Kerk begint actie voor behoud Veense pastorie 'Slenteren, kletsen, koffie, ijs en een palinkje voor thuis' Regio/Rijn Veenstreek Minidag met boottocht Alphen breidt bediening bruggen voor een deel uit Buurten Leiderdorp krijgen een eigen vertegenwoordiger iNDAG 17 JULI 2000 '^[oeschijterij en levend tafelvoetbal £ADf_i De jongeren van sociëteit Meddle in Oud Ade vieren ïdagdat zij de nieuw ingerichte parkeerplaats kunnen ge- cen. De feestelijke heropening gaat gepaard met activiteiten J12 uur. Zo is er de zogenoemde 'koeschijterij', waarbij insen geld kunnen inzetten op het vak waarin de koe als eer zijn behoefte doet. Loten hiervoor worden in Rijpwetering joud Ade aan de deur verkocht. Verder staat er levend tafel- ial op een luchtkussen op het programma. Teams van mi- jal acht personen kunnen zich hiervoor nog opgeven door berichtje te sturen naar meddle2000@hotmail.com. De op- Uv bestrate parkeerplaats, die ook baskets en bankjes heeft ;en, is te vinden aan de Blijverspolder. Ibrekers slaan in twee huizen toe waan den run Inbrekers slopen zaterdagnacht twee huizen jjde Doornenburg in Alphen aan den Rijn binnen. In de ene pning vernielden ze een bovenlichtje en namen ze een zakte en en een portemonnee mee. Bij de tweede woning ver- iften ze zich toegang via een klapraam. Daar stalen ze een pje en geld. ngerend over de A4 ■ade» Een 24-jarige automobilist uit Den Haag is zaterdag gen vroeg door de politie van de A4 gehaald, omdat hij slin- nd over de snelweg reed. De man bleek te veel gedronken te bben. Hij kreeg een rijverbod en een pro ces-verb aal. ;s pj ee) reacties op verkeersplannen n. Ze fflDORPOp de voorgestelde verkeersmaatregelen voor de wai lorgaande route Acacialaan, Ericalaan, Mauritssingel, Achtho- \lzbt nenveg en Hoogmadeseweg zijn 130 afwijzende reacties van iderdorpers binnengekomen. Deze zogenaamde zienswijzen orden door de gemeente verwerkt in een nieuw, aangepast ersck lorstel. Eind vorige maand werd verkeerswethouder Molken- titspn ,er gedwongen om een deel van het verkeersplan in te trek- eideo n: eenrichtingsverkeer voor de Ericalaan en de Hoogmadese- se kslgis daarmee definitief van de baan. Het nieuwe pakket ver- roft ersmaatregelen voor het oude dorp wordt na de zomer ver- 10 acht. gezii p« Iplichter in Wassenaarse restaurants ar ii tisENAAR Een 35-jarige Hagenaar probeerde gisteren in Was- veri naar tot twee keer toe om in een Chinees restaurant gratis te nten en. Beide malen hield de politie hem aan. Omstreeks twee uur staat middags haalde de politie hem uit een restaurant aan het ken adhoudersplein waar hij net een maaltijd had genuttigd en weli en geld op zak bleek te hebben. De tweede keer, om half ne- i me n 's avonds, werd de man uit een restaurant aan de Luifel- lelijö an gezet. Ook daar had de Hagenaar een maaltje genoten uits inder dat hij de rekening kon betalen. iden uid van State: bezwaren gegrond uizenbouw in Groenendijk hiJlazerswoude weer vertraagd DOtl [hg zerswoude-runduk j e|| urieta kroft ebouw van 24 tot 26 wonin- n in de Groenendijk in Ha- rsvvoude-Rijndijk loopt op- Euvv vertraging op. De Raad n State heeft een deel van t bouwplan afgekeurd. Het jgste rechtsorgaan is het is met de bezwaren van de r 3 ers J. de Wit die vinden dat 1 huizen te dichtbij hun sier- eltbedrijf komen te staan. b broers zijn bang dat hun komstige buren gaan kla- over bijvoorbeeld het la- ïi van machines of het ge- van gewasbescher- ngsmiddelen. Het deel dat de Raad van ate niet goedkeurt voor wo- ngbouw is de strook die het htst tegen het bedrijf van eH e Wit aanligt: het meest zui- j |j ilijke deel. Daarop zouden 'ssen de vier en zes wonin- a komen. Ook mag de ge- plande speelplaats er niet ko men. Op de rest van het ter rein waarop vroeger basis school De Groene Stee heeft gestaan, mag de gemeente wel al huizen bouwen. Het gaat dan om negen koop- en elf ge stapelde huurwoningen. Volgens een woordvoerster wacht de gemeente met de uitvoering van het bouwplan. „We gaan onderzoeken welke mogelijkheden we nog heb ben om de 24 tot 26 woningen te bouwen. We bekijken daar om het hele plan opnieuw." De gemeente Rijnwoude probeert al jaren een woon- wijkje op het terrein van de voormalige basisschool De Groene Stee van de grond te tillen. In april strandde een compromisvoorstel van wet houder Uljee nog, waarna de twee partijen op 9 mei tegen over elkaar stonden bij de Raad van State. ZOETERWOUDERuim tweehonderd verstandelijk gehandicapten en hun begeleiders hebben gisteren in Zoeterwoude meegedaan aan de jaarlijkse minidag. Het evenement werd voor de vijfde maal georgani seerd door Swetterhage en vormt het hoogtepunt van het Zomerfeest. 117 mini's en drie busjes vervoerden de deelnemers naar Alphen. Van daaruit maakte het gezelschap een boottocht over het Braassemer- meer. Tijdens het dagje-uit deed zich één incident voor. Eén van de motoragenten die de stoet begeleidden, werd op de rotonde Oranje laan/Hoge Rijndijk aangereden door een 22-jarige automobilist uit Zoeterwoude. De agent raakte niet gewond en kon zijn werk voort zetten. foto mark lamers Vervangen van leien dak al in augustus Het kerkbestuur van de parochie Sint Petrus Banden in Roelofarendsveen is een actie begonnen om de pastorie aan het Noordeinde te behouden. Er is vijf ton nodig om het sterk verwaarloosde gebouw te behoeden voor sloop. Om dat geld te verzamelen heeft het kerkbestuur de werkgroep 'Actie behoud pastorie Sint Petrus Banden' in het leven geroepen. Vooruitlopend op het binnenstro mende sponsorgeld begint een aannemer eind augustus al met het repareren van het leien dak, dat geen uitstel meer duldt. roelofarendsveen janneke dejonge In maart meldde het kerkbe stuur dat de pastorie in zeer slechte staat verkeert. Dat de leien dakbedekking poreus was en de houten balken op zolder aangetast waren door het re genwater, was met het blote oog al zichtbaar. Uit een onder zoek van de bouwkundige dienst van het bisdom Rotter dam bleek begin dit jaar dat de werkzaamheden bij elkaar zo'n vijf ton zouden gaan kosten. Omdat het kerkbestuur daar over niet beschikte, schoven de bestuursleden de beslissing over de toekomst van het pand nog even voor zich uit. Veel Veenders hebben in de tussentijd laten weten vóór het behoud van het beeldbepalen de pand te zijn. Na de sloop van de bijbehorende kerk, het zusterhuis en de meisjesschool willen ze dat het laatste over blijfsel van Petrus Banden blijft staan. Leden voor de werkgroep waren dan ook snel gevonden, onder wie twee vertegenwoor digers van de Stichting Oud Al kemade. Nog steeds melden vrijwilligers zich aan. De werkgroep heeft inmid dels huis-aan-huis een nieuws brief verspreid in Roelofarends veen en omgeving. Zulke nieuwsbrieven blijven zij de ko mende tijd rondzenden, om daarmee de dorpsbewoners op de hoogte te houden van de ko mende acties. Een van de eerste acties is het aanschrijven van bedrijven met het verzoek om de pastorie te sponsoren. De werkgroep neemt een halfjaar de tijd om het geld bij elkaar te krijgen. Werkgroeplid N. Elstgeest heeft er alle ver trouwen in dat dat lukt, omdat ze zoveel positieve reacties krijgt. „Het is jammer dat de kerk al weg is, hier gaan we even heel erg hard voor wer ken", laat ze weten. Direct na de bouwvak begint een Haagse aannemer met het vervangen van de leien dakbe dekking. De kosten daarvan schiet het kerkbestuur voor. Dat het bestuur wel over dat geld beschikt maar niet zelf de renovatie kan betalen, kan be stuurslid N. Bakker verklaren. „Als je een goed bestuur bent, heb je natuurlijk geld op de re kening staan. Dat kunnen we alleen niet allemaal uitgeven aan de pastorie. Je moet altijd wat achter de hand houden, bijvoorbeeld om een pastoraal medewerker van te kunnen be talen." alphen aan den run Swaenswijkbrug en de Alphen- se brug geldt voorlopig voor een periode van twee jaar. Of de gemeente er daarna mee doorgaat, hangt af van de mate van gebruik van de uitbreiding. De extra (salaris-)kosten bedra gen bijna 10.000 gulden per jaar. De helft daarvan komt voor rekening van de provincie. De provincie Zuid-Holland reageert verbaasd op het besluit van het gemeentebestuur. „Waarom hebben ze dat eerst niet aan ons verteld, dat zou netter zijn geweest", zegt een woordvoerder. Hij vindt het jammer dat gemeente Alphen niet het hele seizoen tussen half april en half oktober de bedie- ningstijden wil verruimen. De provinciale bruggen worden immers die maanden wel tot 20 uur bediend. De behandelend ambtenaar neemt hierover na zijn vakantie contact op met Al- pnen. marieta krtjft Eigenaren van recreatieboten kunnen volgend jaar in juni, juli en augustus in de weekeinden twee uur langer door het cen trum van Alphen varen. Burge meester en wethouders komen hiermee voor een deel tege moet aan een verzoek van de provincie Zuid-Holland. De provincie vroeg de ge meente de bruggen tussen 15 april en 15 oktober op zaterdag en zondag tot 's avonds 20 uur te gaan bedienen in plaats van tot 18 uur. De tijden op door gaande trajecten zouden dan synchroon lopen. B en W kie zen voor een langere bediening alleen in de zomermaanden omdat dan de meeste recreatie vaartuigen passeren. De uitbreiding van de bedie ningstijden van de Albert Schweitzer-, Juliana- en leiderdorp» eric went Alle 14 buurten in Leiderdorp krijgen buurtvertegenwoordi- gers. Deze maken jaarlijks een plan, hoe de knelpunten in hun buurt kunnen worden opgelost. Floris Moraal, coördinator buurtcontacten van de ge meente, gaat dit proces van de grond tillen. Voor het einde van het jaar verwacht hij de eerste bewonersavond te houden. Een jaar later moet het eerste 'jaar plan' al op het gemeentehuis liggen. Buurtgericht werken: zo heet de opvolger van de zogenaam de wijkavonden. Dat waren bij eenkomsten waarbij burge meester en wethouders on tour gingen, om op locatie naar de klachten van omwonenden te luisteren. Maar deze zijn ten onder gegaan aan hun eigen succes. „We gingen weg met een waslijst aan klachten en hadden vervolgens een jaar no dig om ze te verwerken", blikt wethouder Molkenboer daarop terug. Via buurtgericht werken wil de gemeente slagvaardiger en preventief te werk gaan. „Bur gers zijn de beste ervaringsdes kundigen en dus prima in staat om aan te geven wat ze willen", aldus coördinator Moraal, die de aanzet geeft voor deze be leidswijziging. „Daarom willen we dat ze zelf oplossingen be denken voor de problemen in hun buurt. Wij voegen daar ver volgens onze technische des kundigheid aan toe." Om de belangrijkste knelpun ten in hun buurt aan te pakken, krijgt elk comité geld van de ge meente. „Binnen de financiële randvoorwaarden kunnen co mités dan zelf hun prioriteiten aangeven. Wil een comité dat er meer wordt geveegd in de stra ten en minder wordt geschof feld in de plantsoenen, dan kan dat. En als er meer geld nodig is, dan moet zo'n comité bij de gemeenteraad lobbyen", aldus Moraal. Omdat de leden van het co mité namens de buurtbewo ners moeten spreken, denkt Moraal erover verkiezingen te houden. „Volgens de formule van de waterschapsverkiezin- gen. We maken een lijstje met kandidaten, delen dat rond in de buurt en mensen kunnen vervolgens hun stem op kandi daten uitbrengen. Zo geef je status aan zo'n comité." Eind dit jaar wordt in een nog nader te bepalen pilotbuurteen begin gemaakt met het buurt gericht werken. Bewoners wor- den uitgenodigd voor een infor matiebijeenkomst, waaruit een buurtvertegenwoordiging moet worden gedestilleerd. „In de toekomst denken we erover om die buurtvertegenwoordigers ondersteuning te geven via op bouwwerkers en een link te leg gen met Sjelter", blikt wethou der Molkenboer nog wat verder vooruit. Dan moet eerst worden vast gesteld dat buurtgericht werken een succes is. „Wij denken van wel, want in gemeenten als Sneek, Deventer, Dordrecht en Leerdam werkt het ook", aldus een optimistische Moraal. Maar mocht na drie jaar blijken dat meetbare resultaten uitblijven, dan wordt het project alsnog afgeblazen. Een 'keune dagop dê paardenmarkt in Voorscholen dwuk/voorschoten meer aan de paarden- ikt dan aan Aad Passchier- Rooijen dat zij het evene- int in Voorschoten niet alle tn heeft bezocht. De markt taat al meer dan zevenhon- d jaar, Passchier pas 69. paardenmarkt betekent "veel voor me. Een heerlijke een fantastische reünie natuurlijk die paarden. Ge ldig. Die markt zal ik ook >it overslaan. Nou ja nooit, keer ben ik niet geweest, •eger nam ik altijd de kinde- 'mee, maar die vonden dat is maai' stond te kletsen. Daar- dacht ik, laat maar 'n keer en. Maar ik heb het wel ge- e is als Adrie van Rooijen 'oren in de Schoolstraat en "i ogen op de hoek van de "[straat en de Koninklijke Wfrinelaan in Voorschoten, f woont alweer 44 jaar in ordwijk. „In Voorschoten 0 n ik niet meer. Alleen tijdens j:- paardenmarkt. Wat heb ik er 'der te zoeken? Op gewone Ben kom ik bijna geen beken- meer tegen. Voorschoten is irschoten ook niet meer. Het me niet meer. Het dorpse 'af. Dat is toch geen kwaad- teken? Het is gewoon zo. tijdens de paardenmarkt es anders. Dan zie je ieder- 1 uit het verleden weer terug komen de Voorschotenaren het hele land een dagje naar •dorp." n dus is ook zij op vrijdag 28 weer terug van een jaar igeweest. Zeker nu zij op die 150 gulden in ontvangst 'nemen als winnaar van een njfwedstrijd. Omdat de paardenmarkt-nieuwe-stijl veertig jaar bestaat, werd ieder een uitgenodigd om de herin neringen op papier te zetten. Aad Passchier. bleek de origi neelste ideeën te hebben. „Maar dat zegt waarschijnlijk niet zoveel. Ik denk dat maar weinig mensen (vijf, red.) op die oproep hebben gereageerd. En ik hoef ook echt niet te po chen dat het zo'n leuk stukje is geworden. Ik heb gewoon ge schreven wat ik toen beleefde." In gedachten is zij vooral te ruggegaan naar de tijd ver vóór 1960 toen veeboeren en hande laren nog spontaan naar Voor schoten kwamen. Toen aan het eind van de jaren vijftig alleen nog het paard van de groente boer opdraafde, besloot het co mité "Tot instandhouding van de Voorschotense paarden markt' om de handelaren en de boeren voortaan met startgeld te lokken. Passchier: „Ik vind dat niet erg. Zolang die dag maar blijft." Toch kijkt ze vooral terug op de periode waarin de paarden en niet de mensen centraal stonden. De tijd waarin ze als kind om vier uur 's morgens al uit het raam hing om het aan voeren van de paarden te zien. En veearts Waal, die de dieren keurde en de gebitten nakeek, waarna de paarden een plaatsje zochten in de Voorstraat. „Een paar uur later gingen we dan de markt op. Met 20 of 25 cent. Destijds was dat heel veel. We gingen eerst naar iemand met een grote mand voor zich. Met allemaal verrassingen. Akkie akkie, twee cent een pakkie, zoek maar uit, mooie prijzen, Aad Passchier-Van Rooijen thuis in Noordwijk voor een schilderij van een schelpenvisser. „Alleen voor de paardenmarkt ga ik nog terug naar Voorschoten." foto dick hogewoning mooie prijzen, riep hij. Een speldje, een kraaltje. Als kind vonden we alles mooi." „Daarna was het paarden kij ken. Genieten als die handela ren elkaar blauwe handen sloe gen. We snapten er niets van. Dan liep de één weer weg, dan weer de ander. En als ze even later terugkwamen, ging het handjeklap weer verder. Er wa ren toen veel paarden en er was veel te doen. Koekslaan en een ijsje van vijf cent halen bij Rooie Piet. Die man (Piet de Graas, red.) staat er nu nog. Hij is niets veranderd. Hij wordt toch niet kwaad hè als ik hem Rooie Piet noem? Zo kent ieder een hem en hij kent iedere Voorschotenaar." 's Middags deed ze mee aan het kaarshappen, stoelendan sen en al die andere oud-Hol landse spelletjes. Toen ze wat ouder werd, nam ze als lid van de Rijvereniging Koningin Em ma in Wassenaar deel aan een demonstratie in de Voorstraat. Ze houdt van paarden. En die liefde gaat ook nooit meer over. In haar woning in Noordwijk staat veel in het teken van het paard: foto's, schilderijen, een hoefijzer. Paarden houden ook van mensen, is haar stellige overtui ging. Daarom kan ze nóg kwaad worden als ze eraan denkt hoe de Duitsers in de oorlog met 'haar' pony's omgingen. „We hadden thuis een bakkerij. Mijn vader reed met de ponykar en die werd op een dag afgepakt door de Duitsers. Dat beestje hebben we nooit meer gezien. De andere pony werd van stal gehaald en op de markt neerge zet. Verschrikkelijk was dat. Mijn vriendin en ik stonden er bij te huilen. De mensen had- Een foto van Jan van Vliet met pony Henny voor Huis Ter Horst in Voorschoten. Aad Passchier-Van Rooijen: „Dat moet een foto zijn van een jaar of vijf tig geleden. Jan woont al weer een hele tijd in Cana da. We reden toen met die bakkerswagentjes door het dorp. Van mezelf heb ik geen foto op zo'n karre tje. Jammer. Toen was het heel gewoon. Nu zie je zoiets niet meer." foto archief den met ons te doen en zeiden meiden, maak hem los en neem hem mee. Nou, dat was niet te gen dovemansoren gezegd. Toen de pony los was, reden we naar huis en zetten hem op stal. We hadden hem beter in het bos van Bijdorp (het klooster, red.) kunnen loslaten, want hij stond nog maar net bij ons thuis of hij werd alweer opge haald. En dan te bedenken dat daar ook Voorschotenaren bij waren, 's Avonds reden de Duitsers langs en dan stond de pony stil voor de stal. Dat was erg." Brood venten Tot ze 'van Voorschoten afging' en naar de badplaats verhuisde, ventte ook Adrie van Rooijen het brood uit. „Voor en na school zat ik altijd op de weg. Behalve op de dag van de paar denmarkt. Dan reden we niet. Niemand was immers thuis. Ie dereen was op de markt. Alleen de bakkerswinkel was open. Je dorst de winkel niet dicht te doen. Bang als je was dat men sen niet meer terug zouden ko men als ze één keer vóór een gesloten deur zouden staan." De bakkerij heeft inmiddek plaatsgemaakt voor een apo theek. Op de plek waar de Duit sers toen de paarden stalden aan de Koninklijke Marinelaan staan nu huizen. „Alles is an ders, maar de paardenmark blijft de paardenmarkt. Lekke slenteren, kletsen, een paa bakkies koffie, een rondji markt, een ijsje bij Rooie Piel maar niet meer voor vijf cent ei een lekker palinkje voor thui< Dan is het op zijn Noordwijk gezegd een keune dag ge weest."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17