u 0) Zingen is in en al helemaal bij het Leids Viswijvenkoor Zomer 2000 Neerlands oudste man is gek op water MAANDAG 17 JULI 2000 a u ts De oude is dood, leve de nieuwe Ketelbinkie "...maar met een 1,2, 3 in godsnaam beviel zij van een prachtig kind dat door de zeer verraste vader bij thuiskomst innig werd bemind... Ooit liep het met Ketelbinkie nog eens heel slecht af. Destijds vertrokken uit Rotterdam, en vast van plan om als scheepsmaat carrière te maken op de grote vaart, eindigde de hoofdpersoon in dit droevige zeemanslied halverwe ge de eerste reis op de bodem van de Een dramatisch einde aan zo'n jong leven nog. Maar zie, in de vernieuwde versie van het Leids Viswijvenkoor, komt alles weer op z'n pootjes terecht. Ja, je zou zelfs zeggen dat met de ge boorte van dat prachtige kind de cirkel eigenlijk weer rond is: de oude bink is dood, leve het nieuwe binkie. Zo zie je maar wat vrouwen al niet vermogen, waar viswijven al niet toe in staat zijn. Even de tekst aanpassen, niets veran deren aan die mooie melodie en klaar is Kees. Het leven begint gewoon weer Het leven voor het Leids Viswijvenkoor ziet er trouwens al even veelbelovend en glorieus uit als de (door)start van het innig beminde kind. Sinds het ver schijnen van dê eerste cd in het begin van dit jaar heeft het koor behoorlijk wat publiciteit gebeurd, ja is er zelfs sprake van flink wat navolging in den lande. Was het in 1996 opgerichte ge zelschap lange tijd het enige louter uit vrouwen bestaande shantykoor in Ne derland, inmiddels zijn er daar al zo'n 25 van. In Leiden zelf zou er naast het enige echte Viswijvenkoor gemakkelijk nog een tweede koor geformeerd kun nen worden. Namelijk uit degenen die op de wachtlijst staan. Dat zijn er maar liefst zestig. Tien minder dan de totale omvang van de club. De reden voor die plotselinge popula riteit van het zeemanslied is simpel. „Zingen is in", roepen Anne Marieke Krol en Mirjam Lammertink in koor, alsof ze van tevoren op het antwoord hebben gerepeteerd. „Zingen in het al gemeen is in en het vertolken van het lied over de zee is dat in het bijzonder. Toevallig zingen wij al jaren. Omdat het leuk is, omdat het ontspannend werkt, omdat het sociaal gezien heel gezellig is en omdat het gewoon ge weldig is om voor mensen op te tre- Het Leids Viswijvenkoor was ooit het eerste geheel uit vrouwen bestaande shantykoor v vijfentwintig. den", zegt Anne Marieke Krol, het op- perviswijs, zoals de voorzitter zichzelf betiteld. „Maar nu lijkt het wel of iedereen wil zingen", gaat ze in één adem verder. „Het mag weer, het kan weer, het is correct en al je vrienden doen het. En laten we wel wezen: je hoeft voor dit genre natuurlijk ook niet zo geweldig te kunnen zingen. Hoe dan ook, nu vier jaar geleden plaatsten we, vanuit Sociëteit De Burcht, een advertentie. Hooguit een paar meiden zouden rea geren, dachten we. Een klein koortje formeren, als tegenhander van Rumor di Mare, het zeemanskoor hier in de stad. Maar wat schetst onze verbazing dat er meteen dertig vrouwen op de eerste de beste repetitie kwamen. En een week later stond de teller op ze ventig. Het absolute r hadden vanaf dat moment een wacht lijst. Een uit de hand gelopen grap. In middels werken we op de veertien daagse repetities vanzelfsprekend aan de kwaliteit van ons repertoire. Dat bestaat ondertussen uit meer dan zes tig liederen." Dat het genre tot de verbeelding spreekt, ligt voor de hand, meent Mir jam Lammertink, de pr-dame van het gezelschap. „We zijn een zeevarend volk. Liederen over de zee zijn van alle tijden. Vroeger waren het werkliede ren. Voor de zeelui, om het ritme en de spirit er in te houden. Later kwam de dramatiek er bij. Van zeemansvrou wen die tevergeefs aan de kade wacht ten op hun man. Maar er zijn natuur lijk ook liedjes met een knipoog, met Water, daar vaar je wel bij. Het levende bewijs van die stel ling is Jan Pieter Bos uit Rotterdam. Bos is de oudste man van Nederland - vorige week werd hij 109 jaar - en is gek op water. Bos, die op 12 juli 1891 werd geboren in Papendrecht, woont sinds zijn 100ste ver jaardag in het zorg centrum Sonneburgh in Rotterdam IJssel- monde, niet ver van de Van Brienenoord- brug. Maar uitzicht op de Nieuwe Maas heeft hij helaas niet, terwijl het rivierwater toch zijn leven heeft beheerst. Want net als zijn vader was Bos binnenschipper. Op z'n twaalfde stap te hij aan boord van het schip van zijn va der, dat hij later overnam. Hij bleef tot zijn 70ste verjaar dag varen en gaf toen het roer over aan zijn zoon. Als de dag van gisteren staan hem nog de oorlogsjaren voor de geest. In het laatste jaar van die oorlog zonk zijn schip in de Maas bij Roermond na een granaattreffer van de oprukkende gealli eerden. Na de oorlog heeft Bos zelf zijn schip weten te ber gen en weer vaar klaar gemaakt. Nog altijd voelt hij zich verbonden met de binnenvaart. On langs nog maakte hij een Rijnreis op het schip van zijn zoon. Bos moet qua leeftijd drie vrouwen laten voorgaan van wie de 112-jarige Kaatje van Dam-Groeneveld uit Leiden de alleroudste humor. Het was overigens een genre dat vooral door mannen werd vertolkt. Stoere zeemansverhalen. Ik geloof dat er in Nederland wel zo'n vierhonderd mannenkoren zijn. Wij hebben aan de shanties, denk ik, een nieuwe dimen sie toegevoegd. Ondermeer dus door eigen bewerkingen van bestaande lie deren. Daar hebben we er inmiddels een stuk of tien van." Tien is ook het aantal optredens dat het Leids Viswijvenkoor doorgaans door het jaar heen verzorgd. Het is niet toevallig dat die optredens in ne gen van de tien gevallen plaatsvinden bij nautische evenementen. De Schip- pertjesdagen in Warmond, de Dragon- bootraces in Leiden laatst, het Zuider- zeefestival in Spakenburg. En straks in augustus uiteraard Sail Amsterdam, waar de tall ships, de grote zeilsche pen van toen, weer voor een authen tiek sfeertje zullen zorgen. Optreden doet het Leids Viswijvenkoor dan van zelfsprekend in vol ornaat. Dus in spij kerbroek, zwart schippershemd en met de Bretonse shawl in rood, blauw, geel, groen of zwart. Blijft nog over wie die viswijven - een betiteling die niet altijd even positief was bedoeld voor de aangesprokenene in kwestie - nu eigenlijk zijn? „De jongste is 34, dat ben ik," zegt Mirjam Lammertink lachend. „De oudste is 76", vult het opperviswijf aan, „dat ben ik niet. D'r zit van alles tussen. Huisvrouwen, yuppen, carrièrema kers, meiden uit de zorg, noem maar op. De meeste vrouwen komen uit Lei den, een aantal ook uit Warmond. Het koor is verder aangevuld met twee ei gen accordeonisten en een violiste. Vrouwen uiteraard. Ja, dat uiteraard moet er echt bij. Mannen komen er bij ons namelijk niet in. Onder geen be ding." Mensen wonen, werken of vieren vakantie aan het water. In de rubriek Passanten aandacht voor personen, die een bijzondere band hebben met water. Naam: Richard Roeters Woonplaats: Roelofarendsveen Leeftijd: 28 Beroep: pomphouder bij Van der Wansem in Buitenkaag Het weer is bar en boos. Er vaart geen boot rond de Kaag. Verkoop je nog wat? „Het houdt niet over, het is zeer rustig. Normaal verkopen we een litertje of duizend per dag. Ik kom nu niet aan de helft. Wat doe je de hele dag? „Nou, de voorraden in de winkel (Van der Wan sem verkoopt ook buitenboordmotoren en artike len die met watersport te maken hebben) aanvul len, een beetje schoonmaken en opruimen. De winkel heeft er nog nooit zo opgeruimd bijgelegen, ha, ha.' En nu maar hopen op betere tijden? „Ja natuurlijk. Normaal gesproken was dit na tuurlijk rampzalig geweest, maar we hebben een 'i gehad. Heb jij iets speciaals met water? „Ik heb al 28 jaar iets met water. Het bepaalt mijn leven. Ik ben opgegroeid aan de Braassem. Ik doe aan zwemmen, zeilen en varen. Ik heb ook een bootje. Ook in je werk heb je met water te maken. Voordat ik dit deed, werkte ik in de verzekerin gen. Maar dat was eigenlijk niks. Drie weken gele den deed zich deze kans voor om in deze zaak te komen werken. Je kunt wel zeggen dat ik van mijn werk mijn hobby heb gemaakt. Ik weet veel van buitenboordmotoren en kan daarom veel adviezen Je hebt zeker e „Was het maar droom. huis aan het water? >aar. Dat is voor mij de ultieme B ONDERWATER FOTO WIM DUKMAN Richard Roeters: „Ik heb al 28 jaar iets met water. Het bepaalt mijn leven." De Kagerplassen De Kaag water en wind en klapperende zeilen aan de einder glijdt Warmond voorbij Warmond voorbij? Dat zal toch niet waar wezen... foto: WIM DIJKMAN tekst: AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15