Ingrijpen Molukken lijkt niet aan de orde Kilo heeft nog lang niet van pound gewonnen Buitenland Berezovski keert Doema de rug toe Suriname optimistisch na flopconferentie Nieuwe regering Fiji brengt geen rust Massaal protest tegen ETA drJÊ* PAZ y LA Liberta n .cdoscortra el «r*orismo^tad itse gevangenen vrij na fouten 'rSi Etü De 'M25 Three', drie Britse mannen die in 1990 tot le- 1 lang werden veroordeeld, zijn maandag door het Hof van 3ew ep in Londen op vrije voeten gesteld. Volgens de rechters nnt er onregelmatigheden' geweest in de procesgang. De drie jden in 1988 een serie roofovervallen nabij de snelweg Daarbij viel een dode. Hun advocaten stellen al geruime lat cruciale bewijzen zijn achtergehouden. Ooggetuigen en itoffers van de overvallers zouden hebben gezegd dat er ze- ién blanke dader was, terwijl de veroordeelden alledrie tzijn. Een van de getuigen zou bovendien een betaalde in- iant van de politie zijn. Volgens het Hof zijn de drie om juri- ie redenen vrijgelaten, maar is hun onschuld niet bewezen. litie: Beveiliging Roskilde was goed hhagen De Deense politie heeft geen fouten of gebreken -ien constateren in de organisatie en beveiliging van het :"d estival in Roskilde, waar vorige maand negen bezoekers jpij wamen toen het meer dan 70.000-koppige publiek tijdens optreden van Pearl Jam begon op te dringen naar het podi- irca Volgens de politie is er dan ook geen basis voor vervolging de organisatie. Het door regen en modder glad geworden lin droeg bij aan de tragedie, die ontstond toen mensen A. het podium uitgleden of vielen en onder de voet werden pen. Het was het eerste grote ongeluk op het festival, dat in voor het eerst werd gehouden. Eén van de slachtoffers muit Nederland. ïerikanen vernietigen 376 schapen iingtonDe Amerikaanse landbouwautoriteiten hebben >ten uit voorzorg 376 uit Nederland en België geïmporteer- chapen te doden en te vernietigen. De dieren zijn momen- n de staat Vermont. Uit tests is gebleken dat vier schapen elijk de verwekker van de ziekte scrapie bij zich dragerf. ipie is verwant aan de gevreesde gekke-koeienziekte BSE. De okken schapen zijn vier jaar geleden uit Nederland en Bel- ngevoerd in de VS. Twee jaar later werd bekend dat er mo- kiets mis was met de dieren. Ze verblijven sinds eind 1999 iarantaine. Nederlandse en Belgische dierenartsen onder- iten de schapen in maart 1999 namens de Europese Unie. lelden dat er geen enkel bewijs was voor een besmetting. toners Diego Garcia eisen terugkeer De vroegere inwoners van Diego Garcia eisen dat ot-Brittannië hen naar hun eiland in de Indische Oceaan te- irengt. De regering in Londen dwong hen dertig jaar gele plaats te maken voor een Amerikaanse basis, en bracht hen Mauritius. Daar moesten ze zich maar zien te redden, ritius kampte toen met een hoge werkloosheid, en de bal- >n uit Diego Garcia behoorden al snel tot de armsten op het ld. De vroegere eilandbewoners en hun nakomelingen heb- hun zaak aanhangig gemaakt bij het Hooggerechtshof in den. Diego Garcia ligt 2.400 kilometer ten zuiden van India, eveer halverwege Afrika en Indonesië. De Britten hebben eiland in 1966 aan de Amerikanen verhuurd. Van de oor- nkelijke ballingen leven er nog ongeveer vijfhonderd. idental explosie Nigeria flink hoger u-lagos Bij de explosie van een benzinepijpleiding, zon- in het zuiden van Nigeria, zijn zeker honderd mensen om- imen. Dat melden de Nigeriaanse autoriteiten. Tot dusver sprake van 32 doden. Volgens een woordvoerder vail de inciale regering zijn de meeste doden dorpelingen, die bin- de grenzen van de raffinaderij van het staatsoliebedrijf 'C wonen. Zij hadden een gat gemaakt in een pijpleiding lC|v illegaal olie af te tappen, waarna een explosie volgde. Door iria loopt een pijpleiding van meer dan 5.000 kilometer, namelijk bovengronds. De afgelopen jaren hebben Nigeria- haar meer dan eens afgetapt om de brandstof op de zwarte kt te verkopen. ote evacuatie na brand in Canada fREALMeer dan vijfduizend mensen zijn gisteren geëvacu- uit St. Lazare, een voorstad van het Canadese Montreal, na frijkomen van giftige gassen bij een grote brand. De brand tond zondagavond op het terrein van een chemische fa- tna een explosie in Vaudreuil-Dorion, ongeveer 40 kilome- en westen van Montreal. De giftige dampen verspreidden snel boven een groot deel van het gebied. Omwonenden fcen geklaagd over keelpijn en brandende ogen. Bij de fa- ;zijn chemische stoffen opgeslagen, zoals salpeterzuur en B irzuur. De brand zou onder controle zijn. De eerste mensen ^intussen teruggekeerd, nadat uit metingen was gebleken geen gevaar meer was voor de volksgezondheid. isovaarse leider werkt weer met VN Hashim Thagi, de leider van de Albanese bevolking in dvo, heeft de samenwerking met de Verenigde Naties her- Nadat hij de garantie had gekregen dat de Servische min- leid in Kosovo geen zelfbestuur krijgt, zag hij geen reden rzijn boycot van de VN-missie te handhaven. Thagi schort- samenwerking vorige week op. Hij was bijzonder kwaad een akkoord dat de leider van de VN-missie, Bernard chner, met gematigde Kosovaarse Serviërs had gesloten. De ise oud-minister zegde de Serviërs toe dat zij op beperkte lal eigen instanties konden oprichten. De Albanese leider daarin een eerste stap naar deling van Kosovo. lemeense president dit jaar weg De Roemeense president Emil Constantinescu ziet - een tweede ambtstermijn. Bij de verkiezingen van no- «Ier stelt hij zich niet kandidaat, zo zei hij gisteren in een iraak. Zijn besluit komt als een verrassing. In zijn rede stel- t president vast dat hij het maffia-achtige politieke systeem oemenië niet doeltreffend heeft kunnen bestrijden. De cor- ie is tot in de hoogste politieke kringen doorgedrongen, e' ij leven in een wereld waarin alles te koop is: principes, ideo- eën, zetels in het parlement. Ik wil daaraan niet meer mee- '81 ken", zei Constantinescu. Hij hekelde 'het plunderen van <u iken, de vernietiging van de handelsvloot, de reusachtige 0 iezen die de maffia heeft veroorzaakt en de niet te stoppen E iars van de corruptie'. De president kondigde aan zijn strijd n de corruptie ook na zijn aftreden voort te zetten. ize arbeiders lozen zwavelzuur h Boze fabrieksarbeiders hebben gisteren in het Noord- ise grensplaatsje Givet hun woede over hun ontslag geuit r zwavelzuur te lozen. Dat deden ze In een stroompje dat omt in de Maas. De autoriteiten voorkwamen naar eigen jen dat het zuur daadwerkelijk in de Maas kwam. Het gaat om de grote hoeveelheden waarmée de arbeiders in de dag dreigden. Meer dan 150 arbeiders bezetten de failliete atex-fabriek sinds het begin van de maand. Afgelopen week gden ze die op te blazen. De politie nam dat dreigement se- s, en evacueerde de bevolking van Givet tijdelijk. Op het fa- ksterrein liggen onder meer natriumcarbonaat, tonnen ex- «ïve zwavelkoolstof en 56.000 liter zwavelzuur opgeslagen, tex maakte viscose. De 153 arbeiders eisen garanties voor linkomen en een afvloeiingsregeling. »u slaat hard toe in Zuid-Amerika Door winterse kou zijn de afgelopen tien dagen in Amerika al zeker 59 mensen om het leven gekomen. Ar- önië is met 32 doden het zwaarst getroffen. De meeste htoffers zijn gevallen door onderkoeling, longaandoeningen oolomonoxidevergiftiging na het gebruik van gammele ver- riingsinstallaties. In Brazilië kwamen vooral daklozen om even. De kougolf in Paraguay is zonder gelijke en in delen Uruguay is het al twintig jaar niet meer zo koud geweest, weer heeft in de landbouw al voor aanzienlijke schade ge- J. De koffieprijzen in Londen en New York zijn gestegen, in Brazilië mogelijk miljoenen jonge koffieplanten kapot [gevroren. Een nieuwe golf koude lucht van polaire oor- ig is onderweg naar de Zuid-Amerikaanse kust. De kou zal >m volgens meteorologen nog zeker tot vrijdag aanhouden. Nog altijd geen formeel verzoek om internationale hulp Het sturen van een internationale troepenmacht naar de Molukken lijkt voorlopig niet aan de orde. Dat blijkt uit uitspraken van de Amerikaanse minister van defensie Co- hen en zijn Australische collega Moore. Cohen zei gisteren dat er 'geen formeel ver zoek ligt om hulp te geven', en Moore kwam niet verder dan te zeggen dat het geweld tussen christenen en moslims op de Indonesische eilanden 'goed in de gaten moet worden gehouden'. JAKARTA Rtr-AFP-ANP-GPD roerige Molukken, waar de af gelopen anderhalf jaar al zo'n Kerkelijke organisaties deden 4.000 doden zijn gevallen. De vorige week een oproep tot in- Indonesische president Wahid ternationaal ingrijpen op de heeft zich steeds tegen buiten landse betrokkenheid op de Molukken gekeerd. Hij sloot gisteren militaire interventie opnieuw uit. Hooguit kan Ja karta het buitenland in geval van nood om uitrusting en lo gistieke ondersteuning vragen. Volgens Wahid, die gisteren opnieuw beloofde dat het snel gedaan zal zijn met het bloed vergieten, wordt gouverneur Latuconsina van Ambon snel vervangen. De moslim-gouver neur is er niet in geslaagd het etnisch-religieuze geweld tot bedaren te brengen. De nieuwe man, een ervaren bestuurder wiens naam nog niet is prijsge geven, komt van Sumatra. Minister Alwi Shibab van bui tenlandse zaken ontving giste ren de ambassadeurs van de landen van de Europese Unie. Zij kwamen hun verontrusting uiten over het geweld in de ei landengroep. Shibab zei dat In donesië in het licht van de ver dere ontwikkelingen misschien vliegtuigen wil lenen, maar dat het land geen enkele behoefte aan militairen uit het buiten land heeft. Nederland maakt zich grote zorgen over de humanitaire si tuatie onder de duizenden vluchtelingen. Via de EU-missie is daarom opnieuw aangedron gen op vrije en veilige toegang voor hulpverleners. Eerder had de Nederlandse ambassadeur bij de VN secretaris-generaal Kofi Anan opgeroepen zich in tensiever met de kwestie te be moeien, en 'zijn eigen mogelijk heden maximaal te gebruiken'. malaga Honderdduizenden mensen zijn gisteravond in Mala ga en andere Spaanse steden de straat opgegaan om te proteste ren tegen het recente geweld van de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Op het middaguur had den ambtenaren op gemeentehui zen in heel Spanje al een kwartier stilte in acht genomen om de der de moord op een gemeenteraads lid in vijf dagen te herdenken. De grootste demonstratie, met naar schatting 400.000 deelnemers, vond 's avonds plaats in Malaga, waar José Maria Martin van de regerende Partida Popular (PP) zaterdag door het hoofd werd ge schoten. Overal in het land werd de ETA veroordeeld. Een PP-voor- man in de zuidelijke kustplaats Cadiz zei dat een aanslag op een volksvertegenwoordiger 'een aan slag op de democratische princi pes' is. In de Baskische hoofdstad Vitoria kwamen zo'n tweehon derd politici en ambtenaren van het autonome bestuur het regio nale regeringsgebouw uit, om on der leiding van voorzitter José Ibarretxe een kwartier stilte in acht te nemen. De landelijke mi nister van binnenlandse zaken Oreja stelde opnieuw dat Madrid zich door de aanslagen niet zal la ten afbrengen van de weigering concessies te doen aan de ETA. FOTO AP RAFAEL DIAZ moskou dpa-anp De invloedrijke Russische za- kentycoon Boris Berezovski stapt uit de Doema. Hij verlaat het parlement omdat hij geen deel uit wil maken van 'het ver val van Rusland en de terug keer van een autoritair regime'. Berezovski heeft sinds enige tijd ruzie met president Poetin. Het onderzoek van het Kremlin tegen Russische mag naten strekt zich ook uit naar Berezovski, die Poetins snelle opmars naar de macht juist mogelijk heeft gemaakt.' De openbaar aanklager onder vroeg Berezovksi afgelopen vrijdag urenlang over zijn aan deel in een zwartgeldaffaire bij luchtvaartmaatschappij Aero- flot. Vorig jaar april werd al een arrestatiebevel tegen hem uit gevaardigd, maar dat is later weer ingetrokken. Berezovksi's zakenimperium strekt zich uit van autofabrieken tot diverse media. Begin deze maand meldde Berezovski, die als on afhankelijke in de Doema zat, dat hij samen met een aantal regionale leiders een nieuwe oppositiepartij tegen Poetin wil opzetten. Sommige critici zeiden toen dat Berezovski dat idee heeft bedacht vanwege de groeiende tegenstellingen tussen hem en de zogeheten 'familie', de klei ne kring van vertrouwelingen rondom Poetin. Hackers actief in Camp David THURMONT AFP Hackers hebben gisteren de verspreiding van fotomateriaal en persberichten over het vre desoverleg over het Midden- Oosten in Camp David belem merd. Ze verborgen een virus in e-mails waarmee foto's van de belangrijkste deelnemers wer den verstuurd naar de verza melde pers in Thurmont, niet ver van Camp David. Daarna werd de hele -informatievoor ziening uit voorzorg stilgelegd. Het virus werd geactiveerd toen fotografen de foto's op hun scherm wilden bekijken. Het zat verborgen in mailtjes met de naam 'pd.state.gov', het adres van het ministerie van buitenlandse zaken in Was hington. Na opening werd het virus 'moorddadig', en blies de harde schijf van de computer van de gebruiker op. Het wegvallen van de infor matievoorziening bleek overi gens geen onoverkomelijke hin dernis, omdat er vrijwel geen nieuws was. De Amerikaanse president Clinton, die zelf een informatiestop heeft ingesteld, meldde zich even om te zeggen dat er eigenlijk niets te melden was, maai' daar bleef het bij. Omdat Clinton donderdag in Japan wordt verwacht, duurt de top waarschijnlijk uiterlijk tot en met morgen. Terwijl de onderhandelingen zich moeizaam voortsleepten, hebben ongeveer duizend Pa- lestijnen gisteren in de Gaza- strook hun steun betuigd aan de Palestijnse president Arafat. PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT Het optimisme van de deelnemers ten spijt, is de top op Jamaica tussen Surina me en Guyana over hun grensconflict uitgelopen op een grote flop. Vooral in het Surinaamse kamp wil men doen ge loven dat een oplossing binnen handbe reik ligt, maar in werkelijkheid zijn de partijen geen stap dichter tot elkaar geko men. De intentieverklaring die zondag werd getekend om het geschil aan de onder handelingstafel op te lossen, moet vooral worden gezien als camouflage om het mislukken van het overleg te verhullen. Het hele weekeinde werd geheimzinnig gedaan over de inhoud van het docu ment, dat tot stand is gekomen na be sprekingen tussen de Guyanese president Jagdeo en zijn Surinaamse ambtgenoot Wijdenbosch. Toen de inhoud toch uitlekte, bleek waarom de partijen er niets over kwijt wilden: behalve de mededeling dat er op nieuw een bilaterale commissie zal wor den ingesteld om de kwestie te behande len, staat er niets van belang in. De Ja- maicaanse premier Patterson, die het overleg leidde, zei dat de besprekingen een uiterst moeizaam verloop hadden, en dat beide partijen geen duimbreed toega ven. „Dit was het maximaal haalbare." In de afgelopen eeuwen hebben verschil lende commissies van de landen al vaker met elkaar rond de tafel gezeten om het slepende conflict uit de wereld te helpen. Verder dan het uitspreken van goede be doelingen is men nimmer gekomen. En als er al afspraken werden gemaakt, dan kwamen deze nimmer in een verdrag te recht. Suriname en Guyana maken bei den aanspraak op de grensrivier de Co- rantijn en een deel van het Zuidelijke re genwoud tussen de Corantijn en de Coe- roenienvier. Het uitblijven van concrete resultaten be tekent dat het Canadese bedrijf CGX Energies Inc. zijn boorplatform zeer waarschijnlijk uit de regio zal terugtrek ken. Het boorplatform was de directe aanleiding voor het oplaaien van het sle pende grensgeschil, nadat de Guyanese regering afspraken met de Canadezen had gemaakt over het uitvoeren van proefboringen op de Corantijn. Suriname zette de marine in om het platform te verdrijven. Wijdenbosch wil niet spreken van een flop. „We hebben de basis gelegd voor een oplossing van de kwestie." Hij voegt er echter meteen aan toe dat Suriname niet van plan is af te wijken van zijn standpunt. Paramaribo zal de betwiste gebieden blijven opeisen. Omdat ook Jagdeo geen duimbreed wil toegeven, lijkt een daadwerkelijke oplossing nog heel ver weg. SUVA ANP-Rtr-AFP In de Fijische hoofdstad Suva is Ratu Josefa Iloilo vandaag be ëdigd als nieuwe president en opperbevelhebber van het le ger. Iloilo kreeg het direct aan de stok met rebellenleider Ge orge Speight, die nieuwe onrust voorspelde. Iloilo benoemde na zijn be ëdiging Laisenia Qarase tot pre mier. De gematigde Qarase ver vulde onder het tijdelijke mili taire bestuur al de functie van interim-premier, tot ontevre denheid van de radicale natio nalist Speight en zijn aanhan gers. Volgens Speight gaat de be noeming van Qarase in tegen 'de wil van het volk'. Van Qara se is geen hard optreden tegen de invloed van Indiase immi granten in de eilandengroep te verwachten, terwijl Speight het juist op de macht van de In diërs heeft voorzien. Speight liet pas vorige week een groep politici vrij, die hij bijna twee maanden in gijzeling hield om tegen de Indiërs ge richte hervormingen af te dwin gen. Onder de gijzelaars was de inmiddels afgetreden premier Mahendra Chaudhry, de eerste premier van Indiase afkomst. Terwijl Iloilo vanmorgen ver zoenende woorden sprak, kwa men berichten binnen over zo'n honderd etnisch-Indiase gezinnen die op de vlucht wa ren geslagen voor inheemse Fijiërs die hun huizen in brand zouden hebben gestoken. Zo'n 44 procent van de circa 800.000 Fijiërs is van Indiase af komst. De Indiërs zijn door de voormalige Britse kolonisator naar de eilandenstaat gebracht. Speight en zijn aanhangers zeg gen dat de Indiërs zich onvol doende aanpassen aan de Fiji sche cultuur en manier van le ven. Australië heeft inmiddels har de sancties tegen Fiji genomen uit protest tegen de invloed van Speights anti-Indische gedach- tengoed. Canberra schrapt 30 procent van zijn hulpprogram ma aan het noodlijdende eilan denrijk. LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Britse Europa-haters - en daar zijn er veel van in het Verenigd Koninkrijk - beleefden gisteren een vreugdevolle dag. Tesco, de grootste supermarkt keten van het land, maakte bekend dat het weer in pounds en ounces gaat rekenen, omdat het ge bruik van louter metrieke weegeenheden als kilo en gram geen succes is. Onderzoek heeft uitgewezen dat negen op de tien klanten niet met de kilo's en grammen over weg kunnen, en blijven rekenen in de vertrouw de, imperiale eenheden als de ounce (23,35 gram) en het pound (454 gram). Omdat de klant koning is, heeft Tesco besloten deze eenheden opnieuw te gaan gebruiken. Het metrieke stelsel wordt overigens niet overboord gegooid, maar blijft naast het imperiale stelsel in gebruik, om te voorkomen dat de wet wordt overtreden. Verwacht wordt dat andere supermarktketens de stap terug van Tesco zullen volgen. De opmerke lijke wedergeboorte van pound en ounce volgt op wetgeving die begin dit jaar van kracht is ge worden. Daarin worden de gram, de kilo, de me ter en de liter als enige wettige meeteenheden beschouwd, geheel in lijn met de Europese regel geving. Zij die blijven meten in ounces, pounds, yards, inches en pints, aldus de wet, riskeren een boete die kan oplopen tot 7.000 gulden. Uitzonderin gen op de regel zijn gemaakt voor flessenmelk, getapt bier en cider. Daarvoor is de pint de maat is gebleven. En voor het verkeer heeft de mile (1609 meter) de voorkeur gehouden boven de ki lometer. De wet maakt geen bezwaar tegen het vermelden van beide meeteenheden. Als de basis maar het metrieke stelsel is. Toen de wet op 1 januari van kracht werd, brak er opmerkelijk genoeg niet eens een storm van protest uit. Er werd gedacht dat het metrieke stelsel al diep in het dagelijkse leven was binnen geslopen, mede doordat er in het Britse onder wijs al een jaar of twintig wordt gerekend in me trieke eenheden. De regering ging er dan ook vanuit dat de oude Britse meeteenheden na een overgangsperiode uit het dagelijkse leven zouden verdwijnen. Acties van bijvoorbeeld de Britse Maten- en Ge wichten Associatie ('Ons maten- en gewichten stelsel is superieur aan dat van het continent, en met dit stelsel is Groot-Brittannië de eerste su permacht geworden') en van detailhandelaren die nieuwe weegschalen moesten aanschaffen, vonden amper weerklank. Zij werden door de overheid dan ook afgedaan als overgangspijntjes. Maar het onderzoek van 's lands grootste kruide nier en zijn besluit om het imperiale stelsel weer uit de mottenballen te halen, suggereert dat er toch meer aan de hand is, en dat de kilo het nog lang niet van het pound heeft gewonnen. Boulevardblad The Sun, dat pretendeert de wil van het volk te vertolken, en dat zich bij invoe ring van de wet nog in het geheel niet roerde, moet inmiddels ook die indruk hebben gekregen. Een paar weken geleden is het blad een actie be gonnen tegen het metrieke stelsel, dat nu stee vast wordt afgeschilderd als 'wanproduct van een Brussels complot'. Ook de Conservatieve Partij, die met een rabiaat nationalistische koers zieltjes probeert te win nen, heeft het item eindelijk ontdekt. De Conser vatieven spraken zich twee weken geleden op eens onverbloemd uit tegen het metrieke stelsel, en beloofden de kiezer keiharde onderhandelin gen met dat vermaledijde Brussel om onder het verplichte gebruik van het stelsel uit te komen. De anti-lobby heeft er sinds vorige week boven dien een aardige blikvanger bij in de persoon van de Sunderlandse groenteboer Steven Thoburn. Zijn weegschalen zijn woensdag door de politie in beslag genomen omdat zij alleen in ounces wogen, en niet in grammen. De anti-Europese Britse Onafhankelijkheidspartij was er als de kip pen bij om Thobum financiële en juridische steun te beloven, en hoopt dat de groenteboer uitgroeit tot de eerste echte 'metrieke martelaar' van het land.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5