eiden Regio Wijkcomités dreigen met acties Eisen van zes tot dertig maanden tegen dealersnetwerk ^eugddorp lijfde maal LWO voor geopend Een misverstand ('Het recht heeft gezegevierd') Een jaar cel geëist voor 'verstikking' GERECHT DAC 18 JULI 2000 ■uwe Tuintje' als protest op Boommarkt i van li dse >benl die ien Guerrilla gardening noemt de actiegroep 'Stop het Kapi- almarktproject' deze vorm van protesteren: een tuintje als okkade op de Boommarkt. Enkele tientallen sympathisanten gden het groen gisteravond aan. Het plantgoed sloeg echter et erg aan. 'Stop het Kapitaalmarktproject' voert actie tegen plannen van de gemeente rond het Aalmarktproject. De ac- :h<M «voerders zijn het er niet mee eens dat er volgens deze plan- n enkele monumentale gebouwen moeten verdwijnen voor n nieuwe winkelstraat. „De prijzen zullen zo hoog worden dat ikel grote winkelketens zich hier zullen vestigen. Bewoners en »ine winkeliers moeten wijken." Ook de geplande Boom- arktgarage is de groep een doorn in het oog. „De Boommarkt- irage is niet te verenigen met het beleid van de gemeente om binnenstad autoluw te houden." De politie heeft de gemeen- gewaarschuwd de perkjes op te ruimen. FOTO DICK HOGEWONING ftsel na 'brommerliften' den» Een 19-jarige vrouw uit Warmond en een 21-jarige man t Katwijk zijn gistermiddag beiden met letsel opgenomen in Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp nadat ze ten val waren jn en 'komen op de Schipholweg. Dat gebeurde doordat het duo p ch schuldigmaakte aan 'brommerliften'. De Warmondse liet :h op haar fiets meetrekken door de Katwijker, die op een orfiets reed. Toen de vrouw de macht over het stuur verloor, vamen beiden ten val. tedenbandreis Oxford iDENDe Stichting Stedenband Leiden-Oxford heeft voor de iriode 10 tot 13 november een bezoek aan Oxford georgani- 'cntii er(j rejs heeft plaats in de periode dat in Oxford de jaar- kse herdenking plaats heeft van de slachtoffers uit de Eerste Tweede Wereldoorlog. Op het programma staan onder meer n rondrit door de oude universiteitsstad, een stedenband-di- r, deelname aan de kranslegging tijdens de dodenherdenking een rondrit door Cotswolds, een gebied in de omgeving van cford met veel natuur en eeuwenoude stadjes. De deelname sten bedragen 410 gulden per spersoon. Belangstellenden ngsgainnen zich voor 8 augustus aanmelden onder telefoonnum- er 071-5891629. Het bezoek gaat overigens alleen door wan- ■•I ier zich tenminste 25 mensen aanmelden. S ertraging door seinstoring 'jj den_ï Door een seinstoring bij Vleuten reden geen treinen tus- n Utrecht en Woerden. Daardoor kregen ook reizigers tussen jtrecht en Leiden, en tussen Utrecht en Den Haag en Utrecht Rotterdam te maken met vertragingen van maximaal een ir, aldus de zegsvrouw van de NS. Rond half een waren de oblemen daar opgelost. Workshop dansen :N» In buurthuis Matilo is donderdag een workshop over insen. Deelnemers kunnen 's ochtends kennismaken met nsen uit tal van landen. De workshop, die zowel voor begin- trs als gevorderden is bedoeld, is in buurthuis Matilo aan de ij ïanstraat 126 en duurt van 10.00 tot 12.00 uur. De kosten be- IENPABLO CABENDA Jeugddorp heeft gisteren irde vijfde maal zijn poorten ipend. Dit initiatief van de Izijns Organisatie is bedoeld kinderen tijdens de zomer- ;antie bezig te houden, le- een van zes tot dertien jaar vier weken lang welkom op terrein aan de Voorschoter- naast Zwembad de Vliet de voetbalvelden. Tot vrijdag augustus kunnen kinderen werkdagen van 9.00 uur tot 00 uur zich bezighouden knutselen, spel en sport, ltheater en huttenbouwen. 'orig jaar leek het zomerpro- mma van het LWO door een Vj 'rek aan vrijwilligers een on- ere toekomst tegemoet te n. Maar dit jaar zit de orga- nisatie ruim in het vrijwilligers- bestand. „Zo'n 150 in de eerste drie weken." aldus Peter Kruit. „Het is nog steeds zo dat heel wat opleidingen geen zomer- stage hebben. Studenten doen dan ook geen stagepunten op tijdens zo'n zomerprogramma waardoor vorig jaar het bestand terugliep. Maar de animo bleek toch groot genoeg, vooral bij de mensen die vorig jaar meehiel pen." Een dagkaart voor het Jeugddorp kost 7,50 gulden en een vijfdagenkaart is 30 gulden. Kinderen moeten wel zelf eten en drinken meenemen. Stich ting Stadsparkeerplan heeft ver voer geregeld van diverse buurthuizen naar het Jeugd dorp en terug. Voor meer infiormatie: tel 06 - 22631939. LEIDEN PABLO CABENDA Voor de Haagse, rechtbank zijn gisteren zware straffen geëist tegen zes Leidenaars die ervan worden verdacht samen een hecht netwerk van cocaïnedea- lers te vormen. De officier van justitie eiste tegen drie verdach ten een celstraf van 30 maan den. Tegen twee anderen, die minder lang in het circuit zou den zitten, werd 24 maanden cel geëist waarvan zes maanden voorwaardelijk. De zesde verdachte, de enige vrouwelijke, kreeg als eis 12 maanden met zes maanden voorwaardelijk. De officier van justitie was bereid haar straf om te zetten in een taakstraf. De verdachten zouden in een periode van anderhalf jaar op grote schaal cocaïne hebben verhandeld in de Leidse bin nenstad. Daar kwam een einde aan toen de politie de verdach ten in maart, april en mei van dit jaar oppakte. Uit een groot aantal getuigenverklaringen, te lefoontaps en observaties van de Centrale Inlichtingen Dienst (CID) bleek onder meer dat de hoofdverdachte, een 48-jarige Leidenaar kort na zijn vrijlating in 1998 weer in zijn oude ge woonte was vervallen. De man had eerder twee jaar vastgeze ten voor handel in verdovende middelen, Als één van de verkooppun ten van de drugs gebruikte hij een Leids café en als verwer- kings- en opslagplaats het huis van een aan cocaïne verslaafde kennis. Die voorzag met het dealen en het vrijgeven van zijn huis als zogenoemd 'safehouse' in zijn eigen behoefte. De 29-ja- rige aanstaande schoonzoon van de hoofdverdachte raakte eind september bij de handel betrokken. Een 52-jarige kennis zou al sinds '98 in het circuit zitten. De drie verdachten hadden een verklaring afgelegd waarin ze bekenden dat ze handelden in coke, maar verschilden met justitie van mening over de duur van hun praktijken. Daar tegenover staan meer dan vijf tien verklaringen, waarvan een groot gedeelte van klanten die zeggen de coke al sinds '98 bij de drie te betrekken. De uitba ter van het café dat als verkoop punt diende sprak over 15 a 20 klanten per dag. En uit tele foongesprekken tussen de 48- jarige Leidenaar en zijn 52-jari ge kennis werd gesproken over de verkoop van grote en kleine videobanden - een code voor respektievelijk tien en één gram coke. De drie zitten in voorlopi ge hechtenis, evenals de zoon van de 48-jarige Leidenaar, de vierde verdachte. Die bekende dat hij meehielp met het versnijden en het ver pakken van de cocaïne. Maar met verhandelen zelf zou hij niets van doen hebben gehad. Ook al spreken getuigenverkla ringen en telefoontaps van het CID dat tegen. De Leidenaar die zijn huis ter beschikking stelde, had in de eerste instantie zijn betrokken heid bekend, maar beriep zich nu op zijn recht om te zwijgen. Omdat zoals de man het uit drukte: „Die lekke banden veel geld gaan kosten." De banden van de auto van de man zijn door onbekenden diverse keren lekgeprikt. Zijn vrouw vertelde ook lastig te zijn gevallen en wilde er eveneens het zwijgen toe doen uit angst voor repre sailles. De vrouw was de enige van de verdachten die nog nooit eerder met justitie in aan raking was geweest. Haar advo caat verklaarde dat haar rol niet verder kwam dan het gedogen van het gebruik van haar huis. ,»Als meneer hier niet zat, zat mevrouw ook niet hier." Verder bleek nog in slaapka mer van de schoonzoon van de hoofdverdachte een hennep plantage te zijn ingericht die hij samen met zijn zwager zou uit baten. De plantage is in mei van dit jaar ontmanteld. De rechter doet over twee weken uitspraak. Omwonenden tegen plannen voor tweede centrum voor asielzoekers Buurt in touw voor behoud universiteitstuin LEIDEN ONNO HAVERMANS De wijkcomités van de Vogelwijk, het Houtkwartier en de Raadsherenbuurt dreigen met acties tegen het Cen traal Orgaan Opvang Asielzoekers (COA) wanneer deze instantie vasthoudt aan het idee om op een steenworp afstand van Nieuweroord een tweede asielzoekerscen trum te vestigen. Volgens de comités zijn er voldoende juridische mogelijkheden om het COA in dat geval te dwingen om het aantal asielzoekers dat in Nieuweroord wordt opgevangen terug te brengen van 600 naar 300. Het bestemmingsplan zou slechts de opvang van 300 asielzoekers mogelijk maken. LEIDEN RUUD SEP Het COA overlegt met de uni versiteit over het neerzetten van een paviljoentent op universi tair terrein. De tent moet vol gens een woordvoerder van het COA 'vooralsnog voor één jaar' plaats gaan bieden aan 300 asielzoekers. De voorzitters van de drie wijkcomités zijn giste ren voor het eerst ingelicht over de plannen. Hun dreiging met juridische stappen is niet alleen ingegeven door de plannen van het COA om in de Leeuwenhoek tijdelijk een tweede asielzoekerscen trum te stichten. Ook het huidi ge centrum zorgt in de omlig gende wijken volgens de wijk comités voor meer overlast dan de buurten door het COA was voorgespiegeld. En de afhande ling van klachten over het cen trum laat nogal eens te wensen over. Twee weken geleden waren het de bewoners van de Blauwe Vogelweg en de Roodborst- straat die bij de wijkcomités aan de bel trokken en aandacht vroegen voor de toenemende overlast die zij van de bewoners van Nieuweroord ondervinden. Hoewel zij de overlast als 'rela tief onschuldig' omschrijven - asielzoekers plukken bloemen uit tuinen, jongeren hangen rond en maken lawaai, in het Bos van Bosman wordt gere geld afval gedumpt - ergeren zij zich aan de manier waarop ge meente en COA met de overlast omgaan. Bewoners die geheel volgens afspraak met hun klachten naar het asielzoekers centrum stappen, voelen zich vaak niet serieus genomen. Klachten worden vaak niet eens genoteerd, en 'bij enig aandrin gen wordt de klager doorgaans zelf beschuldigd van het koes teren van vooroordelen', aldus de briefschrijvers. Zij wijzen er ook op dat de criminaliteit rond het centrum opvallend is toegenomen. Zo werd in de veertien huizen tel lende Blauwe Vogelweg in vijf weken tijd vier maal ingebro ken - vaker dan in de 25 jaar daarvoor. Ook is het aantal fiet sendiefstallen sterk toegeno men, waarbij al in zes gevallen de eigenaars hun rijwiel of on derdelen daarvan terugvonden op het voorterrein van Nieu weroord of zelfs in de fietsen- werkplaats van het centrum. De diverse incidenten rond Nieuweroord en de plannen voor een tweede asielzoekers centrum leiden er volgens de wijkcomités toe dat het draag vlak voor de opvang van asiel zoekers in de wijken afneemt. „Wij hebben altijd gewerkt aan het draagvlak van het asielzoe kerscentrum", benadrukt voor zitter R. Stam van het wijkcomi- té Vogelwijk. „Kijk maar naar alle activiteiten die we de afge lopen tijd hebben georgani seerd. Maar wij vrezen gewoon dat we door de vestiging van een tweede centrum het draag vlak definitief zullen verliezen. En eerlijk gezegd zijn we in dat geval ook niet meer bereid om er aan te blijven werken om het draagvlak boven water te hou den." De klachten van de buurt zijn bij het COA niet bekend, zo laat een woordvoerder weten. „Ze zijn niet formeel in het regulie re overleg dat we met de buurt hebben aan de orde gebracht." Gebeurt dat wel, dan is het COA volgens haar altijd bereid om naar oplossingen te zoeken. Dat de buurt niet eerder is ingelicht over de plannen voor een twee de centrum, verklaart de woordvoerder uit het feit de be sprekingen zich nog in een erg vroeg stadium bevinden. „Nor maal treden we pas naar buiten wanneer er vaste plannen lig gen. Ja, het ligt nu eerder op straat dan de bedoeling was. Daarom zullen we in dit geval de buurt ook eerder informe- Omwonenden van de biolo gische kweektuin van de Leidse universiteit dringen er bij de gemeente op aan de bestemming van het terrein niet te wijzigen en het kap pen van bomen niet toe te staan. In een brief aan het college van B en W van Lei den, vergezeld van 65 hand tekeningen, spreken zij hun verontrusting uit over bouw plannen van eigenaar Ver baan. De tuin ligt ingeklemd tus sen de Witte Singel, Bilder- dijkstraat, Vreewijkstraat en Jan van Goyenkade. De uni versiteit huurt het terrein van 900 vierkante meter al 34 jaar van de bewoners van Jan van Goyenkade 1. Ver baan, eigenaar van Sanjo Onroerend Goed BV, heeft dat huis en de bijbehorende tuin enkele maanden gele den gekocht, naar eigen zeg gen voor zijn dochter. In een gesprek met enkele buurtbe woners heeft hij gezegd dat hij op de plek van de tuin een parkeergarage met zestig plaatsen wil aanleggen, om de parkeeroverlast in de buurt op te lossen. Om de aanleg rendabel te maken, zou hij ook vijf tot zeven 'we vershuisjes' willen bouwen. Dat plan heeft hij mondeling aan ambtenaren van de ge meente Leiden voorgelegd. De buurtbewoners vragen het college nu strikt vast te houden aan het bestem mingsplan Vreewijk, dat hooguit de bouw van een pergola of tuinmuur zou toe staan. Bovendien vragen ze de gemeente geen toestem ming te geven om bomen in de binnentuin te kappen en er op toe te zien dat er ook niet illegaal wordt gekapt. Om de bestemming 'tuin' te wijzigen is een uitgebreide procedure nodig, aldus amb tenaar H. van Sandick. Twee weken geleden zei Ver baan in deze krant overigens dat hij zal maken wat de buurt wil. Wel wil hij van de tuin af, die volgens hem te veel onderhoud zou vergen nu het contract met de uni versiteit per 1 januari 2001 is opgezegd. Volgens Verbaan had de universiteit geen be langstelling meer voor de binnentuin. Medewerkers van de vakgroep evolutionai re en ecologische weten schappen zeggen echter dat de universiteit heeft besloten naar een andere plaats voor de kweektuin om te zien om dat Verbaan de huurprijs fors had opgeschroefd. was het dus volgens de Leid- antonrechter gegaan: me- |r had op 18 maart van het ig jaar een poster geplakt op politiebureau aan de Lange- cht. En meneer had, omdat dat niet mocht, een boete tegen van 150 gulden. Maar neer had geweigerd die boe- betalen. Hoe het precies wilde de kantonrechter gis- va de verdachte weten, i, de uitleg was bijzonder •pel. Hij, Rob Wolting, had emaal geen poster op het itiebureau geplakt. Welnee, had de poster er juist afge- dd, op verzoek van de poli- Het was zijn bróer die de iter op de muur had geplakt, verband met de verkiezin- voor de nachtburgemees- ps, hier klapperde de kan- rechter toch eventjes met oren. Een nachtburge- ester, wat was dat? Aha, iets ieks. Goed, of de verdachte jrg Dra zijn verhaal even wilde afma ken. „Nou, mijn broer wilde die pos ter zelf niet verwijderen. En om moeilijkheden te voorkomen, heb ik gezegd: ik haal dat ding wel weg." Maar méneer had toch tegen over de politie verklaard, dat hij degene was geweest die de pos ter had geplakt? „Nee, ik heb gezegd dat ik de poster wel zou weghalen omdat dat mijn werk was. Mijn werk, want ik werk voor een bedrijf dat overal in de stad nieuwe posters ophangt en oude weg haalt. Op bushokjes en zo. Van daar dat misverstand, denk ik." Hij had zijn broer daarom ook meegenomen, Hans Wolting. Als getuige. Om het misver stand voor eens en voor altijd uit de wereld te helpen. Goed, de getuige dus maar eens aan de tand gevoeld. Of Hans wel een vergunning had gehad om te plakken, wilde de officier van justitie weten. Nee, want die was niet nodig voor het plakken op daartoe aangewezen plekken, glimlach te Hans Wolting. „Maar ja, ik ben zo baldadig geweest ook een poster te plakken op het politiebureau. Met stijfsel." En een tikkeltje provocerend: „Ja, dat is toch wel een verschrikke lijk iets, wat ik gedaan heb." Kantonrechter en officier van justitie bleven echter strak voor zich uitkijken. Wat er dan op die poster stond, wilde de kan tonrechter van Hans weten. „Mijn portret." En weer provo cerend: „Op zich niet zo'n ver schrikkelijk mooi portret, moet ik er bij zeggen." Maar daar ging het natuurlijk niet om, dat wist de getuige ook wel. Zijn verhaal in het kort: na het plak ken waren hij en zijn maten naar zijn café aan de Lage Rijn dijk gegaan, „om wat te gaan nuttigen, want de campagne was ten einde." Komt daar na een tijdje toch een politiemacht zijn café binnenvallen met de boodschap dat hij die poster moest weghalen. En daar had hij geen zin in gehad. Ja, na de verkiezingen. Maar niet ervóór. „En omdat het een beetje te druk werd in mijn zaak, heb ik toen de deur maar dichtge daan." En ja, zijn broer is ver volgens naar de Langegracht gegaan om de poster van de muur te halen. Zo was het ge gaan, meldde hij grijnzend. Dus zat er voor de officier van justitie maar één ding op. Vra gen om vrijspraak voor Rob Wolting. „Want ik ben er niet van overtuigd dat hij heeft ge plakt." En ook de kantonrech ter kon weinig anders doen dan de verdachte te laten gaan zon der hem straf op te leggen. Buiten het kantongerecht maakte Rob Wolting hard la chend het traditionele triomf- gebaar, met twee vingers in de lucht. „Het recht heeft gezege vierd." Want eigenlijk was het toch vooral een dolletje geweest daarbinnen. HERMAN JOUSTRA DEN HAAG/LEIDEN PERSBUREAU CERBERUS Heeft een 26-jarige Leidenaar op 4 april van dit jaar een Leidse studente op zijn kamer door verstikking om het leven willen brengen? De man zelf vindt van niet. Hij gaf gisteren voor de Haagse rechtbank wel iswaar toe dat hij zijn hand op haar mond had gehouden en haar neus had dichtgeknepen. Maar dat was slechts bedoeld om haar stil te houden. „Zij mocht niet schreeuwen omdat mijn huisgenoten dan zouden denken dat ik haar aan het ver krachten was", gaf hij als ver klaring. Officier van justitie E. Vos vindt dat de Leidenaar wel de gelijk heeft geprobeerd de stu dente om het leven te brengen. „Dezé man heet willens en we tens het risico genomen dat deze vrouw om het leven zou komen", zei de officier. „Zelf dacht de studente ook dat zij dood zou gaan". Gezien de kans op herhaling eiste zij een celstraf van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk. De man stond ook terecht voor een andere mishandeling. Hij zou de nieuwe echtgenoot van zijn moeder op 5 april van dit jaar enkele klappen hebben gegeven. De Leidenaar geeft dit wel toe. De rapporten van psycho loog en psychiater geven een somber ljeeld van de Leide naar. De man, die aan een per soonlijkheidsstoornis lijdt, zou wegens gebrek aan medewer king nauwelijks therapeutisch te behandelen zijn. Zijn dag brengt hij door met rondlo pen, op bed liggen en tv kij ken. Tegen de psycholoog ver klaarde hij verliefd te zijn ge worden op de studente, die hij heeft leren kennen tijdens een gezamenlijk verblijf in de Jel- gersmakliniek. Op 4 april bezocht de Leide naar zijn vriendin uit de kli niek op haar kamer in een stu dentenflat. Toen de vrouw ge noeg kreeg van haar gezel schap gingen beiden een wan deling maken, die eindigde op de kamer van de Leidenaar. Daar probeerde de man vol gens eigen zeggen te verhinde ren dat de studente zou ver trekken. Hij wilde haar be schermen omdat hij voelde dat zij geestelijk en lichamelijk mishandeld werd door een vriendin. Advocaat Van Rooij verwees naar de geestesgesteldheid van de man en vroeg daarom vrij spraak, en zelfs een onmiddel lijke vrijlating van de Leide naar. Dat verzoek werd door de rechtbank echter verwor pen. Uitspraak volgt over twee weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11