r Koffers zijn niet meer zoek, maar vertraagc Geen Nieuwe Omroep Gesprek van de Dag Miljoen rozenblaadjes voor de Queen Mum Uitvinder van motorwiel M WOENSDAG 19 JULI 2000 'M^innmontaai- Aan de marketingcampagne heeft het niet gelegen. Met het adressenbestand van Endemol, substantiële spon sorbijdragen van de Postcode Loterij en KPN én de steun van tachtigduizend aspirant-leden hoopte De Nieuwe Omroep (DNO) een vast plekje te kunnen rea liseren in het publieke omroepbestel. Tevergeefs, zo weten we inmiddels. Nadat eerder de NOS, de Raad voor Cultuur en het Commissariaat voor de Media een negatief advies uitbrachten, heeft nu ook staatssecreta ris mediazaken Van der Ploeg de aanvraag van DNO in de prullenmand gegooid. Initiatiefnemers Walter Etty en Aad van den Heuvel kunnen weer opnieuw begin nen. Voor het besluit van Van der Ploeg is veel te zeggen. Hij heeft zich, net als de eerdere adviseurs, niet laten lei den door de omvang en draagkracht van de DNO-ach- terban, maar door de televisieprogramma's die de om roep op stapel had staan. DNO wilde zich onderschei den met programma's voor de betrokken medemens. Een wereldjournaal met elke dag een half uur verslag geving over natuur, milieu, dieren en historische schoonheid. Praatprogramma's met een hoger ethisch gehalte dan Oprah Winfrey of jerry Springer. Een ethisch reveil, kortom, in het Gooi. Het leek een kansrijk initiatief. De presentatie van DNO viel samen met het dreigende vertrek van de Vara uit het publieke bestel. De uitloop van aansprekende tv- persoonlijkheden zou het publieke bestel via DNO zo wellicht kunnen keren. Maar de Vara bleef binnenboord, waarmee de econo mische noodzaak om DNO een kans te gunnen alsnog geheel verdampte. En een inhoudelijke noodzaak was er eigenlijk nooit geweest. De programma's die DNO in gedachten had, worden ook al door collega-omroepen uitgezonden. Hooguit maken de snel verzamelde tach tigduizend handtekeningen duidelijk dat op het terrein van betrokken tv-verslaggeving (hoe vaag die term ook is) een extra impuls in Hilversum geen kwaad kan. Maar dat rechtvaardigt nog geen nieuwe omroep. Antonov-vliegtuig in trek De veiling van een gigantisch Russisch Antonov-vlieg tuig op het vliegveld van Maastricht heeft tot een ware stormloop geleid. Bij veilinghuis De Meerman in Veg- hel hebben zich al ruim honderd potentiële kopers ge meld voor het toestel dat al drie jaar aan de ketting ligt. Op het reuzenvrachtvliegtuig werd in 1997 beslag ge legd door een bedrijf uit Hoofddorp, dat nog geld krijgt van de eigenaar. Een woordvoerder van het veilinghuis denkt dat er tussen de honderd belangstellenden hooguit tien mensen zitten die in staat zijn de Antonov 124 daadwerkelijk te kopen. Dinsdag wordt de kijkdag gehouden voor potentiële kopers van het toestel dat tientallen miljoenen guldens waard is. De Antonov 124, die tot de grootste vliegtuigen ter we reld behoort, geldt al jaren als een attractie op Maas- tricht-Aachen Airport. Het toestel domineert de aan blik van het vliegveld. Het is de bedoeling dat de Anto nov zo snel mogelijk weer de lucht in gaat. KLM-Exel wil op de huidige parkeerplaats van het gevaarte na melijk een nieuw kantoor bouwen. i-ii-i'm.ii'.miE Nog vijftien nachtjes slapen en de heuglijke dag is daar. De Britse Queen Mother wordt op 4 augus tus honderd jaar en maakt dan in een open landauer een rijtoertje door Londen. Maar daar blijft het niet bij. Omdat de nog levenslusti ge oude dame dol is op feesten en partijen, is er nog zo het een en ander voor haar georganiseerd. Drie weken geleden was er al een besloten feestje voor zeshonderd genodigden in Windsor Castle, waar en passant ook nog enkele andere koninklijke verjaardagen werden gevierd. En vorige week werd er ter ere van haar een mis gehouden in St Pauls Cathedral. Het hoogtepunt vindt echter van avond plaats wanneer op de Horse Guards Parade tussen Whitehall en St James Park duizenden men sen en dieren in een bonte stoet aan haar voorbij trekken. Het Britse koningshuis mag dan sinds enkele jaren veel soberder en ingetogener naar buiten treden, aan de Queen Mum is die moder niteit niet besteed. Een koninklijk feest hoort luisterrijk te zijn. Dus mag er niet gezeurd worden over een paar gulden meer of minder, vindt het feestvarken van wie be kend is dat ze een gat in haar hand heeft. Omdat de regering-Blair weigerde een cent bij te dragen aan de feestelijke optocht, dreigde die eventjes een evenement te worden voor de happy few, met peperdure sky-boxen voor bedrij ven om uit de kosten te komen. Maar een steenrijke exploitant van parkeergarages greep te elfder ure in. Hij betaalt nu de hele rekening, die naar verluidt een kleine twee miljoen gulden bedraagt. Maar daarvoor krijgt de Queen Mum dan ook wat moois te zien, een uitbarsting van vervlogen ro mantiek en een hunkering naar een roemrijk Brits verleden. Vijf duizend burgers figureren in de parade, allen actief in een of meer van de 320 organisaties waarvan de Queen Mum beschermvrouwe of erelid is, alsmede 1000 militai ren uit een van haar regimenten. Natuurlijk zingt Dame Vera Lynn een lied en vliegen er enkele Spitfi res en een Blenheim-bommen- werper uit de Tweede Wereldoor log over. Aangezien de Queen Mum dol is op dieren lopen er in de stoet kamelen. Aberdeen/An- gusstieren, Cheviot-schapen. kip pen en dashonden mee. Zelfs le vende zeeslakken (in een glazen kom) trekken aan de jubilaris voorbij en vanzelfsprekend tiental len rijpaarden. De acteur Sir John Mills trakteert haar op een toespraakje vanuit een zilverkleurige Rolls Royce. Haar fa voriete acteur Dick Frances wuift haar toe vanuit een open landauer en namens het Tuinfonds van de National Trust gaat Jerry Hall - de blonde ex van Rolling Stone Mick Jagger- verkleed als de godin Flora. Het kan allemaal niet op. Er is voor de gelegenheid een duizend koppig koor samengesteld en de twaalfjarige jongenssopraan Do minic Kraemer zingt het lied 'Oh for the Wings of a Dove'. Onder wijl worden honderd witte vredes duiven losgelaten en dwarrelen een miljoen rozenblaadjes neer die zijn geplukt door veertig vrij willigers. Uit een twaalf meter brede en acht meter hoge satijnen verjaardags taart springen -surprise!- zestig kinderen te voorschijn, onder wie de zesjarige Ross Malloy. Hij zal zeggen: „Happy birthday Ma'am. Wilt u de kaarsjes uitblazen, of zal ik het voor u doen?" Ross mag het doen, haalt dan diep adem en blaast zó hard dat alle honderd kaarsjes inderdaad uitgaan. De BBC vond de gebeurtenis niet interessant genoeg om er een een live-uitzending aan te wijden, de commerciële zender ITV neemt nu de honneurs met alle plezier waar. Het Britse establishment spreekt nog steeds schande van de onge manierdheid van de staatsomroep. HARM HARKEMA Victoria O Albert of Claude George Nina C 7819-1907 I Saxe-Coburg-Gotha 14e Graaf v Strathmore I Cavei Pnns Gemaal 1879-7861and Kinghorne George V Mary of Teck 7865-7936 17867-7953 Philip Elizabeth II Charles Lady 7950- Kerry McLean, uitvinder en ontwerper van deze unieke motorfiets met één wiel, rijdt door de straten van Walled Lake in Michichan (VS). Met een motor van 40 pk heeft het wiel - met een bestuurderszitje dat niet meedraait, een topsnelheid van 150 km per uur. foto ap 'Het is een puinhoop op Schiphol' De kans dat een passagier die op Schiphol vertrekt of overstapt niet meteen met zijn bagage wordt verenigd op de plaats van bestemming, is tegenwoordig groot. De luchthaven kan het forse aanbod aan koffers niet verwerken en de drukste dagen van het jaar komen er nog aan. „Het is een puinhoop in Amsterdam." Tergend langzaam draait het carroussel zijn rondjes. Koffer na koffer wordt uitgespuugd. Maar die ene is er niet bij. Achtergebleven in Am sterdam. Storing bij de bagage-afdeling op Schip hol. Langzaam vormt zich een rij bij de KLM-ba lie. Op Londen Heathrow kijken ze er niet meer van op. „Het is al weken hetzelfde", zegt een wat bitse employee, die voortvarend de gegevens van de al even bitse passagiers noteert. Hoe ziet de koffer eruit? Verrassend weinig mensen weten dat precies. Gelukkig zijn er kaarten met afbeel dingen van alle soorten en maten. De plaatjes corresponderen met codes, die in de computer worden ingevoerd. De zoektocht kan beginnen. In dit geval is het een routinehandeling. Schiphol heeft al doorgegeven welke koffers de vlucht naar Londen niet hebben gehaald. Bagage is tegen woordig ook niet meer zoek. Dat klinkt veel te negatief. Op het formulier dat gedupeerde reizi gers meekrijgen staat dat de koffers 'zijn ver traagd'. Wie nog niet weet waar in Londen de nacht wordt doorgebracht, moet maar bellen naar de KLM klantendienst. Jammer - om het zacht uit te drukken - dat het nummer de volgen de vijf dagen (de duur van het verblijf in de Britse hoofdstad) onbereikbaar is.Ground service' is öf in gesprek öf neemt niet op. Maar misschien komt dat wel omdat er zo veel koffers 'vertraagd' zijn. Het is waar dat bagage niet vaak meer écht kwijt raakt. De computer gestuurde afhandelingssyste men en bijbehorende streepjescodes zorgen daarvoor. Schiphol kan per uur 4.500 koffers 'be handelen', maar in de praktijk zijn dat er nu op piekuren al vaak 6.000. Verkeerd laden komt dan wel eens voor (even niet opgelet), zodat een pas sagier bij aankomst in New York te horen kan krijgen dat zijn koffers in Moskou staan. Maar een reünie is, zeker gezien het enorme aanbod en het grote aantal bestemmingen, redelijk snel geregeld. Zo ook hier. Dezelfde avond nog staat de 'verloren' koffer in de portiersloge van het ho tel. Zelfs het sleuteltje dat is afgegeven om in spectie door de douane mogelijk te maken en openbreken van het valies te voorkomen, komt terug. Er is slechts één minpuntje. De koffer ziet eruit alsof er een stevige vrachtwagen overheen is gereden. Knel gezeten. Op Schiphol? „Het is een puinhoop in Amsterdam", weet de baliemedewerkster van KLM uk op de luchtha ven Stansted. Ze maakt een notitie over de be schadigde waar. „Hoe sterk een koffer ook is, tachtig procent van koffers beschadigen bij het vliegverkeer", had in Londen een verkoper van valiezen al gezegd. De afhandeling moet ook snel. De huidige capaciteit van Schiphol is bij voorbeeld lang niet voldoende, hetgeen fouten en storingen in de hand werkt. De berichten van de laatste dagen bevestigen dat. Northwest, de Amerikaanse partner van KLM, heeft zelfs extra mensen ingeschakeld om getroffen passagiers aan beide kanten van de oceaan gerust te stellen en te helpen. KLM overweegt de overstaptijden op Schiphol te verruimen. Op die manier heeft de bagage een betere kans in hetzelfde toestel te recht te komen als de eigenaar. Degenen die de klachten afhandelen moeten stressbestendig zijn, zo veel is bij terugkeer op Schiphol wel duidelijk. Het is dan laat op de avond. De grootste drukte van de dag is al lang voorbij. Een zakenvrouw zoekt haar koffer die voor haar uit naar Frankrijk is gegaan. Daar is het bij de bagage-afhandeling al langer niet fris. Sta kingen, werkonderbrekingen, het traceren van een koffer, of het lezen van een fax uit Amster dam hebben duidelijk geen prioriteit. De man die zonder bagage uit Milaan Malpensa is aange komen heeft minder begrip. Hij heeft de volgen de dag in Amsterdam een belangrijke zakenbe spreking. Hij moet nog een hotel vinden. Hij voelt zich hulpeloos, naakt, vies. Een 'jammer maar- helaas'- houding van het KLM-personeel wordt dan niet op prijs gesteld. De bezwerende formule 'we hebben tijd nodig om uw koffer op te sporen, u hoort van ons' valt ook niet goed. Northwest is slimmer met het snel geven van een financiële vergoeding. KLM biedt aan de kapotte koffer te vervangen - ook service. Alleen is het voorradige exemplaar een slag kleiner dan het origineel. „Niet echt een goede vervanger", geeft de medewerker meteen toe. Hoe nu verder? „U kunt een klachtenformulier inleveren". Gezien de talrijke problemen is het druk op de postka mer van de luchtvaartmaatschappijen. En de drukste dagen van het jaar moeten nog komen. HANS JACOBS» ensciijh niet de reden, waarom ik het zo lang bij louter de glazen hield. Ik hield van dat montuur, zoals je van een dragelijk ongemak houdt of van een bejaard huisdier dat wat kuren begint te vertonen. Zelfs die laatste constatering is niet helemaal conform de werkelijkheid, want het montuur heeft zonder pro bleem zijn dienst verricht. Ik kan me niet herinne ren dat de minuscule schroef es bij de poten ooit zijn aangedraaid, maar misschien is dat gebeurd als de glazen weer eens werden ververst. Mode dicteert ons doen en laten of we dat nu willen of niet. Het montuur voorzag in nagenoeg ronde glazen en dat is inmiddels danig ouderwets. In toe nemende mate zag je de opticiens denken, deze me neer heeft de signalen van de nieuwe tijden niet ver staan en hij ziet ze misschien ook niet meer zo goed. Hij is aan een nieuwe bril toe en dan bedoelde de opticien dus een nieuw montuur. Intussen deed het fysieke verval waar ieder mens recht op heeft ook zijn werk. Lezen werd zelfs bij een nachtlampje ber stensvol watteen inspannende bezigheid. Het letter- beeld liep schade op. Woorden arriveerden anders in het brein dan ze van het papier vertrokken wa ren. Voor de dagelijkse routine was dat geen ramp. Politiek Den Haag bood al jaren niets opwindends meer. Als mijn netvlies in de krant eens het woord 'niet' miste, zodat iets honderdtachtig graden an ders betekende dan er stond, was er geen Ad Melkerr over boord. Marjetje van Zuijlen ging toch wel haar gangetje op het Binnenhof. Maar bij een boek van Thomas Rosenboom of de cd-aanbiedingen in de folder van het Kruidvast was het knap lastig. Dan is een filiaal van zo'n brillenpakhuis ideaal voor een gratis oogmeting. De wijzers slaan inder daad ver uit, een hele punt erbij naar plus vijf. Ook met de 'accommodatie' is het matig gesteld. Met de ze zekerheid verlaat ik de optische supermarkt, dank omstandig voor de verleende service en beloof leugenachtig dar ik snel met mijn vrouw terugkom, omdat die smaak heeft. Geen schuldgevoel overi gens. die inloopzaken schijnen allemaal dochters van V en D of Blokker. Die komen toch wel aan mijn trekken. Want ditmaal, wist ik, zou de geschiedenis zich niet herhalen. Er moest na een decennium een nieuw montuur komen. Daartoe dient de speciaalzaak. Daar zijn we heel ouderwets in. In de optiek in de chique winkelstraat lagen de mooiste monturen te pronk in muuruitsparingen die als een guirlande door de nering golfden. Alle grote namen van Gaul- tier tot DKNY. Voortaan bezie ik de wereld vanach ter ovalen glazen, vervat in een vederlicht montuur van titanium. Voor U Edele 720 gulden, was gete kend Calvin Klein. Heus, niet alleen de prijs is an ders. Neem dat één keer aan van een overgelukkige brildrager. De actrice BROOKE SHIELDS (Blue Lagoon) wil opnieuw het huwelijksbootje in. De 35-jarige ster, die eerder met tennisser Andre Agassiwas getrouwd, pro beert het deze keer met de tele visieproducent Chris Henchy (37). Een juwelier in New York constateerde dat Shields een nieuwe relatie heeft. De zaak kreeg van Henchy de opdracht een 'klassieke' verlovingsring van platina en diamanten voor Shields te maken. Daarop beves tigde de woordvoerster van de actrice de verloving. Henchy heeft Shields afgelopen week einde om haar hand gevraagd tij dens een vakantie in Mexico. Op internet is een broksti de piramide van CHEOPSti koop aangeboden. Het aanb werd ingetrokken nadat de* antwoordelijken van de site hadden ingegrepen. Hetisi niet vastgesteld of het ome echt fragment van het bero: bouwwerk in Egypte of omr vervalsing ging. Het is mei val illegaal, aldus een woon der van eBay. De site werkt de Amerikaanse auto men om juridische stappen gen de piramideverkoper te dernemen. Er was nog maai welijks op het stuk piramide boden. Ook de bedragen w* nog erg laag. De Nederlandse televisieproducent ENDEMOL heeft een Amerikaanse inte site over Big Brother gedwarsboomd. De pagina's toonden illegale opnames' de Amerikaanse editie van de realityshow. De makers staakten de site nae* brief van Endemol, meldt de Amerikaanse krant The New York Post. De prod cent dreigde met gerechtelijke stappen. De site, die de draak stak met hetp gramma, verleende toegang tot twee camera's die 24 uur per dag beelden t® den uit het complex waarin zich de Big Brother-bewoners laten observeren.! opnames zijn niet te ontvangen op de officiële internetpagina's van CBS, Amerikaanse omroep die Big Brother uitzendt. Pakken verslijt je, maar brillen koester je. Of beter gezegd, het montuur waarin zo'n bril vervat is. Een kleine tien jaar heb ik tot volle tevredenheid met een ver trouwd montuur gedaan. Brillenwinkels fronsten wel eens de wenkbrau wen als ik alleen voor nieuwe glazen kwam maar niet voor een nieuw montuur. Dan keken ze ongeveer zoals bij de horlogewinkel als je daar een nieuwe bat terij voor je nep-Cartier uit Bangkok wilt kopen. Maar die brillenglazen kreeg je uiteindelijk wel. Nou ja, krijgen? Bij het klimmen der jaren wor den je ogen een dermate mix van vér- en bij ziendheid dat twee gla zen die deze chaos enigszins willen orde nen op de prijs van on geveer een modaal maand salaris komen. Maar dat was

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2