Gezinsvervangend tehuis bij zorgcentrum Jacobus Boete voor ernstig ongeval in vleesgroothandel Je voelt hoe het hout elke lik verf gulzig opslokt' Regio/Rijn Veenstreek fjaacl van State ziet niets conflict om bruggetje M Klacht over actie van politie Oude Wetering Rijnwoude: moeite met krediet voor oplossen personeelsproblemen Kerk en Zanen klaagt over verkeer Alphense politie ontdekt bij toeval hennepkwekerij 3AG21 JULI 2000 1 jertien tips bankoverval Hoogmade voaade De politie Hollands Midden heeft veertien tips bin- gëkrëgèn na de uitzendingen van Opsporing Verzocht dins- avond en woensdagmiddag over de bankoverval in Hoog- le. Of de gouden tip er tussenzit, kon een woordvoerder nog tzeggen. Ze worden nog nagetrokken. De Rabobank werd op uni voor de derde keer in twee jaar tijd overvallen. jlitie deelt 25 bekeuringen uit ttiNGBRUGDe politie heeft gistermiddag in Weteringbrug ;en 16 en 17 uur vijfentwintig automobilisten bekeurd. Ne- tien bestuurders kregen op de N207 ter hoogte van de krui- met de Weteringweg een bekeuring omdat ze over de N207 In. Zes van hen zijn op de bon geslingerd omdat ze het rode negeerden. ieuwe beheerders Muziekcentrum jrpBWOUDE Margriet en Ton van Noort zijn terug als beheer- ivan het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeter- ude. Zij zijn de opvolgers van het echtpaar Van Bohemen dat d juni is gestopt. De 'nieuwe' beheerders waren ook in het di leden al actief in het gebouw aan de Schenkelweg toen het >een patronaatsgebouw was. Margriet en Ton van Noort a' !ben de Stichting Muziekcentrum laten weten dat zij in elk 8e al tot de verbouwing begin 2001 aan de slag gaan. Daarna 1 01 lissen zij of de 'proefperiode', waarom zij zelf hebben ge- agd, wordt omgezet in een vaste aanstelling. imerfeest in Aarlanderveen [anderveen Aarlanderveen viert op 31 juli en 1 en 2 augus- het Oranje Zomerfeest 2000. Het feest begint op de maan- [avond van 31 juli met een poldervolleybcd-toernooi, gevolgd ireen kermis en een feestavond in het Dorpshuis. Na de re- Ie op dinsdagochtend beginnen de kinderfestiviteiten: een markt, een poppenkast, de trekkertrek voor trapskelters en kussengevecht boven een grote bak met sop. 's Avonds inen deelnemers boven de 16 jaar ringsteken met paard en De volgende dag mogen volwassenen hetzelfde kunstje beren, maar dan vanaf landbouwtractoren. Op woensdag- Idag kan iedereen boven de 12 jaar meedoen aan een wed- jd spijkerbroekhangen boven het water. Het dorpsfeest dt 's avonds afgesloten met het gezelschapsspel op de Kerk- 11 rtsweg. Gedurende alledrie de avonden is er live muziek in Dorpshuis en in het Oude Rechthuis. zoeterwoude suzanne barbier De Zoeterwoudse vleesgroothandel Gebroeders Zandbergen BV heeft een boete van enkele duizenden guldens gekregen voor een bedrijfsongeval waarbij een medewerker twee jaar ge leden zwaargewond raakte. Een vork heftruckchauffeur werd in september 1998 bedolven onder een lading inge vroren zwoerd. De werknemer vervoerde grote pak ketten ingevroren vlees met zijn hef truck, toen de stapel naar beneden kwam. Naar alle waarschijnlijkheid is de man in paniek uit zijn wagen ge sprongen om de tientallen kilo's vlees te ontwijken. De lading trof hem ver volgens. De vleesgroothandel heeft van het openbare ministerie een boete gekre gen die 'tussen de vijf- en tienduizend gulden' hoog is. Met de betaling daar van voorkomt het bedrijf een rechts zaak bij de economische politierech ter. Het openbaar ministerie verwijt Zandbergen nalatigheid op het gebied van 'veiligheidsvoorlichting' aan zijn werknemers. Daarnaast heeft het be drijf verzuimd het bedrijfsongeval te melden aan de arbeidsinspectie. Volgens W. Donker, advocaat van de vleesgroothandel, is het ongeluk niet te wijten aan de gebrekkige bedrijfs voorlichting, maar ligt de oorzaak in een 'menselijke fout'. ,,De chauffeur heeft de goederen niet gestapeld zoals het volgens het boekje zou moeten. Toen het zaakje ging schuiven, heeft hij niet gedaan wat hij zou moeten doen, namelijk in zijn heftruck blijven zitten. Daar zit een stalen kooi om heen om dit soort ongelukken te voor komen en de chauffeur te bescher men. Hij heeft echter de truck verla ten, met dit als gevolg." Dat de voor lichting aan personeel niet zou deu gen, bestrijdt de raadsman. ,,Alle chauffeurs krijgen speciale cursussen voor dit werk. Die had deze man ook gehad", aldus Donker. Dat de groothandel de arbeidsin spectie niet heeft ingelicht over het ongeluk, is volgens de raadsman niet waar. „Die was er diezelfde dag nog. Bovendien heeft de politie meteen ver baal gemaakt. En ik neem aan dat die het ongeval heeft gemeld". De ar beidsinspectie wil niet op de zaak in gaan. „Justitie handelt verder alles af." De getroffen werknemer werkt nog steeds bij de Gebroeders Zandbergen. Hij heeft zijn werkgever niet aanspra kelijk gesteld voor het ongeluk. ftag/oegstgeest jjjureau cerberus ren is een ophaalbruggetje te b Dorpsstraat van Oegst- een twistappel tussen buren. Een van hen, P. nberg, pleitte gisteren bij :ad van State in een spoed- idure om schorsing van h itspraak van de rechtbank, j"' rgeefs, want staatsraad J. Ier Does vond de kwestie onbenullig. En zeker niet deisend', jjg* tis toch gek dat er doorlo- juridische procedures r en gevoerd alleen omdat nd met een roeibootje on- een bruggetje van zijn pj^ man door wil, zo betoogde ^*ier Does tijdens de behan- l van de zaak. Volgens ivoj moeten de ruziënde tgeestenaars gewoon rond >1 fel gaan zitten en de zaak "aten. [tenberg vroeg de Raad van om een schorsing van een raak van de rechtbank in Haag. Die had eerder be- dat de gemeente Oegst- opnieuw naar de bezwa- van A. Vink, buurman van inberg, moest kijken. Vink j-e g( bezwaar tegen het feit dat t d inberg zo maar een brug de vaart achter de Dorps- iej(l t heeft gelegd waarmee de 3je| iverbinding met de nahij gen plas werd gestremd. Kattenberg vindt het belachelijk dat Vink, die volgens hem 'al naar een rusthuis is afgereisd', hem zo dwars heeft gezeten. „Die oude man had niet eens een boot", aldus Kattenberg. Vink had de gemeente er, overigens pas in 1997, op gewe zen dat Kattenberg in 1991 niet zo maar een brug over de vaart achter zijn tot woning ver bouwde pastorie had mogen bouwen. Volgens de gemeente was dat niet nodig omdat hij een bestaand 'visbruggetje' had vervangen. Maar jaren later, na bestudering van luchtfoto's en een rechterlijke uitspraak, is nu ook de gemeente er van over tuigd dat Kattenberg een ver gunning had moeten aanvra gen. Intussen heeft Oegstgeest po sitief op Vinks herzieningsver zoek besloten en Kattenberg aangeschreven. In de door de gemeente aan Kattenberg ge schreven brief kreeg hij zes we ken de tijd om iets aan de ille gale brug te doen. Die termijn liep toevalligerwijs gisteren af. Een woordvoerder van de ge meente liet in het midden of er nu een dwangsom de deur uit gaat. Kattenberg zei het bela chelijk te vinden dat hij nu na al die jaren een vergunning moet aanvragen voor iets waarvoor hij van gemeente in 1991 al toe stemming heeft gekregen. oegstgeest Echt zomer moet het nog worden, dus kun je zeggen dat de gemeente Oegstgeest haar belofte op tijd heeft ingelost. 'Poel geest krijgt nog voor de zomer een speeltuin', zegde de gemeente in april toe. En voila. Op de eerste zonnige dag gisteren lag het speelter rein er fraai bij. Het houten duikeltoestel, wipveren en minischom- mels vallen in de smaak bij de kleintjes. foto taco van der eb Op de groenstrook achter zorgcentrum Jacobus in Oude Wetering komt waarschijnlijk een wooncentrum voor maximaal achttien verstandelijk gehandicapten. Huize Ursula in Nieuwveen wil in Alkemade graag een gezins vervangend tehuis bouwen. De ruimte achter Jacobus, aan de Saskia van Uylenburchlaan, lijkt daarvoor de bes te plek. Huize Ursula opperde begin vorig jaar het idee voor een ge zinsvervangend tehuis. Wet houder Nagtegaal steunde het voorstel en riep een werkgroep in het leven met daarin verte genwoordigers van de gemeen te, Huize Ursula, Hooge Burch in Zwammerdam en Woning bouwvereniging Alkemade (WBA). oude wetering janneke dejonge Dat concludeert een door de gemeente samengestelde werk groep die de mogelijkheid van zo'n gezinsvervangend tehuis onderzoekt. Als ook de andere voorwaarden voor zo'n cen trum positief uitpakken, komt de woongroep op die plek. Volgens plan zou de werk groep in juni klaar zijn, maar het eindrapport is voor onbe paalde tijd uitgesteld. Nagtegaal maakt zich daar geen zorgen over. „De materie blijkt taaier dan ingeschat. Ik jaag ze niet op: het is beter om een goed advies te krijgen dan een opge jaagd advies." Volgens Nagtegaal heeft de plek aan de Saskia van Uylen burchlaan de beste mogelijkhe den. „Het is belangrijk dat je de zorgvragen kunt combineren. Personeel zou zowel in Jacobus als in het gezinsvervangend te huis kunnen werken. Ook maak je gebruik van dezelfde instel lingen." Een tweede argument Katwijker knapt bollenschuren op in Warmond en Lisse i0nd judy nihof van Duijn heeft iets met huizen. En met bollen- ren. Twee jaar geleden i.301 t hij een woning met bol- huur op Dorpsstraat 19 in nond. Daar woont hij met wouw en zoontje Floris. ngs kocht hij weer een bol- huur met een huis erbij, aal in Lisse. Het idee is om :omplex op te knappen, te sen en weer te verkopen, igenlijk was ik helemaal van plan om weer een bol- huur te kopen", zegt Van „Ik had net iets op de ostffcr woerd in Leiden gekocht, ik werd opgebeld: 'Cees, iets voor jou! Jij hebt toch ing met bollenschuren?' was verkoop bij inschrij- idï Ik heb gewoon een gek ge- tM 'Sevuld. Maar ik kreeg het benauwd. Dacht, help, begin ik aan! Lopend naar ectuif rievenbus heb ik nog een 'an mijn bod afgedaan. Tot verbazing had ik het 'de panden kopen en op pen is de grote hobby van 'waterval Van Duijn, die dagelijks leven financieel im-manager is. Na het verruilt hij zijn kostuum een oude spijkerbroek - stal gebeurt dat in de auto - at hij aan de slag. i Duijn kocht zijn eerste toen hij 25 jaar was. Daar- het heel snel gegaan. Op 38ste bezit hij een reeks 'n, die hij stuk voor stuk mwde tot appartementen, pandje hier, een pandje wil Van Duijn voor zijn bij die verkoop, gaf hij niets. Nadat de Rijpweteringer de politie meldde dat hij was be dreigd met een vuurwapen, gingen de agenten met vier wa gens op de boot af. Ze door zochten het vaartuig en de Am sterdammer moest mee naar het bureau. De politie trof wel iswaar wapens aan - twee luchtdrukpistolen - maar die zijn legaal. Hij werd dezelfde avond weer vrijgelaten. Een woordvoerder van de po litie meldt, dat ze geen enkel ri sico wilde lopen. Voor de poli tie is de zaak afgedaan. Of de melding vals was of niet zou niet te bewijzen zijn. Of de Am sterdammer met zijn pistool heeft gedreigd is immers niet bekend. Getuigen zijn na een oproep niet op komen dagen. oude wetering/amsterdam De 50-jarige man uit Amster dam die op 7 juli 's avonds in Oude Wetering zes politieagen ten in kogelvrije vesten op hem af zag stormen, dient een klacht over deze actie in. Zijn raads man meldt dat het voorval zo veel indruk op de man heeft ge maakt, dat hij professionele hulp krijgt. De Amsterdammer vindt dat de politie erg ondoor dacht te werk is gegaan. De man lag in Oude wetering aan de kade met zijn boot, toen hij een woordenwisseling kreeg met een 32-jarige man uit Rijp- wetering. De Rijpweteringer zou het geld hebben geëist dat hij nog tegoed had na de ver koop van zijn boot aan kennis sen van de man. Omdat de Am sterdammer zelf geen partij was van Nagtegaal is een dierenwei de. Het plan voor die weide, die eveneens naast Jacobus moet komen, ligt al enige tijd op de plank. Volgens de wethouder is het de ideale combinatie met een gezinsvervangend tehuis. Met Jacobus is nog geen overleg gevoerd. Als het tehuis er komt, gaan er waarschijnlijk twee groepen wonen, beide van zeven tot negen gehandicapten. De bewoners zijn afkomstig uit de gemeente Alkemade en wo nen nu nog in Huize Ursula en Hooge Burch. De zorginstellin gen zoeken naar mogelijkheden om hun bewoners dichter bij huis te laten wonen. veertigste 'binnen' zijn? „Het gaat me niet om het geld. Op een gegeven moment heb je het goed. Meer kan je toch niet op maken. Het gaat om de firn. Het is een spel, een hobby. Ik kan er mijn energie in kwijt." Door die liefhebberij zit Van Duijn, die geboren en getogen is in Katwijk, momenteel tot over zijn oren in de verbouwin gen. Maar iemand die barst van de energie vindt het niet erg om met twintig dingen tegelijk be zig te zijn. Nummer eenentwin tig kan er ook nog wel bij. En nee, natuurlijk doet hij de ver bouwingen niet in zijn eentje. „Delegeren leer je wel. Ik heb de neiging om al het werk naar me toe trekken, maar op een gegeven moment houdt het op." Van Duijn heeft alleen inte resse voor oude panden. „Nieu we huizen vind ik niks. Er moet karakter in een pand zitten. Nieuwbouw heeft geen ziel. De verrassingen die je tegenkomt in oude panden... Je haalt een plaat weg en je ontdekt een deur die naar een kelder leidt. Geweldig toch." Zijn kijk op historische pan den is in de loop der jaren wel veranderd. Het restaureren Cees van Duijn voor zijn bollenschuur in Warmond. In het pand komen drie woningen. foto mark lamers moet zoveel mogelijk in oude stijl. Jaren geleden dacht hij daar anders over. „Als ik vroe ger een gevel uit 1600 zag, dacht ik: gooi er maar een kunststof pui in. Erg, hè. Ik ben Katwijker. Zunig. Maar een mens kan veranderen..." Het kostte hem naar eigen zeggen bloed, zweet en tranen om zijn huis op Dorpsstraat 19 bewoonbaar te maken. Het Met de rug tegen de muur stelde de raad van Rijnwoude gisteravond 330.000 gulen be schikbaar om de personeels problemen op de afdeling fi nanciën op te lossen. Op aan dringen van de raadsleden zegde burgemeester Boelen toe in augustus een keer bij een te komen om van gedach ten te wisselen over de ambte naren die maar vertrekken en de vacatures die moeilijk te vervullen zijn. „Biedt onze ge meente de medewerkers soms te weinig?", vroeg D66-raads- lid Gerritse zich af. Burgemeester Boelen gaf met een aantal voorbeelden aan dat medewerkers vertrek ken omdat ze bij een andere gemeente promotie kunnen maken. „Onze senior beleids medewerker bijvoorbeeld zit hier dertien jaar. Nu kan hij hoofd financiën worden in de gemeente Vlist. Ik vind dat je na dertien jaar die promotie best mag maken." Hij was het eens met PvdA'er De Best die zei dat het problemen zijn die bij elke gemeente spelen, zelfs bij een grote gemeente als Lei den. De raad kwam gisteren in spoedberaad bijeen omdat de komende maanden vijf men sen op de afdeling financiën vertrekken. De 3,3 ton wordt gebruikt om een wervingsbu reau in de arm te nemen die op zoék moet naar ander per soneel. Ook wordt een deel van het geld gebruikt voor tij delijk personeel. Een maand geleden moest de gemeente Rijnwoude nog negen ton be schikbaar stellen. Deze tegen valler was ook voor een groot deel ontstaan door perso neelstekorten. alphen aan den run pand uit 1901 was slecht onder houden en bezat bijna geen ori ginele details meer. Het karak teristieke balkonnetje was weg, de glas-in-lood-ramen waren vervangen door gewone ramen. Gelukkig vond Van Duijn de oude ramen terug. Dat het zo'n megaklus zou worden, had hij zich tevoren niet kunnen be denken. „Je weet niet waar je aan begint. Er was niks heel. Trok je een schot weg dan don derde ergens anders weer iets in elkaar. Als je niet uitkijkt loop je erop leeg, op zo'n project, ga je failliet." De liefde voor het huis groeide gaandeweg. „Zo'n pand gaat tegen je praten. Je voelt hoe het al die tijd is ver waarloosd, je voelt hoe het hout gulzig elke lik verf opslokt. En nu het klaar is, vinden we het heerlijk om in een pand te wo nen met een geschiedenis. Het heeft wat. Een van de vroegere bewoners komt hier nog wel eens langs, tante Dikje Heijl. Ze is bijna 88 jaar. Door de dingen die ze over vroeger vertelt, gaat het huis nog meer leven." De enorme bollenschuur achter het huis wil Van Duijn na de zomervakantie aanpak ken. Het plan is om er drie wo ningen met inpandige garages van te maken. De stijlkenmer ken van de schuur blijven zo veel mogelijk intact. De belang stelling voor de woningen, die vermoedelijk een ton of zes gaan kosten, is gróót. „Ik heb ze bij wijze van spreken al tachtig keer kunnen verkopen. Er is zelfs iemand aan de deur ge weest die de volledige koopsom alvast op mijn rekening wilde storten..." saskia buitelaar Schoolgaande kinderen in de Alphense wijk Kerk en Zanen lopen dagelijks veel gevaar in het verkeer. Ouders, scholen en politie tellen minstens twintig riskante rotondes, onoverzich telijke kruispunten en veel ver schillende voorrangsituaties. Bovendien rijden automobilis ten vaak te hard. De betrokkenen hebben in een werkgroep de klachten op een rijtje gezet en een aantal oplossingen bedacht. Ze den ken daarbij aan uitgestippelde school-thuis-routes, die de kin deren vanuit de drie uithoeken van de wijk veilig over straat voeren. Daarnaast moeten spe ciale stoeptegels de kinderen attenderen op gevaarlijke situa ties. Verder willen ze dat fiet sers en voetgangers op alle oversteken voorrang krijgen. Ook zijn er maatregelen nodig om auto's langzamer te laten rijden. I. Luijnenberg is lid van de ouderraad van basisschool de Meridiaan. Ze zit in de werk groep die de plannen deze maand aan wethouder Groen in 't Wout heeft aangeboden. Als moeder van twee school gaande kinderen haalt ze in de vakantieweken opgelucht adem. Want tijdens de dagelijk se fietstochten naar school moet ze voortdurend alert zijn. Niet alleen onderweg ondervin den Luijnenberg en honderden andere ouders hachelijke situa ties. Ook rondom de drie basis scholen aan de Oude Wereld lijkt het rond 8.30 en 15.15 uur wel spitstijd. Dat blijkt uit een enquête die de werkgroep heeft gehouden onder ruim de helft van de ouders en kinderen op de Meridiaan, de Fontein en de Wereldwijzer. Zo'n 600 van de bijna 1500 kinderen op deze scholen wor den geregeld naar school ge bracht. De meesteir lopend of met de fiets, maar een kwart komt met de auto. Dat zijn dus tweemaal daags ongeveer 150 auto's die in file langs de scho len rijden. Ze hoopt dat vóór het nieuwe schooljaar een begin is gemaakt met de gewenste aanpassingen: overal voorrang, een parkeer verbod voor de schooldeuren, duidelijke school-thuis-routes en hier en daar een snoeischaar in de struiken. Na de werk groep-besprekingen met de verkeersambtenaar van de ge meente en de politie heeft ze er vertrouwen in dat het de goede kant op gaat. De scholen geven alvast het goede voorbeeld: na de zomer stellen zij 'verkeer- souders' aan om mensen te waarschuwen die zich gevaar lijk gedragen. alphen aan den run de assistentie van een deur waarder. Deze man kwam bij Bij toeval ontdekte de poltie een woning langs voor een be- vanochtend een hennepkweke- slaglegging op goederen. De be- rij in de Venusstraat in Alphen woner van het pand was niet aan den Rijn. Dat gebeurde bij thuis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13