Crossing Border naar Johannesbur 'Livin' Blues is toch groot geweest' Nieuwe aanwinst Lakenfo Cultuur Kunst Koolhaas bouwt museum in Veg Een ideaal huweli Voor het eerst in 1500 jaar tragedie in Colosseum DINSDAG 18 JULI 2000 941 Orgelconcert Pieterskerk leiden Liefhebbers van orgelmuziek kunnen morgenavond in de Pieterkerk in Leiden terecht. Om 20.30 uur begint daar een concert door Leo van Doeselaar. Hij voert onder andere werken van Praetorius, Scheidemann, Buxtehude en Bruhns uit. Het optreden maakt deel uit van het Internationaal Orgelfestival Haarlem, dat nog tot eind juli duurt. Zanger Paul Young overleden londen Zanger Paul Young van de Britse formatie Mike and the Mechanics en van Sad Café is aan de gevolgen van een hart aanval overleden. Hij werd 53 jaar. Sad Café scoorde hits met onder meer Run Home Girl, Everyday Hurts en Strange Little Girl. In 1985 stapte Young over naar Mike and the Mechanics, een band met Mike Rutherford van Genesis in de gelederen. De groep verwierf faam met nummers als The Living Years, Word of Mouth en Over My Shoulder. Later scoorde Young ook solo grote hits als Wherever I lay my hat en Love of the common people. Volgens Rutherford had Young een van de beste rock- stemmen van zijn generatie, zei hij tegen de BBC. Literatuurprijs voor Andreotti rome De voormalige Italiaanse premier Giulio Andreotti is be kroond met een literatuurprijs voor zijn werk over de liefde. De jury van de literatuurprijs van Nuova Spoleto kende die aan se nator Andreotti toe wegens zijn literaire toewijding en de vertel trant in zijn werken, waarin grote liefde tot uiting komt. Toen iemand hem bij de prijsuitreiking vroeg of hij verliefd is geweest antwoordde Andreotti ,,één keer en dat was voldoende". De prijswinnaar keek daarbij naar zijn vrouw, Livia Danese, met wie hij in 1945 huwde en vier kinderen heeft. De christen-de mocratische politicus Andreotti was zeven keer premier van Ita lië. Hij werd nadien beschuldigd van banden met de maffia. In oktober sprak een hof in Palermo hem vrij. Onlangs meldden de aanklagers dat zij het nog een keer gaan proberen. Schrijver Barbosa Lima overleden Rio de Janeiro* De Braziliaanse schrijver-joumalist-politicus Alexandre Jose Barbosa Lima is zondag op 103-jarige leeftijd overleden. Barbosa Lima schreef vorige week nog een column voor de Jornal de Brasil en aangenomen wordt dat hij de oudste praktiserende schrijver op de wereld was. Hij schreef ruim 50 boeken en meer dan 5.000 artikelen en was lange tijd voorzitter van de Braziliaanse Persvereniging. Op zijn 100ste verjaardag zei hij dat er twee dingen waren die hem zo lang in leven had den gehouden: zijn vrouw Maria Jose, met wie hij 68 jaar ge trouwd was, en zijn om wil voor zijn land te vechten. Franse actrice Audret verongelukt parus De Franse actrice Pascale Audret is gisteren door een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij heeft in Frankrijk vooral bekendheid gekregen door haar rol in het toneelstuk Het Dagboek van Anne Frank. Ook speelde ze in diverse films als Le Dialogue des Carmélites van Philippe Agostini (1960) en La Maison de Jeanne van Magali Clément (1988). De wagen waarin de 64-jarige Audret, zuster van de chansonnier Hugues Aufray, zat, verongelukte onder nog niet opgehelderde omstandighe den in de buurt van Brive-la-Gaillarde in het zuidwesten van Frankrijk. Ook de bestuurder kwam om. Lars von Trier maakt campagnespot kopenhagen De Deense filmregisseur Lars von Trier gaat gratis een campagnefilm maken waarin Denen worden opgeroepen in een referendum voor invoering van de euro te stemmen. „Trier en ik vinden het belangrijk dat de cultuurscene van Denemar ken deelneemt aan het eurodebat", zei het hoofd van Von Tri ers filmproductiebedrijf. Uit peilingen blijkt dat meer Denen te gen dan voor de Europese eenheidsmunt zijn. In de film zal worden benadrukt dat op de in Denemarken geslagen euro's ook een portret van koningin Margrethe zal staan, net als op de Deense kroon. Von Trier won met zijn 'Dancer in the Dark' dit jaar de Gouden Palm op het filmfestival van Cannes. Guggenheim krijgt dependance rotterdam Architect Rem Koolhaas is ge vraagd een nieuwe afdeling van het Guggenheim Museum in Las Vegas te bouwen. Het museum zal dienst gaan doen als dependance van het Gug genheim Museum in New York. Het museum zal ver moedelijk worden gebouwd naast een groot hotel annex casino in de Amerikaanse gok- stad, dat hiermee nieuwe be zoekers hoopt aan te trekken. In het museum zullen onder meer werken uit het Guggen heim in New York en de Russi sche Hermitage te zien zijn. Het wereldberoemde museum in Sint Petersburg werkt sa men met het Guggenheim in New York. Volgens berichten in Ameri kaanse media is ook een ander casino in overleg om kunst naar Las Vegas te brengen. Het Bellagio Casino wil in wisse lende samenstelling meester werken uit de omvangrijke Philips Collectie in Washing ton tonen. Die bevat onder meer schilderijen van Pi Degas, Cézanne en Mont De vestiging die Ka zou gaan bouwen, moe gend voorjaar al gereei Het zou voor het eerst i op een dergelijke schaal samengewerkt tussen e< seum en een hotelketa Guggenheim heeft na c zienbarende vestiging i bao nog meer plannen t pel staan om elders m afdelingen op te zetten, haas zou ook bij de bou die musea worden betrol Een tweede Nederlands festival beschikt binnen afzien bare tijd over een Zuid-Afrikaans 'filiaal'. Crossing Bor der, het grensoverschrijdende festival van literatuur, spo ken word en muziek, krijgt in december 2001 een tegen hanger in Johannesburg. Aanleiding is het opzienbaren de succes van het North Sea Jazz Festival Kaapstad in maart van dit jaar. Zuid-Afrikaanse kranten noteerden verbaasd dat het evenement 'zwart, blank en gekleurd' bijeen bracht. den haag John ooMKESJohannesburg, waar de 'melting pot' groter is dan in Kaapstad. Het nieuwe Zuid-Afrika zit vol- Met North Sea Jazz Capetown gens impresario en festivalorga- trokken we daar 16.000 mensen nisator Rashid Lombard te van zeer verschillende achter springen om evenementen die grond. Zo'n mix van mensen de raciale scheidslijnen helpen bereik je in Zuid-Afrika anders te overwinnen. „Crossing Bor- slechts met de grootste moei- der is als concept ideaal voor te." Lombard programmeert North Sea Jazz Kaapstad in nauwe samenwerking met het Nederlandse evenement. Vol gens hem ontbreekt in Zuid- Afrika de vanzelfsprekende multiculturele samenwerking. De impresario: „Zwart, blank, de Indiër: ze vinden het moei lijk om samen te zijn en pret te hebben. In Den Haag bij North Sea zie je duizenden mensen in en om één gebouw heel rustig in de weer. Die 'calmness' heeft ons gebracht bij Theo van den Hoek, directeur van North Sea Den Haag. Dat wilden wij ook. Datzelfde geldt ook voor Cros sing Border." Crossing Border-directeur Louis Behre is dol enthousiast over de concrete belangstelling vanuit Zuid-Afrika. „Ik vind het geweldig om het te gaan doen. Ik bedoel: wat wil je nog meer? Ook voor Nederland kan zo'n kruisbestuiving in cultureel op zicht veel betekenen. Ik kijk er nog wel tégen aan met een ze kere verbazing: dat zo'n evene ment als Crossing Border al niet daar bestaat!." Zuid-Afrika heeft een breed aanbod van zeer verschillende muzikale culturen, maar kan volgens Lombard ook bogen op een eigen traditie op het terrein van het spoken word: „Wij heb ben kibongi, een vorm van ver tellen waarbij het genezings proces, de healing centraal staat. Met beide festivals haal je de wereld naar binnen, maar kun je ook Zuid-Afrika in omge keerde zin in de internationale etalage plaatsen. Daardoor tra den afgelopen weekend in Den Haag ook twee van onze jazz muzikanten op: Jimmy Dudlu en Moses Taiwa Molelekwa. Dat zou je ook met dichters en schrijvers kunnen bereiken." Lombard wil met de Crossing Border-samenwerking ook een brug slaan tussen het Afrikaans en de moedertaal, het Neder lands. „Zelf spreek ik nauwe lijks, maar versta ik wel goed Afrikaans en Nederlands. Het zou goed zijn om de taal wat te helpen ontdoen van dei van het koloniale verledi Crossing Border heefi zeven jaar tijd ontwil^ het belangrijkste Europ tival op het snijvlak vani muziek, spoken word en Behre verhuist het evg begin november definj Den Haag naar Am$ waar het in en om het plein onderdak krijgt kleine twintig zalen. R ziet een uitbreiding van; tival op cinematografis bied. Na deze winter \va Zuid-Afrika. Behre: eens voorstellen: Ajaxz North Sea ook en stral sing Border." Ted Oberg terug op de podia met nieuwe band hans visser Concert Musica Classica o.l.v. Jaap ter Linden; Suzie le Blanc, sopraan; Bart van Oort, fortepiano Werken van Haydn en Mozart. Uitzending: 25 augustus, Radio 4,10.30 uur. Het aardige van de serie Robe- co Zomerconcerten in het Am sterdamse Concertgebouw is dat daar vaak minder bekende ensembles worden gekoppeld aan namen met een zekere re putatie. Voor de grote namen lijkt zo'n optreden dan iets in formeels te hebben, terwijl het ensemble in opbouw zich niet zelden door de uitstraling van de gast laat inspireren. Zoals ook deze week gebeurde bij de combinatie van de sopraan Su zie le Blanc en het Nederlandse kamerorkest Musica Classica. Dat leidde tot lekker samen muziek maken. Het orkest, opgericht in 1993, heeft zich gespecialiseerd in het klassieke en romantische reper toire en bespeelt oude instru menten. Onder leiding van Jaap ter Linden opende het met mu ziek van Haydn. Daaraan valt altijd meteen te horen hoe het staat met de orkestcultuur. In de symfonie nr. 26 vol 'Sturm und Drang' bleek die al aardig te zijn ontwikkeld, al ontbrak het bij alle heftigheid hier en daar aan scherpte. Bij de twee daarop volgende aria's van deze componist hoef de het orkest zich even niet profileren en kon het zich in al le rust ten dienste stellen van de Canadese sopraan. Beide partijen bleken mooi bij elkaar te passen. Zij met die mooie lichte, wendbare stem orkest met die wat 1 van het oude instrumeni Bart van Oort soleei volgens in Mozarts piz cert nr. 23. Bij zo'n orj natuurlijk een fortepian in de toch meer op deg mantische werken concertzaal was de bi klank tussen begeleiden kest soms zoek en wen list meer dan eens ove Jammer, want Van Oon mooie, wat emotioneel houdende, maar juist i liefdevol ldinkende le dit populaire concert. Een van de mooiste a Mozart ooit schreef is een scène en rondo praan, piano en ork Blanc kwam hier helen de verf. Haar trillers tri rollers rolden. Hooguit wat vaagheid in de diep den bespeurd. Maar d dan weer een hartveroi interpretatie tegenove mengeling van schuchl melancholie en pure Daarbij voegde zich de waarop Van Oort poo; stem te verleiden tot een galant en lichtvoetig i deux. Toen daar ook ni de afscheidsaria Nehmt Dank op volgde kon meer stuk. Het orkest besloot i symfonie nr. 40 van c Mozart. De uitvoering degelijk vakwerk, groot voor de noten en kre aantal aardige dramatis centen, al ontbrak ook t nog een duidelijk herk wat meer verfijnde orke Maar wat een aanstekelij deling boekingen gewerkt voor impresario Jacques Senf en la ter voor Paul Acket. Zij had dus contacten genoeg. Het werd niet door iedereen in dank af genomen. Je hoorde wel eens dat mensen dachten dat de Obergs weer eens wat be kokstoofd hadden. Ik heb het altijd zo gezien: een band doe je met z'n allen. Je probeert zo goed mogelijk te functioneren." Na het uit elkaar spatten van Livin' Blues heeft Ted Oberg een jaar of tien helemaal niet meer gespeeld. „Na jaren deed ik weer eens mee aan een sessie met jongens van de Earring en met Eelco Gelling. Ik stond wer kelijk te trillen op mijn benen. Gek, in Polen draaide ik m'n hand er niet voor om voor 20.000 mensen te spelen. Nou stond ik stijf van de zenuwen voor een handjevol mensen. Het ging helemaal niet. Geen enkele routine meer." Wie de band Oberg hoort, kan zelf vaststellen dat dat in middels goed is gekomen. Wat begon als een sessiebandje geï nitieerd door Wil Sophie, groei de uit tot Oberg, een band met perspectief. Bassist is Frank Schaafsma, acteur die bekend werd van de film Schatjes, en regelmatig in diverse tv-series opduikt: van Bureau Kruislaan tot Vrienden Voor het Leven en van: We zijn weer thuis tot Ben Zo Terug. „Frank zei laatst dat ik de groeten moest hebben van John Buysman. Ik dacht: krijg nou wat. Hoe kent die mij nou? Maar dat blijkt dan weer de zoon van Luut te zijn. En toen John een jochie was van een jaar of vijf kwam ik veel bij zijn vader over de vloer. Ik herinner me dat helemaal niet. Maar hij kennelijk wel. Ja, omdat Livin' Blues toch groot is geweest, denk ik." Oberg. Bezetting: Jan I.Scherpenzee' (zang), Ted Oberg (gitaar), Frank Schaafsma (bas) en Roland Oor (drums). Te zien in Enschede (21/7, 25/8), Eindhoven (30/7), Veenendaal (9/9). rome» Voor het eerst in 1500 jaar wordt de ze week in het Colosseum in Rome een tra gedie opgevoerd. Het stuk Oedipus koning van de Griekse schrijver Sophocles is van woensdag tot en met vrijdag te zien in het kolossale amfitheater dat in 80 na Christus door keizer Titus werd geopend. De Italiaan se minister van Cultuur, Giovanna Melandri, spreekt van een 'historische gebeurtenis waarop Italië trots kan zijn'. Na Oèdipus ko ning, dat wordt uitgevoerd door het Natio naal Theater van Griekenland, volgt later de ze maand een drietal uitvoeringen van de So- phocles-tragedie Antigone door een gezel schap uit Iran. De Sophocles-cyclus wordt 5 en 6 augustus afgesloten met een uitvoering van de toneelmuziek voor Oedipus in Kolo- nos van de Duitse componist Felix Mendels- sohn-Bartholdy. Konden in de Romeinse tijd ongeveer 50.000 mensen de spektakelstuk ken bijwonen, deze week is er slechts plaats voor zevenhonderd mensen. Melandri sluit niet uit dat in de toekomst meer toneelstuk ken in het Colosseum worden opgevoerd. Het gebouw is juist voor een bedrag van 20 miljoen euro (44 miljoen gulden) gerestau reerd. foto ap photo/gregorio borgia Gitarist Ted Oberg speelt weer. Nadat hij zich zo'n twintig jaar nauwelijks op de podia liet zien, heeft de oprichter van de legendarische Livin' Blues weer een blueskwartet op de been. De naam is Oberg en de per spectieven zijn goed. Er ligt een platencontract in het verschiet en de reacties zijn bemoedi gend. Een mooi moment vond Ted Oberg, toen gitarist Wil Sophie vertelde dat hij uit de band zou stappen. Niet dat hij blij was dat de gitarist wegging. Inte gendeel zelfs, Sophie had hem tenslotte na tien jaar weer aan het gitaarspelen gekregen. Nee, het was de manier waarop, die hem goed deed. Het ging in goede harmonie. Zoiets was Oberg (52) in zijn muzikale car rière helemaal niet gewend. Toen hij nog het gitaarspelende gezicht van de Livin' Blues was, ging aan het vertrek van een bandlid normaal gesproken een knallende ruzie vooraf. En dat zou verder nooit meer goed ko men ook. Vijanden voor het le ven. Maar nee hoor. Sophie verliet de band omdat hij muzi kaal wat anders wilde. Het was stil rond Ted Oberg toen Livin' Blues zo'n twintig jaar geleden drie dagen na het in ontvangst nemen van de tweede gouden plaat besloot vakantie te nemen. Ze hadden twee jaar afgesproken, maar de vakantie hield nooit op. Ieder Livin' Blueslid ging wat anders doen. Terwijl aan de ceremonie van de gouden plaat wel een aardige anekdote vastzat. Ze hadden de drummer laten po seren met een Heugavelt-tegel in plaats van het edelmetaal en de man had het niet eens ge merkt. Maar daarna werd het stil rond de oprichter, Ted Oberg. In de Livin' Blues-tijd stond hij bekend als een van de betere gitaristen van ons land. Eentje die nog kon notenlezen ook. En de groep zelf was een van de Gitarist Ted Oberg begint deze week aan een serie optredens. weinige bluesgroepen die regel matig in de topveertig kwam. Onhandig om te stoppen met band die het goed deed? Oberg \indt van niet. „Ik had zo lang in die groep gespeeld, dat ik me een beetje geïsoleerd begon te voelen. Altijd met die jongens op tour. Het leek alsof de we reld alleen uit Livin' Blues be stond. Ik wilde andere dingen gaan doen." En hij heeft de laatste twintig jaar wat andere dingen gedaan. Hij is naar het conservatorium geweest voor een onderwijsakte popmuziek. Hij studeerde elek tronica. Schreef over bouw van versterkers. Ontwikkelde zelf elektronica voor gitaren. De gi taristen van De Dijk hebben zijn elementen op hun gitaar, net als Arthur Ebeling, de gita rist van Herman Brood, een Normaal-gitarist en Jan Holle- stelle (Metropole Orkest). Hij schreef tal van artikelen over gi taren en de elektronische as pecten daarvan in het blad Mu sic Maker. Werkte als technicus bij muziekzaken, vormde de technische dienst bij een studio en werd gitaardocent. „Mijn moeder is er de schuld van dat ik in de muziek terecht ben gekomen. Ze had zelf altijd in de muziek gezeten. Ze had lang in Zweden gezeten met mensen als Wim Essed en Luut Buysman van de Kilima Hawai- ians. Van Luut kreeg ik mijn eerste gitaar, een Otwin. Mijn moeder vond dat muziek bij de opvoeding hoorde. Ik weet nog, zo'n koffer met groen vilt. Buys man pakte de gitaar en sloeg een akkoord aan. Ik was direct verkocht." De eerste kriebels om zelf muzikant te worden, kreeg hij de op de kunstacademie. „Er waren wel eens studenten die foto gpd/phil nijhuis een pick-up meenamen met platen. Draaiden we Miles Da- vis, Archie Shepp, John Coltra- ne. Vond ik prachtig, maar op een gegeven moment kwam ie mand met platen van Howlin' Wolf en van Muddy Waters. Toen was ik om. Drie maanden voor mijn eindexamen ging ik van school af om in een bandje te spelen: Livin' Blues." De groep werd heel populair in het buitenland. Speelde re gelmatig in het voorprogramma van Fleetwood Mac. Trok veel op met Roiy Gallagher. Zat in een serie met The Nice en Jetro Tuil. En moeder Oberg was de manager. Ze was er bijna altijd bij als de jongens speelden. En dan had je gelijk het hele gezin bij elkaar. Want broers en zus sen heeft Oberg niet, en z'n va der stierf een week nadat Ted was geboren. „Mijn moeder had bij de af- lesley grieten Het museum de Lakenhal heeft een marmeren reliëf aangekocht van beeldhouwer Jan Baptist Xavery (1697-1742). Het stuk sierde ooit de lijst om de toegangsdeur van de Grote Zaal in het huis van Diederik Baron van Leyden aan Rapen burg 48, waar nu onder meer de NVSH en een sportschool gevestigd zijn. Het reliëf dook vorig jaar op in de Londense kunsthandel. Het werd in 1908 uit de gro te zaal van het pand verwij derd en raakte na de veiling spoorloos. Het stuk kon wor den aangekocht met steun van onder meer de Vereniging Rembrandt, de Mondriaan Stichting en de Vereniging Oud Marmeren reliëf van Xavery. Leiden. Conservator C. Vogelaar van de Lakenhal is blij met de laatste aanwinst. „Xavery is een van de belangrijkste beeldhouwers van de 18e eeuw. We hebben bijna alle toonaangevende beeldhouwers van de 17de en 18de eeuw in huis, maar Xavery had nog niet. Het is dus ook echt een aanvii onze collectie. Het is natuurlijk helemaall het gaat om een werk uit de collectie* Leidse verzamelaar." De zeer welvarende Diederik Baron den was een verwoed verzamelaar. In zijd tie had hij ondermeer schilderijen vani naars als) en Terboü baron best Xavery na reliëf ooke numentale schouw, schouw 1996 in he museum i sterdam Het plafi van de Gre van de ha Jacob de bewondere het Haagst ritshuis. dracht die van de Leii ron kreeg» laatste. Het ma reliëf in de foto pr hal is al v publiek te de Lakenfo kleine presentatie gemaakt met foto's van spronkelijke plaatsing van het kunsW bouwtekeningen van de kamer aan het burg.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18