Booij legt voorzitterschap Sierteeltregio neer Zoeterwoude wil kantoren langs de A4 .Je kunt niet alles blijven volbouwen i Vijftig uur werkstraf voor geweld op het voetbalveld Regio/Rijn Veenstreek Jittocht personeel: raad terug van zomerreces Vijfjaar geëist voor overval op De Kieviet 5DAG 18 JULI 2000 'armond controleert op Iegionella Alle gemeentelijke gebouwen in Warmond krijgen .controle op de risico's van legionellabesmetting. De ge- ente huurt een extern bureau in die dat onderzoek uitvoert ]et gemeentehuis, de gemeentewerkplaats, sporthal De m non ?sten ^et beheerdersgebouwtje op recreatiè-eiland Kouden- verge orn. Op basis van de resultaten van het onderzoek besluiten igenei :n Wof aanpassingen, die het risico op legionellabesmetting )p haj lerken, noodzakelijk zijn. De legionella-bacterie kan de do- oen di ijke veteranenziekte veroorzaken. De risico-analyse wordt each? gevoerd op advies van het ministerie van volksgezondheid- kon il elzijn. Ze heeft alle gemeenten aangeschreven naar aanlei- is. Dit 'gvan enkele recente legionella-besmettingen, waarbij dode- nooii e slachtoffers vielen, allen. ünda 'inkelhof krijgt Vriendenclub iproorp Bedrijven en winkels rond De Winkelhof, kunnen nappj ^enkort lid worden van een 'vriendenclub' van het Leider- rpse winkelcentrum. Zo'n vijftien kandidaat-vrienden krijgen on de zomer een uitnodiging tot deelname aan dit gezelschap, nleiding voor de oprichting van de vriendenclub is het groei de aantal verzoeken van omliggende bedrijven en winkels om n var ee te liften met de promotionele activiteiten van het winkel- lerlan itrum. „Drie keer per jaar brengen we een eigen krant uit en >rocei jaar verspreiden we in de regio een bonnenboekje in een op- over re van 100.000 exemplaren. Dat is voor veel bedrijven interes- rapp ,t", licht vicevoorzitter J. Abbink de belangstelling toe. „Bo lken s ,dien kunnen we zo beter een vuist maken als het gaat om de werking van de centrumplannen. Samen sta je immers ster- ve fVoor de 71 winkels in het complex is deelname aan de onsts chting verplicht. „Voor de Vrienden moeten we dus een an- h; reconstructie bedenken. Daar zijn we nog niet helemaal uit' ligt, al jus Abbink. „Zo moeten we bekijken wat ze moeten betalen at? Ifcjn hoeverre deze vrienden stemrecht krijgen." iskar mag blijven staan vo iFRDORPDe viskar van Ruizendaal mag woensdagmorgen en jdagmiddag gewoon op het Statendaalderplein blijven staan. Fred n hebben burgemeester en wethouders van Leiderdorp be- touw ten, op advies van de commissie beroep- en bezwaarschrif- De eis van vishandel Ouwehand, om de vergunning van de nee 1 ibulante handelaar onmiddellijk in te trekken vanwege over- 'oods ivinkeling en inkomstenderving, is daarmee afgewezen. Eer de r kreeg Ouwehand ook al nul op het rekest bij de rechter. rachtwagen brandt uit a iQRSCHOTENEen met papier geladen vrachtwagen is de afge- - pen nacht in Voorschoten uitgebrand. De 44-jarige bestuur- ;r uit Voorschoten parkeerde de vrachtwagen omstreeks half op de Veurseweg en zag een minuut of twintig later vlam- Hoe de brand is ontstaan is vooralsnog onbekend. Ir,c :hhef ïlfs it en igie, t ver com 'Het is wrang dat de grootste groep siertelers ontwikkelingen ongeïnteresseerd gadeslaat' BOSKOOP/RIJNWOUDE MARIETA KROFT Voorzitter J. Booij van het Plat form Sierteeltregio Boskoop is opgestapt. Hij ziet niet in wat hem nog te doen staat, nu het Boskoopse bedrijfsleven geen geld voor nieuwe en noodzake lijke ontwikkelingen in de sier teeltregio beschikbaar stelt. „Het platform is in belangrijke mate krachteloos gemaakt", schrijft hij aan de leden van het platform.. „Het is geen hoog hartigheid dat ik opstap, het is de realiteit die mij ertoe brengt." De in mei 1998 aangetreden Booij nam zijn besluit nadat het invoeren van een gedwongen heffing onder alle boomkwe kers in Boskoop, Rijnwoude, Waddinxveen en Reeuwijk mis lukte. Met 55 procent voor, was er te weinig draagvlak in deze sector om in totaal 9 miljoen voor betere wegen en een mil joen voor overige vernieuwin gen in de sierteeltregio te in nen. Een groep boomkwekers probeert nu op vrijwillige basis zes miljoen in te zamelen, maar dat bedrag is alleen maar voor wegen in Boskoop-oost be stemd. De vertrokken platformvoor zitter haalt in zijn ontslagbrief fors uit naar de sector. „Het is wrang te moeten constateren dat de grootste groep van de ondernemers in de sierteeltsec tor de ontwikkelingen ongeïn teresseerd gadeslaat." Booij licht toe: „Het grootste deel van de kwekers, 475, hebben dan wel ja gezegd tegen de regiohef fing. Maar waar waren zij op 3 juli, toen we de bijeenkomst belegden nadat bekend werd dat de regioheffing niet door ging? Er waren er maar negen tig." Niet alleen het bedrijfsleven moet bij zichzelf te rade gaan, vindt Booij. Ook de stuurgroep met vertegenwoordigers uit de vier sierteeltgemeenten moeten dat doen. Hij vraagt zich af of hun inzet tot nu toe iets heeft opgeleverd voor de totale regio. Voorzitter van de interge meentelijke stuurgroep; de Rijnwoudse burgemeester Boe len, betreurt het besluit van Booij. „Heel jammer, buitenge woon jammer. Ik had gehoopt dat hij als trekker van het be drijfsleven toch nog iets voor de sector zou kunnen betekenen. Hij wist hoe noodzakelijk het was voor de concurrentieposi tie om de sierteeltregio nieuwe impulsen te geven." Het vinden van een nieuwe voorzitter wordt volgens Boelen moeillijk. „Het kostte het platform toen ook al een halfjaar voordat Booij werd aangezocht." Volgens Boelen is het voort bestaan van de intergemeente lijke stuurgroep onzeker gewor den nu Booij is vertrokken. „Het uitvoeren van sierteeltpro jecten staat immers meer onder druk nu hij als belangrijke ver tegenwoordiger van het be drijfsleven is weggevallen." De stuurgroep beraadt zich in sep tember over de toekomst. Of er nog meer leden van het Platform Sierteeltregio Boskoop opstappen is onbekend. Zowel J. van Lint als B. Schuttenbeld is onbereikbaar voor commen taar. WQUDE MARIETA KROFT de uittocht van personeel op tjezi t gemeentehuis van Rijn- lude heeft zulke grote vor- ;n aangenomen dat B en W raadsleden terugroepen ej n het zomerreces. Donder- ;r vaj gavond komt de gemeente- 5 vor id bijeen. B en W willen dat 330.000 gulden beschikbaar ellen. Het geld is nodig om gespecialiseerd bureau in arm te kunnen nemen dat zoek gaat naar personeel, 'adverteren, zo heeft Rijn- ide al eerder ervaren, is iliswaar goedkoper maar lpt niet. Via dit bureau ho- n B en W in elk geval dat giy igin 2001 de vacatures weer ichti te lul ERDORP» ERIC WENT 'Cruciale functies onbezet' Gemeente wil molen verhuizen Zoeterwoude wil langs de snelweg A4 naast huizen ook kantoren laten verrijzen. De bouw is gepland in de Meerburgerpolder op en rond de plek waar nu nog de Meerburgermolen staat. De gemeente wil de molen, ei gendom van de Rijnlandse Molenstichting, het liefst la ten verhuizen naar het terrein van Staatsbosbeheer aan de Weipoortse Vliet. Daarover is de gemeente nog in on derhandeling met de stichting en Staatsbosbeheer. zijn vervuld. Een deel van de ruim drie ton wordt gebruikt voor personeel dat tot die tijd tijdelijk kan worden ingezet. De uittocht is gaande op de afdeling-financiën. Binnenkort ontstaan daar vijf vacatures, waardoor er nog maar een en keling overblijft. „Behalve dat het om een groot aantal vaca tures gaat, betreffen het ook nog cruciale functies", schrijft het gemeentebestuur in het voorstel aan de raad. Volgens burgemeester Boelen is het 'puur toeval' dat er een leeg loop is ontstaan op de afde ling financiën. Zoals in heel Nederland heeft de gemeente Rijnwoude ook met de ar- beidskrapte te maken. WASSENAAR/DEN HAAG ERNA STRAATSMA De twee Rotterdammers toon den volop berouw, maar advo caat-generaal M. van der Horst eiste gisteren in hoger beroep bij het Haagse gerechtshof een langere celstraf. Vijjf jaar cel voor twee 30-jarige mannen die vorig jaar augustus een 19-jari- ge portier van de Wassenaarse Auberge De Kieviet neerstaken en beroofden. De Rotterdammers zelf ho pen juist op een lagere straf. Zij vinden het vonnis van vier, res pectievelijk drie jaar en zes maanden, te hoog. Ze tekenden net als het openbaar ministerie hoger beroep aan tegen deze gevangenisstraffen/ die de rechtbank in januari oplegde. De advocaat-generaal betitelt de overval op de portier als een 'uitzonderlijk ernstig' misdrijf. De werknemer van het Wasse naarse restaurant is tijdens de overval zeven keer met een mes gestoken en als gevolg daarvan ernstig gewond geraakt. „Het enige dat ten gunste van hen pleit is dat ze nog geen straf blad hadden. En dat ze hier hun berouw tonen", aldus Van der Horst. Maar een lagere straf zou niet op zijn plaats zijn. „Dat zou de maatschappij niet begrijpen." Na overvloedig drank- en co caïnegebruik ontstond in de nacht van 28 op 29 augustus het idee om Auberge De Kieviet te overvallen. Een van de man nen had daar het jaar daarvoor gewerkt. Het tweetal ging per auto op weg en deed tijdens de rit per mobieltje een poging om aan een vuurwapen te komen. Toen dat mislukte besloten ze een van de twee messen die in de auto lagen, te gebruiken om de portier 'te pakken'. Met een smoesje over gebruik van het toilet kwamen ze binnen. Ver volgens werd de 19-jarige man onmiddellijk door een van de twee overvallers neergestoken. De ex-werknemer ging onder tussen op zoek naar geld. Het slachtoffer slaagde erin om hulp te roepen. Toen twee ge alarmeerde gasten in de buurt kwamen gipg het stel er met 500 gulden vandoor. Na een lange vluchtrit door Nederland ngeren trekken grens in Achthovenerpolder ii i J ide ;n verdubbeling van de A4? van het landschap. Schaf reiskostenvergoeding voor woon-werkverkeer af. En oon werknemers die dichtbij werk wonen met een vette lus. Dan is die hele verbre- niet meer nodig." De •jarige Chiel uit Oudekerk et wel wat er met de drukke keersader dwars door Lei dorp moet gebeuren: „Ge- on laten liggen zo", mom hij, voordat hij zijn voeten kracht op de pedalen van .fi toerfiets duwt. ■hiel is een van de dertig jon- deelnemers aan de 'Trek de iene Grens-fietstocht' van lieudefensie, dwars door be open gebieden in Ne- rsti» 'and. De Achthovenerpolder ".o'n bedreigd gebied, vinden Vanwege de verbreding van A4 en vanwege de HSL. innen 'e jonge milieu-activisten g va jgen op Leiderdorps grond- "ied deskundige uitleg van nf, ludia Thunnissen, van het .r- mité Doesbrug: „Zien jullie ar de Munnikenpolder? Die ooit bij koninklijk besluit tot tuurgebied verklaard. Dat oien we nu te pas en te on- in de strijd. Maar of het lpt..." Over de veelbesproken tgola bij Hoogmade: „Dat irdt een soort achtbaancon- fetie, hoog over de A4 in." 'e 19-jarige Astrid is ge- 'rokken van de plannen in E iderdorp: „Ik kom zelf uit iddinxveen en voel me thuis een landschap met koeien kerktorens in de verte. Als ik 1 dan probeer voor te stellen e het er hier straks gaat uit- n. dan krijg ik nu al pijn in jn ogen. Je kunt natuurlijk it alles blijven volbouwen." Het anderhalf uur durende gaf een van de twee mannen zich uiteindelijk aan in Duits land. Dat hun actie niet gepland was en dat het nooit de opzet was geweest om de portier te doden, kwam bij de president van het gerechtshof ongeloof waardig over. Van 'paniekreac ties' wilde A. Horstink niets ho ren. „Na afloop bent u vrij ge decideerd naar huis gereden. Links en rechts heeft u per mo bieltje nog wat berichtjes de wereld ingestuurd. Dat getuigt niet bepaald van paniek." De advocaten van beide ver dachten betoogden dat er geen sprake was van doodslag en pleitten voor strafverlaging. Ze stelden dat bij een lange cel straf het accent te veel op 'ver gelding' komt te liggen. Het ge rechtshof moet volgens hen meer oog hebben voor het toe komstperspectief voor beide daders en hun terugkeer in de maatschappij. Een van de twee Rotterdammers hoopt op een kortere straf om snel in aan merking te komen voor een ge dragstherapie. In de gevangenis is bij hem de hyperactieve ge dragsstoornis ADHD geconsta teerd. Het gerechtshof doet op 31 juli uitspraak. ZOETERWOUDE JAN PREENEN De kantoorplannen gaan veel verder dan de ideeën die begin december vorig jaar naar bui ten kwamen. De gemeente wil de aanvankelijk volstaan met 250 a 300 woningen. Daarvoor moeten de voetbalvelden van Meerburg opschuiven in de richting van de molen. „We zijn nu een stap verdergegaan, om dat er in de Leidse regio grote behoefte bestaat aan meer kan toorruimte. En het stukje groen waarover we praten, is eigenlijk een loze ruimte", zo licht wet houder Stuijt van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting toe. Bijdrage Met de opbrengst van huizen en kantoren wil Zoeterwoude een bijdrage leveren aan het verdiept aanleggen van de nog te verbreden snelweg. Vorig jaar sloten Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude daarvoor een monsterverbond met de pro vincie en de ministeries van VROM en verkeer en water staat. In oktober moet duidelijk zijn of dit plan haalbaar is. Het CDA in Zoeterwoude denkt met het uitgebreidere bouwplan van wethouder Stuijt zijn gelijk te hebben gekregen. Begin dit jaar wezen de chris ten-democraten er al op dat het college de hele Meerburgerpol der dreigde op te offeren. „Toen vielen Progressief Zoe terwoude en de WD nog over ons heen. Maar nu gaat gebeu ren wat wij toen al aankondig den. De Meerburgerpolder wordt langzaam maar zeker volgebouwd. En daar blijft het niet bij. Het aantrekken van be drijven van elders trekt ook mensen van elders aan en dat leidt weer tot de behoefte aan nóg meer woningen. Dan heb je op een gegeven moment ook de Grote Polder nodig voor hui zen", aldus fractievoorzitter Ates. Stuijt verbaast zich over die kritiek. „Het CDA plaatst zich buiten de discussie door steeds alleen maar tegen te zijn." Op haar beurt zegt Ates juist 'open' te staan voor 'een echte en eer lijke discussie, maar daar de kans niet toe te krijgen'. Steun De wethouder weet zich ge steund door PZ en de WD en benadrukt dat 'groene invulling van het laatste stukje Meerbur gerpolder' een illusie is: „Het hoort niet bij het Groene Hart, het is geen open gebied, het heeft geen natuurwaarde en geen agrarische waarde. Het is een stukje weiland dat er een beetje bijhangt en waar je veel last hebt van het spoor en het verkeer op de A4 en de rijksweg Nil. Het is eigendom van een hobbyboer (de aan de Stadhou derslaan wonende J. van der Poel, red.) en die proberen we uit te kopen. Kantoorachtige gebouwen passen daar prima en sluiten aan op wat wij op het industrieterrein Grote Polder willen met de bouw van kanto ren. Om hoeveel gebouwen het gaat, is nog niet bekend." Voor de voetbalvereniging Meerburg verandert in vergelij king met de eerder ontvouwde plannen niets. De velden ko men tussen de huizen en kan toren in te liggen. Strafzaak tegen twee andere verdachten uitgesteld De Achthovenerpolder is met de aanleg van de boortunnel en de verbreding van de A4 een 'bedreigd open gebied', vinden de jongeren van Mi lieudefensie. bliksembezoekje aan Leider dorp eindigt met het installeren van een symbolische houten vogel met een fietswiel in zijn vleugels, de zogenaamde 'groe- negrensvogel'. Dat gebeurt in de berm, naast het houten bruggetje aan de Ruigekade. Daarna stoomt het verkleumde gezelschap op naar het hoofd kwartier van EuroDusnie aan de Boerhaavelaan in Leiden, waar de deelnemers een warme hap en douche krijgen aange boden. Daar is na een lange dag du wen op de pedalen iedereen hard aan toe. Behalve Simon, een ervaren kraker uit Amster dam: „Ik had best nog wat meer informatie over die polder wil- FOTO MARK LAMERS len krijgen. Maar dan hoor ik dat we hier weg moeten omdat de politie verderop staat te wachten om ons door de stad te begeleiden. Dan denk ik: wat een onzin. Ik ga veel liever mijn eigen gang." DEN HAAG/WASSENAAR PERSBUREAU CERBERUS De politierechter in Den Haag heeft een 18-jarige voetballer uit Leidschendam veroordeeld tot een werkstraf van vijftig uur omdat hij de scheidsrechter tij dens een wedstrijd van zijn team in Wassenaar trapte. Bui ten de onbetaalde arbeid kreeg de man nog een voorwaardelij ke celstraf van twee weken op gelegd en moet hij de scheids rechter vijfhonderd gulden smartengeld betalen. De straf is lager dan de eis van officier van justitie. Deze vorderde een werkstraf van vijf tig uur en drie weken voorwaar delijk. De strafzaak tegen twee medeverdachten uit Den Haag werd uitgesteld tot een nader te bepalen datum. De twee mede verdachten, 25 en 21 jaar oud, evenals de Leidschendammer spelers van de voetbalvereni ging De Jagers uit Den Haag, waren niet komen opdagen bij de strafzaak. Het ziet er naar uit dat de voetballers er niet met straf al leen vanaf komen maar dat de zaak nog een financieel staartje krijgt. De scheidsrechter diende gisteren een schadeclaim van ruim 9200 gulden in. De man zegt schade te hebben geleden omdat hij gedurende twee we ken nauwelijks heeft kunnen werken. Hij schat de gemiste inkomsten en kosten van extra personeel op ruim 4700 gulden. Daarnaast wil hij de rekening van de advocaat van 2300 gul den vergoed zien. De kosten van een afgezegde danscursus en het smartengeld maken de schadeclaim com pleet. De politierechter ver klaarde de schadeclaim voor het grootste deel niet ontvanke lijk. De arbiter is echter van plan de schade in een civiele rechtszaak op de voetballers te verhalen. De scheidsrechter werd op 30 januari van dit jaar tijdens de wedstrijd De Jagers - Graaf Wil lem VAC uit Wassenaar het slachtoffer van drie spelers van het Haagse team. Een van de spelers van De Jagers kon het niet verkroppen dat hij bij een achterstand van 2-1 een rode kaart kreeg. Hij ging de scheids rechter te lijf. Daarbij kreeg hij steun van een 21-jarige teamge noot, die de arbiters een enor me karatetrap gaf. De Leid schendammer mengde zich eveneens in de schermutseling. De man gaf gisteren toe ten minste een trap te hebben uit gedeeld. Door het geweld liep de scheidsrechter kneuzingen, blauwe plekken en een wond aan zijn hand op. Voor zijn wangedrag is de Leidschen dammer door de KNVB ge: schorst voor vijf jaar. Uw juwelier online de andere juwelier

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13