,eiden Regio 'Lakenfeesten terug naar vier dagen' Jeugddorp LWO is volwassen geworden ewoners Schelpenkade tegen sloop van woonblok erplichte verzoening na ïzie over stopcontact Politie houdt inbreker aan ENSDAG 19 JULI 2000 ongen gearresteerd na inbraak De politie heeft gisteren een 16-jarige jongen uit Leiden arresteerd op verdenlang van inbraak. De jongeman zou vol- nsde politie samen met een 18-jarige plaatsgenoot op maan- g 10 juli hebben toegeslagen in het huis van een kennis in de evenshof. Bij die inbraak zijn onder meer een mobiele tele- on en een jas gestolen. De andere verdachte is eerder al aan houden. ongens beroofd op Lage Rijndijk [jEfü Een 16-jarige jongeman uit Boskoop is gisteren op de ge Rijndijk beroofd van zijn mobiele telefoon. De jongen nste om half drie 's nachts met een vriend over het fietspad iar Leiderdorp toen een andere jongeman met zijn fiets de lorgang blokkeerde. Die vroeg in eerste instantie op vriende- ietoon of hij een van zijn vrienden mocht bellen. Even later js het echter afgelopen met de vriendelijkheid en begon hij de iskoper en zijn vriend te bedreigen. De Boskoper moest zijn obieltje afgeven, Zijn vriend, een 16-jarige jongen uit Leider- irp, werd gedwongen zijn portemonnee in te leveren. |DEN_i De politie heeft gisteren na een achtervolging een 41-ja- ie man aangehouden op verdenking van een snellaaak aan de loseveltstraat in Leiden. Agenten kregen gisteravond om- reeks acht uur de melding dat met een witte personenauto •n pui was geramd. In de Rooseveltstraat zagen ze bij een au- matiseringsbedrijf inderdaad de auto tegen de gevel staan, oen ze op de wagen afliepen, trok de bestuurder op en scheur- weg. Een van de agenten kon maar net op tijd voor de auto egspringen. Er volgde een achtervolging over de A4 naar Den aag, waar de man uiteindelijk is aangehouden. In de auto la in verschillende computers, die overigens niet uit het bedrijf in de Rooseveltstraat zijn gestolen. De man is er namelijk niet geslaagd het pand binnen te komen. De politie zoekt nog uit de man verantwoordelijk is voor meer misdrijven. nelkraker aangehouden De Lakenfeesten duren volgend jaar wellicht aanzienlijk korter. Voorzitter A. van der Luit van Stichting Evene mentenfonds Leiden overweegt het zomerse festijn terug te brengen van tien naar vier dagen. Hij hoopt dat de verschillende programma-onderdelen elkaar zo meer versterken, waardoor het voor bezoekers ook interessan ter wordt naar Leiden te komen. feesten vallen. „Tijdens de laat ste editie liep het in de week einden goed - ondanks het slechte weer. Maar doorde weeks hoorde je in de stad toch ook geluiden dat er eigenlijk te weinig was te doen. Als er dan ook een enkel evenement uit valt, zoals het parabouncen vo LEIDEN WIM WEGMAN De Evenementenfonds-voorzit- ter moet zijn ideeën nog be spreken met verschillende be trokken partijen. Volgens hem is het echter dé oplossing voor de stiltes en de gaten die nu in het programma van de Laken- rige week, blijkt dat je toch wel erg kwetsbaar bent. Ik kan me voorstellen dat mensen niet speciaal vanuit Friesland ko men om in Leiden het carrillon- concert en de kermis op de Beestenmarkt te bezoeken. Pri ma evenementen, maar het is te weinig voor één dag. In de nieuwe opzet blijven al le grote evenementen gehand haafd, maar zijn ze nu gecon centreerd rond één weekeinde. „De Lakenfeesten beginnen nog steeds, als vanouds, met de Rembrandt schilderwedstrijd en de Peurbakkentocht", stelt Van der Luit. „Maar meteen daarna volgt gedurende drie dagen het het Culinair festival en de kermis, en tijdens het weekeinde de dragon-boatrace, het VSB-avondspektakel, het straattheater, de Lakenmarkt, de Gouden Pet en alle andere festivals. Daardoor gaat het vol gens mij veel meer bruisen. Heeft een bezoeker het toch niet zo naar zijn zin tijdens de dragon-boatrace, dan vermaakt hij zich wel tijdens het Culinair festival of omgekeerd." Een vier dagend durend festijn is daar om toeristisch interessanter dan Lakenfeesten die anderhal ve week beslaan, stelt hij. „Voor een korte periode, waarin elke dag volop evenementen zijn. zullen mensen gauwer geneigd zijn te boeken." Ook voor de deelnemers aan de verschillende evenementen wordt het feest veel overzichte lijker. „Nu zie je bij de Laken markt nog dat handelaren een keuze maken: gaan ze het eer ste weekeinde of het tweede weekeinde? Straks hoeft dat niet meer. Waardoor het aan bod op de markt er alleen maar op vooruit kan gaan", meent Van der Luit. Een andere oplossing, nog meer evenementen in het leven roepen zodat alle dagen goed zijn gevuld, is volgens Van der Luit op dit moment organisato risch nauwelijks te behappen. „We lopen nu al behoorlijk te gen de grenzen op." I Iet Culinair festival, het eve nement dat dit jaar tenauwer- nood doorging, is volgens Van der Luit in 2001 zeker van de partij. Het festival werd dit jaar op het laatste moment afgelast om vervolgens in allerlijl op nieuw te worden georgani seerd. Van der Luit zegt dat er nu al 22 bedrijven hebben be loofd volgend jaar mee te doen. „Dat is boven verwachting." id zeer leidt tot kort geding HAAG» HERMAN JOUSTRA goed dan, de zaakwaarne- van de huisbaas van een lid aan de Utrechtse Veer be- le dat hij het stopcontact de stekker van de cv-ketel vrijdag goed en veilig zou tmaken. En hij en de huur- die geklaagd had over het pcontact verklaarden, loon'oetend, nog deze week afspraak om een poging te de rest van hun proble- n in een onderling gesprek de wereld te helpen. Want kostte beide partijen giste- behoorlijk wat moeite water de wijn te doen, in een kort ling dat de huurder tegen de sbaas had aangespannen irde Haagse rechtbank. Vat er precies mankeerde het stopcontact? Dat bun- in de lucht aan een ir draden, legde de huurder rechter uit. Ooit was het wel i fatsoenlijke manier be- maar tijdens een ver- inving was het contact ko- te hangen. Een gevaarlijke natie volgens de huurder, die stopcontact daarom maar f op een balk had laten be- tigen. Maar ja, de huisbaas op zijn beurt de balk weer ggehaald. Waarom, dat wist 'de rechter niet te vertellen, had geen flauw idee, ook al d hij sinds een jaar of vijf ge- eld aanvaringen met de ver- urder. Ze moest maar aan de ikwaarnemer van de huis- is vragen wat hem bezielde. )ie had wel een verklaring, een gegeven moment kreeg huisbaas van de gemeente opdracht het pand wat be- onbaarder te maken. De bo lste verdieping, waar zich de cv-ketel bevindt, werd vervolgens leeggeruimd. En ja, hij had toen de centrale verwar ming uitgezet door de stekker uit het stopcontact te halen. Maart, april van dit jaar was dat geweest. Sindsdien was de ver warming ook uitgebleven. Tot zijn verbazing kwam de huur der toen ineens met het verhaal dat hij de verwarming expres, om de huurder dWars te zitten, zou hebben uitgezet. Nou dat was dus niet waar. Iedereen in huis kon erbij, iedereen kon hem zo weer aanzetten. En die balk, die had hij inderdaad weggehaald. Omdat de huurder hem ten onrechte betichtte van het veroorzaken van een le vensgevaarlijke situatie. De rechter, die het relaas van beiden met stijgende verbazing aanhoorde, concludeerde uit de houding van de kemphanen, 'dat er blijkbaar sprake was van veel oud zeer'. Dat het eigenlijk niet alleen om het stopcontact voor de de centrale verwarming draaide. Waarover de heren de afgelopen jaren hadden geru zied wilde ze niet weten. Die gescheidenis moesten beide partijen maar even opzij zetten, oordeelde zij, omdat dat niet de inzet was van het kort-geding. Voor de kwestie-stopcontact lag een praktische oplossing voor de hand. De beide heren moes ten dat samen met hun advoca ten maar even op de gang 'kort sluiten', schertste zij. Aldus geschiedde, na een moeizaam half uurtje. Het stop contact zou worden gemaakt. En de heren zouden proberen al hun problemen uit te praten. Daarvoor krijgen ze de tijd tot 26 augustus. Mocht er dan nog steeds geen sprake zijn van ver zoening, dan zien de heren el kaar weer voor de rechtbank. LEIDEN PABLO CABENPA „Uh, uh, uh, uh...", klinkt het vermanend. Klein meisje met klauwhamer (parttime hutten- architecte, vandaar) wordt tot de orde geroepen. Want af spraak is afspraak. Het voorste gedeelte van het hoofdgebouw op het terrein van Jeugddorp Zuid-West is gereserveerd als zithoekje voor vrijwilligers en leiding. Dus daar kun je niet zomaar naar binnen stormen, ook al heb je nog zo dringend advies nodig van het hoofd huttenbouw. Logisch. Vijf medewerkers van het LWO en vijfentwintig vrijwilligers wijden zich vier weken lang fulltime aan de be geleiding van soms 150 kinde ren van zes tot dertien jaar. Het is een dankbare maar uitput tende taak. Dus als zo'n vrijwl- liger van al te veel vrijheid blij heid wil uitpuffen dan moet hij/ zij dat ongestoord kunnen doen. Het meisje moet even omlopen. „Eén van de dingen waar we strikt in zijn. Dat en de leef tijdsgrenzen van de kinderen die in het Jeugddorp mogen verblijven. Wie ouder is dan dertien mag er helaas niet meer bij." Peter Kruit, hemelsblauw t- shirt met LWO logo en een sticker die vertelt dat je tegen Peter gewoon Peter mag zeg gen, is al twee jaar coördinator van de vrijwilliggers op het Jeugddorp aan de Voorschoter- weg. Jeugddorp is het zomer- programma van de Leidse Wel zijnsorganisatie, dat kinderen door de vrije zomerweken loodst met knutselen, spel en sport, speltheater en'hutten- bouwen. Dit jaar opent het dorp voor de vijfde maal haar poorten. Tot 11 augustus heb ben de kinderen een zomer- vrijplaats met dit jaar extra's als de stormbaan, het lucht kussen en het linedancen. Wat begon als spontaan ini tiatief van een groepje LWO- werknemers is inmiddels vol wassen geworden. Dries Breugon. financieel coördina tor en man van het eerste uur kan het zich nog herinneren. „In 1996 hadden we de eerste dag 30 kinderen op het terrein. En dat was een topdag! Moet je Kinderen met proefjes aan de slag in de grote tent van het Jeugddorp. nu kijken. Gisteren hadden we er meer dan 150. De stadsbus jes die de kinderen van de buurthuizen hier naartoe ver voeren moesten twee keer rij den." En dat terwijl vorig jaar het voortbestaan van het Jeugddorp nog in gevaar leek te komen. Dat lag eerder aan het feit dat de vraag groter was dan het aanbod. Er waren te weinig vrijwilligers voor het aantal kinderen. Iets waar ze dit jaar gelukkig geen last van hebben. Kruit: „We zijn nu op tijd be gonnen met het werven. Én ge lukkig komt een gedeelte van de vrijwilligers van voorgaande jaren trouw terug. Dit jaar is er weer een stuk professionaliteit gewonnen." Breugon: „De ta ken waren vroeger onduidelijk. En dat was in '96 helemaal niet erg. De kleine groep vrijwilli gers die het hadden opgezet was ontzettend enthousiast en dat werkte heel goed. Maar een gedeelte van die oudgedienden is inmiddels afghaakt. En dan komen er nieuwe mensen die niet één twee drie weten wat ze moeten doen." Kruit: „leder een heeft nu zijn vaste taken. De losse pols regeert niet meer. Er is een contract met het bedrijf dat materiaal levert voor de hutten. Er is voor het onderdeel sport en spel een vrijwilliger die van de school voor lichamelijke opleiding komt, de medewerker die het knutselen in goede banen leidt heeft een handvaardigheids verleden en ook de jongen die speltheater verzorgt zit al jaren in het vak. Kruit: „Al onze vrij willigers worden bij de vrijwilli- gerscentrale gescreend op hun specialiteiten en vervolgens daarop geselecteerd. Alleen bij de huttenbouw zitten er nog geen mensen met specialisti sche kennis. Dat willen we vol gend jaar regelen." Op het veldje naast de cir custent ligt het palletdorp waar het houten verpakkingsmateri aal tot majestueuze krakkemik kigheid wordt getransfor- foto mark lamers meerd. De maakster van één van de kampeerpaleisjes vertelt dat ze morgen gordijntjes mee neemt. „Als de kinderen de kans zouden krijgen zouden sommigen ook nog wel willen overnachten." Het is precies dat kampgevoel dat Dries Breugon heerlijk vindt aan het Jeugddorp. En hij is ook erg blij dat die professionaliteit zoveel oplevert. Maar heel soms sta je ook voor onverwachte situa ties. „Vanmorgen nog drie jochies moeten wegsturen. Die waren ouder dan dertien en dan gaan ze toch teveel over heersen Ja. het moet. Regels zijn regels. Maar je hebt het er toch even moeilijk mee." Leiden: tachtig procent meer van VSB-fonds LEIDEN PABLO CABENPA Diverse instellingen in Leiden weten hun weg naar het VSB Fonds Den Haag en Omstreken steeds beter te vinden. Het fonds dat financiële steun ver- leunt aan projecten van alge meen-maatschappelijk belang met een sociale, culturele of educatieve strekking verleende over het jaar 1999 ruim tachtig procent meer subsidie aan Leidse organisaties. In totaal ging er voor 3,9 miljoen naar Leiden tegenover 2,1 miljoen in 1998. De stijging ligt niet alleen aan het toegenomen aantal aanvragen (110 in 1999 tegen 89 in 1998), maar ook aan een gro tere uitkering per project. De gemiddelde financiële bijdrage per project is ruim 36 duizend gulden. Dat is ruim vijftig pro cent meer dan vorig jaar. „Dat komt doordat er in het vorig jaar structureel zwaardere pro jecten werden uitgevoerd", ver klaart woordvoerster A. van der Bol van het VSB-fonds. Er is een bedrag van 600.000 gulden uitgekeerd voor een camping voor verstandelijk ge handicapten die op landgoed Cronesteyn komt. En de Pie terskerk krijgt over drie jaar ver spreid drie ton voor de jaarlijk se uitvoering van de Montever di's Mariavespers. „Dat geld is als een aanzet bedoeld. We ho pen dat met het geld, bedoeld voor promotie, het evenement bekender wordt. Na 2001 moet het festival op eigen kracht ver der en zelf naar sponsors zoe ken", aldus Van der Bol. Andere projecten die een flin ke lik uit de VSB-pot hebben gekregen zijn het Leids Volks huis voor de renovatie van de grote zaal (drie ton) en de Rijn landse Molenstichting die het geld zal besteden aan het ach terstallig onderhoud van zeven molens in de Rijn- en Veen- streek. De trend van meer geld per project valt in het hele werkgebied van het VSB Fonds Den Haag en Omstreken te be speuren. Vorig jaar is in totaal 29 miljoen uitgekeerd. Twaalf miljoen meer dan in 1998, een stijging van 75 procent. Dat geld ging naar 971 donatieaan- vragen; 21 procent meer dan vorig jaar. tN» CONNIE VAN UFEELEN tiental bewoners van de lelpenkade zal zich er 'met legale middelen tegen ver ten' als woningbouwvereni- Zijl en Vliet blijft bij haar )pplannen voor hun woon- een brief aan Zijl en Vliet rijven zij dat 'er geen enkele en is om tot sloop over te en verwijzen daarbij on- meer naar een onderzoeks- 'port van adviesbureau Geel- Engineering BV. Dit bu- meldde vorig jaar juni dat )van de woningen nog niet g is en adviseerde de wo- igbouwvereniging om de wo lgen 'beperkt te renoveren', en Vliet vindt echter dat het tijd is voor een 'forse in- ep' om de woningen te ver eren. Iet adviesbureau onderzocht opdracht van de woning- ïwvereniging of renovatie de betreffende panden aan lelpenkade 54 tot en met 59 wel verantwoord is. Geel- bj ed Engineering keek daarbij scheuren, scheefstand en anl >re^en aan fundering. Het liesbureau kwam tot de con fer dat de woningen behalve scheefstand en de scheuren in redelijke staat zijn. Re latie diende zich te beperken Woningbouwvereniging Zijl en Vliet wil dit oude wooncomplex aan de Schelpenkade in juni volgend jaar slopen voor nieuwbouw. foto dick hogewoning tot kozijnen, ramen en deuren, omdat grotere renovaties en dus grotere investeringen fi nancieel niet meer verantwoord niet te worden gesloopt, alhoe- zijn. wel er wel sprake is van verzak- De woningen behoefden nog kingen. Die zou Zijl en Vliet na twee jaar weer moeten bekij ken. Net als de fundering, om dat deze maximaal is belast. Wijziging in de indeling van de woningen noemt Geelhoed En gineering daarom 'niet toelaat baar'. 'De situatie is nu stabiel, maar mag niet verstoord wor den', schreef het adviesbureau in zijn rapport. De woningbouwvereniging heeft nu besloten het woonblok te slopen omdat herstel van de fundering technisch en financi eel moeilijk zou worden. Daar naast voldoen de woningen vol gens Zijl en Vliet niet meer aan de eisen van deze tijd en zijn er veel klachten wat betreft tocht, vocht en geluidsoverlast. Iets waar het adviesbureau volgens E. Wollrabe, hoofd Vastgoed van Zijl en Vliet, niet naar heeft gekeken. „Bij het onderzoek is puur gekeken naar constructie, naar of het gebouw blijft staan. Er is sprake van een broos evenwicht. We willen de wonin gen nu verbeteren door een for se ingreep en dan zal de lasten verdeling op de fundering ver anderen. Dan heb je een pro bleem en dat risico willen wij niet nemen." Een besluit overigens dat de directeur van het adviesbureau, W. Geelhoed, vindt getuigen van 'een heldere kijk op de situ atie'. „Als je het pand wilt laten voldoen aan de èisen van deze tijd, stop je er zoveel geld in dat je ook wat moet doen aan de fundering." En hij kan zich voorstellen dat dat erg duur is. De bewoners echter melden in hun brief dat er 'niemand op een grootscheepse renovatie zit te wachten', omdat die twintig jaar geleden al heeft plaatsge vonden. Nu slopen, is volgens de bewoners dan ook 'kapitaal vernietiging'. Volgens Wollrabe echter is groot onderhoud na zo'n 20 tot 25 jaar afgeschreven en kdnnen de bewoners bij sloop wel rekenen op een ver goeding voor aanpassingen die zij de afgelopen tien jaar zelf hebben aangebracht. De bewo ners pleiten in hun brief voor 'een kleine renovatie of groot onderhoud' zoals die vorig jaar is uitgevoerd bij eengezinswo ningen aan de Magdalena Moonsstraat en de Drie Octo- berstraat. Maar volgens Wollra be waren er bij deze woningen geen funderingsproblemen. Be zwaren tegen stijging van de huren van 600 gulden per maand nu, tot 950 a 1000 gul den per maand over een paar jaar, wil de woningbouwvereni ging in september met de be woners bespreken. Wollrabe zegt dat Zijl en Vliet subsidies gaat aanvragen om deze huur verhoging te beperken. De politie heeft vanochtend vroeg een 31-jarige man aange houden op verdenking van in braak in een bedrijfspand. Een buurtbewoner waar schuwde de politie vanochtend om kwart over vijf dat iemand probeerde in te breken in een pand aan de Morsstraat. Het signalement was kennelijk zo duidelijk dat agenten even later aan de Morsweg de 31-jarige man konden aanhouden, die snel de inbraak bekende. Uit het bedrijfspand is overi gens niets gestolen omdat de inbreker tijdens zijn werkzaam heden werd gestoord. Op TV West-teletekst vindt u dagelijks 50 pagina's met nieuwe vacatures van het Arbeidsbureau. 24 uur per dag op pagina 700 TV West-teletekst

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11