Harige clown brengt publiek op de knieën liji ?r 'We gaan nog niet naar nog lange niet... De magie van een bolhoed V 100% Isis hoogtepunt op sfeervol New Frontier Cultuur Kunst vv (DAG 17 JULI 2000 portatie in 1943 ij in het artikel van afgelopen zaterdag over de herdenking joodse weeskinderen met een foto-expositie in het Leids leentearchief is een storende fout geslopen. De bijna vijftig >n werden niet in 1948 gedeporteerd, zoals in dit stuk ver- ij staat, maar op 17 maart 1943. ianse diva verscheurt partituur kresLï Omdat het orkest enkele malen niet op het juiste nent inviel tijdens haar optreden, heeft de Spaanse zange- ilontserrat Caballé vrijdagavond vlak voor het eind van het cert de partituur van de dirigent verscheurd. De dirigent, landgenoot José Collado, had haar verteld dat het gebrek synchronisatie te wijten was aan een 'foutje in de partituur'. n het aan het begin van het concert van het Roemeense ra- orkest mis ging, nam de zangeres dat nogal laconiek op, irtoen het vlak voor het einde voor een tweede maal fout raakte Caballé zo geïrriteerd dat ze voor de ogen van de eduizend toeschouwers de bladmuziek verscheurde. I Rowling krijgt eredoctoraat oen» De Britse schrijfster J.K. Rowling heeft een eredocto lin de letteren gekregen van de universiteit Exeter waar ze ook studeerde. Reden voor de academische onderscheiding et enorme succes van de boeken over de tovenaarsleerling iy Potter. Rowling, die 1986 afstudeerde in de Franse letter de met als bijvakken Grieks en Duits, hield haar gehoor voor Enge bang te moeten zijn kansen te grijpen en vergissingen te Humj ken. De nieuwste Harry Potter brak alle verkooprecords in dindt ferenigde Staten en Groot-Brittannië. Rowling verdiende al- vorig jaar al een slordige 15 miljoen pond (ruim vijftig mil- niet» gulden), gewe hoor. rang op Splotsz ofarendsveen"» André Manuel schreeuwt het uit tijdens het i et reden van zijn band Krang op het festival Zomersplotsz in o| ilofarendsveen. Het bestuur van Splotsz koos het zekere voor ei onzekere en besloot het festival in een grote tent te hóuden, s i bleek een juiste beslissing, want vooral later op de avond ide tent goed gevuld. Het publiek zag naast Krang optredens bands Racoon, UJ en de Travoltas, foto taco van der eb ike ntoonstelling over textiel rERDAM Vijf kunstenaars en ontwerpers houden in het Cen- m Beeldende Kunst in Rotterdam de tentoonstelling TXX. De istenaars hebben zich in het kader van 'Het jaar van de tex- 'laten inspireren door technische innovaties in textiel. De j a (wordt tegenwoordig ingevroren voor gebruik in de lucht- ruimtevaart en er wordt kleding ontwikkeld met ingeweven inecellen die de mens in staat stelt tijdens het lopen te foto- jferencommuniceren en te navigeren. De tentoonstelling is m ien van 30 september tot 31 oktober. Aansluitend hierop or- liseert Studium Generale van de technische Universiteit ft een congres over de ontwikkelingen van textiel in de sport. teriar idi L. uifje terug in Iran Voor het eerst sinds de islamitische revolutie in 1979 jen de avonturen van Kuifje in Iran weer worden gepubli- rd. Het jongerenblad Gonbad-é-Kaboud brengt tijdens de newakantie uittreksels uit de avonturen van de stripheld en ihond Bobby. Voor de islamitische revolutie waren Kuifje en )by erg populair in Iran. Maar na 1979 verdwenen alle Kuif- ipboeken om onbekende redenen uit de bibliotheken. Regen maakt voortijdig eind aan VSB-avondspektakel leiden ropy van der pols ,,Oh, heerlijke zomer", klinkt het uit volle borst vanaf het deinende waterpodium voor Vroom Dreesmann. En zo waar, de verzamelde koren we ten met hun imposante stem geluid even het loodgrijze wol kendek aan stukken te zingen. Een blauw stukje hemel wordt gedurende een kort ogenblik weerkaatst in het water van de Stille Rijn in Leiden. Op de bo ten, kaden, bruggen en het ter ras gaan armen de lucht in. Ap plaus weerkaatst tussen de ho ge gevels, zaklampen trekken een lichtspoor. Helaas, de weergoden lieten zich niet zo gemakkelijk paaien afgelopen zaterdagavond. Reeds na een uur - het concert was nog niet halverwege - moest het VSB-avondspektakel afgebroken worden vanwege de onstuitbare regen. Maar een welbesteed uur was het. Voor muzikanten, koorleden én toe schouwers. Voor velen gaat het gezellige avondje al uren eerder van start. Ruim voor het begin van het concert stroomt het publiek reeds toe. Schuilend voor plot selinge buien staan de toe schouwers gebroederlijk bijeen onder de winkeloverkappingen. Met bier en wijn houden zij de stemming erin. Een enkel boot je koerst ondertussen richting het waterpodium. En terwijl boven de gevels de hemel alle tinten grijs laat zien, zorgen langs de waterkant felgekleurde paraplu's voor een bonte aan blik. De repetities waarop velen hopen, blijven vanwege de re gen uit. De muzikanten en koorleden verzamelen zich noodgedwongen in het stad huis, in afwachting van wat er komen gaat. Maar om half tien Heel wat mensen hadden zich zaterdagavond rond het 'waterplein' voor V takel te kijken en luisteren. klinken dan eindelijk de verlos sende woorden door de luid sprekers naast het podium: het VSB-avondspektakel gaat door. Een paar minuten later zoeken de koorleden, afkomstig uit Lei den, Den Haag, Rotterdam en Brielle, en de muzikanten van het Rotterdams Symfonisch Blaasorkest hun plekje op het drijvende podium. Waarna het zingen en musiceren kan be ginnen. En hoe. Met een oorverdo vende paukenslag - een gebalde vuist richting de weergoden - wordt het concert ingeluid. 'O Fortuna', het bekende stuk uit de opera 'Carmina Burana' van Orff, schalt over de grachten. Onmiddellijk gevolgd door 'Music' van John Miles. En mu ziek, dat krijgt het publiek. De snelle, opzwepende maten van deze Night of the Proms-favo- riet doen het terras van Annie's verjaardag op en neer deinen. Kleine zaklampjes, die als alter natief voor het vuurwerk zijn rondgedeeld, gaan op en rond het water de lucht in. En hoe wel nog maar om de sound check gaat, zit de stemming er al goed in. officiële aftrap gegeven. Voor op het podium blaast een trom pettist zijn solo. Zijn zilveren instrument blikkert in het licht van de schijnwerpers en veder licht sliert het ijle geluid over de hoofden van het verzamelde publiek, om daarna weg te drij ven over het water van de Stille Rijn. Waarna het koor, onder leiding van dirigent René Ver- hoeff, van zich laat horen. Al bij de eerste maten van Verdi's Sla venkoor draait Verhoeff zich richting het publiek en gooit zijn armen enthousiast de lucht in. Zijn oproep kan op massale bijval van het publiek rekenen. Uit volle borst wordt meege zongen. Bootjes deinen heen en weer en zelfs de bomen voegen zich naar het één-twee ritme van het muziekstuk. De takken ineengestrengeld wiegen ze zachtjes in de wind heen en weer. Inktzwarte wolken zorgen voor een dramatische omlijs ting tijdens 'Hymn to the fallen' uit de bekende film 'Saving Pri vate Ryan'. Een klein jongetje zwaait traag zijn rood-wit-blau- we vlaggetje heen en weer. En tijdens de wegstervende laatste maten begint ook de hemel mee te wenen. Een kort beraad volgt. Het publiek, dat er de stemming in houdt met een luidkeels 'we gaan nog niet naar huis, nog lange niet, nog lange niet', wordt beloond. Met nog meer verve dan voorheen, zet het koor 'Rythm of life' in. Carlo Balemans, dirigent van het Rot terdams Symfonisch Blaasor kest, zwaait met zijn paraplu boven zijn hoofd de maat. En het hek is helemaal van de dam wanneer het 'Schedellied' wordt gezongen. „Zaagsel en groene zeep", klinkt het in het hartje van Leiden. Het is een uitbundige afsluiter. Want di rect na afloop van de meezinger laat presentator Etienne Ver hoeff weten dat het VSB- avondspektakel moet worden beëindigd. „Het is te koud voor de muzikanten om te spelen en het dreigt opnieuw te gaan re genen." Maar het publiek, dat geeft niet op. „Zaagsel en groe ne zeep", klinkt het die avond nog in menig Leidse kroeg en huiskamer. theater recensie marc floor Quidam van Cirque du Soleil, op parkeerterrein van Ahoy' Rotterdam. Gezien: zaterdagavond. Nog te zien komende zes weken van dinsdag tot en met zondag. 'Circus van de Zon' luidt de Neder landse vertaling van Cirque du Soleil, maar met een circus in de traditionele zin heeft het weinig meer te maken. Geen tijgers, olifanten, directeuren met hoge hoeden of andere gedateer de acts, maar een moderne mix van ballet, acrobatiek en theater. Mis schien dat het Cirque du Soleil nog het beste is te omschrijven als de som van Efteling, Parade en Chinees Staatscir cus. Het evenement is voor tenminste zes weken - het worden er zeker meer - neergestreken in Rotterdam met de voorstelling 'Quidam'. Met die show stond het vorig voorjaar ook al in Am sterdam. Rotterdam heeft zich inge spannen om het circus ook naai' deze stad te halen en slaagde daarin. Het Cirque is een evenement in de categorie Van den Ende-musicals, waarvoor mensen met busladingen uit het hele land worden aangevoerd. De entourage is er ook naar: de grote, sprookjesachtige circustent die nu is opgericht naast Ahoy heeft een in drukwekkende entree met een flinke overdekte foyer waar tegen pittige prij zen wat gegeten en gedronken kan worden. De champagnebar (een glaas je kost 15 piek) moet het idee van een chique avondje uit completeren, waar op ook een meute personeel van de sponsors wordt getracteerd. Maar het gaat natuurlijk om de show, en die is dik voor elkaar. De ver haallijn van 'Quidam' is uiterst dun, maar hinderlijk is dat niet. Een man zonder hoofd, volgens het Cirque sym bool voor de anonimiteit van de stad, komt een huiskamer binnen en laat zijn bolhoed achter. Een jong meisje zet hem op, waarna haar krantlezende vader en breiende moeder met stoel en al de lucht in zweven. De hoed blijkt de poort tot een magische we reld, waarop meisje en publiek de ko mende twee uur worden getracteerd. En je mag rustig stellen dat die we reld echt magisch is. Alleen al de twee eerste acts laten je stil van bewonde ring achter op je stoel. Met zijn Ger man Wheel, een manshoge construc tie van twee evenwijdige stalen ringen die met het lichaam alle kanten op worden gestuurd, weet de Duitse ar tiest Chris Lashua niet alleen een im ponerende act te bieden, maar ook een vernieuwende. De vier 15-jarige Chinese meisjes die na hem komen met een diabolo-act - op een touwtje tussen twee stokjes di rigeren ze een spoel tot de indrukwek kendste bewegingen - hebben dat wat minder, maar hun vaardigheden zijn zo achteloos en groot, dat je er geen genoeg van kunt krijgen. En zo blijft het doorgaan. Een stoet evenwichtskunstenaars en krachtpat sers trekt voorbij, waarbij technische perfectie en sprankelende originaliteit steeds op de voorgrond staan. De bes te tradities van het oude circusconcept worden verpakt in een nieuwe, spits vondige jas. Zo is er wel acrobatiek in de nok, doch niet aaneen trapeze maar aan twee tot op de grond reiken de rode lappen. En door een ingenieu ze constructie van een zevental kranen aan het dak, komen nieuwe artiesten doorgaans niet de piste inlopen maar invliegen. Het enige minpunt vond ik - maar misschien dat kinderen mij tegenspre ken - de clownsact. Niet van de zwarte straatartiest Mark Ward, die als een bollig, hinderlijk het glad verlopende vaardige spreekstalmeester de acts vi- spektakel onderbrekend, en veel te tra- sueel aan elkaar weet te knopen, maar ditioneel voor een zo modern evene van de drie Pipo's die steeds uit vloer- ment als Cirque du Soleil, dat het fc- luiken springen om met veel lawaai nomeen circus inderdaad zonnig het kinderlijke stukjes op te voeren. Te ou- nieuwe millennium intilt. rtje Doperwtje wint straatmuzikantenconcours Gouden Pet susanne lammers waait guur en het regent lig. 'Windvlaag' (een accor- r.l twee violen en een gitaar) ll op het winderigste hoek ind de Pieterskerk, aan het van de Nieuwsteeg. De van een Schots levenslied, mgen met een scherpe i. is te ingewikkeld om lang itil te blijven staan, en de ge gitaarklanken van Car- 'amos komen uit een luwer ie Hi staat maar twintig en verder, onder de grote n van het Pieterskerkhof, rbij hem lijkt het zomerser. Nationaal Straatmuzikan- incours 'De Gouden Pet' onder het grijze weer. Pu- i genoeg, maar wie met een iplu gewapend is, oogt ge- n niet zo vrolijk. 'de markt, waar de gebrui- t-shirtjes verkocht wor- is de sfeer ook niet erg nkelend. De klarinet van ng Danglers klinkt vanuit verte veelbelovend, maar de overkapping van de nbeursbrug blijkt enige k, "igheid met de andere helft het duo, de gitariste. Een ingezet nummer wordt ab- afgebroken: zij houdt het gezien, drinkt nog een uit de halflege fles witte on meutert nog wat na. Hij geroutineerd zijn instru- in. Het publiek maakt het ig uit. Dat spoedt zich de Burgsteeg in. "ks lokt de Burcht, met cu- kraampjes, rechts de jandse Kerk, ook met cu- 'kraampjes. Maar onder IIJde lindeboom in een hoek Bertje Doperwtje steelt de harten van het Leidse publiek met zijn 'Ik wil alleen maar jou'. foto taco van der eb van het pleintje wordt eindelijk muziek gemaakt. Een bassist, een altiste, een violist en een violiste spelen smeuïge zigeu- nermuziek die grote bijval krijgt. De zon breekt zowaar een beetje door bij de smach tende klanken van de primaria. De andere drie mijmeren een beetje voor zich uit, lijken weg te dwalen van de hoofdmelo die, maar dat is schijn. NAP be staat uit knappe muzikanten die een fonkelende Hongaarse Dans van Brahms spelen en het pleit niet voor de oren van de jury dat ze niet in de finale staan. Om half vijf druppelt de Beestenmarkt langzaam vol. De Vivo's proberen de boel op te warmen met jazzy klezmer, car- nevaleske latin en muzikale geintjes. De volwassenen kleu men, de kinderen dansen. Reg gae voor sax en klarinet en iro nische levensliederen begelei den de hamburgers en andere meeneem-menu s waarmee men de tijd kort tot eindelijk de zes finalisten aantreden. Drie groepen, drie einzelganger. Het publiek kiest. De folkgroep Windvlaag, met het Schotse liedje en een Ne derlandstalig loflied op de dro ge haring, Viskaja, een gitaar band met de evergreen van CSN&Y's 'Teach your children' en de volstrekt bezopen, maar daarom nog niet oninteressante Kalvinators. De zanger heeft Baudelaire-achtige kwaliteiten en het nummer 'The River' heeft iets onbeschrijflijk onheil spellends. Veel publieksvriendelijker zijn de solisten. De twintigjarige Ingiit van der Meer uit Zeeland voldoet helemaal aan het beeld van de straatmuzikante. Met haar lange blonde haren en vale spijkerbroek lijkt ze zo weggelo pen uit de jaren zestig. Ze heeft een mooie stem en een mooie uitstraling en zij krijgt de derde prijs. Ook Ben Jur heeft een echte straat-act. Hij praatzingt grappige blues en beschikt niet alleen over een gitaar maar ook over een roze kistje vol toeters en bellen. Hij mikt op de kod digheid en raakt een snaar. Met zijn liedjes over bejaarden in het verkeer en spannende va kanties in de jungle krijgt hij de tweede prijs. De echte lieveling is Bertje Dopeiwtje, die zijn harige knie- en en zijn bijna agressieve uit straling uitbuit. Hij heeft groene klompen waarmee hij hard kan stampen, en een felle blik die zijn groene hoedje doet verble ken. Dwingend instrueert hij de geluidsjongens, hupt en springt over het podium en hij brengt zijn grootste vrouwelijke fan op de rand van uitzinnigheid met het larmoyante 'Dokter Bibber', beter bekend als Bonnie St. Claires 'Dokter Bernard'. Het pleit is dan al beslist, zijn lief deslied 'Ik wil alleen maar jou' is eigenlijk niet meer nodig" om met vlag en wimpel te slagen voor de Gouden Pet. De groot ste muzikale clown met straat manieren legt zelfs het ritme van de regen het zwijgen op. Dancefestival biedt meer dan club-om-de-hoek-DJ's amsterdam sacco koster De ruim tienduizend bezoe kers van New Frontier Engi neered lieten zich door het weer niet uit het veld slaan. Organisatoren Mojo Concerts en Chemistry hadden de slechtste pleicken van het drassige veld laten bedekken met stro en houtsnippers. Bo vendien waren de afstanden tussen de zes tenten niet zo groot als op bijvoorbeeld Dancevalley met zijn dertien podia. Het is te hopen dat het Am sterdamse Bos in de toekomst beschikbaar blijft, want deze uitstekende sfeervolle locatie kan hét kenmerk van New Frontier worden. Eén tent was gereserveerd voor vijf van de populairste dj's: Dutch Heroes. Het is natuurlijk lo gisch en terecht dat Ronald Molendijk, Dimitri, Remy, Michel de Hey en Jean pre sent zijn op elk groot dance- evenement. De tent was con stant afgeladen, maar New Frontier had veel meer te bie den dan dj's die - met alle respect - wekelijks in de club om de hoek te horen zijn. Zoals de Engelse 2-step pionier MJ Cole, die dit week end ook op het North Sea Jazz Festival speelde, wat iets zegt over zijn muzikale bena dering. Met drummer, bassist en vier vocalisten bracht Co- Ie, die zelf de toetsen en elek tronica bediende, een mix van 2-step, nu soul en voor zichtige houseboats. Ondanks het uitstekende materiaal van het volgende maand te ver schijnen album 'Sincere' slaagden de gedreven muzi kanten noch de fantastische zangeres Elizabeth Troy er in sfeer te creëren in de nog niet voor een kwart gevulde main- stage tent. Die eer was weggelegd voor Dubfire en Sharam Tayebi, twee Iraniërs uit Washington DC, die als Deep Dish garant staan voor kwalitatief hoog staande house in de breedste zin van het woord. Ieder af zonderlijk brachten de twee geconcentreerde en expres- sieloze dj's een mix van sub tiele deephouse, clichéloze clubhouse en steviger tech- house grooves, daarbij voor een deel puttend uit eigen re pertoire. Eén van de hoogte punten van de dag. Een groot deel van het pu bliek had reikhalzend uitge keken naar de terugkeer in Nederland van Roni Size's Reprazent. In oktober komt eindelijk het langverwachte tweede album uit, waarvan op New Frontier veel tracks werden uitgeprobeerd. De aangekondigde hiphop bleef achterwege: drum 'n' bass is nog steeds waar het om draait, al geven Size, Krust, dj Die en Suv daar wel hun ei gen draai aan. De ritmische experimenten sloegen verras1 send goed aan bij het uitgela ten publiek, dat even tevoren nog in de vierkwartsroes van Deep Dish verkeerde. DJ Sasha was inmiddels be gonnen met zijn drie uur du rende set in de Earth tent. De sfeer was voortdurend uit bundig en de muziek van hoog niveau. Sasha maakte evenals Deep Dish gebruik van Underworld's 'Cowgirl', zij het in de vorm van een frisse remix. Voor het meest verrassende hoogtepunt zorgde 100% Isis. Als afsluiter op de mainstage wist zij twee uur lang de aan dacht vast te houden met een stevige set waarin de nadruk lag op techno-achtige house. Hoogtepunt was daarbij haar huidige persoonlijke favoriet, Josh Wink's 'How's your eve ning so far', een daverende remake van 'French kissin', de houseklassieker van Lil- 'Louis. De ervaring van een set als deze maakt elk dance- festival compleet.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9