t Wahid bruuskeert parlement opnieuw Camp David zit vast op gevoelige kwestie Jeruzalem Buitenland Poetin: Noord-Korea bereid tot opgeven raketprogramma Vliegende brigade Hondenpoep en 'winti' op Surinaams ministerie Poetin mag van Doema macht verder versterken Nieuwe premier Fiji wil niet met rebellen praten Weer rookgordijn door bosbranden Indonesië DERDAG 20 JULI 2000 er miljoenenboete voor partij Kohl De christen-democraten van de Duitse ex-bondskanse- (ohl (CDU) hebben gisteren een boete van 7,3 miljoen gul- gekregen. Het is de tweede geldstraf voor de conservatieve ositiepartij in de affaire rond illegale partijfinanciering. Par- entsvoorzitter Thierse legde de boete op omdat de CDU tus- 1993 en 1998 ruim 2,3 miljoen gulden aan schenkingen ver- lieg. Kohl weigert nog steeds de namen van de geldgevers te men. Hij bracht de afgelopen maanden wel bijna negen mil- gulden bijeen om de schade voor zijn partij te beperken. :DU kreeg in februari al een boete van 46 miljoen gulden ens een vervalst financieel jaarverslag. A-verdachte niet voor Britse rechter R°'s'n McAliskey, een Noord-Ierse die werd verdacht betrokkenheid bij een IRA-aanslag in Duitsland, hoeft niet rde Britse rechter te verschijnen. Het openbaar ministerie dat er onvoldoende bewijs is. McAliskey werd eind 1996 gehouden. Ze zou betrokken zijn geweest bij een bomaan- op een Britse legerbasis in Duitsland. Zelf heeft ze altijd e felic :end. Een Duits verzoek om uitlevering werd in 1998 afge- en. Daarna werd ze vrijgelaten. McAliskey, dochter van de ird-Ierse activiste Bemadette Devlin, was tijdens haar arres- t zwanger en beviel in mei 1997 in de gevangenis van een htertje. Aanvankelijk wilden de autoriteiten dat ze geboeid bevallen, en dat het kind haar zou worden afgenomen. Na est werden die maatregelen teruggedraaid. ks in m uw om 1 Lei een compensatie voor Argentijnen Het Europees Hof voor de Mensenrechten heeft verzoek om schadevergoeding voor Argentijnse slachtoffers de Falkland-oorlog niet ontvankelijk verklaard. Ouders van e Argentijnse marinemannen eisten van Groot-Brittannië ^pensatie voor de dood van hun zonen, die op de kruiser ïeral Belgrano voeren. Een Britse onderzeeër bracht de krui- tot z'n^en> waardoor 323 opvarenden het leven '"'gloren. Het hof oordeelde dat het verzoek binnen zes maan- na het voorval had moeten worden ingediend. De advoca- van de nabestaanden gaan nu naar het Internationaal Ge itshof in Den Haag. ^n ië rolt mensensmokkelbendes op De Italiaanse politie heeft veertig mensen opgepakt die len verdacht van mensensmokkel. Het gaat vooral om Chi- en. De arrestanten horen tot drie verschillende bendes, die iter vaak samenwerkten, aldus de politie. De politie begon ir onderzoek naar de activiteiten van de bendes een jaar ge en, nadat een groep van bijna vijftig Chinezen was ontdekt, te mensen werden als slaven gevangen gehouden door de ides. Ze moesten in illegale ateliers werken totdat ze het be- ,g dat ze aan hun smokkelaars schuldig waren hadden afbe- Id. De bendes vroegen ongeveer 25.000 tot 30.000 gulden ir een overtocht. Om betaling af te dwingen, gebruikten de okkelaars vaak mishandeling of foltering. Ook dreigden de okkelaars de familie van de immigranten iets aan te doen. 'eer ETA-aanslagen in Spanje iia-madridDe Spaanse politie heeft gisteren een autobom hadelijk gemaakt, die was geplaatst in de auto van een poli- is in Malaga. De politie schreef de verijdelde aanslag toe aan Baskische afscheidingsbeweging ETA. In de nacht van dins- ;op woensdag ontplofte in een winkelcentrum in Vitoria, de jfdstad van Spaans Baskenland, een bom. Niemand raakte vond bij deze aanslag, die door de ETA werd opgeëist. De ex- sie richtte grote schade aan. Kort ervoor had een man na ns de ETA naar de politie gebeld om voor de aanslag te arschuwen. De verijdelde aanslag in Malaga was gericht te- de socialist José Asenjo. Zaterdag werd in de stad het con- vatieve gemeenteraadslid José Maria Martin doodgeschoten. rviërs lYIitrovica demonstreren door ROvica De spanningen tussen de Serviërs in Kosovska Mi- vica en de VN-politie en de KFOR-vredesmacht hielden gis- en aan. Zo'n duizenden Serviërs hielden een demonstratie de vrijlating van een Serviër te eisen, die volgens hen zonder ivijs wordt vastgehouden. Het was de derde achtereenvolgen- j dat Servische inwoners van de verdeelde stad de straat gingen. De betoging werd 's avonds beëindigd zonder dat h problemen hadden voorgedaan. In verband met de onrust I de stad waren de KFOR-mUitairen opvallend aanwezig. Ook 4 ren alle 145 leden van de VN-politie die in het noordelijk deel j n de stad zijn gestationeerd in staat van paraatheid. De Servi- ie gemeenschap in Kosovska Mitrovica is de grootste die in sovo is overgebleven. S geven Afrika krediet voor aidshulp m. tsmNGTONDe Amerikaanse Export-Import Bank stelt 24 Affi flnse landen onder de Sahara 1 miljard dollar per jaar be- hikbaar voor de aankoop van Amerikaanse middelen tegen Is. De fabrikanten ervan zeiden in mei de middelen tegen irk gereduceerde prijzen ter beschikking van die landen, te llen stellen. In de VS kost een jaar medicatie tegen de ziekte 1.000 tot 15.000 dollar per persoon. Voor Afrika verwachten zij 000 tot 2.000 dollar per persoon te zullen rekenen. Onder de iden zijn Zuid-Afrika, Botswana, Kameroen, Ivoorkust, Gam- a, Kenya, Mali, Mozambique, Nigeria, Senegal, Tanzania, ;anda en Zimbabwe. Overigens beklemtoont de bank dat zij en hulpinstelling is. maar een commerciële. Zij berekent een nte van 7 procent per jaar. eventien doden bij verpleeghuisbrand njose* Een brand in een verpleeghuis in Tilaran in Costa Rica left gisteren aan 17 bewoners het leven gekost. Een deel van slachtoffers was blind, zat in een rolstoel of was bedlegerig, ibrandweer slaagde erin de overige 24 bewoners te redden. 1 brand, die 's morgens vroeg uitbrak, werd waarschijnlijk ver takt door kortsluiting in één van de kamers. Nadat het tten dak van het gebouw vlam had gevat, verspreidde het zich snel naar de rest van de kamers. Op de radio werd ge- dat alle deuren van het gebouw op slot zaten, waardoor de brandweer moeite kostte binnen te komen. Op een be- 'cer na was er geen personeel aanwezig. Het verpleeghuis ndde bijna tot de grond toe af. Het blussen werd bemoeilijkt )rdat er geen waterbron in de buurt was. Bovendien werd vuur aangewakkerd door de harde wind. PYONGYANG-MOSKOU Rtr-DPA Noord-Korea is bereid zijn ra ketprogramma onder voor waarden op te geven. Dat zei de Russische president Poetin tij dens zijn bezoek aan het com munistische land. Volgens Poe tin wil Noord-Korea dan wel de beschikking krijgen over draag- raketten uit andere landen voor vreedzaam onderzoek. Hij zei verder dat de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-il hem had ver zekerd dat alle huidige raket programma's uitsluitend vreed zame doeleinden dienen. De tegemoetkoming van de Noord-Koreaanse leiding volgt op aanhoudende internationale kritiek op het omstreden Ame rikaanse plan om een raket- schild te bouwen. De Russen zijn met de Chinese leider Jiang Zemin de grootste tegenstan ders van het raketschild. Ook Noord-Korea is fel tegen de plannen, die een schending zijn van het ontwapeningsverdrag ABM uit de jaren zeventig. De dreiging uit Pyongyang is volgens Washington een van de voornaamste redenen dat het raketschild nodig is. Noord-Ko rea wordt door de VS gezien als één van de 'schurkenstaten', dictatoriaal geregeerde landen die het Westen niet vriendelijk zijn gezind, en die beschikken over het militaire potentieel om de wereldvrede te bedreigen. Het bezoek van Poetin is his Poetin (tweede van links) en zijn delegatie in overleg met Kim Jong-il (uiterst rechts) en tolk. torisch. Het is de eerste keer dat een Russische leider Noord-Ko rea aandoet. Ondanks het feit dat de Sovjet-Unie gold als be- aanse regime, is het toen nooit het oostblok en de stichting van tot een staatsbezoek gekomen, de Russische Federatie. Poetin De relatie tussen Moskou en en Kim willen pogen zowel de Noord-Korea verwaterde aan- politieke als de economische schermer van het Noord-Kore- zienlijk na het uiteenvallen van banden stevig aan te halen. President Indonesië weigert verantwoording af te leggen De Indonesische president Wahid heeft vanochtend het parlement gebruuskeerd met zijn weigering verantwoording af te leggen voor het ontslag van twee ministers, eind april, wegens corruptie. Beide bewindslieden ontkennen schuld. Het parlement wil nu precies weten hoe de vork aan de steel zit, en eist dat de president met bewijzen komt voor deze zware beschuldigingen. waren. Dat was aanleiding tot grote woede. Wahid weigerde vanochtend verantwoording af te leggen, omdat dit volgens hem niet hoeft. Het zou in strijd zijn met de Grondwet. De parlementari ërs waren uiterst kritisch over JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De ontslagen zijn zeer omstre den, omdat de president aan vankelijk verklaarde dat de mi nisters - Kalla van industrie en handel en Sukardi van investe ringen en staatsbedrijven - moesten vertrekken omdat hun samenwerking met andere be windslieden onvoldoende was en hun resultaten te wensen over lieten. In een besloten zit ting van het parlement zei hij later echter dat de twee corrupt het optreden van de president, die hen kort na zijn aantreden voor het hoofd stootte door hen te vergelijken met een kleuter klas. Deze keer strooide hij zout in de wonde door te zeggen dat het parlement ook niet in staat is om hem weg te sturen. De bijeenkomst van het par lement, die morgen wordt her vat, had onmiddellijk effect op de financiële markten in Indo nesië. De rupiah, die juist na een duikvlucht van enkele we ken weer een beetje begon aan Peking Politievrouwen van een Chinese elite-eenheid tonen hun vaardigheden bij het overmeesteren van mensen tijdens een speciale demon stratie in Peking. De agenten van de eenheid houden zich bezig met allerlei moeilijke klussen, van het beheersen van rellen tot het beëindigen van vliegtuigkapingen. foto epa goh chai hin PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Als ze hun kantoor 's morgens betreden, moeten de ambtena ren van het ministerie van openbare werken in de Suri naamse hoofdstad Paramaribo eerst de hoopjes hondenpoep in de gang ontwijken. Ook met hun eigen ontlasting zitten ze in de maag, omdat de toiletten al een eeuwigheid niet meer functioneren. Muskieten hebben bezit geno men van de kluis, de inventaris valt ten prooi aan houtluizen en ander ongedierte. Maar het meest schrikbarend vinden de overheidsdienaren toch wel de zumri-praktij ken die binnen de muren plaatsvinden: onbeken den offeren er 's nachts dieren om de geesten gunstig te stem men. De schok was groot bij de 150 bijgelovige ambtenaren, toen zij onlangs in het gebouw een rode kip aantroffen. Dood en aan flarden gereten. Een teken dat iemand zich in de nachtelij ke uren had bezig gehouden met voorouder-verering, en een offer had gebracht om de gees ten te behagen. Waarom dat in het gebouw van het ministerie moest gebeuren, is een raadsel. Voor de ambtenaren is de maat echter vol. Sommigen durven het gebouw niet meer in, uit angst dat ze dan worden getrof fen door een vloek van de go den. Het is tot daar aan toe dat je niet weet waar je je behoefte moet doen of dat je het risico loopt door de vloer te zakken, maar met het bovennatuurlijke valt niet te spotten. Vooral bij de werknemers van Creoolse afkomst, bij wie winti een be langrijke rol speelt, heeft de pa niek toegeslagen. Werken voor de Surinaamse overheid is al lang geen pretje meer. Werden ambtenaren vroeger benijd om hun luie le ventje, waar ze volgens Suri naamse maatstaven ook nog eens rijkelijk voor werden be loond, vandaag de dag ben je zelfs een beetje zielig als je voor lanti (het land) werkt. De door de inflatie uitgeholde lonen zijn onvoldoende aangepast, en het is elke maand maar afwachten of de staat aan het eind van de maand het salaris op tijd uitbe taalt. De huisvesting van de meeste ministeries is ook niet meer wat ze geweest is. De veelal histori sche panden zijn door laksheid en de financiële malaise van de overheid in verval geraakt. Vrij wel dagelijks zijn in kranten klaagzangen te vinden van ambtenaren die de lekkende daken, verstopte toiletten en verrotte vloeren zat zijn. Voor het personeel van openbare werken komt daar nu ook nog winti bij. Verantwoordelijk minister Ru- dolf Mangal wuift de klachten van zijn medewerkers weg. „We zijn bezig met het opknappen van het gebouw, dus er wordt aan het oplossen van de pro blemen gewerkt". Over de winti rept hij echter met geen woord, want daar gelooft hij als Hin doestaan niet in. AD BLOEMENDAAL delijk vermoeid en zichtbaar teleurgesteld •est president Bill Clinton het vanmorgen er- inen: de topconferentie van Camp David heeft negen dagen nog geen akkoord opgeleverd, de kloof tussen de standpunten blijft breed, 'verrassing was het niet. Alleen onverbeterlij- optimisten hadden een snelle en beslissende orbraak voorspeld, en dan nog tegen beter we- schuldigingen een latere voortzetting van het overleg zo goed als onmogelijk zouden maken. Uiteindelijk stelden de Israëlische en Palestijnse leiders uit dankbaarheid voor de gastvrijheid zelf voor nog even te blijven. Bij terugkeer in Washington zal Clinton de balans opmaken, en besluiten of verder praten in Camp David zin heeft. Het lijkt onwaarschijnlijk dat er in de komende dagen alsnog een alomvattende regeling voor het conflict zal worden bereikt, maar misschien is met voorbijgaan aan de heike le kwestie van soevereiniteit over Jeruzalem een deelakkoord mogelijk. Op twee punten - de Pa lestijnse vluchtelingen en de grenzen van een Pa lestijnse staat - is immers belangrijke vooruit gang geboekt. Het probleem blijft overigens dat beide partijen een akkoord over die twee kwes ties hebben verbonden aan een oplossing van de kwestie-Jeruzalem. De Palestijnse en Israëlische leiders hebben bin nenslands te maken met sterke oppositie. Giste ren al bracht Barak de wapens om zijn regering te redden in stelling. Hij liet weten dat Arafat niet in goed vertrouwen onderhandelde, en zijn aan hang wees er met trots op dat hij niet heeft toe gegeven in de kwestie-Jeruzalem. In Israël is dat laatste de lakmoesproef geworden voor goed va derlandschap. In de Palestijnse gebieden is het al niet anders. Arafats Fatah-beweging wil de president straks een groots welkom-thuis bereiden, omdat hij on danks alle druk heeft volgehouden dat Oost-Jeru- zalem de soevereine hoofdstad van de Palestijnse staat moet worden. „De Arabische leider die Je ruzalem opgeeft, moet nog geboren worden", zou Arafat in de loop van het overleg hebben ge zegd. Als hij had toegegeven aan de Israëlische eisen, zou hij zich niet meer hebben kunnen ver tonen onder zijn eigen volk, laat staan elders in de Arabische werèld. De onverenigbaarheid van de uiterste concessies over Jeruzalem van beide kanten heeft succes in Camp David onmogelijk gemaakt. Israëls eis tot soevereiniteit over de hele stad plus omgeving gaat niet nu eenmaal niet samen met het Pales tijnse verlangen naar soevereiniteit over de Ara bische sector. Barak durft niet naar huis terug te keren met een compromis over Jeruzalem, en Arafat durft geen akkoord te tekenen dat de Pa- lestijnen niet minstens een deel van de stad in handen geeft. Dat ze nu nog in Camp David zit ten, laat zien dat ze er ook weinig trek in hebben onverrichterzake naar huis te gaan. Er zijn berichten dat Clinton een eigen overbrug- gingsvoorstel over Jeruzalem op tafel heeft ge legd, met gedeelde Israëlisch-Palestijnse soeve reiniteit over het oostelijke stadsdeel als kern. Als dat alles is, ziet het er niet veelbelovend uit. Mis schien heeft het meer zin te kijken naar minder ambitieuze voorstellen. Toen Beilin en Arafats tweede man Abu-Mazen een aantal jaren gele den aan hun onofficiële vredesplan begonnen te werken, kwamen ze er al snel achter dat succes alleen mogelijk zou zijn als de soevereiniteit over Jeruzalem buiten schot zou blijven. Ze kwamen met het idee de verschillende etni sche en religieuze groepen in de stad heer en meester te maken over hun dagelijks leven. Als dat zou lukken, zou de kwestie van soevereiniteit veel minder belangrijk worden, redeneerden ze. In dezelfde geest denkt ook Meron Benvenisti, ooit loco-burgemeester van Jeruzalem en nu een bekend columnist. „Jeruzalem is een symbool", zei hij deze week. „Als je probeert het te definië ren, ben je verloren." te trekken, verloor binnen en kele minuten de winst van de afgelopen dagen. Volgens han delaren op de beurs neemt het vertrouwen in de economische situatie in Indonesië drastisch af. De in het begin bejubelde Wahid krijgt de laatste tijd steeds meer de wind tegen. De economie, speerpunt van zijn beleid, wil maar niet van de grond komen. Bovendien slaagt hij er maar niet in een eind te maken aan de bloedige onlus ten op de Molukken, en blijven afscheidingsbewegingen in At- jeh en Papoea hem het leven zuur maken. Het kabinet zelf wordt geplaagd door fraude- en corruptiezaken. De kans dat Wahid uiteinde lijk het veld moet ruimen, wordt beperkt door de afwezig heid van een sereuze opvolger. In zijn zwijgende rechterhand Megawati Soekarnoputri zien maar weinigen een capabele opvolgster. MOSKOU Rtr-ANP-AFP-DPA Het Lagerhuis (Doema) van het Russische parlement heeft voorstellen van president Poe tin om zijn greep op de regio's te versterken goedgekeurd. De Doema ging onder meer ak koord met een wet die het gou verneurs verbiedt om zitting te nemen de federatieraad, het Hogerhuis van het parlement. Ook mag Poetin voortaan gou verneurs en presidenten van de deelrepublieken ontslaan als blijkt dat zij de wet hebben overtreden. Beide voorstellen kregen steun van een grote meerder heid van het parlement. Een ve to dat de federatieraad eerder over de ontslagwet had uitge sproken, werd daarmee onge daan gemaakt. Poetin kan er nu direct zijn handtekening onder zetten. De andere wet moet nog wel door de federatieraad wor den behandeld, maar daarbij worden geen grote problemen meer verwacht. De Russische federatie, het grootste land ter wereld, vormt een onoverzichtelijk geheel van deelrepublieken en regio's. En kele honderden meer en min der autonome bestuurseenhe- den vormen een bestuurslaag tussen de burger en de centrale regering. Veel regionale leiders hebben moeite met de voorstel len, die in hun ogen de federale bestuursstructuur van na de Sovjetunie om zeep helpt. Ze zijn bang dat Rusland nu af glijdt naar een autoritair sys teem. suva Rtr Chaudhry weten dat zijn rol wat hem betreft niet is uitge speeld. „Wij vormen de wettig gekozen regering, en we willen in de macht worden hersteld." Hij wil dat er internationale hulp komt om de democratie in Fiji te herstellen. Chaudhry zei contact te hebben gehad met het Britse Gemenebest, Austra lië, Nieuw-Zeeland en de Ver enigde Staten. Ook economisch heeft Fiji grote problemen. Nieuw-Zee land en Fiji's grootste handels partner Australië hebben sanc ties opgelegd. Beide landen zijn niet te spreken over de samen stelling van de nieuwe regering op Fiji. Bondgenoten van Speight maken deel uit van de nieuwe regeringsploeg, terwijl etnische Indiërs van deelname zijn uitgesloten. De Indiërs vor men bijna de helft van de be volking op Fiji, en hebben een groot deel van de economische macht in handen. Laisenia Qarase, de nieuwe pre mier van de roerige Fiji-eilan- den, weigert rebellenleider Speight te ontmoeten. Qarase's afgezette voorganger Chaudhry blijft bovendien aanspraak ma ken op de macht. Chaudhry en een groot aantal andere politici werden acht weken vastgehou den door Speight, die een einde wilde maken aan de macht van de etnische Indiërs, waartoe ook Chaudhry behoort. Vorige week werd de premier vrijgelaten, nadat Speight deels zijn zin had gekregen. Er kwam een nieuwe president van Fijise afkomst, die met steun van de militairen Qarase naar voren schoof als nieuwe pretnier. Speight wees de voordracht overigens af, omdat Qarase in zijn ogen te dicht bij de etni sche Indiërs staat. In een vraaggesprek met het persbureau Reuters liet JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT Ondanks mooie beloften van de overheid laaien de jaarlijks te rugkerende bosbranden in In donesië weer op. Alleen al op Sumatra brandt het op meer dan tweehonderd plaatsen. Het vuur breidt zich uit, en legt een rookgordijn over het eiland en de buurlanden Singapore en Maleisië. Satellietbeelden laten zien dat het aantal brandhaar den dagelijks groeit. De vervuiling bereikt vooral in midden-Sumatra zulke hoge niveaus dat mensen maskers moeten gaan dragen, aldus een lokale milieudienst. Die houdt er rekening mee dat een deel van de bevolking geëvacueerd moet worden als de branden blijven aanhouden. Indonesië worstelt elk jaar met grote bosbranden, die wor den aangestoken om ruimte te maken voor plantages. In de ja ren 1997 en 1998 liepen de dui- senden branden totaal uit de hand, wat leidde tot desastreu ze vernietiging van naar schat ting tien miljoen hectare tro pisch regenwoud. Het leefge bied van zeldzame dieren, zoals de orang oetan, ging daarbij grotendeels verloren. Het is al de tweede keer dit jaar dat er bosbranden zijn. Aan het eind van het regenseizoen in april brandde het ook, maar heftige regen beperkte de scha de toen. Milieu-organisaties vinden dat de regering té wei nig lef heeft om de plantage-ei genaren aan te pakken. Die zijn voor een belangrijk deel verant woordelijk voor de branden. Maar ook kleine boertjes bran den traditioneel stukken oer woud af om nieuwe akkers te beginnen. In Maleisië wordt er zo min mogelijk ruchtbaarheid gege ven aan de rookoverlast. Het land is doodsbang dat te veel aandacht een einde zal maken aan het toerisme. De rookover last komt Maleisië ook bijzon der slecht uit, omdat het Azia tisch Olympisch Comité net ter plekke onderzoekt of het land de Aziatische Spelen van 2006 mag organiseren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5