Geloof Samenleving Bezwaar Raad van Moskeeën tegen afwijzing van zendtijd Doopsgezinden: Paus schuldig aan discriminat Via vreugde komt elke cel in harmonie AAAANDAG 17 JULI 2000 VANDAAG Vandaag 1.449 jaar geleden, op 17 juli 561, I werd Johannes III tot opvolger gekozen van JULI Pelagius I. Zijn pontificaat werd geken- merkt door moeilijkheden met de opko mende Longobarden (Oost-Germanen), en pogingen de verschillen van inzicht tussen Westerse, Noord-Afrikaanse en Oosterse christenen het hoofd te bieden. Met veel kunst en vliegwerk wist pausjo- hannes de kerkelijke eenheid gedeeltelijk te bewaren en herstellen. Op 17 juli 1794 werden zestien zusters van de orde van Karmel in Compagnie ter dood gebracht. Onder invloed van antiklerikale krachten moesten alle mon niken en nonnen in Frankrijk hun kloosters verlaten omdat hun levenswijze niet in overeenstemming was met 'de Rede', die met de Franse Revolutie volgens haar aanhangers, de overwinning had behaald. De zestien karmelietessen weigerden vrijwillig aan dit gebod gehoor te geven. Expohuwelijk in Christuspaviljoen hannover Daniel en Verena Vega-Resto gaven elkaar zaterdag in het Christuspaviljoen op de internationale Expo in Hannover het ja-woord. „Wij werken beiden op de Expo. Het idee om hier te trouwen, lag dus voor de hand", zegt Daniel, die met zijn bruid in Bockenem bij Hildesheim woont. Meteen na de ope ning van de Expo op 1 juni hadden ze toestemming gevraagd aan programmadirecteur ds. F. Baltruweit van de Expo-kerk. Die ging direct akkoord, maar wil vermijden dat het Christuspa viljoen voor showhuwelijken wordt gebruikt. Intussen staan nog vier huwelijksdiensten in de Expokerk op het programma, terwijl meer paartjes zich bij ds. Baltruweit hebben gemeld. Jubileumboekje Duinzigtschool te koop oegstgeest Met een blik op de toekomst, het boekje dat is uitge geven ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Duin zigtschool in Oegstgeest, is te koop in de Rijnlandse Boekhan del. In de uitgave is de geschiedenis van de school opgetekend. Er staan onder andere persoonlijke herinneringen in van een aantal oud-leerlingen van de rooms-katholieke school. Het boekje is geïllustreerd met historische foto's en kost 14,75 gul den. De Rijnlandse Boekhandel is gevestigd aan de Lange Voort in Oegstgeest. Klaagmuur straks ook in Madurodam den haag De Klaagmuur, de Rotskoepel en de Kerk van alle Na ties komen naar Nederland. De Israëlische religieuze monu menten maken deel uit van een expositie van veertig miniatu ren die in augustus, september en oktober in Madurodam te bewonderen zijn. Madurodam leent de maquettes van een zus- terpark in het Israëlische Latrun, dat volgend jaar wordt ge opend. Het Nederlandse miniatuurpark is als adviseur betrok ken bij de bouw van het Israëlische Madurodam. De miniaturen hebben dezelfde schaal als die van Madurodam, 1:25. De expo sitie duurt van 1 augustus tot en met 31 oktober. Wereldvredesprijs Nelson Mandela gautengDe Zuid-Afrikaan se oud-president Nelson Mandela krijgt de wereldvre desprijs 2000 van de metho disten. Het gaat om een me daille en een geldprijs van rond de 2.300 gulden. Voor zitter Mvume Dandala van de methodisten in Zuid-Afri- ka stelde dat Mandela heeft voorkomen dat Zuid-Afrika is verloederd tot 'een hek senketel van geweld en oor log'. Hij is een brond van in spiratie en hoop Zuid-Afrika maar ook de rest van de we reld, aldus Dandala. Voorzitter Frances Alguire van de wereldraad van me thodisten noemde Mandela een symbool van vrijheid, gerechtigheid en vrede. Nelson Mandela. FOTO ARCHIEF BEROEPINGSWERK NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepen: te Den-Haag (SoW gem.), als miss. predikant (vac. B. Jager), W.J.E. Jansen te Koog a/d Zaan, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt: voor Groot Ammers, A.A. Floor te Genemuiden; voor IJmuiden-West, C.G. Graafland te Aalsmeer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Marrum-Westernij- kerk (SoW gem.), H.A. Speelman te Enter, die dit beroep heeft aangenomen. amsterdam anp De Raad van Moskeeën heeft bij het Com missariaat voor de Media een bezwaar schrift ingediend tegen het besluit de raad geen zendtijd toe te wijzen. Volgens de koepelorganisatie van 230 voornamelijk Turkse moskeeverenigingen is het besluit onrechtvaardig en partijdig. Het bestuur van de Raad van Moskeeën wil weten welke methoden het Commissa riaat heeft gebruikt om 'de breedte' van de moslimgemeenschap in Nederland vast te stellen. De raad bestrijdt het oordeel van het Commissariaat dat de Nederlandse Moslimraad (NMR) de moslimgemeen schap in de breedte vertegenwoordigt. Volgens de raad, die zelf zegt de grootste achterban te hebben, blijkt de representati viteit van de NMR uit geen enkel objectief en wetenschappelijk onderzoek. Het 'over grote deel' van de moslims heeft geen en kele binding met de NMR, aldus de raad. De organisatie betreurt het dat de NMR niet bereid was om de zendtijd voor mos lims op radio en televisie gezamenlijk te verzorgen. De raad wil dat het Commissariaat zijn besluit herziet. Door de afwijzing van de zendtijdaanvraag worden volgens de orga nisatie veel moslims al geruime tijd uitge sloten van de zendtijd. Het Commissariaat wees de aanvraag af, omdat de raad uitslui tend Turks-islamitische organisaties verte genwoordigt. De raad diende vorig jaar ook al tevergeefs een zendtijdaanvraag in. Vlaamse arts Ostyn geeft workshop in Vogelenzang Cursusleider Lieven Ostyn even voor aanvang van zijn workshop in het Vogelenzangse spirituale centrum De Tiltenberg. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER POPPE DE BOER vogelenzang onno van t klooster Een jonge vrouw vraagt aan de cursusleider in de pauze: „Ho pelijk vindt u het niet erg, maar ik wilde graag weten waar dit heen leidt? Van huis uit ben ik nogal nuchter en ik zie nog niet waar deze workshop precies over gaat." De Vlaamse arts Lie ven Ostyn maant de vrouw tot geduld. „Straks vallen alle puz zelstukjes in elkaar", zegt hij met zachte Belgische tongval. Cursusleider Ostyn gaf afge lopen zaterdag in Vogelenzang een workshop in spiritueel cen trum De Tiltenberg over de 'anatomie van de vreugde' met als ondertitel 'Van cel tot engel'. Wie gekomen was voor een kli nisch verhaal over hoe het na tuurlijke menselijke lichaam zich nu precies verhoudt tot engelen en andere bovenna tuurlijke zaken, komt bedrogen uit. Lieven wil hoofdzakelijk duidelijk maken dat vreugde, of de lach, op het niveau van cel len en weefsels een opmerkelijk transformerende invloed heeft. „Het lichaam maakt natuur lijke morfines vrij", legt hij uit. „Hierdoor ontstaat een geluk- zaligheidgevoel dat je pijn en verdriet doet vergeten." Hij laat aan het begin van de workshop een dia zien van een cel. Het gaat om een zoge noemde macrofaag, die deel uitmaakt van ons afweersys teem. Het ziet eruit als een klein plat stukje deeg met wijd uitgespreide pootjes. Vervol gens laat hij de plusminus 25 workshop deelnemers dezelfde cel zien wanneer deze zich wa pent tegen indringers. Nu is het een bol met stekels. Een deelneemster vergelijkt het met een duivelsvis. „Ja", knikt iedereen instemmend. Lieven Ostyn wil met de dia's, die hij consequent lichtbeelden noemt, het universele belang van ontspanning onderstrepen. Hij laat de cursisten meditatie ve oefeningen doen, zoals het masseren van de voeten, om te laten doordringen welk een po sitieve werking vreugde en ont spanning op het lichaam heb ben. Lieven studeerde economie en geneeskunde, en geeft al twintig jaar les in anatomie. Als arts ontdekte hij het belang van meditatie ter ondersteuning van helingsprocessen. Boven dien verdiepte hij zich in het fe nomeen 'bijna-dood-ervaring'. Mensen die op de rand van le ven en dood balanceren, ko men relatief vaak bij bewustzijn met verhalen over engelen, lichttunnels en gevoelens van intense rust en vreugde. Sindsdien houdt Lieven zich ook bezig met de alternatieve en onzichtbare wereld, waar de meeste artsen niets van moeten hebben. Hij geeft diverse cur sussen over bijvoorbeeld over het zelfhelend vermogen van mensen, over 'de helende kracht van de glimlach', en over WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Veel bewolking en perioden met regen. In het zuiden wat minder neerslag en nu en dan zon. Mid- dagtemperatuur meest tussen 13 graden aan de westkust en 22 graden in de buurt van Oslo. Zweden: Overwegend veel wolken en nu en dan regen. In het zuiden iets beter weer. Middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Finland: Maandag nog meest droog en ge regeld zon, dinsdag bewolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima ongeveer 23 graden. Denemarken: Geregeld zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Eerst wolkenvelden, maar lang zamerhand meer zon. Zo goed als droog. Middagtemperatuur van 15 graden in Noordwest- Schotland tot 23 graden in Zuid- Engeland. België en Luxemburg: Wolkenvelden en eerst nog een enkele bui. Dinsdag meest droog en geregeld zon. Middagtempe ratuur ongeveer 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Steeds meer zonnige perioden en droog. Maxima stijgend naar ongeveer 22 graden. Zuid-Frankrijk: Flinke perioden met zon en droog. In het uiterste oosten kans op een bui. De Mistral gaat liggen. Middagtemperatuur meest tussen 23 graden en 29 graden. Spanje: Overwegend zonnig en droog. Langs de Golf van Biskaje meer wolken en mogelijk wat regen. Maxima daar rond 22 graden, andere Costa's 26 tot 32 graden, in het binnenland lokaal meer dan 35 graden. Portugal: Overwegend zonnig. Maxima ruim boven de 30 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en droog bij maxima van ruim 30 graden. Marokko: Zonnig en droog. In het zuiden, vlak bij zee wel kans op wolken velden. Maxima meest tussen 25 en 30 graden, landinwaarts veel hoger. Tunesië: Veel zon bij maxima van ruim bo ven de 30 graden. Madeira: Naast wolkenvelden ook perio den met zon. Droog. Maxima on geveer 24 graden. Canarische Eilanden: Flinke perioden met zon en droog. Stevige noordelijke wind. Middagtemperatuur rond 29 gra den. Duitsland: Wisselend bewolkt en eerst nog een enkele bui. Middagtempera tuur tussen 15 en 20 graden, dinsdag iets hoger. Oostenrijk: Af en toe zon en eerst nog een enkele bui, mogelijk met onweer. In het uiterste zuiden droog en geregeld zon. Maxima ongeveer 21 graden. Zwitserland: Nu en dan zon en meest droog. Maxima ongeveer 20 graden. Polen: Half tot zwaar bewolkt en eerst nog enkele buien, mogelijk met onweer. Dinsdag veel droger. Middagtemperatuur stijgend naar ongeveer 19 graden. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en vooral in Slo wakije eerst nog enkele pittige buien, mogelijk met onweer en veel neerslag. Middagtempera tuur ongeveer 19 graden, dins dag iets warmer. Hongarije: Af en toe zon, maar eerst ook een enkele regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 18 graden, dinsdag rond 24 graden. Italië: Perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur tus sen 25 en 30 graden. Corsica en Sardinië: Flinke zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Griekenland en Kreta: Flink zonnig en droog. Alleen in het noorden eerst nog kans op een onweersbui. Maxima landin waarts 30 tot 35 graden, aan zee- maximaal 28 graden. Malta: Zonnig en droog. Middagtempe ratuur rond 30 graden. Turkije en Cyprus: Droog en overwegend zonnig. Maxima langs de stranden iets boven de 30 graden. Weerrapporten 170705 u DINSDAG 18 JULI 2000 Zon- en maanstanden Zon op 05.43 Zon onder 21.49 Wltenrsfên(? 01*Maan onder07-20 IJmuiden Katwijk Hoog 05.49 18.16 05.22 17.49 Laag 01 35 13.35 01.16 13.16 opklaringen onweer V warmtefront of* sneeuw koufront hagel k lagedruk windrichting hogedruk hall bew. w.s onbewolkt z 2 0 18 29 9 19 1.2 0.0 zonnig 19 temperatuur -1000- luchtdruk in hecto pascal Klagenfurt licht bew. nw 20 8 0.0 Kopenhagen licht bew. w 2 22 16 0.0 München hall bew. w2 15 10 11.0 Buenos Aires onbewolkt w 8 1 0.0 Las Palmas licht bew. n4 27 20 0.0 Nice onbewolkt nw3 24 17 0.0 Casablanca zwaar bew. nw 2 27 20 0.0 Lissabon onbewolkt nw 37 20 0.0 Oslo regen ol 15 0.0 Johannesburg onbewolkt w.s 0' 9 -2 0.0 Locarno zwaar bew. no 25 11 0.0 Parijs zwaar bew. nl 17 12 1.6 Los Angeles half bew. w 22 16 0.0 Londen licht bew. n 1 18 10 0.0 Praag regen w3 18 8 0.1 New Orleans half bew zw 37 26 0.0 Luxemburg zwaar bew. nw 14 8 4.3 Rome licht bew nol 23 15 0.0 New York zwaar bew. z3 27 29.8 Madrid onweer w.s 0 33 16 0.0 Split onbewolkt nw4 24 0.8 Tel Aviv half bew. z2 32 24 0.0 Malaga onbewolkt w 2 31 20 0.0 Stockholm zwaar bew. z4 14 12 0.0 Tokyo licht bew. zo 32 26 0.0 Mallorca licht bew. no 2 27 20 0.0 Warschau zwaar bew ver. 2 22 14 0.0 Toronto licht bew. zo 24 18 0.0 Malta onbewolkt w.s 0 28 22 0.0 Venen zwaar bew. w5 15 12 2.6 Tunis licht bew. no 31 20 0.0 Moskou zwaar bew. zl 26 13 0.7 Zürich zwl 15 9 9.5 Vancouver licht bew. w4 22 13 0.0 Bangkok zwaar bew z2 31 25 0.4 Ook ergernis COC over uitspraken Rom. amsterdam anp Met zijn uitspraken over homoseksualiteit heeft paus Johannes Pai II zich niet bij iedereen even geliefd gemaakt. Over zijn popularity deze nonnen hoeft hij zich vermoedelijk geen zorgen te maken. Ze woonden gisteren een dienst bij, waarin de paus voorganger was FOTO EPA DANIEL DAL Ztll 'ronduit misplaatst'. Volgens de Broedersdi raad kunnen de uitspi makkelijk opnieuw leidei praktijken die homoseks en anderen hebben getrofl de 'zwartste periode' van rige eeuw. De doopsgea menen verder dat de pai betekenis van het jubs heeft ontkracht. Dat jaar t doeld om verstoorde vei dingen, die vaak door onte te uitsluiting zijn ontstaa herstellen. De uitspraken men bovendien in een wel schril daglicht te staan m omvangrijke schuldbelij: die de paus in maart uits voor de historische zonden de RK-Kerk. Inmiddels heeft de belan organisatie voor homosei len COC heeft alle kerke Nederland vrijdag per brie geroepen zich te distant van de 'homofobe' uitspi van de paus. Het COC-be hoopt dat de verantwooi ken in de RK-Kerk en in he zonder de bisschoppen nen dat homoseksuelen krenkt kunnen zijn door di latingen. Paus Johannes Paulus II heeft met zijn recente uitspraken over homoseksualiteit aangezet tot discriminatie. Zijn uitlatin gen kunnen bovendien een ge vaarlijke bijdrage leveren aan het versterken van een klimaat van uitsluiting van homoseksu elen. Dat schrijft het bestuur van de Algemene Doopsgezinde So ciëteit (ADS) in een verklaring. De Broederschapsraad zegt met ontsteltenis en zorg kennis te hebben genomen van de paus elijke uitspraken. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk noemde homoseksualiteit vori ge week zondag een objectieve stoornis die tegen de natuurwet indruist. Tegelijkertijd pleitte de kerkleider voor een respectvolle en fijngevoelige behandeling van homoseksuelen. Volgens het ADS-bestuur heeft de paus op die manier 'met de pretentie van de bijbel se waarheid juist aangezet tot discriminatie'. Met het doen van de uitspraken is in geen en kel opzicht sprake van respect en het woord compassie (me delijden) is in deze context zelfs engelen. Lieven Ostyn: „Momenten van vreugde behoren tot de mooiste ervaringen van ons le ven. Iedere cel jubelt, weefsels en organen werken in volmaak te harmonie. De hersenen over spoelen ons met moleculen die ons een gelukzalig gevoel ge ven. In deze workshop wil ik de deelnemers meenemen op ont dekkingsreis in die subtiele we reld van de vreugde." Het blijft allemaal toch een beetje vaag, volgens de kritische deelneemster die graag wil we ten waar Lieven naar toe wil met zijn verhaal. Gaandeweg ontdekt ze dat de Belgische arts in deze workshop eigenlijk zijn voornamelijk eigen spirituele wereldbeeld, of kosmologie (al is dat een te groot woord vol gens Lieven), ontvouwt. En in dat wereldbeeld is naast de naakte anatomische feiten plaats voor spiritualiteit, enge len en meditatie. Vindt Ostyn althans. Moslimvrouwen eisen verbod van boek Imam geeft Spaanse mannen tips voor slaan van echtgenote madrid dpa Een islamitische religieuze leider uit Spanje geeft in een boek tips aan mannen om hun vrouw zo te slaan dat niemand er wat van merkt. Het gaat om het boek 'La mujer en el islam' (de vrouw in de islam) van imam Mo hammed Kemal uit het Zuid-Spaanse Fuengirola. Hij suggereert de vrouwen op handen en de voeten te slaan met eert lichte, niet te dikke stok. Zo slaan voor komt wonden en bloedii gen, aldus de imam volga de krant El Pais van i Organisaties van moslin vrouwen in Spanje zijn dend over de uitlatingen \i de imam. Ze hebben a verzoekschrift ingediend 1 het parlement met de vra het boek te verbieden, schrijver stelt dat hij op zier zelf niet voor het afranselt van vrouwen is, maar dat van de Koran mag als 'pit ventieve maatregel'. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) WÊÊÊÊ O KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging versütf het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binned worden verzonden geldt een toeslag vanf aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEN Voor mensen die moeilijk lezen, sledi hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenva: van het regionale nieuws uit het Leidsc Dagblad op geluidscassette beschikbar informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lecl Z I K N H U I Z E ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14