Tips van Bart voor Britse Big Brothers Gesprek van de Dag Noodmaatregel Antillen 'Premier Kok moet gedragingen Maxima in gaten houden' Geen Schots huwelijk voor Charles en Camilla w DINSDAG 18 JULI 2000 Commentaar De Antilliaanse regering onder leiding van minister-pre sident Miguel Pourier wil het parlement anderhalf jaar lang grotendeels buitenspel zetten. Die periode kan dan worden gebruikt om een aantal zeer noodzakelijke maat regelen op sociaal-economisch gebied versneld uit te voeren. Op die manier proberen de in een financieel de plorabele toestand verkerende eilanden het vertrouwen, lees financiële steun, van het Internationaal Monetair Fonds en Nederland te (her)winnen. Vanuit het Nederlandse democratische perspectief oogt de maatregel van Pourier draconisch. In het moederland worden dergelijke politieke manoeuvres alleen in ver band gebracht met extreme crisissituaties. Des te op merkelijk is het dat de staatssecretaris voor koninkrijks relaties, De Vries, de zogenaamde machtigingswet toe juicht. De steun van De Vries duidt op ingrijpend veranderde inzichten binnen de Nederlandse regering. In het verle den werden de Antillen sterk vanuit het Haagse denkka der aangestuurd. Daarbij werd voorbij gegaan aan het feit dat de overzeese gebiedsdelen veel meer ingebed lig gen in de Caribische dan in de Nederlandse cultuur, Het moederland lijkt dat nu te beseffen door ruimte te bie den aan de onorthodoxe maatregel van Pourier. De machtigingswet moet de Antillen uit een diep econo misch moeras trekken. Vrijwel alle bezuinigingsmaatre gelen stuitten tot nu toe voornamelijk op politiek oppor tunisme. De sanering van het ambtelijk apparaat, priva tisering van overheidsorganisaties en het terugbrengen van de uitgaven werden geblokkeerd. De balans: een li quiditeitstekort van 109 miljoen gulden en een buiten landse schuld van drie miljard. De ex-bankdirecteur Pourier eist dan ook terecht de ruimte op die zijn colle gapolitici jarenlang lieten liggen. Veilig Vrijen zet rappers in De Vrij Veilig Campagne zet dit jaar rappers in. Met in gang van 1 augustus zijn radiospotjes te horen waarin ritmisch rijmend wordt opgeroepen bij het vrijen toch vooral een condoom te gebruiken. De Stichting soa-be- strijding richt zich in de tot 30 september durende cam pagne op iedereen die wisselende contacten heeft en daardoor de kans loopt op geslachtsziekte ofwel een sek sueel overdraagbare aandoening (soa). Elk jaar lopen 100.000 Nederlanders een soa op. Gebruik van een condoom kan dat voorkomen. Maar op het mo ment dat het nodig is, gebruiken veel mensen geen con doom. De rapspotjes moeten jongeren ervan overtuigen dat condoomgebruik belangrijk is. Rappers kunnen ook meedoen aan een Vrij Veilig Rapwedstrijd, die op 23 au gustus in concertzaal Tivoli wordt gehouden. Hoofdprijs van de wedstrijd is een lang weekeinde naar Barcelona, inclusief een excursie naar een condoomfabriek. De Britse kroonprins Charles ontkent trouwplannen te hebben met zijn levenspartner Camilla Parker Bowles. De prins beweert dit tegen de Sunday Times. Die krant berichtte vorige maand dat hij voor de Schotse kerk met Camilla in het huwelijk wilde treden. Het is de eerste keer dat prins Charles een klacht indient tegen de pers wegens onwaarheden die over hem wor den geschreven. Volgens ingewijden wil hij voor eens en voor altijd duidelijk maken dat er geen bruiloft komt, meldt de BBC vandaag. Volgens de Sunday Times wilden Charles en Camilla voor de Schotse kerk trouwen omdat die, in tegenstelling tot de Engelse, coulant is over hertrouwen na een schei ding. Met een huwelijk voor de Engelse kerk zou Charles zijn troonopvolging in gevaar brengen. De kroonprins scheidde in 1996 van tafel en bed van zijn vrouw Diana, die later door een geruchtmakend ver keersongeluk om het leven kwam. Charles is al zijn leven lag intieme vrienden met Camilla, die zeer slecht ligt bij de Britse bevolking. Nescliché enselijk Brazilië. Zeg het woord zachtjes tegen jezelf en je hoort samba-mnziek. Je ziet mensen in alle schake ringen tussen blanken zwart op een dichtbevolkt strand voetvolleybal spelen, in touwtjes gekleed langs de vloedlijn paraderen of op andere manieren hun lichaam tentoonstellen. Oké, er zijn sloppen wijken. maar de vrolijkheid en sensualiteit van het volk doen je dat vergeten zodra het jou uitkomt, en dat is bij voor keur gedurende de hele va kantie. Brazilië, paradijs met rafelranden, balsem voor onze burn-outs en ander westers ongemak. Helaas. Zo is het niet. Al thans, niet helemaal. Net als de inwoners wordt ook Brazilië in meerdere uitvoeringen geleverd. En de zuidelijke versie van het land, wij spreken hier over de deelstaten Santa Catari- na en Parana, lijkt nergens J op, in ieder geval niet op dat bruisende Brazilië uit de Nes- café-reclames. Ja, daar hadden wij ons lelijk in vergist. Vanuit Uruguay, met de bedaagde charme van een rusthuis dat op renovatie wacht, staken wij nog vol ver wachting de grens over. Brazilië! Als Disneyland- -gangers zetten wij ons schrap voor het komende spektakel. Maar wat iemand die wél bij zijn ver stand is al zou vermoeden: van enige opvallende overgang was geen sprake. Ja, vooruit, er stapten drie donkere mensen in de bus. Vooruit. En, jawel, op een groot bord bij de grens waarschuwden de Braziliaanse autoriteiten dat roken impotentie ver oorzaakt. Dus geen gezwellen, dat schrikbeeld werkt hier blijkbaar niet, het dreigende gebrek aan een be paalde zwelling weer wél. Maar vooral leek Zuid- -Brazilië sprekend op de subtropische Noord-Oost polder die ook Uruguay al was. Natuurlijk, zoiets kun je allemaal van tevoren in een boek opzoeken. Wij hadden dat ook gedaan. Maar het Nescafé-cliché had ook in ons al zo diep wortel geschoten dat wij de relevante feiten blijk baar hadden verdrongen. Koeien en grasland, dat was wat ze hier hadden en na drie dagen moesten wij concluderen dat de drie negroïde passagiers in de grensbus waarschijnlijk verdwaald of op door reis waren. Alles blank, rijk, en zonder franje. Onze fantasieën over verlaten tropische stranden bleven opspelen en dus werd Florianopolis het nieuwe reis doel. Volgens de reisgids was dat Florianopolis, aan zee, een geduchte concurrent van Rio aan het wor den. Wij trokken daaruit een conclusie waarin de woorden 'onbedorven', 'natuur'en 'simpele hotelle tjes' voorkwamen. We hadden ook kunnen lezen wat er geschreven stond. 'Florianopolis is een concurrent van Rio'. En zoals concurrenten van oliemaatschappijen enorm op oliemaatschappijen lijken, zo was dat ook het geval met Rio en Florianopolis. Hoogbouw en druk te, langs de hele kustlijn van het gedroomde Boun- ty-eiland maalden de cementmolens en kwam de Braziliaanse welvaart hectare na hectare van de grond. En niet alleen daar. Bijlmermeren ter grootte van 15.000 hotelkamers. Op weg naar alweer het volgende paradijs volgde een schokkende busrit langs dertig kilometer recrea tiebebouwing, over een weg met - eerlijk geteld! - 153 verkeersdrempels waar zelfs een tractor vol voor in de remmen zou moeten, en een bus eigenlijk ook. In de kranten stond zwart op wit dat de Braziliaan se middenklasse sterk aan het verarmen is, wij kre gen sterk het vermoeden dat dat onder meer lag aan hun tweede huis aan zee, of in ieder geval aan de tiveede badkamer daarin. 'Zeg, laat ze zelf hun zwerfkinderen in Rio gaan betalen'. Ja, eerlijk, ook dat soort rancuneuze gedachten. Na enig doordenken moesten wij onszelf helaas ont maskeren als etnocentrische en slecht voorgelichte reizigers, die denken dat voor een paar duizend dol lar overal te wereld de fleurige armoede nog te koop is. Leerzaam uitstapje, dat zeker. De Britse commerciële zender ITV is van plan een speelfilm te maken over het leven van de QUEEN MOTHER. De moeder van koningin Eliza beth viert op 4 augustus haar honderdste verjaar dag. Het is nog niet bekend wie de rol van de ge liefde koningin-moeder zal spelen. De waar schijnlijk twee uur durende film is overigens op zijn vroegst pas in de loop van 2001 gereed. De feestelijkheden rond de komende verjaardag van 'Queen Mum' zijn al in volle gang. Morgen wordt in Londen een grote parade gehouden voor de ko ningin-moeder. Grote afwezige daarbij is haar dochter, die niet aanwezig wil zijn om de aan dacht niet af te leiden. Bij Madame Tussaud werd intussen het wassen beeld van de Queen Mum al vast opgepoetst. FABRIZIO SPAGHETTI (38) uitlK liaanse Bologna is ondanks zijn naa waarschijnlijk geen liefhebber meel deegwaren. Uitgerekend tijdens eeii braak in een speciaalzaak voor tortc vatte de Bolognese politie hem in d kraag. Spaghetti wilde overigens ge tortellini stelen. Hij kwam voor hetg in de kassa, maar die was leeg. De Amerikaanse mediamagnaat! TURNER is de grootste particuliere eigenaar van de VS; hij heeft volgei dagblad US Today 6900 vierkantel meter. De miljardair heeft in negen1 telijke staten grote lappen grond gei en bezit een gebied bijna groot alse vijfde van Nederland. Turner ziet zij land het liefst als een natuurreserva Vanuit zijn dertien ranches worden landstreken zoveel mogelijk in 'origi staat' teruggebracht. Volgens Turne dat zeggen de staat voordat de blanl Europeanen het land betraden. Alsi derdeel van dit streven heeft Turnei 24.000 bisons ingezet, de grootste bisonkudde ter wereld. Talrijke andf diersoorten die door menselijke acti ten in de verdrukking zijn gekomen, nen op Turners landerijen bescherir vinden. Hoewel van een formele relatie nog geen sprake is en Maxima Zorreguieta niet tot het Konink lijk Huis behoort, wordt haar speelruimte nu al beperkt. Het gedrag van de Argentijnse wordt immers hoe dan ook in verband gebracht met kroon prins Willem-Alexander en dus met het staatshoofd, koningin Beatrix. Omwille van de on schendbaarheid van het staats hoofd dient diens omgeving 'smetteloos' te zijn. Het is een taak van de minister-president om daarop toe te zien. Dat zegt professor A. Postma, hoogleraar staatsrecht aan de Rijksuniversiteit Groningen. Op verzoek van het blad De Oran jeschakel onderzocht hij de staatsrechtelijke positie van de toekomstige echtgenote van de Prins van Oranje. Postma heeft op een rijtje gezet waarmee Maxima Zorreguieta rekening heeft te houden als vriendin, Maxima: speelruimte nu al be perkt. FOTO ANP verloofde en echtgenote van de kroonprins, echtgenote van het staatshoofd, regentes en konin gin-weduwe. Zijn conclusie: hoe dichter bij het staatshoofd, hoe minder speelruimte. Volgens de Grondwet valt de Argentijnse vriendin van Wil lem-Alexander op dit moment niet onder de ministeriële ver antwoordelijkheid. „Dit bete kent echter niet dat de minis ter-president werkloos kan toe zien", stelt Postma. Premier Kok dient er op te letten dat Maxima geen rare fratsen uit haalt, „want dat zou in verband gebracht kunnen worden met Willem-Alexander". Mocht het tot een verloving komen dan wordt haar speelruimte nog ge ringer en zal de betrokkenheid van de minister-president ver der toenemen. Bij een huwelijk kunnen zich twee scenario's voordoen. Mocht geen bij de wet vereiste toestemming aan het parle ment worden gevraagd, dan ra ken Willem-Alexander en Maxi ma ver verwijderd van de troon. Het kabinet zal zich dan niet langer met hen bemoeien. „Het echtpaar kan zich dan gedragen zoals ieder paar in Nederland." Anders ligt de situatie als, wat het meest waarschijnlijk is, wel toestemming gevraagd wordt voor een huwelijk. „Willem- Alexander is dan de vermoede lijke troonopvolger en staat dus zeer dicht bij het staatshoofd." Dit houdt in dat zijn gedragin gen feitelijk aan het staatshoofd worden toegerekend en de da den van zijn echtgenote aan hem. „Dit betekent verhoogde waakzaamheid van de zijde van de minister-president." Zodra Willem-Alexander eenmaal het koningschap vervult, is het met de vrijheid van Maxima helemaal gedaan. Postma: „Juist door een di recte relatie met de Koning zal het de koning bepaalt de Groi niets. De situatie kan zich doen dat Maxima dan moi is van de nieuwe Koning(i Dan moet ze ook op haart passen en voorzichtig zijn uitlatingen, want ze staati bij het staatshoofd dat ha« kind is. Vanaf haar huwelijk behoi Maxima uiteraard tot de h ninklijke familie. Maar is 2 daarmee ook automatisch van het Koninklijk Huis?\ gens Postma is dat op groi van de wet lidmaatschap! ninklijk Huis van 30 oktob 1985 inderdaad het gevali ze getrouwd is met Willen Alexander en Nederlandse geworden. DOLF RUESINK optreden van de echtgenote op een goudschaaltje gewogen worden. Ook de directe omge ving van de koning zal wit moe ten zijn, opdat de koning zelf wit zal kunnen blijven." Op grond daarvan ligt het niet voor de hand dat de echtgenote van de Prins van Oranje de gelegen heid zal krijgen „zelfs maar een marginale politieke rol te spe len". De hoogleraar staatsrecht verwacht dat Maxima's publie ke rol vooral een ornamentele zal zijn. Onder bepaalde omstandighe den kan Maxima als regentes optreden. Dat is het geval als Willem-Alexander het konink lijk gezag niet meer kan uitoefe nen (door ziekte of overlijden) en een opvol ger ontbreekt. Over de po sitie van de wedu- Je moet nooit vergeten je mond te houden Wie kan de Britse deelnemers aan Big Brother beter van tips voorzien dan Bart Spring in 't Veld? De winnaar van Nederlands meest bekeken televisie programma duikt deze dagen herhaaldelijk op in de Engelse kranten. Channel 4 begint vandaag vanuit East Londen met de eerste uitzending van Big Bro ther. Na Duitsland, Spanje en de Verenigde Staten komen nu de Britten aan de beurt. De gerenommeerde The Guardian probeert de kijkers lekker te ma ken door uitgebreid te vertellen over 'seks, drugs en blootloperij' op de Ne derlandse beeldbuis. Volgens de Britse krant poetste Bart net zo ongegeneerd zijn tanden, als dat hij zijn boxershorts liet zakken. Geen schaamtegevoel bij de oud-militair, verzucht redactrice Emma Brockes, die in de Britse versie vooral veel gehannes onder een breed badlaken verwacht. Preutsheid is een nationale deugd. Bart zou ook uitgebreid hebben gerommeld met mooie Sabine. Kennelijk heeft de krant ongekuiste beelden van Big Brother gezien, want destijds was het pikante nu juist dat Bart en Sabine de camera's zo netjes boven de dekens hielden. Een stevige vrijpartij werd gesugge reerd, en later door beiden ook niet ontkend, maar de infraroodcamera's registreerden het koppel alleen bij elkaar in bed. Niks seks voor het oog van miljoenen, maar Bart wil het verhaal maar al te graag aandikken. „Ik denk dat dit het meest gewaagde was dat iemand in het Big Brother-huis heeft gedaan. Er was iemand (Ruud) die vaak naakt rondliep, maar niemand anders had seks", zegt Bart in de krant. „Ik heb er met mijn fa milie niet meer over gesproken. Ik denk dat ze voor de televisie hebben gezetten met hun handen voor de ogen, met zo'n uitdrukking van 'wat doe je nu weer!". Hij moet er zelf hard om lachen. Onder het motto 'No se.x please, we're British'zullen zijn prestaties wel niet worden geëvenaard. De Britse Big Brother-deelnemers zullen het ook zon der wiet moeten doen. In tegenstelling tot de Neder landers. Dat stelt The Guardian tenminste, die zich kennelijk geen bijeenkomst van jeugdige Nederlanders kan voorstellen zonder drugs. Gezien de Britse fixatie hierop niet zo verwonderlijk, maar de afleveringen van het afgelopen najaar hebben toch weinig hasjrokende huisbewoners getoond. Het was knokken om het laatstje restje tabak, maar Almere heeft al die tijd geen coffeeshop extra gehad. Maar misschien dat Emma Brockes op het idee is gekomen door de uitspraken van Bart, die haar met zijn charmes om zijn vinger windt en met zijn logica uit de polder op het verkeerde been zet. Bart raadt zijn Britse collega's aan zelf al vroeg hun grenzen te stellen. „Er waren bepaalde per sonen over wie ik in het Big Brotherhuis niet wilde praten, zoals over mijn ouders en mijn broers. Ook over mijn woonplaats Roelofarends- veen heb ik nooit gesproken. Je kunt vergeten dat je in een televisieprogramma zit, maar je moet nooit vergeten je mond te houden," aldus Spring in 't Veld. Verder is overleven in Big Brother vooral een kwestie van het 'verstand op nul' zetten. „Het enige dat je doet is eten en slapen", verklapt Bart. Desondanks vond hij het allemaal toch wel leuk, al heeft hij er soms spijt van dat hij heeft meege daan. „Iedereen zegt dat Big Brother deuren voor mij heeft geopend, maar ik had dat ook zelf kun nen doen. Winnen vond ik leuk, maar het geld had ik niet nodig. Ik had genoeg aanbiedingen, als bor denwasser in Zwitserland bijvoorbeeld", vertelt Bart tot merkbare verbazing van de interviewster. De rol van 'bekende Nederlander' begint hem zo langzamerhand de keel uit te hangen. Maar The Guardian merkt op dat Bart daarin niet conse quent is. De aandacht op straat, het roepen en het door iedereen aangesproken worden, irriteert, maar voor de fotograaf poseert Bart maar al te graag. „De mensen denken dat we een onderdeel zijn van hun leven. Belachelijk. We zijn slechts ge wone mensen op tv", aldus Bart. En nu ook in de Britse media. HANS JACOBS*

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2