'Ruik het parfum van gelukzaligheid' Geloof Samenleving Boeddhisten ontstemd Oxford strijdt tegen bouw van minare over afwijzing zendtijd VRIJDAG 21 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 1.486 jaar geleden, op 21 juli 514, werd paus Hormisdas ingewijd. Deze Itali aan, wiens pontificaat tot 523 duurde, was hevig verwikkeld in de strijd tegen het zoge heten monofysitisme. Dat is een afwijkende theologische leer, waarin wordt gesteld dat Christus slechts één natuur heeft: namelijk een goddelijke. Eer der was al bepaald dat Christus drie naturen had, die van Vader, Zoon en Heilige Geest. Het monofysitisme was al veroordeeld op het concilie van Chalcedon (451) en leeft tegenwoordig nog voort bij de Jakobieten in Syrië en Kopten in Egypte en Ethiopië. 21 juli is de feestdag van de heilige martelaar Victor van Marseille: een christelijk Romeins legerhoofdman die in 290 weigerde de titel vriend van de keizer' te dragen. In zijn standplaats Marseille werd hij daarom vermalen tussen twee draaiende molenstenen. Boete doen met opgestroopte mouw Amersfoort De meeste zerken op de joodse begraafplaatsen in Amersfoort (foto) en Nijkerk hebben hun oorspronkelijke muis grijze kleur weer terug. Een groep bevlogen restaurateurs - uit piëteit met het joodse geloof dragen ze een keppeltje of een pet - laat daarnaast op kosten van de christelijke Stichting voor Boete en Verzoening de gebeitelde hebreeuwse teksten herle ven. Tientallen joodse dodenakkers gingen die van Amersfoort en Nijkerk voor. De insteek is dat christenen zich door de eeu wen heen schaamteloos hebben gedragen jegens joden en an dere 'andersdenkenden'. Het opknappen van de joodse zerken moet gezien worden als gebaar van verzoening. Daarnaast is er een praktische kant. De joodse graven liggen er vaak belabberd bij, omdat er na de laatste oorlog te weinig joden zijn om het onderhoud te verzorgen. foto robin utrecht Jongeren bouwen Roemeens tehuis leiden Veertien Leidse jongeren zijn deze week naar Roemenië vertrokken voor een werkvakantie. Ze gaan in Targu Mures hel pen bij de bouw van een bejaardentehuis. De jongeren, tussen de 15 en 21 jaar oud, hebben hiervoor in juni zelf geld opge haald met een sponsorloop van Scheveningen naar Katwijk. De organisatie en begeleiding van dit project gebeurt vanuit het diaconaal centrum De Bakkerij in Leiden. Bisschoppen stellen homonota uit utrecht De Nederlandse bisschoppen hebben de publicatie van hun nieuwe pastorale richtlijnen voor de begeleiding van homorelaties uitgesteld. Ze zullen de brief openbaar maken als de commotie over de recente pauselijke veroordeling van ho moseksualiteit is afgenomen. Dat heeft woordvoerder T. Kuis van de bisschoppen gisteren bevestigd. De brief zou vorige week maandag verschijnen. Maar dat tijdstip bleek uitermate ongunstig nadat paus Johannes Paulus II de zondag ervoor voor wereldwijde opschudding gezorgd met zijn opmerldngen over homoseksualiteit. Tijdens een bijeenkomst op het Sint Pieters plein noemde de opvolger van de apostel Petrus homoseksuali teit een stoornis die tegen de natuurwet indruist. Moslims Krim boos over 'kerstening' moskou De geestelijke leiding van de moslims op het Oekra- iense schiereiland de Krim heeft de noodklok geluid wegens de snel toenemende 'gewelddadige kerstening' in het gebied. De moslims menen dat de plaatselijke Oekraïens-Orthodoxe Kerk steeds meer samenwerkt met de als buitenlands betitelde Rus- sisch-Orthodoxe Kerk. De kerkgenootschappen zouden geza menlijk op grote schaal de orthodoxe symboliek op het schier eiland verspreiden, veel Russisch-orthodoxe kruizen laten plaatsen verschenen met het opschrift 'De Krim, wieg van de orthodoxie' en veel geld investeren in de bouw van kerken. Ook bezwaren van OHM en Maasbach 'Skyline voor altijd bedor\>en den haag anp De Boeddhistische Unie Neder land (BUN) heeft bij het Com missariaat voor de Media be zwaar gemaakt tegen het be sluit om de unie geen zendtijd toe te wijzen. Volgens de ver eniging is het besluit onvol doende onderbouwd en is er sprake van discriminatie. Ook de hindoe-omroep OHM heeft een bezwaarschrift inge diend, maar zonder gronden. De omroep kan de bezwaren binnen zes weken nader toe lichten. Het commissariaat heeft verder de zendtijdaan- vraag van de Johan Maasbach Wereldzending afgewezen. Die stichting heeft nog geen be zwaar gemaakt. Het commissariaat wees de zendtijdaanvraag van de BUN af, omdat het boeddhisme geen in de Nederlandse samenleving gewortelde religieuze hoofd stroming is. Het maatschappe lijk draagvlak van ruim 36.000 boeddhisten is volgens het commissariaat te gering. Volgens de advocaat van de BUN, mr. D. Boon, hebben on geveer 480.000 mensen in Ne derland daadwerkelijk affiniteit met het boeddhisme. Daarvan behoren er 93.500 tot de achter ban van de BUN, aldus Boon in het bezwaarschrift. De BUN heeft zich na de af wijzing van de zendtijdaan vraag ook gewend tot staatsse cretaris Van der Ploeg (media), die de uiteindelijke beslissing neemt. Ook de Raad van Moskeeën heeft onlangs een bezwaar schrift ingediend tegen de af wijzing van de zendtijdaan vraag. De koepelorganisatie van 230 voornamelijk Turkse mos keeverenigingen noemt het be sluit van het commissariaat vo rige week vrijdag onrechtvaar dig en partijdig. oxford» hans jacobs Eeuwenlang is het silhouet van het Engelse Oxford bepaald door de karakteristieke torens van de kapellen en kerken van de talrijke 'colleges', die samen de wereldberoemde universiteit vormen. Dat beeld wordt ingrij pend veranderd. De gemeente raad van Oxford heeft deze week met meerderheid van één stem ingestemd met de bouw van een groot islamitisch cen trum in het hartje van de stad. Onderdeel van de bouwplan nen zijn een meer dan dertig meter hoge minaret en een 25 meter hoge koepel. De plannen voor de bouw vervullen tegen standers met afgrijzen. De 'sky line' van de stad zal voor altijd 'bedorven' worden. De beslissende stem werd uitgebracht door de burge meester of Lord Mayor van Ox ford, Maureen Christian. Maar daarmee staat de bouw van het door bijdragen uit de moslim wereld te financieren centrum, waarvoor in april al groen licht was gegeven door de gemeen telijke commissie ruimtelijke ordening, nog allerminst vast. Zonder een godsdiensttwist te willen uitlokken - waarom wel kerktorens en geen mina ret? - proberen de tegenstan- Oxford. Een minaret zou volgens sommige inwoners het uitzich illustratie oxford stadsgezichten, zich ai bouwplannen heeft ge De moslims, die een ui islamitisch studiecentn ben aan de universiteit vijf jaar naar een goede zocht. ders het historisch stadsgezicht te 'redden'. Dat doen ze door de beslissing met alle beschik bare middelen aan te vechten. Pikant is dat de Britse kroon prins Charles, een zelf be noemd hoeder van conservatie ve architectuur en beschermde De 'wat-ben-ik-businessvan spiritueel leraar Francis Lucille De Franse spirituele leraar Francis Lucille verkondigt een eeuwenoude boodschap. Alles is universeel bewust zijn. De scheiding tussen mijn en dijn, hier en daar, dit en dat en jij en ik is slechts een illusie. Want alles is één. Dat is volgens hem de waarheid. „Wanneer je dat inzicht verwerft, ruik je eerst het parfum van gelukzaligheid. En vervolgens zie je het hele leven als mooi en magisch", zegt hij. amsterdam onno v Afgelopen week was Lucille in Nederland om vier avonden achtereen de essentie van het 'alles is één' (non-dualisme) principe uit te leggen. Niet ie dereen kon er evenveel chocola van maken. „Ik zit toch hier en u zit daar", vraagt een vrouw van middelbare leeftijd. Lucille is lang stil, denkt na, en zegt tenslotte: „Het idee van jezelf als een persoon met lichaam en geest is fout. Een lichaam/geest is slechts een ontvanger, zoals een spiegel. Je ziet mensen en dingen gereflecteerd in de spie gel, maar de spiegel zelf is neu traal. Zo zijn de gedachten die je krijgt niet van jou. Ze zijn overal en kunnen door jouw li chaam/geest worden ontvan gen." Volgens Lucille kun je niet zeg gen dat het 'jouw' gedachten zijn, uitgesproken door een 'ik'. „Dat bestaat niet", doceert hij. „Daarom is het idee van een 'ik die hier zit en u daar' verkeerd. Uw body/mind, of lichaam- geest, zit daar, en de mijne hier. Maar niet ons bewustzijn, want wij zijn universeel be wustzijn, niet persoonlijk. Kun je van bewustzijn zeggen dat het 'zit'?" De mensen die gekomen zijn naar Lucille's 'satsang', het In diase woord voor bijeenkomst, lachen om het idee van een zit tend bewustzijn. Toch volgen daarna nog diverse vragen die, weliswaar anders geformuleerd, toch op hetzelfde neerkomen. Francis Lucille is een voormalig wetenschapper (fysicus) en di plomaat. Hij wil weinig over zichzelf zeggen, want zegt hij geheel in lijn met zijn bood schap: „Mijn persoon doet er niet toe". Lucille geeft zelden of nooit in terviews. Na enig aandringen vertelt hij wel dat een crisis over de zin van het leven hem op de weg heeft gebracht, waardoor hij nu als spiritueel leraar de wereld rondtrekt. „Ik had alles. Getrouwd, kinderen, een goede baan. Als diplomaat verdiende ik 12.000 dollar per maand tax free, en ik hoefde nauwelijks present te zijn. Ideaal zou je denken. Maar ik miste iets es sentieels." Lucille ging daarom in de leer bij een relatief onbekende ad- vaita-vedanta leraar, Jean Klein. Sinds vijf jaar geeft hij zelf 'satsangs'. Hij staat daar mee in een eeuwenoude, hoofdzakelijk Oosterse traditie, die de laatste jaren ook in het Westen populair werd. Elke maand, zoals blijkt uit een overzicht in het new age tijd schrift Koorddanser, bezoeken talloze buitenlandse spirituele leraren ons land. Van onbeken den zoals Andrew Cohen, Vijai Shankar en Shen Hongxun, tot wereldberoemde leraren als Deepak Chopra en Anthony Robbins. Francis Lucille is een relatief onbekende. Zijn satsangs, zoals afgelopen woensdag in het Amsterdamse Iyengar Yogacentrum, trekken gemiddeld tussen de twintig en vijftig mensen. De bezoekers betalen vijftien gulden entree om te luisteren naar Lucille, die zich afficheert als 'advaita-le- trouwde Westerse religie en zienswijzen bij de uitleg van zijn visie betrekt, begrijpt het publiek tijdens de satsang in Amsterdam niet goed waar dat advaita of non-dualisme nu voor dient. Een man vraagt wat hij moet doen om 'verlichting' te bereiken en net als Lucille een 'zelfgerealiseerde' persoon te worden. De Fransman denkt weer lang na. Hij neemt alle tijd en intussen kun je een speld horen vallen. Schuivende stoelen, kuchende mensen en uit de nabijgelegen keuken enkele afwasgeluiden verstoren de absolute stilte. Eindelijk antwoordt hij dat ver lichting niet iets is wat jij moet doen om iets te bereiken. „Er is immers geen jij. Zelfrealisatie in deze zin bestaat niet, want er is geen zelf. Het is de ervaring - dus meer dan louter inzicht, dat alles één is - die leidt tot verlichting." Volgens Lucille is dualiteit een illusie. „En bewustzijn is niet persoonlijk, maar onpersoon lijk, universeel en eeuwig. Het menselijke ego is slechts een waargenomen object, niet het alles waarnemende bewust zijn." De vragensteller knikt maar kijkt verdwaald. Hij wil nog een vraag stellen, maar zegt dan snel 'laat maar'. Wanneer Lucille zijn betoog tracht te verduidelijken door het wegvallen van angst als voorbeeld te nemen, komt het publiek pas los. Vrijwel alle vra gen gaan nu over hoe de men sen hun angsten kwijt kunnen raken. Lucille zegt: „Ik zit niet in de angst-wegneem-busi- ness, maar in de wat-ben-ik-business. Angst valt weg als gevolg van verlich ting, en is niet het doel op zich." Aan de talloze vervolgvragen op het angstprobleem blijkt dat het publiek niet direct genoegen neemt met deze uitleg. Na nog een paar pogingen hetzelfde duidelijk te maken, vouwt Lu cille plotseling de handen bij el kaar, maakt een kleine buiging en zegt: „Dank u". De satsang is afgelopen. Giste ren was er weer een en vanaf vandaag geeft hij een retraite van zeven dagen in Epe. Deel- Alles is 'niet t Advaita is Sanskriet tekent letterlijk 'niet Het woord 'vedanta' meestal op volgt, sta een wijsgerige-religie wereldbeschouwing dia. Het ziet alle natii schiedenis, sociale rele manifestaties en menselijk gedrag alsl eenheid (advaita). Da wil het antwoord gen alle grote religieuze e sofische vragen in he De advaita vedanta-l van het berust op drk Indiase religieuze ge ten: de Upanishads, gavadgita en de Brah tras (of Vedanta-suti Ie drie de boeken zijn voor Christus gesc" en vormen de groi voor het hindoeïsme De gedachte dat alles komt ook in de weste godsdiensten voor, n niet in de traditioneli vorm. In het pas dea bij de Egyptische plai Haniadi gevonden gn sche en apocriefe Tho Evangelie staat bijvoi beeld: Jezus zei: 'Ik' ij licht (of bewustzijn) i alle dingen schijnt 'I het Al waaruit alles oi nemers probeert hij da: echt het begrip non-di en verlichting mee te gi „Wanneer je ziet dat di een leugen is, ruik je h( fum van gelukzaligheid volgens zie je het helel mooi en magisch." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Perioden met zon en meest droog. Vrijdag in het binnenland nog wel bewolkt en regenachtig. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, aan de west kust lager, bij Oslo rond 25 graden. Zweden: Van het westen uit droog en ge regeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden, zaterdag warmer. Finland: Wisselend bewolkt en van tijd tot tijd enkele pittige regen- of on weersbuien. Maxima ongeveer 24 graden. Denemarken: Droog en op steeds meer plaat sen zon. Middagtemperatuur on geveer 22 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Perioden met zon en alleen het noorden van Ierland en in Schot land kans op wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur on geveer 20 graden, bij zee lager, in Zuid-Engeland 25 graden. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Maxima ongeveer 22 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Droog en overwegend zonnig. Maxima meest 25 tot 30 graden, bij zee lager. Zuid-Frankrijk: Zonnig zomerweer. Middagtem peratuur rond of zelfs boven de 30 graden. Spanje: Overwegend zonnig, maar in het noordwesten meer bewolking en zaterdag daar, maar ook lokaal in het binnenland kans op een on weersbui. Maxima tussen de 30 en 38 graden, maar langs de Golf van Biskaje maar 25 gra den. Portugal: Overwegend zonnig. Vooral langs de westkust ook enkele wolken velden en een kleine kans op een onweersbui. Maxima ruim boven de 30 graden landinwaarts, bij zee aanmerkelijk minder warm. Mallorca, Ibiza, Menorca: Volop zon en droog. Maxima tus sen 30 en 35 graden. Marokko: Op de meeste plaatsen zonnig en droog. Vlak bij zee wel kans op wolkenvelden. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, landin waarts veel hoger. Tunesië: Veel zon, bij maxima tussen de 30 en 35 graden, landinwaarts richting de 40 graden. Madeira: Naast wolkenvelden ook gere geld zon. Droog. Maxima onge veer 24 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon, maar soms ook wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond 27 gra den. Duitsland: Vanuit het westen op steeds meer plaatsen zon en eerst in het noorden nog kans op wat motre gen. Middagtemperatuur uiteen lopend van 20 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Oostenrijk: Perioden met zon en droog, in het noorden meer wolken. Maxi ma ongeveer 24 graden. Zwitserland: Veel zon, maar in het noorden soms ook stapelwolken. Droog. Maxima oplopend tot 25 graden in het noorden en bijna 30 plaat selijk in het zuiden. Polen: Geregeld wolkenvelden en van tijd tot tijd een regen- of on weersbui. Middagtemperatuur ongeveer 21 graden. Tsjechië en Slowakije: Nu en dan zon, maar ook wolken velden en eerst in Tsjechi, maar verder vooral in het oosten van Slowakije kans op een regen- of onweersbui. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Hongarije: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog, maar in het oosten mogelijk een bui. Maxima 22 tot 24 graden. Italië: Flinke perioden met zon en in de middag of avond kans op enkele regen- of onweersbuien. Middag temperatuur oplopend tot boven de 30 graden op Sicili elders net daaronder. Corsica en Sardinië: Droog en zonnig. Middagtempe ratuur rond 30 graden Griekenland en Kreta: Veel zon, maar in het binnenland ook stapelwolken en lokaal mo gelijk een onweersbui. Op de Egeische zee een stevige noorde lijke wind. Maxima 26 tot 30 graden. Malta: Veel zon en zo goed als droog. Middagtemperatuur rond 30 gra den. Turkije en Cyprus: Perioden met zon, maar landin waarts meer bewolking en ook stapelwolken en kans op enkele (onweers)buien. Maxima langs de stranden rond of iets onder de 30 graden. Weerrapporten 210708 ZATERDAG 22 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.48 Zon onder 21.44 Maan op 00.09 Maan onderl 1.51 LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties. 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317! 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 531592' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30: I 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30:: 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging* ig het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen 1 betaling. VERZENDING PER POS1 Voor abonnementen die per post (bi IV worden verzonden geldt een toesl* aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE u Voor mensen die moeilijk lezen,! hebben of blind zijn (of een ande 1 leeshandicap hebben), is een sar van het regionale nieuws uit het Dagblad op geluidscassette besd informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectuJ ri INTERNET: Dag v.leidschdagblad.nl MAIL* redactie.ld©damiate.hdc nl 23 18 0.0 34 26 0.0 24 17 0.0 32 23 0.0 34 27 0 0 25 10 0.0 32 20 0.0 23 14 0.0 K E N H U I Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondef tl feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. De Franse spirituele leraar Francis Lucille. Als diplomaat verdiende hij naar eigen zeggen omgerekend zo'n 28 mille gulden per maand. Hij miste iets en advaita-vedanta leraar. foto united photos de boer

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12