Pantani maakt indrukwekkende opmars 'Wie zich opstelt als patron, graaft zijn eigen gra Tour de France Boogerd heeft 'weer 'n beetje meegedaan' Amerikanen ZACHTE BERM Zwartrijders tussen klimmers MAANDAG 17 JULI 2000 Ullrich valt verder terug, Beloki aast op tweede plaats De handen onderin de stuurbeugel en staand op de pedalen. In de stijl waarmee Marco Pantani in 1998 in het hooggebergte heerste en zowel de Ronde van Italië als de Tour de France won, bracht hij gis teren zijn tweede Tour etappe van dit jaar op zijn naam. COURCHEVEL FRED SEGAAR Donderdag won het piraatje ook al de rit Carpentras-Mont Ventoux. In totaal heeft hij nu acht Tourritten gewonnen. Za terdag won weer eens een Co lombiaan een etappe, Santiago Botero. De schermutselingen in twee loodzware etappes hadden geen grote gevolgen voor het al gemeen klassement. Lance Armstrong breidde zijn voor sprong op Jan Ullrich met 3.21 minuut uit tot 7.26 minuut. Vo rig jaar had hij in Parijs een voorsprong van 7.37 minuut op nummer twee Alex Zülle. Er staat morgen nog één bergetap pe op het programma. Werd de zege van Pantani op de Mont Ventoux algemeen be schouwd als een cadeau van Lance Armstrong, gisteren, in de rit over de deels nog met sneeuw bedekte toppen van onder meer de Galibier en de Madeleine, kregen de toe schouwers een Pantani te zien die ze nog kennen van 1998. Zijn ploegleider Giuseppe Mar- tinelli en zijn vertrouwensman Felice Gimondi, tourwinnaar in 1965, vlogen elkaar gistermid dag in de armen. Zij waren het die er bij het Olifantje op aan drongen eerder dit jaar te star ten in de Ronde van Italië. Die reed hij als training. Pantani kwam er herboren uit. Op de fiets kon hij de sores vergeten waarmee hij de voorbije winter permanent is geconfronteerd. Het overwinningsgebaar van Marco Pantani. Er lopen meerdere onderzoe ken van justitie tegen Pantani. Bij terugkeer in Italië moet hij zich verantwoorden voor een hematocrietwaarde van 60, ge meten in het ziekenhuis nadat hij in 1995 in Milaan-Turijn te- ten. Joseba Beloki is derde op gen een auto was gebotst. 7.28 minuut. Beloki is een goe- Pantani zei na aankomst dat de tijdrijder en staat maar twee hij in Parijs op het podium seconden achter op Jan Ullrich, hoopt te komen. Hij staat nu tweede. Vrijdag is de laatste zesde op iets meer dan 9 minu- tijdrit. De klimmer uit Cesenatico was snotterig gisteren en klaag de over een gebrek aan lucht. Op de fiets was daar weinig van te merken. Veertien kilometer voor de streep trok hij ten aan val. Hij kreeg Lance Armstrong en aanvankelijk ook Richard Vi- renque mee. De Fransman kon het tempo niet volgen, evenals Jan Ullrich, die eveneens een slechte dag had. Virenque kwam binnen op 2.21 minuut, de Duitser op 3.21 minuut. Pantani en Armstrong visten de meesten van de nog voor hen rijdende renners samen op. Met nog vijf kilometer te gaan opende Pantani de aanval op de alleen vooruit rijdende Jime nez, die lang in de aanval was geweest. Santiago Botero was, vanzelf sprekend bijna, ook gisteren vertegenwoordigd in de kop groep. Een dag eerder schreef hij de etappe naar Briangon op zijn naam. De etappe van zater dag was de zwaarste uit deze Tour. De Colombiaanse renner van Kelme (27), afkomstig uit Medellin, reed dit jaar op 3 juni in de Classique des Alpes zijn eerste wedstrijd na een half jaar schorsing. Zowel in de ronden van Valencia, Murcia, in Parijs- Nice als aan de vooravond van de Ronde van Spanje bleek zijn testosteronspiegel te hoog. Bo tero heeft de schorsing aange vochten. Hij probeert de medici van de UCI ervan te overtuigen dat hij van nature veel testoste ron aanmaakt. Botero ziet er niet uit als een Colombiaan. Zijn haarkleur is donkerblond en hij is vrij groot voor een Colombiaanse klim mer (1.83 meter). Hij is de eer ste die na Luis Herrera (1987) de bolletjestrui draagt. Luis Herrera won in 1985 twee rit ten, Fabio Parra in diezelfde Tour één. Parra is de enige Co lombiaan die ooit op het podi um heeft gestaan (derde in 1988). Met Postobon en Café de Colombia had Colombia in die periode meerdere ploegen. Nu zijn de renners uitgewaaierd over Europese teams. Het laat ste succes in de Tour dateert van 1996. Chepe Gonzalez won toen de rit naar Valence. In de Giro was er dit jaar nog Colom- biaans succes voor Victor-Hugo Pena. „Dit is goed voor ons land", zei Botero. „Colombia zit in een crisis. *We kunnen wel wat sportief succes gebruiken." COURCHEVEL Met het klassement naar de haaien, besloot Michael Boo gerd gisteren op weg naar Courchevel zich maar eens op de ouderwetse manier in de kij ker te rijden. Als aanvaller dus, een beetje alles of niks. „Je moet toch wat." Het werd niks, dat wil zeggen, hij verloor net zoveel tijd als in de voorgaande bergetappes, een minuut of ne gen. Maar toch had hij er een beter gevoel over dan de dagen ervoor. „Ik heb tenminste een beetje meegedaan, dat is beter dan volgzaam in het peloton blijven rijden en ongeveer op dezelfde plek eindigen." Boogerd had het gevoel dat het beter ging dan andere da gen. „Ik heb nog vreselijk afge zien want deze etappe was zwaarder dan al die andere hiervoor. Maar ik voelde me ge woon sterker. In de beklimming van de Marie Blanque kon ik goed mee en had ik al wat in gedachten, totdat die mafkees van een Hêrvé als een idioot de laatste kilometers op kop ging sleuren. Op de top hield hij er weer mee op, dus de logica ont ging me volkomen. Toen had ik zoiets, als het bergop niet lukt, dan moet het maar bergaf." Hij kwam in een groepje van vijf dat op jacht ging naar een kopgroep van hetzelfde aantal. Dat ging goed, totdat er achter hem in de groep Armstrong gas werd gegeven op de laatste be klimming. „Tja, toen was het gebeurd. Maar als bij hen was gebleven, hadden ze mij er ook afgereden, dus dat maakt niet zoveel uit. Ik kan gewoon niet mee met de grote jongens. Zo is het de hele week al, dus het was wel heel erg vreemd geweest als ik nu opeens wel mee zou kun nen." Drie jaar geleden kwamen de Duitsers voor het eerst in groten getale naar de Tour. Dat hield verband met de prestaties van Jan Ullrich. Oost-Duitsland had een wielercultuur, maar in West-Duitsland, waar Telekom zijn oorsprong vindt, wisten ze een paar jaar geleden nog niet zoveel van wielrennen. De sport heeft daar geen traditie. Dat gold niet alleen voor het grote publiek; de bovenstaande bewering was ook van toepas sing op de verslaggevers die over wielrennen moesten schrijven. Telekom-ploegleider Walter Go- defroot heeft de Duitse journa listen veel geleerd over wielren nen. De Gentenaar kan smakelijk vertellen over hun onwetend heid toen ze voor het eerst mas saal de Tour bezochten, in 1997. Zo zijn daar de volgende anec dotes: Jan Ullrich is gewend bij koude ter ontlasting van de gewrichten warmtepleisters op zijn knieën te plakken. Toen dat in een Al pen-etappe het geval was, werd Godefroot om de paar minuten gebeld door journalisten die dachten dat Ullrich gewond was. Of zijn verwondingen ern stig waren, waar en wanneer Ullrich was gevallen? In de eerste, vlakke, week van de Tour van 1997 liet Ullrich zich uiteraard niet zien. Dat was voor de Duitsers reden vraagte kens te plaatsen achter zijn kop manschap. Deed Telekom er niet verstandig aan Zabel kop man maken? Die won tenmin ste etappes. Dit jaar zijn de Amerikaanse fans voor het eerst in een rede lijkaantal naar de Tour geko men. Op de Mont Ventoux wa ren er veel en het afgelopen weekeinde in de Alpen eveneens. Fietsende Amerikaanse wieler fans zijn goed te herkennen. Ze rijden op een mountainbike en trappen zo'n klein verzetje dat ze bijna niet vooruitkomen. Maar dat dachten wij in Europa aanvankelijk ook van Lance Armstrong toen hij vorig jaar zoveel lichter trapte dan zijn collega's. De Amerikaanse supporters zijn aandoenlijk in hun enthousias me voor de sport die voor hen een soort hogere wiskunde is. Abracadabra. Ze begrijpen het (nog) niet. Armstrong is al vier keer tweede geworden en toch is hij zo opgewekt. En waarom heeft hij het maar steeds over de zege in Parijs en laat hij de an dere ritten lopen? Nog twee Tourzeges van Arm strong en de Amerikanen zullen het wielrennen doorgronden. Dan zullen er ook geen vragen meer komen als afgelopen weekeinde gesteld door een jong echtpaar boven op d'Izoard. „Die Erik Dekker van jullie zien we niet meer vooraan sinds de Tour in de Alpen is gekomen. Is hij soms ziek geworden?" Verbijstering bij volgers en toeschouwers Eerst was er verbijstering, daarna dolle pret bij vol gers en toeschouwers. Wie was opeens die renner die in het spoor van Pantani kwam? Het zo strak gere gisseerde circus van de Tour de France werd giste ren op de hak genomen door een stel Baskische Spanjaarden die zich in de laatste kilometers van de bergrit naar Couchevel let terlijk in de strijd meng den. Twee konden er voor tijdig weer uit koers wor den gehaald maar een der de 'zwartrijder' haalde het tot het laatste rechte eind, sprintte in het groepje met Virenque om de ereplaat sen, trok vlak voor de fi nish zijn gele truitje recht en kwam zegevierend over de finish. Het was een unieke ge beurtenis in de geschiede nis van de Tour dat zich wegpiraten op het par cours meldden en er zelfs in slaagden, voor het oog van heel de tv-kijkende wereld, de finish te halen. Het lijkt onmogelijk, om dat het traject van de etap pes uren van te voren afge sloten wordt. Maar niet overal staan manshoge hekken als aan de finish. Een kwaadwillende kan 'gewoon' het parcours op gaan met zijn fiets. Het is dan alleen afwachten hoe lang het duurt voordat ie mand van de organisatie in de gaten krijgt dat er een recreant tussen de profs fietst. In het geval van gis teren was het nog eens moeilijker omdat de ren ners min of meer officiële shirts droegen die boven dien voorzien waren van (nep-) rugnummers. De twee renners met een Kelme-shirt aan werden voortijdig in de k grepen, de derde kwam over de finish en slaagde er zelfs in om in de gekte rond de officiële reriners achter de meet te ontko men. De twee durfals die wel in de boeien gingen, zullen door de Tour-direc tie worden aangeklaagd. In de Tour geldt namelijk een regel dat de laatste twee uur voor- en tijdens de passage van de Tour-kara vaan het parcours tijdelijk als privégrond van de Tourorganisatie wordt be schouwd. Dat betekent dat mensen die zich ongenood op dit terrein begeven, als indringer kunnen worden gezien. Overigens is het fenomeen wel uniek in de Tour maar niet in de wielrennerij. In Spanje, met name in Bas kenland, worden regelma tig wedstrijden 'opgesierd' met dit soort figuren en kijkt men er al niet eens meer van op. TOUR IN CIJFER Veertiende etappe, Draguignan -l Botero (Col) 249,5 km in 7.561 delli (Ita) 2.30, 3. Pantani (Ita); cartin (Spa) 2.49, 5. Virenque (I reau (Fra), 7. Armstrong (VSt) 2.5 (Spa). 9 Ullrich (Oui), 10. Belet gevallen. Wesemann (Dui), Vert», Sandstod (Den), Heulot (Fra). 27 5.44, 35. Boogerd 6.48, 46. Lob Dekker 23.55, 90 Boven 28.fr- Bon 36 35. 105. Van Heeswi|k, 1( hout. 121. Knaven, 132. 8li|levea kamp. 136. Hoffman, 141. en las (VSt) 36.52. Vijftiende etappe, Brian?on - Co Pantani (Ita) 173,5 km in 5.34.46 (Spa) 0 41, 3. Heras (Spa) 0.50, (VSt), 5. Nardello (Ita) 1.00, 6. 1.09, 7 Lelli (Ita) 2.17, 8. Es 2 21,9. Moreau (Fra), 10. Virenq-, 28. Boogerd 9.01, 50 Lotz 221 Bakker, 52. Moerenhout, 57. Da 66. Boven 29.42, 71. Van Hes 100. Knaven, 111. Bli|levens, 12 134. Hoffman, 137. en laatste W 36.08 Uitgevallen' Van Bon (|ji (Fra), Kasputis (Lit), Etxebarria (Sp Algemeen klassement 1 66.38 09, 2. Ullrich 7.26, 3. Bei 4 Moreau 8.22, 5 Heras 8.25, 9.03, 7. Virenque 9.57, 8. Bota Escartin 12.27, 10 Mancebo 12. tran 12.44, 12. Nardello 1334 14 40. 14 Otxoa 15.23, 15. Vï 16.26, 16 Luttenberger (Oos) IS menez 21.07, 18. Garcia Casasl 19 Serrano (Spa) 27.31, 20 Ba 55 Den Bakker 1.17.32.60 DeU 62 Lotz 1.25.41, 77 Boven 1.! Moerenhout 2.06 20, 103. Voste 109. Knaven 2.09.45, 125 VI 2.20 16. 128 Blqlevens 2 23.lt man 2.23.21, 137. en laatste 2 38 27 Puntenklassement: 1 Zabel (Dui); 2. Vainsteins (Let) 110, 3. De): McEwen 94, 5 Magnien (Fra) 92 Bergklassement 1 Botero 296,2 3. Virenque 180, 4. Mattan (Bel) I vé 144,16. Dekker 61 Ploegenklassement, etappe 16.48.38, 2. Banesto 3.13, 3. Fi 4. Cofidis 13,57, 5. US Postal 21 bobank 29 52, 18 Farm Frites 1.2 Algemeen: 1. Banesto 200 10.0C 3.24, 3. Festina 16.01, 4. RaboS 5. Telekom 46.25, 20. Farm Frita Jongerenklassement, algemeen. 66.50.52, 2. Trentin (Ita) 19.00,; (Dui) 22 42. Strijdlustigste, algemeen: 1 Be Dekker 97, 3 Agnolutto (Fra) 71. LE TOUR DE FRANCE) 16e etappe^ 18 juli - 196,5 km j Morzinef Taninge: möux Plane 162km 184km ^TaCoiombièreT A -e Grand 8ornand. 11 iles Aravis 1 Q6krn Hoogteverschil en moeilijkhi Courchevel Le Grand Bornand 888m lePraz Les Aravis 1325m 1498m Les Saisies a *1650m* Na een dagje uitblazf een keer een loodzwart geteisterde lichamen vijf cols te bedwingen rit van 196 kilometer. H laatste kans voor de kb om nog een ritzege te Wellicht kan Michael B de opvolger worden va Winnen, die in 1982 de winnaar in Moraine was Lance Armstrong, een heerser die verdeelt COURCHEVEL FRED SEGAAR Eén en al ontspanning in het hotel van United States Postal Service in Brian- con. Lance Armstrong gaat gewillig op de foto met de hotelier en Willy, de uit de VS meegekomen kok, maakt grapjes met het personeel. Johan Bruyneel ziet het, onderuit gezakt in een lederen fauteuil, vergenoegd aan. Zijn kopman Lance Armstrong is het eerste deel van het Alpen drieluik zon der problemen doorgekomen en breidde zijn voorsprong op Jan Ullrich een dag later in Courchevel uit tot 7.26 minuut. Hij gaat een ontspannen laat ste week tegemoet. Vandaag is het een rustdag en morgen volgt de laatste bergetappe. Serieuze aanvallen op zijn positie heeft hij niet meer te verwach ten. Lance Armstrong heeft zich ont popt als een heerser die verdeelt en heeft daarmee de concurrentie tevre den gesteld. Johan Bruyneel (36) is de regisseur van de ronderenner Lance Armstrong. In de winter van 1998/99 overtuigde hij hem van zijn kwaliteiten als klim mer en stimuleerde hem alles op de Tour de France te zetten. De van kan ker aan zijn testikel genezen Arm strong begon te geloven in het verhaal van de Belg en stemde zijn complete seizoen af op de voornaamste wieler wedstrijd. Armstrong had vorig jaar een niet te beteugelen drang te laten zien dat hij de sterkste was. Hij won vier etappes. Dit jaar is Armstrong nog sterker dan in 1999, maar hij rijdt meer con trolerend en onderdrukt de drang da gelijks zijn kracht te tonen. „Vorig jaar wilde Lance alles winnen. Hij boekte wel ritzeges, maar heeft heel diep moeten gaan. Hij heeft geleerd dat de Tour een zeer zware en lange inspan ning is. Het is onmogelijk elke keer weer te laten zien dat je de sterkste bent", zegt Bruyneel. „De mensen willen een patron, maar dat kan en wil Lance niet. Er is in de Tour voor niemand respect, ook niet voor Armstrong. Als hij zich als patron zou opstellen, graaft hij zijn ei gen graf. Dat werd vorig jaar misschien nog geaccepteerd, maar niet meer nu hij zijn status bevestigt." Zaterdag op de Izoard leek hij even niet meer in staat zijn aanvalslust in te tomen. Toen Pantani demarreerde, sprong Armstrong naar zijn wiel. Op het moment dat Pascal Hervé en Ri chard Virenque bij het tweetal kwa men, trok de Amerikaan door. Bruy neel ontkent dat Armstrong doorging om een ritzege te boeken. „Lance was daar niet op uit. Hij zag dat Ullrich het een beetje moeilijk had en is daarom doorgereden. Na twee kilometer heb ik gezegd: 'er staat te veel wind, doe rus tig aan'. Dertig seconden tijdwinst ha len in een afdaling brengt risico's met zich mee. Dat is zo'n inspanning niet waard. Dat Lance zich niet inhield, zou met de aanwezigheid van Richard Virenque te maken kunnen hebben. Lance Armstrong eet rustig een koekje. FOTO REUTERS JEAN-PAUL PELISSIER Hij is niet zo'n geziene gast bij Lance. Maar bij wie wel?" Virenque uitgezonderd is Armstrong bereid renners een deel van het succes te gunnen. In de etappe naar de top van de Mont Ventoux, vanwege de his torie de waardevolste rit, liet hij de ze ge aan Marco Pantani. Zeker in de wielrennerij is het niet altijd de sterk ste die wint. In die sport wordt het sportieve eergevoel van de toeschou wer wel vaker op de proef gesteld. Maar de aard van de Amerikaan Arm strong kennende, mocht worden aan genomen dat hij Pantani zou verslaan. Maar de Armstrong van 2000 is niet de wilde aanvaller van weleer. Bruyneel. „Wat Lance daar deed, was geen tactisch gebaar. Er is niet met Pantani afgesproken: u wint de rit, nu moet u straks in de Alpen iets voor mij terug doen. Iedereen analyseert de koers op zijn eigen manier. Als ca deaus komen is het mooi, maar ik re ken er niet op." Bruyneel verwachtte dat het dit jaar veel moeilijker zou worden om de gele trui naar Parijs te brengen. „Met dat idee zijn we de Tour ingegaan. Lance was ervan overtuigd dat hij het kon, dat is waar. Maar dat wist de concur rentie ook. Die is nu sterker dan een jaar geleden. Er wordt naar hem geke ken. Daarom hebben we het anders aangepakt. We hebben rust rond hem gecreëerd. Vorig jaar gaf hij veel inter views. Dat gaat ten koste van de rust. Wat dat betreft is de eerste week voor ons perfect verlopen. We hadden het geel niet en hoefden daardoor het ge wicht van de koers niet te dragen. Vo rig jaar was alles nieuw. Daar hebben we van geleerd. Door die ervaring was ik heel kalm voor deze Tour. We heb ben goede trainingskampen gehad en de ploeg is sterker geworden, vooral in de breedte. De meesten waren er vorig jaar al bij en weten wat het betekent om een gele trui te moeten verdedi gen." US Postal bereidde de Tour tot in de finesses voor. Alles werd tot in de de tails besproken. „Ik heb begrepen dat dit jaar andere ploegen ons vu hebben gevolgd en etappes zé verkennen. De vraag is alleen:: je het? Wil je het als een goede kunnen beschouwen, dan ra renner op en top in conditie kunt wel tegen die cols gaan oj maar het heeft geen zin als je vorm bent. Wij hebben er vi zorgd dat Lance in die period heel goed in conditie was. And: ben die trainingen geen zin. N voorbeeld Jan Ullrich. Die is mei naar de Mont Ventoux maar was niet optimaal. Voor) het halen van de Tour een rat de klok. Dat is niet de beste ma in vorm te komen." Armstrong was drie weken Tourstart al in topconditie, was in de Dauphiné Libéré hr Toen hebben we hem moeten men. We hebben hem daarora de Route du Sud laten vertrek! is goed uitgepakt. Hij is nu opt vorm. Ik geniet. Vooral wat b Hautacam deed, was bijzonde Ik was daarvan onder de indrri heb ik nog nooit gezien. Ik den! zichzelf daar ook verrast heet nog zelfverzekerder gewordt weet wat hem te doen staat de winnen. We moeten nu cons rijden en geen gekke dingen di we in een kritieke situatie i moet je risico durven nemer verliezen. Desnoods winnen Tour zonder etappe overwinnii

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18