D'Angelo bekroont North Sea Ze schreeuwen eigenlijl nog harder dan vroeger Amerikaans ruimteschild is bedreiging van wereldvrede Cultuur Kunst God schiep mens en (pels)di Wie klokkenluider zwijgplicht oplegt moet worden gestraft Alsnog adres voor sponsors ontwikkelingshulp Sri Lanka 'Rooie buurt' Katwijk kun beter verkopen aan bewone MAANDAG 17 JULI 2000 DEN HAAG ANP Twee zalen en het souterrain van het Haags Congresgebouw zijn zondagavond rond acht uur ontruimd omdat er korte tijd brand woedde in een op slagruimte. Volgens de organi satie van het North Sea Jazz Festvival ging het om een klei ne brand in het souterrain Zalen en souterrain ontruimd wegens brand waar kraampjes stonden. De brandweer had het vuur snel onder controle, maar be sloot preventief het souterrain, restaurant 'Orangerie' en twee concertzalen te ontruimen. De mensen hoefden niet naar bui ten. Behalve het souterrain zijn de Jan Steenzaal en Paulus Potterzaal ontruimd. Alle ruim tes werden nog voor half tien weer opengesteld voor publiek. Het programma liep door het incident ongeveer dertig minu ten uit. Een klein gedeelte van de opslagplaats brandde uit. De schade bedraagt circa 20.000 gulden. Het 25ste festival heeft vol gens de organisatie dit jaar 68.000 bezoekers getrokken. Dat is 2000 minder dan vorig jaar, toen het met 70.000 be langstellenden geheel uitver kocht was. Nu waren de zater dag met onder anderen Tony Bennett en de zondag met als grote smaakmakers de Buena Vista Social Club uitverkocht, maar bleef een aantal kaarten voor de vrijdag liggen. Het North Sea Jazz Festival wordt volgend jaar gehouden op 13,14 en 15 juli. Puike optredens Cubanen en Hargrove op fraai Jazz Festival James Brown speelde een paar keer op North Sea Jazz, Sly Stone zat allang ondergedoken voor de Amerikaanse fiscus ten tij de van het beginjaar 1976 en Prince voelt niets voor festivals. Het concert dat de Amerikaanse soulster D'Angelo zondagavond in het kader van de jubileu meditie van North Sea Jazz gaf in de Statenhal bete kende zijn langverwachte debuut in Nederland. Het was dermate vernieuwend voor het soulgenre en van een zo hoog niveau dat zijn naam definitief in het rijtje der groten thuis hoort. DEN HAAG JOHN OOMKES D'Angelo heeft dit weekeinde met kop en schouders uitgesto ken boven alles wat in Den Haag live optrad. Dat is des te opvallender omdat het festival met een serie puike optredens rond trompetvirtuoos Roy Har- grove en een uitgebreide serie optredens van ronduit uitbun dige Cubanen al opvallend in de bus heeft geblazen. Op de openingsavond loopt de span ning rond een show van de Amerikaanse zangeres Angie Stone bovendien uit op een spektakel van onnederlandse proporties. D'Angelo's live band draait om de inbreng van de blanke bassist Pino Palladino, die als een rots in de branding voo- doo-achtige partijen uitbraakt, terwijl de wereld op het podi um rond hem vergaat. D'Ange lo's afwisselend krachtige shout en extreem gevoelige falset steekt mooi af tegen het in glij dende schalen zingende koor tje. De band combineert hip hop, musicalachtige enscene ring en elektronica met de be langrijkste gereedschappen van de antieke soul: prachtig ge schakeerd werkende koperbla zers, stemmige hammond- en snerpende gitaarpartijen. D'An gelo benut zijn getrainde body ook voor effectbejag. De band imiteert met overgave het ge weld van een ghetto-rel en zelf D'Angelo was een van de hoogtepunten op North Sea Jazz, zeker voor het jongere publiek. foto wfa/roel loots zien we hem de liefde simule rend in de toegift. D'Angelo haalt veel van zijn inspiratie buiten de deur, zoals bij jazzsterren als gitarist Char lie Hunter en Roy Hargrove, die zondagavond heel even vanuit de coulissen toekijkt, voordat hij zelf op moet met zijn fabu leuze kwintet en de toch opge doken hammondveteraan Jack McDuff. Op de tweede avond duikt Hargrove strak in het pak op bij het altijd wat stijve Nederlandse Metropole Orchestra. Hij ver zuipt geen moment in de gecul tiveerde orkestklank, die zijig overkomt in Jobim's Love Game's Over, maar nog geen minuut later dirigeert hij zelf - al laat hij de strijkers links zit ten. Roy tovert eerst een big band met een latin feel tevoor schijn, vervolgens ondergaat het Metropole Orchestra een metaformose tot soulorkest met Philly Sound-karakteristiekjes en weer later dwingt hij de bla zerssectie tot een bloedzuivere meerstemmigheid a la Elling ton. Diezelfde avond verschijnt Hargrove ook nog even op de bühne bij Nederlands leukste ketelbinkie-partyorkest New Cool Collective, maar nu in een rol als oude wijze man die fraaie, beheerste latin soli af draait. Hij steekt andere sterso listen als de charmante Lilian Vieira en zeker de gemaakt zin gende Trijntje Oosterhuis naar de kroon. De kritiek dat North Sea Jazz de jazz teveel zou vermengen met pop verstomt: op geen en kel ander Nederlands festival is zoveel pure jazz te horen. Miles is het voorbeeld van een jazz muzikant die zelf de kruis bestuiving met andere genres meermalen aanging. Zelfs op zijn meest frivole momenten blijft het festivalaanbod trouw aan de wetten van de improvi satie of vormt het een illustratie De verbeelding in de muzika le wereld waar veel, zo niet alles mag, kent geen grenzen. Zo klinkt Nitin Sawhney (de twee- de-generatie Indiërs van het Outcaste-label uit Londen) overtuigend origineel in een battle tussen human beatbox en tabla's en authentiek in een flamenco-cover van werk van Paco Pena. James Carter, de su blieme Amerikaanse saxofonist, presenteert met veel daad kracht zijn elektrische New Quintet (met geweldenaars als Jamaladeen Tacuma en Kelvyn Bell). Carter blaast het ene mo ment als een echo van Lester Young, het volgende moment imiteert hij het Junglebook van Disney. Snuivend doet hij de volledige titel van zijn mooiste circusnummer There's A Pedd le... uit de doeken (...For Every Ass In The Universe). Miles Davis, althans zijn Kind of Blue-periode, klinkt na in een mooie tribuut van zijn voormalige sideman Kenny Garrett en diens maatjes Walla ce Roney, Buster Williams en Jimmy Cobb. Het hoort thuis in de retro-trend die in de jazz van nu sterk opgeld doet. Terence Blanchard mag dan als trom pettist meer op wijlen Woody Shaw en Freddy Hubbard lijken dan Roy Hargrove en Wynton Marsalis (vrijdagavond nadruk kelijk low-profïle aanwezig bij de fifties-bigband van het Lin coln Center), zijn sextet is een opvallende remake van wijlen Art Blakey's Jazz Messengers. Dat wil zeggen: compleet met een drummer die net als Blakey eenzelfde soort getemporiseer de opbouw van soli verkiest bo ven razernij. Het verleden ligt ook al op de loer bij trombonist Steve Turre. Die keurig geklede heer blaast graag op zijn serie tropische schelpen, maar kan niet verhullen een complete adept van J.J. Johnson te zijn. Op zondagavond probeert Her- bie Hancock de sicties te verja gen met een sextet dat niet op gewassen is tegen zijn statuur, maar het is onbegonnen werk. Entertainment van de boven ste plank is er, zoals geschre ven, op de openingsavond van souldiva Angie Stone. Miss Sto ne kampt met een keelaandoe ning maar zingt dwars door de ellende heen. Voorbij het vermaak ligt de sublieme Cubaanse sound van Ibrahim Ferrer, Ruben Gonza- 'lez en Omara Portuondo en de andere sterren van de Buena Vista Social Club. Het kan aan de entourage gelegen hebben, maar de spreekwoordelijke weemoed is hier af en toe ver dreven met schitterende bla- zers-chorussen, de uitgewerkte toonladders van Gonzalez en de warme charme van diva La Portuondo. Hun spel met traag opgebouwde climaxen heeft geen verband met de hoge leef tijd maar met beheersing en - zoals in de liefde - met ervaring. Op de afsluitende derde dag is er veel aandacht voor de re cente ontwikkelingen in Chica go, een muziek-scene die zich in de appreciatie van Bill Clin ton mag verheugen. Vooral het DKV Trio overrompelt het pu bliek met ruige, uitgesponnen instrumentale muziek die van begin tot eind krachtig blijft. Dat bewerkstelligen slagwerker Hamid Drake, bassist Kent Kessler en tenorist Ken Vander- mark door voortdurend van functie te wisselen. Soleren, be geleiden en tegenwicht bieden gebeurt met het tempo waar mee een tv-verslaafde zapt. Het is nieuw en toch vertrouwd. Het gebeurde 25 jaar geleden en later met het Odean Pope Trio halfweg jaren tachtig ook. En telkens was dit festival er ge tuige van. Nieuwe cd Engelbert Humperdinck doet het goed AMSTERDAM ELS SMIT Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Maar ja. hoe bereik je de jeugd als je al een artiest op leeftijd bent? Gewoon maar proberen: een cd uitbrengen en die via radio en televisie onder de aandacht brengen en dan maar hopen dat het lukt. Engel- bert Humperdinck heeft die sprong gewaagd. En? Gelukt. Z'n cd 'Engelbert at his very best' die onlangs is verschenen, doet het goed. In de hitlijsten staat hij hoog genoteerd. In De nemarken staat hij op 2, in En geland, Humperdincks geboor teland, staat hij op 5. Waar zit 'm het succes nou in? „Het repertoire," zegt En gelbert, die voor een paar op tredens is neergestreken in Am sterdam. „Dat heeft altijd al een groot publiek aangesproken. We dachten dat het een goed idee zou zijn om al die multi- million sellers bij elkaar op een cd te zetten. Het is muziek die altijd een brede groep mensen heeft aangesproken. Dat is nu weer bewaarheid. Ik mag zeg gen dat ik er nu een zeer jong publiek bij heb gekregen. Ik vind dat wel een vertrouwd ge zicht. Toen ik in de jaren zestig begon, zag ik ook allemaal jon ge gezichten in de zaal. En wat me tegenwoordig opvalt: ze schreeuwen eigenlijk nog veel harder dan ik gewend was." En net als altijd zingt ieder een mee. Met 'Release me' 'A man without love', 'Am I that easy to forget' en 'Strangers in the night'. Strangers in the night, dat was toch van Frank Sinatra? „Oorspronkelijk riiet", zegt hij met pretlichtjes in de ogen. „Bert Kaempfert had het lied destijds voor mij geschre ven. Maar toen belde Frank Si natra op en die zei zoiets van: 'Wat moet die Humperdinck met dat lied? Ik wil het hebben'. Hij heeft er een nummer 1-hit mee gehad. Ik zeg niet dat dat mij ook gelukt zou zijn, maar het zou me niet hebben ver baasd. Ik vond deze cd een mooie gelegenheid om het lied terug te claimen." Er bestaan wel meer misver standen over hem en hij ruimt ze graag uit de weg. Hij en niet Elvis vertoonde zich als eerste op de bühne in een leren pak en met bakkebaarden. Later heeft hij Elvis wel eens ge plaagd door te zeggen dat hij zijn image had gestolen. Maar ze bleven goed bevriend en ze zongen menigmaal nummers van elkaar. De bakkebaarden zijn ver dwenen. Nou ja, we leven ook in een andere tijd natuurlijk. Hij ziet er goed geconserveerd uit en, misschien wel het be langrijkste, z'n stem heeft de tand des tijds goed doorstaan. „Ik doe veel voor mijn conditie. Ik loop veel, ik tennis, ik speel golf. Tja, ik treed over de hele wereld op. Ik reis 300.000 mijl per jaar. Dan moet je zorgen dat je fit blijft, 't Is mijn werk. En ik hou van die baan, nu ei genlijk meer dan ooit. Ik heb meer ervaring, ik voel dat ik veel meer in mijn teksten kan leggen dan vroeger." Toch kwam het vroeger ook al aardig over wat hij wilde zeg gen. Van zijn debuutsingle 'Re lease me' gingen een tijd lang zo'n 80.000 exemplaren per dag over de toonbank. In feite maakte hij daarmee een vlie gende start. En het kwam alle maal heel onverwacht, ook voor hem zelf. Het was namelijk he lemaal niet de bedoeling dat hij, zo in het midden van de ja ren zestig, zou optreden in het goed bekeken BBC-televisie- programma 'Sunday Night At The Palladium'. Maar er viel een artiest uit en de program maleiding moet hebben ver zucht: 'Laten we dan in hemels naam die Humperdinck maar nemen'. De volgende dag wa ren de telefoonlijnen van alle Britse platenzaken overbelast. In Nederland meldde het Hit dossier in 1977 over hem: 'De vocale kwaliteiten van Engel bert Humperdinck waren wat minder belangrijk dan zijn visu ele', maar moest daaraan toe voegen: 'Toch was hij goed voor acht hits.' Dat waren onder meer There goes my dindc bene nietv gewt- hoor. hebk gew; al-la van li vake beet; everything', 'Les bicyclel Belsize', 'Winterworld ol en 'The way it used to b leen de laatste jaren hebl niet zo veel meer van he hoord, of lijkt dat maar zo? „Ik ben echt niet wegge hoor. Wé hebben gewo cd-kant van het vak een verwaarloosd. Dat komt dat de tijd ontbrak. Ik was weg, althans ik was nooit genoeg op een plek om ei op te nemen. Dat drong of gegeven moment tot mei Mensen moeten via cd'so hoogte blijven van wat je Maar als je het druk hebt, daar niet bij stil. Eigenlijk i een half jaar moeten reizi optreden en de andere heil een jaar moeten gebruike cd's op te nemen." „En dat is nu precies v van plan ben om te gaani Ik weet niet of het lukt, het voornemen is er. Da heb ik al meteen tijd veerd voor de volgende c komt gloednieuw materia! Dat wordt nu, terwijl wij m kaar praten, voor me ges ven, onder anderen door my Webb en daar ben LI tuurlijk apetrots op. Ik ver me er echt op. Nu alle trouwde nummers van m' pertoire op cd staan, ki gaan uitbreiden, in de v schap dat mensen, jonge i sen, er naar uitkijken." SCHRIJVENDE LEZERS De reden waarom ik dit artikel schrijf, is dat ik bezorgd ben over de mogelijkheid dat de Verenigde Staten in de toe komst een zogenoemd ruimte schild zullen installeren. Ik ben nu 18 jaar en Nederlander en samen met mijn leeftijdgenoten over de hele wereld heb ik (en de generaties na mij) nog een heel leven voor me. Ondanks dat ik een Europeaan ben, schrijf ik dit artikel uit verschil lende perspectieven. De VS, althans een groot aan tal invloedrijke mensen aldaar, zijn van mening dat er een ruimteschild voor de VS moet komen, omdat zij (op korte ter mijn) bedreigd kan worden door zogenoemde 'schurken staten'. Door de installatie van een dergelijk schild, zover het al mogelijk is dat deze goed func tioneert, zullen de VS zich van de wereld kunnen gaan isole ren. Hierdoor kan hun (politie ke) invloed in de wereld en daarmee die van het Westen af- hemen, omdat Europa geen wereldmacht meer is. Dit kan de veiligheid van het Westen, en Europa in het bijzonder be dreigen, omdat Europa dan nog de enige grote 'kwetsbare' ver tegenwoordiger is. De relatie met Europa zal bij een installatie van een ruimte schild onder druk komen te staan, omdat de huidige ten dens van afnemende militaire steun aan Europa, die Europa nog zo nodig heeft, zal worden versterkt. Wat Rusland betreft kan het de democratische en wereldlijke ontwikkeling onder mijnen wat ook Rusland in de richting van het isolationisme kan duwen. Rusland zou zich bedreigd kunnen gaan voelen en zich vijandig tegen het Wes ten kunnen opstellen wat ons weer terug in de tijd brengt. In Azië zal zich zeker een wa penwedloop ontwikkelen. Chi na zal de stabiliteit in Azië kun nen gaan bedreigen doordat het zich genoodzaakt voelt om zich op te werpen als bescher mer van dat Azië. Te denken valt aan een invasie van Taiwan en Vietnam. Door de bewape ning van China zal India zich bedreigd gaan voelen wat Pa kistan er toe beweegt om zich ook te gaan bewapenen. In het Midden Oosten zullen anti-Westerse en terroristische krachten worden versterkt wat oner andere de huidige hervor mingsgezinde ontwikkeling van Iran grondig kan verstoren. Ook zal de 'vrede' aldaar onder druk komen te staan, omdat de Ara bische landen zich massaal te gen Israël zullen keren. De conclusie is eenvoudig en duidelijk. Een dergelijk ruimte schild zal de veiligheid in heel de wereld bedreigen en de hui dige toenadering van verschil lende beschavingen tot elkaar wordt verstoord. De VS moeten Een activist van Greenpeace demonstreert in Lompoc, California tegen de proeflancering van een ruimte schildraket eerder deze maand. foto epa beseffen dat zij niet op de lange als belangrijkste bondgenoot geren een veilige en harmoni- termijn denken, maar op een van de VS om hun gevoel van sche toekomst weggelegd, egocentrische korte termijn, eenzaamheid en onveiligheid Europa moet zich, nog sterker zoveel mogelijk weg te nemen. Paul Jansen, dan op dit moment, opwerpen Als dat lukt, is er voor ons jon- Noordwijkerhout. Zoals bekend, is er in de Tweede Kamer een 'Klokkenluiderwet' in voorbereiding. Op 26 mei heb ik, in een ingezonden brief in het Leidsch Dagblad, voorgesteld dat het bij levensbedreigende omstandighe den verzuimen om 'klokken te luiden', strafbaar moet worden gesteld. Op 8 juli meldt het Leidsch Dagblad dat de Nederlandse legertop een waarschu wing negeerde van een arts-majoor, die beweerde dat de legerbasis in Prizren niet verontreinigd was met asbest. Het hoofd van de medische dienst vertrouwde name lijk de ingeschakelde deskundigen niet. Er blijkt nu dat de bevelhebber, de brigade generaal Bokhoven, zich ergerde aan deze waarschuwing en zijn ondergeschikten een spreekverbod oplegde. Het gevolg hiervan is dat het Nederlandse leger opge licht is voor tientallen miljoenen. De les die men hieruit moet trekken is: 1. De vrijheid van meningsuiting moet ook in het leger gerespecteerd worden als het gaat om mogelijke oplichting. 2. Het wetsontwerp over bescherming van klokkenluiders dient sancties te bevat ten tegen superieuren, die ondergeschik ten, die in het algemeen belang Idokken- luiden. een zwijgplicht opleggen. D.O.E. Gebhardt, Oegstgeest. Op zaterdag 1 juli stond er een heel mooi artikel in het Leidsch Dagblad over mijn reisdoel Sri Lanka. Door mensen die dit hebben gelezen, werd ik er op geattendeerd dat het eigenlijk jammer was dat mijn adres er niet bijstond. Eventuele spon sors of mensen die goederen zouden willen schenken, weten nu niet waar ze terecht kunnen. Ik heb daar nooit bij stilgestaan, want dit artikel was voor mij al iets heel bijzonders. Maar ik zou het wel fijn vinden als mijn adres - Beatrixplantsoen 8, 2481 AW Woubrugge - alsnog zou kunnen worden gepubli ceerd. Laura Prangers, Woubrugge. Het doet me zeer te lezen dat er nog vrouwen zijn die weer bont willen dragen. Ik dacht na we na de jaren zeventig met z'n al len wakker waren geworden. Ie dereen weet toch hoeveel leed de dieren die dit bont leveren moeten ondergaan. Is het niet door een rotleven bij de pels- dieren die in gevangenschap le ven, dan wel door het vergif of de klemmen die de in het wild levende pelsdieren treffen. Wij staan boven de dieren, maar het is niet de bedo dat we maar met de d kunnen doen wat wij God schiep mens én dier. Al zou ik een bontjas niets krijgen, ik zou hem< luut niet willen. Ik draag dierenleed op mijn lichaaa Hopelijk worden dezei sen op aarde nog wakker. I nooit te laat. M.C.J.B Leiden Op het artikel 'Rooie buurt hoeft mogelijk niet plat' - in de krant van 21 juni - wil ik reage ren. Deze 'Rooie buurt' is om streeks 1975 onder leiding van de Nationale Woningraad zeer slecht gerenoveerd (net als meer wijken hier ter plaatse). Deze renovatie was tegen de wil van de ambtenaren van de pro vinciale directie, maar werd op dezelfde sentimentele gronden die blijkbaar nu nog gelden, door de KBV doorgezet. De kosten van die renovatie waren hoger dan die van de nieuwbouwwoningen die ter- zelfdertijd in Rijnsoever werden gebouwd en moesten deze wo ningen voor 40 jaar in orde brengen. Van die 40 jaar zijn er nu 25 jaar om en in die periode is er al heel wat geld aan lap middelen besteed. Als je als bouwvereniging die fout hebt gemaakt, zou je ver wachten dat dit geen tweede keer gebeurt. Maar zoals uit het artikel blijkt, gaan we vanwege de 'mooie voorgeveltjes' en de 'opvallende rode daken' met hogere kosten dan nieuwt opnieuw renoveren. En ji met de helft van de levens van een nieuwe woning. Je vraagt je af: kunnen geen nieuw voorgeveltje ii zelfde stijl bouwen? Z| soms geen rode dakpal meer? Wie zal dit beleid i pen? Mijns inziens zou het standiger zijn - en volled overeenstemming met hel ven van de regering om In gen woningbezit te bevori - om deze woningen voo grondprijs plus de sloopt (dat is tenslotte nu de wa aan de bewoners aan te bil Dan staan ze er echt o« jaar nog. De miljoenen worden bespaard, kunnen den geïnvesteerd in een ni woonwijk. Dan komen ei minste woningen bij en g druk op de oververhitte ningmarkt in Katwijk een klein stapje terug. W. Veldhui

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8