'Eenmaal buiten valt het best wel mee' Nut van computer thuis wordt zwaar overschal Wie maakt er nu eigenlij de dienst uit in Nederlani Hartenbrugkoor niet het eers Nederlandse koor in St. Pieti WOENSDAG 19 JULI 2000 945 Meningen De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten off weigeren. Alleen brieve met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactio.ld@damiate.hdc.nl Klankbord UITGELICHT De journalistiek, de wetenschap en het EK (2) Wetenschap en journalistiek, daarover ging het vorige week. Wat kan de wetenschap bete kenen voor de journalist die het raadsel wil ontrafelen van de door Nederland tijdens het EK gemiste penalty's? Het is aan de journalistiek om de gangbare theorieen te publi ceren en dat is de afgelopen in het midden op. Weet de speler de keeper in het onge wisse te laten over de hoek waarin hij de toil plaatst dan is de keeper, volgens De Haan, kansloos. Een natuurkundige moet kunnen uitrekenen waarom dat zo iü. Dan zijn we er trouwens nog niet. De ware weten- weken volop gebeurd. De - schapper blijft geïnteresseerd Boer, Kluivert, Stam en Bos- in alles wat zijn theorie kan velt zouden hun zenuwen niet de baas zijn ge weest. Assistent- bondscoach Jo- han Neeskens adviseert: „Als je twijfelt, kun je twee dingen doen. Je kunt hem altijd zo hard mogelijk nemen. Maar je kunt ook be denken dat als jij niet weet hoe je hem gaat nemen, de keeper het ook niet weet. Dan ben jij dus altijd in het voor deel en waarom zou je dan nog zenuwachtig zijn?" Hee- renveentrainer Foppe de Haan zegt: „Statistisch gezien gaan alle penalty's erin die je halfhoog op de binnenkant van het zijnet richt. Noch De Boer, noch Kluivert mikten daarop." Neeskens speelt met zijn advies leentjebuur bij de ge dragswetenschappen, maar wil je je zenuwen echt over winnen dan moet je je ook verdiepen in de harde statis tieken van Foppe de Haan. Een psycholoog kan uiüeggen wat spanningen met mensen doen, maar waarom die pe nalty's van De Haan de mees te kans op doelpunten opleve ren. dat lijkt meer een kwestie van natuurkunde. Een doel is 7.32 meter lang en 2.44 meter hoog. Keepers zijn gemiddeld 1.85 meter en stellen zich bij penalty's altijd weerleggen moet dus op zoek naar een keeper die wel in staat is om zo'n penalty te houden en hij moet z.ich verdie pen in de vraag hoe dat dan weer Zo'n keeper is er geweest. Het is de in de vergetelheid geraakte doelman van Vitesse, Just Göbel, die tussen 1912 en 1920 in het Nederlands elftal speelde. Hij koos er voor om niet in het midden van zijn goal te gaan staan, m aar juist wat opzij daarvan. In het klei ne gat durfde geen speler te schieten, in het grote }>at wist hij met zijn lengte van 1.92 met enige regelmaat de penal ty's te stopen die volgens Fop pe de Haan onhoudbaar zou den zijn. Toch zie je jzelden meer een keeper naast het midden staan. Ook op Göbels methode valt weer het een en ander op af te dingen, natuurlijk. Wa.pt er wordt vandaag de dag veel harder geschoten dan in 1915 en het is dus nog maa r de vraag of Göbel die penalty's van nu zou weten te houden? Bij zoveel overwegingen gaat het je al gauw duizelen. Is er iemand aan de Leidse uni versiteit die mij van die duize lingen kan afhelpen? TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Pagina 11 van het Leidsch Dag blad van 11 juli geeft een fraaie samenvatting van de problema tiek waarvoor een gemeentebe stuur anno 2000 geplaatst kan worden. Het Van der Werfpark, open bare ruimte, groene long van de stad, bedoeld als wandel- en verpozingsruimte voor de bur gers, is gemonopoliseerd door mensen die hun burgerschap tot vrijwel nul gereduceerd hebben. Onmaatschappelijk gedrag levert op zich geen strafbaar feit op, en zeker niet in een (mid del) grote stad in het westen des .lands. Maar toch: de argumen tatie van gemeentebestuur en politie biedt een tafereel dat voornamelijk doet denken aan een achterhoedegevecht tegen de opdringende abnormaliteit die langzaam maar zeker Ons maatschappelijk veld lijkt te gaan beheersen. Aan de Koppenhinksteeg blijkt een 'vrijplaats' gevestigd te zijn: een enclave dus waar af wijkende of in het geheel geen wetten van kracht zijn. Het wonderlijke - en voor bestuur ders uitermate frustrerende - lijkt mij, dat onmaatschappelijk of strafbaar gedrag (het weder rechtelijk in bezit nemen van andermans onroerend g dit merkwaardige landje verwerving van recht en ka den, en de daders zelfs ea kere onderhandelingsposili genover de gemeente kani veren. Blijkens uitspraken va: heer Gerard van Hees - wonder dat in dit inilia mand eens zijn naam noe heeft men er geen moeite vanuit zijn volkomen i positie toch zekere clain hanteren, waarop de genie voorshands gelukkig nogal cijns reageert. In Leiden Zuid-West i een nieuwe moskee koraes erfpachtkwestie, een vooi derlanders niet te nemen! bel, blijkt aan de Rembia straat al afgegraven te zijn de aldaar gesitueerde rno over 200 jaar, én bij ontsti nis van moslims in Leidei als het Marokkaanse 1 terie van Godsdienstzako koord gaat, mag het \fl verkocht. Leuke quizvraag: wie t in Nederland de dienst Thorbecke draait zich i zijn graf. H. Pet Oegstg Naar aanleiding van berichtge ving in het Leidsch Dagblad van maandag 10 juli lijkt mij een correctie op zijn plaats. De krant vermeldt op de pagina Cultuur Kunst dat het Harte- brugkoor op 7 november de heilige mis in de Sint Pieter zal opluisteren en dat het de eerste keer is dat een Nederlands koor zorgdraagt voor de muzikale omlijsting aldaar. Graag wil ik wijzen op het feit dat in november 1990, bij gele genheid van zowel het Willi- brordusjaar als het 100-jarig be staan van het koor, het ge mengd koor Cantemus Domino van de Haagse Jacobusparoch- ie, onder leiding van de beken de dirigent Sipke de Jong, in Rome een aantal missen heeft opgeluisterd. Allereerst was dat een hoog mis in de Paulus buiten de Mu ren, waarin kardinaal Simonis voorging. In deze mis zong het koor de 'Krönungs Messe' van Mozart. Vervolgens betrof in de Sint Pieter een hoogu het Nederlands door de J in aanwezigheid van alle derlandse bisschoppen Zuid-Nederlandse Gilden, werd door Cantemus Dol de 'Missa Te Deum Lauda van de Nederlandse compi H. Andriessen ten gehore bracht. Ten slotte zong hei in de Kerk der Friezen de '1 de Angelis' van Bartolud aanwezigheid van Bartd zelf. Deze mis werd voorgel door kardinaal Willibrands. Het was een zeer bijzon reis met overgetelijke ervi gen, die ik als 'hoffotograaf mocht meemaken. Natuil wens ik ook de mensen val Hartebrugkoor eenzelfde cesvolle reis en uitvoering! Sint Pieter toe, vooral in dit lig jaar. Maar de primeur I ik ze helaas ontzeggen. J.L.M. van derLt OPINIE Wie geen e-mailadres heeft, wordt meewarig aangekeken. Wie zegt dat hij geen computer nodig heeft, krijgt de vraag of hij soms terug wil naar het stenen tijdperk. We hebben een com- puter nodig en we moeten 'internet ten' en 'e-mailen', anders lopen we hopeloos achter. Dus kopen we met z'n allen dure compu ters, die dingen kunnen die wij nooit van ze zullen verlangen. We jutten el kaar op, en de overheid doet er hard aan mee. D66-minister Roger van Boxtel van Grote-Stedenbeleid profileert zich graag als de minister van de vooruit gang. Hij wil het tegenbeeld zijn van premier Kok, die in een filmpje over de verkiezingen per ongeluk wel heel oud en onbeholpen overkwam, toen hij achter een computer plaatsnam en dacht dat hij de muis als een soort af standsbediening moest gebruiken. Nee, dan minister Van Boxtel. Die opent Digitale Hangplekken, waar jongeren kunnen 'computeren' en wil graag een pc-privéproject voor ieder een. Met pijn in het hart zag hij de Kenniswijk in de portefeuille van staatssecretaris De Vries van Verkeer en Waterstaat verdwijnen. Graag had hij gepronkt met het miljoenen gul- De internetrevolutie zou de we reld ingrijpend veranderen. De koppeling van computers zou minstens zo'n grote invloed heb ben op ons leven als de uitvinding van elektriciteit. Het aantal 'inter netters' stijgt, dat is duidelijk. Maar maakt het medium zijn be lofte waar, of wordt het nut ervan schromelijk overschat? Het Leidsch Dagblad voert in de zo mer een discussie over nut en noodzaak van het internet. Lezers worden van harte uitgenodigd om mee te doen. Zij kunnen hun bij dragen sturen naar het adres dat bovenaan deze pagina staat. De discussie wordt vandaag geopend door Janet van Dijk. Zij is redac teur van deze krant en is sinds 1995 'online'. dens kostende project, met als doel om 75 procent van de inwoners van wijken achter de computer te krijgen. Dat alles om een tweedeling in de samenleving te voor- komen - een tweede ling van mensen mét en mensen zonder computer. Die laatste groep loopt immers ongeloofljike ach terstanden op, want zij weten niet hoe het apparaat werkt en kunnen niet surfen op het World Wide Web. De boodschap van de overheid is dezelf de als die van de internetproviders, te lefoonmaatschappijen en computer fabrikanten: zonder computer tel je niet meer mee. Weinig mensen zullen het nut van de computer betwisten. Het is een prachtige uitvinding, die we niet meer kunnen en willen missen in onze maatschappij. Wetenschappers, art sen en vooral bedrijven hebben er enorm veel profijt van. Voor zakelijke transacties en bevoorrading is de mo gelijkheid om computers aan elkaar te koppelen een uitkomst. Het is mooi dat de computer er is. Op het werk, wel te verstaan. Het is grote onzin om te stellen dat we het ook thuis zonder computer niet meer redden. Een privécomputer is leuk voor wie er leuke dingen mee weet te doen (thuis werken, 'chatten' met mensen over de hele wereld, foto's digitaal be werken, bankzaken regelen, spelletjes doen, werkstukken maken) en een in- ternet-aansluiting thuis is aardig, maar vooral ook irritant en tijdrovend, want nog altijd is het moeilijk om de juiste informatie op het net snel te vinden. Internet heeft zijn grote belofte nog lang niet waargemaakt en zeker niet zo snel als beloofd. Wie doet er bood schappen via het net? Wie leest een digitaal boek? Wie digitaal een pizza bestelt, heeft kennelijk veel tijd over en geen honger, want het is nog altijd veel sneller om de telefoon te pakken om de bestelling door te geven dan om naar de kamer met de computer te lopen, het apparaat aan te zetten, verbinding te maken en 'online' de bestelling door te geven. De internetverbinding wordt vooral gebruikt om met andere mensen te 'chatten' en om e-mails te versturen. Dat lijkt de communicatie te verbete ren, maar schijn bedriegt. Met onbe Klanten van een fast-food-restaurant in Hong Kong kunnen surfen over het net terwijl ze ontbijten. kende mensen uit de hele wereld voe ren we online oppervlakkige gesprek ken, terwijl we nauwelijks tijd hebben om met vrienden af te spreken. Het chatten gaat meestal nergens over en wordt vaak flirten. E-mails zijn handig, maar over het algemeen erg oppervlakkig en vooral snel. Over een brief is veel langer na gedacht, een telefoontje schept met een duidelijkheid om over een ge woon gesprek nog maar te zwijgen. Het ergste zijn de digitale ansichtkaar ten (en verhuisberichten en geboorte kaartjes) die je met behulp van een moeilijk te onthouden code op een si te moet downloaden, wat minuten duurt. Wie wil er niet liever een mooie kaart met achterop wat schilfers cou leur locale van de deurmat rapen, en die ophangen op het prikbord? Dé communicatie verschraalt en kinderen van nu zullen later niet we ten hoe het ook anders kan. Want scholen kunnen niet achterblijven, en schaffen massaal computers aan. Als of die kinderen anders nooit met een computer kunnen werken (en wij dan, de kinderen van de précomputer-ge neratie?). In zijn gesproken column in het tv-programma Buitenhof zei hoogleraar Plasterk dat hij liever zou zien dat leerlingen fatsoenlijk leren spellen. Leraren van beroepsopleidingen vertellen hoe handig het is dat de leer lingen per e-mail vragen kunnen stel len over een bepaald vak. Maar dat kan toch ook tijdens lessen en colle ges? Dan hebben ze er allemaal wat aan en zien ze elkaar nog eens. Niet zo gek in een maatschappij waarin we het steeds moeilijker vinden om fat soenlijk met elkaar om te gaan. FOTO AFP IRA CHAPl Het nut van computer en inter voor privégebruik: wordt gigantt overschat. Van een kwartier in krant lezen, steek je meer op dam een kwartier surfen op het net, i uurtje in de kroeg is gezelliger dam uur in je eentje achter de compi zitten en het is voor kinderen veell ker, beter en gezonder wanneer minister van Grote-Stedenbeleid tr veldjes met gras in wijken opent Digitale Hangplekken. We moeten de mensen zonder mailadres niet meer meewarig aan ken en de overheid moet snel oph den met het behandele-n van con| terloze mensen alsof zij tweederai burgers zijn, die heel dringend gel pen moeten worden. Er :zijn wel an re noden te lenigen. JANET-VAN PUK Het is de laatste weken matig weer. Het strand is leeg, de musea zijn vol. Er wordt geklaagd en getreurd: het weer is het praatje van de dag. Zonaanbidders gaan massaal naar de zonnebank om toch aan hun bruine tintje te komen. Of er wordt een tropisch reisje geboekt, want hier wordt 't niets meer. Anderen blijven positief en hopen op een mooie nazomer. Nederlanders zijn wel wat gewend. Of niet? D. van Duijn, lid van de agrari sche adviescommissie in Kat wijk: „Ik ga niet negatief doen. De zomer is nog niet eens hal verwege, laten we nou niet on nodig treuren. Hoewel de tem peratuur nu wel beneden peil is hoor, dat is voor sommige ge wassen niet goed. Zuid-Afri kaanse planten hebben zon no dig, anders groeien ze niet goed. Ik merk het nu ook, de zanpedeschia's gaan traag om hoog dit jaar. En met de hoge luchtvochtigheid moet je erg oppassen voor schimmel. Zo dra het droog is, zeggen we, hop jongens, sproeien met die anti-schimmel. Dat moet hoor, preventief spuiten." Weerlijn Klaas de Weerbaas: „Beste mensen, het is wéér be droevend grauw weer, dit is de op twee na slechtste zomer. Voorlopig lijkt het niks te wor den, maar daar komt binnen kort verandering in. Dus we moeten even door de zure ap pel heenbijten. De algemene voorspelling is dat het wat beter zal worden. En dat zal hoog tijd worden! Nu is het nog maar 17 graden, met wolkenvelden en regenachtige perioden. Maar het gaat de goede kant op. In het weekend wordt het 20 gra den, althans volgens de prog nose... Voorlopig houd ik het op twijfelachtig." H. Wautzenberg, voorlichter van het natuurhistorisch mu seum Naturalis in Leiden: „Wij hebben grote aantallen bezoe kers deze zomer. Dat ligt aan het weer, hoe slechter het weer. hoe groter het bezoekersaantal. maar dit jaar was er maar één inzender. Heel jammer. Dat komt door het slechte weer. Daar kunnen de bloemen niet tegen. Die staan buiten en als er dan een harde plens over heen komt dan zakken ze weg. We gaan wel door met de keuring, ondanks dat herfstige weer. Ik vind het frisjes nu, maar toch ga ik deze zomer op fietsvakan tie door Nederland. Weet je wat het is, als je eenmaal buiten bent valt het best mee met dat weer. Het lijkt kouder dan het is. Maar ik ben dan ook geen gladiool." F. Ruigrok, secretaris van de fietsersbond in Noordwijk: „Persoonlijk heb ik geen last van het weer. De laatste weken zijn wel wat buiig ja, geen fiets weer. Maar om nou te zeggen dat iedereen zich laat weerhou den door wat nattigheid, dat denk ik niet. Soms is het toch heel aardig weer om de fiets te pakken. Ik ben laatst in de dui nen geweest en daar zag ik aar dig wat mensen rondwieleren. Ikzelf niet nee, misschien later in het jaar nog." T. Eibers, eigenares van zon- necentrum Alternatief in Lei derdorp: „Ik heb het best druk nu. Deze weken, met dat regen achtige weer, zijn goede dagen voor mij. Van mij mag het zo blijven, de zon is mijn concur rent." B. Schijff, weerman uit Rijns burg: „Ach wat zal ik zeggen. Het is echt Hollands weer, dat komt door een bepaald stro mingspatroon. Wij hebben nu de koude luchtstroom gekregen terwijl Noord-Europa de warme stroom krijgt. Het was op Nova Zembla bijvoorbeeld 20 graden! Aankomend weekend wordt het hier nog wel aardig, maar het blijft een kwakkelige zomer. En vandaag is het Sint Margriet, de eerste hondsdag. Dan is de luchtvochtigheid heel hoog. Als het op de hondsdagen, van 19 juli tot 19 augustus, slecht weer is, dan blijft het een matige zo mer. Maar ik blijf toch in Ne derland hoor, lekker feestweken in Rijnsburg. Wist u dat ik bij de jaarsvoorspelling in januari al zo'n slechte zomer voorspeld had? Echt, ik heb dit jaar tot nu toe 80 procent goed gehad! Ik zeg altijd maar: Regen op Sint Margriet, dan heb je zes weken lang een natte tiet." SALOMÉ TOET derland, maar het is nu te koud om bloot te recreëren. Dus gaan de mensen gewoon ge kleed, net als bij een gewone camping. De meeste naturisten zoeken dus hun heil in het bui tenland. Er zijn wel 200 naturis tenplaatsen in Europa, genoeg keus dus. Ikzelf ga naar Zuid- Frankrijk, lekker aan de Middel landse Zee. Buiten Europa wordt het wat moeilijker, in Turkijke kun je bijvoorbeeld niet bloot recreëren. Dat kan sowieso niet in een islamitisch land. We willen geen proble men maken dus doen we dat ook niet, het moet wél leuk blij ven." T. van der Hulst, bedrijfleider van strandtent De Strandgans in Noordwijk: „Iedereen wil toch mooi weer? Ik zeker, er is nu minder omzet en daar kan ik niks aan doen. Ik moet het echt hebben van de zon. Geen zon, geen brood. Er komen wel mensen hoor. onze vaste klan ten. Maar die blijven ook niet zo lang. Het is toch niet lekker FOTO ANP MARCEL ANTONISSE buiten zitten met dit weer. Ik hoop echt dat het mooier wordt, daar ben ik afhankelijk van." M. Vos, eigenaar van ijssalon Confetti in Nieuwkoop: „Mijn omzet is nu al beter dan vorig jaar, dus ik heb niets te klagen. Het is is nu drie, vier weken slecht. Maar mei was heel goed, dat compenseert weer. Daarbij hoeft het van mij niet zo druk te zijn hoor. Ik werk voor m'n rust. Trouwens, zo koud is het buiten nou ook weer niet. Ik verkoop wel door, dat komt omdat ik ontzettend lekker ijs heb. Maar ik hoop wel dat het mooier wordt. Ik ben geen Pel- leboer, maar twee warme we ken krijgen we nog wel. In de winter ben ik dicht, dan ga ik naar Bali. Dus ik krijg m'n zon netje wel." J. van Scheepen, organisator van de gladiolenkeuring bij de Koninklijke Algemeene Ver- eeniging van Bloembollencul tuur (KAVB): „Wij organiseren elk jaar de gladiolenkeuring, Dat spreekt vanzelf. Tot nu toe hebben we 130.000 bezoekers gehad, daar zijn wij erg tevre den over." Robert, graffiti-artiest uit Lei den: „Wat een zeikweer, echt niet oké gewoon! Ik baal als het regent, vooral 's nachts als ik op pad ga. Dan moet ik of noodge dwongen binnen blijven, of ik moet onder een brug proberen een piece te zetten. Het valt niet mee om op een vochtige muur een mooi ontwerp te zetten. Het enige voordeel is dat het minder druk is op straat met slechter weer, dus hoef ik ook niet bang te zijn voor oppas- sande burgers die de politie gaan bellen. Laatst ook, toen moest ik echt wegwezen, want ik heb geen zin in een nachtje cel. Toen ik de volgende dag ging kijken, was m'n werk hele maal weggespoeld. Balen!" F. Kromhout, eigenaar van camping Koningshof in Rijns burg: „Ik heb geen last van het slechte weer. Ja, mensen gaan wat minder impulsief een weekendje weg. Gezinnen op fietsvakantie' ofzo, die loop ik nu mis. Maar vroeger was dat veel erger dan nu. Met een slechte zomer zat je toen ge woon op nul gasten. Nu niet meer. ze komen toch wel. Voor een korte periode, maar toch. Dat komt omdat we nu veel te doen hebben, er zijn musea in de buurt, je k.an winkelen, noem maar op. De kampeer ders weten datze gaan echt niet de hele da;g in een nat tent je zitten hoor. Hn voor de kin deren organise ren we van alles, zodat de ouders ook eens alleen op pad kunnenEn een beetje regen hoort bij het kampeerge voel. Ik vind her. nu best mooi weer. De gasten zijn tevreden, de bikini's wappieren al weer aan de tentlijnen laat de zomer maar komen!" B. Huijser, hoofdl van de Ne derlandse Federatie voor Na turisten in Utrecht: „Wij heb ben geen profijt van een koude zomer. Normaal hebben we een naturistencamping in Ne Natte tentjes in de zomer, de kampeerders maken er het beste van.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14