Leidsch Dagblad EU eist tien miljard van tabaksindustrie Airtrade in zee met Hotelplan Politie houdt verdachte van moord op onderwijzeres aan Delen van Zweden blank na hevige regenval WNF: Kabeljauw sterft uit in Noordzee Sleutelpositie Fransen bij fusie KLM en BA (AG 21 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 Archeologisch onderzoek op Pomona is een groot succes Oegstgeest komt belofte na: wijk Poelgeest heeft eerste speeltuin 15 Katwijk worstelt met aanvraag voor vestiging van bordeel 17 Harry Coster is de redder Schipper Gilles van Beelen van van het geluid I de Zuydtwijck is van vroeger trots op z'n schuit i| i.J. Hiltermann rieden heiir|c.B.). Hiltermann is afge- zaterdag op 86-jarige 3 jd overleden. Dat heeft familie vandaag bekend- iakt. Hiltermann werd J bekend door zijn radio- in 'De toestand in de we- die 43 jaar lang bij de te horen was. Op 22 no- ier vorig jaar sprak hij het laatst zijn radioco- uit. „De tijd van eeuwige i is nog niet aangebroken jt zijn mijn laatste woor- over de toestand in de we- 'Zo eindigde Hiltermann i aatste radiocommentaar, ga-commentator A. Kui- ei eens dat er twee me- bestonden: de mening UB liltermann en de verkeer- /filli lening. Hiltermann is af- len woensdag in Amster- begraven. De AVRO her- vanavond om 23.30 uur iocumentaire over Hilter- lop Nederland 1. al a3 idekroos niet voeding lekroos wordt voorlopig toegelaten als voeding. Sp; heeft de Gezondheidsraad 3| tld aan een groep Lim- Van je tuinders, die het kroos enige tijd als natuurpro- verkocht. Het felgroene ekroos zit vol met eiwit ijzer, aminozuren en de lines A, B, E en F. Onze- echter of er niet ook gif- toffen in zitten, zo beves- ten woordvoerder van de ndheidsraad. De raad de tuinders om meer ologische en microbiolo- gegevens gevraagd, ivoor zijn echter dure 1] roeven nodig, i) ïjllem-Alexander ïMicommissie IOC Vc Ui nprins Willem-Alexander uit de nominatiecom- ie van het Internationaal Spisch Comité (IOC). De heeft IOC-voorzitter iranch deze week laten dat hij terugtreedt uit ommissie die nieuwe le- voor het IOC voordraagt. m-Alexander vreest dat deze functie 'te veel te ;n zou krijgen met gevoe- den jegens personen en Inisaties' zo liet de Rijks- \j. lichtingsdienst (RVD) we- la 3 G speelt nu in ampions League Amerikaanse fabrikan ten moeten smokkel compenseren De Europese Commissie sleept verschillende Ameri kaanse tabaksproducenten voor de rechter, omdat deze zich onvoldoende inspannen om sigarettensmokkel te voorkomen. De landen van de Europese Unie lopen door de smokkel naar schatting jaarlijks ruim tien mil jard gulden aan BTW, accijnzen en douanerechten mis. „Wij eisen ons geld terug", zei een Commissiewoord voerder gisteren. 15. I NG Groep is doorgestoten de financiële toptien van o| fereld. Dat is het gevolg een lange reeks overna- De overname van de •nl rikaanse verzekeraar Aet- ,<at nor n,5 miljard gulden is historische afsluiting van 'kopen, kopen, ko- zegt topman Kist. „We all in nu volwaardig mee in lel hampions League." iel ia 6 beller onderzoek zekeringsfraude eïjekeraars onderzoeken vaker dubieuze schade- •rotis. Dat heeft er toe geleid 'ni n het tweede kwartaal van iar 61 procent meer frau- J illen zijn gemeld met andere reis-, levens- en 1 Jeverzekeringen. Volgens sv erzekeraars betekent dat dat er meer wordt gefrau- e' 1 De instelling van een h deloket' heeft er toe ge- tv dat er slagvaardiger wordt igeerd bij vermoedens •edrog. M ia 6 brussel marc peeperkorn correspondent Het is voor het eerst dat de Commissie - het dagelijks be stuur van de EU - een dergelijke procedure begint. „We maken een goede kans deze zaak te winnen", zo liet verantwoorde lijk Commissaris Schreyer (be- Verspreider van pornoplaatjes aangehouden De politie heeft een 33-jarige Leiderdorper aangehouden voor het massaal verspreiden van pornografische plaatjes, voorzien van 'vrouwonvriende lijke teksten'. De man zou hier mee al drié jaar actief zijn. De politie heeft in deze periode meer dan honderd meldingen van vrouwen gehad, die deze kaarten hadden ontvangen. De Leiderdorper heeft tegenover de politie verklaard dat hij de kaarten bij wijze van pesterij verstuurde. Het openbaar mi nisterie gaat de man vervolgen. Tuur opnieuw vast voor mishandeling rotterdam gpd Oud-bokser Regilio Tuur (32) is aangehouden wegens mishan deling van zijn vriendin. Hij zit vast in het Huis van Bewaring in Scheveningen. De ex-wereld kampioen blijft in ieder geval tot volgende week gevangen. Tuur wordt verdacht van een poging tot zware mishandeling. Tuur werd al veroordeeld voor een soortgelijk feit. Voor de mishandeling van zijn ex- vrouw M'elinda veroordeelde de rechtbank hem tot vier jaar ge vangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk. groting) weten. De Commissie zegt sterke aanwijzingen te hebben dat de sigarettenfabrikanten mede schuldig zijn aan de illegale handel. Zo zouden zij geen alarm slaan als een klein land plotseling veel meer sigaretten importeert dan de bevolkings omvang rechtvaardigt. Welke firma's betrokken zijn wilde Brussel 'in het belang van de rechtszaak' nog niet zeggen. De juridische procedure in de VS begint binnen enkele maanden. Dit voorjaar presenteerde de Europese anti-fraudedienst OLAF een onderzoek naar de sterk toenemende sigaretten smokkel. De sigaretten, afkom stig uit de VS, worden via de havens van Rotterdam en Ant werpen direct (zonder heffin gen) doorgevoerd naar onder meer Montenegro, Oost-Euro pa, Oekraïne, het Midden Oos ten en Afrika. Vanuit deze lan den wordt de handelswaar ver volgens zwart op de Europese markt gebracht. Met name Italië en Spanje kampen met grote hoeveelhe den 'zwarte sigaretten'. Omdat regeringen de tabak steeds duurder maken, wordt de smokkel een steeds lucratievere bezigheid. De Commissie beti telt de handel in illegale sigaret ten als „het grootste fraudepro bleem van de Unie". De schade voor de nationale schatkisten bedroeg in 1998 naar raming 10,3 miljard gulden. Een kwart van de misgelopen inkomsten (2,5 miljard) was bestemd voor het EU-budget. De rechtszaak die de Commissie nu aanspant, is niet gericht op strafrechtelij ke vervolging van de Ameri kaanse firma's. Compensatie voor de niet geïnde heffingen is voldoende. leiden annet van aarsen eric-jan berendsen De Leidse recherche heeft vanmorgen een 45-jarige man aangehouden, die er van wordt verdacht dat hij zijn 41-jarige ex-vriendin om het leven heeft gebracht. De vrouw, moeder van zes kin deren en onderwijzeres van de Eerste Leidse Schoolver eniging, werd woensdag rond twaalf uur gevonden in park Cronesteyn. Een wandelaar ster stuitte op het stoffelijk overschot dat in de vijver bij de waterspeelplaats was ge dumpt. De politie bracht de moord pas gistermiddag laat naar buiten uit tactische overwe gingen. Zo waren er onder andere zorgen over de veilig heid van de kinderen van de vrouw die overigens door de jeugdhulpverlening op een veilig adres zijn onderge bracht. Op dat moment was al geruime tijd een grote klopjacht gaande naar de man. die als uiterst gevaarlijk wordt beschouwd. Direct na de vondst in Cro nesteyn, kon de politie de identiteit van de vermoorde vrouw al vaststellen en waren er ook al duidelijke aanwij zingen dat haar ex-vriend haar om het leven had ge bracht. Even voordat het li chaam van de Leidse werd gevonden, gaf namelijk haar vader zijn dochter als vermist op. Hij maakte zich ernstig zorgen dat haar iets was over komen. Van de verdachte is bekend dat hij verslaafd is aan drugs en alcohol. Die verslaving leidde in de relatie met het slachtoffer regelma tig tot ernstige problemen. Pagina Leiden: Politie zocht in meerdere woningen Stockholm Een compleet woonhuis wordt meegezogen door de kolkende rivier de Ljungan in Zweden. Met name in het midden van het land zijn grote stukken blank ko men te staan als gevolg van aanhoudende regenval. Het weg- en treinverkeer wordt sinds gisteren ernstig gehinderd door de hoge waterstand. Een aantal dorpen is van de buitenwereld afgesloten door rivieren die buiten hun oevers zijn getreden. De afgelo pen week viel er 10 tot 20 millimeter regen per dag, wat volgens weerkundigen vijf tot tien keer zoveel is als normaal in deze tijd van het jaar. Op verschillende plaatsen zijn nooddammen gebouwd of zijn bestaande waterkeringen versterkt. Het leger wordt op sommige plaatsen ingezet om noodbruggen te bouwen, zodat geïsoleerde stadjes en dorpen kunnen worden bereikt. foto »ap» thord engstrom umuiden/katwuk govert wisse Het Wereld Natuur Fonds (WNF) waar schuwt dat de kabeljauw in de Noordzee met uitsterven wordt bedreigd. Niet alleen overbevissing, maar ook de stijging van de temperatuur van het zeewater en vervuiling vormen de oorzaken. In de Noordzee is de hoeveelheid vol wassen kabeljauw momenteel de helft van wat er in de jaren zestig zwom. Bij de jonge kabeljauw, schelvis en schol bedroeg de af name zelfs zestig procent. Kabeljauw kan in principe twintig jaar oud worden en an derhalve meter lang. Maar de vis haalt in de Noordzee tegenwoordig het vierde levens jaar niet meer, omdat hij dan al lang is ge vangen. Biologen staan voor een raadsel, omdat de kabeljauw zich na een eerdere slechte periode begin jaren '90 herstelde. Doordat de vangst van kabeljauw, en trouwens ook schol, minimaal is, schiet de prijs van deze in Nederland en Engeland populaire vissoort naar recordhoogte. Ka beljauwfilet wordt in Nederland ook veel gebruikt voor kibbeling en in Engeland voor de Fish and Chips. De kiloprijs is het afgelopen jaar in de winkels met ongeveer de helft gestegen. De kabeljauwfilet, ooit een goedkoop product, gaat de prijs van een biefstukje evenaren. De handel voelt de teruggang ook in de portemonnee. De visafslag in IJmuiden, de belangrijkste aanvoerhaven van kabeljauw, zag de omzet door de kabeljauwproblema- tiek in 1999 met vijf miljoen gulden dalen. Er werd vorig jaar door de kottervloot één miljoen kilo minder bij de veiling in IJmui den aangeboden. Om aan de vraag te kun nen voldoen, haalt de groothandel steeds meer kabeljauw uit het buitenland (Oost zee, Zweden, Canada). Het Wereld Natuur Fonds wil dat bij wij ze van proef visvrije zones worden inge steld. Op die manier zouden de populaties zich kunnen herstellen. De organisatie vindt ook dat er meer aandacht moet ko men voor beschermde zeegebieden. Bij het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij wint deze gedachte ook sterk ter rein. Maar visserijorganisaties zijn daar vooralsnog tegen. Zij hebben uit woede over het Haagse standpunt zelfs het overleg met de ambtelijke top op het ministerie af gebroken. Dat heeft weer grote irritatie ge wekt bij minister Brinkhorst. Met de haring gaat het intussen juist uitstekend. Een Duits federaal onderzoekscentrum in Em- den heeft voorspeld dat het komende jaar circa 6,5 miljard haringen rondzwemmen. Sinds 1961 zijn er niet meer zoveel van de ze vissoort in de Noordzee geweest. Reisspecialist krijgt kwart vliegmarkt in handen NDAAG 22 PAGINA'S j; enland iland 'j wren Kunst ia omie rc of en Samenleving12 rek van de Dag2 n, I11,13,15 ?n rirnpn ft «sieprogramma's filmkrant haarlem/leiden john oomkes De Haarlemse reisspecialist Air- trade/Vliegwinkel krijgt deze maand een kwart van de Ne derlandse toeristenmarkt op vlieggebied in handen. Het be drijf heeft een joint-venture contract getekend met Hotel plan in Rijswijk. Airtrade, dat ook bekend is als Teleticket, komt daarmee sterker te staan in de vliegmarkt. De markt voor toeristische vliegtickets in Nederland be draagt twee miljard'gulden per jaar. Airtrade zet zelf 200 mil joen gulden om. Hotelplan vertrouwt de 'tic keting' en afhandeling (ook voor derden zoals de Rabo bank), ter grootte van 100 mil joen gulden, nu toe aan de Haarlemse specialist. Met de NBBS uit Leiden werkt Airtrade al op inkooptechnisch gebied nauw samen onder de titel Co- deshare vof, nog eens goed voor 200 miljoen gulden. Airtrade verkoopt ongeveer 375.000 vliegtickets per jaar op de Nederlandse particuliere markt. Dat is ongeveer evenveel als de enige grote concurrent: TUI, een onderneming van Holland International en Arke Reizen. Eerder deze week maakte Airtrade bekend met de Telegraaf een joint-venture, reiskrant.nl, te hebben opgezet. Airtrade werd twee jaar gele den door de initiatiefnemers, Wim Butte en André Hesselink verkocht aan BCD Holdings NV uit Zeist, eigendom van John Fentener van Vlissingen. Airtra de biedt werk aan 200 mensen op zeven locaties in Nederland. Een deel van de activiteiten wordt gehuisvest op 1100 vier kante meter aan het Stations plein in Haarlem. amstelveen richard mooyman De Franse verzekeringsgigant AXA heeft een belang opge bouwd in de KLM van 22,5 pro cent. Daarmee zijn de Fransen nu verreweg de grootste aan deelhouder van de Nederlandse luchtvaartmaatschappij. Hun opstelling is straks cruciaal als de KLM en British Airways (BA) besluiten tot een fusie. AXA heeft het belang in de KLM onlangs uitgebreid van vijftien naar 22,5 procent. In het laatste jaarverslag maakt de KLM geen melding van de Franse grootaandeelhouder. Wel worden de belangen ge noemd van de Staat der Neder landen (14,1 procent) en de Stichting Luchtvaartbelangen Nederland (11,2 procent), waarin de Rabobank een grote rol speelt. Na een langdurig dal, zit het aandeel KLM de laatste maan den weer in de lift. De koers steeg al licht na het beëindigen van de problematische samen werking met Alitalia. De fusie besprekingen met British Air ways dreven de waarde verder omhoog. Het KLM-aandeel stond vanochtend op 31 euro, bijna het dubbele van het diep tepunt vlak voor de breuk met Alitalia eind april (17,85 euro). Naar verwachting hakken de KLM en British Airways op kor te termijn de knoop door over een fusie. De Nederlandse vliegmaatschappij zal binnen de nieuwe onderneming een minderheidspositie innemen, maar volgens topman Van Wijk zullen de naam en de identiteit van de KLM blijven bestaan. Dat is ook nodig om landings rechten in andere landen niet te verliezen. Om daadwerkelijk te kunnen fuseren, moeten nog tal van hindernissen worden genomen. Zo heeft Washington gedreigd de landingsrechten van de KLM in de VS in te trekken als er geen nieuw luchtvaartverdrag met de Britse regering kan wor den bereikt. De Amerikanen ei sen meer landingsrechten op de Londense thuisbasis Heath row van British Airways. Andere mogelijke struikel blokken vormen de Europese en Amerikaanse mededingings autoriteiten. Een aantal routes zal moeten worden geschrapt om een te dominante marktpo sitie van de Brits-Nederlandse luchtvaartgigant te voorkomen. Ook moeten wellicht dochter ondernemingen worden afge stoten. NR. 42368 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 Martha Stewart Het leven is te ingewikkeld voor slordigheid. 12723» 13724° 14722° S, 20% 50% 50% 50% 30% 40% 'Zonder doping niet in top Tour' Giorgio Squinzi, de directeur van de Italiaanse wielerformatie Mapei, heeft zware beschuldi gingen geuit tegen de topren- ners in de Ronde van Frankrijk. De Italiaan stelt onomwonden dat het onmogelijk is om zon der bloeddoping in de top-5 van een grote etappekoers als de Tour te eindigen. „Onze ploeg doet er niet aan mee, daarom zijn wij bij voorbaat kansloos." Squinzi gaf bij zijn uitlatingen namen noch bewij zen. Namens het Italiaans Olym pisch Comité (CONl) sprak Sandro Donati openlijk zijn twijfels uit over het presteren van Marco Pantani. De Tour winnaar van 1998 stapte deze week af. „Hij heeft ons door de pieken en dalen in zijn presta ties perplex laten staan", zei Donati voor een Romeinse ra diozender. „Eén ding is zeker, de doping is nog niet uit de wielersport verdwenen." AXA heeft belang verder uitgebreid Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnoe service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1