'Babyvoeding bron van dodelijke hersenziekte' Mugabe laat oude getrouwen vallen Gemoedelijke Deli wint omstreden olifantenrace Buitenland 'Al 100.000 doden door broeikaseffect Veerboten botsen Nabestaanden Hitler wonen in New York ETA vermoordt weer partijgenoot premier (IDAG 17 JULI 2000 :er doden bij explosie benzineleiding Britten verwerkten restjes rundvlees met ruggemerg u agos Door een explosie van een benzinepijpleiding in uiden van Nigeria zijn gisteren 32 mensen omgekomen, r vijftien mensen liggen met zware brandwonden in het nhuis. De ramp gebeurde bij een raffinaderij in Warri. De ite doden zijn dorpelingen die binnen de grenzen van het ijf woonden. Zij hadden een gat gemaakt in een pijpleiding llegaal olie af te tappen, waarna het tot de explosie kwam. ie week kwamen zeker 250 mensen om toen een pijplei- ontplofte in het naburige Adeje. In 1998 vielen bij een ver- jjare explosie ongeveer duizend doden. tin wil alliantie met Chinezen De Russische president Poetin wil een 'strategisch terschap' met China opbouwen. „Rusland is zowel een Eu- es als een Aziatisch land. Daarom moet de Russische bui- Hritil tndse politiek evenwichtig zijn", zei Poetin gisteren in een rek met Russische en Chinese media. De president noemde a ook de belangrijkste partner om het hoofd te bieden aan feli'c1 en die 'om zogenaamde humanitaire redenen willen ingrij- in binnenlandse aangelegenheden' van andere staten. Poe- ertrekt vanavond naar Peking en reist woensdag door naar rd-Korea. |g doodgebeten door eigen pitbulls Een 28-jarige Belg is gisteren overleden aan de gevolgen •en aanval door zijn eigen pitbulls. Zaterdag was een van Dm iJvechthonden hem naar de keel gevlogen. De inwoner van ital belandde zwaargewond in het ziekenhuis. De Belg was Lfr ikmet de honden dat hij er zelfs mee sliep. Dit weekeinde ligde de Duitse minister Schily van binnenlandse zaken aan ^"jnij streeft naar een Europees verbod op gevaarlijke honden, de pitbull. Aanleiding is het overlijden van een 6-jarige se jongen, die vorige maand werd toegetakeld door een inties thond. Schily wil de kwestie tijdens zijn volgende ontmoe- Ha; met zijn EU-collega's aankaarten. lossing grensruzie Suriname nabij iRiBOSuriname en Guyana hebben gisteren een inten- rklaring getekend, die moet dienen als basis voor de oplos- [van het grensgeschil dat heeft geleid tot ernstige spannin- ssen beide landen. Over de inhoud zijn nog geen mede gedaan. Vrijdag en zaterdag hebben de Surinaamse pre nt Wijdenbosch en zijn collega Jagdeo van Guyana elkaar lang gesproken. De onenigheid leidde er vorige maand toe le Surinaamse marine een Canadees booreiland verdreef, ip de grensrivier de Corantijn in opdracht van Guyana naar vilde boren. Zowel Guyana als Suriname is van mening dat il van de rivier tot zijn territorium behoort. oatisch excuus voor wreedheden denrPè wo* De nationalistische partij van Kroaten in Bosnië-Her- ti ivina, de HDZ-BiH, heeft zich verontschuldigd voor de oor- re* nisdaden begaan tijdens de oorlog in de Balkanstaat. Op H'"" irtijdag, zaterdag in Sarajevo, namen de afgevaardigden ;rklaring aan waarin de nabestaanden van de slachtoffers irgeving wordt gevraagd voor 'alle gemaakte fouten bij de eme pogingen van het Kroatische volk zichzelf te verdedi- Een van de oud-voormannen van de HDZ-BiH, Dario ic, staat voor het Joegoslavië-tribunaal terecht. Hij wordt huldigd van misdaden tegen de menselijkheid, oorlogsmis- jn en schendingen van de Geneefse Conventies. inslag op Duits asielzoekerscentrum Bij een aanslag op een tehuis voor asielzoekers in het se Ludwigshafen zijn zaterdagnacht drie kinderen uit Koso- iwond geraakt. De daders wierpen een brandbom door het i van het huis, waarin dertig asielzoekers zijn onderge- ït. Een 11-jarig meisje liep ernstige brandwonden aan bei enen op. De twee anderen waren er minder slecht aan toe. wel nog elk spoor van de daders ontbreekt, houdt de politie ning met een aanslag door neo-nazi's. Het is de eerste ern- aanslag op een Duits asielcentrum in vier jaar. In januari kwamen tien mensen om, toen een opvangcentrum in Lü- in brand werd gestoken. Die misdaad is nooit opgelost. in voert geslaagde test raket uit WN_i Iran heeft zaterdag een geslaagde test uitgevoerd met hahab-3 raket. De test met de raket voor de middellange af- d, die Israël en Amerikaanse bases in Saudi-Arabië kan be- :n, moet niet worden gezien als een dreigement aan het svan andere landen, zo zei een hoge Iraanse militair op de visie. De Shahab-3 zou slechts bedoeld zijn 'om de Iraanse msiecapaciteit te versterken op basis van het principe van hrikking'. In Israël reageerde onderminister van defensie echter met zorg. Hij zei te vrezen dat Iran op den duur in t zal zijn kernraketten te lanceren. Iran werkt ook aan de hab-4, een raket voor de lange afstand. iekse en Bulgaarse branden geblust ne-soFiA Alle bosbranden in Griekenland en Bulgarije zijn ust. Ook de hittegolf, die bijna twee weken heeft geduurd, is bij. De komende dagen komt het kwik waarschijnlijk over- niet boven de 32 graden, zo voorspellen meteorologen. Re- bluste in het noorden van Griekenland de laatste branden. ;ens een voorlopige balans van het Griekse ministerie van ïenlandse zaken zijn door de bosbranden drie mensen om leven gekomen. Zeventien mensen liepen verwondingen op. jeveer 10.000 hectare natuur- en landbouwgebied werd in is gelegd, net als ongeveer honderd gebouwen. In Bulgarije men drie mensen om door de branden. Ilary Clinton schold in 1974 jood uit 1£n» De politieke ambities van de Amerikaanse First Lady iry Clinton lijken een deuk op te lopen door een antisemiti- opmerking die zij lang geleden zou hebben gemaakt. De raakte uitlatingen waren gericht aan het adres van de voor- ige, joodse campagnemedewerker van haar echtgenoot Bill, ideze in 1974 een vergeefse poging deed in het Congres te ien. Volgens een boek dat deze week verschijnt, heeft Hillary ledewerker destijds uitgemaakt voor you fucking Jew bas- wat zo veel betekent als 'jij smerige joodse schoft'. In The lay Times ontkent Hillary de beschuldigingen. Het slachtof- elf, Paul Fray, bevestigt het verhaal echter. De First Lady "in de staat New York kandidaat voor een senaatszetel. New heeft de grootste joodse gemeenschap van de VS. tpo dreigt miljardenstrop te worden Keurt De nog tot oktober durende wereldtentoonstelling o2000 in Hannover zal een miljardenstrop opleveren, zo fspelt het Duitse weekblad Focus. In een interview met het I gaf Expo-directeur Birgit Breuel toe dat het geraamde aan- 'ezoekers van 40 miljoen niet zal worden gehaald. Breuel e niet zeggen hoeveel mensen er dan wel verwacht worden, tvolgens Focus gaat de organisatie nu uit van 25 miljoen, zou betekenen dat het tekort, dat tot nu toe was begroot op miljoen mark, zal oplopen tot 1,6 miljard. Volgens Focus it de Duitse belastingbetaler daar uiteindelijk voor op, want jeld moet worden opgebracht door de federale overheid en ïlstaat Nedersaksen. atgevechten op Ambon: 28 doden 8 mensen het leven gekost. Honderden huizen en een kerk [en in vlammen op. Ook nu weer waren er beschuldigingen bet leger de kant van de moslims zou hebben gekozen. Op jpnamen van Associated Press is te zien hoe soldaten met nmilitanten meevochten. Ook is te zien dat de moslims in >ezit zijn van geweren van het leger. Journalisten in Ambon en dat de afgelopen dagen tienduizenden mensen op alle 'elijke manieren de stad uit zijn gevlucht. Geweld tussen 'lims en christenen op de Molukken heeft de afgelopen 18 inden aan bijna 4.000 mensen het leven gekost. Babyvoeding en schoolmaaltijden zijn wellicht een be langrijke bron van infectie met de menselijke vorm van de gekke-koeienziekte (BSE), een nieuwe variant van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob (CJD). Dit zegt dr. Robert Will, hoofd van de Britse regeringsinstelling die zich be zighoudt met het onderzoek naar de dodelijke ziekte. LONDEN ANP De methode van vleesverwer king in de jaren tachtig kan er toe hebben geleid dat vleespro ducten besmet waren met de len van het zeer besmettelijke ruggenmerg van runderen die leden aan BSE, zei Will tegen de krant Independent on Sunday. Aan de karkassen achterge bleven vlees werd met hoge drukspuiten verwijderd, en daarna gemalen en verwerkt in goedkope producten als ham burgers, worstjes, smeerworst, kant-en-klaar maaltijden en baby- en kindervoeding. Zo kan besmet ruggenmerg in dit soort voedsel terecht zijn geko men, stelt Will. Hij zegt dat jongeren dit soort producten waarschijnlijk vaker eten dan volwassenen. Dat kan een verklaring zijn voor het feit dat de slachtoffers van de nieu we vorm van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob tegenwoor dig vaak jong zijn. De tijd tus sen besmetting en ziekte be draagt een jaar of tien. De laat ste twee slachtoffers vertoon den al symptomen van de ziek te toen ze veertien jaar waren. De al eerder bekende variant van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob komt zelden voor bij mensen onder de vijf tig. De meeste slachtoffers zijn in de zestig. Het mysterie van de nieuwe vorm is volgens Will dat de slachtoffers vaak nog jong zijn. Momenteel loopt een spoed- onderzoek naar de dood van vier mensen in het 2.300 inwo ners tellende dorp Queniborou- gh bij Leicester. De vier - ne- LONDEN ANP De opwarming van de aarde - het broeikaseffect - heeft de afgelopen drie jaar mogelijk 100.000 mensen het leven gekost. Zij waren het slachtoffer van natuurrampen die door de stijging van de temperatuur werden veroorzaakt. De opwarming van de aarde kan vol gens historicus David Keys leiden tot grotere spanningen tussen Noord en Zuid. In zijn boek Catastrophe behandelt Keys de vraag hoe klimatologische ver anderingen in het verleden de mense lijke beschaving hebben beïnvloed, en wat ze voor de toekomst kunnen bete kenen. Keys verwacht dat de opwar ming kan leiden tot grote vluchtelin genstromen uit getroffen gebieden. Ook voorziet hij armoede en oorlogen als de landbouw en economie schade ondervinden van natuurrampen. Keys baseert zijn voorspelling op een grondige analyse van een vulkaanuit barsting die in het jaar 535 leidde tot een afkoeling van de atmosfeer. De ex treme weersomstandigheden brachten de landbouw allerlei plagen. Massa's mensen zochten elders een goed heen komen. Het resultaat was dat het Ro meinse rijk instortte, en zo de weg vrij maakte voor de opkomst van de islam. In The Observer zegt Keys dat hij nu tekenen ziet van vergelijkbare ontwik kelingen, al kan het wel honderd jaar duren voordat een bepaalde ontwikke ling onomkeerbaar is. In het westen van Afrika zijn veel mensen op de vlucht geslagen voor de droogte. De economie van Mozambique heeft door de recente overstromingen enorme klappen gekregen. Wetenschappers zijn het erover eens dat de atmosfeer warmer wordt. Dat is mogelijk een gevolg van de uitstoot van kooldioxide. Door de hogere tempera turen raken de weersystemen van streek, waardoor er steeds vaker extre mere weertypen voorkomen. Familieleden en partijgenoten dragen de kist met het stoffelijk overschot van José Maria Martin het gemeentehuis van Malaga binnen. FOTO REUTERS MARCELO DEL POZO BARCELONA HENK VAN DEN BOOM CORRESPONDENT De Baskische afscheidingsbe weging ETA heeft zaterdag avond opnieuw een raadslid van de regeringspartij van pre mier Aznar vermoord. De 49-jarige José Maria Martin werd voor zijn huis in de Zuid-Spaanse stad Malaga in het bijzijn van zijn vrouw en 17- jarige dochter door het hoofd geschoten. Gisteren raakte een politieman gewond bij een bomaanslag op een kazerne in het noordelijke stadje Agreda. Martin is de negende politi cus van de conservatieve Volks partij (PP) die sinds het aantre den van de regering-Aznar, vijf jaar geleden, door de ETA is ge dood. Sinds het einde van het bestand, vorig jaar december hebben de radicale Baskische nationalisten zes moorden op hun geweten. De ETA wil met haar aanslagen de druk op de Spaanse regering vergroten om tot een onafhankelijk Basken land te komen. Minister van binnenlandse zaken Jaime Mayor Oreja zei gisteren echter dat deze nieuwe terreurdaad 'niets aan het rege ringstandpunt zal wijzigen'. De Spaanse regering wil eerst een definitief einde van het geweld, alvorens te praten over meer autonomie voor de Basken. To tale onafhankelijkheid, zoals de ETA wil, is voor Aznar onbe spreekbaar. In heel Spanje is weer met af schuw gereageerd op de moord. Duizenden mensen verzamelden zich gisteravond voor het gemeentehuis van Ma laga, waar het raadslid lag op gebaard, en eisten een einde aan de ETA-terreur. Spanje gaat de afgelopen maanden ge bukt onder een van de ergste golven van terreur door de ETA. Afgelopen week werd het win kelcentrum van Madrid opge schrikt door een autobom, die zeer veel schade aanrichtte. gentien tot 35 jaar oud - zijn gestorven aan CJD. De autori teiten menen dat het geen toe val kan zijn dat zoveel mensen in één dorp door de ziekte zijn getroffen. In heel Groot-Brittannië zijn slechts 75 gevallen van CJD geregistreerd. De gekkekoeienziekte BSE werd voor het eerst in 1986 in Groot-Brittannië vastgesteld. De Europese Unie kondigde in 1996 een uitvoerverbod van Britse runderen en rundvlees af, dat de Britten miljarden gul dens heeft gekost. Precies een jaar geleden hief Brussel het ex portverbod op. Het verbod werd ingesteld nadat weten schappers een verband ver moedden tussen BSE en CJD. algeciras Spaanse hulpverleners ontfermen zich over een van de passagiers van twee veerboten, die gistermorgen bij de Zuid- Spaanse havenstad Algeciras op elkaar botsten. Vijf mensen kwa men daarbij om, achttien anderen raakten gewond. Onder de doden zijn drie Marokkanen uit Gouda. Het gaat om een 41 -jarige vrouw en haar zoontjes van twee maan den en vijfjaar. Een familielid van hen ligt in het ziekenhuis. Ook een andere uit Nederland afkom stige Marokkaan raakte gewond. De veerboten onderhouden de verbinding tussen Algeciras en Tanger. De botsing gebeurde toen de volle veerboot 'Ciudad de Ceuta' net vertrokken was voor de overtocht naar Tanger. De 'Ciu dad de Tanger' was na een tocht uit Tanger nog zo'n tien kilometer van de Spaanse haven verwijderd. De meeste slachtoffers vielen op de Ciudad de Ceuta. Over de oor zaak is nog niets bekend. Moge lijk heeft dichte mist een rol ge speeld. FOTO REUTERS ANTON MERES LONDENANP Ruim een halve eeuw nadat Adolf Hitler in Berlijn zelf moord pleegde, bestaat er eindelijk meer duidelijkheid over de vraag waar zijn fa milie is gebleven. The Inde pendent on Sunday meldt dat drie van zijn achterne ven in New York wonen, op Long Island. Ze hebben een andere naam aangenomen. Een vierde achterneef stierf in de jaren tachtig. De vader van het viertal heette William Patrick Hit ler. Hij was een in Groot- Brittannië geboren volle neef van Adolf. William Pa trick stierf in 1987 in de VS op 76-jarige leeftijd. Op zijn grafsteen staan alleen zijn voornamen, om te voorko men dat het graf een plaats van verering voor neo-na- zi's wordt. William Patricks vader Alois was een hallbroer van Hitier. De jonge Willie was aanvankelijk helemaal beze ten van zijn oom, en liet zelfs een klein snorretje staan. Hij beweerde verder dat Hitier hem een belang rijke politieke functie had aangeboden. Hitier zelf moest weinig hebben van zijn neef. Hij zou hem ooit hebben omschreven als 'één van mijn meest weer zinwekkende familieleden'. In 1939 reisde Willie naar Amerika, waar zijn politieke ideeën veranderden, en hij zich tegen zijn oom keerde. Tot twee keer toe verander de hij zijn naam, om zo met het verleden in het reine te komen. Hij trouwde met een Duitse en ging op Long Island wonen. Enkele ande re familieleden van Hitier wonen in Europa. De klein kinderen van Hitiers halfzus Angela leven in de Oosten rijkse stad Linz. Paula Hit- Ier, de enige volle zus van Hitier, stierfin 1960. Nieuwe regering Zimbabwe bekend HARARE Rtr-AFP De Zimbabwaanse president Mugabe heeft zaterdag zijn nieuwe regering bekendge maakt. Daarin valt op dat hij veel ministers heeft laten vallen die jarenlang in zijn kabinetten zaten. Tien bewindslieden zijn nieuw. Alle ministers zijn lid van Mugabes ZANU-PF. Zoals verwacht heeft hij in de nieuwe regering geen plaats in geruimd voor leden van de op positie, die bij de recente ver kiezingen zo'n verrassend goed resultaat boekte. De slechts en kele maanden oude oppositie partij MDC slaagde er in om, ondanks een intimidatiecam pagne van de autoriteiten, 57 van de 120 zetels te veroveren. Ook de omstreden leider van de zogenoemde 'oorlogsvetera nen', Chenjerai Hunzvi, zit niet in de ministersploeg. De vetera nen hebben honderden boer derijen van blanke boeren be zet. Nadat hij er bij de verkie zingen in slaagde een parle mentszetel te bemachtigen, zei Hunzvi te verwachten dat hij minister zou worden. De campagne ter verdeling van boerderijen van blanken, die de afgelopen maanden zijn bezet door de zogenoemde 've teranen', is zaterdag officieel van start gegaan. Deze boerde rijen zijn door inmiddels door Mugabe onteigend. Het vorige parlement, dat nagenoeg hele maal in handen was van de ZA- NU-PF, nam een wet aan die onteigening zonder compensa tie mogelijk maakt. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Laika, 24 jaar, 2,5 ton zwaar, 2,50 meter hoog, 3 meter lang en goedmoedig, kwam het best uit de startblokken. Maja, 26 jaar, 3,5 ton, 2,75 meter hoog, 3,30 meter lang en dominant, kon goed volgen. Maar Deli, 2,64 ton. 2,70 meter hoog, 3,30 meterlang en zeer gemoedelijk, bleef aanvanke lijk achter. Aangevuurd door het publiek en aan gespoord door haar jockey Egon zette ze echter de achtervolging in, en wist ze Maja op de streep te kloppen. Met een halve slurflengte, want het ging hier in het Duitse Hoppengarten om een omstreden oli fantenrace. De winnares was gestart als outsider, want Maja gold bij de kenners als favoriet. De ra ce om de prijs van prinses Yoshodra Raje Scindia was waarschijnlijk de spannendste van de zes die gisteren op de renbaan onder de rook van Berlijn werden gehouden. Rond de 40.000 mensen, volgens de organisatie 'allemaal dierenvrienden', waren op het evene ment afgekomen. Het was immers een primeur voor Europa. Het zal vermoedelijk bij een een malig optreden van Laika en haar dertien colle ga's blijven, want de olifantenrace was één van de meest omstreden gebeurtenissen van de re cente geschiedenis van Berlijn. Initiatiefnemer Ravindra Gujjula had met het oli fantenfestijn de 50-jarige onafhankelijkheid van India luister bij willen zetten. Gujjula is de in In dia geboren burgemeester van Atlandsberg, een gehucht bij Berlijn. Omdat dat heuglijke feit al in 1997 had plaats gevonden, had hij de verdenking op zich geladen dat hij het feest vooral ter meer dere glorie van Ravindra Gujjula had georgani seerd. En dat hij daarvoor ook nog olifanten wil de 'misbruiken', stuitte op grote weerstand. De oorlogsverklaring van de dierenbeschermers was het begin van een conflict waar praktisch ie dereen met een warm gevoel voor het dikhuidige mededier zich mee heeft bemoeid. De directeur van de dierentuin was tegen, rockzangeres Nina Hagen ook, ex-actrice Brigitte Bardot idem. de Indiase minister van sociale zaken Mandreka Ghandi dito. Hier werd de waardigheid van de 'olifant aangetast, aldus de actiegroep 'Dumbo vergeet niet', in een gisteren op de renbaan ver spreid pamflet. De voorstanders lieten zich niet uit het veld slaan. Laika en co zijn circusolifanten, zo betoog den ze, gewend aan 'tegennatuurlijke' excerci- ties, en sinds april in training. Bovendien, zo'n optreden was niet in strijd met de regels voor het houden van dieren in circussen en soortgelijke bedrijven. Onafhankelijke dierenartsen konden melden dat de olifanten tijdens de training niet werden gekweld of gedwongen. De rechter zag geen reden om het evenement te schrappen. Van zoveel publiciteit had Gujjula alleen maar kunnen dromen.En omdat het weer ook nog meewerkte, togen de Berlijners massaal naar Hoppengarten om van de races te genieten. Al viel de snelheid van de olifanten sommige bezoe kers tegen. ,,Ik ga op mijn Fietsje sneller", zei een dreumes tegen vader. Hij had waarschijnlijk ge lijk. Een grove berekening leerde dat Deli bij haar triomf niet veel sneller was gegaan dan acht kilo meter per uur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5