De Nieuwe Omroep vecht door We komen terug van vakantie en nemen mee... 'Regisseur' moet Amsterdam bereikbaar houden Binnenland De grootste ter wereld 'Vierdaagse schoolweek in noodsituaties mogelijk' Jpenheid over vermogen Beatrix' haag De SP wil dat de koningin openheid van zaken geeft rorft haar vermogen. De partij gaat hier in het komend najaar ch i vragen tijdens de behandeling van de begroting voor het ninklijk Huis. Volgens het Tweede-Kamerlid Kant van de SP B(j ;oningin Beatrix in de afgelopen jaren in staat geweest om ar vermogen aanzienlijk te laten groeien. De partij wil dat meer duidelijkheid over komt. „Dat is een hele normale j" ik", aldus Kant. „Dat wordt ook van managers in grote be- jven geëist." Vorige week kwam het Amerikaanse blad Euro- siness News met het bericht dat koningin Beatrix een vermo- van acht miljard gulden zou bezitten. De SP vindt het ge- j l m de rijkdom van de koningin redelijk om haar persoonlijke j ;omen te bevriezen. evaar biologische wapens xhendam Nederlandse biotechnologische bedrijven kun- ot n onbedoeld grondstoffen leveren voor biologische wapens, branchevereniging Niaba waarschuwt de bedrijven daarvoor jaar nieuwsbrief. De bedrijven kunnen via schuilfirma's be illingen krijgen voor bepaalde virussen, bacteriën, kennis of paratuur. Het materiaal kan in het geheim bedoeld zijn voor iden die biologische wapens ontwikkelen. Dit zijn voorname- Iran, Irak, Libië, Syrië en Noord-Korea. De vereniging vraagt (bedrijven bij twijfel om contact op te nemen met de Binnen- idse Veiligheids Dienst (BVD). roblemen met 'paardenchip' wuk* De invoering per 1 januari aanstaande van een ver- chte microchip in alle paarden en pony's stuit op diverse iblemen. Doorberekening van de kosten aan particuliere ardenhouders blijkt lastig. Dat bevestigt het Productschap en Vlees, dat de paardenchip in opdracht van het ministerie n Landbouw moet invoeren. Het productschap heeft geen roegdheid geld te vragen van particuliere paardenhouders. chtig procent van de paardenhouders zou daardoor de reke- ng ontlopen. Hoe groot de kosten uiteindelijk zullen zijn, is igniet bekend. eferendum deelraad Amsterdam ferdam Een aantal bewoners uit de Jordaan heeft gisteren de gemeente Amsterdam een verzoek ingediend voor een re- endum over de omvorming van de binnenstad tot een apart idsdeel. De gemeenteraad moet deze week nog een besluit ■men over de vraag of de binnenstad moet worden omge- rmd tot een stadsdeel. Een raadsmeerderheid is voor. Van de llegepartijen is alleen de WD tegen, evenals burgemeester rijn. ientherapie tegen hartziekten QNiNGENHet Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) in- iduceert een baanbrekende gentherapie tegen hartziekten. De ethode wordt in de toekomst gebruikt al£ alternatief voor het kende 'dotteren' om een hartinfarct te voorkomen en het uit eren van bypassoperaties. De gentherapie stimuleert de Dedtoevoer van de hartspier door bloedvaten zelf te laten oeien. De nieuwe therapie geeft cardiologen een middel om irtpatiënten te behandelen die geen bypassoperaties meer innen ondergaan. ,een vervolging paus tóTERPAM Het openbaar ministerie in Amsterdam zal de paus :t vervolgen naar aanleiding van de aangifte die H. Krol heeft daan. De hoofdredacteur van de Gay Krant had de paus we ns discriminatie aangeklaagd. Dat deed hij omdat johannes ulus II op 9 juli onder meer zei dat homoseksualiteit een ob- :tieve stoornis is, die tegen de natuurwet indruist. Volgens het lenbaar ministerie geniet de paus universele immuniteit van risdictie als hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk, de kerkelij- staat en als hoogste vertegenwoordiger van de Heilige Stoel. ;t OM baseert zich op een van de uitzonderingen in het vol- nrecht. Éilieubelasting tuinders valt mee recht Tuinders blijken minder belastend voor het milieu in tot dusver werd aangenomen. Het Centrum voor Land- iuw en Milieu (CLM) heeft dat ontdekt door een verfijnder be- irdeling. Het CLM berekent niet langer het totale volume aan ■strijdingsmiddelen, maar kijkt voortaan naar de feitelijke mi- tubelasting. Vervolgens blijkt dat de beoordeling voor eender van de tuinders verandert. In een onderzoek bij 213 rozen- 1213 tomatentuinders bleek 24 procent betere milieupresta- ïs te leveren dan gedacht. Bij 11 procent werden slechtere estaties gemeten; bij de overige bedrijven maakte het geen ikel verschil. Teruggave van joodse tegoeden in het najaar DEN HAAG «ANP Een substantieel deel van de joodse tegoeden zal voor het eind van het jaar zijn terugge geven. Ouderen krijgen een voorkeursbehandeling. Dit heeft F. Ensel van de werkgroep verdeling joodse tegoeden gis teren in Den Haag bekendge maakt. In totaal is er voor individuele personen 639 miljoen gulden beschikbaar. Het geld is afkom stig van de overheid, de verze keraars, de Nederlandse ban ken en de effectenbeurs. Daar naast gaat er 50 miljoen naar internationale humanitaire or ganisaties en is er nog 25 mil joen van verzekeraars en 50 miljoen van banken beschik baar voor gedocumenteerde in dividuele claims. Ook wordt vijf miljoen gulden gereserveerd voor een virtueel monument voor de vermoorde joden in Nederland. Onder ver antwoordelijkheid van de Gro ninger emeritus-hoogleraar ge schiedenis dr. I. Lipschits ko men gegevens over de ver moorde joden op een website. De nazibezetters hadden de joodse gemeenschap in alle op zichten beschreven, tot en met de klerenborstel in de gang en het boekenbezit. Nabestaanden kunnen op de website lezen over de wijze waarop hun voorouders leef den. 'Te weinig Nederlanders op basisschool' DEVENTER ANP Turkse ouders in Deventer heb ben vrijdag hun kinderen thuis gehouden uit protest tegen het gebrek aan Nederlandse leerlin gen op hun school. De kinde ren zouden volgens de ouders hierdoor slechter Nederlands leren. Op de katholieke basisschool De Kameleon zitten 52 leerlin gen. Van hen zijn er 51 van Turkse afkomst, eentje heeft een Chinese achtergrond. De ouders vinden dat de kinderen in een andere wijk naar school moeten. Maar onderwijswet houder Scholten wil het vervoer naar meer gemengde scholen niet vergoeden. Scholten, die vandaag met de protesterende ouders praat, meent dat veel Turkse ouders thuis het spreken van Neder lands nauwelijks stimuleren. „In veel gezinnen wordt thuis Turks gepraat, naar Turkse tele visie gekeken en worden er Turkse kranten gelezen. Boven dien zijn er nog veel te weinig Turkse ouders die hun kinde ren naar 'de peuterspeelzaal brengen en daar willen wij ook met de ouders over praten", al dus de wethouder. Rotterdam Het grootste zeilschip ter wereld, de Royal Clipper, is gistermiddag in Rotterdam van stapel gelopen. Hiermee is de jon gensdroom verwezenlijkt van de Zweedse scheepsmagnaat Mikael Krafft. Het cruiseschip, dat Krafft bij de Nederlandse scheepswerf De Merwede liet afbouwen, heeft vijf masten met in totaal 5202 vierkante meter zeil, bestaande uit 26 razeilen en 16 fokken, klui vers en stagzeilen. De hoofdmast steekt 60 meter boven de water lijn uit: zo hoog als een flatgebouw met 12 verdiepingen. Het cas co en de masten van het schip, dat in totaal 150 miljoen gulden kostte, zijn in Polen gebouwd, de ra's zijn gedeeltelijk in Polen en Rusland vervaardigd, de zeilen in de VS, de badkamers en interi eurs komen uit Spanje en Italië, de scheepsarchitect is een Brit en de afbouw gebeurde in Nederland. De Royal Clipper biedt plaats aan 228 passagiers en 106 bemanningsleden en zal voor de wind op zeil een snelheid kunnen halen van 13,5 knopen (34 km per uur). Gisteren vertrok het voor de eerste thuisreis naar Cannes via Londen. Op vrijdag 28 juli wordt de Royal Clipper in Monaco offi cieel door de Zweedse koningin Silvia gedoopt. foto epa Korthals overweegt wijziging verjaringstermijn DEN HAAG GPD Minister Korthals (justitie) overweegt de termijn voor ver jaring bij onopgeloste, moord- en doodslagzaken te verlengen. Nieuwe technieken zoals DNA- onderzoek, foto- en filmopna mes maken de kans groter dat sporen ook vele jaren nadat het delict is gepleegd nog juridisch bruikbaar zijn, aldus een woordvoerder van Justitie. Korthals laat daarom onder zoeken of er aanleiding is de verjaringsregeling aan te pas sen. Hij verwacht volgend jaar conclusies te kunnen trekken uit het onderzoek. Voor moord geldt nu een ver jaring na 18 jaar. Deze termijn is eind negentiende eeuw inge voerd. De wetgever vond des- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Staatssecretaris weigert uitzendlicentie De initiatiefnemers van De Nieuwe Omroep (DNO) zijn bereid tot het uiterste te vechten om alsnog een uitzend licentie te krijgen. „Desnoods stappen we naar de rech ter en als het moet zelfs naar het Europees Hof', rea geerde de zwaar teleurgestelde initiatiefnemer Van den Heuvel op het besluit van staatssecretaris Van der Ploeg (media) om DNO geen voorlopige erkenning als om roepvereniging te geven. Van der Ploeg maakte die be slissing gisteren bekend. HILVERSUM ERIC DE BIE De staatssecretaris vindt dat DNO 'niet zodanig veel toe voegt aan het publieke omroep bestel dat de verscheidenheid in de landelijke omroep wordt vergroot'. Van der Ploeg volgt de adviezen van de Raad voor Cultuur en van het Commissa riaat voor de Media. Ook de NOS keek naar de plannen van DNO en vond dat de program mavoornemens sterk overeen komen met het aanbod van de bestaande omroepen. Van den Heuvel had met zijn zakenpartner Etty het plan om de komende vijf jaar program ma's uit te zenden over de rela tie tussen Noord en Zuid, mi lieuvervuiling en mensenrech ten. De nieuwe omroep had daarvoor al ruimschoots de be nodigde 50.000 leden bijeen ge kregen, maar dat was voor Van der Ploeg niet genoeg. „Als ik de redenen voor de afwijzing hoor, word ik een beetje pis sig", zegt Van den Heuvel. „Het lijkt erop dat Van der Ploeg de boel aan het traineren is. Juri disch gezien heeft hij geen poot om op te staan. Een publiek be stel hoort open te zijn maar het Nederlandse is aan alle kanten dichtgetimmerd." DNO kan binnen zes weken tegen de beslissing in beroep bij de staatssecretaris. Als dat niets oplevert, stappen Etty en Van den Heuvel naar de recht bank. Sinds begin dit jaar de plan nen voor DNO bekend werden, hebben de initiatiefnemers veel kritiek gekregen. In de media werd gesproken over 'vage plannen'. Ideële organisaties, die juist bij de omroep een plek moeten krijgen, reageerden te rughoudend. Zij lieten weten al genoeg aandacht te hebben bij de huidige zendgemachtigden. Uitspraak rechtbankpresident in kort geding amsterdam anp tijds dat een moordenaar die naar het buitenland vluchtte na zijn daad langer in wij willige ballingschap moest blijven dan de maximale straf die er op een delict stond. Dit motief gaat volgens Kort hals niet meer op. Nederland heeft immers uitleveringsver dragen met andere landen zo dat voortvluchtige misdadigers teruggestuurd kunnen worden. Hoeveel langer de verjaringster mijn kan worden, is nog onbe kend. D66-Kamerlid Dittrich, die Korthals had verzocht om een verlenging, denkt aan een termijn van dertig jaar. De directeur van een basis school kan tijdelijk een vier daagse lesweek invoeren als er veel leerkrachten ziek zijn en leerlingen naar huis moeten worden gestuurd. Dat is de conclusie van de president Gisolf van de rechtbank in Am sterdam. Hij zei dat in het kort geding dat twee ouders van de Pieter Hooglandschool in Am sterdam voor speciaal onder wijs hadden aangespannen te gen de gemeente en het Rijk. „Nood breekt wet", zei Gisolf, die tijdens de behandeling van het geding al wel duidelijk maakte dat de vordering van de ouders, invoering van een vier daagse schoolweek, geen kans maakt. Toch wil raadsman Pors van de twee ouders een uitspraak van de rechter, waarin hij de bevoegdheden van de directeur opneemt. De directeur zelf is voorstander van een vierdaag se, een deel van zijn personeel is tegen. Zowel de gemeente Amster dam als het Rijk meent dat er geen inhoudelijke redenen zijn om kinderen een dag minder naar school te laten gaan. Afge lopen jaar waren er veel leraren ziek op de Pieter Hoogland- school. Dat komt volgend jaar niet meer voor, aldus de raads lieden. „Maar als de ouders aandacht wilden wagen voor de gevolgen van het lerarente kort, zijn zij daarin geslaagd", aldus de gemeente advocaat Terhaar. Volgens Pors ging het de ou ders er niet om het onderwijs beleid van staatssecretaris Adel- mund van Onderwijs aan te val len, maar willen zij de noodsi tuatie op de school van hun ei gen kinderen oplossen. Hij denkt dat volgend jaar ook een vierdaagse schoolweek helpt, omdat lesroosters dan minder wisselvallig worden. Het is onduidelijk voor welke tijd de directeur de bevoegdhe den heeft om in te grijpen. Gisolf sprak over structurele noodsituaties. De landsadvo caat onderkende deze mogelijk heid maar weet ook dat de di recteur deze verstrekkende maatregelen zal moeten over leggen met de gemeente. Gisolf doet 28 juli uitspraak. Hoofdstad staat bol van bouwactiviteiten Postbank creditcards. Altijd en overal genoeg geld op zak. vakantie wilt u zich geen zorgen maken over geld. Met een jg, 'bank creditcard hoeft dat ook niet U kunt daarmee op meer dan liljoen adressen wereldwijd betalen met uw handtekening. U kunt ls, de PostbankCard tot maximaal f7.500.- per maand uitgeven en de PostbankCard Gold f 15.000.-. ongeacht het saldo op uw wekening. U heeft zelfs de mogelijkheid tot gespreid terugbetalen, cti ;r'J?1 'm de eerste drie maanden gratis t daarna betaalt u voor van de PostbankCard Gold krijgt de PostbankCard slechts f40.- per jaar en voor de PostbankCard Gold met extra faciliteiten f96.-. Bij laatstgenoemde biedt de Postbank u uw eerste drankje(s) op uw vakantieadres aan!* Dus wat neemt u in ieder geval mee op vakantie? De PostbankCard of de PostbankCard Gold. Vraag er snel één aan met de actiefolder op het postkantoor, dan heeft u 'm binnen twee weken in huis. POSTBANK tegoed van f 12.50 op uw creditcard Amsterdam staat de komende tien jaar bol van de bouwactiviteiten. Hoe houd je de stad dan nog bereikbaar en leefbaar, is de waag. Stadsregisseur Arthur Verdellen moet een oplossing bieden. „Overlast is een subjectief begrip. Als het een rom meltje is en niemand vindt het een rom meltje, dan is het geen rommeltje." AMSTERDAM THEA VAN BEEK Het was begin juni, aan de vooravond van Euro2000. De IJtunnel in Amsterdam ging op slot voor een grondige renovatie. Ook aan de Utrechtsebrug werd gewerkt, waar door de toegang naar de A2 richting Utrecht wijwei onbereikbaar was. Tot over maat van ramp begonnen gelijktijdig de eerste werkzaamheden voor de IJtram, waardoor de Piet Heintunnel wijwei onbe reikbaar was. Het verkeer veranderde in een complete chaos. De hoofdstad stond vast. Arthur Verdellen, sinds maart aan de slag als de nieuwe 'stadsregisseur', stelde zijn eerste daad. Hij legde het werk aan de IJt ram stil. „Ik hoop dit nooit meer te hoeven doen. Maar het was een rampzalige situatie en er moest iets gebeuren. Op dat moment was er gewoon te weinig afstemming van de werkzaamheden en dan gaat het fout." De komende tien jaar verandert Amster dam in een gigantische bouwput. Op het programma staan de aanleg van de nieuwe Noord-Zuid metrolijn, de bouw van IJburg met 18.000 woningen en de herstructure ring van de Dam en de IJ-oevers. En dan staan ook nog de uitbreiding van de RAI op stapel en de bouw aan de Zuidas als toplo catie van internationale bedrijvigheid. Om de bouwdrift compleet te maken gaat vol gend jaar ook nog eens het westelijk deel van de ringweg AIO bij de Coentunnel op' de schop. Er moet iets gebeuren om de hoofdstad toch nog leefbaar en vooral bereikbaar te houden. De stadsregisseur heeft tot taak dat alles in goede banen te leiden. Overleg gen, afstemmen en praten, vooral veel pra ten. Verdellen is geen onbekende als het aankomt op coördineren. Zo was hij voor Amsterdam projectleider voor de Europese top in 1997 en coördineerde hij voor de ge meente de millenniumwisseling. Verdellen: „Wat ik als stadsregisseur vooral moet doen is kijken naar de samenhang van bouwprojecten en die in kaart brengen. Dan zie je ook aankomen welke dingen niet goed gaan. Het gaat erom wat een stad op bepaalde momenten aan overlast nog aan kan." Hinder moet je nu eenmaal accepteren. Ik vergelijk het wel eens met een verbou wing aan je huis. Je kunt proberen het werk zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen, maar de rommel moet je accepteren. Het is maar hoe je er tegenaan kijkt. Ik zeg wel eens: als het rommel is en niemand vindt het rommel, dan is het geen rommel. Zo is het ook met bouwwerkzaamheden in een grote stad." Met dertien stadsdelen, 58 gemeentelijke diensten en 22.000 ambtenaren wil er in een stad als Amsterdam wel eens iets mis gaan. Op 123 plekken in de stad zijn nu wegwerkzaamheden en dat kan soms wrin gen. In een enquête van Verdellens bureau Stadsregie zei 45 procent van de onder vraagden last te hebben van de werkzaam heden en vooral van de verkeersomleidin- gen. Verdellen: „We houden metingen on der bewoners, bedrijven, bezoekers en fo renzen. Uit de eerste resultaten blijkt dat mensen redelijk veel begrip hebben voor de overlast. Slechts vijftien procent zegt zich te ergeren en dat is behoorlijk weini- g.",,Ik hoop mensen in hun creativiteit te prikkelen. Je kunt bijvoorbeeld nadenken over andere werktijden bij aannemers, zo als 's avonds of 's nachts. Die branche zou ook innovatiever moeten nadenken om bouwoverlast te beperken. Duidelijker be wegwijzering voor omleidingen en keuze routes kunnen helpen. Zorgen dat routes openblijven terwijl elders gebouwd wordt. Je kunt ook kijken hoe bouwplaatsen aan trekkelijker kunnen worden en minder een rotzooi. Dat maakt de acceptatie van over last groter."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3