Weinig steun DNA-plan 'Bulderbos is te koop, maar voor eerlijke prijs' per bos, van L9tr 1.25 van 4350" voor 0.90 pot 390 ml, van-Z95" voor 2.49 3 hele broden, van JrfT 100 gram, van -SrSIT voor 5.13 voor 1.69 Binnenland Administratie ziekenhuis Utrecht chaos door fouten Bezoekersrecord Vlootdagen hina blokkeert onderzoek ood illegale vluchtelingen' Onderzoek: meeste kinderen eten thuis tussen de middag HhéK%Ï 'Mestbeleid moet verder aangescherpt' 'We leven in een zieke Maartje Pieck gewurgd en ontkleed gevonden VANDAG 17 JULI 2000 J* lezoek Sedov aan Sail onzeker Sail 2000, de tall ship-manifestatie die eind augustus in ruiden en Amsterdam wordt gehouden, dreigt een van zijn 1 Oo elangrijkste attracties kwijt te raken. De Franse autoriteiten te sp reigen de Russische viermaster Sedov eind deze week aan de rams etting te leggen. De Sedov, met 117 meter lengte het op een na blijfs tootste varende zeilschip in de wereld, werd afgelopen vrijdag ordi| i het Bretonse Brest al vastgelegd. Dat gebeurde op verzoek m een Zwitserse firma, die nooit door Moskou is betaald voor lotel veranties ter waarde van tientallen miljoenen guldenns. De snini edov is een marineopleidingsschip en dus staatseigendom, r hel liteindelijk besliste de rechter in Brest dat de Sedov deze week die iog mag deelnemen aan zeilmanifestaties voor de kust van Bre- t Kris igne. Dat gebeurt onder controle van de Franse marine, ver- perste Clustersatellieten gelanceerd irdwijk Vanaf de ruimtevaartbasis in Bajkonoer in Kazach- ree tan is gisteren omstreeks 14.40 uur het eerste paar Europese justersatellieten gelanceerd. De lancering was in Noordwijk te olgen op een groot scherm van ESA's vestiging Estec daar. De n-eede helft van het kwartet gaat op 9 augustus de lucht in. De atellieten zouden eigenlijk zaterdag al in de ruimte zijn ge- racht, maar de lancering werd uitgesteld omdat er een storing vas opgetreden in de verbinding tussen het commandocen- rum en de raket. De vier satellieten gaan in formatie over de iolen van de aarde vliegen. Zij vormen de punten van een drie- ijdige pyramide. Voor het eerst in de geschiedenis van de uimtevaart zullen vier volkomen identieke satellieten in forma- om onze aarde vliegen. itap naar digitale universiteit iQTTERDAMDe besturen van vier universiteiten en acht hoge- mlott: rersi Ie Chinese autoriteiten blokke- in het onderzoek dat Britse in- lecteurs doen naar de dood !leI in 58 illegale Chinese immi- ranten. Volgens de Britse krant he Sunday Telegraph mogen politiemensen het land niet Ook Chinese inspecteurs die h met de zaak orden belemm 'erkzaamheden. Het inreisverbo istelde voor de diusc uuuci- oekers volgde op een zelfde 1,11 erbod uitgevaardigd door de w utoriteiten in Londen. Volgens en functionaris van het minis- erie van Buitenlandse Zaken is n' iet typisch voor de Chinese au- Driteiten de Britten de toegang e weigeren omdat Chinese in- 311 pecteurs Groot-Brittannië niet innenkomen. Volgens de functionaris mo- ÖIBospeen, ChCordon bleu sticks Calvé aardappel anders 3 halen, 2 betalen: ÖlZaanse snijder 01 Katenspek I ANP Algemeen Nederlands Perst crde Pers Diensten Voorstel D66-leider De Graaf met scepsis ontvangen Onrust bij personeel Het is nog onzeker of er een parlementair onderzoek komt naar de ontwikkelingen in de DNA-technologie. D66-leider De Graaf stelde dat dit het afgelopen week einde voor, maar andere fracties in de Tweede Kamer reageren afwachtend. Het CDA vindt het voorstel te vrij blijvend, PvdA en WD wallen er eerst meer van weten. den haag jaco van lambalgen De Graaf wil hoorzittingen or ganiseren waarbij deskundigen vertellen hoe de DNA-revolutie doorwerkt. „Ik vind dat het de taak is van de politiek om toe komstsignalen op te pikken en die in kaart te brengen", zegt hij in een interview met NRC- Handelsblad. Wetenschappers slagen er steeds beter in de ge netische 'vingerafdruk' van de mens te ontrafelen. De D66- voorman wil weten wat de ge volgen kunnen zijn voor bij voorbeeld de opsporing van misdadigers, voor de kansen van mensen met erfelijke ziek ten om verzekeringen af te slui ten en voor de bezwaren tegen genetisch aangepast voedsel. CDA-vice-fractievoorzitter Bijleveld vindt dat sympathiek. „Het gaat om ontwikkelingen die ook wij met argusogen be kijken." Maar D66 moet ëerst aangeven wat het politieke doel is van de hoorzittingen. „Een parlementair onderzoek kan niet dienen om ontwikkelingen in kaart te brengen." Het CDA hoopt dat D66 nu ook vindt dat de overheid in moreel-ethische kwesties stelling moet nemen. Dat zou een welkome verande ring zijn, aldus Bijleveld. De PvdA wil nog niet reage ren. „Wij wachten tot De Graaf na de zomer met zijn uitge werkte plannen in de Kamer komt", zegt een fractiewoord voerster. Ook de WD'er Cor- nielje, tweede man van zijn fractie, vindt het te vroeg voor een reactie. „Nu lijkt het om een wel heel breed onderzoek te gaan. De Graaf moet eerst zijn plannen maar eens uitwer ken." utrecht gpd cholen hebben een intentieverklaring getekend om te komen oteen Digitale Universiteit. De onderwijsinstellingen willen op orte termijn een breed digitaal onderwijsaanbod realiseren. Jaast de Hogeschool Rotterdam, Ichthus Hogeschool en HES {otterdam gaat het om de open Universiteit Nederland, de Uni- rersiteit van Amsterdam, Universiteit Twente, Vrije Universiteit et Imsterdam, Haagse Hogeschool, Fontys Hogescholen, de ho- jeseholen van Amsterdam en Utrecht en Saxion Hogescholen, de Swakoe-festival vrolijk van start ijsi imsterdam Het Kwakoe-festival is het afgelopen weekeinde Sta mdanks de regen spetterend begonnen. Het is dit jaar de 25ste nceer dat dit festival in het Bijlmerpark wordt gehouden. Zes we ien lang wordt er elk weekeinde feest gevierd. In totaal worden lujJ er ruim 750.000 bezoekers verwacht. Het festival begon oor- naj pronkelijk als een Surinaams en Antilliaans familiefeest, maar Ts inmiddels uitgegroeid tot een multicultureel evenement. Honniksgier trekt veel aandacht pyj! ferwerd Een zeldzame monniksgier trok het afgelopen week- einde vogelaars uit het hele land naar het Friese dorpje Fer- verd. De vogelsoort is een keer eerder in Nederland gesigna- eerd, in 1948. De imposante gier met een spanwijdte van twee- phalve meter leeft normaal in Spanje. Gewapend met verrekij- ers en telescopen probeerden tientallen vogelliefhebbers een - ]limp op te vangen van het zwartbruine dier. De overlevings- lansen van de vogel worden laag ingeschat vanwege de koude (jen lomer. „Toch kan hij op dit moment nog wel aan zijn kostje ko- w nen. Hij heeft al verscheidene kadavers aangevreten", aldus vo gelkenner J. Feddema uit Ferwerd. gen de Chinese onderzoekers van de minister niet met de overlevenden van het drama in de Nederlandse vrachtwagen spreken omdat ze al genoeg traumatische ervaringen heb ben gehad.' „Bovendien weten we niet wat we daarmee hun fa milie in China zouden kunnen aandoen". De twee overlevenden die in het ziekenhuis van Canterbury werden behandeld, zijn volgens de functionaris ondergebracht op een geheim adres. De Britse inspecteurs die klaar stonden om naar het Azi atische land te reizen, zijn boos over de beslissing van Peking. Zij hebben aan de hand van fo to's en andere informatie bijna vijftig slachtoffers geïdentifi ceerd. Ze dachten dat de reis naar de provincie Fujian ook de identiteit van de laatste slacht offers zou kunnen opleveren. De reserves van het Universitair Medisch Centrum Utrecht (UMC) zijn op door toedoen van eigen rekenblunders. Het ziekenhuis boekte zeker 37,5 miljoen aan niet-bestaande in komsten. Bestuur, administra tie en accountants van buiten hebben jarenlang niets van de fouten gemerkt. Uit vertrouwelijke stukken van het ziekenhuis blijkt dat het eigen vermogen van het ooit zo welgestelde UMC, het vroegere Academisch Ziekenhuis Utrecht, dit jaar daalt naar 14,4 miljoen gulden negatief. Dat is voor een ziekenhuis ongekend laag. Banken twijfelen over het verstrekken van nieuwe lenin gen. Vier jaar geleden was de reserve nog 49,7 miljoen gul den. Onder het personeel is grote onrust ontstaan over de reken- blunders. Specialisten vinden het wrang dat er bezuinigd moet vanwege mogelijke fouten van het bestuurlijk apparaat. Professor Van Waes, voorzitter van de medische staf in een re actie: „Ik heb de dubbelboekin- gen met walging vernomen. Verkeerd boeken is niet dom. maar stom. Dit is niet goed te praten" De administratieve fout ont stond door dubbelboekingen. Het ziekenhuis krijgt geld uit verschillende potten. Het nor male budget komt voort uit af spraken met zorgverzekeraar Anova en de overheid. Een an dere geldstroom is 'extra-bud gettair' en behelst speciale be handelingen die buiten het nor male budget vallen. De inkomsten van veel ingre pen, bijvoorbeeld thuisdialyse, nier- en beenmergtransplanta tie, neurochirurgie of aidsbe- handeling zijn jarenlang twee keer opgevoerd. Het geld had maar één keer in de boeken mogen staan. Het UMC beaamt dat vele jaren 'aan de inkom stenkant verkeerd is geboekt'. De fout kwam aan het licht door een nieuwe begrotings techniek. f 4 a JL Ai t,:étr Af, HSfflbïfc 13 -vi-' r* L w - .Is» I- ''■.li den helder Maar liefst 195.000 mensen hebben het afgelopen weekeinde de Nationale Vlootdagen in Den Helder bezocht. Dat is een record aantal. Vorig jaar verkenden 155.000 bezoekers het marine-haventerrein en schepen. Gisteren was de absolute topdag met maar liefst 75.000 mensen, die in de rij moesten staan om trekpleisters als het transportschip 'Rotterdam' (links op de foto) en de fregatten De Ruyter, Jean Bart en Kent te bezoeken. Marinevoorlichter De Leeuw is enthousiast over de doe-activiteiten die de Koninklijke Marine dit jaar introduceerde. „Het is overduidelijk dat mensen zelf willen ervaren hoe het is om bij de marine te werken. Volgend jaar breiden we de doe-activiteiten dan ook zeker uit.' Ook de demonstraties van mariniers trokken veel belangstelling volgens de zegsman. foto wfa albert Vermeulen den haag gpd De meeste schoolkinderen eten tussen de middag thuis, bij een oppas of met een vriendje een boterham. Slechts vijftien pro cent van de anderhalf miljoen basisschoolleerlingen blijft een of meer keren per week over op school. Zij worden opgevangen door overblijfmoeders of -vaders. Op één dag blijven zo ongeveer 230.000 kinderen over. Dat blijkt uit een onderzoek van Re gioplan Onderwijs en Arbeids markt, waarvoor vierhonderd schooldirecteuren werden on dervraagd. Steeds meer scho len, zeventien procent, werken met een continu-rooster. De kinderen zijn in dat geval ver plicht in de middagpauze op school te blijven, onder begelei- Vijfhonderd mensen bezoeken manifestatie in 'protestbosaan IJweg haarlemmermeer petra duivenvoorde Zes jaar geleden plantten zij er een acacia-boompje. Gisteren zochten Henk Oortwijn en Nels de Vries uit Aalsmeer hun boom in het Bulderbos weer eens op. „Hier moet het ergens zijn", wijst Henk naar wat op geschoten groen. En trots: „Het is echt imposant hoe het ge groeid is". Een echt boswandeling duurt er maar een minuut of tien. Vijftien als je langzaam loopt. Toch trokken zo'n vijfhonderd mensen gisteren naar het Bul derbos aan de IJweg. Om te zien hoe de kleigrond van zes jaar geleden is veranderd in een strijdbaar stukje bos. En om te laten zien dat zij niet bang zijn voor de juridische strijd die vol gende begint. Zevenduizend bomen wer den er geplant in het najaar van 1994 op de plek waar de vijfde baan moet komen. „Maar we hebben er wel een aantal weg moeten halen, want er was op een gegeven moment geen doorkomen meer aan", vertelt Wijnand Duyvendak van Mi lieudefensie. Daarnaast koch ten zo'n 350 mensen een stukje grond, om de uitbreidingsplan nen van Schiphol zo lang mo gelijk tegen te houden. „Het is een echt protestbos geworden", vindt Duyvendak. „Het is te koop, maar voor een Het Ballongezelschap uit Ruigoord trommelt er lustig op los. Zij willen het kleine Bulderbos behouden. Dorpsvereniging Badhoevedorp wil dat ook, zij plantten eerder een boom op het stukje land aan de Vijfhui- zerweg. foto united photos de boer marisa beretta eerlijke prijs. Wij wagen de po- gende week voor de rechtbank ingegaan. Dus zal de rechter litiek nu om het milieu rond in Haarlem gaat beginnen, be- Schiphol eens serieus te ne- treft een klein stukje land. Het men." Hij roept de aanwezigen ligt even verderop aan de Vijf- op om op het moment dat de huizerweg en is ook van Milieu bomen gekapt gaan worden, defensie. Op het landje is een waardig aanwezig te zijn. Een moestuin en staan nog wat pril- kring te maken rond het bos le boompjes. Schiphol heeft in- om het kappen zo moeilijk mo- middels 40.000 gulden geboden gelijk te maken. voor het stukje grond, maar De juridische strijd, die vol- daar is Milieudefensie niet op moeten kijken of de onteige ning rechtvaardig is en hoeveel geld daar tegenover moet staan. De manifestatie gisteren, op geluisterd door muziek van de alternatieve fanfare Toeters en Bellen en toespraken van veel sympathisanten, werd even on derbroken voor een protest mars naar dat kleine 'Bulder bos'. Met een witte draak die af en toe vuur spuwde, liep de grote colonne over de kale we gen in Haarlemmermeer. Om bij het kleine Bulderbos symbo lisch een houten boom te ont hullen. „Het is een illusie om te den ken dat je dit tegen kunt hou den", zegt Addie Niesthoven, fractievoorzitter van Groen Links in Haarlem. Zelf heeft ze een boom „geen idee waar die precies staat" en haar fractie heeft er ook één. „Die hadden we aangeboden aan B en W in Haarlem, maar zij wil den de boom - anders dan bij voorbeeld Leiden - niet heb ben." De aanbieding van Schipholdirecteur Cerfontaine vindt ze nep. Cerfontaine wil een nieuw Bulderbos planten op een andere plek. Voor iedere boom die daar wordt geplant, wil hij een extra boom neerzet ten. „Van zo'n aanbod word je toch ontzettend kwaad", vindt Niesthoven. De strijd gaat door. Dat we ten ook Henk Oortwijn en Nels de Vries. „Wij zijn hier zes jaar niet geweest. Wel één keer langsgefietst. Toen dachten we nog: 'Wat een iel bosje'. Maar het is ondertussen flink ge groeid. Over zes jaar komen we weer naar onze acacia kijken. Natuurlijk staat die er dan nog", zeggen de twee zelfverze kerd. ding van hun leraar. De cijfers zijn opmerkelijk omdat de FNV, Vrouwenallian tie en Netwerk Schoolkinderop- vang vorig jaar nog een veel ho gere inschatting maakten van het aantal overblijvers: op ne gentig procent van de basis scholen zou de helft van kinde ren overblijven. De opvang van overblijfkinderen leunt nu gro tendeels op vrijwilligers. Op de meeste scholen (tachtig pro cent) houden overblijfmoeders of -vaders een oogje in het zeil. Zij zijn meestal ook verant woordelijk voor de veiligheid van de kinderen. Op veertig procent van de scholen rekent de directie het overblijven tot haar taak. De ondervraagde schoolleiders signaleren dat liet steeds moeilijker wordt om middaghulpen te vinden. den haag anp Het mestbeleid moet verder worden aangescherpt. Ook het nieuwe, betere beleid be schermt de natuur nog onvol doende. Dat concluderen de stichting Natuur en Milieu, Consumentenbond en Water- pakt in een brochure die ze vandaag hebben overhandigd aan minister Brinkhorst (land bouw). Ook de huidige mestnorinen leiden volgens de actiegroepen tot vermesting, verdroging en verzuring van het milieu. De or ganisaties willen dat de minis ter sneller meer maatregelen neemt. Ze willen bijvoorbeeld dat boeren wordt verboden in het najaar de grond te bemes ten. Ook zou langs sloten een bemestingsvrije zone van enke le meters moeten komen. Dit moet voorkomen dat de mest stoffen naar de sloot afglijden. De milieubeweging wil deze aanpak naast de reeds bestaan de maatregelen, zoals een lage re maximumhoeveelheid mest per hectare. De minister erkent de nood zaak het beleid te verscherpen: „Ook in 2002 zijn we er nog niet. Maar we moeten realis tisch zijn. Ik bevind me in een spanningsveld. Er zijn nog altijd mensen die het mestbeleid niet nodig vinden." Kampen zoekt troost in de kerk kampen kees van oosten Zondagmorgen in Kampen. De klokken beieren en overal spoe den mensen zich naar de kerk. De afgelopen week heeft de overwegend calvinistische be volking van het stadje aan de IJssel tussen hoop en vrees ge leefd over het lot van de 15-jari- ge Maartje Pieck. Nu, nadat on omstotelijk vast is komen te staan, dat het geen nachtmer rie. maar werkelijkheid is, pro beren de bewoners houvast te vinden in het Woord van God. In de (synodaal) gereformeer de Westerkerk heeft voorganger Mink de indrukwekkende dienst aangepast aan de moord op Maartje Pieck. Het drama klinkt door in de gebeden en in de preek. 'We lijden mee met getroffen gezin. Wat zij moeten meemaken is met geen pen te beschrijven.' In de verkondiging houdt hij de honderden kerkgangers een spiegel voor. In plaats van het zoeken naar een zondebok, zo als asielzoekers, moet de sa menleving bij zichzelf te rade gaan. We leven, aldus de predi kant, in een 'zieke samenle ving', waarin geen rekening meer wordt gehouden met God en zijn geboden. Seks is niet meer gekoppeld aan liefde, maar is voor velen louter geba seerd op lustbevrediging. In zo'n klimaat kunnen dergelijke vreselijke dingen gebeuren. Mink put troost uit de ge dachte dat de moordenaar, ook al zou hij niet worden opgepakt zich voor de Allerhoogste moet verantwoorden. „God is liefde, jazeker, heilige liefde. God is geen sul, geen goeierd. Hij heeft de zondaar lief, maar gruwt van de zonde. Uiteinde lijk komt de eindafrekening aan God toe. En voor Hem kan nie mand zich verschuilen". Burgemeester Sybesma woont een kerkdienst bij in de eveneens gereformeerde Burg- walkerk. Ook daar staat Maartje Pieck, hoewel ze niet tot een kerkgenootschap behoorde, centraal. „Waar is God. Het lijkt wel alsof hij zich heeft ver stopt", aldus voorganger Hart- velt. „Het was heel waardig, in drukwekkend", blikt Sybesma terug. Ook Hartvelt zou tot de conclusie zijn gekomen dat de samenleving 'ziek is', een visie waar Sybesma het volkomen mee eens is. Hij kan zich dan helemaal niet vinden in de kri tiek van sommige deskundigen dat de media de criminaliteit zouden opkloppen. „Onzin", repliceert hij. „Je kunt je kop niet in het zand steken. Het ge beurt te vaak en de moorden zijn te gruwelijk." Het is volgens hem de hoog ste tijd voor bezinning en beke ring. „Dit zijn de regels en als je je daar niet aan houdt krijg je een tik op de vingers. En die waarden en normen moeten er in de gezinnen, in de kerken en op de scholen weer worden in- gehamerd." In de afgelopen week is hij zelf, in spreekwoor delijke zin. vele jaren ouder ge worden. Met lood in de schoenen' is hij naar het gezin Pieck gegaan, zoals bjj in z'n vorige gemeen ten Zuidhorn, Dokkum en Don- geradeel ook deed bij dodelijke ongelukken en zelfmoordgeval len. „Je kunt niet veel zeggen. Je moet er alleen maar zijn. Een schouder om tegenaan te leu nen. Meer kun je niet doen." kampen gpd Maartje Pieck is door verwur ging om het leven gekomen. Dat heeft de politie gisteren bekendgemaakt. Het 15-jari- ge meisje uit Kampen is ge heel ontkleed door de nog onbekende dader in het Rog- gebotsebos bij de IJsselstad gedumpt. Haar kleding en de siera den die zij droeg zijn nog niet gevonden. De politie sluit niet uit dat het gaat om een zedendelict. Onderzoek in het laboratorium moet daar over binnen enkele dagen uitsluitsel geven. Het stoffe lijk overschot wordt woens dag in besloten kring begra ven. Het rechercheteam van 35 man heeft de afgelopen dagen ruim vierhonderd mensen verhoord. Daarnaast kwamen tientallen tips bin nen. Tot dusver heeft dat nog niet geleid tot een duidelijk spoor van de dader. Ook is gekeken naar overeenkom sten met andere kindermoor den, maar volgens onder zoeksleider De Vos is hot te vroeg om daaraan conclusies te verbinden. De politie gaf gisteren een volledige beschrijving vrij van de kleding en de sieraden die Maartje Pieck droeg. Gehoopt wordt dat die ergens opdui ken, waarna zij mogelijk nieuwe aanknopingspunten kunnen opleveren in de jacht op de dader.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3