Ungerer verslaat grote mannen Mika Hakkinen blaakt het zelfvertrouwen Sport Margriet Matthijsse ijkt niet te stoppen Gal scheurt knieband Olyslager wil werk Twente Met Verstappen wil het maar niet lukken BANDAG 17 JULI 2000 Denilson voor recordbedrag verhuurd j-viLLA* De Braziliaanse international Denilson is door zijn lub Betis Sevilla voor een recordbedrag verhuurd aan Flamen- -o. Tegen betaling van 6,4 miljoen gulden mag de Braziliaanse 'lub één seizoen gebruik maken van de diensten van Denilson. 'wee jaar geleden nam Betis Sevilla de Zuid-Amerikaan over ran Sao Paulo. De Spaanse club, afgelopen seizoen gedegra- leerd uit de Primera Division, telde toen 70 miljoen gulden voor de transfer neer. Vuno Gomes naar Fiorentina ikxabon Aanvaller Nuno Gomes verlaat Benfica voor de Itali- ^anse voetbalclub Fiorentina. De Portugese international, op Euro 2000 goed voor vier treffers, zou volgens onbevestigde be ft richten zo'n 44 miljoen gulden hebben gekost. Bij Benfica had - Gomes nog een contract tot en met 2002. Nog niet bekend is voor hoe lang de 24-jarige spits tekent in Florence. De interna tional is voor acht maanden geschorst voor zowel interlands als internationale UEFA-wedstrijden. Deze straf legde de UEFA hem op nadat Gomes na de verloren halve finale tegen Frank rijk de scheidsrechter had belaagd. Ook twee teamgenoten wer- yl den langdurig geschorst. Gomes is in beroep gegaan tegen de schorsing. Bekerschorsing Barcelona opgeheven Barcelona FC Barcelona mag komend seizoen toch aan de strijd om de Copa del Rey, de Spaanse beker, deelnemen. Voor zitter Villar van de Spaanse voetbalbond kondigde zaterdag de gratie aan voor de Catalaanse club. Barcelona werd de afgelo- iQ. pen voetbaljaargang voor een seizoen geschorst (en kreeg een boete) toen het weigerde voor de return van de halve finale te gen Atletico Madrid aan te treden. De club, toen nog onder de technische leiding van Louis van Gaal, voerde aan dat ze te wei- nig spelers ter beschikking had om een representatief elftal op de been te brengen vanwege interlandverplichtingen. rantie op olympisch goud heb ik daarmee natuurlijk niet. Er kunnen in Australië nog gekke dingen gebeuren op het water." Voor Matthijsse, die komen de weken vakantie viert in Ne derland voordat ze naar Sydney vertrekt, was het haar derde Eu ropese titel. In 1997 en 1999 be machtigde ze eveneens goud. Haar erelijst telt verder twee wereldtitels, een zilveren me daille bij de Olympische Spelen in Atlanta en overwinningen bij de zeilweken van Medemblik (twee) en Hyères (twee). „Win nen verveelt nooit", constateer de de 'veelvraat' nuchter. MatthijssQ sluit in Sydney haar succesrijke loopbaan af in de Europe-klasse. In een ande re olympische discipline, wel licht de 470 wil ze nieuwe uit dagingen aangaan. In de 470- klasse komt ze Brouwer, die zich voor dit onderdeel wel wist te kwalificeren, opnieuw tegen. Daarnaast wil de beste zeilster van de wereld (in 1999) een stu die fysiotherapie beginnen. Matthijsse: „Na negen jaar in de Europe-klasse heb ik het wel gezien. Ik wil niet heel mijn le ven in die boot doorbrengen. Wat ik precies ga doen, weet ik nog niet, Eerst maar even Syd ney afwachten. Een paar jaar in Nederland wonen en leven lijkt me in elk geval wel wat na al die jaren van reizen en zeilen." J! IURCIA ANP an de zegereeks van Margriet latthijsse lijkt geen einde4te én omen. De 23-jarige zeilster eroverde zaterdag met veel ïachtsvertoon de Europese ti- in de olympische Europe- lasse. Matthijsse won zowel de 2i egende als de tiende en laatste ice. Daarmee kwam ze in to- tal op zeven afzonderlijke te venvinningen in Spanje. Matthijsse was zaterdag na aar zesde triomf al zeker van eindzege bij het EK. De lympische favoriet ging voor e 'lol' echter ook nog voor de fsluitende race het water op. )k die wedstrijd schreef ze ge- lakkelijk op haar naam. „Die laatste race was een lek- ire training", liet Matthijsse coniek weten. „Eigenlijk was ït hele toernooi een mooie oe- ning voor mij. Ik heb heel los n ontspannen gezeild en nog tat met de mast en de zeilen eëxperimenteerd. Dat goede evoel moet ik tot en met Syd- eyzien vast te houden." Matthijsse won vorig jaar de >annende strijd voor olympi- :he kwalificatie van de ex- oorhoutse Carolijn Brouwer. concludeerde voldaan dat ze aar concurrenten in Murcia en mooie mentale dreun ver- Dcht. „Ik heb nu meer zelfver ouwen dan ooit, maar een ga- deelname van Jessica Gal aan de Olympische Spelen in Syd ney is onzeker geworden. De 29-jarige judoka heeft tijdens de training bij haar club Kenamju de binnenband in haar kniege wricht afgescheurd. Gal is in Haarlem geopereerd. De Olympi sche Spelen beginnen over negen weken. Het herstel zal ten Cl!, minste zes weken vergen, daarna mag Gal haar knie weer maxi- y maal belasten. Ze heeft dan nog drie weken de tijd om in vorm ™te komen. „De onzekerheid is heel vervelend, aan de andere kant is er hoop. Een gelukje is dat de kruisband en de meniscus onbeschadigd zijn", aldus Gal. Martijn Ungerer verslaat Troy Douglas op de finishlijn. FOTO WFA/SOENAR CHAMID De ogen waren gericht op Troy Douglas, de titelhouder die pas één dag voor de wedstrijd hoorde dat hij mee mocht doen. Of op Patrick van Balkom, de oud-kampi oen die in maart zijn eigen Nederlands record van 10,23 benaderde. Miguel Janssen en Dennis Tilburg waren met hun ervaring de outsiders, maar aan het eind van de 100 meter was het Alphenaar Martijn Ungerer die luid juichend zijn welverdiende Nederlandse titel vierde. AMSTERDAM WILMAR KORTLEEVER Ungerer, lid van Leiden Atle tiek, had zelf ook getwijfeld en niet zonder reden. Dit seizoen was het de kleine, frêle sprinter pas één keer gelukt om zonder pijn in de bovenbeenspieren twee wedstrijden op één dag voluit te lopen. Bij Nederlandse kampioenschappen staat de 100 meter drie keer op het pro gramma. „Heb ik toch op het juiste moment gepiekt", glun derde Ungerer. „De laatste tien meter van de finale schoot het er weer in maar dan moet je niet meer zeiken, maar doorlo pen." Ungerer (22) rekende door zijn titel af met de nodige voor oordelen, zoals dat hij niet te gen de druk van een kampioen schap zou kunnen. Als (voor malig) houder van het junio renrecord en tweevoudig fina list van de Europese jeugdkam pioenschappen stond zijn ta lent buiten kijf, maar vorig jaar ging de Alphenaar roemloos ten onder in het Europees kampi oenschap voor neo-senioren in het Zweedse Göteborg, naar achteraf bleek door een hard nekkige ziekte. In 1998 en 1999 greep Ungerer bij de Neder landse kampioenschappen net naast de medailles, beide keren met spierklachten die volgens critici eerder 'tussen de oren' gezocht moesten worden. „Dit is mijn eerste seniorenmedaille en het smaakt zeker naar meer", aldus de atleet. Als belangrijke factor voor het succes noemde Ungerer zelf de samenwerking met een nieuwe trainer, Hans Vijfvinkel. Deze trainer uit Beverwijk begeleidde twee jaar geleden ook de natio nale estafetteploeg die met Un gerer tot de finale reikte bij de Europese kampioenschappen. Ungerer is naar de top gebracht door Cees ten Broeke uit Was senaar, maar moest noodge dwongen zwerven toen die zijn trainerschap op een laag pitje zette. Een samenwerking met Ineke Bonsen, trainster van hordenloper Robin Korving, liep spaak. „Hans leidt me nu in goede banen", aldus Ungerer die voor een topsprinter nog re latief weinig traint. „Net op tijd." Met Vijfvinkel (en een groepje andere sprinters, aangevuld met polsstokhoogspringer Christian Tamminga) vertrekt Ungerer deze week naar Israël voor een wedstrijdstage waarin ook deelname aan de open Is raëlische kampioenschappen is inbegrepen. Niet alleen Patrick van Balkom, die in Zuid-Affika al heel dicht bij de olympische limieten van 10,18 en 20,40 in de buurt kwam, maar ook de nieuwe Nederlandse kampioen heeft een olympische limiet- aanvraag gedaan en gehono reerd gezien. Ook al is zijn per soonlijk record 10,30, daterend van de vorige Nederlandse kampioenschappen in Apel doorn. „Want het kan nog veel harder dan die 10,45 in het Olympisch Stadion", aldus Un gerer. „Die baan hier moet uit harden voor het echt snel kan en met die regen scheelt dat vlug twee tienden van een se conde. Met mijn tijden kom ik in grote internationale wedstrij den nog niet binnen en dus heb ik nog maar één kans op de li miet. Dat is volgende week in Tel Aviv. Dus als die hamstrings hersteld zijn, dan ga ik er zeker voor." Met de even jonge Timothy Beck vormden Ungerer en de maar liefst vijftien jaar oudere Douglas een opmerkelijk podi um. Een lang jaar was de 37-ja- rige Douglas de gevangene van een dopingaflaire. Nu Troy Douglas tijdelijk werd vrijgela ten, sprintte hij in kou en regen in 10,46 seconde. Ruim boven de olympische limiet van 10,18. „Uitgebrand door alle emo ties", zag trainer Henk Kraaij- enhof. „In de series en halve fi nales verkrampte hij helemaal. Link, hij zat dicht tegen een blessure aan." Liever zag hij dan ook niet, dat Douglas op zondag ander maal op de baan verscheen. „De kans op een blessure is groter dan een limiet." Maar na twee uurtjes North Sea Jazz Festival, een massage en goede nachtrust voelde Douglas zich een stuk meer ontspannen dan op die hectische zaterdag. Hij werd andermaal tweede op de 200 meter, ditmaal achter Pa trick van Balkom. Wederom met een tijd (21,02) ruim boven de entree tot Sydney. „Ik mis nog ritme, de routine van een wedstrijd. Geef me nog twee weken de tijd." Douglas, lachebek en opti mist, beschouwt de limiet van 20,40 als 'a piece of cake'. Vraag is alleen of hij mag lopen. For meel kreeg Douglas bij de IAAF louter voor dit NK ontheffing van zijn startverbod. „Maar het is niet logisch me nu te laten lo pen en me dan weer in de ban te doen." Een jaar geleden tijdens de NK in Apeldoorn spurtte Doug las naar 10,16. Hij vroeg zelf een dopingcontrole aan, omdat het sneller was dan het nationaal record (10,23) van Patrick van Balkom. En zonder controle geen record. (Douglas zag over het hoofd, dat hij op dat mo ment nog geen Nederlands pas poort had. En ook dat hoort bij een record.) Later bleek juist dat plasje positief. In maart van dit jaar sprak de tuchtcommis- sie van de KNAU hem vrij. De IAAF verwees de zaak door naar haar arbitragepanel, zodat hij geschorst zou blijven tot het moment van uitspraak. Tot op de dag van vandaag blijkt de LAAF niet eens in staat een zit tingsdatum te noemen, maar de affaire zit nu in een stroom versnelling. Moe in het hoofd, niet zozeer in het lijf. „Natuurlijk ben ik blij met dit resultaat", zei hij na z'n dubbel zilver. Meer zat er voor dit moment immers niet in, na een jaar zonder competitie. DOETINCHEM GPD Ron Olyslager en de spelersvak bond WCS leggen zich niet neer bij het afketsen van de overgang van de keeper van De Gfaafschap naar FC Twente. De 36-jarige doelman was een tweejarige overeenkomst met de club overeengekomen, maar bij de medische keuring bleek dat hij last had van hartrit mestoornissen. Twente zag daarom af van de diensten van Olyslager en heeft inmiddels Jan-Willem van Ede als tweede doelman aangetrok ken. Volgens de WCS druist de handelwijze van FC Twente in tegen de reglementen van de FIFA. „In die reglementen staat zwart op wit dat een medische afkeuring geen ontbindende verklaring is", aldus Ad Dieben, jurist van de WCS. „Ron heeft een volledige overeenkomst met FC Twente bereikt en dat betekent dat er een geldige ar beidsovereenkomst is tussen beide partijen. Wij verwachten dat FC Twente zijn plichten als werkgever gaat nakomen. En dat houdt in dat ze hem ge woon salaris moeten betalen. Ron is op dit moment ziek, waardoor FC Twente hem dus ook ziek moet melden." Algemeen directeur Van Dommelen van FC Twente be vestigt dat hij een brief van de WCS heeft ontvangen, maar weigert commentaar. Jones en Greene maken debuut SACRAMENTO RTR Marion Jones en Maurice Gree ne maken dit najaar hun de buut op de Olympische Spelen. Beiden wonnen zaterdag tij dens de Amerikaanse olympi sche selectiewedstrijden in Sa cramento volgens verwachting de 100 meter. Jones had on danks tegenwind slechts 10,88 seconden nodig, Greene zege vierde bij de mannen in 10,01 seconden, met eveneens een briesje tegen. Jones zal zich in Team USA niet eenzaam voelen. Ook haar echtgenoot C.J. Hunter kwalifi ceerde zich. Hij werd op het onderdeel kogelstoten tweede achter de wereldkampiioen ju nioren Adam Nelson, die met 22,12 meter tot de beste sei zoenprestatie kwam. Jones wil als het even kan in aanmerking komen voor vijf gouden medailles (100 m, 200 m, 4x100 m, 4x400 m en ver). „Al sinds mijn negende droom ik van de Olympische Spelen juichte de 24-jarige voormalige basketbalster. Met Jones plaatsten zich de nummers twee Inger Miller en Chryste Gaines voor Sydney. Gail Devers kwam niet verder dan de vijfde plaats, maar zij krijgt een herkansing op de 100 meter horden. Wereldrecordhouder Greene (9,79) had tijdens de race even wat moeite om de rivalen voor te blijven, maar op de laatste twintig meter kwam hij on weerstaanbaar opzetten. Twee trainingsmaatjes slaagden ook. De nog weinig bekende Curtis Johnson werd tweede, de erva ren Jon Drummond greep de derde startplek. ~)ruk ligt bij opnieuw uitgevallen Schumacher iet INDRE HOOCEBOOM Hakkinen blaakt van zelfver trouwen na een sterk Oosten rijks optreden: „Nu begint het pas echt." Hakkinen had het geweldig naar zijn zin de afgelopen weekeinde. Uitgerust van een korte vakantie, vrouw zwanger, Zaterdag een indrukwekkende pole, zoals in zijn beste dagen. Nee, de Fin is nog niet afge schreven, of, zoals de Oostenrij kers dat kernachtig stelden: 'Hakki ist back'. Tja, zo gaat dat. Nog slechts acht punten achter Schumacher, twee ach ter teammaat Coulthard. Een derde wereldtitel op rij is nog altijd in zicht. De verliezers zwegen gisteren in deemoedige twijfel. De druk ligt nu zwaar op Schumacher, met de Grand Prix van Hocken- heim voor de boeg. McLaren heeft zich na een slechte sei zoenstart herpakt en gaat met rechte rug de strijd aan. Ze heb ben twee ijzers in het vuur en omdat McLaren geen teamor ders hanteert, mogen ze het on derling uitvechten. HakJcinen lijkt uit de as herre zen en is verbeten uit op eer herstel. Schumacher had in de Duitse pers gezegd dat de Fin niet meer gemotiveerd is, dat hij beter naar een andere stal had kunnen gaan, om na twee wereldtitels een nieuwe uitda ging elders te vinden. De mening van de Duitser werkte als een rode lap op Hak kinen. Met beheerste woede sloeg hij in Oostenrijk terug. En wel zo dat Schumacher bijna sterretjes zag. Natuurlijk speel de het lot ook een rol. In de au tosport speelt het lot bijna altijd een rol. Schumacher reed nau welijks honderd meter toen hij in een massale crash van achte ren door BAR-coureur Zonta van de baan werd getikt. In die crash vielen veel slachtoffers en daarna was het in feite al ge beurd met de spanning. De twee McLarens waren er bij de start als een haas van door gegaan en realiseerden zich pas toen de pacecar in de baan kwam dat er iets was ge beurd. Coulthard gedroeg zich bovendien als een heer van stand. Vorig jaar tikte de Schot zijn teamgenoot in diezelfde eerste bocht van de baan. Hak kinen kon de race toen vervol gen aan de staart van het veld en eindigde na een krankzinni ge race alsnog als derde. Dit keer had Hakkinen van Coulthard niets te vrezen. Z'n De Formule-1-rijders, vlak na de start van de Grote Prijs van Oostenrijk in Spielberg. teamgenoot leek hem zelfs vrij baan te geven, hetgeen hij na afloop ook toegaf. „Wat heeft het voor zin zes zekere punten te riskeren door de strijd aan te gaan. Bovendien was* Mika ge woon sneller." Daarom werd het een saaie race voor Coul thard die zich zelfs begon te vervelen. „Het werd pas weer leuk toen ik alle achterblijvers kon inhalen." Rubens Barrichello kreeg vrij baan naar de derde plaats toen Pedro de la Rosa uitviel. Maar de Braziliaan voelde zich alles behalve in zijn element met de Ferrari, die ook schade had op gelopen bij de eerste crash. De auto was volgens Barrichello volstrekt onbestuurbaar omdat de bodem was beschadigd. Het zat tegen bij Ferrari, maar dat had de scuderia voor een groot deel aan zichzelf te wijten. Schumacher trainde al slecht, kwam niet in de buurt bij McLaren en moest daarom van een vierde plaats vertrekken. Daardoor kwam hij bij de start midden in het gedrang terecht, waarvan de McLarens geen centje last hadden. Zij kregen een vrije baan, terwijl de Ferra ri's in het gravel beten. Schu macher reageerde professio neel, zwaaide wat naar het pu bliek en stond vriendelijk ieder een te woord. Uiterlijk is het pantser nog onaangedaan, maar het Italiaanse bastion be gint scheurtjes te vertonen. Mi ka Hakkinen liet de kans niet voorbij gaan het nog even wat zout in de wond te wrijven. Ferrari weet nu dat het nog lang niet gedaan is." Inderdaad, Hakkinen is terug. Er blijft Jos Verstappen weinig bespaard dit seizoen. In Oos tenrijk eindelijk een goede kwalificatie op de zaterdag, gevolgd door een foutloze start op de zondag. Hij wint twee plaatsen, rijdt vijfde. Dan: de chaos in de eerste bocht. Alleen de gelukkigen weten de dans te ontspringen. Jos Verstappen hoort daar niet bij. Hij rijdt achterop de plots remmende Sauber van Mika Salo en beschadigt de voor vleugel. Een bezoek £ian de pits is al na één ronde nood zakelijk om het ongemak te herstellen. Hij hoopt op een rode-vlag- situatie. Dan kan de schade aan de neus worden hersteld en kan hij vanaf plaats vijf ver trekken. De baancommissaris sen beslissen anders. „Ik heb daar wel begrip voor", zegt hij later. „De race kon gewoon doorgaan, dus er was geen re den voor een herstart." Onverstoorbaar, want zo zit Jos Verstappen in elkaar, ver volgt hij de race vanaf de laat ste plaats. Zijn tijden zijn zo snel als die van Hakkinen en Coulthard, die op dat moment al riant leiden. Hij haalt Maz- zachane in en opent de jacht op de rest van het achterveld. Wat moet-ie ook anders? Zijn frustratie verbijten en doorrij den is de boodschap. Dan op nieuw: pech. Hij mist één ver snelling, waardoor hij niet meer op de motor kan rem men, gaat van de baan, krijgt steentjes in de motor en mist ook andere versnellingen. Het verhaal is weer voorbij. Voor de zevende keer dit seizoen. Al die tegenslag heeft hem wel gehard. Verstappen incas seert schijnbaar emotieloos, terwijl hij van binnen in brand moet staan. Zijn teammaat Pedro de la Rosa rijdt rond op een derde plaats, houdt zelfs de Ferrari van Barrichello ach ter zich. De Arrows heeft blijk baar voldoende snelheid.. Maar ook voor De la Rosa slaat het noodlot toe. De mo tor begeeft het. Arrows kan naar huis. Verstappen staat professio neel de pers te woord. Ook dat heeft hij inmiddels wel ge leerd. Het hoort bij de pijn, misschien wel bij het verwer kingsproces. „Ik ben ontgoo cheld", zegt hij. Zijn ogen staan neutraal. „Het ging hier zo fantastisch. De training was goed, de tijden waren ook goed. Er had een podium plaats ingezeten." Teambaas Tom Walkinshaw weet ook hoe het werkt. Hij klopt Verstappen vaderlijk op de schouder. „Jammer."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19