eiden Regio Politie was verdachte al snel op spoor tegenstrijdigheden over natuur in de Oostvlietpolder SflQ tot DIRECTEUR Eet laatste beetje hoop: een slaapplaatseen kopje koffie en ontbijt wee gewonden bij ageluk Churchilllaan De Binnenvest en gemeente in overleg )AG 21 JULI 2000 ider invloed achter het stuur Rond half tien gisteravond hield de politie op de Mar- traat een 37-jarige Leidenaar aan. De man viel op omdat hij al ineen gedoken achter het stuur in zijn auto reed. Bij con- bleek dat hij drugs had gebruikt. an beschonken op de fiets Een 63-jarige Leidenaar is gisteren op de fiets aan de I" lmder in de Merenwijk tegen een auto gebotst. Hij bleek I er invloed van alcohol, moest een bloedproef ondergaan en eg een bon. De auto liep lichte schade op. imersluiting bibliobus en bibliotheek jj. Bibliotheek 't Spoortje en de bibliobus voor de jeugd tijdens de vakantieperiode gesloten van 17 juli tot en met 4 sutus. De Centrale Bibliotheek, de filialen Merenwijk en inshof en de uiüeenposten zijn in de vakantieperiode ge- nd op de gebruikelijke openingsuren. ERIC-JAN BERENDSEN eidse brandweer heeft gis- meer dan een half uur no- ehad om met zware appa- een 25-jarige man uit oop en zijn passagier, een ünxvener (24) uit een auto i-rijden. Het duo reed gis- ond even voor tien uur hoge snelheid over de diilJJaan in de richting van norschoterweg. Voorbij de ng met de Vijf Meilaan ir de Boskoper de macht het stuur, remde abrupt, ;van de weg, knalde tegen bomen en kwam in de S en berm tot stilstand, dere weggebruikers en omwonenden schoten onmid dellijk te hulp, maar konden de twee niet uit het wrak krijgen. Dat lukte de brandweer uitein delijk wel. De man uit Wad- dinxveen heeft ernstig letsel op gelopen, de toestand van de Boskoper is redelijk. De politie vermoedt dat de man te hard heeft gereden en dat er alcohol in het spel is. De bestuurder moest een bloedproef onder gaan. Tijdens de reddingswerk zaamheden zette de politie de rechterweghelft af. Het verkeer over de Churchilllaan werd ruim een uur omgeleid via de Vijf Meilaan. Tegen elf uur is de weg weer vrijgegeven. Klopjacht naar dader Vervolg van voorpagina De 41-jarige Leidse onderwijzeres, die woensdag ver moord is aangetroffen in Cronesteyn had de vermoede lijke dader, haar 45-jarige ex-vriend enige tijd geleden de deur uitgezet. Maar de man, die vanmorgen in een wo ning in Leiden is aangehouden, stond nog regelmatig bij haar op de stoep om problemen te zoeken. Buren meld den dat er 's nachts regelmatig heftige ruzies waren in de woning van de onderwijzeres in de Merenwijk. Familie en vrienden van vrouw maakten zich al geruime tijd zor gen over de veiligheid van de vrouw. De bezorgdheid bleek uiteindelijk terecht. leiden Op het voormalige sportcomplex Pomona, tussen de Nachte gaallaan en de Wassenaarseweg, zijn de resten van een Romeinse boerennederzetting ontdekt, daterend uit 0 tot 300 na Christus. Deze nederzetting ligt bovenop een oude zandduin, één kilometer noorde lijk van de voormalige Romeinse rijksgrens, de Rijn. De boerenneder zetting bestond uit één of meerdere boerderijen met een groot erf. De omvang van één van de boerderijen is nauwkeurig getraceerd: 18 bij 7 meter. Op de erven zijn veel zogenoemde kringgreppels ontdekt. Dze dienden waarschijnlijk voor de afvoer van water rond de hooiber gen. Op de laatste dag van de opgravingen, gisteren, legden Leidse archeologen op het terrein tussen de Nachtegaallaan en de Wasse naarseweg weer een Romeinse waterput bloot, de vijftiende in totaal. Bovendien vond men op de valreep een grote pottenbakkersoven. Het archeologisch onderzoek is daarmee een groot succes geworden. De afgelopen maanden troffen de stadsarcheologen onder meer naast het 'gebruikelijke' aardewerk, ook het skelet van een paard aan en een Romeinse ladder. Het is de bedoeling dat de vondsten, die met name dateren uit de eerste eeuw na Christus, voor het publiek wor den tentoongesteld, mogelijk al met de Open Monumentendag in september. foto taco van der eb )\nité stapt naar Raad van State robbert minkhorst temité Vrienden Oostvliet- stapt naar de rechter. De ;enorganisatie meent dat leente Leiden en de pro- Zuid-Holland de natuur- van de Oostvlietpolder onderschatten. Volgens ituurders vormt die na- larde geen beletsel om in 1 Dlder een bedrijventerrein -entueel een baggerdepot leggen: ook de veronder- aanwezigheid van een lissensoort verandert niets e mening. Maar het comi- iemt daar geen genoegen vrienden van de polder :n dat het bestemmings- strijdig is met de zogehe ten Conventie van Bern. Niet waar, antwoorden provincie en gemeente op vragen varï het comité en de SP: want de na tuur die in de Oostvlietpolder verloren gaat. komt elders te rug. Het onderzoek naar de na tuurwaarden van het gebied was volgens de belangengroep echter een aanfluiting en dus deugen ook de conclusies die Leiden en Zuid-Holland trek ken niet. Ze heeft inmiddels be roep aangetekend bij de Raad van State. De Conventie van Bern is be kend vanwege de korenwolf. De gemeente Heerlen moest de aanleg van een bedrijvenpark uitstellen omdat het met uit sterven bedreigde diertje daar zou voorkomen. Met de onder tekening van de Conventie van Bern hebben Nederlandse overheden zich verplicht om rekening te houden met de in standhouding van in het wild voorkomende dier- en planten soorten. De in Nederland voor komende drie hagedissensoor- ten staan, net als de korenwolf, op de bijbehorende lijst. Volks tuineigenaren hebben in de polder bepaalde soorten waar genomen; niet bekend is welke. Gemeente en comité ver schillen van mening over de waardevolle flora en fauna in de polder. Leiden stelt dat die niet zo bijzonder is, de belan gengroep wil aantonen dat de gemeente en de provincie te genstrijdig zijn in hun beant woording. De vragen die het comité heeft gesteld, zijn over genomen door de fracties van de SP in Leiden en in Zuid-Hol land. (De antwoorden van de gemeente en de provincie zijn identiek.) De gemeente kan zich twee onderzoeken naar de aanwezig heid van (bijzondere) dieren en planten in het poldergebied herinneren. Het eerste dateert uit 1992; die inventarisatie is van het bureau Natuur van de provincie. Een minder uitge breid onderzoek vond twee jaar geleden plaats in opdracht van de gemeente door Arcadis Hei- demij Advies. De uitkomsten zijn terug te vinden in de mi lieustudie (MER) over de Oost vlietpolder. Dat eerste onderzoek heeft zich echter voornamelijk be perkt door vanaf onder andere de Europaweg en de Vlietweg de polder in te kijken, schrijft het comité in een nieuwe brief aan B en W. Een van de onder zoekers uit 1992 heeft dat laten weten. Het comité: ,,Is dit wat u verstaat onder een 'uitgebreid natuuronderzoek'?' De gemeente heeft twee bio logen 'die goed op de hoogte zijn van de natuurwaarden in het Leidse' informeel gevraagd naar hun mening over de pol der. „Volgens hen is er geen sprake van een hoogwaardige vogelstand", stellen B en W, „en ook verder is er geen reden om tot bijzonder beschermen de maatregelen over te gaan. Het gebied heeft in mindere mate een broedfunctie." Het comité citeert de milieu studie: „Waardevol is het grote aantal broedparen van de grut to in verhouding tot de scholek ster en de kieviet. Bijzonder waardevol is het voorkomen van de zomertaling als broed- vogel." Het moerasbos dat in de pol der wordt aangelegd geldt voor de gemeente en de provincie ten dele als compensatie voor natuur die verdwijnt; de weide vogels kunnen hun leefgebied verplaatsen naar de Westeind- sche Polder of polderpark Cro nesteyn. Ook dat staat haaks op de milieustudie, stelt de belan gengroep: „De MER schrijft compensatie voor in de Oost vlietpolder." leiden annet van aarsen eric-jan berendsen Het recherchebijstandsteam van dertig man, dat direct na de vondst van het stoffelijk over schot werd geformeerd, wist vanwege de voorgeschiedenis meteen al in welke richting het moest zoeken. Maar uiteinde lijk bleek het lastig om de ver dachte op te sporen. Bekend was dat de man regelmatig in verschillende woningen in Lei den verbleef. Waar hij uiteinde lijk werd gevonden, wilde de persofficier van justitie in het belang van het onderzoek van morgen niet zeggen. Ook doen openbaar ministerie en politie geen mededelingen over de manier waarop de onderwijze res, moeder van zes kinderen, is vermoord. „We kunnen slechts bevestigen dat we de waar schijnlijke dader nu te pakken hebben en dat hij begin volgen de week wordt voorgeleid", al dus persofficier A. Rijsdorp. De afgelopen dagen kamde een grote politiemacht ook het polderpark Cronesteyn uit op zoek naar aanwijzingen en spo ren. De bezigheden in het afge legen park liepen woendag nauwelijks in het oog. Vanwege het slechte weer waren er nau welijks bezoekers in het park. Tijdens de klopjacht op de verdachte deed een arrestatie team van de politie gistermid dag rond half vijf een inval in een eetcafé aan het Noordein de. Met een stormram beukten de agenten het glas van de voordeur in. Daarna werd de zaak doorzocht. Er waren op dat moment geen klanten aan wezig. Toen er niemand werd gevonden, vertrok de politie weer. Volgens de eigenaar van het pand waren de rechercheurs aan het verkeerde adres. Naast de winkel is er een aparte in gang naar twee appartementen. „Ze zochten iemand maar had den het verkeerde nummer. Ik zei nog er is hier niemand maar die agenten gingen gewoon door." De inval baarde de nodige opzien omdat de politie mas saal uitrukte met een overval wagen, drie politie auto's en de nodige agenten in burger. De schade aan de voorgevel van de zaak is inmiddels hersteld. Van J DOMPTEUR Morgen vindt u de baan die bij u past in w.leidschdagblad.nl Dak- en thuislozen vrezen sluiting van het Slaaphuis connie van uffelen 1,7 dit dichtgaat, gooi ik de in!" Woest is de dronken eker van het Slaaphuis aan ieuwsteeg. Samen met een of tien andere dak- en lozen staat hij deze avond M gebruikelijk al vóór acht lor de deur. De mannen dat ze zich tussen acht egen uur moeten inschrij- voor 7,50 gulden en dat laapplekje bezet kan zijn 'laat' komen. ir dit keer beseffen ze dat adresje over een kleine 21 weken kwijt zijn. Stichting innenvest wil het pand op gustus sluiten, omdat het ;eschikt is voor permanen- pvang. Het is niet goed Dn te houden en niet dveilig. De bezoekers wil- luiting echter met man en it voorkomen en hebben nen om het pand tegen die bezetten. „Bezetten en gaan met ademhalen", zo en van de mannen het t. invalkracht Romy Frede- im acht uur de deur open- komt een penetrante geur izoekers tegemoet. Een in- ende pis- en dranklucht, engd met de geur van oud t Deze is mede afkomstig e twee kale tweepersoons- irtjes waar bezoekers bij fnkomst direct op stuiten. 65-jarige man duikt met- n het bedompte linkerhok, 'een de vrouwenkamer, zwaar verslaafd aan de al- I en kan niet tussen de an- i liggen. Hij bevuilt zijn ei- •ed en heeft veel medicij- nodig. Zijn goedkope fles itenwijn moet hij afgeven Binnenvest-medewerker Haasnoot. Deze zet de olang in de koelkast in zijn lortje verderop. Bezoekers in in het slaaphuis name- Een drank en drugs gebrui- Ook mogen ze geen wa- meenemen of zich agres- gedragen. Haasnoot trekt Bezoekers voor het pand aan de Nieuwsteeg: Je wordt als een stuk vuil langs de kant gezet." een la open waarin een tiental zakmessen ligt. Verzameld in de loop der tijd. „In het wereldje van de dak- en thuislozen loopt iedereen wel met een mes op zak. Het is namelijk een keihar de wereld. Wel is het zo dat 99,9 procent er niets mee zal doen", zegt Haasnoot. De andere bezoekers lopen rechtstreeks door naar een muffe slaapzaal achterin het pand. Daar staan vier stapel bedden. Door dunne gipsen wandjes van elkaar gescheiden, om nog iets van privacy te heb ben. Ieder zoekt meteen zijn 'eigen' bed op. Menig bezoeker slaapt hier namelijk al meerde re weken. Zoals Henk Noort. een 54-jarige timmerman die zijn baan in Enschede heeft op gezegd om zijn 90-jarige invali de moeder te verzorgen. „En ik ga geen duizend gulden huur betalen. Ik heb een jongen van een jaar of vijftien, daar moet ook geld in. Die woont bij zijn moeder. Mijn ex dus." Noort wil niet bij zijn eigen moeder wonen. „Zij heeft een klein huisje en een tweezits- bank. Als je daar op slaapt, ben je gebroken." Eén keertje heeft Henk op een bankje in het Van der Werfpark geslapen, maar dat beviel hem niet. Sindsdien komt hij in het Slaaphuis. Tel kens met een goedkope kant- en-klaarmaaltijd die hij met een maat heeft 'gehaald' en in de magnetron opwarmt. Samen peuzelen ze de nasi op die van avond op het menu staat. Ze kunnen in het Slaaphuis ook ontbijten, douchen, hun kle ding wassen en scheermesjes gebruiken. Waardevolle spulle tjes kunnen ze zolang in een kluisje stoppen. „Dat geeft wat rust", zegt Haasnoot, die al foto taco van der eb sinds de opening in januari 1998 in het Slaaphuis werkt. In eerste instantie was het Slaaphuis alleen gedurende de wintermaanden open, maar sinds december vorig jaar kun nen mensen er ook buiten het winterseizoen terecht. Vanaf dat moment hebben er zo n tachtig verschillende bezoekers geslapen. Sommigen zijn aan de drank of hebben psychische problemen. Het gros is echter verslaafd aan harddrugs. Maar wie wil gebruiken moet naar buiten, 's Avonds om half elf moet iedereen weer binnen zijn. Als er wordt aangebeld is op een monitor in het kantoor tje te zien wie er voor de deur staat. In principe wordt nie mand geweigerd, maar Haas noot beoordeelt wel of iemand niet te agressief of vernielzuch tig is. Enkele voormalige bezoe kers zijn om deze reden een tijdje 'geschorst'. Ook moeten medewerkers van het Slaaphuis steeds vaker 'vol' verkopen aan bezoekers. Vanavond al twee keer. De elf mannen die nu binnen zijn, zitten op hun kamer of hangen een beetje voor de tv in de woonkamer annex keuken. De aanstaande sluiting van hun slaapadresje is als een bom bij ze ingeslagen. Ze vinden het een ramp. „Je wordt als een stuk vuil langs de kant gezet. Dit is het enige dat we hebben. Het laatste beetje hoop dat ik had: een slaapplaats, een kopje koffie en ontbijt", zegt een van hen. Ze zijn volop bezig alternatie ven te bedenken. De aan cocaï ne en heroïne verslaafde broer tjes Bram en Rinus zijn van plan een pand te gaan kraken. „We gaan slaapzakken, zaklan taarns en een butagas-stelletje kopen", zeggen ze. Henk Noort is van plan naar een vriend te gaan, maar wil ook een stich ting oprichten om zelf de op vang in het Slaaphuis te rege len. Een ander is erg somber omdat hij niet buiten durft te slapen, maar zegt nummer 1 te staan op de wachtlijst voor het Sociaal Pension. Om twaalf uur is de rust in het Slaaphuis te ruggekeerd en ligt iedereen op bed. Door de dunne wandjes heen is nog een tijdje wat ge stommel te horen van een en keling die cocaïne heeft ge bruikt. Om half acht dekken Haasnoot en Frederiks de tafel voor het ontbijt. Een voor een zoeken de mannen het enige toilet in het pand op. Een enke ling neemt een douche. De wasmachine draait nog even snel een wasje. De meeste man nen hebben geen trek in brood, vanwege hun drugsgebruik. Sommigen nemen een pakketje brood mee als ze om negen uur weer naar buiten worden ge stuurd. Op 1 augustus zullen ze niet zo niet zo gewillig naar buiten gaan als nu omdat ze dan het pand willen bezetten. „Wij wil len wonen en we gaan tot het gaatje", zegt Henk Noort. „We gaan een dak boven ons hoofd versieren. Het Slaaphuis is het enige dat we hebben. Wij leven aan het eind van de maat schappij. Er overheen is de plons." De gemeente en Stichting De Binnenvest zijn nog steeds met elkaar in gesprek om tot een oplossing te komen voor de problemen met het Slaap huis. De Binnenvest wil het Slaaphuis per 1 augustus slui ten, omdat het pand aan de Nieuwsteeg niet geschikt is voor permanente opvang. Me dewerkers van het Slaaphuis stuurden de directie daarover een brandbrief. Het gebouw is niet brandveilig, onhygiënisch en niet goed schoon te hou den. Het college reageerde twee weken geleden met een extra subsidie van 100.000 gulden om het gebouw aan te passen en in ieder geval tot aan het eind van dit jaar open te hou den. In de tussentijd zou dan gekeken kunnen worden naar een andere plek. Binnenvest directeur L. Keppel vindt dit overbruggingskrediet echter 'een vorm van kapitaalvernie tiging'. De twee partijen zijn vol gens een woordvoerster van de gemeente nu 'aan alle kan ten aan het bekijken hoe er een oplossing kan komen om het Slaaphuis open te laten blijven'. De optie van het overbruggingskrediet wordt volgens haar daarbij nog steeds meegewogen. In eerste instantie was de voormalige opslagplaats van de instru- mentmakersschool alleen ge durende de wintermaanden open. In juni vorig jaar kwam de gemeente met de Regiona le Beleidsvisie Maatschappe lijke Opvang 1999-2002, waar in het opzetten van een per manent slaaphuis één van de hoofdpunten is. Toen kwam ook het plan van De Binnen vest om het slaaphuis in één pand te combineren met het crisisopvangcentrum. Dat werkt volgens de armlastige stichting efficiënter en be spaart op de personeelskos ten. Omdat er ook buiten de wintermaanden behoefte bleef aan slaapruimte, ging het Slaaphuis in december vo rig jaar permanent open. Met daarbij de hoop om in de loop van dit jaar tc verhuizen naar een nieuw, definitief onderko men. De Binnenvest en de Stichting Leidse Studenten huisvesting (SLS) laten de ge meente in het vroege voorjaar weten dat zij daarvoor ook al een pand op het oog hebben: Middelweg 38. De gemeente wil hier echter appartementen bouwen en kwam niet met concrete voorstellen. Reageer de volgens De Binnenvest zelfs helemaal niet op haar plannen, waarop de stichting zich genoodzaakt voelde het pand te sluiten.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11