Gissen naar rijkdom Beatrix c 'HooihoteT op Schouwen-Duiveland landelijke primeur Gesprek van de Dag Concessies van Israël Bromfietsen overstemmen vliegtuigen MAANDAG 17 JULI 2000 152 De edele kunst van het staand plassen M enselijk want iedereen die wel eens in een korte broek staand heeft geplast weet dat, vanwege de dode lijke sproeinevel de afstand tussen pot en plas ser niet groot genoeg kan zijn. De tweede fase is het zelf proberen. Dan komen we meteen al bij de eerste handicap: de hoogte van de toiletpot. Met enige moeite is het, op de tenen staand, net mogelijk het plassertje boven de rand uit te krijgen, maar helemaal ideaal is dat niet. (Freek de Jonge dichtte eens: ,,lk plas altijd bijzonder traag, als kind kwam de bril een keer omlaag.Omgekeerd evenredig aan de hoogte van de pot is de lengte van her piasor gaan. Slechts met enige moeite is dit in de derde fase tussen duim- en wijsvinger te krijgen, wat zo'n eerste staand-piassen-sessie aanmerkelijk bemoeilijkt. In de vierde fase behandelen we het uitoefenen van de juiste druk tussen duim- en wijsvinger. Als je te hard knijpt, komt er niks uit (probeer dit maar eens uit bij een tuinslang), en bij halfslachtig knijpen kan de richting van de urinestraal op verrassende wijze worden afge bogen. De vijfde fase behelst het geraken in het stadium van deal eerder gepredikte geestelijk- rust, die het mogelijk maakt de toegang tot de blaas te ontsluiten. Na enkele maanden van het op ongeregelde wij ze oefenen van de edele kunst van het staand plassen laten de vorderingen nog te wensen over. De keren dat mijn zoontje liet zelfstandig staand heeft gedaan, beperken zich tot het strand. Dat gaat dan als volgt: op veertig meter van de vloedlijn laat hij zijn zwembroek op zijn enkels zakken, waggelt onder toenemende pu blieke belangstelling als een zwangere pinguïn naar de waterkant, spreidt zijn benen zover mo gelijk en laat (met losse handen) zijn plas in de aanrollende golfjes lopen. (Moeders met kleine kinderen halen hun kroost schielijk uit de zwin, dodelijke blikken in onze richting werpend.) Waar het bij het oefenen is misgegaan, viel voor mij tot nog toe moeilijk te analyseren, totdat mijn echtgenote en mijn zoon mij vorige week maandag op de fiets begeleidden tijdens mijn hardlooprondje van een kilometer of twaalf Mijn nazaat droeg in zijn kinderzitje de bidon met water die mij vanaf een kilometer of acht als levenselixer zou moeten worden aangereikt. De slurpgeluiden van boven de bagagedrager hadden mij het eerste half uur al enigszins moe ten verontrusten, maar pas toen hij halverwege het duinpad luidkeels begon te kreunen dat hij moest plassen, besefte ik dat de complete water voorraad zich had verplaatst van mijn bidon naar de blaas van mijn zoon. Terwijl ik door liep, stopte mijn echtgenote voor de sanitaire stop. Na enige tijd reden ze me weer achterop, waarbij ik er mijn verbazing over uitsprak dat mijn zoon in zijn onderbroek in het kinderstoel tje had plaatsgenomen. Een natte onderbroek. De bovenbroek hing over het stuur te drogen. Ze had bij het plassen zijn beide broeken op de enkels laten zakken, hem daarna in de kniehol ten beetgepakt om hem zwevend tussen hemel en aarde zijn behoefte te laten doen. Het plas sertje koos vervolgens een onnavolgbare baan, om de inhoud van de blaas niet in het duin zand maar op zijn kleding te ledigen. Geen wonder dat mijn zoon na vijf maanden oefenen nog steeds plast als een meid. -SSV De Spaanse koningin SOFIA is tijdens een bezoek aan het Ama zonegebied in Brazilië aangeval len door een aap. De 61-jarige vorstin raakte lichtgewond. Zij werd op de EHBO-afdeling van het hotel behandeld. De konin gin en de apin kwamen elkaar te gen op een trap in een hotel in de buurt van de Manus. Het dier staat in het hotel bekend als Pipoca. Sofia wilde haar over de kop aaien, maar de apin begreep het gebaar kennelijk niet en viel de koningin aan. Het Duitse model CLAUDIA SCHIFF laat zich in haar bijrol in de film 'BI and White' voor de Duitse bioscopeni synchroniseren door een ander. T tekst voor Schiffers bijrol als students tropologie wordt nu ingesproken dooi Berlijnse actrice Maud Ackerman. D* film is oorspronkelijk opgenomen int Engels. De Duitse studio die voorde' synchronisatie zorgt, Babelsberg, hef Schiffer een aantal voorstellen gedaa ,,maar zij had geen tijd", aldus dewfl voerster van de studio. Voetballer DAVID BECKHAM en zijn vrouw VICTO overwegen een kledinglijn te openen met productei hun eigen naam dragen. Volgens The Sunday Times nen David en Spice Girl Posh Beckham daar flink? mee verdienen: zo'n 140 miljoen gulden. Een vanf crete mogelijkheden zou een Posh-parfum zijn. Ee" re optie is een zogeheten Brooklyn-pyjama, genoe" de zoon van de Beckhams. De persagent van het t* noemt het idee van de kledinglijn interessant. Het' stel is gedaan door uitgever Richard Desmond, die' roddelblad OK uitgeeft. Desmond legde meer dan: joen gulden neer om het huwelijk van de Beckhaitf verslaan. David en Victoria zijn de afgelopen driej^ continu het nieuws geweest. Een nieuw kapsel iss doende voor vette krantenkoppen. OHIflH'flG'l.'lf' Dat de onderhandelingen in Camp David over een de finitieve vredesregeling tussen Israël en de Palestijnen moeizaam verlopen, is geen verrassing. Voor het eerst staan alle grote vraagstukken op de agenda, zoals de status van Jeruzalem, de terugkeer van de vluchtelin gen en de joodse nederzettingen. Zonder overeenstem ming op deze punten blijft vrede in het Midden-Oos ten een utopie. Maar ondanks de enorme weerstand tegen een ak koord lijkt er geen beter moment om zaken te doen dan nu. Premier Barak en president Arafat staan met hun rug tegen de muur. Israëli's en Palestijnen zijn on derling sterk verdeeld over de te volgen weg. De extre misten aan beide kanten willen een vrede zonder con cessies. Dit gebrek aan realiteitszin is het belangrijkste struikelblok op het vredespad en zal nooit vanzelf ver dwijnen. Daarom rest Barak en Arafat niets anders dan vrede te forceren. De kwestie Jeruzalem is illustratief voor de patstelling tussen Israël en de Palestijnen. Telkens is Jeruzalem door Israël van de agenda gehaald. Barak is nu de eer ste premier die de status van Jeruzalem 'bespreekbaar' wil maken. Gisteren demonstreerden 150.000 kolonis ten tegen de vermeende concessies die Barak inzake Jeruzalem bereid zou zijn te doen. Likud-leider Sharon speelde de hem op het lijf geschreven rol als demagoog en provocateur: 'Israël is sterk. U bent gewaarschuwd.' Een kortere samenvatting van de Israëlische buiten landse politiek sinds de stichting van de joodse staat is niet denkbaar. Eén keer is er nota bene door een Li kud-premier (Begin) van afgeweken toen de strijdbijl met Egypte werd begraven. Premier Rabin moest een poging om het vredespad te bewandelen met zijn leven bekopen. Tijdens de jaren Netanyahu stagneerde het vredesproces volledig. Barak weet dat Camp David voorlopig de laatste kans is voor een vredesregeling. Hij bezit het mandaat van een kleine meerderheid van de kiezers, die naar wede smacht. Hij beseft dat hij Arafat niet met lege handen naar huis kan sturen. De positie van de Palestijnse pre sident is uiterst kwetsbaar. In Camp David zouden de Israëli's hem voor het laatst tegenover zich kunnen vinden. Arafat, president zonder land, is niet in de po sitie om echte concessies te doen. Hij heeft niets dan vrede te bieden. Israël heeft de troeven in handen. De concessies moeten daarom van de joodse staat komen. Hopelijk laat de realist Barak zich nu niet van de wijs brengen. Veertien lawaaimeetposten rond Schiphol registreer den in het eerste kwartaal van dit jaar 's nachts 32.000 maal een hard geluid van zestig decibel of meer. Vlieg tuigen waren slechts in zes procent van de gevallen de boosdoener. Brommers, vrachtwagens en andere her riemakers veroorzaakten de rest van het nachtelijke la waai. De luchthaven Schiphol trekt deze conclusie op basis van grafteken van het gemeten geluid. Langzaam aan zwellend en -afnemend lawaai van een passerend vliegtuig levert op de computerprint een duidelijk her kenbaar patroon op. Brommers veroorzaken kortere en hogere geluidspieken. De twintig nachtelijke uitschieters van 95 decibel of meer (vergelijkbaar met een sneltrein die met 160 kilo meter per uur op 25 meter afstand passeert) werden geen van allen door vliegtuigen veroorzaakt. Schiphol is extra alert op andere lawaaimakers nadat vorig jaar een moderne Boeing 767 van de KLM ten on rechte in de top tien van herriemakers belandde door een tegelijkertijd passerende brommer. De KLM stelde de vermelding allerminst op prijs aangezien de top tien geldt als een soort schandpaal. In de eerste drie maanden van dit jaar was een Boeing 747 van het Israëlische Cargo Airlines de grootste la waaischopper. Een meetpost in Aalsmeer registreerde 99,6 decibel op 18 januari. Gelukkig voor de inwoners landde dit oude model jumbo niet 's nachts, maar om half tien 's ochtends. RICHARD MOOYMAN Je slaapzak uitrollen, een plekje zoe ken op een heel groot matras van een dikke laag geurend hooi en dan dro men van bloeiende bloemenweiden. Dat kan binnen één a anderhalf jaar bij de boerderij Hoeve Batenburg in het gehucht Ellemeet op Schouwen- Duiveland. Eigenaar Mari Kristelijn kwam het idee ooit eens tegen in een krantenartikel en inmiddels weet hij er alles van. De bouwtekeningen zijn in de maak en hij hoopt zo snel mo gelijk aan de slag te kunnen gaan. Het concept is in Frankrijk, België en Duitsland al lang beproefd en goed bevonden, maar in Nederland is er nog niet één (legaal) hooihotel te vin den. Voor Mari Kristelijn een reden te meer om voortvarend te werk gaan. Het Hooihotel stuit bij de provinciale en gemeentelijke autoriteiten niet op verzet. .Agrariërs kunnen hier bin nen bepaalde grenzen plannen indie nen voor plattelandsrecreatie waar aan verblijfsrecreatie is gekoppeld", legt Kristelijn uit. Naast zijn agrarische onderneming heeft Mari Kristelijn met zijn vrouw Ingeborg Jonker de afgelopen jaren al verschillende dagrecreatie-activitei ten opgezet. Toeristen kunnen onder meer een kijkje op het erf nemen en er is een winkeltje waar eigen pro ducten worden verkocht. Kristelijn: „Het Hooihotel staat ook niet op zichzelf. Ik wil met een aantal onder nemers gaan praten over de moge lijkheid samen arrangementen aan te gaan bieden. Gasten krijgen dan bij ons in het Hooihotel logies met ont bijt en van daaruit kunnen ze dan in de omgeving allerlei andere activitei ten ondernemen. Ik denk dan aan ka noën, paardrijden, surfen, mountain- biken, noem maar op. Er is genoeg te doen op Schouwen-Duiveland." De boer en boerin willen de gasten ook informeren over de gewassen en over het werken op een boerenbe drijf. Een schuur wordt daarvoor deels omgebouwd tot een agrarisch inforrpatiecentrum. Daar zullen wis selende exposities gehouden worden. „Welke gewassen kun je op Schou wen-Duiveland aantreffen, waarvoor dient de teelt, hoe loopt het proces van zaaien, groeien, oogsten en het eindproduct?", somt Kristelijn op. „Ik wil het ook aanschouwelijk maken door excursies op de akker te hou den." De ondernemer hoopt hiermee te bereiken dat mensen begrijpen waarom een boer er voor kiest om zijn planten te bespuiten en waarom hij met kunstmest werkt. Het vrij toe gankelijke informatiecentrum krijgt een zithoek, er komen toiletten en ook het winkeltje wordt er in onder gebracht. In de grote schuur die wordt omge bouwd tot Hooihotel komen twee slaapruimtes, samen goed voor 45 slaapplaatsen in het hooi. Naast nooddeuren wordt er een uitgebreide sprinklerinstallatie aangebracht. „De brandweer heeft alle plannen kritisch onderzocht en veilig verklaard. 0o de GGD is over onze plannen te sj ken." De schuur krijgt verder ran» en deuren en er komt een verblijfe ruimte waar ook het ontbijt wordt serveerd. Een keukenhoek en een speelruimte maken het Hooihotel compleet. De sanitaire voorzienim worden apart gebouwd. „Daar het ben we speciale plannen voor diej nog even voor me houd", zegt Kri lijn. „Er moet nog veel ge- en ver bouwd worden, maar ik moet zeg dat iedereen die erbij betrokken enthousiast meewerkt. Zo moet he binnen een redelijke termijn te ree seren zijn." Prins Claus en koningin Beatrix: het blijft gissen hoe rijk ze zijn. Interesse gaat vooral uit naar effectenportefeuille Hoe rijk is koningin Beatrix? Slechts weinigen weten precies. Zij zelf natuurlijk, haar man, haar zoons m schien, haar thesaurier (de schatbewaarder van het en de directeur van de belastingdienst. Maar hoevei ook heeft, aangenomen mag worden dat haar moede het Oranjefortuin erfde, meer heeft en dus op de lijst rijkste vrouwen boven haar dochter zou moeten sta FOTO REUTERS Dat neemt niet weg dat Beatrix niets te klagen heeft. Oma Wilhelmina zal haar heus wel goed bedacht hebben. Maar hoeveel zij waard is - of zal zijn als het familievermogen is overgedragen, blijft een slag in de lucht. Gissen naar het Oranjefortuin is echter een leuke sport. Vorige week meldde het Ameri kaanse blad EuroBusiness News dat Beatrix acht miljard gulden zou bezit ten. De Oranjes vindén dat niet leuk. Zij houden er niet van om als puissant rijk geafficheerd te worden. Het brengt rare lieden maar op verkeerde gedach ten en maakt de monarchie er niet po pulairder op. Prinses Juliana beklaag de zich er in 1987 over toen zij en prins Bernhard op tv werden werden ondervraagd naar aanleiding van hun gouden huwelijk. Bernhard: „Privé schrijft nu weer dat we zeven miljard hebben en dat dat betekent dat iedere idioot een van onze kleinkinderen kan kidnappen en daaraan iets kan over houden". Juliana. „Ik vind dat zó mis dadig. We zijn weerloos." Door de jaren heen bewegen de schat tingen zich tussen de zeven en negen miljard. Terwijl die zeven miljard uit 1987 zich, gezien de gang van zaken op de beurs, toch op zijn minst ver dubbeld zouden moeten zijn. Dus het lijkt er op dat Privé, dat destijds weer uit Fortune citeerde, het mis had, of dat nu EuroBusiness het mis heeft. Nog waarschijnlijker is dat ze zich alle bei verrekend hebben. Maar geld hébben de Oranjes. Geld en grond en kostbaarheden. Maar die zijn niet vrij verhandelbaar. De schilderij en, de gouden koets, de juwelen, kort om alle bezittingen die 'dienstbaar zijn aan de uitoefening van het koning schap', zijn ondergebracht in stichtin gen. De meeste paleizen zijn van het rijk en worden de koningin ten dienste gesteld. Ook Soestdijk is staatseigen dom. In 1987 meldde de Rijksvoorlichtings dienst, na vragen van deze krant, dat prinses Juliana daarnaast voor enige tientallen miljoenen gulden aan grond en gebouwen in Nederland had, zoals landgoed De Horsten in Wassenaar, het Koninklijk Huisarchief in de tuin van paleis Noordeinde en een vakan tieverblijf in Italië. Koningin Beatrix was eigenaresse van kasteel Draken- steyn en van een huis in Toscane. Wil- lem-Alexander had toen een huis Leiden, en heeft nu een pand naj paleis Noordeinde. Maar van die opsomming werdn mand veel wijzer. De interesse gii gaat vooral uit naar de effectenpo feuille, en daarover zweeg de RVI Met hun privé-investeringen heel halve de belastingdienst niemam maken. Waarom zou voor hen nu gelden wat voor de gewone burgf geldt? Omdat ze zo'n royale, belas vrije toelage uit de staatskas krijg luidt het tegenargument. Omdati monarchie veel kost en niet ieden ervan overtuigd is dat dat geld wc steed is. In de jaren zestig waren de financ van het Koninklijk Huis een hotii in de Tweede Kamer.Er stond eeo hoging van majesteits' uitkeringo stapel en het parlement vroeg ziel of dat wel nodig was. Daarvoor w het nodig het fortuin van de fami inventariseren. Een commissie va drie concludeerde dat het Oranje; mogen niet erg groot was en op k termijn ook niet zou worden. Hoe groot maakte de commissie nietq baar. Lang is aangenomen dat aandelen j ninldijke Olie de grondslag zijn ge weest voor het fabelachtige vermo j Wilhelmina zou grootaandeelhoui zijn geweest, maar dat is volgens 1 biograaf Cees Fasseur niet waar. ning Willem III was geen aandeell der in de Koninklijke en kond ook geen aandelenpakket nalaten zijn dochter. Wat Wilhelmina erfd n een erfenis die met Emma gedeelc moest worden - waren vooral binr en buitenlandse obligaties en pan brieven, inschrijvingen in het groc boek nationale schuld, landerijen welen, schilderijen, meubilair en; dere, lang niet altijd erg courante ken." Fasseur schatte het vermogen var: helmina in 1892 op negen miljoen was volgens Lou de Jong in zijn ge schiedschrijving over de oorlog in 1940 gegroeid tot zestien miljoen cioloog Cees Schmidt rekende ee: dat dit in 1984 moesten zijn aange groeid tot 1.84 miljoen. Hoeveel di is valt lastig te ramen. Maar achtfl jard? CHRISTL VISSER» Van sommige levensvragen had je niet kunnen bedenken dat ze ooit je pad zouden kruisen. Zo worstel ik momenteel met de volgende kwestie hoeveel maanden na het zindelijk worden van mijn zoon krijgt hij de volgende uitdaging, de edele kunst van het staand plassen, on der de knie? Met opzet spreek ik van edele kunst, want ten onrechte proberen ge meentebesturen en organen belast met de openbare orde het staand plassen te as sociëren met wild plassen, om het daarmee in een kwaad daglicht te stellen. Staand plassen wordt allerwege als geen kunst beschouwd. Maar pro beer het maar eens (bij voor keur in een druk bezochte lo kaliteit waar een hele rij ge schakelde urinoirs tegen de muur is bevestigd) als er tege lijkertijd ter linker- en ter rech terzijde van je tivee vreemde kerels tussen de schotjes plaatsnemen. Dan besef je dat staand plassen niet alleen een f'sieke maar ook een psychische aangelegenheid is. Staand plassen is iets wat moet worden aangeleerd. Dat gebeurt allereerst op de ma nier waarop zoveel in de opvoeding tot stand komt: door het navolgen van het goede voorbeeld. Ik maak er normaal geen gewoonte van, maar onder deze omstandigheden duld ik mijn 3-jarige V nazaat tijdens het urineren in mijn onmid dellijke nabijheid. Niet te dicht natuurlijk,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2