Miljoenenclaim failliet bedrijf op FNV Hoofddorps internetbedrijf komt in Britse handen opman Rabobank nternational stapt op Economie Botlektunnel vordert gestaag Baan denkt aan 'soloscenario' Curator krijgt meer tijd om bedrijf te redden Chello en @Home gaan samen naar de beurs Japanse geldloper [NSDAG 19 JULI 2000 rkloze allochtonen aan de slag iEer» Ruim 1.900 werkloze allochtonen kunnen per di- [Sn de regio Rijnmond en Amsterdam aan de slag in het Hen- en kleinbedrijf. Arbeidsvoorziening heeft hier met de endbureaus Randstad en Start gisteren een contract geslo ft]^ Het zogenoemde onderaannemingscontract is een uitvloei- 2 t an het convenant dat minister Vermeend van sociale zaken Ier dit jaar sloot met het MKB en de Arbeidsvoorziening. In volgend jaar moeten 20.000 mensen van buitenlandse af aan het werk in het midden- en kleinbedrijf. «destein in rode cijfers Banden- en laarzenfabriek Vredestein is de eerste helft dit jaar in de rode cijfers beland. Boekte Vredestein in het te halfjaar van 1999 nog een nettowinst van 1,3 miljoen, nu tdaar een verlies van 4,2 miljoen gulden tegenover. De om- van het bedrijf steeg wel van 238 miljoen tot 264 miljoen. iens Vredestein zijn de eerste zes maanden traditioneel tus beperkt bepalend voor het jaarresultaat. De directie rschuwt wel dat de nettowinst over 2000 lager uitvalt dan jer aangegeven, omdat de verwachtingen voor het tweede jaar niet worden aangepast. luwvakkers niet blij met modderbad ;rpam Bouwvakkers ondervinden veel hinder van de mod- baden in nieuw te bouwen wijken. De overvloedige regen de afgelopen weken betekende extra ongemak. Volgens '-Bouw zijn deze modderpoelen met kleine ingrepen al te Irkomen. Dat zegt FNV Bouw naar aanleiding van een pro- tie-actie in Zuid-Holland. Ruim 2.500 werknemers uitten iwensen voor de nieuwe bouw-CAO. Er vallen 160.000 men- ooder deze CAO. 'Betere arbeidsomstandigheden' scoorden rhoog. Bouwvakkers willen ook meer loon; werken op zater- jen in de avonduren is taboe. Indien noodzakelijk willen zij wel vrijwillig en tegen een extra beloning doen. orecabond tegen afschaffen toeslag [HAAGDe FNV Horecabond gaat de acties in de horeca ver- ligen. De bond is falikant tegen het voorstel van de werkge- som de zondagtoeslag af te schaffen. Hierdoor zouden rknemers 6,6 procent minder salaris per jaar krijgen. De ac- •f ij sbeginnen vandaag in het centrum van Rotterdam. Eerder J 'Iden de bonden pamfletten uit op de Amsterdamse Dam om werkgevers op andere gedachten te brengen. Dat was vol- isde bond een 'vriendelijke actie', waarbij op straat mensen rden aangesproken. orit aast op onderdeel van Stork 01 KSFOORTNorit wil Stork Membramen overnemen. Stork it niet onwelwillend tegenover deze plannen. Dit hebben ide bedrijven gisteren bekendgemaakt. De membraamtech- logie is een zuiverings- en scheidingsmethode die volgens irit prima past bij de strategie van het bedrijf. Norit wil zich der ontwikkelen tot aanbieder van totaaloplossingen voor fli ng tieprocessen. Hoeveel Norit voor het onderdeel wü betalen, yj ïiet bekendgemaakt. 'i eller UMTS-veiling naar 1,7 miljard ieveningen Op de negende dag van de veiling van UMTS-fre- enties in het Scheveningse Kurhaus zijn de biedingen flink r Mioogd.-De teller stond gisteren na in totaal 231 rondes op 12 miljard tegen 1,283 miljard eergisteren. De strijd gaat tus- ïzes bedrijven en vijf vergunningen voor mobiel internetten. lieprijs stijgt fors op termijnmarkt nden Ruwe olie is gisteren op de termijnmarkt in Londen is in prijs gestegen. Dit omdat niet zeker is of de Organisatie n Olie-Exporterende Landen (OPEC) de oliekraan verder lendraait. Voor een vat Brent-olie (159 liter) werd dinsdag- ond 29,62 dollar betaald, 3,7 procent meer dan de 28,56 dol- aan het slot de voorgaande dag. De onzekerheid ontstond dat de OPEC gisteren bekendmaakte dat een vat OPEC-olie aandag gemiddeld 27,46 dollar kostte. Het was de eerste keer ids eind juni dat de gemiddelde OPEC-prijs onder de 28 dol- dook. lok vertraging bij Duitse euromunt tNKFURTAmper een week nadat 325 miljoen biljetten van 100 ro waardeloos bleken te zijn döor een probleem bij het druk- n, dreigt de productie van Duitse euromunten vertraging op dopen. De Duitse overheid gaf gisteren toe dat zij ten onrech- idrie contracten voor het slaan van de munten van 1 en 2 euro «ft gegeven aan dochters van slechts een bedrijf, terwijl ver- hillende bedrijven vereist zijn. Een rechtbank heeft bepaald it contracten voor tweederde van de munten opnieuw moeten orden aangeboden. Of alle Duitse euromunten nog op tijd ge- igen worden voor de overgang naar de euro in 2002 is onbe- nd. reeman derde grootste aankoop VNU arlem» De overname van Miller Freeman USA door VNU is derde grootste aankoop van het Haarlemse uitgeef en infor- latieconcern ooit en niet de grootste, zoals wij gisteren abusie- ilijk meldden. Voor de Amerikaanse activiteiten van de Britse Khtermaatschappij van United News Media betaalde VNU 5miljard gulden. Voor de inlijving van het Amerikaanse larktonderzoeksbureau Nielsen Media Research was de uitge- ir vorig jaar 5,3 miljard kwijt. De inlijving in 1997 van ITT 'orld Directories, de wereldwijde uitgever van Gouden Gidsen, ostte de Haarlemmers 4,2 miljard gulden. nflatie in eurozone verder omhoog De inflatie in de eurozone, de elf landen die de euro uiteren, is in juni op jaarbasis gestegen van 1,9 tot 2,4 procent, 'juni vorig jaar bedroeg de gemiddelde prijsstijging nog 0,9 nocent. De alsmaar hogere energie- en brandstofprijzen zijn nor een groot deel verantwoordelijk voor de prijsontwikkelin- ïn.Voor de gehele Europese Unie bedroeg de inflatie 2,1 pro- Ent, tegen 1,7 procent in mei en een procent in juni 1999. inflict over zogenoemde 'treasuiy echt. anp fictievoorzitter A. Toebosch Rabobank International P' per 1 augustus op wegens conflict over het te voeren e'd. D. van Slingelandt, die Eerder de leiding had van de emationale tak van de Rabo, Kt hem op. Dat heeft de bank 'eren bekendgemaakt, 'et conflict betreft de zoge- emde treasury, het optimali- en van de liquiditeit van de tk en het spreiden van risi- s- Die taak was toebedeeld Rabobank International, omdat het de bedoeling is onderdeel te verzelfstandi- wil de leiding dat het gaat geuren op het niveau van de bo Groep. Toebosch is daar- ■r teleurgesteld. Rabobank International is tig met een integratie met de krnativmale activiteiten van 'Onderneming moedwillig kapotgestaakt' De oud-directeur en aandeelhouder van machinefabriek Klieverik uit Oldenzaal eist 41,2 miljoen gulden van FNV Bondgenoten. Volgens L. Vriesinga heeft de voormalige Industriebond FNV zijn bedrijf in 1992 moedwillig ka potgestaakt. Gisteren heeft een deurwaarder de claim bij FNV Bondgenoten neergelegd. utrecht anpken, probeert hij nu FNV Bond genoten via de claim tot beta- Sinds 1992 probeert Vriesinga ling te dwingen. „Naar dit mo de schade van de actie te verha- ment hebben mijn vrouw en ik len op de FNV. Na tal van ge- jaren toegewerkt", zegt de 74- wonnen en verloren rechtsza- jarige Vriesinga vanuit Canada waar hij tegenwoordig woont. FNV Bondgenoten vindt het schadebedrag 'verbazingwek kend' hoog. „Tot voor kort lag het nog rond de 10 miljoen gul den", zegt een woordvoerster. De bond is niet bereid om iets te betalen. „Wij stelllen ons al jaren op het standpunt dat de bezettingsactie niet heeft geleid tot het faillissement van de fa briek. Wij zijn niet aansprake lijk." Vorig jaar oordeelde de recht- Rotterdam De Botlekspoortunnel, onderdeel van de Betuwelijn krijgt steeds meer gestalte. Ruim een jaar nadat minister Netelenbos de bouw officieel liet beginnen is het afwerken van de eerste tunnelbuis al behoorlijk gevorderd. De uitgang van de bijna twee kilometer lange tunnel onder het Rotterdamse havengebied krijgt inmiddels ook al vorm. Op de foto zijn werkzaamheden te zien in de kabelschacht. FOTO ANP TON BORSBOOM barneveld anp Het noodlijdende softwarebedrijf Baan houdt se rieus rekening met een toekomst zonder het Brit se Invensys als nieuwe eigenaar. In dat geval is, behalve een faillissement, ook voortzetting van de onderneming een optie. Dan is evenwel een forse herstructurering onafwendbaar. De ingreep zou dan neerkomen op het weg snijden van meer dan de helft van de activiteiten, zo liet financieel directeur R. Ruijter gisteren we ten. „Het soloscenario zal een enorme strijd wor den", verklaarde hij. Voor een grondige reorgani satie is financiering nodig, maar Baan uit zich niet over de vraag, waai- het de nodige miljoenen vandaan denkt te halen. Momenteel kampt Baan met klanten die hun betalingen voor zich uitschuiven. Zolang het be drijf geen zekerheid voor de toekomst kan bieden en de mogelijkheid van een faillissement levens groot aanwezig blijft, lijken afnemers hun geld liever nog enige tijd in huis te houden. Ook het afsluiten van overeenkomsten wordt voor Baan steeds moeilijker. bank in Amsterdam echter dat de bond de schade van de be drijfsbezetting moet vergoeden. Potentiële leveranciers en afne mers zouden zich vanwege de staking van de machinefabriek hebben teruggetrokken. Over de hoogte van de schadever goeding liet de rechtbank zich niet uit. Vriesinga nam een ge- specialieerd bureau in de arm dat uitkwam op de 41,2 miljoen gulden. Volgens Vriesinga heeft de In dustriebond FNV, inmiddels opgegaan in FNV Bondgenoten, zijn firma bezet zonder enige goede reden. „Het doel was om het bedrijf over de kop te laten gaan", zegt Vriesinga. „Dat kan toch echt niet in Nederland." De eerste serie rechtszaken verloor eigenaar Vriesinga. „Volgens het gerechtshof was er geen sprake van een on rechtmatige daad tegenover de aandeelhouders. Mogelijk wel tegen het bedrijf." Het oude den haag anp Eerste stap modernisering faillissementswet het voorstel van Korthals niet meer voor ieder noodlijdend bedrijf weggelegd. Alleen diege ne met een kans tot overleven mogen uitstel van betaling aan vragen. Ondernemingen waar voor dit niet geldt, gaan direct failliet. Preferente schuldeisers, zoals de belastingdienst en sociale verzekeraars, raken een deel van hun voorkeurspositie ten opzichte van gewone schuldei sers kwijt. Zij zullen hun schul den niet meer kunnen innen in een periode dat een bedrijf in surseance verkeert. Nu hoeven zij zich hier niets van aan te trekken. Nutsbedrijven kunnen worden verplicht om als het nodig is voor het voortbestaan van de noodlijdende onderne ming gas en elektriciteit te blij ven leveren. Klieverik werd weer tot leven gewekt en ging de strijd aan te gen de FNV. Ditmaal met meer succes, zegt de oud-eigenaar en directeur. FNV Bondgenoten heeft en kele weken om zich te beraden over de claim. „Wordt er niet betaald, dan komt de zaak voor de rechter", verzekert Vriesin ga. Hij wil het geld gebruiken om weer een onderneming te starten. Naam Microsoft lijdt niet onder juridisch gevecht Curatoren en bewindvoerders krijgen meer tijd om een bedrijf dat in de problemen is geraakt, te redden. De afkoelingstijd, de periode waarin de belangrijkste schuldeisers geen geld kunnen opeisen, wordt verlengd van twee naar maximaal vier maan den. Ook krijgen curatoren en bewindvoerders meer bevoegd heden. Minister Korthals van justitie hoopt op deze wijze de kans op overleven van bedrijven die surseance van betaling hebben te vergroten. Gisteren heeft de minister een wijziging van de faillissementswet naar de Tweede Kamer gestuiird. De wijziging is een eerste aanzet tot modernisering van de wet. Surseance van betaling is in amsterdam gpd AT&T. In Amerika heeft Excitet® Home meer dan een miljoen kabelabonnees, in Nederland maar enkele tienduizenden. @Home Nederland is vorig jaar door de Amerikanen naar Nederland gebracht en heeft een joint venture met het ka belbedrijf Essënt (Edon en Palet Kabelcom), dat 1,6 miljoen aan sluitingen heeft in Zuid-Oost en Noord-Nederland. Ook chipfabrikant Intel neemt daar in deel. De zwaar verlies lijden de UPC-dochter Chello heeft 270.000 abonnees, maar ook weinig snelle 'breedband'- abonnees. Nederlanders zweren voorlo pig bij 'gratis' Internet in plaats van de snellere, maar dure, aansluitingen (89 gulden per maand) van @Home en Chello. Het imperium van UPC loopt van Zaanstad via Haarlem en Amsterdam naar Hilversum, Gelderland, Overijssel en Noord-Nederland. Rotterdam hoort er sinds een half jaar ook bij. UPC-dochter Chello Broad band fuseert met @Home. Daardoor wordt de grootste ka belmaatschappij van Nederland -met 2,3 miljoen abonnees aan wezig in ongeveer een derde van de Nederlandse huishou dens- verbonden aan de relatief kleine specialist in modem breedband-internet. UPC-moeder Liberty Media investeert 440 miljoen. Eind dit jaar of begin volgend jaar moet de joint venture naar de beurs. Eerder is de beursgang van Chello al twee keer ingetrokken wegens geringe belangstelling bij beleggers. De samenwerking van de be drijven geldt in de vijftien lan den waar UPC actief is, niet in de VS. Het moederbedrijf van Home, Excite@Home, heeft in Amerika juist het merendeel van zijn activiteiten. @Home is onderdeel van de portal Exci- te@Home, die eigendom is van de Amerikaanse telecomgigant Microsoft heeft als merknaam niet hoeven boeten voor de ne derlagen die het in de rechts zaal leed tegen de Amerikaanse overheid. De softwarefabrikant is volgens onderzoek momen teel als merknaam 167 miljard gulden waard, 30 miljard gul den meer dan een jaar geleden. Dat blijkt uit jaarlijkse bere keningen van het Amerikaanse merkenconsultancybureau In terbrand in samenwerking met de bank Citibank, die gisteren zijn gepubliceerd. Microsoft is in geld het op een na sterkste merk ter wereld. Koploper is nog altijd Coca- Cola, dat zijn naam voor 180 miljard gulden te gelde kan ma ken, wel 13 procent minder dan in 1999. IBM staat nummer drie en Intel neemt de vierde plek in. De eerste Europese onderne ming is het Finse Nokia op plaats vijf. In de top-10 staan verder General Electric, Ford, Disney, McDonald's en AT&T. Het sigarettenmerk Marlboro staat elf. Van de Nederlandse onder nemingen is het merk Philips het meeste waard: 12,9 miljard gulden, goed voor de 42ste plaats. Concurrent Sony brengt echter als merknaam veel meer op (39 miljard gulden). Shell prijkt op de ranglijst als 60ste (6,7 miljard gulden) en Heine- ken als 64ste (5,2 miljard). Internetondernemingen wor den ook steeds meer waard. In- ternetportaal Yahoo zag het af gelopen jaar zijn merkwaarde met 258 procent stijgen tot 15 miljard gulden en neemt de 38ste positie in. Internetaanbie der America Online (AOL) staat 47ste, één plaats voor webwin kel Amazon.com. Amerikaanse ondernemingen domineren de lijst. Bijna twee derde van de 75 merken daarop is van Amerikaanse origine. Eu ropese merken komen 27 keer voor. Het eerste Aziatische merk is Toyota op plaats 15. Interbrand nam alleen de merken onder de loep die meer dan een miljard dollar waard zijn. Het bedrijf uit Barneveld heeft het tweede kwartaal afgerond met een negatief eigen vermo gen, wat waarschijnlijk gevolgen heeft voor de notering aan de effectenbeurs van Amsterdam. Er dreigt een verwijzing naar het 'strafbankje', een aparte notering voor noodlijdende fondsen. De beurs liet gisteren weten te wachten met maatregelen tot het aflopen van het bod van In vensys op 25 juli. Als de overneming niet door gaat ziet het ernaar uit dat Baan inderdaad naar het strafbankje verdwijnt. Het fonds gaat dan ook uit de AEX-index. Baan voorziet een zwarte toekomst als het noodlijdende bedrijf zonder financieel krachtige aandeelhouder verder moet. Die mogelijkheid is de laatste dagen een stuk waarschijnlijker gewor den, nu gebleken is dat ING als aandeelhouder de overnamepoging van Invensys kan blokkeren. De Nederlandse bank/verzekeraar heeft meer dan 5 procent en als ING niet akkoord gaat met de prijs die Invensys heeft geboden, haalt de Brit se onderneming eenvoudig niet de limiet van 95 procent van de Baan-aandelen. -f- R i-l E IS. if #- yé it ÏA Tokyo Een me dewerker van de Bank van Japan sleept een wagen tje met nieuwe 2000 yen-biljetten (elk goed voor on geveer 53 gulden). Het nieuwe bank biljet is in omloop gebracht ter gele genheid van de topconferentie van de G8-landen in Okinawa en ter ere van het nieu we millennium. Op het biljet prijkt een afbeelding van het Shuri-kas- teel op Okinawa. FOTO AP TSUGU- FUMO MATSUMOTO de Duitse DG Bank waarbij an dere Europese banken zich moeten aansluiten. „Dat kan ertoe leiden dat we nog maar een minderheidsbelang in Rabo International overhouden. Daarom wil de leiding de trea sury voor de Rabo Groep ook op groepsniveau brengen", zegt een woordvoerder van de bank in een toelichting. De 53-jarige Toebosch heeft 31 jaar bij Rabobank gewerkt. Zijn opvolger Van Slingelandt (54) is sinds 1996 lid van de hoofddirectie van Rabobank Nederland en was daarvoor ze ven jaar directievoorzitter van Rabobank International. Hij krijgt nu de leiding van de inte gratie met DG Bank. Dat proces zal naar verwach ting sneller kunnen verlopen dan kort geleden nog werd ge dacht, aldus de bank. Cable Wireless rijgt ketting van Europese bedrijven amsterdam fred van essen Het Britse telecomconcern Cable Wireless (C&W) is op het overname- pad in Europa. Aan de reeks van veertien internet- en telecombedrij- ven die het afgelopen halfjaar in Eu ropa zijn overgenomen, werden gis teren twee Nederlandse toegevoegd: internet-'hostprovider" WideXS uit Hoofddorp en het Veenendaalse tele- combedrijf Impact. Een deal met een gouden randje voor de directeuren eigenaars. En voor het bedrijf beter dan bijvoorbeeld een beursgang, \indt Jan van Berne (48), oprichter en mede-eigenaar van Im pact. „De sprong naar globale busi ness moet je eens maken, want je kunt niet eeuwig doorgroeien binnen Ne derland. Dan liever de kans grijpen nu die er is." Impact is zestien jaar gele den opgericht door Van Berne en een compagnon en dus al een oudje onder de 'nieuwe economie'-bedrijven. „We maken ook gewoon gezonde winst", zegt Van Berne. WideXS is pas vjer jaar oud, maar maakt ook winst, zegt directeur-eige naar Haarlemmer Rens Meijer. Hij be gon het bedrijf samen met zijn zwager 'met 200 gulden per persoon.' „We zijn beslist geen internet-luchtbel. We hebben alles opgebouwd met zelf ver diend geld. Dit bedrijf is héél gezond." WideXS is een facilitair bedrijf met computers en "routers' waar 6.000 be drijven -en tien procent particulieren hun websites op laten 'draaien'. In to taal beheert WideXS 23.000 domeinna men op internet en is daarmee num mer vijf in Nederland. Casema, World Online, XS4A11 en Versatel maken ge bruik van de apparatuur en het beheer van WideXS. Impact ontwerpt en installeert tele communicatiesystemen voor de lucht haven Schiphol, de Laurus supermark ten en het Haagse Van Leyenburg-zie- kenhuis. Die systemen worden steeds ingewikkelder en een combinatie van vaste en mobiele telefoons, internet en datatransport. Van Berne: ,,We waren een Benelux-bedrijf, nu kunnen we world wide roll outs doen tot in Tokyo en Australië. Ik kan Heineken, Inter- brew en Shell nu meer bieden." De eigenaren en hun compagnons/fa milieleden hebben flink gecasht. Be dragen willen ze niet noemen, behalve dat hun bedrijf 'op waarde is geschat'. De personeelsleden -30 van Impact in Veenendaal en de Belgische vestiging, en 15 van WideXS in Hoofddorp- zijn volgens beiden ook 'zeer tevreden' met de opties op aandelen C&W die ze bij de overgang hebben gekregen, ter waarde van een flinke dertiende maand. Bovendien schept het nieuwe verband binnen het grote concern - 50.000 werknemers in 70 landen- nieuwe kansen. Van Berne: „We krij gen nu ook toegang tot globale onder nemingen, die we overal ter wereld kunnen bedienen, doordat er via Ca ble Wireless altijd een vestiging in de buurt is. Dat kun je als klein zelfstan dig bedrijf niet." De eigenaren blijven in loondienst minstens twee jaar bij het bedrijf wer ken, onder een Britse baas. Hoe voelt dat? Meijer: „We blijven vooral zelf standig opereren. Zij bepalen de grote lijnen, wij hebben de dagelijkse leiding en ook een belangrijke eigen inbreng in de strategie." Van Berne: „Ik heb geprobeerd de zaak zo lang mogelijk voor mezelf te houden. Had ook nog wel een paar jaar gekund, de financie ring zou de eerste jaren geen probleem zijn. En we hadden meer aanbiedin gen, die meer geld in het laatje hadden kunnen brengen. Een Frans en een Nederlands bedrijf wilden gecombi neerd naar de beurs. Maar het ging niet alleen om geld, maar ook om de strategie en de groeipotentie. Die is bij Cable Wireless het best. Een beurs gang is wel modern, maar loopt ook niet altijd goed, dat heb je inmiddels gezien. Misschien moet ik maar blij zijn dat ik het goede besluit genomen heb."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7