Armstrong laat de mens Pantani vallen Het houdt maar niet op bij Farm Frites 'Bijde subtoppers gaan zware klappen Tour de France Potje voetbal Openlijke ruzie ploegarts en PR-man Farm Frites Van Gerwen heeft nog geen toprenner gestrikt DINSDAG 18 JULI 2000 Drager gele trui haalt fel uit naar Italiaanse klimkoning Lance Armstrong heeft respect voor de wielrenner Mar co Pantani, maar als mens heeft de Italiaanse klimmer voor de gele trui-drager afgedaan. Armstrong reageerde gisteren tijdens de traditionele persconferentie op de tweede rustdag in felle bewoordingen op uitlatingen van Marco Pantani. De klimmer heeft zich voor de Italiaanse televisie denigrerend over de gele trui-drager uitgelaten naar aanleiding van de etappe naar de Mont Ventoux. Armstrong liet Pantani daar winnen. op dat moment dat ik een juiste beslissing nam, dat ik het deed op de klassieke manier." Het leek ook allemaal zo te passen in de strategie van een moderne geletruidrager. Je geeft hier wat. je geeft daar wat, en als je onverhoopt in de pro blemen mocht komen, dan komt de steun je uit alle hoeken aanwaaien, lndurain deed het zo vijfjaar lang met succes. Zonder het rechtstreeks te zeggen, maakte Pantani in het voorbije 'Alpenweekeinde' dui delijk dat hij niet gediend was van de manier waarop Arm strong het geschenk had ver klaard. Toen hij zaterdag in de rit naar Briancon van de Ameri kaan een zetje in de rug kreeg met de bedoeling de kop over te nemen, maakte hij de man uit Texas met een wegwerpge- courchevel fred segaar Pantani heeft, met tranen in zijn ogen, gezegd dat Arm strong hem heeft beledigd door na de rit te beweren dat hij hem had kunnen lossen. Hij noemde het respectloos dat Armstrong zo nadrukkelijk heeft doen voorkomen dat hij de overwin ning als een cadeau moest be schouwen. Lance Armstrong: „Het is niet zo slim van Pantani dat hij zijn ware aard toont. Door zijn uit latingen en zijn houding na die etappe, ben ik me gaan realise ren dat ik een fout heb ge maakt. Ik heb hem op de Ven toux laten winnen. Dat had ik niet moeten doen. Hij is een groot klimmer, maar daar was hij niet de beste. De sterkste had moeten winnen. Ik dacht baar duidelijk dat hij daar niet van gediend was. Het was opvallend dat Arm strong Pantani meestal bij een van zijn bijnamen, 'Elefantino', noemde, één van zijn bijna men. „Elefantino heeft het moeilijk gehad het laatste jaar. Ik ben blij voor hem dat hij is teruggekomen. Ik ben ook blij voor hem dat hij de rit naar Courchevel won. Daar was hij de sterkste. Maar de etappe naar de Mont Ventoux had ik moeten winnen." Hoewel zijn ploegleider Jo- han Bruyneel eerder heeft ge zegd dat Armstrong geen ritze- ges najaagt, zei de Amerikaan gisteren dat het hem zou spij ten als hij de Tour wint zonder dagsucces. „Dat zou me teleur stellen, vooral na wat er op de Mont Ventoux is gebeurd. Of Armstrong extra motivatie put uit de kritiek van Pantani? „Morgen (vandaag) is zijn laat ste kans nog een'etappe te win nen. Ik zou liegen als ik zou zeggen dat ik hem daar niet vanaf zou willen houden. Maar ach,ik ben hier met een heel ander doel gekomen dan hij. Marco is gekomen voor de etappes, ik voor het eindklasse ment." De Amerikaan heeft nog niet besloten hoelang hij wil door gaan met wielrennen. „Ik heb een prachtige familie en weet niet hoelang ik me die opoffe ringen nog wil getroosten. Ik ben graag bij Kristin (zijn vrouw) en Luke (de negen maanden oude baby). Als ik vijf keer de Tour zou willen win nen, moet ik nog een jaar of ze ven doorgaan. De kans dat je vijf keer achter elkaar de Tour wint, is niet zo groot. Er gebeurt altijd wel iets waardoor je de Tour niet kunt rijden of niet kunt uitrijden. Als ik de motiva tie heb al die jaren door te gaan, zal ik het doen." Tourdirecteur Jean-Marie Le- blanc heeft gezegd dat het goed zou zijn voor de Tour als Arm strong zou leren Frans te spre ken. „Ik heb het ook gelezen. Maar het is hier geen populari- teitswedstrijd en dus kan het me niet schelen. Het is een wie lerwedstrijd. Ik woon in Frank rijk en hou van de Fransen. Ik zou het wat vaker kunnen pro beren. In het verleden deed ik dat wel, maar doordat ik de taal niet geheel machtig ben, ben ik nog wel eens in de verdediging gedrukt. Ik ga proberen volgend jaar meer Frans te spreken." Lance Armstrong sleutelt tijdens de tweede rustdag van de Tour aan zijn fiets. foto reuters stefano rellandini courchevel Terwijl klassementsleider Lance Armstrong tijdens een persconferentie de oren van zijn Italiaanse concurrent Marco 'Elefantino' Pantani waste, Michael Boogerd bij criteriumonderhandelaar Gerrie van Gerwen aan tafel zat en de renners van Farm Frites de traditionele mosselparty beleefden, kende Erik Dekker gisteren een geheel andere invulling van zijn tweede rustdag van de Tour de France. De tweevoudige etappewinnaar uit de Rabobankploeg speelde op de bergflanken van Courchevel een partijtje voetbal met zijn zoon. foto anp jasper juinen Op non-actief gestelde ploegleider Van Kessel even terug bij zwalkende formatie courchevel rene banierink Hij was een opmerkelijke gast op de mos selparty van Farm Frites in Courchevel, maar wel een populaire. Egon van Kessel, de op non-actief gestelde ploegleider, kreeg van vrijwel alle renners en personeelsleden een welgemeende, lange handdruk. Het deed de Brabander duidelijk goed maar reet ook meteen een oude wonde open. Want hij is er van overtuigd dat met wat meer rust en rede hij nog steeds ploeglei der zou zijn en Farm Frites de woelige ba ren waarin het team vaart al lang had verla ten. „Dit hebben de ploeg en de sponsor niet verdiend. Het is doodzonde." Opvallende afwezige gisteren was manager Jacques Hanegraaf. Public relations-func- tionaris Den Hoed: „Omdat we dringend een co-sponsor nodig hebben en hij waar schijnlijk daar te druk mee bezig is. Eigen lijk is het dezelfde reden als waarom wij niet wilden dat hij hier in de ploegleiders auto ging zitten. Hij moet zich met zijn ta ken bezig houden en dat is managen. Dat deze vraag wordt gesteld, begrijp ik eigen lijk ook niet goed. Maar goed, misschien hebben we er ook wel om gevraagd." Feit is dat de storm rond de ploeg maar niet wil gaan liggen. Het begon al met de uitsluiting van Ivanov voor de Tour en ver volgens bleken de resterende renners niet in staat een rol van betekenis te vervullen. Koos Moerenhout probeerde het een paar keer, Jans Koerts zorgde nog voor een beet je publiciteit door in de massasprints rede lijk mee te doen. Maar dat was eigenlijk al een noodgreep omdat hij de aangewezen man Robbie McEwen zou moeten lanceren naar een ritzege. Die bleek niet goed ge noeg en probeerde het vervolgens ook maar in een vlucht. Maar steeds was er nie mand sterk genoeg. En dat de ploeg in de bergen na het wegvallen van Ivanov niets te zoeken had, was vooraf al duidelijk. Wist ook Egon van Kessel: „Met Ivanov en een Moerenhout in goede doen had er mis schien een klein klassementje ingezeten. Maar als je eerlijk bent, is dit gewoon een klassiekerploeg waarmee je in de Tour niet veel potten kunt breken." En al helemaal niet als het rondom de ploeg maar blijft rommelen. Het is volgens Van Kessel al begonnen met het alcohol verbod en de manier waarop ex-ploegleider Teun van Vliet dat bracht. „Tja, dan kun je er op wachten dat daarmee de draak wordt gestoken door de renners. Dan is het ver trouwen weg. Omdat ik er een andere me ning dan Teun op na hield, is gesuggereerd dat ik heulde met de renners maar dat is natuurlijk pure onzin." Hij verweet en ver wijt Van Vliet en Hanegraaf gebrek aan vi sie. „Ze willen binnen drie jaar een top- ploeg neerzetten. Maar heb jij ooit gehoord hoe? Welke visie er achter steekt? Ik niet. Alleen maar zeggen dat je dat wilt, helpt niet. De voorzitter van de vierde klasse voetbalclub in ons dorp roept ook dat hij binnen een paar jaar tweede klasse speelt. Maar dat riep hij tien jaar geleden ook en ze zitten nog steeds in de vierde klasse. Van Kessel werd begin mei op non-actief gesteld. Na vier maanden dienstverband. Nadat Van Vliet eenzelfde lot trof, hoopte Van Kessel op een terugkeer. „Omdat ik van renners en personeel hoopvolle signa len kreeg en het vooral met Hendrik Redant heel goed klikte. Maar jammer genoeg heeft Jacques Hanegraaf daar geen gehoor aan gegeven." Vanwege een uitspraak in het tijdschrift Sportweek, weet Van Kessel. „Daarin heb ik gezegd dat de leiding van Farm Frites, de sponsor dus, niet altijd vol ledig werd geïnformeerd door het manage ment." Van Kessel vindt het jammer dat die uit spraak hem zwaar aangewreven wordt, maar spijt heeft hij niet. „Ik had natuurlijk ook gewoon mijn mond kunnen houden. Dan had ik misschien nu hier vrolijk naar het publiek zwaaiend door Frankrijk gere den in de ploegleidersauto. Maar zo zit ik niet in elkaar." Dus is hij nu voor de vierde keer met de ouders van Michael Boogerd in de Tour, staat hij langs de kant van de weg en deelt blikjes drinken uit aan de renners van zo wel Rabobank als Farm Frites. Inmiddels zit Van Kessel zonder baan en inkomsten zit. Zijn werk als champignon kweker had hij eraan gegeven voor de baan bij Farm Frites. Wat nu? Van Kessel denkt lang na. „Ik hoop op Priem", zegt hij, ver wijzend naar de plannen van de voormali ge ploegleider/manager van Farm Frites om een nieuwe ploeg op te zetten. Over dat laatste heeft Van Kessel zijn twijfels. „Een echte topploeg zoals Priem die nu wil, dat is onmogelijk denk ik. Dat is te hoog gegre pen." Morgen een genereus van de Tour-organisac de Internationale wit UCI. Die zetelt namelij Zwitserse Lausanne en dit jaar 100 jaar. Del nishte vier keer eerder sanne en ook daar wo Bartali al eens, in 1948 Gerrie Knetemann, er digd. Mooie etappe vooi turiers, die nog een p nen over hebben. w Ullrich: Ik h fouten gema courchevel sid courchevel gpd Dion van Bommel ontkent na de Tour de France op te stappen als teamarts van Farm Frites. „Ik heb alleen gezegd dat wanneer er bepaalde zaken binnen de ploeg niet veranderen, ik mij zal beraden op mijn toekomst bij de ploeg. Ik ga op deze manier zeker niet meer naar bijvoor beeld de Vuelta." Voor PR-man Ardie den Hoed komt dat ongeveer op hetzelfde neer. „Ik weet niet anders dan dat hij stopt. Hij heeft het niet alleen tegen mij gezegd maar ook tegen het personeel." Het is geen geheim dat Den Hoed en Van Bommel niet eikaars beste vrienden zijn. „Dat klopt", zegt Van Bommel. „Maar ik denk dat dat niets is vergeleken met de problemen die Den Hoed en ma nager Jacques Hanegraaf met elkaar heb ben." Hanegraaf wilde alleen reageren met de mededeling dat Van Bommel inte ger is en dat hij alle vertrouwen in hem heeft. Volgens de teamarts „gaat er veel niet goed binnen de ploeg en wordt er aan de stoelpoten van Hanegraaf en eerste ploeg leider Hendrik Redant gezaagd. Dat moet afgelopen zijn, want daar lijdt iedereen onder: ploegleiding, renners en overig personeel. Er moet direct na de Tour een aantal zaken veranderen, anders gaat het fout. Ik heb er alle vertrouwen in dat dat gebeurt, want ik heb de algemeen direc teur van Farm Frites heel hoog zitten en er is ontzettend veel kwaliteit binnen deze ploeg." Den Hoed vindt dat dokter Van Bom mel zich met te veel zaken bemoeit die niet in zijn pakket vallen. Bovendien zou hij zich teveel profileren in de dagelijkse programma's van RTL. Van Bommel: „Als meneer Den Hoed dat vindt, had hij dat wel eens tegen mij kunnen zeggen. Ik heb dat nooit rechtstreeks van hem gehoord." Wielrenner Jan Ullrich h de tweede rustdag vail d de van Frankrijk kritiek zelf geleverd. De 26-jai ser wil dolgraag nog een Tour winnen. „Maar d is een meer professione ding noodzakelijk", erki winnaar van 1997. Ullrich, de nummer tv het klassement, gaf in Co vel toe dat hij te zwaar winter was gekomen. J een fout, die ik niet n keer mag maken. Ik ma gewicht ook tijdens d maanden op peil zienl den. Anders is het seiz voorbaat al niet leuk met De Duitser behoort duizend gelukkigen diev eerst een plaats hebben 1 gen in Who's Who. Man 1(1 tani en Lance Armstron M 1998 en 1999 wonnen, het nog niet zover gebi het jaarlijks verschijnen! met beroemdheden. De winnaars van de die een plaats in het be ben gekregen, lijken t willekeurig gekozen. Mie 'Y durain en Bernard Hina de belangrijkste etappe) i wereld elk vijfmaal naam hebben geschreve den wel vermeld, maai 01 Merckx, die hetzelfde pi 1 de, ontbreekt, evenals Nederlandse winnaars Janssen (1968) en melk (1980). De laatste wel recordhouder met lourstarts. Belastingmaatregel nekt volgens bemiddelaar Van Gerwen criteriums courchevel rene banierink De Nederlandse criteriums be sparen dit jaar een aardige cent. Lance Armstrong wil meteen na zijn nakende tweede Tourzege de voorbereiding starten op de Olympische spelen en daarin passen geen rondjes rond de kerk. Maar de tienduizenden guldens die ze nu niet aan de Amerikaan hoeven te betalen, zijn ze rap weer kwijt door een nieuwe belastingmaatregel. „En dat maakt met name de buiten landers zo'n 20 procent duur der", zegt Gerrie van Gerwen. Rustdag in de Tour betekent een lange en zware werkdag voor Gerrie van Gerwen. Hij is de man die de contracten regelt voor de criteriums na de Tour. Minder dan een week van het eind is deze maandag het de ideale moment om zaken te doen. Maai" de Brabander ver wacht dat dit zakendoen een stuk lastiger wordt danvoor gaande jaren. „Het probleem?" Van Gerwen zwijgt, opent zijn koffer en gooit een brochure van de belastingdienst op tafel. 'Handleiding voor de opdracht gever van beroepssporters' meldt de voorkant. Een vrien delijke omschrijving voor een zeer ingrijpende zaak, meent Van Gerwen. „Ik snap echt niet dat hier over geen bom ontploft is", zegt Van Gerwen hoofdschud dend. Hij legt uit wat de rege ling precies inhoudt. Dat vanaf 1 juni de organisator van een criterium voor de belasting dienst als een kortstondige werkgever van de renners wordt gezien, met alle fiscale, financiële en juridische gevol gen van dien. Maar ook een hoop administratieve romp slomp erbij. „Hij moet alles van een renner weten wat jouw baas ook van jou weet en heeft; tot aan een kopie van het pas poort van de gecontracteerde renner toe." Van Gerwen geeft aan dat er vooralsnog een soort over gangsregeling geldt op het ge bied van deze rompslomp. Maar niet waar het de financië le gevolgen betreft. Wat in Ne derland woonachtige renners betreft, is er nauwelijks verschil. „Daar moesten organisator en renner aan het eind van het jaar altijd al opgeven aan de belas tingdienst wat ze waar hadden uitgegeven en ontvangen. Maar de kneep zit hem vooral bij de buitenlandse renners. En daar horen ook de in het buitenland wonende Nederlanders bij", waarschuwt Van Gerwen. Die vullen in Nederland geen belas- courchevel gpd Doodop en met een torenhoge telefoon rekening maar zonder ook'maar een enkel contract met een toprenner voor een cri terium na de Tour streek Gerrie van Ger wen gisteravond, neer in een hotel bij Courchevel. „Ik wacht nog een op een paar goede telefoontjes", zuchtte de ma kelaar die door organisatoren wordt inge huurd om renners te contracteren. „Het is vreselijk moeilijk. De strijd tussen de cri teriums in de verschillende landen is enorm en iedereen wacht op elkaar", zegt Van Gerwen. „Alleen in Zwitserland zijn een paar wedstrijden zeker van enkele toprenners. Maar dat is juist het pro bleem. De Tour heeft geen nieuwe top pers en helden voortgebracht Ja, Arm strong is goed. Maar die rijdt geen criteri ums. Pantani doet het wel behoorlijk. Maar daarna? Ullrich: geen glans. Zabel: geen glans. Zo kan ik nog wel even door gaan. Er zijn geen renners waarvoor je zo maar enkele tienduizenden guldens op tafel legt. Het enige wat een criterium nog kan doen is investeren in de toekomst." Hetgeèn zoiets betekent als: zo'n jongen als Joseba Beloki iets meer betalen dan hij nu waard is en dan hopen dat hij volgend jaar zich moreel verplicht voelt om in ie der geval dat criterium te doen dat hem dit jaar een goede kans heeft gegeven. tingformulier in en hoeven dus in principe ook geen belasting daarover te betalen. Daar komt nu een eind aan. Op verzoek geeft Van Gerwen een rekenmodel van een bui tenlandse topper die vorig jaar 10.000 gulden schoon in het handje kreeg en dat nu ook wil hebben. Op zijn laptop springt razendsnel het bedrag in beeld wat de organisator daar nu voor kwijt is: 14.823 gulden. Dat scheelt nogal wat. Zowel voor organisatoren als renners. „Je moet het naar beide kanten uit leggen. En ze zullen beiden wa ter bij de wijn moeten doen. Dat valt niet altijd mee. Ik moet ze overtuigen op mijn blauwe ogen maar als ze het niet willen begrijpen, houdt alles op." De daadwerkelijke gevolgen zijn Van Gerwen nog niet hele maal duidelijk. Maar een sterk vermoeden heeft hij al wel. „De budgetten van de organisatoren zijn niet van elastiek." Hij vree st dat de gevolgen het minste zullen zijn voor de toppers en de kleine coureurs. „Een criteri um kan niet zonder een paar buitenlandse sterren, niet zon der bekende Nederlanders maar moet daarnaast ook een peloton aan de start hebben. Ik denk dat de zwaarste klappen Gerrie van Gerwen (rechts) neemt met Cofidis-renner Nico Mattan een contract voor de criteriums nai 'te Tour door. vallen onder de subtoppers." Dat is één kant van de zaak. De andere kant is dat er een groot grijs gebied is. „Wat is een beroepssporter? Volgens deze handleiding moet er spra ke zijn van een contract, moe ten er bepaalde vergoedingen zijn, moet een renner professio neel begeleid worden. Bij de grote amateurploegen in Ne derland gebeurt dat ook. Maar zijn dat beroepssporters? Nee, maar de belastingdienst han teert de regel dat bij twijfel wel gevorderd wordt. Pas na afloop kan dan de renner reclameren bij het invullen van zijn biljet en krijgt hij zijn geld terug." Maar toch windt hij zich nog foto gpd george it (tl „NOC*NSF en de politici dat orgaan een vinger im hebben, zijn in deze schandalig te kort ge# Toen er een basisinkome de sporter moest koffl kwam, stonden ze vooral or recht. Maar nu het viaee b terdeur weer wordt inj den, hoor of zie je r

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 20