Studenten baas in supermarkt Economie tillissement Baan ordeliger voor ING Topdrukte in schoolboekenhandel Diamanthandel verdeeld over weren stenen uit oorlogslanden VNU versterkt positie afdeling vakbladen met Britse dochter EU onderzoekt snellere introductie eurobiljetten )A0 18 JULI 2000 :RK1 N Amro en KPN samen op internet bdam ABN Amro en KPN gaan samen financiële diensten m aan Europese consumenten via internet. Beide bedrij- emen een belang van vijftig procent in het nieuwe bedrijf y Planet en investeren samen minstens 330 miljoen gul- )e joint venture start haar activiteiten in Nederland, Duits- >n België. Binnen vier jaar moet Planet Money tenminste 1 en eigen klanten in Europa verwerven. De joint venture zal >en eigen management onafhankelijk opereren. ABN amro >N bestuderen tevens de mogelijkheden tot samenwerking i idere gebieden, zo is vanmorgen meegedeeld. ;on verhoogt hypotheekrente aag» Aegon verhoogt morgen zijn belangrijkste rentetarie- p hypotheken. De leningen met een vast tarief voor tien torden 0,3 procentpunt duurder. De laagste rente voor tien flst, voor woningen waarop de nationale hypotheekgaran- m toepassing is, komt daarmee op 6,4 procent te liggen, fiding voor de ingreep is de stijgende marktrente. Voor een ivaste termijn van twintig jaar rekent de onderneming 6,5 ;nt. De vaste tarieven voor een periode van tien jaar zijn jpverleners samen verder De Verzekeraarshulpdienst (VHD), hulpverlener voor inenwagens met pech, heeft branchegenoot Meinders Eu nices (MES) overgenomen. Deze onderneming is hulpver- voor gestrande vrachtwagens. Met de nieuwe aanwinst it VHD zijn activiteiten in Europa aanzienlijk te kunnen uit- |en. Voor dit jaar rekent VHD op twintig procent meer meldingen. Aanleiding voor de aankoop van MES door is groei van het aantal trucks op de weg. Ook hoopt VHD bestelauto's en bussen te kunnen helpen. Vorig jaar ont- VHD 188.000 oproepen van vastgelopen automobilisten, hielp samen met zijn lokale partners in West-Europa 10 truckers. •soneel Philips Groningen wil blijven ingen Bijna driekwart van het personeel van Philips DAP oningen staat negatief tegenover de voorgenomen verhui- van het bedrijf naar het midden van het land. Dat blijkt uit mquête die de ondernemingsraad de afgelopen week heeft luden. Op de enquêtevraag of de OR tot het uiterste moet om het DAP-management van inzicht te doen veranderen de OR op de steun van het personeel mag rekenen, ant- dde 68 procent positief. De Philips-vestiging in Groningen !79 medewerkers. Op de vraag hoe men staat tegenover ver- ising van het bedrijf naar de driehoek Utrecht-Amersfoort- ip antwoordde 74 procent negatief, dertien procent nega- n dertien procent had geen mening. nzine weer iets goedkoper iaag» Benzine wordt iets goedkoper. Marktleider Shell ver- vanaf woensdag de adviesprijzen per liter met een cent. iter euro ongelood, de meest getankte brandstof, kost dan Super ongelood komt uit op 2,75. Voor super met loodver- er betaalt de automobilist 2,81. Shell Pura daalt tot 2,69. el blijft ongewijzigd op 1,82. itse autohandel begint eigen bank ldqrf Duitse autohandelaren beginnen hun eigen bank. ranche, verenigd in de ZDK, wil niet langer afhankelijk zijn Ie banken van de grote autofabrikanten. Dit schrijft de ie zakenkrant Handelsblatt. President R. Leuchtenberger Ie ZDK: ,,Onze dealers moeten niet langer aan het infuus Ie banken hangen van de grote autofabrikanten". Een in- ringsmaatschappij van de ZDK krijgt een aandeel van 34 :nt in de nieuwe bank. Grootaandeelhouder wordt de Gefa, teronderneming van de Deutsche Bank, met 51 procent, fsterende vijftien procent komt in handen van de Techno- icherungsdienst uit Neurenberg, die is opgericht door auto elaren en leveranciers van onderdelen. uda's Glorie en Leeuwezegel samen De fabrikanten van de margarines Gouda's Glorie en ivezegel willen hun krachten bundelen. De Van Dijk-groep ida's Glorie en Sense) en Koninklijke Brinkers Margarine- ieken (Leeuwezegel, Wajang en Mediterrane) maakten gis- bekend daarover in gesprek te zijn. De twee willen hun jarineactiviteiten samenvoegen. Op die manier hopen zij ihaalgrootte te kunnen realiseren die nodig is om de Euro- markt te bestormen. Van Dijk en Brinkers hebben samen nmzet van 350 miljoen gulden. 'EC voert deze maand productie op De Organisatie van Olie-Exporterende Landen (OPEC) nog deze maand de olieproductie op als de prijs hoog Dit heeft de OPEC gisteren bekendgemaakt. Het gaat om oename met 500.000 vaten per dag. Vorige week stuurde artel zijn lidstaten nog uitnodigingen voor een extra verga- ig vandaag. Deze gaat echter niet door. Er lijkt nu overeen- ming te bestaan onder de leden over een productievergro- waardoor een vergadering niet noodzakelijk is. F positief over landen eurozone De economie in de elf eurolanden gaat bijzonder goed, egrotingen zijn bijna in balans, de inflatie is laag en de loosheid dalende, heeft het Internationaal Monetair Fonds gisteren gezegd in een rapport. „Het is lang geleden dat indamentele waarden zo goed waren", zo staat in het rap- ,dat aan de ministers van financiën van de Europese Unie laangeboden. De bewindslieden reageerden positief. „Wij ien het tientallen jaren niet zo goed gehad", zei de Spaanse ster Rodrigo Rato. De Franse minister Laurent Fabius zei tIMF-rapport aangeeft dat de euro 'ernstig ondergewaar- l' is. De munt is sinds de introductie op 1 januari 1999 zo'n tig procent in waarde gedaald ten opzichte van de dollar. ies 150 miljoen gulden minder EID ANP jeslaagde overname van rakkelende Baan door In- kost de ING meer geld en faillissement van het rebedrijf. Door het belas- jme in Nederland valt tlies voor de bank bij een d(lement 150 miljoen gul- ger uit. een liquidatie mag ING eleggingsverlies fiscaal af- i, bij een verkoop aan de i niet. De bank heeft zijn i dan ook niet aangebo- 'G bezit 5 procent van de nen betaalde er indertijd 5 euro per aandeel voor. bank haar stukken inle- oerst zij af op een verlies miljoen. ten deponeerde Baan <o ircijfers die volgens het bestuur nogmaals bevestigen dat „het voortbestaan van het bedrijf op het spel staat". Via paginagrote advertenties pro beert Baan beleggers ertoe te bewegen de overgebleven 42 procent van de aandelen die beleggers nog niet hebben aan gemeld aan Invensys aan te bieden. De Britten hebben het bod inmiddels verlengd tot 25 juli. Eind mei maakte Invensys bekend Baan te willen overne men. Met een bod van 2,85 eu ro per aandeel komt het bod in totaal uit op ongeveer 1,7 mil jard gulden. De bestuurders, ondernemingsraad en vakbon den staan achter een overname. Tot nog toe hebben de beleg gers slechts 58 procent van de stukken aangeboden. Basismarkt zoekt creatieve oplossing personeelstekort 'Samen de baas in één winkel'. Met die kreet probeert de Basismarkt studenten te lokken voor het vak van be drijfsleider. Het is de bedoeling drie studenten samen de baan van één bedrijfsleider te laten vervullen. Daarmee wil de supermarktketen het tekort aan leidinggevenden oplossen. Het eerste filiaal dat volledig op studenten draait wordt in het najaar in Utrecht geopend. Ook Rot terdam heeft plannen. utrecht sylvia marmelstein De Basismarkt kampt net als al le andere supermarkten met een enorm tekort aan leiding gevenden. „De vijver is echt he lemaal leeg", zegt woordvoer ster Sigrid van Amerongen. „Daarom hebben we nu een andere manier bedacht om aan bedrijfsleiders te komen." Sinds begin juli hangen bij de drie Ba- sismarkten in Utrecht posters op de ramen waarop studenten staan die hun medestudenten uitnodigen om met z'n drieën of vieren bedrijfsleider te wor den van een Basismarkt in de Domstad. „Zo kunnen ze de werkweek van zestig uur opde len en ieder vijftien uur draai en." Vorige week zijn de eerste sollicitatiegesprekken gevoerd. Volgens Van Amerongen heeft de supermarkt heel wat reacties gekregen. „Studenten zijn ook niet vreemd met het werk in een supermarkt." In studenten steden vullen veel aankomende doctorandussen vakken om een extra zakcentje te verdienen. Ook zitten ze vaak achter de kassa. Na hun studie komen ze vaak in leidinggevende banen te recht. „En wij bieden ze nu een kans om al tijdens hun studie ervaring op te doen met zulk werk. Ze krijgen ook echt de to tale verantwoordelijkheid over een vestiging. Ze moeten lei den, producten bestellen, con tacten onderhouden met groot handels en leveranciers en nog veel meer." Het eerste jaar wordt er proefgedraaid. De lei ders krijgen dan ook een jaar contract. De Erasmus Universiteit ziet de plannen van de Basismarkt ook wel zitten. De Rotterdamse universiteit heeft contact ge zocht met de super om in de Maasstad een soortgelijk pro ject op te zétten. Van Ameron gen heeft er alle vertrouwen in dat de studenten het werk aan kunnen. „Ze krijgen natuurlijk wel een interne opleiding, voor dat ze bij ons aan de slag gaan." De Basismarkt is onderdeel van de Laurus-groep. Daaron der vallen onder andere ook Edah, Konmar en Super de Boer. De Basismarkt heeft 187 vestigingen in Nederland waar wekelijks 605.000 mensen hun boodschappen doen. De omzet schommelt rond de 346 miljoen euro per jaar oftewel 820 mil joen gulden. kampen Terwijl scholieren vakantie vieren is bij Van Dijk Studieboeken in Kampen de hektiek begonnen. De grootste educatieve boekhandel van Nederland verwerkt in zes weken tijd bijna 175.000 pakketten met in totaal ongeveer vijf miljoen studieboeken voor voortgezet onderwijs en beroeps- en volwasseneneducatie. Om de drukte in goede banen te leiden zijn honderden tijdelijke krachten ingeschakeld. foto anp koen suyk Verrassend bod Versatel op UMTS-veiling scheveningen gpd De strijd om de UMTS-fre- quenties voor mobiele tele fonie lijkt dan toch losge barsten. Telecombedrijf Versatel deed gisteren een verrassende zet door een bod te doen op de aller grootste kavel, ook wel ka vel A genoemd. Het bedrijf bood gisteren maar liefst 612,2 miljoen gulden en overtrof daarmee het vorige hoogste bod van Libertel van 556,5 miljoen gulden. De veiling is inmiddels de negende dag ingegaan. De frequenties gelden als een poort naar de toe komst. Wie een kavel heeft, kan zijn abonnees snel in ternet en e-mail aanbieden via de mobiele telefoon. Ook kunnen muziekclips en videobeelden worden beluisterd en doorgestuurd en boodschappen worden gedaan via het schermpje op het telefoontoestel. Mobiele systemen zoals UMTS en GSM maken ge bruik van radiofrequenties waarvoor een vergunning verplicht is. Alle beschikba re frequenties in Nederland worden op de veiling toe gewezen. Deze frequenties zijn over vijf vergunningen verdeeld. Met alle vergun ningen kan een landelijk dekkend net worden opge zet. Twee vergunningen (kavel A en kavel B) krijgen iets meer frequenties dan de overige drie. Libertel lijkt de belang stelling in de grote kavel A te hebben verloren en is overgestapt naar de kleine kavel E met een bod van 40 miljoen gulden. Daardoor staat Ben plotsklaps met le ge handen. Die bood afge lopen vrijdag nog 10,1 mil joen gulden voor deze ka vel. Bij de overige drie fre quenties bleef de hoogste bieder dezelfde als bij de vorige ronde. Wel heeft Dutchtone bij de kleine ka vel C het bod meer dan ver viervoudigd tot 40,2 mil joen gulden en trok Telfort zijn bod op de vergelijkbare kavel D op van 11,1 miljoen gulden naar 34,8 miljoen. Bij de grote vergunning B bleef KPN Mobile de hoog ste bieder met een bedrag van 556 miljoen gulden. brussel/antwerpen anp De diamantsector in de wereld, met Antwerpen als één van de belangrijkste handelscentra, is sterk verdeeld over het weren van stenen uit lan den in oorlog of gebieden die in handen zijn van rebellen. Vooral vakbonden en Britse regering dringen tijdens het Werelddiamantcongres in Antwerpen aan op een ethische code die invoer van 'besmette' stenen verbiedt. Via de invoer van dergelijke diamanten kunnen Afrikaanse warlords vaak hun oorlogen financie ren. De Britse staatssecretaris voor buitenlandse handel Hain wil daarom via een ethische code de handel in verdachte stenen verbieden. De bon den dringen aan op een code, omdat daarin ook maatregelen zijn te nemen tegen kinderarbeid. In de diamantsector worden nu op grote schaal kin deren ingezet. De grootste diamanthandelaar ter wereld, het Brits/Zuid-Afrikaanse concern De Beers, zegt in middels een ethische code te ondersteunen. Veel Afrikaanse landen verzetten zich echter nog te gen morele regels voor hun industrie. De Britse regering uitte eerder kritiek op de Belgische overheid en de Hoge Raad voor Dia mant in Antwerpen, die toezicht houdt op de handel in edelstenen in de havenstad. Volgens Londen worden in Antwerpen veel zogeheten conflictdiamanten verhandeld. De Hoge Raad heeft echter inmiddels met het West-Afrikaanse land Sierra Leone een akkoord gesloten over controle op diamantuitvoer. Ant werpse experts zullen in Sierra Leone een elek tronische scan in werking stellen. Dit systeem moet de herkomst van diamanten bepalen. Het is daardoor mogelijk edelstenen te weren die afkomstig zijn van clanleiders die bur geroorlogen steunen. Deze oorlogen leiden tot humanitaire catastrofes die de Britse regering juist wil voorkomen. Een Antwerpse diamantbewerker plaatst een steen in een ring. De diamantsector, met Antwerpen als een van de belangrijkste centra, is sterk verdeeld over het weren van stenen uit oorlogsgebieden. foto gpd rob keeris Grootste overname ooit van Haarlems concern haarlem pieter van hove Nog geen week geleden maakte het Haarlemse uit geef- en informatieconcern VNU de overname bekend van tien IT-bladen voor de Europese markt van het Amerikaanse Ziff. Nu slaat de uitgever opnieuw toe. VNU maakte vanochtend be kend dat het de Amerikaan se activiteiten van Miller Freeman, een dochter van het Britse United News Media, overneemt voor 1,5 miljard gulden, daarmee de prijzigste aankoop ooit van het Haarlemse concern. De Britse dochtermaatschap pij is momenteel de grootste producent van beurzen en congressen ter wereld en is daarnaast uitgever van ruim 270 bladen. In de 29 landen waar het bedrijf actief is, wer ken ongeveer 5.000 mensen. In de toekomst moet het Uni- ted-onderdeel zich ontwikke len tot een van de wereldlei ders op het gebied van e-commerce tussen bedrij ven. United News Media maakte vorig jaar bekend een deel van de activiteiten van Miller Freeman af te willen stoten. Het moederbedrijf is met een jaarlijkse omzet van ongeveer 6,6 miljard gulden en 12.000 werknemers op de loonlijst één van de grootste media concerns (televisie, entertain ment, vakbladen, dienstverle ning aan bedrijven) in Groot- -Brittannië. Het bedrijf wil zich in de toekomst meer richten op internetactivitei ten. In februari kondigde Uni ted aan de komende twee jaar 1,2 miljard gulden voor de versterking van de internet- -poot uit te trekken. Voor VNU kwam het afstoten van de Amerikaanse afdeling van Miller Freeman USA als geroepen. VNU is reeds één van de leiders in de Verenigde Staten op het gebied van bu- siness-to-business uitgaven en informatiediensten. Op dit moment geeft VNU meer dan 73 tijdschriften uit in de Ver enigde Staten. Daarnaast ex ploiteert VNU meer dan 35 vakbeurzen en talloze confe renties en seminars in de VS. Tegelijkertijd verwacht de Ne derlandse uitgever dat het vo rig jaar aangekochte Ameri kaanse onderzoeksbureau Nielsen Media een breder te- rein van marketinginforma tiediensten aan kan bieden op de markten waar Miller Freeman actief is. Na de overname, die tegen het einde van de zomer wordt afgerond, haalt VNU de helft van haar omzet in de Verenig de Staten. Daarvan neemt de business- en marketinginfor matie 60 procent voor haar rekening. Tevens is VNU in één klap een van de grootste business-to-business media en informatiebedrijven in de wereld. In de Verenigde Sta ten wordt het concern de grootste organisator van vak beurzen. In Europa wil Miller Freeman de activiteiten in Frankrijk, Duitsland, Italië, Spanje en Zweden verkopen. Volgens ingewijden zou uitgever Reed Elsevier een belangrijke gega digde zijn. Een woordvoerder van Miller Freeman wil niet meer kwijt dan dat er inder daad met een aantal partijen wordt gesproken. Volgens hem moet dit najaar de be slissing vallen. Verzet Zalm tegen te vroege verspreiding brussel marc peeperkorn correspondent De Europese ministers van financiën beraden zich op een vervroegde introductie van de euro-bankbiljetten om het publiek alvast vertrouwd te maken met de nieuwe eenheidsmunt. De Nederlandse minister van financiën Zalm verzet zich tegen verspreiding van de biljetten onder de be volking vóór 1 januari 2002, de datum waarop met de euro daadwerkelijk betaald kan worden. Zalm negeert daarmee de eis van de Tweede Kamer die hem onlangs opdroeg in de Europese Unie 'zoveel mogelijk te doen' om het publiek al vanaf half december 2001 van euro bankbriefjes te voorzien. Op verzoek van België besloten de EU-ministers giste ren het eventueel sneller verspreiden van de biljetten begin september te bespreken. In plaats van zijn Belgi sche collega te steunen zoals de Tweede Kamer vraagt, deed Zalm er het zwijgen toe. Achteraf verklaarde hij het verzoek van de Kamer niet te zullen uitvoeren. De minister noemde het 'storend' om de datum opnieuw ter discussie te stellen. „Wij hebben destijds 1 januari 2002 vastgesteld. Het is al zo moeilijk in EU-verband iets te besluiten, laten we ons hier nu maar aan hou den", aldus een zichtbaar geïrriteerde Zalm. De meeste EU-landen verspreiden medio december 2001 een setje euromunten onder hun burgers. Deze publieksset -in de Brusselse wandelgangen ook wel het 'Zalmzakje' genoemd, omdat Zalm destijds met het idee kwam- is bedoeld om de bekendheid met de munt te vergroten. Dat vergemakkelijkt de overgang van de nationale munt naar de euro. Voor alle dertien miljoen Nederlanders ouder dan zes jaar is het oefensetje (acht muntjes, waarde 8,55 gul den) gratis. Inclusief de distributie kost dat de overheid 200 miljoen gulden. Een briefje van 5 en van 10 euro aan het 'Zalmzakje' toevoegen zou leiden tot 430 mil joen extra uitgaven. Naast de beschikbaarheid van de euro, bespreken de EU-ministers binnenkort ook de wijze waarop het be drijfsleven zich voorbereidt op de komst van de nieu we munt. Vooral het midden- en kleinbedrijf heeft de boekhouding nog nauwelijks aangepast. Verantwoor delijk Europees Commissaris Solbes (monetaire zaken) waarschuwde vorige week dat met dit tempo de euro pas over 200 jaar een feit zal zijn. Zalm reageerde laco niek op de zorgen van Solbes. „Mijn broer, die schoe nen verkoopt op de markt, hoeft alleen maar een euro teken op zijn dozen te zetten. Dat lijkt me geen pro bleem." Hij benadrukte dat de ondernemers nog 18 maanden de tijd hebben. „Daarin kan een hoop ge beuren." Oud-topman Shell in comité wijzen brussel anp Voormalig Shell-topman C. Herkströter gaat deel uitmaken van een comité van zeven wij zen dat aanbevelingen moet doen voor een beter toezicht op het effectenverkeer in de Euro pese Unie na de vele fusies van beurzen en andere financiële markten. Dit comité moet no vember dit jaar al met eerste aanzetten komen, juni volgend jaar dient een concreet voorstel op tafel te liggen. Voorzitter wordt de Belg A. Lamfalussy, oud-voorzitter van het Europees Monetair Insti tuut, de voorganger van de Eu ropese Centrale Bank.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7