Leidsch Dagblad Explosieve winstgroei bij Philips Nederlandse brandstichters wacht proces Vierdaagse naar record Brits Lagerhuis stemt in met hooligan wet Amerikanen helpen KLM bij zoektocht naar koffers Unieke helmcasuariskuikens in Avifauna 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ipgravenoorlog sen Comité tot ïoud NH Kerk en lode woedt voort OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 42364 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Jeugd trekt grens in Achthovenerpolder: 'Je kunt niet alles blijven volbouwen' 15 Princestraat in Katwijk aan Zee krijgt weer een visserijboog 18 Lakenhal koopt marmeren reliëf van beeldhouwer Jan Baptist Xavery 19 Sprinter Jan Bos mag voor 325 mille weg bij Spaar Select ipido legt beslag Euro 2000 Amsterdamse ticketbu- Cupido heeft beslag laten en op bankrekeningen van iting Euro 2000. Als gevolg het beslag kan de stichting jke betalingsverplichtin- niet nakomen. Zij dreigt met een kort geding. Cupi- dat niet van plan. Tijdens EK moest het bedrijf op van de rechter de verkoop kaarten staken. Van den zegt voor 800.000 gulden ide te hebben geleden. Jstraf voor ortchefs DDR rechtbank in Berlijn heeft voormalige sportchef van Duitse Democratische Re liek, Manfred Ewald, ver- Jeeld tot een voorwaarde- gevangenisstraf van 22 anden. De eveneens aange- ex-sportarts Manfred ipner kreeg 18 maanden rwaardelijk. Beiden wer- schuldig bevonden aan deplichtigheid bij het toe- ngen van lichamelijk letsel sporters. Er waren voor- rdelijke celstraffen van simaal twee jaar geëist. rijs krijgt reyfusplein plein in Parijs blijkt vori- week in alle stilte te zijn (gedoopt tot Place Capitain eyfus, naar de joodse leger- litein Alfred Dreyfus. Hij rd in 1894 valselijk beschul- spionage voor Duits- d, en op het Duivelseiland Dr de kust van Guyana ge lgen gezet. De kapitein rd in 1906 gerehabiliteerd, dat er bewijzen voor zijn schuld naar boven waren tomen. raad wil aidstest ior blauwhelmen VN-blauwhelmen moet vrijwillige en vertrouwelij- aidstest worden aangebo- om verspreiding van de de tegen te gaan. Dat heeft Veiligheidsraad beslist, aar blauwhelmen ook artoe gaan, zij trekken pros an. Dat is tragisch, ar onvermijdelijk", aldus Amerikaanse afgevaardigde Ibrooke. Bij een positieve van de test worden de itairen niet uitgezonden. idiase Boeing in latste dienstjaar Boeing 737 van Affiance rlines die gisteren in de In- ase stad Patna neerstortte, d eind dit jaar wegens ou- irdom aan de grond moeten ijven. Volgens Indiase regels oet een vliegtuig na twintig ar uit gebruik. Het ramptoe- mocht dan nog uiterlijk het einde van dit jaar de cht in. Volgens de maat- happij verkeerde het vlieg- lig in goede staat van onder- lud. Bij de crash kwamen 55 ensen om. 3een interventie N op Molukken' lonesië blijft niets zien in i VN-tussenkomt op de Mo- dten, waar christenen en islims elkaar blijven af- ichten. Zo'n interventie lijkt k niet aan de orde, nu onder ser Amerika de Molukse ker- formeel heeft laten weten er geen officieel verzoek ingrijpen ligt. President ihid wil intussen niets meer Opteren dan logistieke bui- ïlandse steun. Jina5 'ANDAAG 20 PAGINA'S •nenland itenland 'Huur en Kunst lmomie_ barcelona henk van den boom correspondent De drie Nederlandse jongens uit Opheus- den, Wageningen en Zetten die ervan wor den beschuldigd dat zij vrijdagavond de brand hebben veroorzaakt in een hotel-res taurant in de Spaanse badplaats Salou, zijn gistermiddag vrijgelaten. Er staat hun nog wel een strafproces te wachten wegens het 'niet opzettelijk veroorzaken van schade'. De eigenaren van het hotel-restaurant spannen een civiele procedure aan om de schade vergoed te krijgen. De verdachten ontkenden elke betrok kenheid bij de brand. De politie zegt echter bewijzen te hebben gevonden dat de drie op hun appartement met vuur bezig zijn geweest. Door de felle wind en de droogte brandden het onderliggende restaurant een een tiental appartementen uit. Drie honderd toeristen moesten het gebouw verlaten. Volgens de politie hadden hotel gasten al eerder bij de hoteldirectie ge klaagd over spelletjes met vuur in het ap partement van de Nederlanders. De officier van justitie bekijkt nu of de bewijzen sterk genoeg zijn om een straf zaak te beginnen. Daarover wordt later dit jaar een beslissing genomen. amsterdam gpd-anp Volgens Philips deden alle on derdelen, met uitzondering van de automatiseringsdivisie Ori gin, het goed. De verkopen ste gen het afgelopen halfjaar no minaal met 25 procent tot een kleine twintig miljard gulden. Vooral de markten in Europa en Azië deden het goed. De lichtdivisie verkocht elf procent meer. Mobiele telefoons vorm den een topper. In de hele divi sie consumentenelektronica steeg de verkoop met 21 pro cent. De verkoop van apparaten voor persoonlijke verzorging steeg met zeventien procent, met een hoofdrol voor scheer- apparaten voor mannen. De di visie groeide het sterkst in Noord-Amerika en Azië. De nettowinst steeg met 47 pro cent tot 220 miljoen gulden. Het onderdeel voor halfgelei ders presteerde buitengewoon goed - de afzet steeg 60 procent -, aldus Philips. Ook de compo- numegen De eerste lopers van de ongeveer 41.000 deelnemers aan de Vierdaagse vertrokken vanochtend om vier uur. De 84ste editie van het wandelevenement heeft daarmee een recordaantal deelnemers. Nijmegen lette vanochtend extra op de zogeheten hobby-masseurs langs de rou te. Het Rode Kruis en het Nederlands Genootschap voor Sportmassage (NGS) hebben zich de laatste jaren bezorgd getoond over mensen die iets willen verdienen aan de Vierdaagse-lopers. De wandelaars kunnen daardoor de dupe worden van verkeerd medisch handelen. FOTO ANP KOEN SUYK nieuwegein anp Bedrijf peilt interesse gebruikers Onderzoek: internet vooral handig bij maken huiswerk van internet kunnen. Op de vraag in wiens koelkast een intemetcamera geplaatst zou moeten worden, antwoord de 20 procent 'Prins Willem Alexander'. Hij scoorde daar mee ruimschoots een eerste plaats, na Paul de Leeuw (17 procent), Bill Clinton (6 pro cent) en Luciano Pavarotti (4 procent). Overigens gaf 30 pro cent van de ondervraagden aan niet geïnteresseerd te zijn in de koelkast van wie dan ook. Op de vraag of internetters zouden overwegen te trouwen met iemand die zij op het inter net hebben leren kennen, ant woordde 20 procent positief. Ze voegden er wel aan toe die per soon eerst persoonlijk te willen ontmoeten. Mannen blijken in dit opzicht iets avontuurlijker dan vrou wen. Respectievelijk 22,8 tegen 16,6 procent beantwoordde de vraag met 'ja, ik wil'. Slechts 1 procent zegt 'ongezien' in het huwelijksbootje te stappen. Machtigingswet moet Antillen uit economisch dal trekken Besluit kan fans beletten land te verlaten londen ap willemstad anp Het internet is vooral handig om huiswerk goed te maken. Dat vindt althans 85 procent van de volwassen Nederlandse bevolking. Dat blijkt uit een en quête onder duizend Nederlan ders. Het onderzoek werd uit gevoerd door bureau GfK in op dracht van Intel, een fabrikant van computerprocessors. Intel wilde de interesse van internet gebruikers peilen. Verreweg de meeste mensen zien internet als een handig hulpmiddel voor kinderen bij het maken van huiswerk. Het vertrouwen in de mogelijkhe den van internet is redelijk groot: bijna 38 procent van de jongeren tussen 15 en 24 jaar denkt met internet een maand lang te kunnen overleven zon der hulp van buitenaf, zo blijkt uit het onderzoek. Nederlan ders boven de 24 zijn daar wat sceptischer over: 23 procent denkt dat zij dat met behulp De Antilliaanse premier Pourier vindt het instellen van een machtigingswet noodzakelijk om op korte termijn forse eco nomische maatregelen te kun nen nemen. De machtigingster mijn moet duren tot januari 2002. Dit valt samen met het af lopen van de huidige kabinets periode. Pourier zegt dit in een reactie op de machtigingswet die de regering van de Nederlandse Antillen wil invoeren. Deze moet de Staten buitenspel zet ten. De regering wil zo de Antil liaanse economie uit het slop te halen. Pourier benadrukt dat de beslissing goed is doordacht. ,,De voor- en nadelen zijn gron dig afgewogen.'" Hij ontkent dat het parlement simpelweg aan de kant wordt gezet. „De goedkeuring van de Staten is vereist voor de mach tigingswet. Bovendien kunnen de Staten het ontwerp ook af wijzen, of wijzigingen aanbren gen." De coalitiepartijen zijn al lemaal akkoord gegaan. Vol gens minister van Nationaal Herstel, S. Camelia-Röomer, wordt het ontwerp nog deze week aan de Staten aangebo den. „De wet moet zo snel mo gelijk van kracht worden." Het Britse Lagerhuis heeft van ochtend vroeg ingestemd met een wet om voetbalvandalen te kunnen beletten het land te verlaten. Het Hogerhuis stemt- donderdag over de wet. Tijdens het voorbije Europees Kampioenschap hebben Engel se fans zich in België ernstig misdragen en het nationale team werd met uitsluiting ge dreigd als er geen einde zou ko men aan het voetbalgeweld, dat Groot-Brittannie zelf al tiental len jaren teistert. De regering wil de wet door het parlement hebben voor de volgende wedstrijd van het En gelse team, op 2 september te gen Frankrijk in Parijs. Volgens toof en Samenleving sprek van de Dag .11,13,15 19,20i 17 .12,14 per uur zesduizend koffers wor den verwerkt, terwijl het sys teem is berekend op 4500 stuks. Northwest heeft in de Ver enigde Staten een speciaal tele foonnummer ingesteld voor reizigers die hun koffers op Schiphol zijn kwijtgeraakt. Ge dupeerde passagiers krijgen een vergoeding van 125 dollar. Ook op Amerikaanse lucht havens heeft de KLM-partner vijftig extra medewerkers inge zet. De hulp kost Northwest een miljoen dollar. Het gaat om noodmaatregelen in afwachting van een uitbreiding van de ba gagecapaciteit op de Neder landse luchthaven. schiphol pieter van hove De Amerikaanse luchtvaart maatschappij Northwest Airli nes heeft vijftig medewerkers naar Schiphol gestuurd om de bagageproblemen van de KLM op te lossen. Het bagagesys teem kan de toestroom niet meer aan, waardoor steeds va ker vliegtuigen vertrekken zon der alle koffers. Beide luchtvaartmaatschap pijen laten op gezamenlijke vluchten veel reizigers over stappen op Schiphol. In de praktijk gaat het echter steeds vaker mis met het overladen van de bagage. Soms moeten alphen aan den run Vader-casuaris met kind. FOTO ANP KOEN SUYK janneke de jonge Avifauna heeft een uniek foksuc- ces geboekt. Afgelopen vrijdag zijn in het Alphense vogelpark vier helmcasuariskuikens uit hun gifgroene eieren gekropen. Geen enkel dierenpark ter wereld kan dat Avifauna nazeggen. De struisvogelachtigen worden zelden in gevangenschap geboren omdat ze niet bij elkaar in één hok kunnen leven. Dierentuinen die dat tot eind jaren tachtig wel probeerden, hielden na verloop van tijd maar één casuaris over. Daarom hebben de vier volwas sen casuarissen in Avifauna ieder een eigen hok. Hun verzorgers houden in de gaten of de tijd rijp is om de vogels bij elkaar te zet ten. Zodra de jongen zijn gebo ren, worden de ouders weer uit elkaar gehaald. In 1993 werd er in Avifauna één casuaris geboren, het kuiken van dezelfde vader en moeder die nu vier jongen op de wereld hebben gezet. In de tussentijd werden er wel eieren gelegd, maar de casua ris broedde die nooit uit. De casuaris is een geëmanci peerd dier: de vader broedt de ei eren uit en voedt de kuikens op. De moeder houdt zich uitsluitend bezig met het leggen van de eie ren. Omdat de vader meestal maar één van de jongen in leven kan houden, heeft een verzorger van Avifauna zich ontfermd over drie kuikens, die achter de scher men warm worden gehouden met een lamp. Vader-casuaris verzorgt het vierde diertje. Samen zijn ze te bezichtigen: de manshoge vader, die een don kergrijs verenkleed heeft en een lichtblauwe kop, en het jong dat nu nog bruin-zwartgestreept is. Op de kop van de vader is de 'helm' te zien, waarmee de casua ris zich een weg door de struiken baant. De vogel kan niet vliegen. De helmcasuaris komt voor in de tropische regenwouden van Noord-Australië en Nieuw-Gui- nea. Eén slag van zijn gespierde poot kan een mens openrijten en doden. Toch zijn er Papoea's die graag een jong opvoeden. De vo gel is namelijk veel waard en kan worden geruild tegen acht var kens of een vrouw. Bijna alle onderdelen succesvol De nettowinst van Philips is in het eerste half jaar geëx plodeerd. De winst steeg naar 10,4 miljard gulden, tegen 1,6 miljard vorig jaar. De grootste winst, bijna zes miljard gulden, kwam uit de verkoop van zeventig procent van de aandelen van Philips in ASM Lithography. Het be drijfsresultaat steeg van 1,9 miljard gulden in de eerste zes maanden van 1999 tot 3,1 miljard gulden. De omzet beliep wereldwijd 38,5 miljard, een stijging van ruim ze ven miljard gulden. HET WOORD IS AAN Jacob Cats Wie twee hasen jaeght, vangt er veeltijds geen. overwfegend droog nenten lieten een sterk verbe terd resultaat (36 procent groei) zien. Vooral Oost-Europa bleek een melkkoe voor Philips. De omzet steeg daar het afgelopen jaar met zestig procent. Daar naast was Azië de grootste groeier. Uitzondering in het succes verhaal is Origin. Dit onderdeel duikelde van een positief be drijfsresultaat van 143 miljoen gulden naar 6,6 miljoen in de min. De verkopen liepen met tien procent terug ten opzichte van vorig jaar. Volgens Philips zijn hiervan moeilijke marla- omstandigheden de oorzaak. Bedrijven aarzelen volgens Phi lips nog welke kant het met de IT op moet, vooral wat betreft het zakendoen via internet. Op de effectenbeurs in Am sterdam zakte het aandeel Phi lips vanochtend ruim 2 procent tot 54,80 euro. Ook ASML ging omlaag. De koers daalde ruim 2procent tot 49,15. de wet moeten hooligans voor wedstrijden van het Engelse team in het buitenland hun paspoorten inleveren. Om zoveel mogelijk steun te krijgen in het Lagerhuis deed de regering concessies, waaron der een reductie van het aantal uren dat iemand kan worden vastgehouden voor onderzoek van 24 naar vier, met een uit loop naar zes. Voorts moet de politie sterke aanwijzingen heb ben dat iemand zich zal gaan misdragen voordat die persoon kan worden opgepakt. Minister van binnenlandse zaken en justitie lack Straw zei dat het gewelddadige optreden van Engelse fans in Brussel en Charleroi tijdens Euro 2000 om actie vraagt. mnTmï? 1<r/21° 12"/22° 12"/24 Iwrrjjg 10% 20% 20% 40% 40% 50% Te korte broek: Pakistaans elftal kaalgeschoren ISLAMABAD AP-ANP De Afghaanse religieuze politie heeft in opdracht van Taliban- leiders leden van een Pakis taans voetbalelftal opgepakt omdat ze in het station van de stad Kandahar in te korte broek hadden gespeeld. Als straf werd hun hoofd kaal geschoren. Het incident deed zich voor in de pauze van de wedstrijd. Vijf van de zeventien Pakista- nen wisten te ontkomen; één van hen zocht zijn toevlucht in het Pakistaanse consulaat in1 Kandahar. Het is onder het be wind van de Taliban voor man nen verboden in het openbaar een korte broek en een hemd zonder mouwen te dragen. Volgens Taliban-functionaris Maulvi Hameed Akhund zijn de voetballers gearresteerd omdat zij de islamitische kledingvoor schriften hebben geschonden. Een Pakistaanse krant, The Jang meldde dat het incident heeft geleid tot paniek in het stadion. Tientallen toeschouwers zou den onder de voet zijn gelopen en gewond zijn geraakt. Ja, ik wil een abonnement I op het Leidsch Dagblad. Naam: I Voorletters: I Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) D Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1