De brandweerman kan ook onder water praten Passanten Zomer 2000 970 17 Via een seinlijn is de duiker verbonden met de lijnman die door middel van kortje rukjes aan het touw de duiker kan sturen. Maar dankzij geavanceerde apparatuur kunnen kikvorsman en lijnman tegenwoordig ook met elkaar spreken. foto marklamers het razendsnel naar een klus scheuren, het te water gaan en op de tast zoeken naar eventuele overlevenden. De spanning, de emotie, de adrenaline. Sommige jongens zijn zo opgewonden dat de lucht in de zuurstoffles die nor maal gesproken goed is voor een half uur onder water, binnen tien minuten is opgebruikt. Juist op die momenten is direct geruststellend contact tussen de man onder water en de mensen op de kant onmisbaar. Niet iedereen kan tegen deze geestelij ke druk. Er zijn voorbeelden van jon gens bij wie iets 'knapte' toen zij het stoffelijk overschot van iemand uit het water of onder het ijs vandaan haal den. Omdat duiken psychisch zo zwaar is vervalt de duikplicht als een brandweerman 36 wordt. Dat geldt overigens alleen in Leiden. Vrijstelling kan worden verleend tot het veertigste levensjaar maar daarna is het definitief over met de carrière als kikvorsman. Tenminste, met het actieve deel daar van, want veel ex-duikers blijven ver knocht aan het vak en worden bevel voerder van een duikploeg. ERIC-JAN BERENDSEN WÊÊÊi Katwijk aan Zee Dansen aan zee Natuurlijk doen we mee. Maar dan wel binnen. Want achter het duin staat een strakke storm. Waartegen zelfs de strandhokjes geen beschutting geven. Maar gelukkig, er is hoop. Na 10 augustus wordt het beter. Althans, als we de Duitser moeten geloven. Naam: Kees Remmelzwaal Woonplaats: Katwijk Beroep: havenmeester Katwijk Het is niet zo druk hè? ,,Het is ontzettend stil. Het slechte weer speelt daarbij uiteraard een belangrijke rol. De mensen maken hun geld op in het buitenland. Ik denk dat we tot nu toe zeshonderd boten missen, in vergelij king met dezelfde periode vorig jaar. Maar vorig jaar ging het toch ook niet zo best? ,,Zeker wel. Maar ook toen kwamen de mensen pas op het einde van de zomer. Toen lagen de bo ten hier drie rijen dik. Onze streefdatum voor de tienduizendste boot is ieder jaar 12 augustus. Als het zover is dan bel ik jullie wel. Je hebt er vertrouwen in dat het deze zomer nog goed komt. Jazeker. Over een week moet het hier helemaal vol liggen. Wat doet een havenmeester eigenlijk? ,,Ha, ha. Kijken ofz'n personeel het werk goed doet. Maar zonder gekheid: ik moetin de gaten houden of alles hier voor de mensen naar wens is. Het verloop, het hele gebeuren, het reilen en zeilen in de haven, dat is wat ik doe. Welke voorzieningen heeft deze jachthaven? We hebben hier bijna alles. Douches, een invali dentoilet, wasserette, stroom en een enorme kanti ne. Die is dit jaar nieuw, net als een aantal stei gers. We hebben zo n beetje alle faciliteiten die de mensen hier vragen. Het strand is natuurlijk vlak bij. De grote kracht van deze haven is dat hij vrij wel midden in het dorp ligt. De supermarkt ligt op een steenworp. TEKST ROBBERT MINKHORST Het is een eenzaam beroep: duiker bij de brandweer. Waar de collega's die vlammen bestrijden of verkeersslacht offers uit autowrakken bevrijden altijd in paren opereren, staat de kikvors man er alleen voor. In aardedonker, koud water waar een zaklamp geen nut heeft en hij slechts wordt gestuurd door zijn tast en door de 'lijnman' van af de wal. Inmiddels beschikt de brandweer in Leiden over moderne communicatie-apparatuur die het mo gelijk maakt voor de duiker onder wa ter te laten praten met zijn collega's op de kant en andersom. Het was de tijd waarin er nog met een pikhaak werd gezocht naar een auto in het water. We schrijven 1968 als er bij de brandweer voor het eerst een ploeg duikers wordt geformeerd. Vrijwilli gers, een mannetje of zes, die vanaf de kazerne aan de Langebrug uitrukken om mens en dier te redden. Geen ge avanceerde duikerspakken, geen caps, geen handschoenen. Nee, een lik vase line op het voorhoofd tegen de kou en duiken maar. Toch nog koud? Terug naar de kazerne voor een warme dou che en een glas cognac en hup, het water weer in. Sinds het eind van de jaren zestig is er heel wat veranderd. De kazerne aan de Langebrug staat leeg en is ingeruild voor onderkomens aan de Gooimeer laan en Rooseveltstraat. Daarnaast is tegenwoordig iedereen die bij de brandweer komt verplicht om duiker te worden. Drie instructeurs leiden op tot het landelijk examen. Als de theorie en praktijk goed zijn doorlopen, wordt er niet alleen in het zwembad maar ook in buitenwater gedoken. Een mi nimum van driehonderd duikminuten per jaar is een vereiste. Tot voor kort was er slechts één moge lijkheid tot communicatie tussen dui ker en mensen op de wal. Via een sein lijn is de duiker verbonden met de lijn man die door middel van kortje rukjes aan het touw de duiker kan sturen. Onder water is de kikvorsman name lijk zijn gevoel voor richting kwijt. Al dertig centimeter onder de golven is het aardedonker en moet alles op de tast gebeuren. Slechts aan de bellen- baan kan de duiker het verschil tussen omhoog en omlaag zien maar het on derscheid tussen links en rechts is hij kwijt. De man op de kant weet dat wel en ziet aan de luchtbellen op het wa teroppervlakte in welke richting de duiker zwemt. Via de lijn geeft hij zijn signalen, die door de duiker worden herhaald als teken van begrip. De techniek schrijdt echter verder. Weliswaar zit de duiker voor zijn vei ligheid nog steeds aan de seinlijn maar in die lijn bevindt zich nu een kabel die is verbonden met communicatie apparatuur. Kikvorsman en lijnman kunnen nu met elkaar praten, ook als de duiker zich onder water bevindt. In het masker van de duiker zitten name lijk een microon, een luidspreker en twee ontvangers in de oorschelpen. De man aan de kant heeft een hoofdtele foon op en een radio en praat via een microfoontje met de duiker. Toch is en blijft een duiker eenzaam. De nieuwe communicatiemogelijkhe den worden alleen gebruikt om hem gerust te stellen. Het is vooral een psy chologisch wapen om de kikvorsman beter te begeleiden. Hem aanwijzingen te geven onder water en moed in te praten als hij op zoek is naar mensen die vast zitten in een auto onder water. Iedere duiker kent de spanning van Het Leldsch Dagblad geeft elke dag vijf afdrukken van 'Ingelijst' weg aan lezers. Aanvragen - uitsluitend per briefkaart en uiterlijk een week na plaatsing - rich ten aan: Leidsch Dagblad, afdeling Promotie, postbus 54, 2300 AB Leiden. De vijf uitverkorenen krijgen 'Ingelijst' binnen drie weken thuisgestuurd. foto: WIM DIJKMAN tekst: AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17