Leidsch Dagblad Bouwteam HSL roept vragen op Clinton stelt reis uit voor Camp David Makelaars zetten misdaad wijk op internet Ouders Nymphe willen heropening onderzoek Rechter verbiedt gebruik 'oorlogstuig' automobibst Marco Pantani werpt handdoek in de ring af en toer zon e Ontslaggolf bij Corus UK houdt aan 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD IENSDAG 19 JULI 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 Jeugddorp Zuid-West is volwassen geworden 13 Meerdere instellingen loeren op Alphacare 15 Lissese horeca is verdeeld over nieuw convenant van de gemeente iventig tips over jaartje Pieck r lanks een telefoonstoring Lesi ft de Politie IJsseiland gis- 5 ivond zeventig tips gekre- j naar aanleiding van de gramma's Opsporing Ver- ;wc ht en het RTV Oostpro- r mma Onder de Loep. De itie kan nog niet zeggen in ilijkhei verre ze bruikbaar zijn. i grote stroom van tele- k ntjes legde de telefooncen- e van de politie in Kampen De politie roept tipgevers om het vandaag nogmaals jroberen. Maartje Pieck is in besloten kring be- .1 aarschuwing op efoonverpakking irikanten van mobiele tele- ns hebben afgesproken om Ie Verenigde Staten infor- tie te publiceren over de Ned ilingshoeveelheid die zak- foons afgeven. Vanaf 1 au- tus prijkt de eerste infor- itie op de verpakkingen in winkels, vergelijkbaar met arschuwingen die tabaksfa- plaatsen op pak- 1 sigaretten. De belangenver- 1] ging van de telecomindu- (CTIA) heeft dat besloten consumentenorganisaties emoet te komen in hun in over het stralingsge- van mobiele telefoons, dusver is er nog geen be- gevonden voor schadelij- tieko effecten van de straling. TOS ichh erki Camp David trekt ook kunstenaars. Ondanks de wind legde Deanna Sperka uit Detroit haar creatie 'Terrorisme, werk in uitvoering' uit. Het be staat uit honderden foto's van slachtoffers van arabische terreurdaden. foto ap charles rex arbocast washington john wanders correspondent i verheid heeft n overschot 1 q Nederlandse overheid heeft ,aa[ r het eerst sinds 25 jaar er ontvangen dan uitgege- Mede dankzij de hoge nomische groei van 3,9 "J, icent en de daardoor gun- ,n t je belastingontvangsten be- eir agt het overheidsoverschot mK r 1999 bijna acht miljard t den. Dat is één procent van bruto binnenlands pro- et (BBP). Doordat de huis- udens in 1999 elf miljard oni nder spaarden en dus meer ,n j gaven, stegen ook de BTW- lomsten flink. Dat blijkt uit 'ien( Fers van het CBS. t eventer bespreekt warte scholen' President Clinton heeft zijn voor va geplande reis naar Japan uitgesteld tot morgen. Het Witte Huis maakte dit afgelo pen nacht bekend. Met de aanpassing van zijn reisschema wil de Amerikaanse presi dent iets meer-speelruimte creëren voor het vredesoverleg over het Midden-Oosten, dat sinds begin vorige week plaatsvindt in zijn buitenverblijf Camp David. Kennelijk verkeert Clinton in de veron derstelling dat in de komende 24 uur een akkoord kan worden bereikt tussen Israël en de Palestijnen. Er valt moeilijk een an dere verklaring te bedenken voor zijn ge baar richting zijn gasten uit het Midden- Oosten. Clintons woordvoerder waar schuwde evenwel dat uit de aanpassing van het reisplan niet mag worden afgeleid dat er wezenlijke vooruitgang wordt ge boekt in het overleg tussen de Israëlische premier Ehud Barak en de Palestijnse leider Yasser Arafat. Opnieuw werd er in Camp David in de nachtelijke uren onderhandeld over de toe komst van het Midden-Oosten. Een etmaal eerder gingen de besprekingen ook door tot het ochtendgloren. Er geldt nog altijd een nieuwsstop. De status van Jeruzalem lijkt onverminderd het voornaamste strui kelblok te zijn. Gevraagd of er sprake is van een crisis, antwoordde Clintons woord voerder Joe Lockhart: „Dat woord zou ik niet willen gebruiken. Het is duidelijk dat de onderhandelaars zeer moeilijke vraag stukken voor zich hebben liggen. Maar ze blijven zoeken naar een oplossing." Clinton, die al acht dagen bemiddelt tus sen Arafat en Barak, zal morgen recht streeks naar het Japanse Okinawa reizen voor de topontmoeting van de G8. Voorop gesteld dat zijn vertrek niet nog eens wordt uitgesteld, zal hij daar vrijdag arriveren. Zijn geplande bezoek aan Tokyo is in het geheel komen te vervallen. Clinton zou er onder meer zijn eerste ontmoeting hebben met de nieuwe Japanse premier Yoshiro Mori. In Tokyo waren uitgebreide veilig heidsmaatregelen getroffen. den haag gpd gemeente Deventer gaat oft besturen van basisscholen de stad praten over een op- iag sing voor de 'verzwarting' de katholieke basisschool Kameleon. Daarbij komt een mogelijke spreiding allochtone leerlingen in venter aan de orde. Dat is uitkomst van een gesprek tsen de wethouder van on twijs en een delegatie van rkse ouders, ia 3 ruijff duikt op in ikiezingsstrijd tan Cruijff steunt Lluis Bas tin zijn pogingen de nieuwe wzitter van voetbalclub rcelona te worden. De kan- laat-voorzitter stuntte deze ek met de mededeling dat uijff bereid zou zijn als vice- wzitter toe te treden tot het stuur. De oud-speler en iner van de Catalaanse club n echter volgens de statuten to bestuursfunctie bekleden 'dat hij niet de Spaanse na- naliteit heefL Bassat vindt geen bezwaar. Hij zal, in to hij zondag wordt geko- de reglementen aanpas- ina 19 'ANDAAG 22 PAGINA'S •nenland a itenland ftuur en Kunst onomie De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) introduceert komend najaar samen met uit geverij Wegener een internet pagina, waarop te koop staande woningen en hun directe woonomgeving zo goed moge lijk worden beschreven. Al gaat het bij de beschrijving van wij ken zelfs om criminaliteitscij fers, toch lijkt dat niet op be zwaren te stuiten. „Het gaat niet om persoonsgegevens", zo laat de Registratiekamer weten. „Dus vinden wij het geen pro bleem." Volgens woordvoerder J. Goeijenbier van de NVM gaat het uitsluitend om feitelijke ge gevens. De meeste informatie is al voor iedereen beschikbaar, bijvoorbeeld via het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). „Wij willen slechts een volledig beeld geven van de directe om geving van een huis." Uitgeverij Wegener beschikt op dit moment al over een schat aan informatie over alle fnogelijke buurten in het hele land. Door deze gegevens te koppelen aan de advertentie voor een huis, kan een potenti ële koper over zijn mogelijke nieuwe woonomgeving direct alles lezen. „Bij de aanschaf van een huis kijken mensen altijd wel een beetje naar de buurt", zegt Goeijenbier. „Maar het gaat dan meestal om een ima go. Wij willen ons beperken tot de feiten. Dat kan voor een buurt met een slechte uitstra ling dus ook positief uitwerken omdat de cijfers uitwijzen dat het wel meevalt met de crimi naliteit." Amerika is op dit ge bied het voorbeeld. Daar is het heel gebruikelijk om in een vroegtijdig stadium te kijken naar de buurt. „Wij doen dat nog niet, maar ik merk wel dat ook Nederlanders het steeds belangrijker vinden om te we ten in wat voor omgeving ze gaan wonen", aldus Goeijen bier. Wegener en de NVM wil len gegevens vergaren bij het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS), de politie en de ge meenten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft echter nog geen verzoek om in formatie ontvangen. Ook de ministeries van binnenlandse zaken en justitie weten nog van niets. Leeuwarden anp óp klaarlichte dag uit haar woonplaats Vrieschel- oo. In februari 1993 werd de Duitser aangehou den wegens misbruik van twee andere Neder landse meisjes. Hij bekende ook Nymphe te heb ben misbruikt en vermoord. De rechtbank in het Duitse Aurich veroordeelde hem tot elf jaar cel en tbs. Ondanks de bekentenis, denken de ou ders van Nymphe dat hij niet de dader is. Ze ba seren zich op getuigen die zeggen dat ze de man op 28 november in Finsterwolde hebben gezien. De ouders van de sinds 1991 vermiste Nymphe Poolman willen een nieuw onderzoek naar haar verdwijning. Ze zijn ervan overtuigd dat de we gens de moord op Nymphe veroordeelde Duitser niet de dader is. Nog deze maand dienen ze vol gens hun advocaat H. Anker bij de Duitse justitie een verzoek tot herziening van het proces in. De 7-jarige Nymphe verdween op 28 november 1991 Schadevergoeding voor gevangenen De Geniepoort ALPHEN AAN DEN RUN» De gedetineerden in de pe nitentiaire inrichting De Ge niepoort in Alphen aan den Rijn krijgen een schadever goeding voor de uren die ze per dag te lang in hun cel moeten blijven zitten. Door personeelsgebrek en rooster- problemen kunnen ze min der vaak naar de luchtplaats dan wettelijk is verplicht. Ter compensatie krijgen ze 1,19 gulden per dag. Dat heeft de directie van De Ge niepoort met een commissie van gedetineerden afgespro ken. De gevangenen zitten nu gemiddeld zeven uur per week te lang achter slot en grendel. De Geniepoort ver wacht per oktober voldoen de personeel te hebben, zo dat gevangenen een gepast dagprogramma kan worden geboden. Bovendien past het ministerie van justitie de re gels voor de dagbesteding van gevangenen per 1 okto ber aan. Het verplichte dag programma wordt dan te ruggeschroefd van 88 naar 78 uur per week. den haag richard mooyman De twee bouwbedrijven zouden door het indienen van te hoge rekeningen voor de tweede treintunnel onder Schiphol tachtig miljoen gulden te veel aan overheidssubsidie hebben opgestreken. Netelenbos heeft het bedrag teruggeëist. De FIOD is in opdracht van justitie in Haarlem bezig met een on derzoek naar het mogelijk ple gen van valsheid in geschrifte. CDA, D66 en WD reageren verbaasd op het besluit van de minister om voor de aanleg van de flitslijn bouwcombinaties met onder meer HBG en NS- dochter Strukton in de arm te nemen. Deze partijen vinden dat de minister te hard van sta pel loopt omdat het onderzoek naar de affaire rond de Schip- hol-tunnel nog niet is afgerond. Volgens het CDA-Kamerlid Leers heeft de vaste Kamer commissie voor verkeer en wa terstaat al eerder duidelijk ge maakt dat deze ondernemingen geen overheidsopdrachten meer mogen krijgen zolang er geen duidelijkheid is over de kwestie Schipholtunnel. „De verleende opdracht vinden wij dan ook niet in overeenstem ming met de opvattingen van de Kamer", aldus Leers. lisse/middelburg Lisses bedrijf staakt productie caat van de veroordeelde is in middels in beroep gegaan bij het gerechtshof in Den Haag. De lasergun is een apparaat dat als een mitrailleur met grote snelheid pulsen in de richting van een auto stuurt, die de pulsen weerkaatst. Aan de hand van de tijd tussen de eerste en de laatste weerkaats te puls wordt de snelheid van het passerende voertuig bere kend. Stinger Electronics kwam met een defensief wa pen: het lasershield, dat de werking van de lasergun onge daan maakt. De politieman krijgt een foutmelding op het display van zijn meetapparaat te zien. Stinger Electronics is de eni ge producent van lasershields. Enkele fabrikanten brengen iets soortgelijks op de markt. Het bedrijf heeft twintig per soneelsleden in dienst. Aange zien Stinger ook radardetec tors maakt - die niet verboden zijn - hoeft niemand te vrezen voor ontslag, aldus de directie. kees van der linden De oorlog die op de Neder landse snelwegen wordt uitge vochten met laserguns en la sershields is voorlopig in het voordeel van justitie en politie beslist. Automobilisten die de snelheidsmetingen van de po litie saboteren met behulp van een lasershield plegen een strafbaar feit, oordeelde de Middelburgse politierechter gisteren. Een automobilist uit Kamperland kreeg een boete opgelegd van duizend gulden. De Lissese fabrikant van la sershields, Stinger Electronics, heeft de verkoop van het de fensieve wapen onmiddellijk stilgelegd. Directeur J. de Wil de verwacht echter de ver koop binnen een half jaar te hervatten. „De uitspraak van de Middelburgse rechter zit zo zwak in elkaar, die zal snel achterhaald blijken door een hoger beroep of een uitspraak in een andere zaak." De advo- Heras bedankt Heras voor val oirschot gpd loof en Samenleving12 sprek van de Dag2 Natura8 t toingen14 0o. kvisieprogramma's j Pricrant ^overzicht .11,13,15 19,20 Heras Hekwerken in het Brabantse Oirschot heeft de ongelukkige Spaanse wielrenner Roberto Heras vandaag een attentie gestuurd. De renner uit de Kel- me-ploeg leek gisteren af te stevenen op de etappewinst in de Tour de Fran ce. In de aankomstplaats Morzine ging de Spanjaard evenwel onderuit in een scherpe bocht en belandde daarbij in de hekwerken. In de radio- en tv-verslagen werden di rect grapjes gemaakt over de hekwer ken van het gelijknamige bedrijf. „Werknemers in ons bedrijf vroegen zich af of wij Heras betaald hebben voor deze reclame, maar dat is natuur lijk niet het geval", zegt een woord voerder van het 700 werknemers tel lende bedrijf. Heras krijgt in elk geval een bloemenhulde voor zijn val. morzine rene banierink Op vijf dagen van de slotrit in Parijs is een eind geko men aan de opmerkelijke te rugkeer van Marco Pantani in de Tour de France. De Ita liaan maakte gisteravond laat bekend uit de wedstrijd te stappen als gevolg van maag- en darmklachten. Die hadden hem eerder die dag ook al parten gespeeld in de laatste bergetappe van Cour- chevel naar Morzine. Panta ni kwam op bijna een kwar tier van ritwinnaar Virenque binnen en verspeelde zo zijn zesde plaats in het algemeen klassement. Met Pantani verliest de Tour de France van 2000 één van de schaarse smaakmakers. Hij was één van de weinigen, zo niet de enige, die Lance Armstrong kon en durfde uit te dagen. Pantani deed giste ren een laatste poging de Tour de France op zijn kop te zetten. Maar het Italiaanse klim- wonder eiste te veel van zichzelf en kwam veer tien minuten na ritwinnaar Ri chard Virenque aan in Morzine. Hij tuimelde daardoor van de zesde naar de veertiende plek in het al gemeen klassement. De be oogde podiumplaats was voor Pantani ineens onhaal baar geworden. De etappe van Courchevel naar Morzine was er gisteren voor Pantani één met ups en down. Al na vijf kilometer ging hij naar de stenen bij een valpartij waarbij ook de leider van het bergklas- sement Santi ago Botero en Marcos Serra no betrokken waren. Panta ni wilde van geen wijken weten. Óp de eerste serieuze hindernis van de dag, de Col des Saisies na 65 kilometer, ging de twee voudig ritwinnaar in de aan val. Hij achterhaalde Com- messo en Pascual Llorente NR. 42365 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 19 Jan Husslage Nederlandse bouwt aan een tennissers doen toekomst voor het uitstekend 'zonnepontjes' op Dutch Open Kamer wil uitleg over keuze aannemers De Tweede Kamer wil dat minister Netelenbos (verkeer) opheldering verschaft over een nieuwe opdracht aan twee bouwbedrijven die worden verdacht van fraude bij de aanleg van de Schipholtunnel. Netelenbos heeft de bouw van een deel van de hogesnelheidslijn (HSL) ge gund aan de omstreden geraakte aannemers HBG en Strukton. HET WOORD IS AAN A.A. Attanasio Zwijgen wordt vaak ver keerd verstaan. '721° "722° 13725# 20% 20% 20% 30% 40% 50% „Wij willen eerst helderheid over de affaire met die tachtig miljoen voordat we in nieuwe dingen stappen", aldus het D66-Kamerlid Giskes. Ze noemt het 'onverstandig' als Netelen bos nu zonder voorbehoud in zee zou gaan met HBG en Strukton. Ook wil D66 dat er betere afspraken worden ge maakt, zodat affaires als rond de dure Schipholtunnel niet meer mogelijk zijn. Het WD-Kamerlid Verbugt wil ook dat Netelenbos wacht met de aanbesteding van de flitslijn totdat duidelijk is of HBG en Strukton daadwerkelijk in de fout zijn gegaan met de Schipholtunnel. Als blijkt dat de bedrijven hebben gesjoemeld 'dan mag dat niet beloond wor den met een nieuwe miljarden opdracht', aldus Verbugt. Volgens een woordvoerster van Netelenbos heeft de minis ter niet aan de Kamer toege zegd dat ze de aanbesteding zou stoppen. „Er was al in hoofdlijnen een overeenkomst voordat het Schipholtunnel- verhaal ging spelen. Om geen vertraging op te lopen, moeten we verder. Het onderzoek loopt nog. De bedrijven zijn niet schuldig totdat ze eventueel door de rechter worden veroor deeld." londen/umuiden anp/pieter van hove Het Brits-Nederlandse staalbe drijf Corus bereidt een nieuwe ontslagronde voor. Mogelijk vrijdag al maakt het concern bekend dat nog eens 1600 per sonen het bedrijf moeten verla ten, aldus de Britse krant The Times gisteren. De nieuwe ontslagen vallen waarschijnlijk bij drie vestigin gen in Wales, waar onder ande re vertind staalplaat wordt ge produceerd. De afgelopen we ken heeft Corus, het fusieresul taat van British Steel en Hoog ovens, al 2.600 medewerkers de wacht aangezegd. Bij de con structie-afdeling verdwijnen 1200 banen, evenveel als bij de divisie die levert voor de auto mobielindustrie. Ook bij de technologie-centra en Corus- onderdeel Rail, producent van spoorrails, komen in totaal 400 arbeidsplaatsen te vervallen. Vooral het dure pond sterling doet Corus UK de das om. De sterke munt ondermijnt de concurrentiepositie op dë inter nationale markt. Daarnaast is er sprake van enige overlappingen tussen de betrokken Corus-ves- tigingen in Wales en Hoog ovens in IJmuiden. De grootste Britse staalvakbond ISTC wil zo snel mogelijk een gesprek met de regering over de ontstane si tuatie. 1 Ja, ik wil een abonnement op heft Leidsch Dagblad. Plaats: Telefoonnummer: irglng) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) en kreeg na de top van de Saisies gezelschap van Hervé en Escartin. Die vlucht hield bijna 100 kilometerstand, tot over de volgende twee cols, de Aravis en de Colom- bière. Maar in Cluses, op vijftig kilometer van de fi nish, was het gedaan. En op de slotklim, de Joux Plane moest Pantani de tol betalen voor zijn doldrieste aanval. Hij moest als eerste lossen uit het peloton en verloor uiteindelijk bijna twaalf mi nuten op klassementsleider Armstrong. „Ik heb een laat ste poging gedaan de Tour te laten ontbranden. Het is jammergenoeg niet gelukt." I I I I I i Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. I Leidsch Dagblad, abonnee s Antwoordnummer 10050,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1