Cafés in de fout op Koninginnedag Natuurtuin symboliseert relatie met Japan a burenruzie om arkeerplaatsen i )it is gewoon een extra stok achter de deur' J dra raadsvergadering jor Noordwijks bouwplan IKVEN (NSDAG 19 JULI 2000 rkeerbeheerder mishandeld nvvuKEen 18-jarige Valkenburger die het parkeerterrein peBomstraat in Noordwijk bewaakte, is gisteren mishan- J door een ontevreden automobilist. De twee kregen ruzie rhet feit dat de slagboom niet werkte. Na een woordenwis- ng pakte de bezoeker, een 59-jarige man uit Purmerend, de leerder bij de keel. Even later reed hij ook nog over de voeten i de Valkenburger. Die kwam eraf met een lichte kneuzing izijn voet. De automobilist is aangehouden en kreeg een ices-verbaal. rie inbraken op rij in Lisse ij Bij drie naast elkaar gelegen huizen aan de Oranjelaan in se heeft vannacht tussen twee en drie een inbreker gepro- rd binnen te komen. In twee gevallen lukte dat. De derde r staakte hij zijn poging, vermoedelijk omdat hij doorhad dat was opgemerkt. De politie werd gewaarschuwd en kamde de urt uit, maar zonder succes. Voor zover bekend heeft de in- jr; iker alleen een klein geldbedrag buitgemaakt. iet meer parkeren op kerkplein Nu de werkzaamheden in het centrum van Sassen- m hun voltooiing naderen, is parkeren op het kerkplein van- I augustus niet meer toegestaan. De politie heeft een tijdje li bekeuringen uitgedeeld omdat het - vanwege die werk- Ijnheden - niet mogelijk was de auto in de buurt van het jpscentrum te parkeren. Dit gedoogbeleid wordt nu opgehe- h. Voor dit deel van de Hoofdstraat geldt over twee weken dus zelfde parkeerbeleid als voor de rest van de winkelstraat. Nu ikerkplein klaar is, kan ook het beeld De Mandenophaler van Ls van der Veld weer in het straatbeeld verschijnen. Dit leid moest vanwege de werkzaamheden tijdelijk het veld rui- n. Het wordt vermoedelijk begin september weer neergezet. swoude krijgt tweede benzinestation De directie van benzinestation Abswoude aan de Eüwe Offemweg in Noordwijk begint een tweede station op irijvenpark 's-Gravendijck. Het huidige station wordt daar- ist nog dit jaar vernieuwd. De andere activiteiten van swoude Beheer bv, zoals de plaatwerkerij en de buitenop- gplaats van auto's, verkassen eveneens naar het bedrijventer- h. Eigenaar Van Abswoude is dit met de gemeente overeen komen. Een van de gebouwen aan de Nieuwe Offemweg die Romen door de verplaatsing van bedrijfsonderdelen, wordt elijk een autowasserette. Uiteindelijk maakt het, net als de Ijkomende panden aan de Schiestraat, plaats voor woning- dam 1» ivplai i nlr tl( Katwijks gemeentebestuur zwaar teleurgesteld in horeca-ondernemers Boos en teleurgesteld is het Katwijkse gemeentebestuur over de activiteiten van De Schuit en de cafés Linde boom en Stella Maris tijdens Koninginnedag. De organi satoren en eigenaren hebben zich niet aan de afspraken gehouden voor de viering. Dat stelt de gemeente in de evaluatie van Koninginnedag 2000. De gemeente kondigt daarin aan voortaan harde en duidelijke afspraken met de horeca-ondernemers te maken. KATWIJK PETER BLOK controleurs van de gemeente onder meer een illegale tap Bij café Lindeboom in de Voor- voor de deur aangetroffen, straat zijn op zaterdag 29 april „Zonder vergunning werd bui- verreweg de meeste overtredin- ten bier getapt. Bovendien werd gen geconstateerd. Er is door er voor café Lindeboom op straat bier gedronken", stelt de gemeente in het evaluatierap port. Openbaar drankgebruik is in Katwijk niet toegestaan. Ondanks het gebruik van plastic bierglazen is er bij café Lindeboom toch een kapot bierglas op straat gevonden. Daarnaast was het volume van de muziekinstallatie in café Lin deboom volgens de gemeente 'onacceptabel hoog'. De ge meente heeft eigenaar P. Linde boom inmiddels een brief ge stuurd. Daarin wordt hij na drukkelijk op zijn verantwoor delijkheden gewezen. Bij het muziekfeest van Stich ting Christelijk Jeugdwerk De Schuit aan de Dwarsstraat zijn op Koninginnedag twee over tredingen door de gemeente geconstateerd. Het sluitingstijd stip werd met ruim een half uur overschreden en het geluidsni veau was geregeld te hoog. De milieupolitie heeft nog tijdens het muziekfeest geprobeerd contact op te nemen met een medewerker van De Schuit, maar dat is niet gelukt. De gemeente gaat in de toe komst voorafgaande aan evene menten bij De Schuit harde en duidelijke afspraken maken over het maximaal toelaatbare geluidsniveau tijdens bijvoor beeld muziekfeesten. Daarover informeert ze De Schuit bin nenkort.. Café Stella Maris aan de Ko ningin Wilhelminastraat heeft op Koninginnedag zonder ver gunning een terras neergezet. De eigenaresse van het café heeft van de gemeente inmid dels een brief gekregen. Daarin staat dat het niet is toegestaan om zomaar een terras voor de deur neer te zetten. Ondanks de drie overtreders is de Katwijkse Koninginnedag, die in de ochtenduren werd be zocht door koningin Beatrix, over het algemeen zonder noe menswaardige problemen ver lopen. Dat stelt de gemeente te vreden vast in de evaluatie Ko ninginnedag 2000. De muziek feesten bij café In den Blauwen Bock, op het Andreasplein en aan de Sportlaan zijn bijvoor beeld 'in alle rust verlopen'. Bij die feesten zijn door de gemeentelijke controleurs geen overtredingen of andere on rechtmatigheden geconsta teerd. Zomerhof opent op 3 augustus )WUK JOB DE KRUIFF aai w anks haast te maken met het lan voor 64 huizen aan chiestraat, vindt in Noord morgenavond een extra vergadering plaats. Het ;e roept de gemeenteraad om het formele besluit te :n het plan door te zetten de bedenkingen van werkgroep Behoud van kei. Alleen dan kan aan de incie worden gevraagd om stemmen met de plannen. ;ommissie voor ruimtelijke ning heeft zich al bereid laard de bedenkingen van naast zich neer te omdat deze niet gemoti- d zijn. Tegen de bouwplannen wa ren aanvankelijk nog meer be zwaren, maar die zijn ingetrok ken. Garagebedrijf Van Abswoude is., akkoord gegaan omdat het zelf verhuist naar be drijventerrein 's Gravendijck. Ook aan die verhuizing moet de raad morgen zijn formele goed keuring geven. Burgemeester Van der Sluijs weet al dat in ieder geval meer dan de helft van de 21 raadsle den aanwezig zal zijn. Dat is nodig om besluiten te kunnen nemen. „Ik heb ze allemaal la ten bellen. Want ik schrijf al leen zo'n vergadering uit als ik weet dat er genoeg mensen ko men. Waarschijnlijk komen er dertien." LISSE SALOME TOET De Japanse natuurtuin in de Keukenhof is bijna klaar voor de opening van de Zomerhof op 3 augustus. Creatief direc teur H. Koster is tevreden met het resultaat. „Het is prachtig aangelegd, het water dat als een slang door de tuin kronkelt, geeft het iets extra's. Zonder het water is er geen leven mogelijk, het staat symbool voor de kracht van de natuur." De Japanse tuin hoort bij de Zomerhof, een deel van de Keu kenhof waar het publiek door verschillende soorten tuinen kan wandelen. De Japanse na tuurtuin is vijfduizend vierkan te meter groot en is ontworpen door Nomura, een Japanse ar chitect. Hij heeft ervoor ge zorgd dat alles in de tuin een authentieke Japanse uitstraling heeft. De bamboehekjes en de pergola's moeten precies op de goede plaats staan, anders is de balans uit de tuin. „Alles draait om evenwicht in Japan. Het moet rust uitstralen en perfecte harmonie tussen mens en na tuur", aldus Koster. Hoewel de natuurtuin echt Japans is, wordt hij een niet- traditionele tuin genoemd. De tuin bestaat uit lage heuvels met veel planten en bomen. Koster: „Bij een traditionele tuin wordt alleen zand en steen gebruikt. Dat zou niet bij de Keukenhof passen. De Keuken hof hoort kleurrijk te zijn, met vele tinten groen. De natuur Een medewerker legt de laatse hand aan het watertje in de Japanse natuurtuin van de Keukenhof. om je heen moet op het net- staan poortjes, gemaakt van pelbouw in Japan. Na de poort vlies schitteren." 'tempelhout'. Dit hout werd volgt een bamboe bruggetje Voor de ingang van de tuin vroeger gebruikt voor de tem- over het water, waarna een slin- foto dick hogewoninc gerpaadje door de tuin leidt. Volgens Koster is het grootste deel van de tuin af. „Er moeten nog bankjes, muziek, verlich ting en extra planten komen, maar met vijf mensen perma nent aan het werk moet dat luk ken." De aanleiding voor de Japan se tuin is de 400-jarige band tussen Holland en Japan. Sinds vier eeuwen wordt er handel gedreven tussen Japan en Ne derland. Vroeger was Neder land zelfs het enige land dat een handelsrelatie had met het land van de rijzende zon. De vaste band tussen de twee lan den komt duidelijk naar voren in de ligging van de tuin. pre cies tussen de molen en de mu- ziektuin. De natuurtuin staat voor Japanners symbool voor de relatie tussen mens en na tuur. Het Hanakairo Park, een bloementhemapark in het Ja panse Tottori, heeft al jaren een band met de Keukenhof. De materialen die gebruikt zijn voor de Japanse tuin zijn dan ook afkomstig van het zuster- park. Twee jaar geleden werd een Nederlandse bloembollenexpo sitie naar Japan gebracht om de Japanners kennis te laten ma ken met de Hollandse cultuur. Nu, tijdens het 400-jarig zuster- bestaan, wordt Japan naar Ne derland gehaald. De Zomerhof was vorig jaar voor het eersi open, tijdens het 50-jarig jubile um van de Keukenhof. Nu, tij dens de tweede opening van de Zomerhof, is de Japanse tuin te zien van 3 augustus tot 17 sep tember. iliet WK PETER BLOK Katwijkse notariskantoor ilk lees Van der Plas, dat aim Is maandag is gevestigd in voormalige pand van de neentewerken aan de Zee- moet zo snel mogelijk de i pikte openbare parkeer- nea tsen voor zijn gebouw weer laan'. Werknemers van Ver- 't Van der Plas mogen er' raard nog wel parkeren, r mogen niet langer het ex- :n« ieve recht op de parkeer- tsü tsen claimen. Dat is de be de; pijkste uitkomst van een M rmiddag gehouden gesprek ker. ien wethouder Berkheij en vertegenwoordiger van het ariskantoor. n aarmee moet op korte ter- i een einde komen aan een oijpnruzie tussen bewoners i Zeeweg en Verhees der Plas, dat zichzelf 22 -« nbare parkeerplaatsen had stg ieëigend. Bij elke parkeer plaats staat een bordje met daarop de tekst 'privé-parkeer- plaats notariskantoor'. Een aan tal parkeerplaatsen is 'exclusief gereserveerd' door notarissen, die op het bijbehorende bordje met naam en toenaam worden genoemd. Volgens de gemeente staat in het koopcontract, dat in ver band met de verkoop van het pand van Gemeentewerken met het notariskantoor is gesloten, duidelijk dat alle parkeerplaat sen voor het voormalige pand van Gemeentewerken openbaar zijn. „Dat hebben wij gister middag nogmaals benadrukt", laat een woordvoerder van de gemeente weten. „Het notaris kantoor heeft destijds 200.000 gulden korting gekregen op de koopprijs. In ruil daarvoor moesten de parkeerplaatsen openbaar blijven. Zeeweg-bewoners en hun be zoekers kunnen en mogen met onmiddellijke ingang hun auto Notaris Verhees claimt het exclusieve recht op een parkeerplaats voor de deur van zijn nieuwe kantoor, ter wijl het in werkelijkheid openbare parkeerplaatsen zijn. foto wim dijkman weer voor het gebouw van Ver hees Van der Plas neerzetten. „Dat is ook ons advies aan de bewoners", stelt de gemeente woordvoerder. De notarissen van Verhees evenmin reageren. „Dat heb- Van der Plas willen niet reage- ben we zo met het notariskan- ren. Buurtbewoner J. Bouw, die toor afgesproken. We commu- door de Zeeweg als woordvoer- niceren rechtstreeks met elkaar der naar voren is geschoven, wil en niet via de krant." ningen verdeeld over horecaconvenant Lisse ip métoet le erbodig en niet doeltreffend", zegt én. „Eindelijk duidelijke afspraken", o! de ander. De meningen van de Lis- horecabazen over het nieuwste ivan burgemeester en wethouders re Ie strijd tegen uitgaansoverlast met e op en rond 't Vierkant zijn ver- Lisse wil dat de horeca een con- mt ondertekent waarin onder ande- lol laat dat klanten niet dronken ge- d mogen worden, dat diezelfde Is Hen geen overlast op straat mogen »rzaken en dat de cafés op tijd de i 'en moeten sluiten. Als de eigenaars nereenkomst ondertekenen en zich n houden, mogen ze tot twee uur ar iblijven op vrijdag en zaterdag- i H. Anders moet de zaak om één uur orden gesloten, een uur vroeger dan il it moment. B genaar E. Oosthoek van Tapperij De oonste Zaak in de Schoolstraat m niet dat de problemen met over last veroorzakende stappers door de nieuwe maatregel uit de wereld zullen zijn. „Er zal in de praktijk nauwelijks iets veranderen. Waarschijnlijk zal iedereen het convenant wel ondertekenen, omdat het nu eenmaal moet. De gemeente heeft daardoor een extra stok achter de deur, maar meer stelt het ook niet voor. Het structurele probleem wordt er niet mee opgelost." Oosthoek vindt dat het allemaal wel meevalt met de uitgaansoverlast in Lis se. „Het ligt er aan hoe je het bekijkt. Je kunt het opblazen en er een enorm pro bleem van maken, maar ik denk dat dat niet terecht is. We zijn allemaal volwas sen mensen en we moeten er met z'n al len uit kunnen komen. Het heen-en- weerlopen tussen cafés zorgde bijvoor beeld voor het grootste deel van de over last. Met elkaar hebben we dat al be hoorlijk weten te beperken. Zo'n conve nant lijkt me dus eigenlijk overbodig." P. Hoogervorst, een van de eigenaren van De Taveerne snapt best dat de ge meente wat aan de overlast wil doen. „Maar om met zo'n strenge maatregel te komen vind ik niet rechtvaardig. Als ho- reca-ondernemer kun je maar een paar dingen doen om de overlast tegen te gaan. Zoals zorgen dat mensen niet echt dronken worden of vervelend gaan doen. Maar als de mensen eenmaal op straat zijn, weet ik niet wat er allemaal gebeurt, dat is niet te controleren." Hoogervorst wijst erop dat er al tijden wordt gepraat over inperking van de openingstijden. „Ik moet eerst nog zien dat het doorgaat. Bovendien: als het he le Lissese uitgaanspubliek massaal om één uur de straat wordt opgestuurd, geeft dat net zoveel overlast als orr) twee uur. Als ik voor de keus word gesteld, kies ik voor het convenant, natuurlijk." Zijn collega H. van der Kwaak van Ca fé 't Vierkant aan de Heereweg bena drukt liever de positieve punten. „Deze overeenkomst is totstandgekomen in sa menspraak met de horeca. Het is niet zo dat de gemeente Lisse ons dit zomaar opdringt of iets dergelijks. Ik vind het vooral erg prettig dat er nu duidelijke en uniforme afspraken zijn gemaakt, waar iedereen zich aan moet houden. En jé moet ook niet vergeten dat de gemeente zich ook tot bepaalde dingen verplicht, zoals voldoende toezicht op straat." Van der Kwaak wijst erop dat in de overeenkomst ook punten zitten die de horeca graag anders zou willen. „Wij uilden graag een 'glijdend' sluitingsuur invoeren, waarbij er om half twee nie mand meer naar binnen mag, maar het café nog wel open is. Zo krijg je een spreiding in het uitgaanspubliek dat naar huis gaat en voorkom je veel over last." Een dergelijke constructie bleek niet haalbaar, vanwege afspraken met andere gemeenten in de Bollenstreek. Van der Kwaak: „Bij onderhandelingen is het nu eenmaal een kwestie van geven en nemen. Al met al ben ik best tevreden met het plan dat er nu ligt." Hij durft niet te zeggen of de maatregelen ook succes zullen hebben. „Dat moet je al tijd afwachten. Voorlopig gaat het om een proefperiode van een jaar. Daarna zien we wel weer verder." tdeLeidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 19 Juli LEIDEN - Het Van-der-Werf-park is weer voor het publiek, door de openstaande deuren aan Groene- en Nieuwsteegbruggen, toegankelijk. KOUDEKERK - Een onaangenaam interval. Een nog jeugdige fietsrijder, niet spoedig genoeg de richting van zijn rijwiel wijzigende, reed hier Dinsdagavond met onvertraagde vaart in den Rijn. Met toegesnelde hulp werden voertuig en berijder op het droge ge bracht, welke laatste er met den schrik en een nat pak afkwam. NOORDWIJKERHOUT - Als een ongewoon schouw spel moeten we vermelden het doortrekken gister morgen van de 5de en 6de batterij van het 2de regi ment veldartillerie, het Dorp hullende in groote stof wolken. Een drietal trompetters blies er bijwijlen lustig op los en lokte in een ommezien alles naar buiten, zoodat het den zonen van Mars niet aan be wondering ontbrak. ANNO 1975 Zaterdag 19 juli WASSENAAR - Dierenpark Wassenaar heeft in de beurs geblazen en drie zeer zeldzame Sumatraanse tijgers aangekocht; één mannelijke en twee vrouwe lijke exemplaren. Het zijn nog jonge dieren (onge veer 6 maanden) en afkomstig uit de Londense Zoo. De 'Sumatraan' is de kleinste, maar tevens de mooi ste tijgersoort ter wereld. Zijn huid is goudachtig van kleur, onderbroken door felle, smalle strepen. In het oerwoud van Sumatra komt deze tijger nog in zeer beperkte mate voor, zodat zijn voortplanting in die renparken van groot belang is. Om het ras zuiver te houden en te voorkomen, dat er een vermenging met andere tijgersoorten zou plaatsvinden, is er een in ternationaal 'teeltboek' aangelegd, waarin alle in de verschillende dierentuinen ter wereld aanwezige 'Sumatranen' staan vermeld. HOUSTEN/MOSKOU - Gisteren werd er door de drie Amerikaanse en twee Russische ruimtevaarders in de Apollo-Sojoez-combinatie gewerkt aan allerlei wetenschappelijke en technische opdrachten maar dat-had ook gedaan kunnen worden in afzonderlijke vluchten. Hoofddoel van de historische ontmoeting blijft het ontspannings-effect, een duidelijk politie ke zaak. De ruimtevaarders brachten elkaar over en weer bezoekjes. Nadat ze een verdiende nachtrust had den genoten ging de Amerikaan Brand naar de So- joez terwijl de Russische commandant Leonow de Apollo opzocht. Later ging het vijftal nog weer eens tweemaal stuivertjewisselen. Er was een wat gefor ceerde nieuwe uitwisseling van geschenkjes, er wa ren wat praatjes met de grondstations ook vanuit el- kaars capsules en naar eikaars grondploegen, en er was een 'afscheidsreceptie' waarna de luiken van het koppelingstuk definitief gesloten werden. LEIDEN - Joop Riethoven heeft gisteravond om ze ven uur vier Swift-renners 'weggeschoten', die het wereldduurrecord fietsen willen verbeteren. Dat re cord is een feit als het viertal tot zeven uur vanavond op de fiets kan blijven. Het wereldrecord is nu in handen van het Naaldwijkse Westland Wil Vooruit met 24 uur. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 Dij 18 In zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t-a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 231X1AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevelt.straat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. PRIVE-PARKEERPLAAIS Mr A A C Verhees

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15