Armstrong kraakt, maar knakt niet Van Kessel: Nederland kan niet zo snel met de rest mee Tour de France 'Piraat' telt weer mee in peloton ZACHTE BERM Populariteit Virenque bereikt hoogtepunt WOENSDAG 19 JULI 2000 198 MORZINE VERVOLG VOORPAGINA De kopman van Mercatone Uno maakte dit seizoen onver wacht zijn rentree in de Giro d'Italia, nadat hij daarvoor in een jaar tijd slechts twee koers- dagen in het zadel had gezeten. In 1999 moest hij op de voor laatste dag van de Giro, wijwei zeker van de eindzege, de ron de verlaten omdat bij hem een te hoge hematocrietwaarde was vastgesteld. De Italiaan werd daarop twee weken 'geschorst', maar hield zich vervolgens een jaar lang schuil. Pas dit voorjaar dook Pantani weer op in het wieier- peloton. Bij zijn rentree in zijn 'eigen' ronde, de Giro, kon hij geen potten breken, maar toon de hij in een van de laatste etappes al wel weer iets van zijn grote klimcapaciteiten, In deze Tour wilde het in de eerste bergrit naar Lourdes Hautacam, ook nog niet best lukken, maar daarna kwam hij dan toch op dreef. De winst op de Mont Ventoux mocht nog een cadeau van Lance Arm strong genoemd worden, zijn zege naar Courchevel afgelopen zondag was echter geheel zijn eigen verdienste. De winnaar van de Tour de France 1998 liet daarmee zien wijwei terug te zijn op zijn ou de niveau. Van de woege aan val gisteren profiteerde uitein delijk niet Pantani zelf, maar wel een paar anderen, omdat Lance Armstrong op de slotklim van de Joux Plane een inzinking kreeg en meer dan anderhalve minuut verloor op zijn belager Jan UUrich. Maar toen was Pantani al in geen velden of wegen meer te bekennen. Opspelende darmen zorgden ervoor dat alle krach ten waren weggevloeid uit het pezige lijf van de rasklimmer uit Cesenatico. Gisteravond laat besloot hij daarop dat het mooi was geweest en stapte hij uit de Tour 2000. Maar de wielerwe- reld en de Tour de France we ten dat, ijs en wederdienende, komend jaar weer serieus reke ning moet worden gehouden met 'De Piraat'. De Tour maakt vandaag een uitstapje naar Zwitserland. Dat is het land van Ferdi Kiib- ler. Sinds de dood van Gino Bartali is hij de oudste nog le vende Tourwinnaar. Kiibler is van 24 juli 1919. Hij won de Ronde van Frankrijk vijftig jaar geleden. Hij zal er zeker zijn vandaag bij de finish in Lau sanne en als altijd zal hij ge kleed zijn in een smetteloos wit kostuum. 'Dolle Ferdi' werd hij wel ge noemd, een koosnaam die hij dankte aan zijn ongebreidelde aanvalslust. Die manier van rij den bezorgde hem grote triom fen zoals de Tourzege en het we reldkampioenschap. Het luidde ook het einde van zijn loopbaan in. Dat was in 1955, vijf jaar na zijn Tourzege. In de 11de etappe van Marseille- Avignon was dat jaar ook de Mont Ventoux opgenomen. Kü- bler had een goede dag en trok al vroeg ten aanval. Hij kreeg gezelschap van de Fransman Raphael Géminiani. Het was heet die dag en onverstandig zo vroeg het offensief te kiezen. Renners vielen van vermoeid heid en ademnood van hun fiets af. Beroemd is de foto waarop Jean Mallejac op de grond naast zijn fiets ligt en zuurstof krijgt toegediend. In het ziekenhuis werd Mallejac ternauwernood van de dood gered. Géminiani maande Kiibler en kele keren tot rust, want het was nog ver tot de finish in Avignon. Maar de Zwitser met de ha viksneus had zich voorgenomen die dagAntonin Rolland uit het geel te rijden en was niet van die gedachte af te brengen. In het begin van de beklimming kwam Géminiani weer naast Kiibler rijden om hem af te rem men. 'Pas op Ferdi', waarschuwde hij. 'De Mont Ventoux is geen berg als alle andere'. 'Dolle Ferdi' antwoordde: 'En ik ben geen renner als alle ande ren Enkele kilometers verder kreeg Kiibler de inzinking waarvoor Géminiani hem had gewaar schuwd. Hij verspeelde 11 mi nuten op ritwinnaar Louison Bobet, die dat jaar zijn derde Tour won. Kiibler verscheen de volgende dag niet meer aan de start en sloot korte tijd later zijn carrière af. Hongeraanval en UUrich testen drager gele trui in laatste Alpenrit Armstrong kreeg gisteren in de beklimming van de Joux-Plane een inzinking. Ullrich liep 1.37 minuut in op de gele trui-dra ger, te weinig om de Tour met succes te reanimeren. Richard Virenque won de etappe nadat zijn vluchtmakker Robert Heras in de afdaling uit de bocht was gevlogen en tegen een drang hek was geklapt. Ullrich en Virenque die weg rijden bij Armstrong, het is een beeld dat nooit vertoond is sinds de Amerikaan zich heeft gespecialiseerd als ronderen ner. Armstrong die vervolgens voorbij wordt gereden door Fernando Escartin, moet toe staan dat Joseba Beloki en Pas cal Hervé hem passeren. Eindelijk, eindelijk werd Arm strong op de proef gesteld en ontstond er opwinding in de Ronde van Frankrijk. Het was van korte duur. Bij aankomst bleek hij van zijn voorsprong van 7.26 minuut slechts 1.37 te hebben ingeleverd. Johan Bruyneel, ploegleider van US Postal, was oprecht ver rast door de terugval van zijn kopman. ,,We zijn vandaag ge start met de intentie de etappe te winnen. Aan de voet van de Joux-Plane was Lance nog heel goed en lonkte de zege. Ik had niet verwacht dat hij vijf kilo meter verder een terugslag zou krijgen. Kennelijk blijft het nie mand bespaard. Ik ben niet echt beweesd geweest voor zijn positie, al kan op een beklim ming als de Joux-Plane het ver schil rap oplopen." Armstrong sprak ter verkla ring van zijn inzinking nader hand van een 'fringale' (geeuw honger). Indurain werd er ooit door getroffen, in 1996 in de rit naar Les Arcs. De Spanjaard kwam niet meer vooruit en ver loor vele minuten. Armstrong beperkte het verlies. Hij had het geluk dat hij werd 'opgepikt' door een groepje met onder meer Botero en Moreau. Arm strong zei dat hij nooit in pa niek was geraakt, maar dat hij blij was dat hij boven op de top was. „Het was de moeilijkste dag van mijn leven." Het is een opmerkelijke uitspraak van ie mand die kanker heeft gehad. Vergeten te eten, het is niets voor de punctuele en professio nele Armstrong. Waarschijnlijk heeft hij wel gegeten, maar niet genoeg. En krijgt de vermoeid heid na tweeënhalve week vat op hem, waardoor hij eerder de gevolgen van zware inspannin gen merkt. Vorig jaar was Arm strong in de laatste week ook minder dan daarvoor, al won hij toen nog wel de tijdrit in Fu- turoscope. Voor hem is het goed dat het bijna voorbij is. Bruyneel, die niet de indruk had dat Armstrong te weinig had gegeten, had zijn kopman op de Joux-Plane geadviseerd zich niet te forceren en het tijd verlies te accepteren. „En ik ben hem blijven toeroepen dat hij gewoon moest blijven eten en drinken. Het is duidelijk dat de beste dagen van Lance ach ter hem liggen. Die heeft hij ge had op Hautacam en op de Mont Ventoux." Telekom-ploegleider Walter Godefroot zei dat hij de terug val van Armstrong ingecalcu- 18e et 20 juli - 24 Freil Op de flanken van de Joux-Plane kraakt Lance Armstrong, waarna de klassementsleider zijn concurrenten Richard Virenque (links) en Jan Ullrich moet laten gaan. leerd had. „Een renner die in drie Joseba Beloki. De Tourwin- superconditie aan de Tour be- naar van 1997 stevent af op zijn gint, wordt in de laatste week derde tweede plaats in de Ron- minder. Dat is een gegeven. Jan de van Frankrijk. Eerde werd hij (Ullrich) was vandaag voor het tweede in '96 (achter Riis) en eerst heel goed, maar het ver schil was vooraf al zo groot, dat '98 (achter Pantani). Ullrich werd aanvankelijk g we hier alleen een strijd om de lost uit een groepje met Am- tweede plaats hebben gezien, strong, Heras en Virenque. De Tour is voorbij." Daarna herstelde hij zich en Jan Ullrich, die nu op 5.37 trapte zó hard door dat Arm- van Armstrong staat, vergrootte strong eraf moest. Met Viren- zijn voorsprong op nummer que ging hij op zoek naar Ro berto Heras. Alleen Virenque hield de Spanjaard bij. Ullrich zag Heras pas terug onderaan de afdaling, op de plaats waar de Kelme-renner tegen de grond was gegaan. Op de top van de Joux-Plane wisselde Ullrich van fiets, om dat zijn remblokjes zodanig versleten waren dat hij zich niet zeker voelde in de afdaling. De Duitser zei dat hij daar goed aan had gedaan. „Ik durfde nu foto ap denys clement voluit naar beneden." Morgen komt de Tour in Freiburg, op een steenworp van Ullrichs woonplaats Merdin- gen. De Duitser wil vrijdag in de tijdrit van Freiburg naar Mul house aantonen dat hij terug is op het hoogste niveau. Slaagt hij daarin, dan blijft Armstrong zonder ritzege. De laatste Tour winnaar die dat 'overkwam' was zijn landgenoot Greg Lem- ond in 1990. Fransman draagt ritzege op aan ouders overleden jongen Richard Virenque viert zijn etappezege. foto cpd george nusmeijer FRED SEGAAR EN RENÉ BANIERINK De populariteit van Richard Virenque heeft in Frankrijk een hoogtepunt bereikt. Na enige aarzeling sloten de Fransen hem in de Tour-uitvoering van 1999 alweer in de armen. De in Casablanca geboren renner won gisteren in Morzine, met dank aan een stuurfout van Roberto Heras, weer eens een Tour-étappe. Dat was voor het laatst gebeurd in 1997 in de rit naar Courchevel. Tussendoor won hij, vorig jaar, een rit in de Ronde van Italië. De etappe die Virenque gisteren op zijn naam schreef, begon met een minuut stilte ter nagedachtenis aan de 12-jarige jongen die het afgelopen weekeinde overleed na vrijdag te zijn aangereden door een auto uit de reclamekaravaan. Richard Virenque (30) heette in Frankrijk niet zo lang geleden nog Richard Leugen- hart. Dat was na zijn hardnekkige ontken ning van EPO-gebruik na de doping-Tour van 1998. Daarvoor was hij met afstand de meeste populaire Franse renner sinds tij den. De aanvallende manier van koersen in het terrein dat tot zijn speeltuih werd, de bergen, sprak zijn landgenoten aan. De liefde bekoelde na de Festina-affaire twee jaar geleden. Zijn collega's bekenden hun successen mede dankzij gebruik van EPO te hebben behaald; Virenque bleef ontkennen. Hij kreeg net als de anderen een verminderd contract voorgelegd door Festina. De trotse Fransman voelde zich daar te groot voor en verkaste naar Italië, waar stofzuigerfabrikant Franco Polti geen moeite had met de besmeurde status van de Fransman en naar verluidt drie miljoen gulden per jaar voor hem uittrekt. Erg veel zeges leverde dat niet op, wel een hoop publiciteit. Met als hoogte-, dan wel dieptepunt de Tour van vorig jaar. Tour-directeur Leblanc wilde alle renners en ploegen, die zijn speeltje een jaar eerder op de rand van de afgrond hadden ge bracht, buiten de deur houden. Dus ook Virenque en zijn nieuwe ploeg. Maar Polti vocht de beslissing van Leblanc met succes aan en Virenque mocht toch meedoen. Het publiek reageerde aanvankelijk ver deeld. Maar gaandeweg verstomde de kri tiek en won Virenque zijn populariteit te rug, ook al bij gebrek aan nieuwe Franse helden. Voor het eerst sinds jaren bleven de Fransen in 1999 verstoken van een ritze ge. Waarop iedereen zich maar vastklampte aan Virenque, die voor de vijfde keer de bolletjestrui greep, zonder een bergrit te winnen trouwens. Dit jaar ging hij voor een unieke zesde keer. Zijn fiets was vanaf de eerste dag ge huld in het dessin van de bolletjestrui, maar die zal voor de berijder dit jaar buiten bereik blijven. Daaraan kan ook de meer dan bijzondere hulp van Pascal Hervé niets veranderen. Die kwam dit jaar over van Festina en daarmee waren de twee renners herenigd die nooit hebben toegegeven wat Willy Voet in zijn boek 'Prikken en Slikken' heeft beschreven; dat in de Festina-ploeg op grote schaal EPO werd gebruikt. Ook legt Voet in het boek uit hoe de renners de controles ontdoken. Ze zijn deze Tour allebei opmerkelijk sterk, Virenque en Hervé, bijna weer zoals in de dagen van Festina voor de Tour van 1998. En datzelfde geldt voor een andere voormalige makker in het kwaad, Chris- tophe Moreau, die wel bekende EPO te hebben genomen, Festina trouw bleef en Virenque bijna lijkt te overvleugelen qua prestaties dit jaar. Niet in populariteit ech ter en zeker niet meer na zijn gebaar giste ren in Morzine. Virenque droeg zijn zege op aan de ouders van het jongetje dat afge lopen weekeinde overleed na aangereden te zijn door een volgauto. Werd hij toch nog populairder dan hij al was. Al jaren geen rol van betekenis in jongerenklassement MORZINE RENE BANIERINK Het is een trui waarvan de kleur bewust is gekozen en die appel leert aan de achterliggende ge dachte van jong en onbedor ven: het onbevlekte wit van de beste jongere in de Tour de France. Voor wat het waard is, maar feit blijft dat het wit een gewild tricot is in 's werelds grootste wielerkoers. Ook Ne derlanders speelden hun rol, maar dat is alweer een hele tijd geleden. Verbetering lijkt er op korte termijn niet in te zitten. Na de laatste bergetappe van gisteren, zijn de truien in de Tour de France verdeeld. Arm strong wint het geel, Zabel het groen, Botero de bollen. Naast dit traditionele trio is er dit jaar nog een tricot te verdelen. De witte trui voor de beste jongere in de Tour is in ere hersteld. De Spanjaard Francisco Mancebo wordt, ongelukken daargelaten, de eerste eigenaar sinds de her invoering van het maagdelijk wit. De Italiaan Guido Trentin, die gisteren een moedige maar kansloze poging deed het gat fors te verkleinen, staat op een minuut of achttien. Mancebo, 24 jaar en woonach tig in Navaluenga. een plaats in de buurt van Atrila in centraal Spanje, heeft zich deze Tour opgewerkt tot de beste Ba- nesto-renner en daarmee ster ren als Zülle en Jimenez over vleugeld. Het is overigens te ho pen dat de geboren Madrileen niet bijgelovig is, want een Spaanse witte trui in de Tour is een zeldzaamheid. De slechts twee Spaanse winnaars sinds de invoering van het klasse ment in 1975 verging het bo vendien daarna niet best. Enri que Martinez, in 1976 de twee de laureaat (de vermaarde Francesco Moser had de pri meur) kwam nog twee keer te rug in de Tour zonder potten te breken, Antonio Martin was in 1993 de beste jongere maar is daarna nooit teruggeweest. Of in Mancebo hem een toe komstig Tour-winnaar schuilt, valt te betwijfelen. In de 25-jari- ge geschiedenis van het jonge renklassement slaagden slechts vier renners erin dat kunststuk je uit te halen: Laurent Fignon, Greg Lemond, Marco Pantani en Jan Ullrich. Die waren dan wel goed voor zeven eindzeges. De Nederlanders hebben jaren lang goed meegedaan in de strijd om de eretitel van beste jongere. Vijf renners (Henk Lubberding in 1978, Johan van der Velde '80, Peter Winnen '81, Erik Breukink '88 en Eddie Bouwmans '92) wonnen ook daadwerkelijk, terwijl er daar naast zes keer een landgenoot bij de eerste drie finishte. Mi chael Boogerd was de laatste in 1997, hij werd derde achter Ull rich en Luttenberger. Egon van Kessel, de man die Boogerd 'ontdekte' en begeleid de, ziet zo gauw geen opvolger. „Boogerd had als 23-jarige, wanneer hij niet één slechte dag had gehad, het jongeren- klassement in de Vuelta gewon nen. Ik zie in Nederland nie mand van 23 jaar die dat nu zou kunnen. Bram Tankink en David Orvalho, die komend jaar bij Farm Frites prof worden, hebben potentie. Maar voordat ze gewend zijn bij de profs, zijn we een paar jaar verder." Van Kessel weet waar hij over praat. Hij was bondscoach juni oren en werkt al tien jaar met jonge renners. In Nederland is volgens hem de tijd stil blijven staan. „In Nederland rijden ju nioren vlakke koersen die ge middeld niet boven de 80 kilo meter uit komen. In Frankrijk, Italië en België gaat dat anders. Daar rijden ze 160 kilometer over zwaar geaccidenteerd ter rein. In Nederland vinden we dat dat niet kan, maar zo kweek je geen weerstand. En dus duurt het een stuk langer voor dat je als Nederlander met de rest mee kunt." Hij noemt de Nederlander Ger- ben Löwik en de Belg Steven Kleynen, twee renners die dit jaar bij Farm Frites als 23-jarige hun debuut maakten. Kleynen kon in de voorjaarsklassiekers tot in de finale mee. Afgelopen week boekte hij zijn eerste prof zege in de Ronde van Bohe- men. Voor Löwik was het als de finale begon vaak allang voor bij. Dus ook geen zege. „De klasse die Kleynen in zijn lijf heeft, heeft Löwik in zijn kleine Francisco Mancebo (links), de drager van de witte trui, is de beste jongere. teen. Gerben heeft alleen nooit echte weerstand gehad. Denk jij dat het motiverend werkt op een jonge prof als je er steeds halfweg koers al afgereden wordt?" „Wat de Rabobank nu doet met zijn junioren en amateurs, meer zware buitenlandse koer sen rijden, is een stap vooruit. Maar als ze dan vervolgens bij de profs komen, is het vooral rustig aan. Voor de Giro kregen ze te horen dat mee kunnen in het peloton en uitrijden het be langrijkste is. Ze gaan al in de bus zitten voordat die langs komt. Laat ze er toch gewoon invliegen, hun grenzen leren kennen en verleggen." „Het is toch te gek dat hier in de Tour geen enkele Nederlan der mee kan doen voor het jon gerenklassement, omdat ze al lemaal ouder zijn." Maar, zo voegt hij er meteen aan toe, grote talenten zijn internatio naal ook schaars. Op de start - foto ap christophe ena lijst van de Tour stonden slechts 19 renners (van de 180) jonger dan 25 jaar. De mannen voor de witte trui dus. Bij de start viel er één - Ivanov - af. Van de resterende achttien zit ten er acht inmiddels thuis. „Als ik er ééntje zou mogen contracteren, zou ik David Mil lar kiezen. Pas 23, prima tijdrij- der, klimtalent. Daarvan lopen er niet zoveel rond. Zeker niet in Nederland, en de komende jaren ook niet.' Lausanne j zwm Meer van Genh Hoogteverschil en moeilijkhei Oberer Rheinfelden Hauenstein 706m 241 m Van Zwitserland gaat hei gen in één ruk door Duitsland. De Tour-orj tie heeft met dit schen beetje ingespeeld op ee gelijke zege van Jan I De voormalige Oosti woont tegenwoordig im vlakbij Freiburg (Duil Fribourg), in Merdinj een dag later volgt vani burg de specialiteit van sige Telekom-renner: f Zestiende etappe, Courchevel' 1. Virehque (Fra) 196,5 km ir (35,476 km/uur), 2. Ullrich (0, 3. Heras (Spa) 0.27, 4. Escari 1.09. 5. Beloki (Spa) 1.11." (Fra), 7. Trentin (Ita) 2.01. strong (VSt), 9. Moreau (Fra), 1 ro (Col), 11 Atienza (Spa) 2 Conti (Ita) 2.13, 13. Mancel 2.25, 14 Otxoa (Spa), 15. (Spa), 16. Nardello (Ita) 2.55, heyen (Bel) 3.18, 18. Kivl 3.20, 19. Vinokoerov (Kaz) 3 Rous (Fra) 3.38, 22. 4.39, 38.-Pantani (Ita) 13.44, Heeswijk 23.50, 50. Moerenlt Den Bakker, 61. Dekker, 63.1 Boven 30.55, 106. Knaven, 1] (Zwi), 119. Blijlevens, 117.1 126. Hoffman, 134. en laatste edt Zwe) 39.09. Uitgevallei (Spa), Serrano (Spa), Nicolas (Fra). Algemeen klassement: 1. 72.12.30, 2. Ullrich 5 37. 3 6.38, 4. Heras 6.43, 5. Virenq 6. Moreau 8.22, 7. Botero II Escartin 11.35, 9. Mancebc 10. Beltran 13.08. 11 Haal 12. Nardello 14.28, 13. Otxo 14. Pantani 20.46, 15. Gare (Spa) 25.48, 16. Van de Woui 26.30, 17. Conti 29.22, 18 (Spa) 29.47, 19. Boogerd 3 Trentin 31.41, 47. Zülle 1.26 Den Bakker 1.39.21, 1.46.01, 59. Lotz 1.47.30,7 2.18.39, 88. Moerenhout 101. Voskamp 2.36.19, 107 2.38.39, 110. Van Heeswi|k 125 Blijlevens 2.52.10, 126. 2.52.15, 134 en laatste F (Fra) 3.11.42 Puntenklassement 1 Zabel 2. Vainstems (Let) 110, 3 I 4. McEwen (Aus) 100, 5 Mag- 92. Bergklassement: 1. Botero 34 xoa 283, 3. Virenque 262,' 218, 5. Pantani 174, 18. W 35. Voskamp 12. Ploegenklassement, etappe: 1 16.40.37, 2. Festina 4.03, 3. 12.35, 4 Lotto 18.25, 5. 18.30, 11. Rabobank 37.43,1 Frites 1.22.03. Ploegenklassa gemeen: 1 Kelme 216.54 01 nestó 15.06, 3. Festina 16.40 kom 55.36, 5. Rabobank 1 i- Farm Frites 6.39.04. Jongerenklassement, algen* Mancebo 72.25.37, 2 Trent* 3. Niermann (Dui) 33.08 Strijdlustigste renner, algemee tero 98, 2. Dekker 97, (Fra) 71. Erelijst Viren MORZINE ANP Zijn zege in de zestiende van de Tour was de eerst winning in 2000 voor del ge Fransman.Hij won 1991 35 wedstrijden. Erelijst: 1991 (RMO): 0 overwinningen 1992: 2 overwinningen. 1993 (Lotus-Festina): 1 over rit in Ronde van Limousin 1994 (Festina): 6 over waaronder rit in Route du Sud Ronde van Frankrijk. 5e in t ment en winnaar bergtrui. 1995: 6 overwinningen wa ritten in Dauphiné Libéré ei Ronde van Frankrijk. 9e in ment en winnaar bergtrui. 1996: 5 overwinningen waai in Dauphiné Libéré en Ronde monte. 3e in eindklassemfl van Frankrijk en winnaar bei| 1997: 7 overwinningen waatl La Marseillaise t Frankrijk. 2e in eindklassd winnaar bergtrui 1998: 3 overwinningen waart in Dauphiné Libéré. 1999 (Polti): 4 oveiwinningr onder rit in Ronde van Itali eindklassement Ronde cn winnaar bergtrui. 2000: 1 overwinning, rit Frankrijk. De naar het einde kabbelende Tour de France kon maar op één manier nieuw leven worden ingeblazen. Dan moest Jan Ullrich in de laatste bergetappe een heel goe de en Lance Armstrong een heel slechte dag hebben. In rit zestien van Courchevel naar Morzine vielen beide sa-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20