Geen borrel in Katwijkse strandtenten Duin Bollenstreek Sponsors gezocht 8' voorindia-avontuur )pbouwen, feesten, afbreken en verder vakantievieren' Kanaal 7 dient klacht in tegen Van Wouwe Visserijboog in ere hersteld ISDAC 18 JULI 2000 976 uit de Leidsch DagbladARCHIEVEN ANNO 1900 Woensdag 18 Juli ADVERTENTIE - VOORLOOPIGE AANKONDIGING De Notaris J.F.S. Frijlinck, te Warmond, is voorne mens op nader te bepalen dagen in de maand Sep tember 1900, te Warmond, publiek te veilen en te verkoopen: Het Oud-Adellijk Landgoed 't Huijs te Warmont, onder Warmond, met daaraan verbonden heerlijke rechten, omringd door prachtig opgaand Hout en alleraangenaamst gelegen aan de Hoflee, bestaande in: Kasteel, Tuinmans- en Portierswoning, Stal en Koetshuis met Boomgaard, Weiland, Moestuin met Druiven- en Bloemenkast, Oranjerie, uitgestrekte Boschgronden bezet met prachtig zeer zwaar en hoog opgaand Geboomte, Waterpartijen en vischrij- ke Vijvers, alles zeer gunstig aan elkander gelegen aan den Straatweg van Leiden naar Haarlem, tus- schen den Straatweg en de Hoflee, te Warmond, op een uur gaans van Leiden, 15 minuten van de Stoomtram van Haarlem naar Leiden, 10 minuten van het Station Warmond, alles te zamen groot onge veer 20 hectaren. Te bezichtigen Dinsdags en Donderdags op ver toon van een toegangskaart af te geven door ge noemde Notaris, tegen betaling van ƒ1.- voor de Al- gemeene Armen van Warmond. ANNO 1975 In de Katwijkse strandpaviljoens mag met onmiddellijke ingang geen sterke drank meer worden geschonken. Of ficieel heeft dat nooit gemogen, maar een aantal pavil joenhouders verkoopt tot op de dag van vandaag nog wel degelijk gedistilleerd. De gemeente wil daar nu zo snel mogelijk een einde aan maken. Burgemeester Van Wouwe heeft meer en strengere controles op de naleving van het strandbeleid 2000+, waarin onder meer het ver bod op de verkoop van sterke drank staat, aangekon digd. De eerste controles naar het schenken van sterke drank door de paviljoenhouders zijn in middels al uitgevoerd. Een aan tal strandtenthouders heeft daarbij een waarschuwing ge kregen wegens het bezit van sterke drank. Bekeuringen zijn nog niet uitgedeeld. Enkele pa viljoenhouders hebben zich bij de gemeente beklaagd over de controles. Volgens burgemeester Van Wouwe is van een, door een aantal strandexploitanten zo genoemde, heksenjacht 'abso luut geen sprake'. „Dat is sterk overdreven. Er zijn controles geweest en er komen nog meer controles. Maar dat is toch nog geen heksenjacht? Wij controle ren alleen of de exploitanten zich aan het nieuwe strandbe leid dat we als gemeente in nauw overleg met hen hebben opgesteld houden. Dat is onze taak. Als zij zich aan de spelre gels houden, hebben ze niets te vrezen. En waarom zouden ze dat niet doen?" D. Groenewegen, voorzitter van de gezamenlijke Katwijkse paviljoenhouders, is het met Van Wouwe eens. Maar hij weet dat enkele van zijn collega's hardleers zijn. „Die willen een bekeuring en daarmee willen ze een proefproces tegen de ge meente aanspannen. Ze den ken daarmee te bereiken dat ze wel gewoon borrels kunnen blijven schenken. Maar de ge meente heeft in de algemene plaatselijke verordening be paald dat het niet mag. Dus geef ik ze weinig kans." Groenewegen vindt het wel vreemd dat de gemeente in het nieuwe strandbeleid 'plotse ling' een andere koers is gaan varen. „Volgens mijn collega's heeft de gemeente ruim dertig jaar het schenken van sterke drank gedoogd. Daarom heb ben zij grote moeite met deze koerswijziging. En daar valt na tuurlijk wel wat voor te zeg gen." Groenewegen verkoopt geen borrels. „Ik heb als voorzitter van de club toch een voor beeldfunctie. Maar er zijn wel degelijk mogelijkheden om toch rum-cola te verkopen. En dat doe ik weer wel. Ik verkoop gewoon blikjes. Dan is het per centage geen veertig maar acht procent." De strandpaviljoenhouders mogen vijftien keer per jaar, tij dens besloten feesten en partij en, wél sterke drank schenken. „Dat is het kromme", stelt Groenewegen. „Je moet dus blijkbaar honderd flessen drank mee naar huis nemen als zo'n feest voorbij is, want stel dat er weer gecontroleerd wordt..." In Noordwijk is het schenken van sterke drank op het strand evenmin toegestaan. Daarop wordt een aantal malen per jaar gecontroleerd, maar er zijn nooit grote overtredingen ge constateerd, zo zegt verant woordelijk ambtenaar G. van Roon. „We hebben natuurlijk geen 24-uurs controle. Of er niet af en toe iemand een nip- pie neemt, kan ik niet zeggen. Maar het staat in elk geval niet op de menukaart. En ik geloof dat dat in Katwijk hier en daar wél het geval is." Vrijdag 18 juli ALPHEN - In de loop van de volgende maand (me dio augustus) hoopt Alphen z'n 45.000ste inwoner te verwelkomen. Weliswaar is daarmee geen super- magisch streefgetal bereikt, maar toch wel weer een 'mijlpijl', die nog eens duidelijk de groei van de laat ste jaren illustreert. De bevolkingsaanwas van Al phen is in het recente verleden verlopen volgens stijl opklimmende grafieklijnen. De 45.000ste zorgt straks voor een nieuwe 'top'. Maar of het voormalige lintdorp langs de Oude Rijn ooit 80.000 of zelfs 90.000 zielen zal gaan tellen, zoals ooit enthousiast werd geprognotiseerd, is onderhand wel zeer de vraag geworden. De groei van Alphen mag inderdaad onstuimig worden genoemd. Wél is het een groei geweest, die zich zeer eenzijdig heeft gemanifesteerd in één ge- meentedeel: in Ridderveld, de voornamelijk door fo rensen bevolkte nieuwbouwwijk. Het bestaande deel van Alphen onderging gedurende een reeks van ja ren juist een gestage terugloop van het aantal inwo ners. Dat geldt zowel voor de lintbebouwing aan weers zijden van de Oude Rijn (de zogenaamde Hoge en Lage Zijde), als voor de bestuurlijk bij Alphen beho rende buurtschappen Zwammerdam en Aarlander- veen. Ridderveld ontwikkelde zich bijna explosief. Een gemeentedeel als Aarlanderveen daarentegen, zakte af naar steeds lagere bevolkingsminima, die de loka le middenstand haast wurgen. De stedelijk expansiedrift van Alphen, welke een aanvang nam in de zestiger jaren, is gebaseerd op twee oude streekplannen. Het plan 'Rijn en Gouwe' (uit 1967) en het plan 'Plassengebied' (uit 1973). NIJMEGEN- Streekgeno- ten in de Vierdaagse: de heren Bakker, Snij ders en Smaling. Goedlachs en welge moed. foto archief leidsch dacblad atwijkse fysiotherapeut naar lepra-kliniek opmerkt: „Dit is voor ons als Stompwij- kers het hoogtepunt van het jaar. Op bouwen, feesten, afbreken, nakaarten en dan ergens anders verder vakantie hou den. Een perfecte combinatie. Vanavond gaan we tot tien uur door. Dan krijgen we een biertje en een hapje bij Sjaak Jansen, de eerste doctorandus op het .dorp en uiteraard ook een groot paar denliefhebber. Die heeft een grote schuur. Iedereen gaat mee." De koffie loopt intussen al. „Toch handig dat we daar nu vrouwen voor hebben. Hoeven we die niet zelf te zet ten", zo merkt iemand op. Hij doelt daarmee op Jokelien van Rijn en Jacque line van den Bosch, die sinds 1996 deel uitmaken van het bestuur. „Tot dat mo ment was Nooit Gedacht een mannen- club. Vrouwen mochten op de kermis komen, maar mochten zich verder ner gens mee bemoeien. Dat vond ik toch wat raar", aldus Piet Oliehoek. Twee pogingen had hij nodig om deze hindernis te nemen. De eerste keer werd zijn voorstel weggestemd. In 1995, toen het bestuur inmiddels was verjongd, wist hij de vrouwen wel binnen te krij gen. En echt niet alleen om ze op te za delen met koffiezetten. „Ze zorgen voor gezelligheid en hebben veel meer kijk op het leuk aankleden van de tribune en bijvoorbeeld het begeleiden van de kin dershows." Jokelien van Rijn is allang blij dat ze niet alleen voor die 'typisch vrouwelijke zaken' hoeft op te draven. „Wij sjouwen ook met steigerpijpen. We worden volle dig geaccepteerd door die mannen. En wij accepteren hen." 05 P de vraag hoe idealistisch hij is, blijft hij - even - het woord schuldig. Want als je f je reis naar India bekostigt, an 'erblijf en alle onkosten be- lit om er in een lepra-kliniek i de slag te gaan, dan ligt het >r de hand dat je interesse in nedemens groot is. „Mis- lien kan ik wel veel van die nsen leren", motiveert hij s s i alsnog zijn reis. ter Nieuwenhuis, parttime 1 v iotherapeut in het Rijnlands hospitium in Katwijk, heeft plan getrokken. Al jaren n1° pt Nieuwenhuis die in Lei- N' woont, met het idee rond 0 is over de grenzen te kijken. •0 reist graag, vooral in ooster- "j anden en door elders te 'd inwerken denkt hij beter in itact te kunnen komen met cultuur van een land als In- l „Ik wil ervaren hoe anders ideeën over ziekte en ge zondheid zijn. Of hoe anders je met armoede kunt omgaan." Eerst probeerde hij via de VSO- instantie (VSO staat voor Voluntary Services Abroad) een plaats in het buitenland te be machtigen. Maar dan moest hij zich voor twee of drie jaar ver binden en dat vond hij te lang. Via internet kwam hij in contact met het Engelse bureau Tea ching and Project Abroad. Deze organisatie zocht fysiothera peuten en leraren Engels voor Zuid-India. Nieuwenhuis gaat beide taken verrichten. Omdat deze organisatie niet in staat is geld als tegenprestatie voor het werk te geven, doet Nieuwenhuis het voor nop. Hij probeert nu sponsors te vinden. Tot nu toe is dat niet gelukt, maar omdat hij pas eind okto ber weggaat, maakt hij zich vooralsnog geen zorgen. „Ik probeer geen waarde te hech- De regionale televisiezender Kanaal 7 heeft een klacht ingediend bij en tegen het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bollen streek (SDB) in het algemeen en SDB- voorzitter Van Wouwe in het bijzonder. De Katwijkse burgemeester en SDB-voorzitter verbood een cameraman van Kanaal 7 om tijdens de openbare vergadering van het SDB op 5 juli opnamen te maken. Die ver gadering was beladen, omdat Sassenheim, Lisse en Hillegom hadden aangedrongen op het vertrek van het voltallige SDB-be- stuur en dus ook Van Wouwe. Het door Van Wouwe opgelegde film verbod is bij de televisiezender in het ver keerde keelgat geschoten. „Dit is pure dis criminatie. Andere media mochten wel hun werk doen en wij niet", stelt Kanaal 7. Directeur Peter Vogelaar en hoofdredac teur Nathalie Wellstood van Kanaal 7 vin den het onbegrijpelijk dat hun camera man geen opnamen mocht maken. „De reden die Van Wouwe aandroeg was dat televisiejournalisten een uitzonderingspo sitie hebben en ach daarom voorafgaande aan de vergadering moeten aanmelden om te mogen filmen. Bovendien beweert hij dat het maken van televisie-opnamen invloed heeft op de vergadering." Kanaal 7 is het, zo zeggen Vogelaar en Wellstood, oneens met die argumenten. „Een openbare vergadering is bij wet openbaar. Toeschouwers en media moe ten te allen tijde worden toegestaan." Ka naal 7 vindt dat het SDB uitleg is verschul digd over de handelwijze van voorzitter Van Wouwe. Bij uitblijven van uitleg of bij een voor Kanaal 7 onbevredigende uitleg gaat de televisiezender volgens Vogelaar en Wellstood over tot officiële stappen om 'deze vorm van discriminatie te toetsen'. SDB-voorzitter Van Wouwe zegt dat hij geen enkel probleem heeft met Kanaal 7. Laat staan een controverse. „Als zij zich van tevoren bij mij hadden gemeld, had den wij duidelijke afspraken kunnen ma ken en hadden ze de vergadering wel de gelijk kunnen filmen. Nu kwamen ze zo maar binnenvallen. Het is toch vrij nor maal dat een tv-omroep zich van tevoren meldt, zéker als ze voor de eerste keer bij het SDB op bezoek komen." Van Wouwe stelt dat hij Kanaal 7 heeft geweigerd in het belang van de goede orde tijdens de vergadering. „De impact van een televisie-opname is veel groter dan die van schrijvende journalisten. Televisieca mera's zijn, als er geen goede afspraken zijn gemaakt, erg hinderlijk en dat heeft invloed op de vergadering. Het hoe en waarom had ik graag voor de vergadering willen weten. Nu werd ik voor het blok ge zet. Maar mijn besluit had helemaal niets te maken met de onderwerpen. irhi rko Li< makkelijk heeft het bollen- J he rijf Snoek uit de Noord- s"ltl itpoldi er nog nooit een eer prijs gewonnen. Snoek was mt) eren de enige inzender op eerste door de Koninklijke imeene Vereeniging van •mbollencultuur (KAVB) ge- rt hi aniseerde gladiolenkeuring Zijn grootbloemige io Eyes en kleinbloemige io Kosmic werden dan ook gemak dagwinnaars. Ze den alleen concurrentie van lere door Snoek ingebrachte liolen. olgens J. van Scheepen van 021 KAVB is de slechte opkomst vijten aan het koude weer. moeten nu gladiolen van worden aangevoerd, ir die houden met deze lage iperaturen op met groeien, zoals mensen de kachel op- ken en niet meer in de tuin n zitten. Bovendien gaan de imen die wel in bloei staan ïtten door de regen. Er ont- dan kleine plekjes op en w die bloemen worden niet meer voor de keuring gebracht." De keuringsdata, op 24 en 31 juli en op 7 agustus zijn ook nog keuringen, worden echter ge ruime tijd van te voren vastge legd. „Toen was het juist heel erg warm. De verwachting was dat er nu volop gladiolen van buiten zouden zijn terwijl de bloemen uit de kas op zouden zijn. Dat het zo koud zou wor den, had niemand verwacht. We hebben pech gehad." Volgens de KAVB-woordvoer- der is het ook voor Snoek, die regelmatig prijzen wint, niet leuk om zo dagwinnaar te wor den. „Er is veel werk mee ge moeid om mee te doen aan de keuring. Eerst moeten de bollen een jaar lang op Onze proeftuin in Hillegojn staan. Daarna moeten ze zorgvuldig geteeld, gesneden en in aparte dozen naar de keuring worden ge bracht. Daar moeten ze door hooggekwalificeerde mensen worden opgezet. Als je de reis tijd uit de polder meetelt, kost het sowieso een dag." katwijk Tradities zijn er om in ere te hou den. Om die reden verrijst momenteel in de Katwijkse Princestraat al weer voor het vijf tiende achtereenvolgende jaar de karakteris tieke visserijboog. Momenteel leggen leden van het Comité Visserijboog de laatste hand aan de poortconstructie die bestaat uit ruim vierhonderd haringtonnen. Het is het tweede openbare optreden van de visserijboog dit jaar. Tijdens het bezoek van koningin Beatrix op 29 april stond de visserijboog aan de Bou levard opgesteld en vormde het de start en fi nish van het Koninginnepad in de zeereep. Dat pad wil Katwijk dolgraag weer terug hebben. De traditie van de visserijboog is overigens al eeuwenoud. Sinds het begin van de vorige eeuw wordt hij bij bijzondere eve nementen zoals kroningsfeesten en visserij- dagen van stal gehaald. De afgelopen vijftien jaar is staat de boog in de maanden juli en augustus in de Princestraat. Katwijkse (oud-) vissers willen door middel van de opvallende visserijboog de aandacht vestigen op het rij ke visserijverleden, foto dick hogewoning JAPWUK JAN PREENEN ;eb deljuurlijk wordt wel eens een 'douwtje' jedeeld of valt een fles kapot. Maar der wint gezelligheid altijd tijdens de he irdensportfestiviteiten van Stomp- kli c. Al 91 jaar. Piet Oliehoek kan het are en. Hij loopt al 'tientallen jaren' mee clui en rond de enige grasbaan tfan Ne- 4.5 land. Als tweede voorzitter en pr- n van de organiserende harddrave- tichting Nooit Gedacht. „Als we hier der dagen dertig- tot veertigduizend nsen krijgen, dan moet het toch goed Stompwijk heeft maar tweeduizend roners." lm de tijdelijke overbevolking ook dit r in goede banen te leiden, kwamen teravond al zestig Stompwijkers in ac- En dat terwijl de meeste activiteiten vrijdag pas beginnen. „Je moet met dit soort dingen geen risico nemen. Het is een gigantische klus. Tribunes, vlaggen- stokken, dranghekken, reclameborden. Daarom is het goed dat we de grootste hap al op maandag doen. Het kan altijd tegenzitten met het weer." Maandagavond zit het af en toe tegen, maar dat weerhoudt niemand ervan om de kassa alvast op te richten ('volwasse nen zes gulden, kinderen tot en met 13 jaar gratis'), de tribunes in de steigers te zetten en het gras te maaien. „Het op bouwen is al een feest. Ik leef hier echt naar toe. Als je zoals ik met m'n 74 jaar een beetje ouder bent, is het toch gewel dig dat je zo goed met die jongeren kunt opschieten", zo loopt Cok van Geijlswijk zich warm voor de feestvierdaagse. Of zoals de veel jongere Cees van Veen foto dick hogewoning Nieuwenhuis is in Lisse gebo ren en heeft volgens eigen zeg gen 'overal en nergens ge woond en gewerkt'. Dat blijkt in Duitsland, Emmeloord, Den Haag, Heemskerk, Leiden en Katwijk te zijn. Als hij in januari 2001 in Leiden terugkomt, gaat hij vermoedelijk een vaste baan zoeken. Daar is het tot nu toe niet van gekomen. „Maar het kan evengoed zijn dat ik me de finitief in India wil vestigen. Och, ik zie wel." IRENE NIEUWENHUUSE irdwuk De bouw van De Oude Remise in Noordwijk vor- jch rt al aardig. Op de hoek van de Hoofdstraat en de School taal) aat,waar voorheen 't Trefpunt stond, verrijzen een nieuw sloo! ;nstencentrum en 34 appartementen voor ouderen. Eronder eve Ieen parkeergarage. Aan de kant van de Hoofdstraat komen elde nkels. Het complex is ontworpen door architectenbureau Van anen, bouwer is K. van der Wiel bv. Het is naar verwachting ii luari klaar. foto wim dijkman ordwuk De 39-jarige Noordwijkerhouter die zondagavond Daal itziJn aut0 te8en een boom op de Vogelaardreef botste, is ze v n zÜn verwondingen overleden. De man liep zwaar hoofdlet- op toen hij in een haakse bocht naar links rechtdoor reed en ;en de boom klapte. Hij werd naar het LUMC gebracht, waar vannacht overleed. utomobilist overlijdt na ongeval Eenzame winnaar van ladiolenkeuring KAVB Pieter Nieuwenhuis: „Ik probeer geen waarde te hechten aan geld. ten aan geld. Het gaat er in het leven om eerst te weten wat je wilt en pas daarna moet je pro beren de financiën rond te krij gen. Als je anders te werk gaat, zie je voortdurend obstakels en kom je dus nergens. In het al lerergste geval, dus als ik geen sponsors vind, heb ik bij terug komt een enorme schuld." Nieuwenhuis weet inmiddels dat de mensen die in de lepra- -kolonie verblijven, het ook niet bepaald breed hebben. „Er bestaat nog steeds het geloof dat melaatsheid, want dat is de oude term, erg besmettelijk is. Daarnaast hebben de meeste melaatsen blijvend letsel opge lopen ten gevolge van hun ziek te. Ze behoren ook tot de pa ria's, de laagste sociale klasse in India. Ze zijn daardoor veroor deeld tot de minste baantjes." Wat precies zijn werkzaamhe den worden, weet hij nog niet. „Maar ik hoop dat ik - als ik er een tijdje ben - de huidige hulpverleners wat kan leren over de fysiotherapeutische mogelijkheden die hier in Ne derland zijn. In een veel later stadium kun je er zelfs aan den ken die zorg meer structureel te gaan verlenen. Maar, en dat be sef ik heel goed, dan moet ik eerst goed weten waar ik over praat." e Oude Remise vordert

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15