Weg naar de top blijft zwaarder voor vrouwen Energiebedrijf.com boekt succes 'Strenge regels groot probleem voor landbouw' Economie 'hilips wil snel groot deel omzet via internet Massaal op het net Duitsland haalt 20.000 IT'ers uit buitenland Failliete keukendivisie Atag over naar Etna Zalm wil geen monetaire rol voor EU-ministers !ANDAG 17 JULI 2000 \/ERK omputerles voor Japanse premier Kj02 Premier Yoshiro Mori van Japan begint aan een compu- cursus. Tijdens de eerste les leert hij vandaag hoe hij een uis moet gebruiken, aldus Japanse media. Mori heeft van IT npfjlnvan de speerpunten van zijn economisch beleid gemaakt, aar heeft afgelopen maand pas voor het eerst een e-mail ver- jurd. Het kabinet-Mori wil uiteindelijk bereiken dat Japan- rsvan alle leeftijden computers weten te gebruiken. ertragingen door acties Zaventem j .lyssELt Stiptheidsacties bij de bagageafhandeling op de lucht- aven Zaventem bij Brussel hebben gisteren tot veel vertragin- m geleid. Het grondpersoneel, dat de koffers van de passagiers ..j en uit het vliegtuig laadt, klaagt over onderbezetting en de o.5o t 0te werkdruk. Vooral het afgelopen weekeinde was het bar en dos. Een woordvoerder van de vliegmaatschappij Sabena er ende dat. ,,Dit weekeinde was inderdaad één van de drukste m het jaar." De actie werd 's middags beëindigd, maar de ge- ilgen ervan bleven de rest van de dag voelbaar. Ford wil alliantie met Volkswagen' De Amerikaanse autofabrikant Ford heeft interesse loreen strategische alliantie met Volkswagen en een deelne- ing in het Duitse concern. Dat heeft het zondagsblad Welt am mntag gemeld. De twee bedrijven weigerden commentaar op et bericht. De samenwerking zou een antwoord moeten zijn jde in maart beklonken alliantie van General Motors en Fiat. eze twee gaan gezamenlijke productiebedrijven oprichten in en Latijns-Amerika. Aanpassingen wintervluchten KLM lastelveen De KLM gaat deze winter haar vluchtschema op ;n aantal Europese en intercontinentale bestemmingen aan- assen. In de weekeinden wordt op diverse Europese lijndien- en de frequentie beperkt. Dit gebeurt door de laatste terug- ucht naar Schiphol uit te stellen tot de volgende ochtend. Ge- ktijdig worden in een aantal gevallen andere types vliegtuigen jezet. Op Beiroet wordt de komende winter een kleiner vlieg- lig ingezet. Wel breidt het aantal vluchten op de Libanese oofdstad zich uit tot vijf. Verder krijgen de Boeing 737-vluch- innaar Milaan en Rome een dagelijkse retourvlucht. Hetzelfde eldt voor Mexico. Ook de bestemmingen in Noord- en Zuid- merika worden vaker aangedaan. Het aantal diensten op Kual- I Lumpur stijgt van vier naar zeven per week. Hongkong krijgt en dagelijkse retourdienst. KLM Cargo krijgt op de interconti- entale routers meer vrachtcapaciteit door het inzetten van leer Boeing 747 Combi's. Dit geldt met name voor de routes aar Mexico, New York, Sao Paulo en Hongkong. Met de aan- assing hoopt de maatschappij rendabeler te worden. De win- irdienst duurt van 29 oktober tot en met 31 maart. iubsidie voor werk bij escortbureau ^sterdam Een langdurige werkloze heeft van NV Werk in Am- erdam een subsidie gekregen om als telefoniste aan de slag te unnen bij een escortbureau. NV Werk, een gemeentelijke in- antie, geeft subsidie van duizend gulden als bijdrage in de onkosten om de vrouw, die langdurig werkloos was, weer aan erk te helpen, aldus directeur P. Verhey van NV Werk. Hij be- adrukt dat het geen subsidie is aan het escortbureau, maar een nanciële ondersteuning om de vrouw werkervaring op te laten oen. De bijdrage is bedoeld om de werkgever over te halen ie- and in dienst te nemen die nergens anders aan de bak kan. Jiteindelijk bepaalt de betrokkene zelf of het een geschikte aan is", aldus Verhey. )vername Schelde Groep rond haag» Damen Shipyards, de Koninklijke Schelde Groep 5G, de provincie Zeeland en het Rijk hebben hun handteke- ng gezet onder het contract dat de overname van KSG door amen regelt. Uiterlijk 1 september zullen de aandelen aan Da- nen zijn overgedragen. Het Rijk heeft 90 procent in handen, de rovincie Zeeland 10 procent. „Door de overname wordt naar lijn verwachting het toekomstperspectief voor KSG veiligge- leld", zo schrijft minister Jorritsma van economische zaken in in brief aan de Tweede Kamer. ]NV: Loonsverhoging publieke sector De vakcentrale CNV vindt dat de CAO-lonen bij de verheid, het onderwijs en de zorgsector flink omhoog moeten, at moet voorkomen dat de verschillen met het bedrijfsleven log groter worden en de leegloop van personeel doorgaat, al- us CNV-voorzitter D. Terpstra in het dagblad Trouw. Terp tra's zorgen zijn mede ingegeven door de plannen van de FNV m werknemers in het bedrijfsleven de mogelijkheid te geven landelenopties te krijgen als extra beloning. Met zo'n regeling ouden de verschillen nog groter worden. Terpstra vindt daar- im dat de lonen in de collectieve sector meer moeten stijgen an die in het bedrijfsleven. eindhoven lips wil binnen twee jaar minstens de helft van de omzet linnenhalen via internet. Om dit te bereiken gaat het bedrijf aarlijks 50 miljoen euro (ruim honderd miljoen gulden) meer nvesteren in e-business. Dat zegt J. Whybrow, voorzitter van 'e-commerce board' van Philips en lid van de raad van be tuur vandaag in een vraaggesprek met Het Financieele Dag- 'lad. Dit jaar investeert het bedrijf 100 miljoen euro in inter net, de komende jaren wordt dat 150 miljoen. „Dan praten we Uitsluitend over het ontwikkelen van nieuwe werkwijzen voor i-business en het veranderen van de organisatie" aldus Why- L")w. Investeringen in infrastructuren, systemen en andere •middelen laat hij hierbij buiten beschouwing. „Daar wordt nog eens vier tot vijf procent van de omzet van Philips in geïn- 'esteerd." Onderzoeksbureau: Over tien jaar meer evenwicht in hoge functies bedrijfsleven Het aantal vrouwen dat in een topfunctie belandt neemt maar heel langzaam toe. Vooral in de handel, industrie en financiële dienstverlening zijn het nog steeds man nen die de scepter zwaaien. Bij ministeries neemt het aantal vrouwen het snelst toe. Dat blijkt uit onderzoek van Opportunity In Bedrijf, een instelling die bedrijven prikkelt om meer vrouwen te laten doorstromen naar een topbaan. amstelveen gpd Aan het representatieve onder zoek hebben 33 bedrijven mee gedaan die samen 400.000 werknemers in dienst hebben. Ondanks alle inspanningen om meer vrouwen aan de top van het bedrijfsleven te krijgen is vorig jaar in dertien procent van de ondernemingen het aantal vrouwen juist gedaald. Bij twintig procent is het aantal gelijk gebleven en bij 67 pro cent toegenomen. De toekomst biedt weinig hoop. In de functielagen net onder de top, de kweekvijver voor toekomstige topmannen en -vrouwen, is maar 26 pro cent vrouw. Bovendien blijkt dat uit deze kweekvijver de mannen veel vaker terechtko men in de hoogste functies dan de vrouwen. Uitzondering is het openbaar bestuur. Daar hebben vrouwen en mannen wel gelijke kansen om door te stoten naar de top. Bij financiële instellingen is het evenwicht tussen mannen en vrouwen het verst te zoeken. Ruim 94 procent van de top be staat uit mannelijke managers. In handel en industrie is dat 93 procent, in de zakelijke dienst verlening 92 procent, bij het openbaar bestuur 85, bij werk gevers- en werknemersorgani saties 80 en bij ministeries 73 procent. Als vrouwen eenmaal in een topfunctie zitten, stro men zij ook vaker uit dan man nen. Vorig jaar hield 6 procent van de vrouwen ermee op, te gen 4 procent van de mannen. Toch is Opportunity In Be drijf niet somber over de toe komst. „Over tien jaar zal de top van het bedrijfsleven even wichtiger zijn", zegt directeur Liesbeth Pruijs. „In de zakelijke dienstverlening is al een om mekeer zichtbaar. In de top en bij de functies onder de top is nu 25 procent vrouw. Er is dus een goede kans dat zij doorstro men." hengelo Een netwerk van computerfanaten was vrijdag, zaterdag en zondag bijeen op het evenement Drome in Hengelo. Ongeveer duizend bezoekers schoven aan achter beeldscherm en toetsenbord om zich bezig te houden met spelen, onderlinge communicatie en internet, foto anp eric brinkhorst De.jonge onderneming Ener- giebedrijf.com heeft een succes geboekt in haar strijd met tradi tionele stroombedrijven. De Dte, de dienst uitvoering en toezicht elektriciteitswet, heeft bepaald dat de stroombedrijven geen willekeurige kortingen mogen geven aan afnemers. Energiebedrijf.com voelde zich door dergelijke kortingen on eerlijk gedwarsboomd. Energiebedrijf.com ging in mei van start met prijzen die tien a twaalf procent onder de door het ministerie van econo mische zaken vastgestelde maximumtarieven liggen. Het bedrijf betaalt de factuur van de distributeur en krijgt geld van de klant. Het is nu nog puur ad ministratieve handel die alleen maar geld kost, maar dat gaat veranderen als in 2002 de libe ralisering van de elektriciteits markt van kracht wordt. Energiebedrijf.com legt zijn afnemers vast voor drie tot vijf jaar. Dat betekent dat het be drijf de huidige kortingen terug gaat verdienen als de tarieven vanaf 2002 de verwachte flinke daling laten zien. Maar traditionele bedrijven steken een spaak in het wiel door eenjarige contracten met korting aan te bieden om te voorkomen dat afnemers zaken gaan doen met Energiebedrijf- .com, aldus directeur K. Don kervoort. Energiebedrijf.com vroeg de Dte ruim een maand geleden opheldering over de tarieven. De instantie heeft nu in een brief laten weten dat de tarife ring transparant en niet wille keurig dient te zijn. Alle afne mers moeten ervan op de hoogte zijn en er gebruik van kunnen maken. Selectieve kortingen zijn dus De Duitse eerste kamer, de Bondsraad, heeft ingestemd met een voorstel om 20.000 computerdeskundigen uit het buitenland aan te trekken om tegemoet te komen aan de dringende vraag in deze sector. Bondskanselier Gerhard Schroeder had op de maatregel aangedrongen met het argu ment dat Duitsland ervoor moet waken op computer- en internetgebied niet achterop te raken bij marktleiders als de Verenigde Staten. De maatregel wordt per 1 au gustus van kracht. Schroeder zei dat er via een hotline al 11.000 banen zijn aangeboden en dat zo'n 4.700 potentiële aanvragers via e-mail om infor matie hebben gevraagd. In Duitsland is veel kritiek op het voorstel, omdat de rege- ring-Schroeder er niet in slaagt de werkloosheid onder de tien procent te krijgen. De opposi tiepartij CDU heeft gezegd dat LTO-voorzitter Doornbos teleurgesteld in minister Brinkhorst 31 msfoort simone van priel en peet vogels' i de dans om de besteding van de miljarden- eevallers ontbreekt Laurens-Jan Brinkhorst, minister van landbouw. Dit tot verdriet van boeren en tuinders, die door allerlei over- 'dsmaatregelen op achterstand worden gezet de internationale concurrentiestrijd. Zij wil- tn nu duidelijkheid van de minister. Als ze een ormale' bedrijfstak moeten zijn, dan willen ze ok volwaardig kunnen concurreren, zonder perkende maatregelen die alleen in Neder- nd gelden. s maatschappelijke eisen, zoals dierenwelzijn 'landschapsbeheer, de manier van produceren mde boeren bepalen, dan moet de overheid de &a kosten daarvan wel vergoeden. Anders krij- n de boeren en tuinders het gevoel dat ze wor- n weggepest, vreest Gerard Doornbos, voorzit- fvan de boerenorganisatie LTO-Nederland. Jrige week kwam Brinkhorst met de beleidsno- Voedsel en Groen', waarin de landbouw aan 'ene kant een normale economische bedrijfs tak wordt genoemd en anderzijds allerlei voor waarden op het gebied van dierenwelzijn en landschapsbeheer worden opgelegd. Dat steekt Doornbos. „De minister maakt geen keuze. De landbouw kan niet als normale economische sector functioneren én internationaal concurre ren als beperkende maatregelen worden inge voerd die in het buitenland niet gelden." De met veel fanfare gepresenteerde nota bevat weinig nieuws, concludeert Doornbos tot zijn te leurstelling. „We zijn het in grote lijnen wel met de minister eens. Hij kiest voor de juiste thema's, zoals ketenbenadering, voedselveiligheid en kwa liteitsgaranties. Dat zijn dingen waar de sector zelf ook mee bezig is. Wat ons echter tegenvalt is dat Brinkhorst wel mooie doelstellingen geeft, maar geen beleid presenteert om die doelen te bereiken." Doornbos noemt het voorbeeld van Denemar ken. „Daar werden de welzijnsregels voor de pluimveehouderij strenger dan elders in Europa. Met als gevolg dat de kippenhouders naar Duits land vertrokken. Nu eten de Denen Duitse eieren die zijn geproduceerd door kippen die in een kleiner hokje zitten dan eerder in Denemarken." Het is een voorbeeld van de werking van een normale economische sector. „Dat zegt Brink horst ook in zijn nota. En dat is goed, maar dan moeten de boeren ook gewoon kunnen concur reren met de rest van de wereld. En die keuze maakt hij niet. Boeren moeten óók voor een mooie omgeving zorgen, en aan strengere eisen voldoen op het gebied van dierenwelzijn dan hun collega's in andere Europese landen. Om nog maar te zwijgen over de rest van de wereld, waar dierenwelzijn geen item is." Doornbos benadrukt.dat de boeren de maat schappelijke eisen niet afwijzen. „De agrarische sector heeft twee derde van de Nederlandse grond in gebruik. In een dichtbevolkt land als Nederland kunt je als agrariër je gang niet gaan, dat accepteren we. De maatschappelijke vraag naar natuurschoon en dierenwelzijn legt echter beperkingen op, want die zijn internationaal niet in een hogere prijs voor de producten te vertalen. Dus daar moet op een andere manier voor be taald worden." Doornbos hekelt de rol van de supermarkten. „Die eisen dat boeren en tuinders milieuvriende lijk en met het oog voor dierenwelzijn produce ren. Maar als ze in Spanje de tomaten een paar cent goedkoper kunnen inkopen, doen ze dat. Terwijl ze weten dat de groente uit dat land vijf tien keer zo veel resten bestrijdingsmiddelen be vat als de Nederlandse. Ze houden zich dus niet aan hun eigen eisen als hun dat een voordeeltje oplevert. Dat noem ik hypocriet." De weg van een hogere prijs door een beter ima go is dus nauwelijks begaanbaar. Het moet te leurstellend zijn voor boeren en tuinders dat de minister geen enkele claim heeft ingediend bij minister van financiën Zalm op een deel van de miljardenmeevallers. Doornbos waarschuwt dat Brinkhorst met geld moet komen, anders verliest hij de steun van de boeren. „Die willen best mi lieu- en diervriendelijker produceren, maar dan moet de politiek daar wel iets tegenover stellen. Brinkhorst is tot nu toe heel duidelijk en eerlijk. Boeren waarderen hem daarom. Maar als hij niet met heldere keuzes komt, neemt de bereidheid tot veranderen razendsnel af. Daar is niemand bij gebaat." Geen struikelblokken meer voor overname Brandsma. Volgens de curator zien de onderhandelende par tijen, waaronder de banken van Atag, geen mogelijke struikel blokken meer. „Maar alles moet natuurlijk nog wel op papier worden gezet." Over de prijs die Etna betaalt, wil Brandsma niets zeggen. Atag besloot in mei al te stop pen met keukens omdat tegen vallende resultaten en hoge re organisatiekosten verliezen op leverden. De andere activiteiten van het bedrijf bestaan vooral uit de productie van sfeerver warming en installaties voor centrale verwarming. FNV Bondgenoten is positief over de overname, maar vindt wel dat het faillissement niet nodig was geweest. Volgens be stuurder J. Verhoeven hebben de belangrijkste financiers van Atag onder leiding van ABN Amro dat faillissement 'gefor ceerd', waardoor nu „de werk nemers in de hoek zitten waar de klappen vallen". „Onnodig en daardoor kwalijk", oordeelt Verhoeven. Er is een principeakkoord over de overname van de failliete keukendivisie van Atag door Et- na. Dat hebben de betrokken partijen bekendgemaakt. De overname betreft de werk maatschappijen Atag Keuken techniek, Pelgrim, Home Pro ducts Service, Home Products Manufacturing Ulft en Home Products Manufacturing Ne derland. Deze vijf werden afge lopen vrijdag failliet verklaard. Van de huidige 431 werknemers krijgen er meer dan 300 een volledige baan aangeboden bij Etna, aldus curator H. Brands ma. De curator had vrijdag al la ten weten dat een overname dichtbij was. Er was nog een andere gegadigde, maar daar van wil hij de naam niet noe men. „De gesprekken met Etna waren al zo ver gevorderd dat we daar mee door zijn gegaan". Zowel Atag als Etna is gevestigd in Ulft. „Alleen al daarom is het een mooie combinatie", aldus uit den boze. Het hanteren van lagere tarieven kan een rol spe len bij het vaststellen van de ta rieven voor 2001 door de minis ter, zo waarschuwt de Dte de traditionele stroombedrijven. Energiebedrijf.com is zeer te vreden met het antwoord van de Dte. Het zegt nu binnen Ne derland de enige te blijven die lagere tarieven kan en mag hanteren. Als traditionele bedrijven toch selectieve kortingen geven, overweegt Energiebedrijf.com de concurrentiewaakhond NMa in te schakelen. de maatregel te beperkt is en dat de regering een algeheel immigratiebeleid zou moeten ontwikkelen waarmee ook te korten in andere sectoren kun nen worden opgevangen. Verwacht wordt dat er vooral mensen uit India en Oost-Euro pa op het door Duitsland aan geboden werk zullen afkomen. 'Inflatiedoelstellingen taak van ECB brussel ap De Nederlandse minister van fi nanciën Zalm heeft zich giste ren gekeerd tegen het idee van zijn Franse collega Laurent Fa- bius om de politiek meer in vloed te geven op het monetai re beleid van de eurozone. Fabius wil onder andere dat de ministers van financien van landen die straks de euro als betaalmiddel gebruiken de in flatiedoelen vaststellen. Zalm is hier fel tegen. „We hebben al een inflatiedoelstelling: prijssta biliteit", zei Zalm bij aankomst voor een bijeenkomst van de ministers van financien uit de elf landen van de eurozone plus Griekenland, dat op 1 januari toetreedt. Volgens Zalm is het vaststellen van inflatiedoelstel- 'lingen een taak van de Europe se Centrale Bank (ECB). De Luxemburgse premier Jean-Claude Juncker zei dat de ECB hierbij moet overleggen met Europese regeringen. De ECB, die op de bijeenkomst werd vertegenwoordigd door voorzitter Duisenberg, heeft formeel nog geen maximaal in flatiepercentage vastgesteld, maar zegt dat een inflatie van 2 procent of minder neerkomt op prijsstabiliteit. Fabius wijt de zwakte van de euro aan een gebrek aan eens gezindheid binnen de eurozone bij pogingen de munt te verde digen. De euro verloor in de an derhalf jaar sinds zijn lancering 20 procent van zijn waarde ten opzichte van de dollar. Zalm staat niet alleen in zijn kritiek op het Franse plan. An dere regeringen willen ook dat de onafhankelijkheid van de ECB gehandhaafd blijft. LEONTIEN CEULEMANS Leeftijd: 48 Beroep: presentatrice, sprook jesverteller Burgerlijke staat: ongehuwd Kinderen: geen Auto: Renault Clio Hobby's: Lezen, wandelen, (zee-)zeilen den haag janneke willemse Leontien Ceulemans geeft naar eigen zeggen veel te veel geld uit. Het meeste gaat op aan boeken. Nu leest ze twee boe ken tegelijk. 'Bezeten van mij' van Nicci French is 'heel span nend, een echt vakantieboek'. Het tweede boek ligt op haar nachtkastje: 'Republiek der kerngeleerden', over kernpro jecten in de jaren zestig. „Ik moet toch ook nog wat leren." Het boek was Ceulemans' laat ste aankoop. „Het kostte ne genenzestig eh zeventig gulden geloof ik. Het is dan ook heel mooi uitgegeven, op mooi pa pier." Leontien Ceulemans presen teerde als eerste het Jeugdjour naal dat volgend jaar alweer twintig jaar bestaat. En als ac trice had ze onder andere een jaar lang een gastrol in Goede Tijden Slechte Tijden. Tegen woordig doet de presentatrice wat minder televisiewerk. Wel werkt ze veel als 'stem'. Vorig jaar was ze een van de stem men in de film 'Een Luizenle ven'. Onlangs heeft ze een sprookjes-cd en een cd van Pluk van de Petteflet opgeno men. De beste aankoop van Ceule mans is haar hond. „Daar doe ik nooit meer afstand van." Vier en een half jaar geleden wilde de presentatrice eigenlijk een bontjas kopen. „Ik moest er een foto anp herman pietersf dag op wachten, want ze had den mijn maat niet." Net op die ene dag belde een kennis die had gehoord dat Ceulemans graag een hondje wilde. „Het hondje was net zo duur als die jas, ongeveer 1.250 gulden. De volgende dag ben ik met de hond onder mijn arm naar de winkel gegaan. Die bontjas wil de ik niet meer. Iedereen be greep het." Al vele miskopen heeft ze ge daan. Allemaal huizen. „Nou lijkt het net of ik schathemeltje rijk ben, maar zo is het niet. Ik ben al 42 keer verhuisd omdat ik elke keer na een tijdje dacht: 'Nee, dit is toch niet wat ik be doel'. Ik ben eigenlijk typisch iemand voor een huurhuis." Ceulemans woont nu in een 'heel schattig huisje' dat ze vier jaar geleden kocht. Kosten: 345.000 gulden kosten koper. Het enige wat er nog aan ont breekt: „Het zou leuk zijn als het aan het water lag". Een financiële aanrader heeft Ceulemans niet echt. Natuur lijk, er zijn instellingen zoals War Child die ze echt geld gunt. maar dat vindt hopelijk ieder een al. Ceulemans bedenkt wat origineels: „Er zou meer geld aan stilte moeten worden uitge geven. Ik ben overgevoelig voor geluiden die niet bij de natuur horen. Iemand die gaat wande len met keiharde muziek onder zijn arm. Koop een koptele foon!"

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7