Beunhazerij in meubel stoffering 1 Speelgoed vooral veiliger voor fabrikant l 1 i L Trends Droom komt uit voor topmodel uit Siberië Barbecuen in de blokhut Zitten in een glimlach DINSDAG 18 JULI 2000 MARGOT KLOMPMAKER 023-5 De carrières vari bijna alle be roemde fotomodellen begin nen als een sprookje. Zomaar op straat aangesproken wor den door iemand van een mo dellenbureau en binnen een jaar op de voorpagina van de Vogue of een andere bekend modetijdschrift staan, rondge reden worden in limousines, vliegen met de Concorde en tienduizenden guldens per dag verdienen. Het gebeurt nog steeds. En diezelfde mo dellenbureaus reizen op zoek naar nieuwe gezichten stad en land af, op dit moment vooral Irina Pantaeva (I): de vervulling van een meisjesdroom. foto gpd in het oosten van Europa. Daar komt ook Irina Pantaeva vandaan. Dit topmodel uit Si berië werd echter niet 'ge spot', maar kwam er op eigen kiacht. Haar biografie 'Siberi sche droom' leest als een spannend meisjesboek. Het opvallendste is echter, dat je een indruk krijgt van het Sov jetregime en de afbrokkeling daarvan van binnenuit, gezien door de ogen van een klein meisje. Hoe trots is ze als ze een oktobriste wordt en ze de bijpassende speld ontvangt, een vijfpuntige ster met daar in een portret van Lenin als zevenjarig jongetje. Maar al snel komt ze er achter dat je geen vervelende vragen mag stellen in de klas en niet de waarheid mag zeggen. Boeiend is ook hoe ze vertelt over het leven in Ulan Ude, waar voor de winter veertien kilo kool en wortelen konden worden gekocht, die vervol gens in de woonkamer wer den uitgestort en in een paar dagen moesten worden schoongemaakt, waarna ze met zout en suiker in houten vaten op het balkon werden gezet. Genoeg te eten voor de gehele winter! Pantaeva's loopbaan begint als ze uit een oude doos lap pen, kleren voor zichzelf gaat maken. Ze komt terecht bij een naai-atelier, wordt uitgekozen voor een film in Moskou en gaat als mannequin naar China. Het zijn lange dagen in de trein en als ze eindelijk aankomt, blijkt er niets te zijn ge organiseerd. Maar het leven dat ze inmiddels leidt, wil ze niet meer kwijt. Ze gaat terug naar Moskou, heeft al lerlei baantjes en loopt zelfs in een show van Pierre Cardin, de eerste Fransman die dat deed in Rusland. Uiteinde lijk gaat ze met een an der model naar Parijs; ze ko pen een ticket van hun laatste centen. Daarna komt het bekende ver haal: langdurig leuren bij mo dellenbureaus, en dan uitein delijk werk. Als eerste kiest Karl Lagerfeld voor haar, en dan hoort ze al snel tot het se lecte groepje topmodellen dat de hele wereld overvliegt voor shows in Milaan, New York en Parijs, en uiteindelijk belandt ze ook nog eens in een film. Inderdaad, een meisjesdroom is werkelijkheid geworden. RIA SCHUURHUIZEN IRINA PANTAEVA: 'Siberische droom'. Uitgever: Arena. Prijs: f39,50. Voor het stofferen kan beginnen, dient het meubel eerst vakkundig te worden gestript. foto bems Het afmeten van nieuwe meubel stof is een nauwkeurig werkje. Door het zogenaamde capitonneren ontstaat het wybertjespatroon op de rugleuning van deze bank. Wie van plan is om zijn meubels te laten opknap pen, kan aansluiten in een lange wachtrij: de agenda's van nogal wat meubelstoffeerders zijn al voor lange tijd volgeboekt. In die situatie is het oppassen geblazen voor beunhazen die proberen een graantje van de markt mee te pikken. Handi ge en geduldige klussers zouden ook zelf het kar wei kunnen klaren. Oude fauteuils en bankstellen verdwijnen niet meer zo snel bij het grof vuil. Ze worden gekoes terd, opgeknapt en krijgen een tweede leven. Vaak moet er wel eerst een meubelstoffeerder aan te pas komen. Hoewel het opknappen niet altijd even lastig is, is er wel speciaal gereedschap vereist. Zo is het verstandig om te werken met sloophamers met rubberen randen om te voor komen dat er putjes, deuken of andere oneffen heden in het houtwerk ontstaan. Verder is een 'singelspanner' nodig om de kruislings gevloch ten jute banden aan de onderzijde van het meu bel (de singels) aan te trekken. Ook een gedegen naaicursus kan geen kwaad. Want het vastmaken van de meubelveren aan de singels, het inbrengen van vulmateriaal en het af naaien van stoffering horen bij het karwei. Lief hebbers die de uitdaging aangaan, doen er wijs aan om met een niet al te groot meubel, zoals een voetenbankje te beginnen. Verstandig is ver der om de oude stof niet meteen weg te gooien. Die stof dient als een soort patroon en om te kij ken hoe de stoffering ook alweer in elkaar zat. Wie. zelf niet aan de slag wil, kan een keus maken uit 1500 gespecialiseerde bedrijfjes. Niet altijd staan deze zaken als meubelstoffeerder te boek, want ook talrijke woonwinkeliers houden er in een hoekje van de werkplaats een stofferings praktijk op na. Vooral het verkrijgen van inzicht in de kwaliteit van het te leveren werk is lastig. Geregeld duiken verhalen op van lieden die - meestal via strooifolders - argeloze klanten bin nenhalen om vervolgens prutswerk af te leveren. Om de beunhazerij een halt toe te roepen, heeft een aantal professionele bedrijven zich verenigd in de stichting Bureau Erkende Meubelstoffeer ders (BEMS). Voorzitter is Estella Kwak. Zij zegt: „Er zijn voorbeelden van snoodaards die folders hebben verspreid met de naam van een goed be kend staande meubelstoffeerder erop. Na het bellen met een 06-nummer werden de meubelen opgehaald om enige dagen later compleet ver klungeld te worden terugbezorgd. Toen de gedu peerden met hun klacht de plaatselijke meubel stoffeerder benaderden, wist die uiteraard van niets. De vogel die ze moesten hebben, was al ge vlogen." Om het kaf van het koren te scheiden, hanteren BEMS-leden allemaal dezelfde voorwaarden zo als een geschillenregeling en garantietermijn van driejaar. Aangesloten meubelstoffeerder zijn te herkennen aan een raamsticker van de BEM Een verschil tussen beunhaas en vakman i: de eerste iedere stoel en bank aanpakt, tenv 'echte' vakman opdrachten wel eens afwijst Kwak: „Het heeft natuurlijk geen zin om een goedkope bank van een meubelknaller te he stofferen. Opnieuw stofferen is vaak kostbaj dan een nieuw exemplaar kopen. Daarnaast leent de spaanplaat van een voordelig meul zich technisch gezien niet voor nieuwe bekl ding." Voor een fraai resultaat moet het meubel ooF stevige, liefst beukenhouten romp hebben.) daar dat bijna alle antieke zitmeubelen voor stoffering in aanmerking komen. Ook duurz i modellen van recentere makelij kunnen ech r een tweede leven krijgen. De kosten bestaan de meubelstof, opvulmaterialen, arbeidslooi fournituren (zoals knopen en nagels) en eve t eel kussenopvulling. Enkele prijsvoorbeelde n aan herstoffering van een driezits bank hang i prijskaartje van grofweg drie- tot vierduizeni gulden. Een klassieke oorfauteuil komt op t\ duizend gulden, terwijl het opknappen van ting en rugleuning van een antieke stoel ron 1500 gulden kost. Niet alleen de kennis van de vakman bepaaliB succes van de opknapbeurt, ook de keuze va meubelstof is belangrijk. Trends volgen elka ijltempo op, maar tijdloze dessins blijven in In klassiek ingerichte woonkamers zijn tegei woordig felkleurige effen stoffen op antieke beien gewild. Verder is er veel vraag naar fra 7 donkerblauwe, oudroze, groene en goudklei r stoffen. Lange tijd werden de trends gedomineerd di zogenoemde uni's oftewel effen stoffen, mai laatste tijd zijn fleurige motieven weer helen in. Naast het uiterlijk, is de stofkwaliteit van lang. Om die kwaliteit te herkennen, is een keurmerk in het leven geroepen: het KIM-la (Kwaliteit Informatie Meubelstoffen). Op he KIM-label staan onder meer de vereiste slijti t stand en treksterke aangegeven. Ook voor hi genoemde pilling (pluis dat bolletjes vormt) den minimumeisen. Komt er per ongeluk ee vlek op de gestoffeerde bank, dan is een viel wijzer handig. Een tip is verder om een vlek eerste instantie altijd te deppen. Dit levert hi beste resultaat op. Een snelle reactie voorko dat de vezel van de stof beschadigd raakt en vakman opnieuw in de arm moet worden gt ALEX VAN HOOF Touwtjes aan speelgoed, zoals trekbeesten, zijn binnenkort al lemaal nog maar 22 centimeter lang. Dit is te kort voor een peuter om zijn trein, eend of hond op vier wielen achter zich voort te kunnen trekken. Maar dat nadeel weegt niet op tegen het voordeel. De fabrikant of importeur kan door het kortere touwtje niet langer aansprake lijk worden gesteld, wanneer een kind het touw om zijn nek bindt. Ouders zullen moppe rend het koordje door een lan ger exemplaar vervangen, maar daarmee worden zij, en niet de fabrikant, verantwoordelijk voor de eventuele gevolgen. De veiligheid van speelgoed is geregeld in zowel Europese als Nederlandse wetgeving. De re gels, waaraan iedere fabrikant en importeur van speelgoed zich moet houden, hebben te maken met het voorkomen van ongevallen en het vrije handels verkeer in Europa. Het laatste is belangrijk, omdat nog maar weinig speelgoed 'typisch Ne derlands' is. Het meeste speelgoed is Euro pees, mondiaal zelfs. Richtlij nen die gelden voor alle landen in Europa (aan wereldwijde re gelgeving wordt hard gewerkt), zijn daarom vooral economisch belangrijk. De fabrikant is er immers niet voor het kind. Het kind is er voor de fabrikant. On veilig speelgoed is slecht voor de goede naam en de verkoop en verhoogt in toenemende mate de kans op forse schade claims. Al het speelgoed moet daarom voorzien zijn van een CE vignet. Fabrikanten en importeurs be palen zelf of hun speelgoed aan de voorschriften voldoet. Uiter aard kunnen zij hun producten laten testen bij onafhankelijke instituten, maar of ze dat wer kelijk hebben gedaan is aan het CE-vignet niet te zien. Het CE- vignet is geen keurmerk. Voor een keurmerk moeten produc ten onafhankelijk door een er- Babyspeelgoed moet aan steeds strengere eisen voldoen, om te voorkomen dat het de mondholte en keel kan verstoppen. kende instantie zijn getest en aan bepaalde normen voldoen, waarbij niet alleen gekeken wordt naar veiligheid, maar ook naar kwaliteit en de wijze van produceren. Met een keurmerk als NF, GS of Tüv, kan men zich onderscheiden. Het CE-vignet moet altijd op de verpakking of op het speelgoed staan. Het aanpassen van de richtlij nen is regelmatig nodig om herhaling van ongelukken te voorkomen en de nieuwste ont wikkelingen een plaats te ge ven. De nieuwste speelgoed richtlijnen werden door de Eu ropese Unie vastgesteld in sep tember 1998. Tot 1 januari 2001 geldt een overgangsperiode, waarin oude voorraden ver kocht mogen worden. Fabrikanten en importeurs moeten ook rekening houden met de sinds 8 april 1999 aan gescherpte Nederlandse milieu wetgeving. Speelgoed, veilig ge noeg om mee te spelen, kan als milieuonvriendelijk toch uit de handel worden gehaald. Dit ge beurt bijvoorbeeld, wanneer er te veel cadmium in de kleurstof zit. Dit levert geen gevaar op voor sabbelende kinderen, maar is een overtreding van de milieuwetgeving, omdat bij het vernietigen van deze kleurstof fen schadelijke stoffen kunnen vrijkomen. Over wat speelgoed is, en wat niet, lopen de meningen uit. Vi deo's, computerspelletjes, kin derfietsen, zwembandjes - waar houdt de kwalificatie speelgoed op en daarmee de verplichting om onder de CE-richdijnen te vallen? In Brussel wordt vaak en lang vergaderd over de grenzen van de eigen definitie: speel goed is elk product dat is ont worpen of kennelijk bestemd is om door kinderen onder de leeftijd van veertien jaar bij het spelen te worden gebruikt. Door deze definitie vallen sinds de recente wijzigingen een aan tal producten niet meer onder speelgoed. Zwem (arm) bandjes, zwembrillen, zonnebrillen en helmen voor fiets en skate boardhelmen bijvoorbeeld mo gen voortaan zonder CE-vignet worden verkocht. Zij vallen nu onder de richtlijnen voor per soonlijke beschermingsuitrus ting. Hiervoor gelden zwaarde re eisen dan voor speelgoed het geval was. De verwarring blijft groot. Met als gevolg aanhoudende discus sie, bij voorbeeld over de vraag of een kinderparaplu als speel goed kan worden aangemerkt (dan moeten volgens de CE- richtlijnen de uiteinden van de baleinen en het schuifmecha- nisme beschermd zijn) of onder paraplu's (dan is de CE aandui ding verboden, maar moet de plu waterdicht zijn). En is een leuk harig speelgoedbeest dat kan lopen, knipperoogjes heeft en geluiden maakt, ook nog speelgoed als er een sleutelhan ger aan zit? Hoe moet zelfs een oplettende consument daar wijs uit wor den? De meest opvallende wijzigin gen bestaan uit het toenemend aantal 'waarschuwingen'. On der het motto 'we hebben ge waarschuwd, u had het kunnen weten' hoopt men ongelukken en, zo de waarschuwing gene geerd werd, schadeclaims te voorkomen. De waarschuwing 'niet geschikt voor kinderen be neden de drie jaar' is al bekend. Ze staat soms zelfs op ramme laars. Nieuwe waarschuwingen zijn gericht op 'kinderen die niet zelfstandig kunnen zitten', kinderen onder de acht jaar, speelgoed om in het water te gebruiken, klappertjes en speel- goedfietsen. Een belangrijke wijziging voor speelgoed bedoeld voor kinde ren die nog niet kunnen zitten, is de lengte van de steel bij rammelaars en knijpspeelgoed. De steel van een rammelaar of de hals van een sabbelgiraffe mag in de mond gestoken niet voorbij het keelgat kunnen ko men. Over het algemeen kun nen stelen langer dan drie cen timeter gevaar opleveren. Voor wie het precies wil weten is een nieuw controleapparaat ont wikkeld, maar het kokertje voor een fotorolletje is een goed al ternatief. Alle nieuwe richtlijnen zijn ont worpen om speelgoed wat veili ger maken. Maar onveilig ge bruik wordt er uiteraard niet door uitgesloten. Als twee dreu- messen ruziemaken, kan een hamer in de buurt groot gevaar opleveren en elke bal is altijd een potentieel projectiel dat door een ruit kan gaan. Daar helpt geen CE-vignet tegen, en zelfs het beste keurmerk niet. MARIANNE DE VALCK De barbecuecultus kent geen grenzen. Wie niet in de open lucht wil kokkerellen, kan nu zijn intrek nemen in een speci aal tuinhuis dat standaard is uitgerust met barbecue en grill. Het gaat om de Kota blokhut, die zeshoekig is en gemaakt van naaldhout. In Fins Lapland staan ze langs wandelroutes. Trekkers mogen er van de Finse VW gratis in uitrusten. De Kota wordt in Nederland thuis afgeleverd als bouwpak ket, met onder meer schoor steen met klep, zes funderings- balken, zes wanden voorzien van drie ramen met dubbele beglazing, zes houten vloer vlonders en vijf zitbanken. Voor de inrichting is er een 'Lapland Inventaris', met een barbecue, vijf rendierhuiden, thermome ter en koperen ketel. Doe-het- Het interieur van het Finse b cuehuisje. In het midden defti uitgevallen barbecue, fotc zeivers die opzien tegen he u bouwkarwei, kunnen de kli c tegen meerprijs laten klare maar het pakket kost inclu inventaris al ongeveer 14.51; gulden. Waarom moet een (kunststof) stoel altijd een rigide meubel zijn? Die vraag leidde tot de Zanzi, een stoel met een vrien delijk gezicht en een menselijke zit. De rug oogt als een subtiel glimlachende mond, de zitting als een getuite mond. Deze vor men lijken een leuk grapje, maar er zit veel meer achter. De zitvorm is gegoten van polyure- thaan rubber, een veerlaachtig materiaal dat zacht zit en aan voelt. De rugleuning heeft ve rende uiteinden - beweeglijk als mondhoeken - die zorgen voor een optimale en flexibele on dersteuning van de rug, mét de nodige bewegingsvrijheid. De ronde uitsparing in de zitting staat decoratief en fungeert als handvat (optillen) en als afvoer voor regenwater. De Zanzi is namelijk geschikt voor binnen en buiten. De Zanzi is ontwerp van Kom- plot Design, voor de Zweedse fabrikant Swedese Möbler AB. Dit is industrieel design op Een plaatje van een stoel. menselijke maat. De prijs eert van 514 dollar voor di tot 818 dollar voor de hoge kruk. Info: Nordi Concept, tel. 05 432 170 of nordiconcept@ hetnet.nl 5 6 7 8 9 10 I Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1. Deel v.e. bijenkorf - voormalig Russisch heerser - onderbed; 2. mestvork - scharnier - berouw; 3. tegenslag - een lepelvol - goed snijdend; 4. beest - elk - venige klei; 5 getal - de tijd opnemen - vertrouwelijk; 6. punt - wielerbaan - geest; 7. deel v.d. voet - oculeren - kannetjeskruid; 8 advies - wending - leuk; 9. vogel - luister - bijwoord; 10. vogel - gereedschap - vogel. HET WEER Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Oord; 4. kerk; 7 argon; 9. do; 10. air; 11ge; 13. zee; 14. rite; 17. oost; 18. run; 19. steg; 21. eter; 24. tel; 26. Ur; 27. ora; 29. eg; 30. woerd; 32. riek; 33. keel. Verticaal: 1. Onder; 2. ra; 3. dra; 4. kor; 5. en; 6. kreet; 8 gil; 11. geste; 12. ut; 13. zo; 15. inter; 16. erg; 17. One; 19. stuur; 20. el; 22. tij; 23. regel; 25. ore; 27. ook; 28. ark; 30. we; 31. de. Pas in weekeinde beter Vooral door een groot tekort aan warmte overdag en uiteraard veel te weinig zon valt juli 2000 zo zwaar tegen. De gemiddelde maximumtemperatuur in De Bilt over de periode 1 tot 17 juli bedroeg slechts 17,6 graden, bijna vier graden minder dan nor maal. Vergelijkbare omstandigheden deden zich voor het laatst voor in 1980 en slechts twee jaren in de twintigste eeuw kwamen voor wat betreft de gemiddelde maximum temperatuur nog slechter uit de bus. In 1948 en 1978 bedroeg de gemiddelde maxi mumtemperatuur tot de 17de van de maand respectievelijk 17,3 en 17,2 graden. Vorig jaar zaten we op gemiddeld 23,6 en in 1976 zelfs op 28,8 graden. Vanochtend waren er in een deel van de re gio (onder meer Leiden) flinke opklaringen maar de komende dagen draait het toch in hoofdzaak nog om wolkenvelden. Dat komt omdat het hogedrukgebied boven de Britse eilanden weinig van plaats veran dert. Dankzij het hogedrukgebied is het bij onze westerburen overigens al enkele da gen fraai weer. In Ierland werden zondag al maxima tot 24 graden geregistreerd en zelfs op IJsland was het toen plaatselijk 23 gra den. Een zwakke storing veroorzaakt vanavond en de komende nacht weer enige regen. Ook morgenochtend is er kans op wat re gen en uiteraard veel bewolking. Daarna komt de zon af en toe tevoorschijn. Dt wind waait uit het noordwesten en is de kust vrij krachtig. Later op de midd neemt de wind af en krimpt naar het v ten. Een duidelijke weersverbetering teken tijdens het weekeinde af. Het Britse ho drukgebied koerst namelijk naar de Ni kaap. Daardoor gaat de wind uit het (X waaien. Dat betekent aanvoer van dro warme lucht. Kortom de zon gaat schi en het kwik haast zich naar de 25 grad Wel is er vanaf zondag alweer een onv. kans. Gisteren was er opnieuw veel be king en vooral tijdens de ochtend was druilerig. In Hoofddorp viel totaal 3 m

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14