China niet helemaal klaar voor 'volksauto' Weg en wiel Nieuwe motor voor Scénic Zomervoordeel bij Daihatsu Nieuwe motorscooters Benelli HUISMAN Opel Corsa met 'Easytronie' Fiets mee achterop de auto VRIJDAG 21 JULI 2000 Nederlandse inbreng bij lancering 'Buick voor de gewone man In gezelschap wil niemand het nog toegeven - de mach tige centrale partijleiding heeft het immers nog niet offi cieel bekendgemaakt -, maar begin volgend jaar maken de Chinezen een belangrijke primeur mee. Dan gaat na melijk een aantal gezinsauto's voor de gewone man in productie. Volksauto's dus. shanghai rob mosselman Dat klinkt door de westerse bril bezien wellicht niet zo bijzon der, maar het is zonder twijfel het startschot van een indu striële ontwikkeling die zijn weerga niet kent. In het im mense China zijn in het afgelo pen jaar minder personenwa gens verkocht dan in ons - in vergelijking - minuscule land. Minder dan 500.000 stuks. Ter wijl de markt met 1,3 miljard inwoners in feite een keer of tachtig zo groot is. Zo makkelijk kan men de potentiële verkoop aantallen natuurlijk niet omre kenen, maar zelfs heel voor zichtige toekomstschattingen spreken voor China over vele miljoenen verkochte auto's per jaar. Meer dan heel Europa bij elkaar wellicht! Met deze ontwikkeling neemt China een wel heel tastbare stap in de omschakeling van de geheel door de overheid geleide planeconomie naar een markt economie. Meer naar westers voorbeeld dus. Uiteraard speelt hun toetreden tot de wereld handelsorganisatie WTO, in de loop van volgend jaar, een cru ciale rol bij dergelijke industrië le ontwikkelingen. Wat kunnen we verder destille ren uit de verhalen rond het 'al om bekende geheim' van de nieuwe gezinsauto's, zoals de Chinezen het zelf glimlachend noemen. Bijvoorbeeld het feit dat een van de auto's die vol gend jaar worden gelanceerd, op basis van de Opel Corsa- techniek zal worden gebouwd. Waarschijnlijk met de merk naam Buick op de kofferklep overigens, want grappig genoeg heeft die naam uit een ver Chi nees koloniaal verleden nog steeds een bekende klank. Daar komt bij dat Buick sinds enkele jaren al (in de Shanghai GM-fa- briek) actief is met een tweetal luxe modellen. Die vanwege hun prijskaartje alleen zijn weg gelegd voor overheidsdienaren en gegoede zakenlieden. Of de nieuwe Buick de vorm krijgt van de Quilin-designstu- die, waarvan we binnen de mu ren van de Shanghai GM-fa- briek een ontwerptekening ont dekten? Zover gaat de informa tie niet. De kans is minstens zo groot dat het een meer alle daagse sedanversie van de Cor- sa wordt, zoals we die al ken nen uit Brazilië. Die zagen we tijdens hetzelfde bezoek name lijk schielijk om een hoek van de fabriek verdwijnen... Welke Corsa het ook wordt, er Auto v/h Jaar weer Europees? We zijn nog midden in de zo mer maar nu al wordt er ge keken naar de Auto van het Jaar 2001. Vooruitlopend op de verkiezing in november is een eerste lijst samengesteld met een kleine dertig kandi daten. Net als vorig jaar zijn de modellen uit het verre oosten zwaar vertegenwoor digd, zowel Korea als Japan leveren namelijk acht deelne mers. Maar toch lijken de elf Europese modellen (zes Duit sers, drie Fransen, een Itali aan en een Zweed) weer de grootste kans te maken op de eindoverwinning. Als kans hebbers kunnen we noemen de Alfa 147, de Audi A2 en de nieuwe Opel Corsa. Ook de nog komende opvolgers van de Ford Mondeo en Citroën Xantia zouden hoge ogen kunnen gooien. De winnaar zal de Auto van het Jaar 2000, de Toyota Yaris, aan het eind van dit jaar aflossen. De midi-MPV Renault Scénic kan met ingang van november wor den geleverd met een 1.8 liter 16-kleps benzinemotor met 118 pk. Daarnaast zal de 2.0 literversie ook met automqat beschikbaar ko men. De 1.8 liter benzinemotor werd bijna twee jaar geleden geïn troduceerd in de Laguna. Met deze aanvulling op het programma van de Scénic zijn er nu vier 16-kleps benzinemotoren leverbaar. Wie deze zomer bij de Daihat- su-dealer gaat shoppen, kan op verschillende voordeeltjes stui ten. Voor de modellen Cuore, Sirion, Charade en Gran Move berekent de dealer bijvoorbeeld geen kosten voor het rijklaar maken. De Cuore wordt boven dien gratis geleverd met een au- diosysteem met cassettespeler en de Sirion, de Charade en de Gran Move worden gratis voor zien van een audiosysteem met cd-speler. In de Cuore-reeks staat de spe ciale Marathon-versie centraal. Dit in knalgeel of felrood lever bare model wordt voor 750 gul den extra met het Marathon- accessoirepakket geleverd. Dit pakket omvat onder meer een audiosysteem met cd-speler, een in carrosseriekieur gespo ten dakspoiler, een vierdelige stootlijstset met badge, Mara thon-emblemen op flanken en achterklep, een hoedenplank en een mattenset. Verder heeft de dealer airco aanbiedingen. Voor 695 gulden is deze verfrissende toevoeging leverbaar op de Sirion en de Gran Move CX is er standaard mee uitgerust. De aanbiedin gen gelden tot 31 augustus. Benelli timmert volop aan de weg als het gaat om tweewieler- noviteiten. Zo zit er bijvoor beeld schot in het opstarten van de productielijn voor de nieuwe 3-cilinder Tornado mo torfiets. Ook op motorscooter- gebied is sprake van het nodige nieuws in de vorm van de Be nelli Avida en de Velvet 250. De Avida heeft een cilinderinhoud van 125 cc en het model is voorzien van een echte cabrio letkap die scharnierend in het bagagecompartiment kan wor den opgeborgen. De motors cooter zal in september in pro ductie worden genomen. Al op de lopende band en bin nenkort leverbaar is de vloei- stofgekoelde Velvet 250. Het is een eigentijdse 1-cilinder 4-takt motorscooter met tweekleps kop die volgens importeur Greenib de rijeigenschappen van een motor combineert met die van een motorscooter. Om dit te bereiken werd onder meer de benzinetank aan de onderzijde van het rijwielge deelte gemonteerd. De Velvet is bovendien voorzien van gason- dersteunde hydraulische schokbrekers achter en een te- le-hydraulische voorvork. Tot de opvallende kenmerken behoren verder een analoog klokje in het dashboard en een relatief grote hoeveelheid ver chroomd plaatwerk. In de schaduw van de motors cooters staat een tweetal brom scooternoviteiten. Zo zal de luchtgekoelde Benelli K2 voor zien worden van een voorspat bord, terwijl de 491 ST naar vo ren wordt geschoven als echt nieuw. De 491 ST is een lucht gekoelde 1-cilinder 2-takt bromscooter met een leegge- wicht van 85 kilo. De ST kan twee personen vervoeren, heeft een tankinhoud van zeven liter, een schijfrem in het voorwiel (190 mm) en een trommelrem achter (110 mm). Benelli hangt aan zowel de K2 als de 491 ST een prijskaartje van 4.499 gul den. Gazelle Yamaha-pas Batavus Batavus elektra Tomos 100% service meer dan 100 modellen topkwaliteit in tweewielers tweewielers b.v. In de GM-fabriek te Shanghai zijn diverse interessante ontwerpen voor een nieuwe auto te zien. Waarschijn lijk zal de nieuwe 'Buick voor het volk' eerst een wat alledaagser uiterlijk krijgen. foto gpd zit opmerkelijk genoeg een Ne derlands tintje aan. Vlak achter de fabriek in Pudong verrijst namelijk een enorm opleidings centrum waar werknemers technische kennis gaan opdoen om de service en aflevering van al die honderdduizenden Buick/Corsa's straks in goede banen te kunnen leiden. Met die opleiding bemoeit zich het Nederlandse bedrijf TTA uit Dordrecht. Dat overigens al in talloze andere landen actief is voor General Motors, het groot ste automobielconcern ter we reld. Directeur Alex Swagemakers: „Je kunt niet volstaan met het bouwen van auto's en verder bij wijze van spreken je lan dingsgestel optrekken. In een land als China moet de hele dealer- en verkooporganisatie bijna letterlijk worden opge bouwd. Gezien het enorme for maat en het onvoorstelbaar grote aantal inwoners van dit land is dat natuurlijk een ge weldige opgave. Niet in de laat ste plaats omdat de Chinese overheid er - terecht trouwens - op staat meteen goed uit de utrecht Autofabrikanten testen nieuwe modellen bij voorkeur in extreme koude. Onder dergelijke omstandigheden kan goed geke ken worden hoe bepaalde materi alen zich houden en of bepaalde onderdelen en systemen hun werk goed blijven doen. Ook bie den sneeuw en ijs een mooie ge legenheid het weggedrag kritisch te beoordelen. Mercedes-Benz bijvoorbeeld heeft een aantal af gelegen plekken op aarde waar tijdens de modelontwikkeling re gelmatig auto's worden uitgepro beerd. Een van die locaties ligt in Noord-Zweden, tegen de poolcir kel aan. Momenteel is daar alle aandacht gevestigd op de Merce des Vaneo, een nieuw model dat eind 2001 op de markt moet ko men. Met de Vaneo (samenvoe ging van 'Van' en 'Neo', ofwel een 'nieuw busje') wil Daimler- Chrysler verder doordringen in de markt van de kleine(re) auto's. Eerder al gebeurde dat met de Smart en de Mercedes-Benz A- klasse. De nieuwe 'midi-MPV' is qua styling en techniek afgeleid van de A-klasse. Hij is echter een Weg en Wiel gaat er even tussenuit. De komende vier weken zal er geen pagina verschijnen, waarna we op 25 augustus de draad weer oppakken. We wensen iedereen een aangename ën vooral veilige vakantie toe. redactie peter lodewijkj startblokken te komen. De nieuwe generatie auto's moet ook de allermodernste techniek meekrijgen, vooral op milieuge bied." „De auto's zullen dus op ons westerse niveau service moeten krijgen. Daarvoor hebben de Chinezen nog weinig of geen lokale kennis in huis. Vergis je trouwens niet: materieel, finan ciën en zeker menskracht zijn beslist wél ruim voorhanden. Alleen de kennis moet volgen. Zo zie je in de huidige Buick- dealervestigingen dat er prach tige apparaten staan waar de originele stofhoes nog over zit. Omdat niemand zo'n remschijf, slijpbank of elektronisch meet apparaat echt goed kan bedie nen. Aan ons de opgave om die kennis op de nieuwe generatie Chinese dealers over te bren gen." „Dat is vaak makkelijker gezegd dan gedaan trouwens, want uit sommige hoeken van China is zo'n leerling wel vier dagen per trein op weg om bij ons in Shanghai te komen. Om aan dat bezwaar tegemoet te ko men, ontwikkelt TTA nu ook een compleet nieuw soort tech nische training via het internet. Ook in China komt het web goed op gang. Op die manier kunnen we de studenten alvast bepaalde basiskennis meege ven en aan de hand van hun werk computergestuurd bekij ken waar de probleemgebieden liggen, voordat ze naar Shang hai komen." Easytronic is een nieuwe versnellingsbak die men kan gebrui ken als handschakeling (zonder te hoeven koppelen), maar ook als automaat. Dergelijke versnellingsbakken bestonden al lan ger, maar Opel was daar niet helemaal tevreden over. De Easytronic laat zien hoe het wel moet in de ogen van de Duitse autofabrikant. De nieuwe schakelbak is zeer flexibel en eenvou dig te bedienen en daarbij een stuk lichter en compacter. Daar bij is de Easytronic voor de consument aanzienlijk goedkoper dan een conventionele automaat, meldt Opel. De eerste auto die over de nieuwe schakelbak kan beschikken wordt de ko mende herfst te introduceren nieuwe generatie Corsa. BOEKEN Beroemde MGB in detail Het in kaart brengen van een klassiek automodel is geen een voudige opgave, als je het ten minste goed wilt doen. Dat onder vinden ook de sa menstellers van de boeken in de serie De Originele... die uitgeverij Elmar in Nederland op de markt brengt, keer op keer. Het nieuwste deel in die reeks is ge wijd aan de be roemde Britse MGB, tot op heden de meest verkochte sportwagen ter wereld. Hij was van 1962 tot 1980 op de markt als opvolger van de MGA. De auto bleef ook daarna nog zo populair dat Ro ver in 1992 de RV8 op de markt bracht, een directe afgeleide van de oude MGB roadster. Schrijver Anders Ditlev Clau- sager noemt De Originele MGB het moeilijkste boek dat hij ooit geschreven heeft en dat heeft alles te maken met het feit dat deze auto 18 jaar in productie is geweest. In die lange periode kwamen er ruim een half mil joen van de band en zijn er dui zenden modificaties aange bracht, die uiteenliepen van flinke veranderingen tot nau welijks waarneembare aanpas singen, als het een paar centi meter verplaatsen van een stadslicht. Het be tekende een enor me hoeveelheid van gegevens waar de schrijver zich doorheen moest worstelen om er vervolgens een overzichtelijke, maar complete sa menvatting aan over te houden. Dii boek bevat dan ooi meer woorden en foto's dan elk andei deel uit de serie, al heeft Clau- sager zich nog aardig weten in te houden met 152 pagina's. Zoals gebruikelijk gaat de in houd vergezeld van speciaal voor dit boek gemaakte foto's, waarop meestal details zijn te zien. Slechts 26 van de 281 fo to's tonen een compleet modd Indrukwekkend is de enorme lijst van productiewijzigingen achterin. Hoewel De Originele MGB (inclusief de MGC en GT V8) waarschijnlijk nog niet compleet zal zijn, is dit toch een zeer bruikbare vraagbaak voor restaurateurs, eigenaren, potentiële kopers en liefheb bers van de MGB. Het boek kost 79,50 gulden. Eerbetoon Kever in foto's Een veelbesproken onderwerp rond de eeuwwisseling was de zogeheten millennium-bug, die computers en andere apparatuur kon lamleggen en daarmee voor veel ongemak zou zor gen. Volkswagen liefhebbers had den heel andere gedachten bij de millennium-bug, want was hun bug, de Kever, niet de suc cesvolste auto van de eeuw en dus ook van het millennium? Met recht een millennium-bug dus die Kever en dat is ook de titel van een fraai fotoboek ter ere van dit bijzondere vervoer middel, waarvan het verhaal zo'n 70 jaar geleden begon en nog altijd niet ten einde is. Een meling, veelal nq niet eerder gepu bliceerde foto's brengt de boeien de Kever-geschie denis in beeld, van de allereerste schetsen en pro totypes tot en m de New Beetle, di moderne 'opvol ger' van de Kevei Hoewel beide auto's niets g meen hebben, horen ze tocht elkaar en illustratief is het feit dat in de Puebla-fabriek in Mexico beide modellen worda gebouwd. Het is waarschijnlijk de enige autofabriek op de we reld waar de oude en de nieuw generatie samen van de band lopen. Mil lennium-bug verschij n t bij uitgeverij Elmar en ligt in de met zorg samengestelde verza- winkel voor 69,50 gulden. De kameleon van Volkswagen stukje groter, want de Vaneo meet 4,19 meter in de lengte (A: 3,58 meter). Breedte en hoogte bedragen respectievelijk 1,74 en 1,83 meter (A: 1,72 en 1,58 me ter). Binnen deze afmetingen zou hij ruimte bieden aan vijf volwas senen en twee kinderen (een 7- zitter dus) óf twee volwassenen en drie kuub lading. De Vaneo kan worden geleverd met een of twee schuifdeuren. Jaarlijks wil Mercedes 50.000 Vaneo's van de band laten rollen. foto daimlerchrysler Parallel aan de in drukwekkende his torie van de VW Kever loopt het minstens zo veel omvattende ver haal van het be roemde Volkswa gen-busje. Dat be gon ooit, vlak na de Tweede Wereld oorlog, als een een voudig schetsje in de agenda van VW-dealer Ben Pon en leeft nu nog voort in de gedaante van de moderne bedrijfswagen Transporter. Daartussen zitten oneindig veel verschijningsvor men van de 'kameleon' onder de bestellers. Er zijn weinig toe passingen te bedenken die niet zijn uitgeprobeerd op het VW- busje, zoals te zien is in het fraaie fotoboek dat uitgeverij Elmar ook over deze auto heeft uitgebracht. De VW-bus was al spoedig na zijn verschijnen mee dan een bestel wagen op basis van de Kever en bouwde een het! eigen loopbaan op. Weinig be drijfsauto's zijn zo de moeite waard om er een heel boek aa: te wijden en vaak ook ontbred het aan materiaal. Dat is bij ht Volkswagen-busje geen enkel probleem. Ook dit nieuwe boek, dat is verschenen naar aanleiding van de 50ste verjaa dag van het busje, bevat weer materiaal dat nog niet eerder! zien was. Het ligt in de winkel voor 69,50 gulden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN Voor de fietser die moeite heeft om de auto te laten staan is de uiterst prakti sche oplossing van de fietsdrager be dacht. De fiets kan altijd mee rnet de auto en de bestuurder bepaalt zelf waar en wanneer hij de geriefelijke autofau teuil verruilt voor het smalle fietszadel. Fietsen zijn te vervoeren op het dak van de auto of aan de achterkant. Het dak heeft als bezwaar dat de fietsen hoog getild moeten worden en dat ze veel wind vangen tijdens de rit. Vervoer ach terop is praktischer. De fietsen blijven laag en uit de rijwind. Nadeel is dat bij sommige typen het kofferdeksel of de achterldep dan niet meer open kan. Er zijn inmiddels vele soorten fiétsdra- gers voor achterop de auto, geschikt voor twee of drie fietsen. De meeste zijn alleen te gebruiken in combinatie met een trekhaak. Een klein aantal kan zon der. maar die zijn iets minder solide. Sommige typen kunnen met fietsen en al ach- terover kantelen, zodat kofferdeksel of achter klep wel open kunnen. Nieuw is dat de Zweedse firma Thule, bekend van een groot assor timent rekken en dragers voor auto daken, een fietsdrager voor op de trekhaak in de handel brengt. Deze Thule Bike On voor twee fietsen is uitgerust met een uniek koppel- en draaisysteem, waarmee de drager probleemloos op iedere trekhaak past. De bevestiging is snel met een simpele druk op een hendel. Deze is voorzien van een slot, zodat de drager op de trekhaak kan blijven zitten. De drager is met fietsen en al kan telbaar. De stalen wielgoten zijn uitschuifbaar en daardoor geschikt voor fietsen in alle maten, met zo wel dunne als dikke banden. Een lichtbalk met nummerplaathouder wordt bijgeleverd. De drager is te koop in fietsenwinkels met AGU- assortiment. De prijs bedraagt 399 gulden. Het 25-jarig bestaan van de DKW Club Nederland is de aan leiding voor het Internationaal Auto Union Treffen dat van 28- 30 juli in Emmen wordt gehou den. Naar verwachting komen er 425 klassieke auto's van de mer ken Wanderer (1885), Horch (1899), DKW (1907) en Audi (1909), die in 1932 fuseerden tot Auto Union. Aan deze fusie her innert het merkbeeld van vier verbonden ringen, dat het enige nog bestaande merk Audi nog steeds gebruikt. In de jaren vlak voor de Tweede Wereldoorlog was het tweetaktmerk DKW (Dampf Kraft Wagen) na Opel de meest voorkomende Duitse personenwagen in ons land. Een vari de mooiste modellen uit di« tijcl kwam in 1939 op de markt de DKW F8 Front de Luxe ca briolet (foto). Het koetswerk var deze voorwielaangedreven ca- brio kwam van Auto Union-col- lega Horch. De open F8 tweezil- ter (nieuwprijs 1.695 gulden) bleef tot 1942 in productie. FOTO Ft

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18