Siemerink verrast door struikrover Volleyballers geloven niet in rigoureuze veranderingen Sport re Van Moorsel ongenaakbaar, Mansveld de beste van de rest Zwolle gered van bankroet SmE JIJDAG 21 JULI 2000 Bos contractloos mee naar Calgary junr.NUMSchaatser Jan Bos gaat donderdag met de DSB-ploeg nee op trainingskamp naar Calgary. De sprinter die maandag an de kantonrechter in Tilburg te horen kreeg dat hij tegen een jflcoopsom van 325.000 gulden mag vertrekken bij Spaar Select, ieeft nog geen contract getekend bij zijn nieuwe werkgever, jvlaar de onderhandelingen zijn vergevorderd", zegt een voordvoerster van het bedrijf. Bos gaat met nagenoeg de com pete ploeg voor drie weken naar Canada. Alleen Egbert van 't )ever, lid van het begeleidingsteam, en schaatser André Zon derland blijven door privéomstandigheden in Nederland ach ter. Gaspart wil Overmars en De la Pena apfELONAJoan Gaspart heeft in zijn ambities voor het voor zitterschap van Barcelona de socios een aantal versterkingen Dofd. Als hij zondag de verkiezingen wint, wordt onder ande- Marc Overmars naar de Catalaanse club gelokt. Ook de Franse international Emmanuel Petit, Europees- en wereldkam pioen, kan een aanbieding van Barcelona tegemoet zien. Op het verlanglijstje van Gaspart staan ook twee Spaanse voetballers. International Alfonso degradeerde het afgelopen seizoen met Betis Sevilla uit de Primera Division. Ivan de la Pena, ooit door Louis van Gaal te licht bevonden en uitgeweken naar Lazio Ro- is kandidaat voor een terugkeer naar Nou Camp. McEnroe speelt niet mee in Davis Cup ontander John McEnroe zal niet meespelen in de halve finale vin de Davis Cup tegen Spanje, komend weekeinde in Santan jer. De 41-jarige captain van de Amerikaanse ploeg had eerder aangegeven door de blessures van Pete Sampras en Andre Agas si mogelijk het racket weer ter hand te nemen. McEnroe kwam tijdig tot inkeer, hij neemt plaats op de bank. Vrijdag komen To dd Martin (tegen Albert Costa) en Jan-Michael Gambill (tegen Alex Corretja) in actie. In het dubbelspel nemen Vincent Spade- a/Chris Woodruff het zaterdag op tegen Balcells/Corretja. In de trainingen in Santander nam McEnroe zichzelf een test van be kwaamheid af. Dat viel tegen. ,,Ik kon de opslagen nauwelijks retourneren", treurde McEnroe die de jaren voelde tellen. Klok en Held mogelijk zonder club tfn haag De Italiaanse volleybalclub en landskampioen Pia- go Roma, dat voor volgend seizoen de Nederlandse volleybal- ers Henk-Jan Held en Marko Klok op de loonlijst had staan, is in grote financiële problemen geraakt. Hoofdsponsor Piaggio heeft zijn handen afgetrokken van de succesvolle ploeg. De Ne derlandse ex-internationals zullen zeer waarschijnlijk op zoek moeten naar een nieuwe werkgever. Voor Klok is dit de tweede grote tegenslag. Eerder dit seizoen raakte hij al zijn plaats bij de nationale ploeg kwijt, omdat hij zonder toestemming van bondscoach Toon Gerbrands twee weken vakantie opnam. En kele weken terug trok Roma nog een Nederlander aan, Henk- Held, die vorig seizoen bij Palermo speelde. Slecht slot breekt Lafeber op ■iw it Andrews* Maarten Lafeber had bij zijn debuut op het British Open een goede start maar een matig slot. Na de eerste ronde in St Andrews bezet hij met 73 slagen, een boven par, de 76ste plaats. De Zuid-Afrikaan Ernie Els gaat na de eerste dag met een 66 aan de leiding. De 29-jarige nummer drie van de wereld maakte op de par-72 baan acht birdies en twee bogeys. Els, die het Brits Open nog hooit won, heeft een slag voorsprong op de nummer één van de wereld, Tiger Woods (foto), en een andere Amerikaan, de relatief onbekende Steve Flesch. Beste iuropeanen na de eerste achttien holes zijn de Ier Padraig Har rington, de jonge Spanjaard Sergio Garcia en de onbekende En gelsman Ian Garbutt. Zij gingen in 68 slagen rond. FOTO REUTERS Davydenko houdt Rijnsburger uit de kwartfinale Nikola Davydenko, wie is dat eigenlijk? Een Russische tennisser, die zich via de kwalificaties van de Dutch Open voor zijn eerste ATP-toernooi plaatste, zo wist de vertegenwoordiger van de ATP te melden. Na overwin ningen op Zabaleta in de eerste ronde en Jan Siemerink in de tweede - het werd gisteren in Amsterdam 6-3 3-6 6- 1 - staat zijn naam op de tenniskaart. Die van een in de Oekraïne geboren Rus, die nu in Duitsland woont en zich met hoge snelheid klaarstoomt voor het grote werk. amsterdam certjan van geen/anp Zijn jeugdheld is Robin Hood, de struikrover die van rijken stal en aan de armen uitdeelde. Als een struikrover ook dook Da vydenko op uit het Amsterdam se bos, maar nu om voor zich zelf wat geld te reserveren. Da vydenko, die zich vier jaar gele den in Duitsland vestigde om te kunnen trainen en een betere uitvalsbasis te creëren, gaf zijn visitekaartje dinsdag al af. Mari ano Zabaleta, beslist niet de minste der gravelspecialisten, verslikte zich in de 19-jarige knokker uit Severodonezk. Nota bene ook nog in de tie-break van de derde set, een moment dat de jongere, meer onervaren spelers doorgaans het hoofd buigen tegen de routine. Tegen Siemerink kwam het niet aan op ervaring. De Rijns burger verraste Davydenko met zijn chip-and-charge-spel. De Rus, duidelijk niet gewend aan een dergelijke aanvallende op vatting, leverde prompt zijn op slag in. „Maar daarna wilde ik te snel spelen", analyseerde Siemerink na afloop. „Ik moest het kort houden, maar werd slordig. Daardoor brak hij terug en kwam hij in zijn ritme. Terwijl je tegen deze jongens juist de eerste set moet pakken." Davydenko is net een jaar prof. Jongstleden mei haalde hij zijn eerste toernooioverwin- ning. In Duitsland versloeg hij Melvyn op der Heyde in de fi nale. Nooit speelde hij een Challenge-toernooi. In zijn jeugdjaren speelde Davydenko prijzengeld-toernooien om te sparen voor zijn reizen om de wereld, waarop hij wordt bege leidt door zijn elf jaar oudere broer Eduard. „Hij heeft mij tennis geleerd toen ik zeven was. En nog steeds leert hij me dingen. Ik ben altijd met hem en ben in zijn gezin opgeno men." Hoewel jong blijkt de Rus over veel tactisch inzicht te be schikken. Zijn service is zwak en daarom beperkte hij zich tot veel afwisseling. Hij hield zijn eerste opslag in en belemmerde daarmee voor Siemerink de gang naar het net. Vastgenageld op de baseline en met een ver woestende backhand lichtte hij de Rijnsburger pootje. In de derde set was Siemerink kans loos op de striemende ground- strokes en passeerslagen. „Wat er deze week gebeurt, is een wonder", sprak de bedrem melde Davydenko. Hij bekende meer angst te hebben voor zijn eerste persconferentie dan voor zijn tegenstander. „Toen ik hier kwam, heb ik een trainingspotje gespeeld en geen punt gewon nen. Ik had verwacht hier in de eerste ronde van de kwalificatie gelijk te verliezen. Tegen Za baleta dacht ik dat het 6-0 6-0 zou worden. Ik heb me maar voorgenomen om vrijuit te spe len en niet de druk van publiek of televisie te voelen." En zie, hij staat in de kwart finale van de open NK. De volgende scalp kan Thomas Behrend zijn, een Duitser die hem toevallig wel kent. „Maar ik heb een kans, een heel grote kans zelfs", zei Davydenko. „En ik kan het prij zengeld wel gebruiken voor de Van Scheppingen Ook voor Dennis van Scheppin gen kwam in de tweede ronde het einde. De Zweed Magnus ging in het begin van de partij Gustafsson, een oude rot die door zijn enkel. Met pijn ging negen jaar geleden het „oude het beter dan zonder. Hij kreeg "Melkhuisje op zijn naam kansen op een derde set. Maar bracht, versloeg hem in twee het benutten ervan ging hem sets: 6-3 7-6. Van Scheppingen slecht af. FIA doet nog geen uitspraak over Hakkinen Mika Hakkinen is nog altijd niet zeker van zijn zege in de Grand Prix van Oostenrijk. De Fin won zondag op de Al-Ring, maar drie uur na afloop van de wedstrijd kwam de mededeling dat hij wellicht het technisch regle ment had overtreden. De zegel van de FIA was niet aanwezig op de zoge naamde zwarte doos van de McLaren van de Fin. Giste ren werd de zaak behandeld in Genève, maar tot een uit spraak kwam het niet. De stewards van de wereldauto sportbond zullen pas vol gende week tot een uitspraak komen. Dat lijkt een slecht teken voor McLaren, dat Mika Hakkinen door zijn zege in Oostenrijk tot op acht pun ten van de uitgevallen Schu macher zag komen. Aanvan kelijk was de verwachting dat de uitspraak al na 48 uur zou plaatsvinden. Dat er nu meer tijd overheen gaat, be tekent dat het onderzoek zich heeft verdiept en dat de onschuld van McLaren niet vast staat. „De situatie is ingewikkel der dan wij dachten", zo meldde FIA-woordvoerder Francesco Longhanesi. „Daarom duurt het wat lan ger voor we een uitspraak kunnen doen. We willen de zaak grondig en serieus on derzoeken. Er is een rapport verstuurd naar de stewards die bij de Grand Prix in Oos tenrijk aanwezig waren. Zij zullen het rapport bestude ren en zullen de vertegen woordigers van de FIA en McLaren op 25 juli aanho ren." Met nog zeven races te gaan in de strijd om de we reldtitel Formule 1 leidt Mi chael Schumacher met 56 punten. Coulthard volgt met 50 en Hakkinen met 48. alkmaar gpd Er gaat een grote aantrekkingskracht van haar uit. Waar ze aan de start ver schijnt zijn de ogen op Leontien Zij laard-van Moorsel gericht. Zelfs als er voor de Rotterdamse eigenlijk weinig te Verhapstukken' is. Zoals gister avond in Alkmaar. Tijdens het NK puntenkoers was er voor 'Tinus' een vrij ongewone rol weggelegd. Terwijl drie van haar ploeggenoten uit de Farm Frites-ploeg streden om uitzen ding naar de Olympische Spelen in Sydney, kon Van Moorsel weinig an ders dan 'de koers hard maken, zorgen voor een volwassen wedstrijd en ge woon de titel pakken'. Van Moorsel sprak die woorden voor de start, leek nauwelijks wed strijdspanning te kennen en weinig ge interesseerd te zijn in het goud. Een maal op het ovaal was ze echter hon derd ronden lang weer ongenaak' Ze won acht van de tien sprints (44 punten), demarreerde keer op keer. De titel werd logischerwijs haar deel. Deb- by Mansveld (Gasselternijveen) ein digde, op één ronde als tweede, Janne- ke Vos (Kockengen) kreeg twee toeren aan de broek, het peloton werd bijna vier maal ingelopen. Voor Van Moorsel is in Alkmaar wei nig te winnen, noch te verliezen. Ze is het enige lid van de Nederlandse olympische baanselectie dat zeker is van uitzending. Van Moorsel rijdt in Sydney de achtervolging. Op een spe ciale fiets, die ze deze dagen in Alk maar wil testen. De olympische pun tenkoers laat ze echter schieten. De Rotterdamse van Brabantse komaf krijgt het in Australië druk ge noeg. Van Moorsel: „Ik heb de knoop doorgehakt. Op de Spelen rijd ik zowel de achtervolging op de baan, als de wegwedstrijd en de individuele tijdrit. Ik heb nog eens nagedacht en het weg- parcours ligt me voldoende om de strijd aan te durven. In de Giro heb ik vertrouwen opgedaan, daar bleef ik in de spurt driemaal voor Ziliute." In een gesprek met wegcoach Van Poppel is Van Moorsel overigens dui delijk geworden dat met landskampi oene Mirjam Melchers en Chantal Beltman in de wegwedstrijd moet wor den samengewerkt. „Ik had liever ge zien dat Elsbeth Vink was uitgekozen, die ken ik veel beter. Met Beltman heb ik nog nooit gekoerst, ik was bang dat ze geen trap voor mij zou willen doen. Maar dat is niet zo, we komen er wel uit. Al willen we natuurlijk diep in ons hart liefst allemaal olympisch kampi oene worden." In Alkmaar wordt om olympische startbewijzen gestreden. Zo moet het kwartet voor de ploegenachtervolging nog zijn definitieve samenstelling krij gen. Baancoach Pieters piekert ook nog over het duo voor de koppelkoers en zit in zijn maag met de plek voor de puntenkoers bij de vrouwen. Anouska van der Zee won dit sei zoen de wereldbekerwedstrijd in Mexi co, Sissy van Alebeek werd vierde in Turijn. Pieters heeft het moeilijk. Deb- by Mansveld, vorig jaar derde op het EK omnium, reed in 2000 nog niet veel internationale baanwedstrijden. Ze won weliswaar een etappe in de Giro d'Italia, maar dat is op de weg. Gezien Mansvelds prestatie van gis teravond zou ze een streepje voor kun nen hebben. Van der Zee zat namelijk voortdurend achterin de groep. Van Alebeek begon sterk, maar werd moe. Mansveld kon als enige Van Moorsel volgen, pakte in het spoor van de kam pioene 29 punten. Mansveld over haar eigen olympische kansen: „Het is wel duidelijk wie er, na Van Moorsel, de beste Nederlandse op de puntenkoers 'urm laat zich maar moeilijk te sturen 'sterdam edwin alblas ee' i ernst van de situatie is iede- volleyballer nu genoegzaam uidelijk. Maar dat is slechts fn voorwaarde om tot een prestatie te komen. Er is 321 ik nog zoiets als vorm en dat er at zich moeilijk sturen. Of de tri illeybalploeg van bondscoach Jon Gerbrands volgende week i Frankrijk op het olympisch ralificatietoernooi kan pieken, ijft daarom een kwestie van Éedik kijken. Van trainen word je beter, is )g altijd de algemene opvat- binnen de sport, maar an- i factoren kunnen vorm ar net zo makkelijk afbreken, avendien ben je in een team- lort ook nog afhankelijk van ideren, zegt international rido Görtzen. „Het hangt bij- orbeeld af van het niveau dat dere spelers in trainingen en fdstrijden neerzetten. Hoe de kwaliteit van het team, oger het niveau van de in- riduele speler", redeneert de •jarige passer/loper. Görtzen zag in de voorbije ee jaar weinig heil in grote randeringen, die hem wel- ht aan de malaise hadden nnen helpen ontsnappen, ben altijd al serieus met jn sport bezig geweest. Ik sta Uedig achter het krachttrai- igsprogramma dat door Jos (jjef'jsel en Henk Kraaijenhof is wngesteld. Ik ga er vanuit 't ik daardoor voor elk groot ïrnooi optimaal fit ben. Vroe- deed ik nog wel eens wat [tra's als het even niet ging] "ll|en dacht ik: nog wat méér ^chttraining, want dan spring hoger. Maar dat heeft pjst een tegenovergesteld effect Hoop je het risico op overbe- 'ting-" iReinder Nummerdor, de an- Guido Görtzen: Ik heb altijd vertrouwen in de groep en de begeleidingsstaf gehad." dere passer/loper van het Ne- meegemaakt. Daar gaat het er weet van mezelf dat ik een spe- derlands team, vertrouwt ook nog ouderwets aan toe: zware Ier ben, die er ook mindere da- blindelings op de oefenstof die klachttraining en weinig perio- gen tussen heeft zitten en die hij bij Oranje krijgt voorgescho- disering." aan details moet werken. Dan teld. „Ik geloof in de Neder- Wie zich 'fysiek en mentaal' nog kun je tegen een mindere landse aanpak en niet in de Ita- focust op een doel, valt niets te dag aanlopen. Maar ik heb liaanse, die ik bij Ravenna heb verwijten, meent Görtzen. „Ik mentaal nooit in een dip geze ten. Ik doe er alles voor en meer kan ik niet doen. Bovendien heb ik altijd vertrouwen in de groep en de begeleidingsstaf gehad." Nummerdor is ontegenzeglijk van nature een grotere 'twijfe laar' dan Görtzen. Niet zelden ook worden de kritische pijlen binnen het team juist op de 23- jarige international afgevuurd. Tegenwoordig blaft Nummer dor terug. In moeilijke tijden zoekt de geboren Elburger aan spraak. „Als ik het moeilijk heb zoek ik iemand op. Om even mee te praten. Niet mijn ka mergenoot. Bij voorkeur ie mand buiten het team. Een fy siotherapeut of zo." Vaak spookt er bij Nummer dor van alles door zijn hoofd. „Ik probeer niet aan andere dingen te denken, maar dat valt niet altijd mee. Als je bijvoor beeld nog geen club hebt, ben je daar toch ook mee bezig. Zo zit ik nu eenmaal in elkaar." Geconfronteerd met een aan tal minder goede ervaringen is het Görtzen wel duidelijk dat Nederland zonder gedegen voorbereiding weinig succes is gegund. Na een moeizame voorronde tekende zich pas vo rige week tijdens de finales van de World League het herstel af. „De Italianen en Joegoslaven zijn daarin een fase verder. Die kunnen zonder aanloop een toernooi winnen. Dat konden wij vroeger ook. Nu niet meer. Wat afspraken en structuur be treft hebben wij meer tijd nodig voordat het loopt. Het is wei duidelijk dat we individueel al lemaal tot de besten van de we reld behoren, maar dat de teamprestatie er nog wel eens onder lijdt." Nu is de ploeg al vanaf eind mei gefocust op het kwalifica tietoernooi in Castelnau-le-Lez, dat zich in drie dagen voltrekt en waar slechts de winnaar wordt beloond met een olym pisch ticket. Vanwege de korte duur van het evenement komt het daar vooral aan op de vorm van de dag. zwolle anp Volleybalclub Remote IT/Zwolle, uitkomend in de hoogste af deling, is op het nippertje ontsnapt aan het faillissement. De ge meenteraad stemde woensdagavond in meerderheid in met een lening van twee ton en de hoofdsponsor kondigde vlak voor dit besluit aan om met 100.000 gulden het sponsorcontract af te kopen. Zonder deze Financiële toezeggingen had Zwolle waar schijnlijk geen topvolleybal meer in de stad gehad. Alle spelers en de trainer Loek Hagendoorn hebben overigens al toegezegd ook voor een lager contract door te willen gaan. PRIJSVRAGEN Lucky Day van don derdag 20 juli: 5 - 6 - 14-16-19-21-27 38 - 45 - 50 - 54 - 56 - 60 - 63 - 67 - 74. (onder voorbehoud) VOETBAL Oefenwedstrijden. De Graafschap - Excelsior Moeskroen (Bel) 3-2(3-2). RKSV Pestilent - FC Utrecht 1-14 (0-7). Doelpunten FC Utrecht: Dijkhuizen 6, De Groot 3, Van Mol 2, Van den Bergh, Groe nendijk, Robbemond. Bijzonderheden: Van den Bergh (Rayo Vallecano, Spa) was op proef, Van Mol speelde eerste wedstrijd na jaar blessureleed. BADMINTON Jakarta. Indonesisch Open, derde ronde. Vrouwen. Meulendijks - Sörensen (Den) 9- 11 13-10 11-2, Audina (Ned) - Yagiong (Chn) 11-1 11-4. Dubbel: Van Hooren/Jonathans (Ned) - Vange/Harder (Den) 15-5 15-5. Gemengd dubbel: Bruil/Van den Heuvel (Ned) - Sugi- harjo/Widiowati (Ina) 15-3 15-2. DAMMEN Den Haag. Orap Open, zevende ronde: Geurtsen (Ned) - Woolschot (Ned) 0-2, Bruijns (Ned) - Heusdens (Ned) 0-2, Pros man - Samb (Sen) 0-2, Hans Jansen - Goe- demoed (Ned) 1-1, Thijssen (Ned) - Tsjizjov (Rus) 0-2, Wijninga (Ned) - Van Drunen (Ned) 2-0, T|on A Ong (Ned) - Ma- lahe (Ned) 1-1, Kos (Ned) - Doerdijev (Tkm) 1-1, Staal (Ned) - De Groot (Ned) 2- 0, Van Dusseldorp (Ned) - Leemberg (Ned) 2-0. Stand aan kop: 1 Heusdens, Samb, Tsjizjov, Woolschot 11, 5. Jansen, Geurt sen, Goedemoed, Staal, Wijninga 10, 10. 0.a. Prosman, Thijssen, Doerdiiev 9. GOLF St. Andrews. Brits Open, na eerste ronde: 1. Els (ZAf) 66, 2. Woods (VSt), Flesch (VSt) 67, 4 Paulson (VSt), Maruyama (Jap), Lehman (VSt), Dunlap (VSt), Gar butt (GBr), Harrington (Ier), Garcia (Spa) 68; 76 o.a. Lafeber (Ned) 73. SCHAKEN Dieren. Open NK. Derde ronde, belangrijkste uitslagen: Bosch - lkonnikov(Rus)0-l, Meyers (Let) - Diepeveen 1-0, Barsov (Oez) - Hartoch 1- 0, Dvoiris (Rus) - Van der Weide 1/2-1/2, Murey (Isr) - Solleveld 1/2-1/2, Afek (Isr) - Van der Wiel 1-0, Ge- lasjvili (Geo) - l'Ami 1- 0, Wilschut - Hoek- sema 1-0, Mellegers - Berkvens 1-0. Stand: 1. Ikonnokoven Meyers 3 punten, 3. Afek, Barsov, Dvoiris, Gelasjvili, Mellegers, Murey, Solleveld, Van der Weide en Wil schut 2 1/2. TENNIS Amsterdam. Dutch Open. Mannen, 950.000 gulden. Tweede ronde. Gustafsson (Zwe) - Van Scheppingen (Ned) 6-3 7-6, Davidenko (Rus) - Siemerink (Ned) 6-3 3-6 6-1, Mas- su (Chl/6) - Garcia (Chl) 6-1 4-1 opgave Garcia wegens blessure, Behrend (Dui) - Roitman (Arg) 7-6 6-2. Dubbelspel, kwartfinales: Kempes/Van Scheppingen (Ned) - Siemerink/Sluiter (Ned) 6-4 7-5, Lapentti/Arthurs (Aus/Ecu) - Calatrava/Peterson (Spa/VSt) 6-3 6-2, Sjoekin/Stanoychev (Rus/Bul) - Shimada- /Wakefield (Jap/ZAf) 6-3 3-6 6-3, Roit- man/Schneiter (Arg/lta) Bo- wen/Knippschild (VSt/Dui) 3-6 7-6 6-3. Stuttgart. Mannen, 2,2 miljoen gutden. Tweede ronde: Eisner (Dui) - Norman (Zwe/1) 4-6 7-6 6-4, I lie (Aus) - Safin (Rus/3) 7-6 7-6, Schüttler (Dui) - Haas (Dui/6) 7-5 2-1 opgave Haas wegens rib- blessure, Gaudio (Arg) - Alami (Mar/7) 5-7 6-3 6-4, Novak (Tsj) - Meligeni (Bra) 6-3 6-2, Kafelnikov (Rus/2) - Medvedev (Oek) 7-6 5-7 gestaakt wegens invallende duis- Umag. Mannen, 930.000 gulden. Tweede ronde: Damm (Tsi/7) - Bruguera (Spa) 6-3 1-6 6-3, David Sanchez (Spa) - Blanco (Spa/8) 6-1 6-4, Rios (Chl/2) - Puentas (Spa) 6-3 6-2. Sopot. Vrouwen, 395.000 gulden. Tweede ronde: Schett (Oos/3) - Grzybow- ska (Pol) 6-4 6-3, Schnyder (Zwi/4) - Sua- rez (Arg) - Carlsson (Zwe/7) 6-2 6-2, Mys- kina (Rus) - Bedanova (Tsj) 2-6 6-0 6-1, Hrdlickova (Tsj) - Ruano Pascual (Spa) 6-4 6-3. Knokke. Vrouwen, 255.000 gulden. Tweede ronde: Van Roost (Bel/1) - Garri- gues (Spa) 6-1 6-4, Appelmans (Bel/2) - Weingartner (Dui) 6-4 6-3, Smashnova (lsr/6) - Gagliardi (Zwi) 6-2 6-2, Wartusch (Oos) - Callens (Bel) 6-1 6-4.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19