Nieuwe crisis rond rebellen dreigt in Fiji Buitenland Poetin krijgt juridische steun Zwitsers Zes jaar na de bom Wapensmokkel naar Molukken verhinderd Labour trekt de beurs en probeert burger te behagen Peter pinguïn weer thuis 'Generaal Krstic wist van slachting in Srebrenica' Guyana heeft ook ruzie met Venezuela TER* AN 2 NSDAG 19 JULI 2000 stenrijker wurgt eigen hond N2 Een Oostenrijker heeft zijn eigen vechthond gewurgd, t het dier hem aanviel. De 32-jarige man probeerde zijn jrdshire terrier tegen te houden, toen die zich aan een an- hond wilde vergrijpen. Daarop keerde het razende dier tegen zijn baasje, en beet hem in het dijbeen en in de ar- De man wist met zijn laatste krachten de hond te wurgen, aakte zelf zwaargewond, maar verkeert buiten levensge- Maandag bleek dat bijna alle EU-landen voorstander zijn I -uropese regels voor agressieve of vechthonden. Een Duit- lelstaatminister, die eerder dit jaar strenge maatregelen te- agressieve honden invoerde, is door eigenaars inmiddels rse malen met de dood bedreigd. itten geschokt door moord meisje In Groot-Brittannië is na een intensieve zoektocht het eiijk overschot gevonden van Sarah Payne, een meisje van dat sinds begin deze maand werd vermist. Ze blijkt te zijn loord. Sarah verdween in de buurt van het huis van haar touders in West-Sussex. Ze werd uiteindelijk daar vlakbij leed gevonden. Het is niet bekend of Sarah seksueel is mis- ct. De politie zei verder dat het lijk waarschijnlijk vanaf het ;einde dat Sarah vermist raakte op het veld heeft gelegen, ouders hebben sinds de verdwijning dagelijks persconfe- ies gegeven, waarin ze om informatie vroegen over het lot hun dochter. azilië strijdt tegen oiievervuiling 1EJANEIROMet man en macht probeert Brazilië een enorme euramp te voorkomen. Door lekkage in een olieraffinaderij omde afgelopen zondag vier miljoen liter ruwe olie in de ri- lguacu. Het is de ernstigste riviervervuiling ooit, en de om- ijkste olieramp sinds 26 jaar in het Zuid-Amerikaanse De olie vormt een bedreiging voor het drinkwater van derdduizenden inwoners stroomafwaarts. Ook landbouw- id en planten en dieren in het zuiden van het land lopen ge- De staatsoliemaatschappij Petrobras heeft vierhonderd ingezet die de olie met drijvende schermen en greppels 'q teren tegen te houden. foto reuters alan: Lezen in plaats van vechten ibul PKK-leider Öcalan heeft zijn aanhangers oproepen wapens neer te leggen, en toneelstukken en andere werken Shakespeare en Goethe te gaan lezen. De leider van de rdische Arbeiderspartij zit sinds februari 1999 in Turkije en werd vorig jaar juni wegens hoogverraad en moorden lood veroordeeld. In Serxwebun, het weekblad van de PKK, öcalan dat Turkije er steeds meer toe geneigd lijkt de Koer- he taal in de media en het onderwijs toe te staan, öcalan ft zijn aanhangers vanuit de cel al eerder opgeroepen de ge iende strijd op te geven. De strijd van de PKK voor een onaf- kelijke Koerdische staat heeft sinds 1984 aan zeker 30.000 ïsen het leven gekost. '**s mi iop voor vrouwelijke gijzelaars Jolo Alle vier vrouwelijke buitenlandse gijzelaars op het l-Filipijnse eiland Jolo komen waarschijnlijk binnenkort vrij. zei een optimistische Filipijnse bemiddelaar Aventajado eren. De onderhandelaar kreeg maandag de groep moslim ellen Abu Sayyaf zover dat ze de Duitse Renate Wallert liet n. De vrouw is na bijna drie maanden gevangenschap verba- kwekkend fit, constateerden Duitse artsen. Enkele weken na jin van de gijzelingsactie werd nog voor haar leven ge- isd. Zowel de Filipijnse als de Duitse regering zweert bij g en laag dat voor de vrijlating van Wallert geen losgeld is laid zoals anderen beweren. Abu Sayyaf heeft in totaal 38 elaars in handen, onder wie een aantal westerse toeristen en tialisten, en een groep Filipijnse evangelisten. uitse toerist ontvoerd in Kashmir agar In de Indiase deelstaat Jammu en Kashmir is een tse toerist ontvoerd door islamitische guerrillastrijders. De itser Rolf Harfurth verdween op 11 juli uit Rangdum, een lje dat bekend staat om zijn boeddhistische kloosters. De tser kreeg een lift van een vrachtauto, waarop ook een groep tanten meereed. De wagen werd tegengehouden door ddhistische monniken, die voertuigen plegen te controleren de aanwezigheid van gesmokkeld hout uit de Himalaya. De itanten schoten drie monniken dood. Vervolgens gingen zij net de toerist als gijzelaar te voet vandoor. In 1995 werden in hmir zes toeristen door guerilla's ontvoerd. Een Amerikaan snapte, het onthoofde lijk van een Noor werd een maand la- gevonden. De vier anderen - twee Engelsen, een Amerikaan een Duitser - worden nog steeds vermist. euwe onlusten in Mitrovica PoviCADe verdeelde Noord-Kosovaarse stad Mitrovica rdt geteisterd door een nieuwe golf van onlusten. Ongeveer izend Serviërs demonstreerden gisteren voor de vrijlating van i landgenoot, die na rellen was opgepakt. Geweld en schiet - tijen bepalen de situatie in de stad, waar internationale troe- ivan KFOR proberen Serviërs en etnisch-Albanese Kosova- uit elkaar te houden. De plaats geldt als een van de crisis- irden in de Joegoslavische provincie. De jongste uitbarsting i geweld ontstond nadat de internationale VN-politie een her had gearresteerd wegens brandstichting. Woedende Ser- rs zochten daarop de confrontatie met KFOR-militairen. edetineerden blazen toilet op Drie mannen zijn gisteren ontsnapt uit een gevangenis iet Belgische Verviers, nadat ze met explosieven een mum- Wen opgeblazen. Cipiers onderschepten een vierde man die 1 de gelegenheid gebruik wilde maken. De ontsnapping was id voorbereid. De drie profiteerden van de luchttijd om de 'losieven in de toiletten aan te brengen en te ontsteken. Door explosie ontstond een gat van een bij anderhalve meter. Via binnenplaats klommen ze daarna over de dubbele buiten- 'ur, waar medeplichtigen twee oprolbare touwladders had- i opgehangen. De gevangenen, die vastzaten voor gewapen- overvallen, vluchtten via een route door aanliggende tuinen, k daar hadden medeplichtigen de weg gebaand door een af- g en een hek door te knippen. De drie zijn spoorloos. ertienjarige doodt meisje van acht ÜCicalpa Een 13-jarige scholier heeft in Honduras een 'oolgenote van acht doodgeschoten, terwijl hij probeerde i leraar te vermoorden. De leraar ligt met ernstige verwon- 'gen in het ziekenhuis. De jongen had maandag een repri- nde gekregen van de leraar. Daarop kwam hij gisteren vvoe- )d met een vuurwapen naar school. Daar riep hij dat hij met leerkracht wilde 'afrekenen', en opende hij het vuur. Het lisje werd door een kogel in haar hoofd getroffen, en was op gdood. De leraar werd door drie kogels geraakt. De politie fft het aanvallertje ingerekend. Het incident doet denken aan 0rtgelijke schietpartijen die geregeld voorkomen op scholen de Verenigde Staten. 'Land op rand van burgeroorlog' De beëdiging van de nieuwe Fijische regering is vandaag voor onbepaalde tijd uitgesteld. Volgens beoogd premier Laisenia Qarase is daartoe besloten omdat de 80-jarige president Ratu Josefa Iloilo ziek is. Maar de rebellen die eerder de democratisch gekozen regering ten val hebben gebracht, zeiden dat de ceremonie is afgelast omdat zij ontevreden zijn met de samenstelling van het beoogde nieuwe kabinet. GENEVE BOB KROON CORRESPONDENT Bij zijn komende krachtmeting met super tycoon Boris Berezovski en andere neo- kapitalische vrijbuiters kan de Russische president Poetin in elk geval rekenen op steun van de Zwitserse justitie. De Zwit sers hebben bergen bewijsstukken verza meld over het witwassen van zwart Rus sisch geld bij Zwitserse banken. De naam van Berezovski komt er herhaaldelijk in voor. Hij behoort tot de kaste van machtige oli garchen, die zich tijdens het bewind van Boris Jeltsin verrijkten aan de privatisering van grote staatsbedrijven. Nu zijn vroegere vriend Poetin de oligarchen de wacht heeft aangezegd, is Berezovski uit het par lement getreden, uit protest tegen 'de au toritaire plannen' van de president én om zijn zakenbelangen veilig te stellen. Als het aan de Zwitsers ligt, zal hem dat niet meevallen. Voor sjacheraars als Bere zovski leek het Zwitserse bankgeheim een ideale dekmantel voor hun woekerwin sten. Maar in 1998 wist de toenmalige pro cureur-generaal Carla del Ponte er een nieuwe wet tegen witwassen van illegaal kapitaal door te drukken. Een lelijke streep door de bankrekening van velen. Berezovki's naam is veelvuldig genoemd in verband met een schandaal rond de Russische luchtvaartmaatschappij Aero- flot. Mede op grond van aanwijzingen uit Zwitserland meent justitie in Moskou dat 600 miljoen dollar aan inkomsten van Ae- roflot illegaal werd ondergebracht in twee Zwitserse mantelfirma's, en dat Berezo vski hierbij rechtstreeks betrokken was. De oligarch zelfwijst alle beschuldigingen van de hand als 'politieke machinaties'. Maar Boris voelt ongetwijfeld nattigheid, want hij pleit bij het Kremlin tegelijkertijd voor een algemene amnestie voor alle po litici en zakenlieden die de afgelopen tien jaar 'bewust of onbewust' buiten hun boekje zijn gegaan. Het Zwitserse hooggerechtshof besloot vorige maand 80.000 stukken over te dra gen aan aanklager Volkov in Moskou. Vol gens Zwitserse zegslieden krijgt hij dank zij deze 'juridische bijstand' voldoende houvast voor vervolging van Berezovski. Maar of het recht tegen Berezovski en an deren zijn loop zal hebben, daarover maakt men zich in Zwitserse justitiële kringen niet veel illusies. De procureur-ge neraal van Genève, Bernard Bertossa: „Ik moet nog zien wat er van komt, maar onze hulp ontneemt de Russische justitie in elk geval ieder alibi om de zaak op zijn beloop te laten." SUVA Rtr-AFP-AP Rebellenleider George Speight, die het opneemt voor de in heemse bevolking van Fiji, vindt dat zijn aanhangers on voldoende zijn vertegenwoor digd in het beoogde kabinet- Qarase. Volgens Speights woordvoerder, Joe Nata, staat de eilandenstaat 'aan de rand van een burgeroorlog'. Speight en zijn aanhangers zouden on voldoende betrokken zijn ge weest bij de kabinetsformatie. Daarom hebben zij naar eigen zeggen de president gedwon gen de ceremonie uit te stellen. De sympathisanten van Speight bereiden zich voor op actie, en dat is 'geen loos drei gement', aldus Nata. Qarase wilde iemand in de regering op nemen die tot de Indiase min derheid behoort. De door Speight getacklede vorige rege ring stond voor het eerst onder leiding van een etnische Indiër, premier Chaudry. Hij werd door Speight ruim bijna twee maanden gegijzeld in het parle ment, en vorige week vrijgela ten. Speight en zijn aanhangers verlieten het parlementsge bouw vandaag pas. Bij hun af tocht staken zij zeven auto's in brand. De coupleider sloeg zijn kamp op in een school in een bij de hoofdstad Suva gelegen dorp. Zwaar bewapende mili tairen trokken onmiddellijk het parlement binnen. Dat gebeur de met de nodige voorzichtig heid, omdat er rekening mee werd gehouden dat de coupple gers bommen hadden ge plaatst. Gisteren legde in navolging van Australië ook Nieuw-Zee- land sancties op aan Fiji. De Nieuw-Zeelanders trekken hun gezant in Fiji terug, uit protest tegen de ondemocratische gang van zaken op de eilanden. Au stralië kondigde eerder aan alle niet-humanitaire hulp aan Fiji op te schorten en de militaire en sportieve samenwerking te staken. Oud-kolonisator Groot- Brittannië roept zijn ambassa deur uit Fiji terug. Tientallen motorboten onderschept JAKARTA THEO HAERKENS CORRESPONDENT De Indonesische marine heeft in de wateren rondom de Mo lukken 67 motorboten onder schept die wapens vervoerden naar onder meer het hoofdei land Ambon. Ook gisteren werd er in de gelijknamige provincie hoofdstad weer gevochten. Er vielen zeker drie doden en tien gewonden, tal van huizen gin gen in vlammen op. De inbeslagname op zondag van 48 boten met wapens, mu nitie en bommen werd pas gis teren door de marine bekend gemaakt. Eerder waren al ne gentien motorboten onder schept. Omdat veel van de Mo lukse eilanden dicht bij elkaar liggen, worden betrekkelijk klei ne boten veel gebruikt. Inwo ners van Ambon racen over de diepe baai van het eiland, om dat veel wegen niet meer bruik baar zijn. Voor christenen is het onmogelijk de grens van een moslimwijk te overschrijden en omgekeerd. Minister van buitenlandse za ken Shihab herhaalde gisteren nog eens het Indonesische standpunt dat er in geen geval buitenlandse troepen worden toegelaten om de rust op de Molukken te herstellen. De christelijke gemeenschap heeft herhaaldelijk gevraagd om VN- troepen. President Wahid zei maandag te verwachten dat de situatie op zeer korte termijn verbetert. Hij wil hoogstens vliegtuigen of ander materieel lenen in het buitenland en uit sluitend humanitaire hulp toe staan. Bij eeri monument in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires herdenkt een joodse inwoner dat zes jaar gele den bij, een verwoestende bomaanslag op het joodse gemeenschapscentrum in de stad 86 doden vielen. De weggeslagen menselijke vorm in een stalen plaat staat voor de weggerukte geloofsgenoten. Argentinië ver dacht llran van betrokkenheid bij de aanslag, maar de daders zijn nooit gepakt. foto ap daniel luna LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT In de zomer van 1998 kondigde de Britse minis ter van financiën Gordon Brown 140 miljard gul den aan extra investeringen aan ter verkleining van de schoolklassen en de enorme wachtlijsten in de gezondheidszorg. Twee jaar later zijn de wachtlijsten nog even lang, en de klassen even groot. Het is slecht gesteld met het Britse onderwijs en de gezondheidszorg, dus er is nogal wat geld ver dwenen in een ogenschijnlijk bodemloze put. Maar ook blijkt er in werkelijkheid veel minder dan 140 miljard beschikbaar te zijn. De spin doc tors van de Labour-regering, de manipulatoren die geacht worden een draai aan de feiten te ge ven om het beleid aan de kiezer te verkopen, hadden namelijk wat gechoocheld met cijfers. Ze schroomden dubbeltellingen niet. Ook was geld dat met de ene hand beschikbaar was gesteld met de andere teruggepakt. Deze voor Labour typerende manier om beleid rooskleuriger voor te stellen dan het is, blijkt een van de belangrijkste oorzaken van de flinke da ling in populariteit waarmee Labour op het ogen blik te maken heeft. Maak je propagandapraatjes maar eens waar, lijkt in toenemende mate de boodschap van de kiezer aan Tony Blair en de zijnen. Volgens het laatste, gisteren gepubliceerde ver- kiezingsonderzoek heeft Labour weliswaar nog een voorsprong van 7 procent op de Conservatie ven, maar dat is wel de kleinste voorsprong sinds de verkiezingen in 1997, toen Labour de Tories met een verschil van 13 procent verpletterden. Blair zelf lijdt ook onder de huidige dip. Voor het eerst sinds zijn verkiezing werd hij vorige week door meer kiezers gewantrouwd dan vertrouwd. Maar Labour lijkt bij te leren. Gisteren kondigde Brown nog veel grotere investeringen aan in de deels verpauperde publieke sector. Het gaat om bedragen die oplopen tot 150 miljard gulden structureel per jaar in 2003. En deze keer is er geen 'spin' aan te pas gekomen. Het gaat om har de garanties, gesteld dat Labour de waarschijnlijk volgend jaar te houden verkiezingen weer wint. Onderwijs, zorg, politie en justitie, spoorwegen en wegvervoer, arme regio's: ze krijgen er forse bedragen bij. Volgens Brown, en hij is niet de enige die dat vindt, is een verhoging van de overheidsuitgaven hoognodig „om een eind te maken aan jarenlan ge verwaarlozing van de publieke sector door achtereenvolgende regeringen van de de Conser vatieven." Keert Blair van zijn tot nog toe sociaal- liberale, op dat van het Nederlandse kabinet-Kok gelijkende beleid terug naar de oude, socialisti sche praktijk van veel uitga ven en hoge belas ting? De Conservatieve oppositie doet voorkomen van wel, maar ze geeft zelf ook toe dat er flink veel geld bij moet in de publieke? sector. Ze heeft nog niet uitgelegd hoe ze dat vo>ornemen in overeen stemming denkt te brengen met een eveneens beoogde belastingverlaging. Brown stelde giste ren - als een Britse Gerrit Zalm - ook dat hij 'zeer voorzichtig' beleid voorstaat, en alleen geld uit geeft dat al is verdiend. Brown heeft, vinden ook de meeste financieel deskundigen én de Britse werkgevers, een sterk verhaal en toont zich een betrouwbaar schatkistbewaarder. Het Verenigd Koninkrijk heeft al enige jaren de wind in de zeilen, waardoor overheidsinkomsten stevig zijn gegroeid en het aantal uitkeringen is gedaald. Brown heeft tijde ns de eerste drie voor spoedige regeringsjaren de hand ferm op de knip gehouden. Zó ferm dat hij een begrotingstekort van 94 miljard gulden heeft weten om te buigen in een begrotingsoverschot van 70 miljard gul den. En passant heeft hij ook de staatsschuld nog weten te verlagen. Ook nu Brown voor Sinterklaas gaat spelen, blij ven de overheidsuitgaven als percentage van het nationaal inkomen ver beneden het gemiddelde van de afgelopen veertig j aar. Browns cadeaus gaan er in als koek bij de traditionele Labour- achterban, die steeds me ;r ging klagen over het vermeende rechtse beleid van de eigen regering. De Conservatieven hadd«?n gisteren ondertussen niet veel in te brengen, gezien de solide basis waarop Brown zijn uitgaven baseert. In spanning wacht Labour op de volg ende opiniepeilingen. Hij heeft er nog geen drie weken over gedaan, Peter de pin guïn, maar hij is weer thuis. In achttien dagen legde het troe teldier van Zuid-Afrika samen met duizenden soortgenoten de duizend kilometer tussen Port Elizabeth en Robbeneiland bij Kaapstad af. Peter had een zendertje op de rug, waardoor zijn tocht voor iedereen op internet was te volgen. De vogel maakte deel uit van een groep die in juni van Robbeneiland moest worden gehaald wegens olievervuiling. Wetenschap pers zetten de groep pinguïns bij wijze van experiment een flink stuk verderop in zee, om zo hun richtingsgevoel te kun nen testen. Tijdens hun lange tocht kon Robbeneiland van olie worden ontdaan. Het resultaat van het experiment is overigens verbluffend: Peter hoefde onderweg maar één keer zijn koers iets te corrigeren. DEN HAAG GPD Met behulp van duizenden do cumenten en afgeluisterde ra dio- en telefoongesprekken be gint het net zich te sluiten om de Bosnisch-Servische generaal Krstic. Hij staat voor het Joego- slavië-tribunaal terecht op be schuldiging van volkenmoord na de inname van Srebrenica in 1995. Volgens de Amerikaanse militaire analist Richard Butler liet Krstic zich door zijn man schappen volledig op de hoogte stellen van de massaslachtin gen in de moslimenclave. „Hij wist wat er gaande was." Krstic was commandant van het Bosnisch-Servische leger korps dat de aanval op Srebre nica uitvoerde. Tijdens de daar op volgende massamoörd on der moslimmannen was Krstic al bezig met de verovering van een tweede moslimenclave, Ze- pa. Maar volgens Butler infor meerde Krstic telefonisch 'of de Turken (moslims, red.) ver- Turkse bladen opeens vol van foltering in cel ISTANBUL DPA moord waren'. Zijn onderge schikten lieten daarop de bood schap voor hem achter dat 'de klus geklaard was'. Het tribunaal beschikt over opnames van 80 tot 90 procent van het militaire telefoon- en radioverkeer. Opvallend is hoe openlijk de Bosnische Serviërs over de slachtingen spreken. „Vier- tot vijfduizend hebben er zeker het loodje gelegd", zegt een als 'X' aangeduide soldaat. Volgens Butler waren de Bosni sche Serviërs zich er terdege van bewust dat de boodschap pen werden onderschept, en gebruikten ze bij voorkeur 'vei lige' lijnen. Maar de situatie in Srebrenica was hectisch. „Om sneller te kunnen communice ren, waren ze bereid hun ope rationele veiligheid op te offe ren." Tijdens de massaslachtingen bij Srebrenica zijn volgens het tribunaal meer dan 7.500 mos limmannen 'verdwenen'. Turkse dagbladen hebben gis teren opeens uitgebreid aan dacht besteed aan martelprak tijken in gevangenissen. Op de voorpagina's werden foto's van gemartelde gedetineerden ge publiceerd, voorzien van kriti sche commentaren op het ge- vangenisbeleid. 'Kijk naar deze foto's, ook als u 's nachts niet meer slapen kunt. Dit is de werkelijkheid in Turkije', schreef de centrum linkse krant Rodiknl Ook het populaire dagblad Milliyet be steedde uitgebreid aandacht aan de foto's, die begin deze maand door gevangenen zelf werden genomen. De gedetineerden beweren te zijn gefolterd na een opstandje in de gevangenis van Burdur. Verscheidene gevangenen had den zich verschanst in een cel, waarop de ordediensten een muur van de ruimte sloopten. Celbewoners werden daarop met knuppels, ijzeren staven en brandende sigaretten bewerkt. Vrouwelijke gevangenen wer den seksueel belaagd. Premier Ecevit heeft een on derzoek naar de beschuldigin gen aangekondigd. Mensen rechtenschending door de Turkse overheid is een politiek zeer gevoelig onderwerp, waar over in de eigen pers eigenlijk weinig wordt geschreven. Vorig jaar waren de schendingen voor Europareden onderhande lingen over Turks EU-lidmaat- schap uit te stellen. Volgens Amnesty International komt marteling in Turkije op grote schaal voor. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Guyana is opnieuw in aanva ring gekomen met een buur land over omstreden grondge bied. De Venezolaanse regering heeft woedend gereageerd op de verkoop van een omstreden stuk grond door Guyana aan het Amerikaanse Beal Aero space Technologies. De Ameri kanen willen er een lanceerba sis voor raketten op bouwen. De afgelopen weken vlogen Guyana en Suriname elkaar in de haren over een ander be twist gebied. Het Esequibo-gebied beslaat tweederde van het grondgebied van Guyana en is al sinds de negentiende eeuw de inzet van onenigheid met Venezuela. Een arbitragecommissie wees het land in 1899 aan Guyana toe, tot grote woede van Venezuela. President Chavez van dat land zag in de verkoop de grond aanleiding het conflict nieuw leven in te blazen. „We zullen de bouw van een lan- ceerplatform niet toestaan. Ve nezuela zal aanspraak blijven maken op zijn historische rech ten", zo zei hij. Chavez stelt zich op het standpunt dat zijn land in 1899 'op oneerlijke wij ze is beroofd'. Het Esequibo-gebied is rijk aan hout, goud en diamanten. Guyana ligt ook overhoop met Suriname over betwiste gebie den aan de oostgrens. Hierbij is de inzet vooral olie. Afgelopen weekeinde spraken de partijen na een spoedoverleg op Jamai ca af om alles in het werk te stellen om binnen twee jaar het conflict aan de onderhande lingstafel op te lossen. Venezuela mengde zich in 1967 in die strijd, toen Guyana militairen stuurde naar het Tig- ri-gebied in het regenwoud van de Amazone, waar Suriname aanspraak op maakt. De Vene- zolanen steunden de Suri naamse politiemacht die pro beerde de Guyanezen te ver drijven. Guyana won de slag en is sindsdien heer en meester in het gebied.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5