Oppositie Staten Antillen oneens met machtigingswet Wat is SMS nou eigenlijk? Niet veel geld voor ex-dwangarbeiders Falend overheidsbeleid nekt Antillen SCHOONSCHIP NU Pt LAATSTE 3 DAGEN. W\ ZEEMAN Binnenland Turkse ouders wanhopig over afwezigheid Nederlandse kinderen 'Consulaat' van Ruigoord NSDAG 19 JULI 2000 ;tie tegen castratie biggen De stichting Wakker Dier voert vandaag actie tegen rplichte castratie van biggen. De actievoerders hebben een jitaaltent opgezet bij het ministerie van landbouw in Den J( |g. Volgens Wakker Dier worden jaarlijks tien miljoen biggen Cav« erdoofd gecastreerd. De castratie van de mannelijke varkens ,86^ jrplicht omdat hun vlees anders een onsmakelijke geur kan 3oen. De geur ontstaat als de big hormonen gaat ontwikkelen. ,ral Duitsland wil dat de dieren worden behandeld. Minister toeren zouden er wel vanaf willen. aagse brandweer in Enschede eQue» rHEDE Brandweerlieden uit Den Haag draaien de komende ;en diensten in Enschede. Hierdoor kunnen hun collega's in diede met verlof. Door het wegvallen van vier brandweerlie- om' ibij de vuurwerkramp en het werk dat de onderzoeken met h meebrengt, kampt het korps met een krappe bezetting. oany eeduizend bewoners uit het gebied van de vuurwerkramp J957- iben zich aangemeld voor een laatste bezoek aan hun ver- este woonwijk. In kleine groepen worden zij van morgen tot met woensdag met busjes door het rampgebied gereden. rectie S.E. Fireworks wist van handel cHEPEDe directeuren van het ontplofte S.E. Fireworks in idiede waren volgens Justitie goed op de hoogte van de ille- e handel in vuurwerk door enkele werknemers. Volgens een ordvoerder van het openbaar ministerie hebben enkele per- ;rmi leelsleden dat verklaard. De zeven werknemers van S.E. Fire- rks die de afgelopen weken zijn aangehouden, hebben allen ;end. fi rije vestiging op Antillen iemstad Nederlanders kunnen zich in de nabije toekomst vestigen in de Nederlandse Antillen. De Staten hebben gis- ?n met 14 tegen 3 stemmen de wijziging van de Landsveror- ning aangenomen. De enige voorwaarden die worden gesteld ïdat de Nederlanders een verklaring van goed gedrag heb- nen kunnen bewijzen dat ze beschikken over huisvesting en doende middelen van bestaan. Geen censuur internet ihaag Tweede-Kamerleden moeten onbeperkt toegang bben tot internet. Nu is dat niet zo, want er zit een filter op de nsluiting voor de parlementariërs. Stukken waar te vaak lorden als 'sex' of 'drugs' in voorkomen, worden geblokkeerd, (t filter moet er vanaf, vindt SP-Kamerlid Kant. Kamerleden leten zelf weten wat zij willen lezen. Kant heeft er bij het pre- ium van de Kamer op aangedrongen om de 'censuur' op te ïen. redikant wil geld voor bajesklanten Het ministerie van justitie moet voor de hulpverle- ïgaan Nederlandse gedetineerden in gevangenissen buiten cst-Europa een miljoen gulden extra vrijmaken. Dat zegt ge- igenispredikant J. Spoor van de Utrechtse Stichting Epafras. it het door Justitie beschikbaar te stellen bedrag kan Epafras ongeveer zevenhonderd gedetineerden in elk geval tweejceer jaar opzoeken voor praktische en geestelijke bijstand. Het nisterie kan nog niet reageren op het verzoek. roefproces tegen misbruik Zalmsnip etinchem Het College van Belastingadviseurs begint een Defproces om het misbruik van de Zalmsnip aan te pakken, onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen blijkt dat uii tien procent van de Nederlandse gemeenten de honderd lden niet direct aan de burger geeft. Het college wil via de thter afdwingen dat iedereen het geld krijgt. Ex-minister Pe- r (binnenlandse zaken) heeft daarvoor overigens, met in- imming van de Kamer, toestemming gegeven. Hij heeft de zo- noemde 'Leidse norm' vastgesteld, waarbij minimaal 75 gul- moet worden uitgekeerd. I.&GALL Staatssecretaris: Meer WAO'ers kunnen werken DEN HAAG ANP Staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) sluit niet uit dat meer WAO'ers in staat zijn te werken dan de 40.000 waarvan tot dusver werd uitgegaan. Hoogervorst zegt dit in een re actie op het advies van de Stichting van de Arbeid (STAR). De STAR stelde vorige week dat tussen de 100.000 en 200.000 WAO'ers best aan de slag kunnen. De WD-bewinds- man zegt te vermoeden dat in derdaad'onnodig veel mensen in de WAO terecht komen. Maar hij voegde daar aan toe dat het kabinet bij zijn bereke ningen steeds is uitgegaan van de meest betrouwbare studie die voorhanden is. Extra geld voor de reïntegratie van zieke werknemers lost volgens Hoo gervorst niet zonder meer iets op. De sociale partners hadden daarom gevraagd. De staatsse cretaris wijst erop dat er al veel geld wordt uitgetrokken, maar dat het resultaat nog vaak uit blijft. De WD heeft Hooger vorst gisteren om uitleg ge vraagd over de verwachte stij ging van het aantal WAO'ers. Uit cijfers van het CPB bleek vorig jaar al dat het aantal WAO'ers in 2020 met circa 300.000 zal zijn toegenomen. 75% EXTRA KASSAKORTING •OP ALLE REEDS AFGEPRIJSDE ARTIKELEN MET DE ORANJE STICKER! tI textielSupers z Wie koopt er nou niet/ ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten deventer gpd Kifayet Akdag, Saliha Demirci en Hanimnaz Ak- tas, drie wanhopige Turkse moeders, zijn 'hele maal overstuur'. Vrijdag hielden zij hun kinde ren thuis van basisschool De Kameleon in De venter. Omdat ze het zat zijn dat De Kameleon een puur 'zwarte' school is, waar hun kinderen letterlijk met niet één Nederlands kind in con tact kunnen komen. „Het was vooralsnog een eenmalige demonstratie", benadrukt Hanimnaz. „Maar als er niets verandert, zullen we niet schromen opnieuw tot actie over te gaan, en dan uitgebreider." Vrijwel uitsluitend Turkse kinderen op een school. Het is de vrouwen, die grotendeels in Nederland zijn opgevoed en goed Nederlands spreken, een gruwel. „Hoe kunnen ze dan in Godsnaam Nederlands leren en integreren", verzucht Kifayet met een bezorgde blik. En Sali ha: „Als het zo doorgaat komen onze kinderen in het voortgezet onderwijs aan, terwijl ze nooit Nederlandse kinderen hebben leren kennen. De drie zijn lid van de Ouderraad. „Nog niet zo heel lang", lacht Saliha zuur. „Turkse moe ders zijn er nooit voor uitgenodigd." Hanimnaz: „Ze dachten waarschijnlijk: die Turkse vrouwen slapen toch. Laat ze maar lekker verder slapen." Sindsdien hebben ze de discussie over de ver- zwarting van de school aangeslingerd. „Het ni veau blijft achter", zegt Hanimnaz. Emin Yilmaz, voorzitter van de Ouderraad, beaamt het. „Mijn zoon zit in groep 5 en beheerst het Nederlands amper. Eerst dacht ik dat het aan zijn intelligentie lag, tot ik hoorde dat andere ouders hetzelfde probleem hebben." Niet alleen bij het lezen, maar ook in de ande re vakken zijn ze achter. Saliha heeft net als Hanimnaz twee kinderen op De Kameleon, Kifayet één. „We hebben geprobeerd ze half in het Turks en half in het Nederlands op te voe den. Turks moeten ze leren om het contact met hun wortels niet te verliezen. Je denkt: op school leren ze dan wel echt Nederlands, zodat ze een goede toekomst hebben. Als ze intelligent ge noeg zijn voor het gymnasium moeten ze dat kunnen halen." Hanimnaz stuurde haar kinderen naar de ka- üiolieke basisschool De Kameleon, howel ze een echte moslimachtergrond hebben. „Ik heb zelf op een katholieke school gezeten, en dat is me uitstekend bevallen", verklaart zij. „Daar behan delen ze, vanuit het geloof, Turkse kinderen met respect. Bovendien leverden ze kwaliteit." Maar op De Kameleon is dat laatste dus tegengeval len. De Nederlandse kinderen zijn er één voor één vertrokken. Daarom ziet de Ouderraad nu het liefst dat de Kameleon wordt gesloten en dat de overgebleven kinderen worden overgeheveld naar een andere vestiging. Kifayet: „Het heeft toch geen zin een puur zwarte school met 41 Turkse kinderen overeind te houden? Wat kun nen die anders dan Turks met elkaar praten?" De ouders accepteren dat hun kinderen dan vijf kilometer verder naar een andere school moeten worden vervoerd. Kifayet beseft dat de ze oplossing in Nederland controversieel is. „^laar als wij het nou zélf willen, wie kan er dan op tegen zijn?" Andere oplossingen zien de Turkse moeders niet. „Ja, je zou kunnen verhui zen naar een puur blanke buurt", zegt Saliha cy nisch. „Maar dat lost niks op. Toen wij hier kwa men wonen in de Deltawijk, woonden er nog heel weinig Turken. Maar naarmate er meer kwamen trokken de Nederlanders weg. Wat zal er gebeuren als wij in een wijk als Colmschate gaan wonen. Zal daar niet hetzelfde gebeuren?" Ze bladert in een stapel paperassen en grijnst: „We hebben al heel veel gesprekken gevoerd en brieven verstuurd, naar de directie, het bestuur en de gemeente. Ze dachten zeker dat we dat nooit zouden doen en dat ze ons klein konden houden. Misschien denkt een aantal Nederlan ders dat we dom zijn en dat ze ons dit kunnen flikken. Maar we weten heus wat hier te koop is." Kifayet: „We beseffen ook maar al te goed dat wij net als iedereen belasting betalen, en dus gewoon recht hebben op goed onderwijs." Nederlandse politiek verdeeld over voorstel „Het kabinet geeft met de machtigingswet duidelijk een brevet van onvermogen af. Dat vindt E. Cova, leider van de oppositie in de Antilliaanse Staten. De PLKP-leider vindt het argument, dat middels de machtigingswet be sluiten versneld kunnen worden genomen, niet opgaan. „De Staten zijn geen obstakel voor de besluitvorming, dat is het kabinet zelf." willemstad-den haag anp-gpd De wet die door de regering- Pourier wórdt voorgesteld, houdt in dat de Staten tot janu ari 2002 buiten spel worden ge zet, zodat economische maat regelen uit het Urgentiepro gramma snel kunnen worden doorgevoerd. Adviesinstanties zoals de Sociaal Economische Raad (SER) en de Raad van Ad vies worden niet meer vooraf geraadpleegd. Goedkeuring van de Staten voor deze machti gingswet is wel vereist. „Toen deze regering negen maanden geleden aantrad, wa ren ze trots dat ze de steun hadden van 18 van de 22 zetels in de Staten. Maar nog steeds is er bitter weinig gerealiseerd van de plannen van deze coalitie, zegt Cova. Volgens hem is hel idee van een machtigingswet in overleg met Nederland geno men. „Iedereen weet dat Pou- rier precies doet wat Nederland zegt. En bovendien was dit nieuws in Nederland eerder be kend dan hier op Curasao." Dat de Staten achteraf de be sluiten van de regering kunnen toetsen is een farce, meent de PLKP-leider. „De Staten wor den opzij geschoven en dat neigt naar dictatoriaal bestuur. Wij stemmen in ieder geval te gen, aldus Cova. Fractieleider van de PAR, P. Atacho is van mening dat de huidige situatie vraagt om urgente maatregelen en daarom wordt het voorstel van de voltallige ministerraad door de partij ondersteund. De machtigingswet geldt spe cifiek voor de uitvoering van de maatregelen zoals overeenge komen in het Urgentieplan. „We moeten nu ernst maken met de maatregelen. De rege ring moet de ruimte krijgen zo dat beslissingen snel uitgevoerd kunnen worden. De overheids financiën moeten worden gesa neerd en de economie gestimu leerd, aldus Atacho. De WD vindt dat wanneer het Antilliaanse, parlement ak koord gaat met de gisteren voorgestelde machtigingswet de eilanden daarvoor door Ne derland moeten worden be loond met extra ondersteuning. CDA, GPV en Groenlinks be schouwen de wet als een paar denmiddel, dat wellicht soelaas kan bieden voor de economi sche problemen. D66-fractievoorzitter De Graaf voelt juist niets voor de wet. De Graaf wil, net als het CDA, dat de Nederlandse rege ring de ontstane situatie goed gaat volgen. Ook de PvdA voelt er niets voor. Amsterdam Het kunstenaarsdorp en voormalige 'vrijplaats' Ruigoord heeft een eigen 'consulaat' in Amsterdam. Die stad is verantwoordelijk voor de ondergang van datzelfde Ruigoord, dat grotendeels moet wijken voor de uitbreiding van de hoofdstedelijke haven. Het 'consulaat' - in een galerie tegenover de Stopera, het Amsterdamse stadhuis - huisvest geen diplomaten, maar kunstenaars die hier hun werk willen voortzetten. Jan Bianca maakte een ei als symboliek voor de 'creatieve broedplaats' aan de Amstel. foto anp evertelzinca den haag gpd De meeste Nederlandse ex- dwangarbeiders hoeven niet te rekenen op een uitkering van de Duitse of Oostenrijkse rege ring. Het meeste geld gaat naar joodse dwangarbeiders en Oost-Europeanen die in specia le interneringskampen waren ondergebracht. De stichting Burger-Oorlogsgetroffenen (SBO) verwacht dat alleen raz ziaslachtoffers kunnen rekenen op een vergoeding voor het doorstane leed. De Duitse regering onderte kende maandag met veel cere monieel de overeenkomst waarbij een fonds van tien mil jard mark (11,2 miljard gulden) in het leven werd geroepen. Een week eerder besloot het Oostenrijkse parlement tot de invoering van een Verzoenings fonds met in totaal zes miljard schilling (ca. 1 miljard gulden). Oostenrijk heeft besloten het geld zelf uit te keren, maar ook samen te werken met nationale organisaties in Oost-Europa. De hoogste uitkeringen (105.000 schilling ofte wel bijna 17.000 gulden per persoon) zijn be stemd voor Hongaarse joden. Kleinere bedragen gaan naar industriearbeiders (35.000 schilling) en landarbeiders (20.000 schilling). Het is nog niet duidelijk waar in Oosten rijk gevangen gezeten dwangar beiders zich moeten melden. Voorlopig stelt het project Schadeloosstelling een lijst met namen samen. Het Duitse geld komt ten goede aan dwangarbeiders die vanuit concentratiekampen of getto's in de Tweede Wereld oorlog gedwongen werden voor de Duitsers te werken. Ook mannen die bij razzia's werden opgepakt kunnen rekenen op een uitkering omdat zij aan 'vergelijkbare slechte levens omstandigheden' waren onder worpen. In totaal zijn er nog '113.000 Nederlandse dwangar beiders in leven, van wie er zich 21.000 hebben gemeld bij het project Schadeloosstelling van de SBO in Apeldoorn. Een woordvoerder van het project benadrukt dat de Ne derlandse dwangarbeiders meedelen uit de pot van 800 miljoen mark die opzij is gezet voor niet-joodse slachtoffers uit landen die niet direct aan de onderhandelingen hebben deelgenomen. Verwacht wordt dat het Internationale Rode Kruis voor de verdeling zal zorgdragen. Daarbij zal de SBO worden ingeschakeld. De economische situatie op de Nederlandse Antillen is al jaren deplorabel. De regering van de eilandengroep wil in anderhalf jaar orde in de financiële chaos scheppen. Om ongestoord aan het werk te kunnen, mag het parlement zich gedurende die pe riode nergens mee bemoeien. Pas daarna, maar dan is de re geerperiode van het huidige kabinet al ten einde, kunnen de mi nisters worden afgerekend op hun daden. Een paardenmiddel, maar het is een laatste poging om de crisis te bezweren. den haag hans v De noodmaatregel van de Antil liaanse regering komt niet uit de lucht vallen.^ Vorig jaar stelde het eilandbestuur al een ingrij pend herstelplan op. Maar sindsdien is weinig gebeurd. De politieke partijen rollebolden over elkaar op zoek naar een oplossing. Door het parlement anderhalf jaar tot in januari 2002 buitenspel te zetten, hoopt de regering van premier Pourier de bureaucratische lan ge weg van besluitvorming te omzeilen. „Een zware maatre gel, maar het moet", luidde de uitleg van Pourier. „De tijd gaat voorbij, dus hebben wij gezegd: laten we de Staten vragen om een machtiging om onze plan nen zo sijiel mogelijk te kunnen uitvoeren." Aan het plan van Pourier gaat een lange tijd van politieke crisis vooraf. De rege rende partijen konden het niet eens worden over een pakket aan broodnodige bezuinigin gen. Door de bestuurlijke on macht gebeurde er niets om de kwakkelende economie er bo venop te helpen. Het finanpie- ringstekort bedraagt tien pro cent, vijftien procent van de be roepsbevolking is werkloos. De laatste jaren hebben duizenden inwoners de Antillen verlaten en zijn naar Nederland getrok ken. Waren het eerst vooral jon ge, laag opgeleide, ongetrouw de moeders met kinderen, nu keren ook de hoger opgeleiden hun land de rug toe. Om de crisis te bezweren werd een jaar geleden een Na tionaal Plan opgesteld. Een van de meest omstreden maatrege len die daarin werd voorgesteld was het ontslag van eenderde van het aanzienlijke Antilliaan se ambtenarenapparaat. Ook moest de overheidsbijdrage aan de ambtenarenpensioenen worden verlaagd. Tot in de ja ren tachtig kon het ambtena renapparaat uitdijen door de enorme belastinginkomsten. Door het gunstige belastingkli maat wemelde het van de bui tenlandse 'brievenbusmaat schappijen' die de lokale schat kist vulden. Nadat de belasting verdragen met het buitenland waren herzien, stokten de be lastinginkomsten en ontston den enorme overheidstekorten. Om de salarissen van de amb tenaren te kunnen uitbetalen, moest maandelijks tegen hoge rentes worden geleend bij ban ken. Naast de terugvallende belas tinginkomsten, trokken en trek ken de Antillen weinig buiten landse investeerders. Buiten landse arbeidskrachten worden zo veel mogelijk geweerd en lo kale bedrijven worden bevoor deeld door overheidssteun in de vorm van belastingvoorde len en zeer hoge invoerheffin gen op concurrerende buiten landse producten. De groei van nieuwe werkgelegenheid wordt hierdoor belemmerd. De regering Pourier staat voor de enorme opgave het tij te keren. De tijd dringt. De Ne derlandse regering wil de Antil len dit jaar alleen een financiële injectie geven, als het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) aangeeft dat zij weer op de goe de weg zijn. En het IMF wilde alleen op bezoek komen in de j\ntillen, als de regering een duidelijk signaal zou afgeven dat het haar ernst is. Dat is nu gebeurd. De komende maanden moe ten beslissingen worden geno men over flexibilisering van de arbeidsmarkt, privatisering van overheidsdiensten en het losla ten van de bescherming van het eigen bedrijfsleven. Buitenland se investeerders keren immers alleen terug als zij vertrouwen hebben in de economie en in het overheidsbeleid van een land. SMS, dat staat voor: Short Message Service. Paarmee kunt u tekstberich ten versturen en ontvangen met uw mobiele telefoon; uw bericht wordt binnen enkele seconden afgeleverd; SMS is bellen zonder praten: - om bijvoorbeeld nog een keer 'dank je wel' te zeggen; - als het moeilijk is om te praten; SMS is handig, leuk en discreet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3