Toekomst De Engel onderzocht 'Een vieux-cola, daar loopje goed op' Openbaar toilet Katwijk is in trek Duin Bollenstreek Sociale recherche heeft meer tijd nodig voor minder werk Politie: Brand moet zijn aangestoken MAANDAG 17 JULI 2000 Inbreker verliest zijn buit sassenheim Een inbreker van een kledingwinkel in de Hoofd straat in Sassenheim is vannacht zijn buit - twee tassen kleding - kwijtgeraakt, doordat hij een toegesnelde buurtbewoner tegen het lijf liep. De inbreker kwam vanmorgen omstreeks half vijf de winkel binnen door een ruit in te gooien. Hij vulde vervolgens twee tassen met kleding en ging er weer vandoor. Daarbij werd hij overlopen door een getuige van de inbraak. De inbreker liet daarop de tassen met kleding vallen en ging er als een haas van door. Even later hoorde de getuige een auto wegrijden. De ge alarmeerde politie was te laat om de man aan te kunnen hou den. Rijbewijs kwijt na drankmisbruik LissE/hillegomEen 27-jarige dronken Noordwijkerhoutse auto mobilist is zaterdagmorgen op de Keukenhofdreef in Lisse zijn rijbewijs kwijtgeraakt. De man viel op door zijn slingerende rij gedrag. Een 29-jarige vrouw uit Oegstgeest kreeg een rijverbod voor drie uur, omdat zij op de Heereweg in Lisse met drank op achter het stuur van haar auto werd betrapt. Een 48-jarige man uit Helmond en een 23-jarige automoblist uit Vlaardingen heb ben zaterdagmorgen allebei een rijverbod van drie uur opge legd gekregen omdat zij voordat zij achter het stuur kropen te diep in het glaasje hadden gekeken. Zij werden betrapt op de Van den Endelaan en de Garbialaan in Hillegom. Alle vier de overtreders kregen een bekeuring mee naar huis. Hoofdletsel na botsing tegen boom noordwukEen 39-jarige automobilist uit Noordwijkerhout is gisteravond bij een aanrijding tegen een boom op de Vogelaar- dreef in zijn woonplaats zwaar gewond geraakt. Hij liep ernstig hoofdletsel op. Daaraan is hij in het LUMC behandeld. De man botste tegen de boom, doordat hij bij een haakse bocht naar links rechtdoor reed. Volgens de politie reed hij te hard. De Noordwijkerhouter, die bekneld zat in zijn auto, is door de brandweer uit zijn voertuig gehaald. Bonnenregen in Sassenheim sassenheim Het blijft parkeerbonnen regenen in Sassenheim. Het afgelopen weekeinde zijn 28 automobilisten bekeurd, om dat zij geen gebruik maakten van de blauwe parkeerschijf. Julianalaan op 21 juli weer open katwuk De Koningin Julianalaan in Katwijk gaat op vrijdag 21 juli weer open voor het verkeer. De laan is wegens riolerings- en asfalteringswerkzaamheden als doorgaande rpute bijna vier maanden afgesloten geweest voor alle verkeer. Op dinsdag 18 juli wordt, als het weer het toelaat, het asfalteren voltooid. Die dag is de parkeergarage van de gemeente niet toegankelijk. Zomerwandelingen IVN katwuk Het Instituut voor Natuur- en Milieueducatie (IVN) heeft in samenwerking met de VW Katwijk vier zomeravond wandelingen in juli en augustus gepland. De eerste wandeling in het duingebied Berkheide is al geweest. De drie komende wandelingen zijn op 19 juli en op 5 en 16 augustus. Er wordt ge start vanuit de soefitempel in Katwijk om half acht 's avonds. De wandelingen zijn gratis en duren ongeveer twee uur. lisse De sociale recherche in de Duin- en Bollenstreek doet steeds langer over haar onder zoeken, omdat die steeds moei lijker worden. Ook was er een beperkte bezetting, maar die is inmiddels weer op peil. Dat staat in het jaarverslag van het bureau over 1999. Toch werden vorig jaar 44 zaken 'opgelost' terwijl er maar veertig bij kwa men. Dat laatste is volgens de recherche vooral een gevolg van het feit dat minder mensen een uitkering hebben. In de meeste fraudegevallen gaat het om mensen die zwart werken of samenwonen. De ge meenten die het meeste werk opleveren zijn Noordwijkerhout en Noordwijk. Opvallend is ver der dat in Oegstgeest (ook die gemeente valt onder het werk gebied van de in Lisse huizende sociale recherche) afgelopen jaar zes mensen tegen de lamp liepen met 'witte fraude'. Zo heet het onterecht ontvangen van een uitkering naast inkom sten die wel bij de fiscus be kend zijn. In veertien van de 44 afgeron de onderzoeken kon fraude niet bewezen worden, zeven men sen kregen een proces-verbaal en veertien keer werd een uit kering stopgezet. Dankzij het stopzetten van uitkeringen re kent het Bureau Sociale Recher che zichzelf een positief finan cieel resultaat toe. Het recher chewerk kost tweeënhalve ton en resulteerde in het terughalen van een kleine twee ton a^n fraudebedragen. Daarnaast le vert het wegvallen van veertien uitkeringen naar schatting een besparing van bijna vier ton op. Uitbreiding niet uitgesloten Woningbouwvereniging Trias wil het Lissese buurtschap De Engel een impuls geven. Het wijkje bestaat voor een deel uit woningen die in slechte staat verkeren en er wo nen bijna alleen mensen met lage inkomens. Trias laat samen met de gemeente onderzoeken hoe de levensvat baarheid van de wijk te verbeteren is. Uitbreiding van De Engel is één van de mogelijkheden. noordwukerhout» Slechts weinigen hadden het zaterdag in de ga ten. Maar theatermaker Toon Maas hield zaterdag iedereen in Noord wijkerhout voor de gek. Hij liep door het dorp met een halve fiets, een stuur met slechts één wiel, het voorwiel. Gekleed in een oude jas en een hoed op, keek hij iedereen alleen maar aan. Knikte vriendelijk te rug als mensen dat naar hem deden, maar kon ook bijzonder lelijk doen, zonder een woord te zeggen. Als hij even geen aandacht kreeg, pakte hij zijn plattegrond van Noordwijkerhout erbij om zijn volgende doel in het dorp te bereiken. Dat er een groot gat in zat, deerde hem niet. En als het effect van deze act was uitgewerkt, verdween hij even om in een nieuwe gedaante terug te komen. Kortom, het was zater dag straattheaterdag in Noordwijkerhout. Behalve Maas (zie foto), waren er nog drie illustere types aanwezig in het dorp. Zo voerden Reebergen en Olthaar een 'roadies-show' op. Zij kwamen om muziek te maken, echter met slechts drie fluitketels. Maar nog voordat zij hun eigen podium goed en wel opgebouwd hadden, waren er al de nodi ge problemen ontstaan. Zo stond hun bestelbus vol rook (waar overi gens de 'echte' politie direct op af kwam om hulp te bieden) en bleek het laten fluiten van fluitketels ook al geen gemakkelijke opgave. On dertussen liep Mr. Universe als portier-, high-tech- en oberrobot vele rondjes door het dorp en wist Louis Borges met zijn music box vele kinderen, maar ook volwassenen te vermaken. Hij voerde diverse ma len een muziek-act op, waarbij Kerstmis nu al een hoofdrol speelde. FOTO TACO VAN DER EB Stappers produceren 360 liter Het openbare toilet dat elke za terdagavond op de hoek van de Tramstraat met de Badstraat in Katwijk wordt neergezet en elke zondagmorgen in alle vroegte weer wordt weggehaald, is een succesnummer. Dat vinden de gemeente, de politie en horeca ondernemers. Uit onderzoek is gebleken dat stappers wekelijks tussen de 240 en 360 liter in het urinoir bij elkaar plassen. Daar mee is volgens de gemeente 'het succes bewezen'. De gemeente heeft zojuist vanwege het succes van het openbare toilet besloten om een permanent en verzinkbaar urinoir aan té schaffen. Katwijk denkt daarmee een belangrijk middel te hebben in de strijd tegen het wildplassen. „Met een openbaar toilet is welis waar niet gezegd dat het wild plassen definitief tot het verle den behoort, maar de situatie is de afgelopen maanden duide lijk verbeterd doordat je door de aanwezigheid van het uri noir jongeren daarnaar kunt verwijzen." De gekozen locatie - op de kop van de Badstraat tussen ca fé Stairs en discotheek Casa-Ca- ra - noemen de horecaonder nemers een goede. „Een derge lijke toiletvoorziening moet in de loop liggen. En dat ligt de ze." Bewoners van de Tram straat hebben zich overigens niet bij de gemeente gemeld met klachten over de aanwezig heid van het urinoir 'voor hun deur'. De Badstraat krijgt per eind september in navolging van het mobiele openbare toilet een zo geheten Urilift. Dat is een ge heel uit roestvaststaai opgetrok ken cilindervormig urinoir dat zo ingenieus is ontworpen dat hij overdag aan het gezichtsveld kan worden onttrokken. Pas 's avonds of op een moment "dat daar. behoefte aan bestaat wordt het toilet door middel van een hydraulisch systeem uit de grond omhoog worden gehaald. Het toilet kan door drie personen tegelijk worden gebruikt, is duurzaam en van- dalisme-bestendig. De Urilift wordt aangesloten op de riole ring, is hygiënisch door aan sluiting op het waternet (spoe ling) en wordt aangesloten op het elektra-net (voor verlich ting, besturing en verwarming). De Urilift kost de gemeente ruim 90.000 gulden. Het openbare toilet wordt voor dat bedrag niet alleen geïnstalleerd maar ook maandelijks geïn specteerd en gereinigd. Het onderzoek naar de toe komstmogelijkheden van de wijk is breed opgezet, zegt pro jectleider H. Rosier van Trias. Gezinsbelang, de woningbouw vereniging die in Trias is opge gaan, heeft ooit al een 'her structureringsstudietje' gedaan, maar dat was volgens Rosier al leen een tekeningetje waarin een paar straten anders liepen. Nu wordt bijvoorbeeld ook de eventuele uitplaatsing van bloe men-, schilders- en transport bedrijven in het onderzoek be trokken. Maar vooral de eenzij digheid van de bebouwing en de bevolking is een probleem. „De totale leefgemeenschap moet wat moderner", vindt Ro sier. Hij zegt niet op voorhand ze ker te zijn dat er gesloopt moet worden. „Maar het zal moeilijk zijn om in dezelfde huizen een meer gemêleerde bevolking te krijgen. Het wijkje bestaat nu uit gelijksoortige woningen." De wens om de eenzijdigheid van de wijk te doorbreken leeft ook bij de Lissese politiek. Sec-* torhoofd ruimtelijke ordening en bestuurszaken A. van Dam vindt het woord 'verpaupering' te ver gaan, maar noemt wel de levensvatbaarheid van De Engel een probleem. Hij wil weinig kwijt over hoe die verbeterd moet worden. „Ik wil de onder zoekers niet voor de voeten lo pen. Eerst eens kijken wat er uit die onderzoeken komt, wat de mogelijkheden zijn. Verwacht ook maar niet dat we binnen een jaar bezig zijn." Uitbreiding van de wijk behoort volgens Van Dam tot de mogelijkheden, al zal dat zeker veel tijd en over leg vergen. Welk deel van de wijk kandi daat is voor eventuele sloop laat zich volgens Rosier makke lijk raden. „Het onderzoek spitst zich toe op de hele Engel, maar er zijn best delen die er goed uitzien. En je kunt zo zien in welke straat je het benauwd krijgt." Hij noemt de Romijn- straat en in mindere mate de J.C. de Haanstraat en het Engel plein als grootste zorgenkind jes. Ook Rosier verwacht niet dat de dorpsvernieuwing snel ge stalte krijgt. „Vijf jaar ben je zo kwijt voor je iets gaat doen. En stel dat je gaat slopen, dan is het moeilijker om de mensen naar Lisse te verplaatsen dan binnen Lisse. De Engel is nogal een gesloten gemeenschap. Er zijn veel mensen bij die altijd terug zullen willen." noordwuk De brand in de Noordwijkse basisschool de Witte School is waarschijnlijk aangestoken. De politie gaat daar althans van uit. „Als het niet is aangestoken, moet de brand spontaan zijn ontstaan", zegt een woordvoer der daarover. „Bijvoorbeeld door kortsluiting. Maar de brand is ontstaan in een berg stro en daar zijn geen leidingen aanwezig. Dus moet het vuur een handje geholpen zijn." Honderd procent zekerheid daarover is er nog niet. De politie zet de buurtonderzoeken en de getui genverhoren voort. Henk Vlieland loopt Vierdaagse van Nijmegen voor dertiende keer katwuk rob onderwater Twaalf afleveringen heeft hij achter de rug, de dertiende Vierdaagse van Nijmegen staat op stapel. Henk Vlieland maalt niet om tweehonderd kilometer lopen over 'berg en dal', door weer en door wind. Op bezoek bij zijn schoonouders in Nijme gen raakte de Katwijker verslin gerd aan het evenement. De eerste jaren liep hij alleen, maar morgen vertrekken vijftien vol wassenen en twee kinderen naar Ewijk, een dorpje in de buurt van Nijmegen. Een paar jaar geleden gingen er zelfs vijf entwintig mee. „Ik heb de men sen enthousiast kunnen ma ken", vertelt Vlieland trots. Destijds sliep de Katwijker bij zijn schoonouders. Nu heeft hij met zijn dorpsgenoten drie huisjes in een recreatiepark in Ewijk gehuurd. Niet iedereen loopt de Vierdaagse. De niet-lopers gaan echter niet voor niets mee, ze zijn de koks van het gezelschap en voorzien de wandelaars bij thuiskomst van eten. Vlieland ziet al reik halzend uit naar die samen komsten. ,,'s Middags als je thuiskomt met je voeten in een teiltje bijkomen, daarna een tukje doen en dan heerlijk eten." Vlieland peinst er ook niet over om 's avonds vroeg naar z'n bed te gaan zodat hij de vol gende ochtend weer fit is. De nachten zijn derhalve kort, want om drie uur gaat de wek ker. Om vier uur 's ochtends is de start van de verschillende af standen. „Sommigen gaan wel vToeg naar bed, maar ik kan het niet. Daarbij is het gewoon ge zellig. Je kunt meestal buiten zitten. Biertje erbij, wat wil je nog meer." Van wandelen houdt hij eer lijk gezegd niet. „Dat kan mij eigenlijk gestolen worden", zegt de machinist bij de Nederland se Spoorwegen. „Het gaat mij om de sfeer. Je moet het heb ben meegemaakt om er over te kunnen oordelen." Trainen doet Vlieland dan ook niet of nauwelijks. Anderen daarente gen hebben zich het snot voor de ogen gelopen. Vanaf februari vertrok er vanaf het clubge bouw van de atletiekvereniging Rijnsoever elke zondagmorgen een ploeg wandelaars, onder leiding van Zijntje Klinkenberg. Elke zondagmorgen ging zij, ge wapend met een flaconnetje vieux, de paden op en de lanen in. „En onderweg dan stoppen voor koffie met appelgebak." Dat gebak kon Henk Vlieland niet verleiden om toch maar te trainen. „Ik heb voor diverse vierdaagsen heel goed getraind, voor andere juist helemaal niet. Het gevoel naderhand verschil de nauwelijks. In beide gevallen werd ik aan het eind van de week moe. Maar ik moet er wel bij zeggen dat ik een uniek ge val ben. Ik denk dat er van de 1000 lopers 999 trainen." Vlie land is van zichzelf goed ge traind. Hij is lid van de atletiek vereniging Rijnsoever, net als de meeste wandelaars, en traint minimaal drie keer per week. Met twaalf keer 'Nijmegen' is hij een ervaren wandelaar. „Maar ik heb het ook moeten leren. De eerste keer liep ik op verkeerde schoenen en deed ik alles fout. Ik rustte te weinig en kwam om twaalf uur 's middags al binnen. Dat heb ik geweten. Nu weet ik wat ik kan verwach ten. Het is gewoon een kwestie van heel houden. Je leert de trucjes in de loop der jaren. Als het weer gunstig is, heb je de helft al gewonnen." Vlieland verwacht de komen de dagen vermoeide voeten, maar ook veel - melige - lol. „Je ziet allerlei verschillende men sen. Eentje die de wereld aan kan en eentje die niet meer vooruit te branden is." Hij verwacht dat hij de 200 ki lometer voor de dertiende keer volbrengt. Zijn geheim? „Een vieux-cola. Niet bij het begin, maar tien kilometer voor de fi nish. Daar loop je goed op. Geen bier. Dat zakt naar je voe ten. Dan kom je niet meer voor- Leidsch Dagblad ARCHIEVEN ANNO 1900 Dinsdag 17 Juli HAZERSWOUDE - "Tijd is geld" zegt in deze drukke en drukkend heete dagen de boer, terwijl hij in der haast het parelend zweet van zijn gelaat wischt, en ziet met voldoening van uur tot uur het hooi in den barg rijzen. Zoo ooit, dan wordt wel in dezen tijd het spreekwoord: "Help man, help vrouw, help kind" toegepast. Een welgemeende waarschuwing is daar om niet overbodig. Is het mechanisme, waardoor de kap van uw hooiberg wordt gewonden, wel sekuur in orde en zijt ge er dus zeker van, dat, als zij vaststaat, ze vast blijft staan? Het is een geringe moeite er even naar te zien en zoo noodig door den timmerman te laten verhelpen. In het Hazerswoudsche Rietveld zou gisteren een boerin, die het hooi opstak, er bijna het slachtoffer van geworden zijn. Een manspersoon doet het gevaarte rijzen; maar wat is dat? Een luid gekraak en daarna onmiddellijk een zware val. Waar is de vrouw gebleven? Meer dood dan levend kwam zij tusschen het hooi en de bedekking te voorschijn; maar ze was gelukkig voor haar gezin behouden. Honderd tegen één dat ze niet verpletterd was. Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. ANNO 1975 VIERDAAGSE - De dames Brand en Bakker van de Wandelkring Leiden, zijn verontwaardigd over het feit dat ze maar 30 kilometer per dag mogen lopen. "We zijn te oud voor de 40 kilometer, zeggen ze, r we kunnen desnoods de 50 met gemak halen.' DEN HAAG - Het zal wel even wennen zijn. We heb ben allemaal de namen van de provincies uit het hoofd moeten leren, en we weten precies waar ze lig gen. Maar als de plannen van de regering doorgaan kunnen we over een paar jaar ons schoolgeld terug gaan halen. Want dan zijn er geen twaalf provincies meer, maar 26. En die krijgen voor een groot deel nog allemaal nieuwe namen ook. Namen als Zuid- Holland. Gelderland en Overijsel verdwijnen in de geschiedenisboeken. En de bijbehorende gebieds delen worden opgedeeld onder provincies - nieuw stijl, met nieuwe namen. LEIDEN - Het tijdstip waarop een begin kan worden gemaakt met het herstel van de woonfunctie in het gebied tussen Herengracht en Zijlsingel is weer een stapje dichterbij gekomen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben dezer dagen hun goedkeu ring aan het bestemmingsplan gegeven, op enkele kleine punten na. Tevens is door de provincie gerea geerd op de bezwaren, die zowel schriftelijk als mon- ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD deling tegen de plannen waren ingebracht. Gezegd wordt dat de kwaliteit van het woonmilieu zeer goed in het oog zal worden gehouden en dat de aanwezigheid van de hoge bebouwing van de meel fabriek 'De Sleutels' geen vrijbrief zal zijn om daar ook hoge woningbouw te gaan realiseren. "Wij zijn namelijk van mening dat de fabrieksbebouwing op den duur zal moeten verdwijnen", zo schrijft de pro- Die opmerking komt directeur H.J. Bouterse van de meelfabriek een beetje onzinnig voor. "De plaats van de meelfabriek is inderdaad niet erg gelukkig", aldus de heer Bouterse, "dat ben ik met de provincie eens. Ik ben er ook van overtuigd, dat als we voor een dergelijke fabriek nu een vestigingsplaats zoch ten, er een andere plaats uit de bus zou komen. Maar die keuze kunnen we nu niet meer maken, die is in 1884 al gemaakt. En ik zie geen mogelijkheid om dat nog te veranderen". n dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen sch Dagblad Archieven, postbus

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16