaar in hoog tempo opvolgden. Mart Smeets, die geen rijbewijs heeft, was net zo snel op de hoogte van het nieuws als wij. Maar hij zat op grote afstand van het hotel. Dus belde hij die chauffeurs. Laat, heel laat, verscheen Smeets als nog bij het hotel. RTL, dat de ene na de andere nieuwsflits maakte, bood hem aan gebruik te maken van hun faciliteiten, zodat hij alsnog een onderwerp kon maken. Zo zijn ze dan ook wel weer. Geen kwaad woord over die jongens. freiburg» Een etappe die begint in Zwitserland en eindigt in Duitsland, het is allemaal mogelijk in de Tour de France. Hoewel er tussen de Duits-Zwitserse grens diverse medewerkers van de douane stonden opgesteld, hoefde Lance Armstrong zijn paspoort niet te laten zien. Daar had de klassementsleider geen tijd voor. - foto epa joel saget Spaghetti met jam, de hongerklop en vegetarische snoeshanen in het topwielrennen freiburg» roel wiche Gerrie Knetemann wist 't maar al te goed. „De koers wordt aan tafel gewonnen." Wie aan de dis een steekje liet vallen, kreeg later gegarandeerd de rekening gepresenteerd. Ook het zwoegende gilde in het grijze verle den wist de waarde van stevig bunkeren juist in te schatten. Legio zijn de anekdotes over renners die hun zakken voor de start volstopten met biefstukken, destijds be schouwd als het krachtvoer bij uitstek. En dan hadden ze aan de ontbijttafel al flink uitgehaald. De etappes, zeker in de Ronde van Frankrijk, waren monsterlijk lang en het gros van de coureurs kneep 'm voor 'la fringale': de gevreesde hongerklop, die in een mum van tijd alle fut uit de benen deed vloeien. Om de man met de hamer te ont lopen, propte het peloton zich daarom 's ochtends vol met eieren, koteletten en ba nanen, een mix die zó zwaar op de maag lag dat het hele pak de eerste kilometers nauwelijks vooruit te branden was. Mare Lotz wil er niet aan denken dat hij vanuit bed moet aanschuiven bij een half speenvarken. De Rabo-coureur is opge groeid in de moderne voedingsleer en die laat bijzonder weinig ruimte voor smaak volle uitspattingen. De frêle broodfietser (1.89 m, 75 kilo) doet er alles aan om tijdens het seizoen zijn lijf op mannequin-niveau te houden. Elk over gewicht is immers extra ballast, zeker als het asfalt hemelwaarts leidt. Mocht de tel ler van de weegschaal toch over de rode streep wippen, dan zijn er genoeg trucjes om de taille weer in de juiste plooi te krij gen. „Tijdens de training wacht ik altijd zo lang mogelijk met eten. Na een uur of drie duik ik een kroegje in voor een kop koffie. Werkt bijzonder stimulerend voor de vet- verbranding. Daarna een kilometer of der tig, veertig uithollen en de rolletjes vliegen eraf." Zijn de toertochtjes geknipt om overtollig gewicht te verliezen, de koersen vergen juist een onafgebroken toevoer van etens waren. Vooral in een energieverslindende Tour is een evenwichtig voedingspatroon cruciaal. Het programma begint vaak al voor dag en dauw, want de eerste maaltijd moet minstens drie uur vóór de start van de rit verorberd zijn. Lotz houdt zich bij een afgemeten portie yoghurt met muesli of cornflakes, broodjes met jam, plakjes pe perkoek en twee bakjes leut. De traditione le borden spaghetti, lang in zwang bij het ontbijt, lijken uit de gratie van het wieler circus. „Dat was toch al geen delicatesse op de nuchtere maag. De pasta kom* je na drie weken al de oren uit. Dan neem je, als het effe kan, 's ochtends iets anders." Het overlevingspakket voor onderweg volgt wel de traditie. Veel zoet, koolhydraten. Kruimeltaartjes, puddingbroodjes, krenten bollen. Bidonnen met dorstlessers en vloei bare voeding. En de kleine flesjes energie drank, handige vullertjes als de geplaagde maag het niet meer kan bolwerken. Genoeg bagage voor een hongerwinter. Behalve na tuurlijk als je een ravitaillering mist. „Er zijn van die idioten die daar plotsklapsi marreren. Kan je fluiten naar je zakje er is geen pretje." Zeker niet in een bergetappe, waar vooi durend de beruchte hongerklop loert. 1 ce Armstrong weet er na de helletocht c de Joux-Plane alles van. Mare Lotz hadi beul met de hamer al eens eerder ontni „Een bizar gevoel. Het wordt plotseling zwart voor je ogen, armen en benen ga; tintelen. Je moet onmiddellijk bijtanker je krijgt een gigantische beuk. Al is het maar een reep chocola of zoiets." Helaas is het diner meestal nog meer ai dan de klauterpartijen overdag. „In son ge hotels is het eten een ramp. Ze laten doodleuk de spaghetti een kwartier kol Als je geluk hebt, krijg je ook nog een b saus. En ze doen het op hun dooie akki Dat irriteert vreselijk. We willen zo snel mogelijk eten, ben je ook sneller in je n Als die kerels dat niet snappen, raakt Bi gerd in de stress. Duikt-ie zó de keuken om ze op te jagen." „Patrick Jonker gooit altijd jam door de spaghetti. Bram de Groot is ook zo'n ra Die leest altijd de verpakking van a toti voordat hij een hap neemt. Is panisch* een paar grammetjes vet." Capriolen di niets zijn in vergelijking met het regime Linda McCartney's Racing Team, een B profploeg die niet in de Tour zit. Daari ten alle renners verplicht vegetarisch e op straffe van ontslag.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20